Specialist in medische apparatuur )nderzoeksbureau Nyfer stopt Belastingdienst en bonden akkoord over vroegpensioen Siaws Het is puzzelen met de zorgverzekeringen profijt strumentmaker De Koning heeft niets met muziek van doen iet bed rijf Consumentenclubs ruziën met T-Mobile over nieuwe voorwaarden Bavaria gaat drank verkopen in supers China berichten door Brenda van Dam Per 1 januari zal in de ziek tekostenverzekeringen het nodige veranderen. Voor al de ziekenfondsverzeke ring staat in de schijnwer pers. Omdat het zieken fondspakket door het kabi net nog niet definitief is vast gesteld, is nog niet bekend wat er exact zal veranderen. We zullen de komende tijd nog wel wat nieuws op dit terrein te verhapstukken krijgen. Hoe ziet die puzzel er eigenlijk uit? De financiering van de medi sche zorg is opgebouwd uit drie compartimenten. In het eerste compartiment huist de AWBZ, de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. Deze AWBZ verzekert alle inwo ners van Nederland tegen zware medische risico's-zoals ziekenhuiszorg, verpleeg huiszorg, gehandicapten zorg, thuiszorg en dergelijke. De AWBZ-premie wordt door de overheid vastgesteld en bedraagt in 2004 13,25 procent over de eerste belas tingschijven. Daarnaast moet voor een aantal zaken, zoals voor thuiszorg of ver pleeghuiszorg een eigen bij drage betaald worden. Deze eigen bijdragen gaan in 2004 zeer waarschijnlijk omhoog. De Ziekenfondswet en de particuliere verzekeringen horen in het tweede compar timent thuis. Wie op 1 no vember dit jaar 32.600 euro of meer verdiende, moet in 2004 een particuliere ziekte kostenverzekering afsluiten. (Voor 65-plussers: 20.750 eu ro.) Wie onder de loongrens zit, is verplicht verzekerd via het ziekenfonds. Zieken fondsverzekerden betalen via het loonstrookje een pro centuele premie en direct aan hun verzekeraar een nomi nale premie. Wie zich particulier moet verzekeren kan kiezen uit di verse pakketten met al dan niet een eigen risico. Dankzij de Wet op de Toegang Ziekte kostenverzekeringen (WTZ) kunnen 6 5-plussers kiezen voor een standaardpakket a 152 euro in 2004 met onge veer dezelfde dekking als het ziekenfondspakket. Verder maken zo'n 800.000 ambte naren nog gebruik van een speciale ambtenarenverze- kering. De premies voor par ticuliere verzekeringen zul len waarschijnlijk met zo'n zeven tot acht procent stij gen. Wie particulier is verze kerd, moet via de zorgverze keraar ook de wettelijke soli- dariteitsheffingen betalen: de MOOZ-bijdrage (Medefi nanciering Oververtegen woordiging Oudere Zieken fondsverzekerden) en de WTZ-bijdrage. Voor 2004 is voor verzekerden tot 65 jaar de MOOZ-bijdrage vastge steld op 120 euro en de WTZ- bijdrage op 393 euro per jaar, een stijging van bijna 100 eu ro ten opzichte van 2003. In het derde compartiment vallen de aanvullende verze keringen, die per verzeke raar kunnen verschillen. Ze kunnen vrijwillig worden af gesloten als aanvulling op een ziekenfondsverzekering of op de standaardpakketpo lis. Vanwege de uitkleding van het ziekenfondspakket zullen de aanvullende verze keringen een belangrijkere plaats innemen. Uitbreidin gen zullen zorgen voor hoge re premies. Probleem Omdat het ziekenfondspak ket nog niet exact is vastge steld, staan de zorgverzeke raars voor een probleem. Hoe hoog moeten de nominale premies worden? Wat moet er in de aanvullende verzeke ringen en met welk prijs kaartje? Inmiddels zijn de zorgverzekeraars begonnen om hun klanten te informe ren over de tarieven per 1 ja nuari aanstaande. Geba seerd op de informatie zoals die er nu ligt. GPD Gratis video en fleecemuts van De Kleine IJsbeer Sw»ng 620 met KPN PrePay l«-99 kpn 0800-0105 www.kpn.comj 7 11-111= altijd dichtbij vrijdag 19 december 2003 ejHeuff jewel zijn bedrijfsnaam re gelmatig verkeerd geschre den daarmee ook m de ;ecrde rubriek in bedrijf s- p wordt vermeld, maakt of jeertWim de Koning uit ikzee dus geen instrumen- Hij moet dan ook regelma- lusici die bij hem aan de [komen teleurstellen. „Ik kfijn mechanische onder- jen ben gespecialiseerd in ische instrumenten. Daar ("geen muziek uit en het vak (instrumentmaker en niet lumentenmaker." „..