Stop de regelzucht van Brussel Kamer kijkt uit naar kerstreces f PZC Euroscepsis VVD in belang van Nederland Litouwen heeft voor EU schandalen in de aanbieding D66 pleit voor jaarlijkse toetsing van EU-wetten te gast te gast 19 december 1953 vrijdag 19 december 2003 Dat Europa belangrijk is, krij gen we keer op keer uitgelegd. Maar liefst 60 procent van onze wetgeving komt uit Brussel. Het is natuurlijk maar de vraag of al die wetgeving wel zo gewenst is. Lousewies van der Laan vindt van niet; Europa moet zich niet met alles bezig houden. De Tweede Kamer en het Europees Parlement moeten samen beslis sen waar Europa wel en niet over gaat. door Lousewies van der Laan Volgens het Verdrag van Maastricht zal de EU alleen optreden 'wanneer schaal of ef fecten van het gevoerde beleid grensoverschrijdend zijn'. Zo veel mogelijk moet op het natio nale niveau worden geregeld, slechts dat wat noodzakelijk is op het Europese. Dit is het subsidiariteitsbegin sel. Hoe helder dat beginsel op het eerste gezicht ook lijkt, uit eindelijk is de toepassing ervan een politieke kwestie. Een echte rem is er niet. In de beleving van veel Europea nen is Brussel een anonieme bu reaucratie, die zich al te vaak met binnenlandse aangelegenhe den bemoeit. Die indruk is niet ongegrond. Er zijn rapporten over 'vrouwen en sport', regels voor de veiligheid van glazen wassers en voorschriften over kinderen en alcoholgebruik. Daar komt nog het gevoel bij dat gewone Europeanen die Brusselse besluitvorming nauwe lijks kunnen overzien, laat staan beïnvloeden. Een goede manier om dit pro bleem op te lossen, is door natio nale parlementen een grotere rol te geven. Eerder bepleitte Eu ropees commissaris Bolkestein dat nationale parlementen de mogelijkheid krijgen de Brussel se bureaucratie terug te fluiten wanneer zij wetgeving overbo dig vindt. Dat is een goed voorstel, maar het gaat niet ver genoeg omdat het geen rekening houdt met de politieke praktijk. De inhoudelijke argumenten vóór of tegen een bepaald voor stel zullen de discussie snel over heersen. Gaat het debat een maal over de inhoud, dan wordt het als ongepast ervaren wan neer iemand het niveau waarop de maatregelen genomen wor den ter sprake brengt. Laat ik dat illustreren met een extreem voorbeeld. In 2001 werd in Nederland vrijwillige euthanasie onder strikte voor waarden gelegaliseerd. De con servatieve Europese Volkspartij (waartoe het CDA behoort), was het niet eens met de inhoud van de Nederlandse euthanasierege ling. Zij vond dat het Europees Parlement een veroordeling moest uitspreken. De liberalen, die de Nederland se wet wél steunden, vonden dat het een binnenlandse aangele genheid betrof waar Brussel zich niet tegenaan moest be moeien. Een paar weken later kwam in De laatste tijd wordt de WD steeds vaker als een euroscepti sche partij neergezet. Tweede Kamerlid Frans Timmermans (PvdA) en de Europarlementariër Bob van den Bos (D66) be schuldigen de WD eurosceptische uitspraken te doen om elec torale winst te behalen. Volgens Jules Maaten is de kritische houding van de WD noodzakelijk óm de belangen van de Ne derlandse burger in Europees verband optimaal te verdedigen. Alleen door standvastig optreden bereik je in Brussel resul taat. door Jules Maaten Premier Balkenende heeft de laatste maanden bewe zen dat hij in de onderhande lingen over de Europese grondwet ^ich weinig gelegen laat aan het mandaat dat hij van de Tweede Kamer mee krijgt. Waar hem werd ge vraagd te pleiten voor een Nederlandse Commissaris met stemrecht, liet hij deze eis graag vallen voor een plaats voor God in de grond wet. Na deze misser maakte de WD snel duidelijk onder deze voorwaarden geen voor stander van een Europese con stitutie te zijn. Deze kritische houding werd echter aangegrepen om de WD in de eurosceptische hoek te