fter bedrijven naar Kluizendok Organisator naar rechter om Hulster rally af te dwingen Raad van State schrapt boete Heros Sluiskil VVD Terneuzen wil zwakkeren tegemoetkomen Wachtlijst bij Dethon groeit weer flink Kerststukjes voor Hoekse ouderen Eindejaarsvoordeel bij AutoTeam. 13 wreden Gentse havendirecteur hoopt dat nog meer kandidaten zich melden PFTerneuzen ibang voor ogere tarieven ia fusie Delta KERSTfiRTIKELEN 25% KORTING BOUWMAN Archeologisch onderzoek in Hulst nodig zeeuwse almanak Versterker zc ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 19 december 2003 j^rHarnld de Puysseleijr «KNEUZEN - De toekomst vauhetreïiitegratiebedrijf De- |1flI] in Zeeuws-Vlaanderen slaat in somberperspectief. De wachtlijst is na jaren van afna- „eweer flink gegroeid. Boven- dien blijft de ontwikkeling van Je omzet dit jaar achter bij de prognose. Tenslotte staat de exploitatie door verminderde rijkssubsidie op termijn onder druk. directeur F. Hame- deelde dat gisteren mee s de vergadering van het algemeen bestuur. De laatste jaren nam de wachtlijst bij De thon steeds af. Dit jaar echter, is er sprake van een behoorlijke toename. Vorig jaar stonden er zestig mensen op de wachtlijst, dit jaar zijn dat er 113. Gevolg van de groei van de wachtlijst is, dat de wachttijd voor een dienstverband toeneemt. Hamelink tekende daar bij aan, dat van de aanmeldingen overigens slechts iets meer dan de helft een positieve indicatie krijgt. Een deel van de mensen op die lijst is niet direct plaats baar als gevolg van oorzaken als arbeidsongeschiktheid, of omdat ze bezig zijn met een sol licitatie. Daarnaast is ook een behoorlijk aantal mensen ge ïndiceerd voor begeleid wer ken. Ook zij staan, zo lang er geen baan beschikbaar is, op de wachtlijst. „Het is opvallend, dat slechts een beperkt aantal mensen on danks die indicatie voor bege leid werken hier gebruik van wil maken. Daarom hebben we besloten extra aandacht aan het begeleid werken te schen ken door meer voorlichting te geven in de introductiefase", aldus de directeur. Afzet Problemen in de markten - vooral de verdere terugloop van de afzet van de eigen meu bels- als gevolg van de econo mische teruggang zijn er de oorzaak van dat de omzet dit jaar achterblijft. „Herstel in de elektronica, groei bij Groen en verpakking en handhaving in de overige sectoren brengen toch nog een positief resultaat van naar verwachting zo'n drie ton tot stand", zo vertelde Ha melink het bestuur. Hij waarschuwde er bovendien voor, dat er in 2004 zelfs reke ning moet worden gehouden met een negatief bedrijfsresul taat. Aan de inkomstenkant heeft Dethon volgend jaar na melijk af te rekenen met een half miljoen euro minder rijks bijdrage. „Een aardige financiële ader lating", aldus Hamelink, die de verwachting uitsprak dat die tegenvaller voor zo'n twee ton te compenseren valt. Dan nog dreigt het reïntegratiebedrijf - zeker gezien het huidige resul taat- in de buurt van de mincij- fers te komen. „Maar dat hoeft niet direct te leiden tot hogere gemeentelijke bijdragen om dat we gelukkig nog de nodige reserves in onze portemonnee hebben." mrWout Bareman f^'X - Het Havenbedrijf Gent (ft overeenstemming bereikt tl her bedrijven over vesti- Agaanhet nieuwe Kluizendok i de westelijke oever van het anaal Gent-Terneuzen. De trinvesteren ruim vijftig mil- ID, nemen voorlopig bijna 27 Klare grond in gebruik en zijn men goed voor een kleine 200 tra arbeidsplaatsen. nvande bedrijven onderhan- Ide ook met het havenschap «land Seaports, maar koos dl voor een nieuwe locatie anhet Kluizendok, ihaven van Gent besloot be- jaren negentig de sprong ierhetkanaal te wagen. Tot op t moment speelden alle ha- aiontwikkelingen zich af op oostelijke kanaaloever. Toen ..autoconcerns Volvo en Ford chdaar steeds nadrukkelijker tanilesteerden, wérd eerst ge- ozenvoor een zogenoemde in- _van de haventerreinen aar en vervolgens tot de