ïentmaker De Koning, de Industrieweg in Zierik- js een klein, ambachtelijk kend bedrijf dat gespeciali- disin fijn mechanische on- jelen voor laboratoria en ische apparatuur. Zijn op- Aten krijgt Wim de Koning een groot deel uit dat werk- Hij is onder meer toeleve- iiervoor de Tilburgse f abri- [Snijders Produkties voor Ssclie apparatuur. Maar maast is hij ook toeleveran- voor het bedrijfsleven zoals inZierikzee. Naam "instrumentmaker De Koning Plaats Zierikzee Aantal werknemers Geen Op zijn draaibanken en frees machines maakt de ambachts man metalen en kunststof onderdelen tot maximaal hon derdvijftig millimeter. Zijn mooiste project is een kleine zo nale centrifuge uit één stuk me taal gedraaid. De Koning: „Die centrifuge moet negentiendui zend toeren per minuut maken en wordt gebruikt voor het scheiden van aaltjes uit de aar de. Opdrachtgevers waren het Belgische ministerie van Land bouw en de Nederlandse NAK keuringsdienst in onder meer Lelystad en Lisse." Samen met de Gentse ontwerper is De Ko ning ruim een j aar beziggeweest om deze centrifuge van teke ning af te maken. Inmiddels heeft ook een insti tuut in Engeland belangstelling getoond. „Hier zit enorm veel ontwikkelingstijd en werk in", zegt De Koning. „Ik wil er nu wel een stuk of wat maken om er behalve de kosten ook nog wat profijt uit te halen." Een enkele keer, op verzoek, maakt De Ko ning ook groot werk. Hij heeft er een speciale draaibank voor. Maar het werk trekt hem niet. Het is hem te grof. Ambachtsman Er is de afgelopen j aren veel ver- anderd en vooral geautomati seerd in het vak van instrument maker maar De Koning houdt het conventionele werk in ere. „Als ambachtsman maak ik vooral enkel stuks werk", ver telt De Koning. „Een serie van dertig of vijftig stuks is voor mij erg veel. Natuurlijk is ook bin nen het conventionele werk wel het een en ander gemoderni seerd. Zo is er meer meetgereed- schap ontwikkeld, zoals digita le uitlezing, dat al tijdens het werk de instellingen contro leert. Dat maakt het voor mij wel makkelijker om de stan daard te halen." De Koning laat wat cuvets zien voor een laboratorium dat bloedonderzoek doet. Het draaiwerk ziet er vooral priege lig en minutieus uit. „De afwer king luistert heel nauw want de onderdeeltjes worden herge bruikt. Dat betekent dat er op Instrumentmaker Wim de Konix geen enkele plaats bloed mag achterblijven. Ieder deeltje moet daarom helemaal gladge- polijst zijn." Voor de afwerking heeft De Ko ning in zijn loods, behalve twee freesmachines en drie draai banken, ook een heel rijtje boor apparaten staan. Zij staan alle maal op andere instellingen afgesteld zodat een ondei'deel achter elkaar kan worden nabe- handeld. Een andere, vooral positieve ontwikkeling vindt De Koning, is cle modernisering van lijm- en verbindingstechniek. In plaats van alles te solderen, lijmt De Koning tegenwoordig onderde len aan elkaar. Lassen doet hij nog wel, als er bijvoorbeeld gro te krachten worden uitgeoefend op de onderdelen of om ze zee water bestendig te maken. „Ik werk ook voor Rijkswaterstaat. aan de draaibank. Die hebben bijvoorbeeld meet- palen in de Ooster- en Wester- schelde staan die allerlei zaken als waterstand, zoutgehalte, windsnelheid en golfslag meten. Ook die apparatuur moet aan allerlei hoge eisen voldoen." De Koning, Hagenaar van ge boorte, kwam na de opleiding aan de Leidse Instrumentma- kersschool, via de toenmalige TH In Delft naar Zijpe om daar bij Rijkswaterstaat mee te wer ken aan de Oosterscheldeke- ring. Toen dat project ten einde liep, is hij voor zichzelf begon nen. „Daar heb ik nooit spijt van ge had. Ik heb nog geen week zon der werk gezeten. Dit jaar blijkt voor iedereen in dit vak moei zaam te zijn, maar de twee jaren daarvoor draaiden we hele lan ge werkweken om alles af te krijgen. Dat was niet leuk meer." De Koning denkt dat er niet meer dan twintig vergelijk bare bedrijven zijn in Neder- land, die het specialistische fijn-mechanische handwerk kunnen en willen doen. Het vraagt blijkbaar om een apart slag mensen. Hij heeft ook geen werknemers