drukken. De SP en de LPF hadden zich daar al ge schaard. Er is echter een fun damenteel verschil tussen de WD en deze partijen. Waar de SP en de LPF niet geloven in het project Europa, doet de WD dit juist wel. Het Euro pese project is niet voor niets als liberaal initiatief begon nen, namelijk een Europese vrijmarkt die voor vrede en stabiliteit zorgt. De WD gelooft nog steeds in dit initiatief. Het moet echter blijven functioneren en niet zijn doel voorbijschieten. Het gevaar van een verambtelijke kolos zonder duidelijk doel is aanwezig. Andere partijen claimen ook het beste met de Europese Ünie voor te hebben. Waar de mees te andere partijen de Europe se integratie laten voortkab belen zonder daarover kriti sche vragen te willen stellen, heeft de WD de koers geko zen om dit wel te doen. Veel burgers hebben het ge voel dat de Europese integra tie een voortdenderende trein is met een onbekende machi nist. Dit maakt de vraag over de grenzen van Europa, zowel bestuurlijk als geografisch, dan ook gerechtvaardigd. De ze kritische houding heeft zijn succes bewezen. Zonder de WD waren er geen vrijwaringsclausules voor de nieuwe lidstaten geko men. Tijdens een bezoek aan de uitbreidingscommissaris Verheugen heeft Gerrit Zalm dit bedongen. De zorgen er voor dat er geen onveilig voed sel uit de Poolse slachthuizen in de Nederlandse super markt komt. Nu zijn alle par tijen voorstander, maar toen tertijd werd de WD wegge hoond. Ook Zalm's strijd voor het be houd van het Stabiliteitspact is gerechtvaardigd door het simpele feit dat ook in Euro pees verband een afspraak een afspraak behoort te zijn. Als we dit principe loslaten zal onze bevolking zich, met goede redenen, vroeg of laat tegen de Europese Unie gaan keren. Belangen In plaats van kritiek te leve ren zouden PvdA en D66 de WD beter kunnen steunen. Uiteindelijk gaat het er in Eu ropa om de Nederlandse be langen zo goed mogelijk te verdedigen. Landen als Span je, Engeland en zelfs het toe komstig lid Polen hebben dat wel goed begrepen. De Europese Top van vorig weekeinde maakte dit nog eens pijnlijk duidelijk. Dat je daar niet altijd vrienden mee maakt is vervelend, maar je zorgt er wel voor dat het voed sel van de Nederlandse bur ger veilig is. Juist om dit soort redenen zal de WD haar houding ten opzichte van Europa niet wijzigen. GPD Jules Maaten is fractievoorzit ter van de WD in het Euro pees Parlement Brusselse beleidsvoornemens jaarlijks te onderwerpen aan een subsidiariteitstoets. Toetsen Elk jaar presenteert de Europe se Commissie haar werkpro gramma met een opsomming van de te verwachten regels, wetten en bepalingen. Deze pre sentatie biedt een uitgelezen mo gelijkheid om te toetsen of het onderwerp in kwestie zich voor Europese wetgeving leent, dan wel een zaak van nationale of re gionale overheden is. Een gezamenlijke vergadering van nationale en Europese parle mentariërs zou bij deze gelegen heid bijeen kunnen komen. De belangrijkste taak zou zijn om voorstellen of wetgeving te schrappen, wanneer deze een in breuk vormen op de competen ties van de lidstaten. Deze oplossing biedt tal van voordelen. De geloofwaardig heid van Europese beslissingen zal worden vergroot. Niet lan ger zullen anonieme Brusselse bureaucraten beslissen waar Eu ropa zich mee bemoeit. Bovendien zullen nationale poli tici eindelijk op tijd bij de Euro pese besluitvorming zijn betrok ken. Die jaarlijkse bijeenkomst kan uitgroeien tot een publiek evenement van de eerste orde - vergelijkbaar met de Ameri kaanse State of the Union of on ze eigen Prinsjesdag - dat in staat zal zijn tot de publieke ver beelding te spreken. Dit zal een krachtige stimulans vormen voor het gevoel van betrokken heid en voor het Europees bur gerschap. De invoering van zón jaarlijkse preventieve rem op overbodige wet- en regelgeving