Apothekers behouden bonussen Ziekenhuisbacterie komt voor onder Nederlandse huisdieren Levenslang voor moord op oudere tijdens verlof Dubbel genieten fwaalf jaar voor doodschieten fan Amsterdamse caféganger Loos bomalarm Balkenende is de machtigste van Nederland finister Hoogervorst moet stoppen met terughalen inkoopvoordeel lamer wil loete voor rgernissen ISABEL ALLENDE Excuses aanvaard voor persfoto met ezelsoren Kerkbezoek RK daalt minder hard Politie pakt verdachten overvallen Sofï-nummer bij minder kantoren Eerste gratis streekbus PvdA wil reuzenbeeld Mandela GALLGALL vrijdag 19 december 2003 redactie binnenland IIS1ERDAM - Premier Bal- ,in,|e is de machtigste per- van Nederland, gevolgd Irnjnister Zalm van Financi ën koningin Beatrix. Dat ijkt uit een enquête onder top- bestuurders, topambtenaren en parlementariërs, waarvan de re sultaten gisteren zijn vrijgege ven. TNS Nipo stelde de lijst sa men. In de toptien staan verder presi dent van De Nederlandsche Bank Wellink (4), SER-voorzit- ter Wijffels (5), VNO/NCW-voor- zitter Sehraven (6) en FNV-voor- zitter De Waal (7). Minister Don- ner van Justitie staat achtste, vi ce-president Tjeenk Willink van de Raad van State negende en Shell-directeur Van der Veer tiende. De top-25 telt welgeteld één Kamerlid, CDA-fractievoor- zitter Verhagen, op een twaalf de plek. Overigens vindt twee derde van de respondenten dat de Tweede Kamer in werkelijk heid minder macht heeft dan haar volgens de wet wordt toege kend. Het Koninklijk Huis daarente gen heeft volgens 52 procent meer macht dan hem toekomt. ANP ïïnnzR redactie binnenland EN HAAG - Minister Hooger- l van Volksgezondheid t stoppen met zijn huidige jfmaatregel om de finan ce voordelen terug te halen apothekers binnenhalen bij inkoop van medicijnen. Dat volgens de apothekersorgani- IjeKNMP het gevolg van een [spraak die het College van Be- jep voor het Bedrijfsleven [BB) gisteren heeft gedaan. ;regel is in strijd met de ,et tarieven gezondheidszorg. DEN'HAAG-Dat de bestuurlij- cboete voor kleine ergernissen moet lcoraen, is wel duidelijk. (Tweede Kamer verschilt al ten nog van mening over de urm waarin ze dit wil gieten, obleek gisteren tijdens een de- kal. :er Donner van Justitie vil speciaal daarvoor opgeleide mbtenaren de bevoegdheid ge- om boetes uit te delen voor kleine ergernissen, zoals wild- ilassen en hondenpoep. Hier- aeehöopt hij onder andere poli- justitie werk uit handen ïen. [DA, PvdA, WD, GroenLinks ChristenUnie zijn het in be- ïsel eens met Donners aan pak. MP In augustus, vlak voordat de maatregel van kracht werd, kreeg Hoogervorst nog gelijk van het CBB. De uitspraak in hoger beroep be tekent een enorme tegenslag voor de bewindsman. Het is vol gens de KNMP niet mogelijk om tegen deze laatste uitspraak be roep aan te tekenen. De minister moet nu terugvallen op een oude clawback-vegelïng, waarbij de apothekers 6,8 pro cent van de inkoopprijs moeten terugbetalen aan de zorgverze keraars en daarmee aan de pa tiënt. Hoogervorst wilde met de nieu we tariefmaatregel de kortingen en bonussen die apothekers al ja renlang opstrijken, nog verder omlaag krijgen. Dit jaar zou dat een besparing opleveren van 115 miljoen euro. In 2004 moest dat 432 miljoen euro zijn, in 2005 oplopend naar 495 miljoen euro. Ook voorzitter R. Scheei'der van het College tarieven gezond heidszorg (CTG) verwacht dat de uitspraak de overheid vele honderden miljoenen gaat kos- (advertentie) HET NIEUWE BOEK VAN Herinnering aan mijn Chili 192 blz. J Gebonden €16,50 WERELDBIBLIOTHEEK ten. „We balen als een stekker." Volgens Scheerder is vooral de patiënt de dupe van de uit spraak. „Honderden miljoenen aan bonussen verdwijnen in de zakken van apothekers. Geld dat eigenlijk ten goede zou moe ten komen aan Nederland." Vol gens Scheerder gaat zijn organi satie 'op oorlogspad' om de ge