in dienst. In het verleden hebben wel mensen er onder een tijdelijk arbeidscon- tract gewerkt en ook is hij leer- bedrijf geweest voor stagiaires van de opleidingen in Rotter dam en Leiden, maar het werk blijkt weinig mensen aan te spreken. „Je krijgt er vieze han den van, er vallen wel eens hete splinters metaal op je handen en je moet precies en geconcen treerd kunnen werken. Je merkt ook aan de opleidingen dat steeds minder jongeren voor dit vak kiezen. Mijn vrouw en ik hebben er nu voor gekozen om foto Marijke Folkertsma alles zelf te doen." Zijn vrouw Janneke doet de ad ministratie en boekhouding en programmeert en bedient de CNC freesmachine. Dat is het enige volledig geautomatiseer de bedrijfsonderdeel. „Mijn vakkennis en handwerk is mijn handelsmerk. De grote jongens die volledig geautoma tiseerd werken, hebben het nu moeilijk, omdat hetzelfde grote seriewerk - dan praat ik over duizendtallen - met computer gestuurde appai'atuur veel goedkoper in Polen, Tsjechië of Spanje wordt gedaan. Maar die freesmachine heb ik aange schaft, omdat er wel vraag is naar klein seriewerk, driehon derd tot vijfhonderd stuks. Daaiwoor kunnen opdrachtge vers niet in die landen terecht. Dus valt er een goede boterham aan te verdienen. door Chris Drillenburg HILVERSUM - KRO's Ook Dat Nog, Stichting De Ombudsman en de Consumentenbond zijn het oneens met T-Mobile over de manier waarop het telecombe- drijf klanten confronteert met zijn nieuwe algemene voor waarden. Zij vinden dat klanten hun contract onvoorwaardelijk moetexi kunnen opzeggen als de nieuwe voorwaarden in hun na deel uitvallen. T-Mobile weigert echter opzeg gingen per direct en vindt dat niet onrechtmatig. Een woord voerster zei gisteren dat het be drijf klagers aanbiedt door te gaan onder de oude algemene voorwaarden. De nieuwe zijn uitgebreid in de publiciteit ge weest, stelt T-Mobile. Die zijn marktconform en het bedrijf ziet daarom geen echte reden voor klanten hun abonnement op te zeggen. T-Mobile voert de nieuwe vooi*- waarden 22 december in. Een groot struikelblok daarin is dat de opzegtermijn van twee naar drie maanden gaat. Klanten die de gewijzigde vooiAvaarden na delig vinden, kregen van het te- lecombedrijf te horen dat zij hun contract niet per direct konden opzeggen. De Consumentenbond, Ook Dat Nog en de Ombudsman vinden dat dit wel moet kunnen. Het probleem is echter dat in de hui dige wetgeving niet expliciet vermeld staat dat het opzeggen 'per direct' kan. Dat maakt een gang naar de rechter nodig. Tweede-Kamerlid Gerkens (SP) heeft hierover intussen vragen aan de minister van Justitie ge steld. Zowel Ook Dat Nog als de con sumentenorganisaties krijgen veel klachten over telecombe- drijven. T-Mobile is een van de koplopers. Dat lag volgens een woordvoerster van het telecom- bedrij f aan inmiddels verholpen interne problemen. Ook Dat Nog zegt daar nog weinig van te merken. De stroom klachten gaat door. Volgens T-Mobile heeft het merendeel van de i klachten van de laatste tijd be trekking op de nieuwe voox-- Waarden. De rest zou zijn opge lost. ANP van het CPB. „Je hebt diverse van dergelijke bureaus. En een instituut als Ecorys in Rotter dam is vele malen groter dan Nyfer. Ook was Nyfer niet onze enige concurrent als het gaat om ramingen. De Nederlandsche Bank en de Rabobank komen ook regelmatig met ramingen." ANP door Sentina van der Meer DEN HAAG - De vakbonden en de Belastingdienst hebben een akkoord bereikt over een oude- renregeling. De Abvakabo FNV en CNV-bond Publieke Zaak claimden gisteren met de dienst tot een betere regeling te zijn ge komen dan minister Remkes van Binnenlandse Zaken voor de oudere ambtenaren in ge dachte had. Vorige week liep het overleg tus sen de bonden en Remkes over een sociaal plan voor de reorga nisatie bij het Rijk vast op de ou- derenregeling. De minister wil graag oudere ambtenaren sti muleren eerder te stoppen met werken om gedwongen ontsla gen onder jongeren zoveel mo gelijk te voorkomen. De bonden veegden echter zijn voorstellen van tafel, omdat die de pensi oenopbouw van de ambtenaren EINDHOVEN - Bierbrouwerij Bavaria