zou de inzet van de Nederlandse regering moeten zijn bij de onderhande lingen over de Europese grond wet. Daarnaast moet het Euro pees Parlement onmiddellijk een commissie subsidiariteit in stellen, zodat er in de tussentijd alvast een orgaan is dat waakt voor de Europese regelzucht. De grief dat Brussel zich met te veel zaken bemoeit, is terecht. In een unie die op het punt staat naar 25 leden te groeien zal de verdeling van bevoegdheden tus sen Brussel en de nationale sta ten nog nijpender worden dan nu al het geval is. Daarom is fundamentele kritiek op de bedilzucht van de Brussel se bureaucratie, juist nu, te be langrijk om alleen aan euroscep tici over te laten. GPD Lousewies van der Laan is lid van de Tweede Kamer voor D66 en voormaligeuroparlementa- het Europees Parlement een voorstel in stemming, dat opriep vrouwen een vrije keus tot abor tus te bieden. Dezelfde chris ten-democraten die eerder zo fel voorstander waren van een ver oordeling van de Nederlandse euthanasiepraktijk, vonden die oproep een onaanvaardbare in breuk op de nationale soeverei niteit. Sommige liberale parle mentariërs waren het daar mee eens. Moesten zij nu tegen lega le abortus stemmen? Hoe kon den ze dat aan hun kiezers uit leggen? Het voorstel werd aange nomen. Wat D66 betreft, moeten beslui ten op democratische wijze en zo dicht mogelijk bij de kiezer genomen worden. Europa is hard toe aan een preventieve aanval op overbodige wetge ving. Dat zou kunnen door de Het Binnenhof is even leeg in af wachting van de grote exodus. Veel Kamerleden slaakten gis teravond een zucht van verlich ting toen na ruim zes slopende maanden Balkenende-II het kerstreces zich aandiende. De begrotingsbehandelingen zaten er op; vier weken vrij is de belo ning. door Laurens Kok Een maand vakantie en het is niet eens zomer! Dat klinkt als een ongekende luxe, maar de werkelijkheid ligt iets genuan ceerder, zeggen Kamerleden. ,,Het najaar in de Kamer is echt buffelen, hoor", verzekert CDA-veteraan Wim van de Camp. „Je maakt zeventig uur per week en sjouwt van vergade ring naar vergadering. Alle be grotingen moeten, gerekend van af prinsjesdag, binnen drie maanden behandeld zijn." La chend: „De eerste twee weken van het reces breng ik door met slapen, eten en bidden." Van de Camp is niet de enige die de tijd van kerst en oud en nieuw aangrijpt om op adem te komen. De afgelopen maanden waren loodzwaar, omdat het kersverse kabinet Balkenen de-II niet alleen fors bezuinig de, maar ook de Kamer bombar deerde met wetsvoorstellen. Filmpje „Het is niet zo dat je niets meer- doet, maar wat je doet gaat in een lagere versnelling", zegt Ag nes Kant (SP). „Een baan in de politiek is niet eenvoudig te com bineren met een gezin. Rond de kerst ga ik met mijn dochters naar de bioscoop. Normaal is daar geen tijd voor, dan huren we wel een filmpje. En ik wil de winkels in met de meiden. Je hebt meer vrijheid in het reces. Er komt niet ineens een spoed debat of vergadering tussendoor die je agenda omgooit." Waar Van de Camp en Kant thuisblijven zoeken andere Ka merleden hun heil elders, weg van de Haagse herrie. Geert Wil- ders (WD) brengt de kerstda gen traditiegetrouw door in Boe dapest bij zijn schoonfamilie en Mat Herben (LPF) heeft zijn vrouw beloofd een weekje de zon op te zoeken. „Waarschijn lijk de Canarische Eilanden. Dan gooi ik mijn mobieltje in de sloot en ga ik ontspannen." Lousewies van der Laan heeft wel wat anders aan haar hoofd. Mat Herben: „Het wordt broeierig op het Binnenhof." De zwangere D66-politica mag niet eens met het vliegtuig. „In april ga ik bevallen en voor die tijd willen mijn man en ik op zoek naar een ander huis. Orts huidige tweekamerappartement is niet zo geschikt. Het wordt waarschijnlijk iets in de omge ving van Den Haag, zodat ik met de fiets naar het