ont- inningvan de westelijke oever, lissen Gent en Evergem. Daai'pg in '96 de eerste paal degtondin voor wat door de ha venbestuurders steevast de te- gervan de Axelse Vlak- te/dutrichepolder op Zeeuws- MUZEN - De Terneuzens PF-fractie vreest dat een fusie Delta Nutsbedrijven en ilerbedrijf Europoort wel tns tot extra tariefverhogin- kan leiden voor de consu- lid, C. Freeke zegt dat in liftelijke vragen aan burge en wethouders. Hij it er op dat de gemeente als - mdeelhouder van Delta een chtstreeks belang heeft bij de iansijzersterke financiële po- Ie van Delta'. „Jaarlijks »rft aan alle aandeelhouders zamenlijk dertig miljoen euro tgekeercl", betoogt Freeke. barom is het noodzakelijk te ntrolereri of de voorgenomen lesteringen van honderd mil- ifc euro voldoende verant- iordzijn." serin de plannen ook wind- •lenszitten, dan is exploitatie een maar rendabel met 8 aatssteun. En die staatssteun, weet Freeke, wordt langza- erhand ingetrokken. Boven in wil .Waterbedrijf Euro- wt dat Delta een forse uidsschat mee neemt, erderleert de ervaring dat het vaarlijk is je aan Rotterdam toeleveren", stelt Freeke. „Nu Ktbijvoorbeeld voor de vesti- "g van glastuinbouw op de selse Vlakte nota bene toe- -mming' aan Rotterdam hS) worden gevraagd, omdat Axelse Vlakte nu 'haar be- frgebied' is." Advertentie Vlaams grondgebied wordt ge noemd. Het Kluizendokproject behelst de aanleg van een nieuwe in- steekhaven met 4,2 kilometer kademuur en 200 hectare ha venterrein, waarvan de helft di rect aan het water ligt. Kosten: 136 miljoen euro. In 2006 moet het Kluizendok - uitgevoerd in drie fasen - volle dig beschikbaar zijn. Haven schepen D. Termont van Gent zei gisteren, tijdens een feeste lijke presentatie in het stadhuis: „Ik had grote verwachtingen van het Kluizendok als de nieu we motor van de haven van Gent, maar ik had zeker niet ge rekend op zo'n snel succes. De investering van deze vier be drijven samen is goed voor min stens 1,6 miljoen ton extra tra fiek. Dit had ik in mijn stoutste dromen niet verwacht. Het be vestigt de belangrijke rol die Gent op internationaal vlak vertolkt, zeker als nichehaven, die zich richt op gespecialiseer de overslag die de grote havens niet willen." Goederenspoorlijn Metaalconstructeur Aelterman NV, Ghent Transport Storage (GTS), Zoutman NV (leveran cier van zout voor alle mogelijke toepassingen) en Van Eeckhaut Vervoersmaatschappij (WM, in beton) vullen samen volgend jaar bijna dertig hectare in aan de noordkant van het Kluizen dok. Lopen de vergunningpro cedures zoals het moet, dan zijn de bedrijven vanaf 2005 opera tioneel. Havendirecteur E. Van Craey- velt hoopt dat zich, direct na de verhuizing van de goederens poorlijn Terneuzen-Gent, pal langs de kanaaloever bij het dok, meer kandidaten voor ves tiging zullen melden. Juist de aanwezigheid van hindernissen als de oude spoorlijn én het touwtrekken om de sanering van de chemische stortplaats van La Flordiënne stond een snelle ontwikkeling van het dok in de weg. HOEK - De leerlingen van groep zeven en acht van basisschool Op Weg brachten gistermorgen een bezoek aan verzorgingshuis Vremdieke in Hoek. Voor de bewo ners hadden de leerlingen kerststukjes meegenomen die ze eerder deze week zelf gemaakt hadden. In principe krijgen alleen de bewoners die in de gemeenschapsruimte koffie drin ken een kerststukje. Voor mevrouw Landsheer werd echter een uitzondering ge maakt. De 102-jarige is de oudste bewoonster van Vremdieke. Zij kreeg een exem plaar op haar kamer bezorgd. foto Wim Kooyman Waterschap tegen evenement wegens veiligheid door Jan Jansen TERNEUZEN - De Stichting Autosport Promotie, organisa tor van de jaarlijkse autorally in het Land van Hulst, stapt naar de rechter om de medewerking van het waterschap aan de rally af te dwingen. „Wij gaan door", zegt voorzitter N. Biesheuvel van de stichting. Hij reageert daarmee op een be sluit clat het dagelijks bestuur