Zorgkosten illegalen omhoog Visserij niet ontevreden met quota WIJ GAAN ONVEILIGHEID OP STRAAT AANPAKKEN. HELP MEE K NEDERLAND VEILIG C PZC Hooguit 30 km/u in centrum Hulst Lagere omzet bij Zeeuwse vismijnen ie; Artsen lijken beter te weten waar ze rekening kunnen declareren Tennistoernooi voor kerkklok Djembée in Zaamslag zaterdag 20 december 2003 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse vismij nen hebben het afgelopen jaar een lagere omzet gedraaid. De Vlissingse visafslag scoort nog het best. Colijnsplaat en Bres- kens doen het slechter. De vismijn in Vlissingen moet het met 1,5 miljoen minder doen en komt uit op ruim 29 miljoen euro. Dit is uitsluitend te wijten aan twee schepen die lange tijd uit de vaart zijn geweest. De Vlissingen 6 was twee maanden uit de running vanwege vervan ging van de motor. De 'oude' Ar- nemuiden 20 is in september ver trokken in afwachting van de oplevering van de nieuwe ARM 20. Die komt begin volgend jaar in bedrijf. In Breskens zijn de Breskens 57 en 15 definitief ver trokken,. Die waren goed voor 20 procent van de omzet van de Zeeuws-Vlaamse vismijn. Toch bleef het verlies beperkt tot 12 procent, vooral door de aanvoer van meer garnalen. Vorig jaar kwam Breskens op 12,7 miljoen euro omzet uit, dit jaar blijft de teller steken tussen de 11 en 12 miljoen. Met de vismijn in Colijnsplaat ging het de eerste maanden van 2003 bergafwaarts. Het is vol gens directeur J. van Nieuwen- huijzen van de United Fish Auc tions (Ufa) gelukt het tij in de loop van het jaar te keren. Tot de Ufa behoren ook de afslagen in Stellendam en Scheveningen. Stellendam draait evenveel als vorig jaar. Scheveningen en Co lijnsplaat (vorig jaar 6,8 miljoen euro omzet) zitten samen zes procent in de min. Van Nieuwen- huijzen is desondanks niet onte vreden over de prestatie van Co lijnsplaat. Visprijzen zijn het afgelopen jaar nauwelijks gestegen. Het plafond lijkt bereikt, zeker voor schol. Visverwerkers kunnen niet meer betalen, anders prij zen ze zichzelf uit de markt. Om ondanks de lagere scholquota omzet te blijven draaien, halen visverwerkers goedkope, al gefi leerde 'scholvervangers' uit het buitenland, onder meer uit Azië. door Claudia Sondervan GOES - De kosten voor medi sche zorg aan illegalen in Zee land zijn in twee jaar verdub beld tot ruim 61.000 euro. Dat blijkt uit de jaarcijfers van Stichting Koppeling in Amster dam en gegevens van GGD Zee land. De stichting beheert het over- heidsfonds dat is ingesteld om medische hulp aan illegale, dus onverzekerde patiënten te ver goeden. GGD Zeeland is uitvoer der van de regeling voor deze provincie. Stichting Koppeling keerde over 2002 vier miljoen eu ro uit, eens zoveel als over 2001. Kwam voorheen verreweg het grootste aandeel aan vergoe- dingsvragen uit de vier grootste steden, vanaf afgelopen jaar ko- KOEWACHT - De Kiwanis-af- deling Axel Zeeuwsch-Vlaande ren houdt van zaterdag 27 de cember tot en met zondag 4 ja nuari een tennistoernooi in het Terneuzense Racket Centrum. Het toernooi is specifiek opge zet voor dubbelaars. De op brengst gaat naar een nieuw uur werk voor de klok van de Koe- wachtse kerk. De serviceclub heeft dit doel uitgekozen, omdat de kerkklok een centrale plaats in het dorp heeft. men de aanvragen vanuit het he- le land. Niettemin blijven Am sterdam, Rotterdan en Den Haag de grootste klanten van het fonds. Zeeland begint de verdubbe lingstrend in haar fondsaandeel te volgen. Over 2002 keerde de GGD voor 38.495 euro uit. In 2001 was dat nog 27.650 euro. Over 2003 keerde de GGD tot gisteren, donderdag, al circa 61.000 euro uit. Om hoeveel pa tiënten danwel medische ver richtingen het gaat, kan GGD-stafmedewerker C. Vrij niet zeggen. De grootste post vormt de huis artsenzorg, met over 2003 een aandeel van 25.000 euro tot nu toe. De apothekers komen met 18.000 euro daar vlak achter aan. De medisch specialisten de clareerden 6600 euro. Tandheel kunde is met 6200 euro vierde post op de lijst. Paramedische hulpverleners als fysiotherapeu ten en ergotherapeuten decla reerden voor 2200 euro. Kleine posten vormen de kraamzorg (1500 euro) en verloskundige hulp (166 euro). In de vergoedba- re categorieën verpleegzorg en geestelijke gezondheidszorg werd niet gedeclareerd. Terecht Een GGD-arts toetst bij de de claraties aan de hand van het verrichtingenverslag