Binnenhof kan." Van der Laan snakt niet naar het reces. „Deze laatste week zit ik in een voortdenderende trein, vol adrenaline. Ik denk dat pas dit weekeinde het besef komt van: hé, ik ben vrij. Dan kan ik ook wat rusten, niet onbelang rijk in mijn geval." Het kerstreces is voor Kamerle den geenszins één grote vakan tie. Je kunt hooguit spreken van een korte adempauze tot en met de feestdagen, zo benadrukken zij. Er moet wel degelijk ge werkt worden, zij het in dit ge val buiten de muren van het Bin nenhof. Van der Laan: „Ik heb een hoop te doen. Er wachten nog veel e-mails - zonder prioriteit overi gens - die ik toch wil beantwoor den. En als voormalig europarle mentariër is er een rol voor mij weggelegd bij de Europese ver kiezingscampagne voor juni ko mend jaar. Dat moet ik voorbe reiden." De 'Miss Europe van D66' wil daarnaast nog een boekje schrij ven over de EU, mét daarin een politieke visie. Is dat alles niet een beetje veel voor een zwange re vrouw? „De baby gaat natuur lijk voor." Minstens zo ambitieus is Mat Herben. De LPF-fractievoorzit- ter neemt in het kerstreces even eens plaats aan de schrijftafel. Herben: „Ik ga een boek schrij ven, misschien wel mijn memoi res, waarin ik terugkijk op an derhalf jaar LPF. Ook werp ik alvast een blik in het nieuwe po litieke jaar." Broeierig Herben licht graag alvast een tipje van de sluier op. „Het wordt broeierig op het Binnen hof: ik verwacht dat het kabinet valt. Ik zal dat onderbouwen met feiten en analyses." Voor Wim van de Camp bete kent de jaarwisseling het start schot van een reeks recepties. „Onze achterban is erg kritisch. Er zijn pittige bezuinigingen, waardoor sommige groepen in de samenleving door het ijs drei gen te zakken. We moeten wa ken voor het sociale gezicht van het CDA en daarom is het be langrijk om als Kamerlid je ge zicht te laten zien. Op recepties kun je het beleid verklaren en toelichten, kun je aangeklampt worden." door Frank Hendrickx Veel heeft Litouwen de Eu ropese Unie niet te bie den, maar de nieuwe lidstaat brengt wel leven in de brou werij. Geen krimi kan concur reren met het uitdijende schandaal rond 'de vliegende president' Rolandas Paksas. Hoofdrolspelers: de Russische maffia, geheime diensten, de president en 'de Mata Hari van Litouwen'. Het Litouwse parlement is gis teren begonnen met een proce dure om president Rolandas Paksas af te zetten. De Balti- sche republiek maakt zich op voor een steekspel van zes maanden, want Paksas wei gert de eer aan zich zelf te houden. De president wordt beschul digd van banden met de Russi sche maffia en de Russische geheime dienst, maar het staatshoofd is zich van geen kwaad bewust. Dat belooft wat, want saai is het zelden met Paksas. In vijf jaar tijd was de voormalige stuntvlieger en zakenman al twee keer premier van Litou wen en twee keer burgemees ter van hoofdstad Vilnius. Steeds trad hij voortijdig af. Desondanks wist hij in janua ri onverwacht de gerespec teerde president Brazauskas naar huis te sturen. Het is nooit meer rustig ge weest in de toekomstige EU-lidstaat. Eerst was er de affaire rond de mystica Lena Lolisvili, een vertrouweling van de president die mensen geneest door ze in toiletpa pier te wikkelen. Paksas hechtte zeer aan haar oordeel. Zo weigerde hij men sen te benoemen voordat ze door de Lolisvili werden goed gekeurd. Paksas had het schandaal amper overleefd of er kwam een ander lijk uit^ kast vallen. De verkiezing, campagne van de presides bleek gefinancierd door d louche Russische wapenhat delaar Joeri Borisov, die on der meer helikopters ve. koopt aan Soedan, een lav dat wordt beschuldigd \-ü banden met international terroristen. Als dank kreeg Borisov naë verkiezing van Paksas razer.t snel een Litouws paspoort s werd een handlanger noemd tot adviseur voor na tionale veiligheid. De