van het waterschap gisteren Advertentie KERSTMARKT ZIERIKZEE ZATERDAG 20 DEC. GEZELLIGE KERSTMARKT MET LEVENDE KERSTSTAL, KERSTMAN EN DRAAIMOLEN. DIVERSE ACTIVITEITEN VOOR GROOT EN KLEIN DOOR DE GEHELE STAD. ÜÜZIE ZIERIKZEE OOK VAN 54 METER HOOG VAN 14.00 UUR TOT 21.00 UUR WINKELS GEOPEND nam. Zoals verwacht verwierp het bestuur het bezwaarschrift van de stichting (en van Horeca- Hulst) tegen een eerder water- schapsbesluit om niet aan de rally mee te werken. De organi sator kan niet zonder die mede werking. Naast een vergunning van de gemeente Hulst is een verkeersbesluit van het water schap nodig om de polderwegen te mogen gebruiken. De gemeentelijke vergunning is geen probleem. Voor volgend jaar is er alweer een verstrekt, zij het met beperkingen: de wedstrijdleiding mag de deel nemers niet meer over de Bau- deloodijk bij Lamswaarde stu ren, dat is een te gevaarlijk traject. „Voor de rest zijn wij er blij mee. De rally is van groot economisch belang voor Hulst", zegt wethouder E. de Deckere. Jarenlang nam het waterschap daarnaast haast stilzwijgend het benodigde verkeersbesluit. Dat werd pas anders toen vorig jaar een rallyrijder de dood vond op het parcours. Credo van het schap is sindsdien dat een rally waarbij auto's met hoge snelheid door de polders crossen niet langer valt te rijmen met het verkeersveiligheidsbeleid. Het waterschap werkt onder andere actief mee aan projecten als Duurzaam Veilig in West- en De Ruit in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Dat argument speelt de hoofdrol in de afwijzing van het bezwaarschrift van de stich ting: Het waterschap heeft -een voorbeeldfunctie-. Het dagelijks bestuur, zich ook gesteund wetend door een uit spraak van de algemene verga dering vorige week, volgde met het besluit het advies op van de eigen commissie bezwaar schriften. Het bezwaar van de horeca-afdeling was daarmee eveneens kansloos. Prachtevenement Dat stelde het economisch be lang voorop: Hulst loopt een weekend lang vol met rallyrij ders. Maar, meent het water schap, verkeersbesluiten zijn er niet om economische belangen te dienen. Dit bezwaarschrift kreeg daarom zelfs het stempel 'niet-ontvankelijk', dat wil zeg gen: niet eens in behandeling genomen. Dat van de stichting werd ongegrond verklaard. Stichtingsvoorzitter Biesheu vel wil met zijn rally graag te rugkeren naar Oost-Zeeuws- Vlaanderen en laat het er niet bij zitten. Volgens hem voldoet de rally aan de strengste veilig heidseisen. „En het is een prachtevenement, waar sommi ge gemeenten om zitten te sprin gen." Hij verwacht veel van de nu noodzakelijk geworden rechtsgang. „Ik denk dat het waterschap zo'n besluit hele maal niet mag nemen." Advertentie CADEAU WONEN Goes, Domburg, Zoutelande, Middelburg Heros-directeur A. de Bode: „In dit soort zaken heb je nooit win naars of verliezers." foto Wim Kooyman door Harmen van der Werf DEN HAAG - De dwangsom van maximaal 200.000 euro die de provincie oplegde aan het Sluiskilse afvalverwerkingsbe drijf Heros, is van de baan. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State deze week. Heros kreeg de dwangsom opge legd, omdat het volgens de pro vincie de milieuvergunning niet goed naleefde. Het bedrijf had afval in de buitenlucht opgesla gen, dat binnen opgeslagen had moeten worden. Met de dwangsom van 25.000 euro per'week tot een maximum van 200.000 euro wilde de pro vincie Heros dwingen in actie te komen. De hoogte van de dwangsom vond het Sluiskilse afvalver werkingsbedrijf, gevestigd op het terrein van de voormalige Cokesfabriek, absurd. Heros ging daarom in beroep. Niet al leen om van de dwangsom af te komen, maar ook om duidelijk heid te krijgen over de juridi sche uitleg van de milieuver gunning. „Dankzij de uitspraak van de Raad van State zijn we in elk geval een flinke stap verder gekomen", reageerde directeur A. de Bode, „en wij zijn van de dwangsom af." Een reden voor de provincie