volgen van de uitspraak zo veel mogelijk te beperken. Schrijnend De uitspraak is volgens hem schrijnend omdat dezelfde rech ter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven het CTG en Hoogervorst deze zomer nog in het gelijk stelde. „Ruim an derhalve maand later beslist de rechter in een bodemprocedure plotseling dat het toch niet kan." Een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid wilde niet reageren op de uit spraak of mogelijke gevolgen er van. Ook de koepelorganisatie voor zorgverzekeraars (ZN) wil nog niet ingaan op de uitspraak. Een woordvoerder van ZN zegt dat het wegens de complexiteit moeilijk is in te schatten wat nu precies wel en niet mag. Hij wijst erop dat de huidige maat regel tot 1 januari 2004 zou lo pen en daarna een andere versie moest ingaan. Het rechtscollege nam een week eerder dan verwacht een besluit in de bodemprocedure, die was aangespannen door apothekers zelf, de KNMP en de huisartsen vereniging LHV. De apothekersorganisatie is be reid snel met Hoogervorst naar een oplossing te zoeken. ANP v«nonze redactie binnenland 1RDAM - Het gerechts- j lof in Amsterdam heeft gisteren igx ten 39-jarige man veroordeeld 0,|ot twaalf jaar gevangenisstraf, Wegens het doodschieten van de klcrdammer E. Dahhouch. De opgelegde straf is twee jaar Hoger dan de man eerder van de j rcclilbank in Alkmaar kreeg. On- Zorgvuldigheden in het politie- pnderzoek zijn volgens het hof ijdig hersteld. Ie man schoot op de avond van li öninglnnedag 2002 in het volle iié De Volendammer in Hoorn lahhouch van zeer korte af- anddoor het hoofd, Zonder aanwijsbare reden", al- IS b het hof gisteren. Het café as op dat moment zo drukbe- öebt, dat op een enkeling na iemand iets van de schietpartij De enige getuige die de politie vertelde dat zij wél had gezien dat de man een vuurwapen in zijn hand had en schoot, is vol gens diens advocaat A. Moszko- wicz onbetrouwbaar gebleken. Bovendien heeft de politie haar onder druk gezet, vindt de raads man, en heeft de politie gerom meld met het proces-verbaal van haar verhoor. Haar verklaringen konden in de ogen van de raadsman niet als bewijs worden gebruikt en zijn cliënt moest daarom worden vrijgesproken. Hoger beroep Het hof deelde die mening niet. De rechtbank in Alkmaar zag in de fouten destijds aanleiding de straf te matigen tot tien jaar, het hof deed dat niet. Zowel het Openbaar Ministerie als de verdachte tekenden hoger beroep aan tegen het rechtbank- vonnis. In hoger beroep eiste het OM vijftien jaar cel wegens moord. Volgens het gerechtshof is voor moord het bewijs niet ge leverd, voor doodslag wel. Bekende De man is een bekende van justi tie. Hij werd eerder veroordeeld wegens geweldsmisdrijven en wapenbezit. Hij zou een goede bekende zijn geweest van de Amsterdamse crimineel Sam Klepper, die in oktober 2000 werd geliqui deerd. ANP UTRECH - Een medewerker van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) loopt in Utrecht naar een wagen van Geldnet. Een verdacht pakketje op de wagen heeft de hulpdiensten in Utrecht gister middag veel werk bezorgd. De omgeving van su permarkt Dirk van den Broek aan de Zambe- sidreef werd tegen 14.00 uur ontruimd, omdat een op een bom gelijkend object was aangetroffen op de motorkap van de wagen. De EOD Constateerde rond 16.15 uur dat er geen sprake was van een ex plosief, waarna de omgeving werd vrijgegeven. Het is nog onduidelijk hoe het verdachte pakketje op de wagen van Geldnet is terechtgekomen. foto Marcel van Hoorn/ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - De gevreesde zie kenhuisbacterie mrsa komt ook voor onder huisdieren in Neder land. Zij kunnen mensen en an dere dieren daarmee besmetten. Tot nu toe zijn drie besmette honden aangetroffen. Dat dieren de mrsa-bacterie kunnen dragen was al bekend. In het buitenland worden regel matig besmette