Weer record-overslag in havens Hoger salaris commissarissen Delta valt slecht Milieustraat blijft boven Westerschelde voorlopig gratis Bloembollen tegen Balkenende Haven Gent blijft goede zaken doen 17 lor se groei in Vlissingen; lichte daling in Terneuzen 'eeuwse Dag IroenLinks Uitstel zitting door slechte voorbereiding advocaten Bejaarde (80) met geweld beroofd Dronken chauffeur aangehouden Rechter gelast psychisch onderzoek Or praat weer met directie Delta vrijdag 19 december 2003 rRenJansen iUDDELBURG - De Zeeuwse avcns hebben opnieuw een re- ardjaar achter de rug. Volgens avenschap Zeeland Seaports got de goederenoverslag in 03 5 procent hoger uit dan die 2002, toen ook al sprake was Jan een topjaar. De stijging r£i jeed zich vooral voor in Vlissin- ren; de Terneuzense haven liet en'lichte daling zien. Het resultaat van Zeeland eaports steekt daarmee scherp iiegen het beeld dat de jaarlijk- enquête over de regionale be- ijfsontwikkeling deze week Zeeuwse economie chetste. /oorzitter G. de Kok meende bij epresentatie van de jaarcijfers or! an Zeeland Seaports dat de te- ha? uggang in de conjunctuur aan Iceland voorbij lijkt te gaan. Al ii?!® de chemie ondervindt de ge- olgen van de recessie. „Over iet algemeen staan we er vrij :0ed voor", vond De Kok, die be- [alve havenschapsvoorzitter lok gedeputeerde voor econo me is. Hij wees daarbij op de werkgelegenheid die in Zeeland anmerkelijk minder daalt dan nandere delen van het land. aanwas in de goede- deed zich voor bij andbouw- en voedingsproduc- waaronder fruit, groente, iout en papier. Opmerkelijke roeiers waren ook ruwe minera- en enroll-on/roll-off. Dat laat- le is te danken aan de vestiging p nieuwe bedrijven in Vlissin- •Oost (zand- en grindhandel )BM en autoterminal Cobelf- Beide ondernemingen zijn in de oopvan2003 begonnen. Dit be tekent dat voor volgend jaar een verdere groei van de overslag •bij deze bedrijven mag worden I wenvacht, alleen al op grond Jjvan het feit dat hun activiteiten dandevolle twaalf maanden be- - slaan. Eenafname vertoonde de op- en overslagvan chemische produc ten, aardolie en daarvan afgelei de producten en vaste brandstof fen. Op een omzet van 50 miljoen eu ro behaalde Zeeland Seaports vogens de voorlopige cijfers een bedrijfsresultaat van 8 miljoen euro, 1,7 miljoen meer dan in 2002. In het bedrijfsresultaat zijn niet de 12,5 miljoen euro voorbereidingskosten verwerkt die het havenschap in de voorbe reiding van de Westerschelde Containerterminal (WCT) heeft gestoken. „We schrijven die kos ten nog niet af; omdat voor ons de aanleg van de WCT geen afge dane zaak is", zei waarne mend-directeur J. van der Hart. De Kok voegde toe dat, mocht de WCT definitief niet door gaan, Rotterdam in het kader van de samenwerking met Zee land Seaports de helft van deze kosten draagt. Profiteren Het havenschap moet, onder streepte De Kok, worden gezien als een gezamelijke ontwikke lingsmaatschappij van de pro vincie en de gemeenten Vlissin gen, Borsele en Terneuzen. In de Staten van Zeeland klonk eer der dit jaar de roep de deelne mers aan het schap eens mee te laten profiteren van de baten. In het verleden is er immers veel geld in gestopt. Zeeland Seaports is bezig met een onder zoek naar de gewenste vermo genspositie van het schap in het licht van investeringen die op stapel staan en risico's waarmee rekening moet worden gehou den. Dit jaar heeft Zeeland Seaports 19 hectare grond uitgegeven voor uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe bedrij ven: 7 ha in Terneuzen en 12 ha in Vlissingen. Dat is bijna het dubbele van de gronduitgifte waarmee het havenschap als ge middelde rekening houdt. vï'UV - r- s De goederenoverslag in