om de dwangsom op te leggen was dat de buiten opgeslagen stoffen zouden kun nen verwaaien en tot vervuiling van de omgeving zouden kun nen leiden. Volgens de Raad van State is daar echter niets van ge bleken. Bedrijfsvoering Van een overwinning wilde De Bode niet spreken. „In dit soort zaken heb je nooit winnaars of verliezers. Wij weten beter waaraan we ons moeten houden voor een goede bedrijfsvoering. Dat is winst voor ons én de pro vincie." De Bode gaat de provincie vra gen de dwangsom in te trekken. Een reactie had hij gisteren nog niet en bij de provinciale milieu afdeling was laat in de middag niemand voor commentaar be reikbaar. door Marco Hamelink TERNEUZEN - De Terneuzense VVD-fractie vindt dat het colle ge van burgemeester en wet houders de mogelijkheden van de aanvullende collectieve ziek tekostenverzekering moet on derzoeken. De liberalen willen met die maatregel personen die geen gebruik kunnen maken van de bijzondere bijstand en door risicoselectie niet in aan merking komen voor de aanvul lende verzekering, tegemoetko men. t Ondanks eerdere beloftes van de regering Balkenende blijken chronisch zieken en gehandi capten er flink in koopkracht op achteruit te gaan. Daarom heeft het kabinet on langs het budget voor de bijzon dere bijstand al met tachtig mil- joen euro verruimd. Op deze manier wil de regering gemeen ten in staat stellen de kwetsba ren in de samenleving individu eel en op maat tegemoet te komen. In het voorstel van de WD kan de gemeente de collectieve aan vullende ziektekostenverzeke ring aanbieden als een soort bij stand in natura aan de minst draagkrachtigen. Daarnaast kan deze verzeke ring tegen betaling van een pre mie aangeboden worden aan chronisch zieken en gehandi capten die niet in aanmerking komen voor bijzondere bij stand. Daarmee kan worden voorkomen dat deze mensen door risicoselectie nooit voor een aanvullende verzekering in aanmerking zouden komen. HULST - De archeologische schatkamer van de gemeente Hulst breidt zich uit. Niet alleen het Hulster centrum en delen van Kloosterzande bevinden zich op historische grond, ook delen van Clinge en Sint Jan steen kunnen archeologische schatten herbergen. Dit blijkt uit een inventarisatie van de ge meente Hulst. De gemeente Hulst vindt het daarom verstandig te weten of voor een bouwplan archeolo gisch vooronderzoek noodzake lijk is. Onderzoek kost immers veel geld en tijd. Voorbeeld is het project 'Onder de Toren' aan de Korte Nieuwstraat in Hulst dat maar niet van de grond komt. Onderzoeknaar mogelij ke historische schatten in de grond is nog steeds niet gedaan. Het streven is behoud van het archeologisch erfgoed in de bo dem. Als dit niet te redden is, moeten de spullen worden opge graven en opgeslagen in het pro vinciaal archeologisch depot. In de gemeente Hulst komt een aantal plekken op de monumen- tenkaart voor. Het gaat om de Spaanse verdedigingslinies, de binnenstad van Hulst en de om geving van Hof ter Zande in Kloosterzande. Advertentie Profiteer van duizenden euro's korting! OPEL Kijk op www.autoteam.nl Die Goese moeder leeft zeer mee met de muzikale ver richtingen van haar zoon. Hij speelt in een band. Die pro duceert, beweert ze, een ver schrikkelijke herrie, maar is intussen apetrots. Geen moeite is haar te veel om haar zoon in staat te stellen zich op dit gebied verder te be kwamen. Zo rijdt ze zonder klagen naar ver weg gelegen mu ziekinstrumentenhandels wanneer haar zoon weer eens toe is aan een nieuwe gitaar. Door de muziekstijl die de band speelt, gebeurt dan nog al eens. Die gitaar moet de zoon aan schaffen van zelf verdiend geld. Voor een versterker heeft zijn moeder tot nu toe steeds in de beurs getast. Daar zit ook wat eigenbelang bij, onthulde ze laatst. „Die versterker is dus eigenlijk een beetje van mij. Dan kan ik tenminste met enig recht zeggen: zet eens zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53