honden, katten of paarden gemeld. In Neder land komt de besmetting weinig voor doordat bij een infectie bij mensen strenge maatregelen worden genomen om verdere verspreiding te voorkomen. Deze week besloot het Academi sche Ziekenhuis Groningen (AZG) voorlopig geen nieuwe pa tiënten meer op te nemen op de chirurgische intensive care en twee verpleegaf delingen vanwe- MT koMT GOED Oli t-lAM fT, W4AJT /K BE-N Z-IA/AAJGEP— van onze redactie binnenland UTRECHT - Excuses aan vaard! Zo reageerde premier Balkenende op de excuus brief van een Utrechtse jon gen, die tijdens het maken van persfoto's twee vingers achter het hoofd van de pre mier had opgestoken. De foto met de 'ezelsoren' werd gemaakt tijdens een werkbezoek van Balkenende aan een Utrechtse basis school Overvecht en afge drukt in het Utrechts Nieuws blad. Klasgenoten van de jongen uit groep 7/8 die met Balken ende op de foto stond beslo ten dat de schuldige een ex cuusbrief moest schrijven. De premier heeft de brief nog niet ontvangen, laat hij we ten, maar er wel over in de krant gelezen. Via een woordvoerder zegt hij de excuses te aanvaarden om dat het een goed voorbeeld is hoe kinderen met elkaar om gaan, problemen weten te be spreken en oplossingen kun nen vinden. Premier Balkenende het we ten goede herinneringen te be waren aan het bezoek aan de Utrechtse school.. Hij is tevre den over de inspanningen daar om met de leerlingen te werken aan een veilige omge ving. GPD ge een mrsa-besmetting bij zes patiënten. Bij verzwakte men sen kan de bacterie leiden tot ernstige infecties en ontstekin gen. De behandeling van mrsa is moeilijk, omdat bacterie inmid dels resistent is tegen veel anti biotica. Dat nu ook dieren in Nederland drager blijken van de bacterie maakt de bestrijding ingewik kelder, „Er is echter absoluut geen reden voor paniek", zegt Engeline van Duijkeren, veteri nair microbioloog van de Uni versiteit Utrecht. Van Duijke ren deed het onderzoek waarbij de besmette honden zijn ont dekt. Bazin Ze kwam de bacterie op het spoor door onderzoek van een hond met een wondinfectie. De gekweekte bacterie van de hond deed sterk denken aan mrsa bij mensen. Het bleek inderdaad om de ziekenhuisbacterie te gaan. Door de bacteriën van de hond te vergelijken met eerder opgeslagen bacteriën van ande re honden kwam Van Duijkeren nog een besmette hond op het spoor. Onderzoek Later meldde een collega-micro bioloog die mensen onderzoekt een derde hond. De hond had de besmetting van zijn bazin gekre gen en die later mogelijk op nieuw aan haar doorgegeven. Van Duijkeren pleit voor meer onderzoek. Als een mrsa-pa- tiënt huisdieren houdt, dan wil Van Duijkeren ook de huisdie ren onderzoeken. Ook verpleeg- en verzorgings huizen waar huisdieren gehou den worden, zouden volgens Van Duijkeren extra alert moe ten zijn. De oudere bewoners vormeneen risico-groep voor mrsa. GPD advertentie Cadeautip ANWB Autorouteboek Nederland 42 Bewegwijzerde toeristische autoroutes Losbladig systeem in handige ringband Veel tips zoals horeca, musea en bezienswaardigheden Slechts 14,95 exclusief voor ANWB-leden UTRECHT - Het kerkbezoek van rooms-katholieken is in 2001 en 2002 minder snel gedaald dan in de jaren ervoor. In die twee jaren was de gemiddelde afname ongeveer 2,5 procent, terwijl die in de jaren negentig nog ruim boven de 3,5 procent lag. In 2002 gingen elk weekeinde gemiddeld 408.500 gelovi gen naar de kerk, ofwel 8,6 procent van alle parochianen van zeven jaar en ouder. Dat blijkt uit cijfers die het Rooms-Katholiek Kerkge nootschap gisteren naar buiten bracht. Nederland telde eind 2002 ruim vijf miljoen rooms-katholieken. Dat wa ren er 47.000 minder dan eind 2000. ANP HILVERSUM - De politie Gooi- en Vechtstreek heeft 35 verdachten van onder meer gewapende overvallen, snel- kraken en mishandeling opgepakt. Bijna alle 32 