van de in diener of de claim terecht is. En kel declaraties op grond van me disch noodzakelijke hulp wordt vergoed, zegt Vrij. „Het mag door Harmen van der Werf VLISSINGEN - In de Noordzee mag volgend jaar vijftien pro cent minder schol worden gevan gen en zeven procent meer tong. De Europese ministers van Vis serij hebben.dit gisteren in Brus sel besloten ha'een marathonzit ting van ruim twee dagen. Zeeuwse vissers reageren niet ontevreden. Zij moeten het voor al van tong hebben. Visserijbestuurder J. Fenijn uit Breskens maakt wel een kantte kening bij de verhoging van het tongquotum van 15.850 naar 17.000 ton voor alle Noord- zee-vissers. Omdat Nederlandse vissers een deel van het tongquo tum uit 2002 niet hadden opge vist, mochten zij dat meenemen naar dit jaar. Het tongquotum is nu vrijwel opgevist. Veel tong mag dan ook niet worden meegenomen naar 2004. Al met al blijft de hoeveel heid in Nederland aan te voeren tong praktisch gelijk aan dit jaar. Zeeuwse vissers halen gemid deld zestig procent van hun om zet uit tong en slechts achttien procent uit schol. De verlaging van het Noordzee-scholquotum van 73.250 dit jaar naar 61.000 ton in 2004 komt het hardst aan in noord-Nederland. „Toch zit er ook voor ons een groot nadeel aan vast", stelt Fenijn. „Wij rui len nogal veel schol met het noorden voor tong. Dat wordt lastiger met een lager scholquo- ZAAMSLAG - De werkgroep jeugdactiviteiten houdt op twee dinsdagen in de kerstvakantie swingende activiteiten in de sportzaal voor de Zaamslagse jeugd vanaf 10 jaar. Op 23 december kunnen kinde ren deelnemen aan lessen street- dance, een week later is er een cursus djembée (Afrikaanse trommels) spelen. Beide activi teiten beginnen om 13.00 uur. dus niet om een zwerende vin ger gaan, daarvoor hoef je niet naar de huisarts. En ook niet voor de halfjaarlijkse controle naar de tandarts. Maar wel bij pijnklachten," legt zij uit. Vorig jaar bracht de GGD de declara tieregeling in een brochure on der de aandacht van hulpverle ners. De hoge vlucht aan declaraties lijkt voorzitter M. Weststrate van de Districts Huisartsen Ver eniging Zeeland vooral een in haalslag', zegt hij. „Het lijkt mij dat collega's nu pas weten waar ze met die rekeningen heen kun nen. Huisartsen laten heel vaak nota's achterwege, zeker bij klei ne hulpvragen." Dat doen de huisartsenposten, die sinds dit jaar overal in Zee land draaien, zeker niet, tekent Weststrate aan. Daardoor kan over 2003 de declaratie aan huis artsenzorg hoger uitvallen, denkt hij. Het Goese lid van de Vereniging van Zeeuwse apothekers B. Eef- ting zegt niet te weten waar het declaratiebedrag voor pharma- cie vandaan kan komen. Niet van de groei van aantallen ille galen, denkt hij. „Ik heb zelf maar één patiënt. Zelfs als je dat maal twintig doet komt je niet aan dat bedrag. Nog lang niet." Behalve de circa twintig Zeeuwse apotheken kunnen de kosten ook komen van zieken huisapotheken en apotheekhou- dende huisartsen. Het fonds van Stichting Koppelinggeniet geen brede bekendheid onder medi cijnverstrekkers, vermoedt Eef- ting. „Ik denk dat rekeningen ook onbetaald blijven of con tant worden voldaan." door Frank van Cooten HULST - De meeste voorrangs regelingen in de binnenstad van Hulst worden opgeheven. In de praktijk betekent deze maatre gel dat verkeer van rechts voor rang heeft vanaf 5 januari. Deze verkeersmaatregel heeft te maken met de aanwijzing van het centrum als dertig kilometer gebied. Deze regeling is een tijd je geleden ingevoerd in het ka der van Duurzaam Veilig. Een dertig kilometergebied heeft al leen gelijkwaardige wegen. Ver keer van rechts heeft voorrang in een zo'n gebied. De gemeente bekeek samen met de politie diverse verkeerssitua ties in de binnenstad. Naar aan leidingen van die bevindingen worden voorrangsregelingen op een groot aantal splitsingen op geheven. Ook een aantal stopverboden wordt in het centrum opgehe- ïééi< ven. Automobilisten kiiiX^' even stoppen om bijvoorbeeld^ 0 mand uit te laten stappen.