de Vlissingse haven heeft het afgelopen jaar, in weerwil van de economische tegenwind, een flinke groei doorgemaakt; ondanks de mindere cijfers van de Terneuzense haven boekt het havenschap Zeeland Seaports daardoor een goed resultaat. foto Lex de Meester c'oorRinus Antonisse MEUWDORP - De burgers in Midden- en Noord-Zeeland kun- voorlopig tot 2006 gratis iiu afval op de regionale mi- praten kwijt. In üKttws-'Vlaanderen blijft het lortgeld voor bouw- en sloopaf- alen grond van kracht. Malgemeen bestuur van de af- 'ing Olaz besloot dit gis- 5ren tijdens een vergadering in Iwdorp. Het komt erop neer kt de bestaande regeling wordt handhaafd. In 2005 praat het ir er opnieuw over. Komend jaar volgt nader onder- naar de invloed van een tortheffing op het toenemen zwerfvuil in het buitenge- Ook wordt nagegaan of ït stiekem storten van met na- te bouw- en sloopafval op de dieustraten (vooral door be kijven) beter kan worden be- wrkt, «n aantal bestuursleden van ge- Kerststukjes maken MIDDELBURG - Kinderboerde rij De Klepperhoeve in Middel- H staat woensdag 24 decem- pin het teken van kerststuk- s maken. Ünderen van zes tot en met Malf jaar zijn van 13.30 uur 't b,30 uur welkom op de boer- Krijzolder. GOES - GroenLinks houdt za- 'iraag 20 december een Zeeuw- •f Dag in theater De Mythe in boes, Statenlid Marten Wiersma zal %an op de waag of de provin ce aandelen in Delta moet rapen. Zijn fractiegenote ."'Timmermans spreekt met Hoese wethouder Dorith van 'Wijk over jeugdbeleid en jeugd- 'Ulpverlening. Europarlementa- "ö'Kathalijne Buitenweg komt jjtoï Goes voor een spreekbeurt 'er de Europese grondwet en 0 ^Ul'°pese verkiezingen. De 1 eeuw.se Dag begint om 10.00 Uren eindigt om 15.30 uur. meenten benoorden de Wester schelde gaf aan veel te voelen voor het beginsel 'de vervuiler betaalt'; zij bepleitten invoering van een stortheffing. „De tijd van gratis geschenken is een ge passeerd station", stelde F. Tol lenaar (Borsele). „Als je voor storten van bouw- en sloopafval bijvoorbeeld 100 euro moet beta len, wat is dat voor 'n bedrag op het totaal van een verbouwing", zei J. Herselman (Kapelle). Laagdrempelig Anderen voelden daarentegen niets voor het invoeren van een heffing op de milieustraat. „Er is geen enkele reden om het laag drempelig beleid te verande ren", meende A. van der Maas (Noórd-Beveland). „We betalen de milieustraten nu al met z'n allen en we moeten niet nog eens apart voor bouw- en sloopafval laten betalen." J. Bostelaar (Veere) vroeg zich af of het optuigen van een heel be talingssysteem per saldo wel zo veel geld oplevert. A. van 't Westeinde (Middel burg) zag tarieven heffen aan de poort van de milieustraat even min zitten. W. Gosselaar (water schap Zeeuwse Eilanden) drong er op aan het afvoeren van afval naar de milieustraat zo makke lijk mogelijk te houden (en dus gratis). Het voorkomt dat er veel meer zwerfvuil in het bui tengebied wordt gedumpt. „Een lage aanboddrempel is een groot goed", vond ook E. Goossen (Tholen). Met de ervaringen in Zeeuws-Vlaanderen in het ach terhoofd, merkte P. Hamelink (Terneuzen) op dat het loslaten van een stortheffing het zwerf- vuilprobleem heus niet oplost. Hij veronderstelde dat de af stand tussen burger en milieu straat een belangrijke rol speelt. „Als mensen het te ver vinden, deponeren ze het afval toch wel in het buitengebied." Hamelink vond dat, in elk geval in Zeeuws-Vlaanderen, de ge dachte 'de vervuiler betaalt' overeind moet blijven. „Anders beloon je degenen die het niet goed doen voor hun verkeerde gedrag." E. de Deckere (Hulst) voegde eraan toe dat wel een op lossing moet worden gevonden voor de toename van zwerfvuil in de regio. Leden van GroenLinks protesteerden gisteren in Terneuzen door het uitdelen van bloembollen te gen het in hun ogen asociale beleid van het kabinet-Balkenende. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een zakje bloembollen als bedeling aan misdeelden uit de samenle ving. De Terneuzense afdeling van GroenLinks greep de lan delijke actie Keer het Tij aan om op ludieke wijze te protes teren tegen het 'keiharde, aso ciale beleid' van het kabinet Balkenende. Op 24 plaatsen in den lande protesteerden vertegenwoordi gers van politieke partijen en vakbonden tegen het beleid van de regering. Het zakje bloembollen werd door de Zeeuws-Vlaamse GroenLink- sers uitgekozen, omdat het pre sentje zowel positieve als nega tieve associaties kan oproepen. „Hoop doet leven, zo niet, eet smakelijk. Charitas is mooi, so ciaal beleid is beter", meldde het begeleidende briefje op het zakje bollen. Raadslid P. Clijsen: „De hoop wordt gesymboliseerd door de bollen. Stop ze in de grond en hopelijk komen er volgend jaar mooie, fleurige bloemen uit de grond. Plet 'eet smake lijk' is natuurlijk wat cyni scher. De verwijzing naar de hongerwinter van '44 moet je overigens niet te letterlijk ne men. We hebben er voor de ze kerheid maar onder gezet 'be ter niet consumeren'." Clijsen en zijn companen R. Gelder land, T. van den Hauwe (ge tooid met kerstmanmutsen) voerden actie bij het Centrum Werk en Inkomen (CWI). Ze kregen bij het uitdelen van de bloembollen gezelschap van W. van der Maaten van de SP. De aanloop bij het CWI was gistermorgen niet zo groot, maar enkele bezoekers waren blij met Keer het Tij. Certificaat Plet echtpaar Roggeveen uit Axel was naar het CWI-kan- toor gekomen om mevrouw in te schrijven als werkzoekende. Als geboren Turkse, die nog niet zo lang in Nederland woont, is mevrouw Roggeveen de Nederlandse taal noch niet zo lang machtig. Zij haalde weliswaar een certificaat voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden maar komt niet aan de bak, omdat ze niet goed genoeg zou communice ren. „Terwijl dat certificaat ook laat zien dat ze zich kan redden. Natuurlijk leert ze nog steeds verder via cursussen bij het ROC, maar het is idioot dat een uitzendbureau de door haar zelf afgegeven certifica ten niet honoreert", stelt Rog geveen. Ook K. Koppenaal uit Terneu zen vindt dat er veel mis is met het overheidsbeleid in Neder land. Ze neemt de bloembollen met een zoet-zure glimlach aan en wenst de actievoerders succes met het keren van het tij. „Het beleid moet verande ren, omdat uitkeringsgerechtig den aan alle kanten worden ge pakt. Zelfs na een door mij ge wonnen rechtszaak proberen de gemeente en uitkeringsin stanties op mijn karige uitke ring te beknibbelen." De actievoerders hielden nog flink wat zakjes bollen over. Die worden vanavond uitge deeld aan winkelende mensen in het centrum van Terneuzen. Clijsen: „In veel plaatsen is het donderdag koopavond en daar om is die dag als landelijke ac tiedag uitgekozen. Wij hebben in Terneuzen echter op vrijdag koopavond. Daarom zetten we onze actie gewoon nog een paar uurtjes door. Kunnen de mensen tijdens het doen van hun kerstinkopen nog even stil staan bij de oorzaken waarom veel mensen daar niet aan toe komen." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Zeeuwse advocatuur maakte gisteren in Middelburg geen al te beste beurt in een mensensmokkel- zaak. De meeste strafpleiters van de vijf Irakese verdachten bleken zich niet goed te hebben voorbereid. Op het laatste moment vroeg de verdediging om uitstel. De recht bank, die een dag had uitgetrok ken voor de zaak, moest met te genzin akkoord gaan. De pro Deo-advocaten voerden allerlei excuses aan. Zo zei raadsman R. Maat de zaak te hebben overgenomen van een zieke kantoorgenote: zij heeft overigens geen enkele ervaring met strafzaken van dergelijke omvang. De Terneuzense straf pleiter R. Lensen verkeerde in een moeilijke situatie, omdat hij op het laatste moment was inge vallen voor een overspannen confrère. Opvallend was dat vier verdach ten, in de leeftijd van 18 tot 30 jaar, ontevreden waren over de bijstand van de raadslieden. „Ik heb mijn advocaat niet eens ge zien, laat staan gesproken", zei een van hen. De anderen druk ten zich in dezelfde bewoordin gen uit. Twee verdachten wensten zelfs niet langer bijgestaan te wor den, omdat ze zich niet konden verenigen met de visie van hun raadslieden. Een 29-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats had in een laat stadium in strafpleitster S. Köller een vervanger gevonden. Een 28-jarige man uit Wagenin- gen dacht zichzelf te kunnen ver dedigen. „Ik ben zelf advocaat", zei hij. Hij ging tenslotte ak koord met een andere strafplei- ter.Raadsman W. Dieleman ken de de minste problemen met zijn 24-jarige cliënt uit Duiven. Die zag zijn zaak het liefst be handeld, maar de rechtbank wees het verzoek vanwege de on derlinge samenhang van de men sensmokkel af. Het vijftal wordt verweten deze zomer illegalen uit China, Soe dan, Afghanistan, Turkije, Iran en Irak vanuit Vlissingen naar Engeland te willen smokkelen. Het Openbaar Ministerie be schuldigt de Irakezen ook van deelname aan een criminele or ganisatie. VLISSINGEN - Een Vlissingse van tachtig jaar is woens dagmiddag met geweld beroofd. De vrouw liep rond kwart voor zes over de Boulevard Bankert in Vlissingen ter hoogte van Hotel Truida toen ze plotseling van achte ren werd aangevallen en vastgehouden door een onbeken de man. Hij bedreigde de bejaarde met een voorwerp dat op een vuurwapen leek, rukte haar jas open, griste een en veloppe met bankpassen uit haar binnenzak en ging er vandoor richting Coosje Buskenstraat. VLISSINGEN - Een 55-jarige automobilist uit Hengelo is gisterochtend rond zes urm op de Sloeweg in Vlissingen aangehouden wegens rijden onder invloed. De man stond met zijn auto stil op de binnenbaan van de rotonde om een band te verwisselen. Vermoedelijk was hij even daar voor over de betonnen rand aan de binnenzijde van de ro tonde heen gereden. Uit ademanalyse bleek dat de man tweemaal zo veel had gedronken als toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vlis singen moet worden behandeld in een psychiatrische kli niek. Tot dat besluit kwam de rechtbank in Middelburg gisteren. De Vlissinger wordt ervan verdacht zijn vader in september zwaar te hebben mishandeld en bedreigd. Ook wordt hem poging tot brandstichting, een inbraak in een fietsenstalling in Middelburg en wapenbezit ten laste ge legd. De verdachte zal zes weken geobserveerd worden in De Mare in Halsteren. De therapie eindigt 2 februari vol gend jaar. Daarna komt de zaak opnieuw voor de rechter. MIDDELBURG - De ondernemingsraad en de directie van Delta zijn door de rechter teruggestuurd naar de on derhandelingstafel om de geschillen over de waterfusie uit te spreken. Zij hebben daarvoor ruim een maand de tijd gekregen. De ondernemingskamer heeft beide partijen gevraagd de problemen nog eens op een rij te zetten en te bezien of tot overeenstemming kan worden gekomen. De belangrijkste kritiek van de ondernemingsraad is dat cruciale informa tie over de garantie van werkgelegenheid te laat is ver strekt door de directie. Dat was ook de reden om naar de rechter te stappen om de fusie tegen te houden. De fusie tussen Delta Water en Waterbedrijf Europoort zou op 1 januari ingaan, maar het besluit daarover is in middels uitgesteld tot 31 maart. De ondernemingsraad