wapenhandelaar zelf rt. kende op een post dentiële adviseur. Toen diet*, noeming uit bleef, dreigde Be- risov in een afgeluisterd telt- foongesprek 'een politiek lijk te maken van de president Sindsdien is Litouwen er va overtuigd dat Paksas te char teren is. De president zelf ont kent dat hij bedreigd is. Een mysterieuze rol in k schandaal speelt de Litouws tandarts Renata Smailyte.ie het afgelopen jaar een veel geziene gast werd ir de presidentiële residentie, Volgens Litouwse media is ze de 'oren en ogen' van sche maffiosi. De tandarts staat sindsdien bekend alsè 'Mata Hari van Litouwen'. Spionage Westerse geheime dienste hebben eveneens alarm gesla gen. Het mysterieuze PR-be- drijf Almax, dat de verkie zingscampagne van Paksas or ganiseerde, zou een tel zijn van de heime dienst, zo touwse parlementariërs te ho ren. Na onderzoek werd de vrees uitgesproken dat Pak sas staatsgeheimen heeft door gespeeld. De president spreekt van - een samenzwe ring. GPD VERKEER - De onveiligheid in het verkeer neemt - nog steeds toe. Fietsers storten zich vaak zonder zichzelf te be schermen in het verkeer. Er wordt dikwijls geen richtings verandering aangegeven. Ook de achterverlichting van de rij wielen laat niet te wensen over. Het aantal bromfietsen breidt zich in zeer snel tempo uit. Over een tijd zijn er naar schat ting een miljoen bromfietsers in Nederland. ONTWATERINGSPLAN - In West- Zeeuws- Vlaanderen wordt een ontwateringsplan opgesteld. De voorzitter van het1 schap Het -Vrije van Slis vindt dat Het Zwin afgi moet worden. Ook is bekends- maakt dat het Rijk negri- procent van de kosten voas bouw van een nieuwe i< in Cadzand betaalt. MOSSELKWEKERS-D selkwekers die op de Wadden zee hun werkzaamheden uitoe fenen zijn met de fees thuis. Het Bedrijfschap m Visserijproducenten heeft Met- foto Phil Nijhuis/GPD Agnes Kant houdt niet van re cepties. „Als ik iemand wil spre ken, weet ik die zo ook wel te vinden." Wel gaat zij werkbezoe ken afleggen. „Bij de SP is dat min of meer verplicht. Zo krijg je 'voeding' vanuit de samenleving. In het re ces heb ik daar meer tijd voor, dan doe ik er misschien drie of vier in de week." De buitenlandwoordvoerder van de WD zoekt het over de grens. Litouwen en Israël staan deze keer op de agenda van Geert Wilders. „Ik probeer elk reces wel een keer een buiten lands werkbezoek te doen", ver telt de liberaal. „In het parlement is er vaak wei nig tijd voor een onderwerp als Litouwen, terwijl dat toch heel interessant is, ook voor Neder land." De reislust van Wilders kan Van de Camp goed begrijpen. Met zestien jaar Kamerlidmaat schap in zijn bagage weet hij hoe belangrijk het is af en toe het bedompte Binnenhof te ont vluchten. „Lubbers zei al: je wordt hier aim van geest. In zo'n reces kun je je werk op een afstand wat meer relativeren. Even een fris se neus halen. Dat is nodig, want na vier weken staan Agnes Kant en consorten er weer. Dan moet je weer aan de bak." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel: (0118)460116 Fax: (0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111 >454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209.90 Voor toezending per post geldt ee" toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvot' het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regel» voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315540 Fax. (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concorn. us aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo (abonnomenten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten^ ei ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig flest de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: rrv, ling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot HJgCIGnEf*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4