gaat bier verkopen in China. Mogelijk al komend voorjaar wil het bier en later ook frisdranken gaan versche pen. Het bedrijf heeft een licen tie verworven om in heel China in de luxere supermarkten het bier te kunnen afzetten. Bavaria heeft dat gisteren be vestigd. Het bedrijf wil nog niet veel kwijt over de deal, omdat nog niet alle puntjes op de i staan. Paul Schoenmakers, die zich met zijn bedrijf P&H in de Chinese havenstad Shanghai heeft gevestigd, heeft bemid deld voor Bavaria. Komend voorjaar zou de verkoop moeten beginnen. Bavaria exporteert al bier naar 92 landen. GPD zouden ondermijnen. Daarop werden de vakbonden gedwon gen met de afzonderlijke depar- tementen en diensten te onder handelen. Volgens de bonden kunnen door het akkoord met de Belasting dienst in 2004 tussen de 1000 en 1200 ambtenaren van 57 jaar en ouder vei*vroegd met pensioen in plaats van op hun 62e jaar. De werkgever garandeert in die tussenliggende vier jaren de pensioenopbouw voor 50 pro cent en betaalt daarvoor de vol ledige premie. Remkes wilde vo rige week in een soortgelijke regeling voor alle rijksambte naren niet meer dan driekwart van de premie betalen. Bij de Belastingdienst worden volgens de bonden 3450 vol- tijdsbanen geschrapt. Dat is on geveer 10 procent van het perso neelsbestand. „Daarmee kun je stellen dat de nood het hoogst was bij de Belastingdienst om tot een akkoord te komen. We zijn dan ook zeer tevreden dat we juist hier een goed resultaat hebben bereikt", aldus CNV- onderhandelaar A. Lohman. Volgens de CNV-bestuurder is het ook belangrijk dat de Belas tingdienst bij het sluiten van het sociaal plan gedwongen ontsla gen heeft uitgesloten, Zijn col lega E. Merlijn van de Abvaka bo FNV stelt dat daaxwoor wel is afgesproken dat 'werknemers zich flexibel moeten opstellen' als ze hei-plaatst worden naar een andere functie binnen de dienst. Volgens haar is het ak koord bij de Belastingdienst dusdanig goed, dat Remkes het rijksbreed kan invoeren. Een woordvoerder van de Be lastingdienst wijst erop dat de dienst slechts een vextrekrege- ling heeft ingebracht die vorige week, op initiatief van Remkes, door het kabinet is vastgesteld als rijksbrede inzet. De Belas tingdienst gaat nu eerst het aan tal betrokken medewerkers in ventariseren. ANP lonzeredactie economie IEUKELEN - Economisch faoeksbureau Nyfer gooit handdoek in de ring. De be- grijkste concurrent van het nlraal Planbureau (CPB) het eind van dit jaar werkzaamheden. Dat heeft tergisteren gezegd. Iblijkt niet langer haalbaar met particulier geld onaf- ikelijk hoogwaardig econo- ch onderzoek te bekostigen eet maatschappelijk debat te jagen", verklaarde het eau zijn afscheid. Nyfer ft tweehonderd onderzoeks puiten gepubliceerd, artike- geschreven en debatten, i en workshops geor- iseerd. Het in 1995 opgerichte Nyfer had een tekort aan opdrachten en gebrek aan geld. Eduard Bomhoff richtte de stichting op uit onvrede over de rekenmo dellen die het CPB hanteeii; om de effecten van economisch be leid uit te rekenen. Tijdens zijn periode als minister van Volks gezondheid (2002) had Bomhoff een fors meningsverschil over het CPB met toenmalig minister Heinsbroek van Economische Zaken. Dit en andere conflicten tussen beide LPF-bewindslie- den leidden uiteindelijk tot.de val van het eerste kabinet Bal kenende. Onderdeel Nyfer was gespecialiseerd in onderzoek voor vrijwel alle mi nisteries, veel grote gemeenten, financiële instellingen en orga nisaties op het snij vlak van poli tiek en samenleving. Een onder deel van Nyfer blijft bestaan. De afdeling die zich richt op toege past wetenschappelijk onder zoek woi-dt omgevormd tot een BV. Verder proberen de medewer kers het jaarlijkse vei-gelijkend ondei-zoek onder gemeenten voort te zetten. Jammer Een woordvoerster van het CPB zegt in een reactie dat het 'altijd jammer is als een onderzoeksin stituut verdwijnt'. Volgens haar is het CPB voorstander van zo veel mogelijk concurrentie. „Dat houdt je scherp." De woordvoerster bestrijdt dat Nyfer de enige concurrent was Advertentie Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7