^ jf:1 gaat öm het Oranjebol\verk.r len van de Grote Markt, eni len van de Lange Bellingsti}^ de Minderbroederstraat, de f bele Poort, het Godsplein. Steenstraat en de Frans Waesberghestraat. Wetho E. de Deckere beseft dat deïj^ gebruiker even moet w, jj aan de nieuwe situatie. „Inj pi begin zullen de mensen ij k|in stoppen als ze van rechts tfr1 men. Dat is een gewenningp ltj( ces." Sinds de invoering vani dertig kilometer gebied ic binnenstad rijdt het het ven- volgens De Deckere over het gemeen een stuk rustiger, het echter niet zo druk is i centrum, wordt door autoi listen toch wel eens harder^, den. Het is ook heel moeilijki i,di dertig kilometer te rijden, weet bijvoorbeeld niet in wé!eu versnelling je moet rijden." ^tie illnc tum." De schade voor Nederland se vissers valt met de gisteren vastgestelde quota mee. De Eu ropese Commissie wilde het scholquotum verlagen tot 44.000 ton en het tongquotum tot 13.500 ton. Minister Veer man van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) is erin geslaagd de verlaging van het scholquotum te beperken en het tongquotum zelfs te verhogen, dankzij de gunstige tongstand. Het kabeljauwquotum, waarvan Nederland slechts tien procent heeft, is op 27.300 ton gehand haafd. Voorzitter B. Daalder van de landelijke Federatie van Visse rijverenigingen is zeer te spre ken over de inzet van Veerman. „Maar", merkt de Arnemuids,e visserij bestuurder B. Marijs op, „de Europese Commissie zette hoog in en heeft minder binnen gehaald. Wij moeten ondertus sen wel weer scholquotum inle veren." Het komt er volgens Daalder nu op aan het lage scholquotum - het laagste ooit - zo goed mogelijk te benutten. Een middel is de mini mum-maat van schol te verla gen van 27 naar 25 centimeter. Minder schol hoeft dan over boord. „Veel zal uiteindelijk af hangen van de prijs die de vis handel en -verwerking voor die iets kleinere schol wil betalen", aldus Daalder. Herstelplan De visserijsector en het ministe rie van LNV moeten volgend jaar aan de bak om een herstel plan voor schol op te stellen. Mi nister Veerman wil daar serieus werk van maken, als Nederland in de tweede helft van 2004 voor zitter is van de Europese Unie. Stichting De Noordzee vindt het onverstandig dat de visserijmi nisters het biologisch advies voor schol hebben genegeerd. De milieuorganisatie vreest een verdere achteruitgang van het scholbestand en roept de vissers op in 2004 stappen te zetten rich ting een duurzame visserij door de bijvangst van jonge vis te be perken en het gebruik van illega le binnennetten te stoppen. advertentie «BK edm Kranten staan vol met verhalen over misdaad, vandalisme en overlast. Dat geeft jong en oud een onveilig gevoel. De overheid heeft daarom een actieprogramma opgezet. Vanaf 2006 moeten overlast en criminaliteit 20 tot 25% minder zijn. Met concrete maatregelen moet het haalbaar zijn Nederland veiliger te maken. Maar dat gaat niet vanzelf. Dit doen wij Criminelen en regelmatige overtreders van de wet zullen worden geconfronteerd met een duidelijk "lik-op-stuk" beleid. Ze komen niet meer weg met lichte straffen. Méér agenten en toezichthouders op straat vergroten de pakkans. Scheipere controle zal de misdaad op straat verminderen. Door meer en betere opsporingsmethoden moeten méér misdrijven worden opgelost. Gemeenten, politie en andere instellingen gaan intensiever samenwerken. Om heel gericht mensen die regelmatig in de fout gaan aan te pakken. Zo worden deze "veelplegers" sneller en strenger gestraft. Door meer veroordeelden in één gevangeniscel te plaatsen, gaan we een groter aantal overtreders van de straat houden. Toezicht door de reclassering moet voorkomen dat ze na vrijlating weer terugvallen in crimineel gedrag. Het actieprogramma "Naar een veiliger samenleving" bevat concrete maatregelen. Met maar één doel. Nederland veiliger maken. Wat doe jij? J Je kunt meer doen dan je denkt. Door actief met ons mee te werken. Als we met z'n allen zorgen dat iedereen zich aan de regels houdt, moet het lukken. J Zie je iets verdachts op straatin het openbaar vervoerof bij jou in de buurt? Waarschuw dan de politie of doe aangifte. Bel 0900-8844. Bel alleen bij levensbedreigende situaties 1-1-2. Zie je geweld of overlast op straat? Loop dan niet door. Maar probeer met anderen hulp te bieden, onthoud daderkenmerken en zorg voor het slachtoffer. J Je kunt misdrijven ook anoniem melden. By voorbeeld als jij de dader kent, maar de dader jou ook. Bel dan M. 0800-7000. Zo draag je bij aan een veiliger samenleving. Voor meer informatie: www.veiligheidsprogramma.nl. Dit is een advertentie van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18