wilde de kwestie desondanks voorleggen aan de onderne mingskamer. Secretaris W. de Waal van de or is tevreden over de uit spraak van de rechter. „We krijgen de kans om nog eens over de problemen te praten. En daar mogen we van de rechter ook juridische adviseurs bij betrekken. De direc tie wilde dat tot nu toe niet." De directie van Delta staat volgens woordvoerder J. Nele mans open voor een nieuw gesprek. Wanneer dat zal plaatsvinden, is nog niet bekend. dezelfde periode vorig jaar. Hoe wel de aanvoer licht daalde (min 85.100 ton) naar 17.487.796 ton was sprake van een stijging van de afvoer met ruim 294.000 ton naar 4.317.175 ton. Hoewel de overslag van buikpro ducten daalde met ruim 200.000 ton, steeg de ro-ro-overslag, die van containers en vooral de over slag van conventioneel stukgoed met 321.964 ton. Termont: „En wat ons vooral ook vrolijk stemt, is het aantal zeeschepen dat de eerste elf maanden van dit jaar onze ha ven aandeed. Het waren er 2774: 210 schepen meer dan vo rig jaar, ofwel 8,2 procent plus. Dan kun je zeggen: tja, wat sche pen meer. Maar kijk naar de bru- totonnenmaat, dan zie je de winst: een stijging met 1,7 mil joen brutotonnage ofwel 6,8 pro cent. Ik noem dat opvallend." door Wout Bareman GENT - De haven van Gent heeft ondanks de economische teruggang kans gezien de 'plus' te handhaven. Die conclusie trok havensche pen D. Termont gisteren tijdens de presentatie van vier bedrij ven, die zich vestigen aan het nieuwe Kluizendok op de weste lijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen. „Het is een top prestatie als je ziet dat, over de hele linie, alleen de containerha vens positief scoren", aldus Ter mont. Hij constateerde dat een 'niche haven' als Gent goed blijft sco ren met de gespecialiseerde over slag van goederen, waarvoor de grote havens bedanken. Na elf maanden bereikte Gent een tota le overslag van 21.804.971 ton, precies 210.218 ton meer dan in door Maurits Sep MIDDELBURG - De Statenfrac ties van GroenLinks en de Par tij voor Zeeland hebben kritiek op de salarisverhoging voor de commissarissen van Delta NV. De PvZ keurt de verhoging af, GroenLinks wil vooral weten waarom die eigenlijk nodig is. Beide partijen hebben het dage lijks provinciebestuur als aan deelhouder van Delta aange schreven. De PvZ vindt het niet van tact getuigen om juist in een tijd waarin de armoede in Ne derland toeneemt, hogere ver goedingen toe te kennen aan mensen die toch al niet over de hoogte van hun inkomen heb ben te klagen GroenLinks heeft vooral kriti sche wagen over de salarisverho ging. De fractie vraagt naar de reden ervan en naar een vergelij king met andere bedrijven. Ook wil zij weten of gedeputeerde J. Suurmond bereid is de verho ging te verdedigen tegenover de bevolking. Suurmond laat desgevraagd we ten dat best te willen doen. Hij wijst erop dat hij al tijdens de aandeelhoudersvergadering van jongstleden maandag heeft ge zegd dat hij moeite had met de hogere vergoeding, juist omdat veel mensen minder te besteden hebben. Omdat de verhoging gedeelte lijk een inhaalslag is, ging hij er toch mee akkoord. „Ik heb ook gezegd dat er in toe komst gematigd met de vergoe dingen voor commissarissen moet worden omgegaan", merkt Suurmond op. Bovendien wil hij met de commissarissen praten over de gedragsregels van de commissie Tabaksblat over on der meer salariëring. Overigens wordt de vergoeding die president-commissaris J. Hennekeij krijgt, afgetrokken van het wachtgeld dat hij als oud-gedeputeerde ontvangt, zegt Suurmond. Ook gedeputeer de T. Poppelaars moet zijn ver goeding als commissaris (na mens de provincie) afstaan aan de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37