mannen en drie vrouwen van 16 tot 37 jaar wonen in de Gooi- en Vechtstreek. Zij opereerden in een steeds wisselende sa menstelling. De politie denkt met de aanhoudingen 53 za ken te hebben opgelost, waaronder negen gewapende overvallen op supermarkten en horecabedrijven. ANP DEN HAAG - Een sofi-nummer kan vanaf volgend jaar niet meer bij alle kantoren van de Belastingdienst worden aangevraagd. Vanaf 1 januari kunnen mensen alleen te recht bij zestien kantoren, verdeeld over Nederland. Op die manier hoopt staatssecretaris Wijn (Financiën) fraude met sofi-nummers eerder te kunnen opsporen. Het ministerie heeft dat gisteren laten weten. ANP DEN HAAG - Zuid-Holland krijgt binnen drie weken de landelijke primeur van gratis openbaar vervoer: een jaar lang een streekbus die niets kost. Dat gebeurt op de Inter- liner-trajecten tussen Den Haag en'de Leidse regio. Provinciale Staten hebben gisteren ingestemd met dit plan van gedeputeerde M. Norder (PvdA, vervoer). De proef wordt uniek in Nederland. Vanaf maandag 5 ja nuari 2004 kan iedereen zonder een cent te betalen mee op de lijnen 95 en 88. Allebei rijden die via Wassenaar over rijksweg A44. Het is de provincie te doen om vermin dering van het drukke spitsverkeer op deze A44. GPD DEN HAAG - In de Haagse wijk Transvaal moet een reus achtig standbeeld van Nelson Mandela komen. Als 'landmark' moet het beeld van de Zuid-Afrikaanse staatsman van verre te zien zijn. Het beeld zou in het nieu we wijkpark in Transvaal moeten komen. Dat bepleitte de PvdA gisteren tijdens een raadscommis sievergadering waar het wijkplan voor Transvaal werd be sproken. De wijk gaat de komende jaren grotendeels op de schop. Kleine portiekwoningen maken plaats voor gro tere huizen die ook kapitaalkrachtiger bewoners moeten trekken. GPD ging tot verkrachting, diefstal met geweld, afpersing en bedrei ging. In de gevangenis stak hij een me degedetineerde neer. Sinds 1999 verbleef de man in een tbs-in richting. Op 16 december 2002 keerde hij niet terug van proef verlof, 16 januari 2003 ver moordde hij de bejaarde Hage naar Piet van Harpen. De moord op Piet van Harpen baarde opzien toen bekend werd dat deze was gepleegd door een 'ontsnapte' tbs'er. On der meer naar aanleiding van de ze zaak drong de LPF bij het ka binet aan op beperking van de vrijheidan tbs'ers. Ondanks de waslijst aan misdrij ven en veroordelingen heeft de rechtbank overwogen of het niet beter zou zijn de man twintig jaar cel op te leggen en tbs met dwangverpleging. Maar de rechters kwamen tot de conclusie dat inmiddels wel is gebleken dat lange celstraf en psychische behandeling bij hem nutteloos zijn. „De kans op herhaling lijkt, alle straffen en maatregelen ten spijt, op geen enkele wijze ver minderd te kunnen worden", stelde de Haagse rechtbank. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 31-jarige Haagse man tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld, onder meer omdat hij een 80-jarige man op koelbloedige wijze heeft doodgeschoten. De veroordeelde was op het mo ment van de moord, op 19 janua ri, voortvluchtig: hij had terug moeten zijn in de tbs-kliniek waar hij proefverlof van had ge kregen. i De rechtbank legde levenslang op, omdat de man volgens haar1 ook nog iemand anders heeft ge probeerd te doden. De rechtbank achtte ook bewe zen dat de Hagenaar een zwak begaafde man heeft verkracht en dat hij een gewapende over val pleegde op een juwelier in Rotterdam. Verkrachtingen Het feit dat de veroordeelde sinds 1990 bijna onafgebroken in gevangenissen en inrichtin gen heeft gezeten, rekende de rechtbank ook mee. Hij is eerder veroordeeld voor verkrachtingen (onder andere van een 11-jarige meisje), po- (advertentie) Goedgevonden Disaronno Originate fej Cinsaut-Merlot Amaretto Goede reis ANWB Genieten Genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3