Streefcijfer voor joetes in verkeer Burger moet nadenken over gedrag Op de tandem over nieuw fietspad Kopen en verkopen voor Kenia SC Muziekvereniging Mozart dolgelukkig met oefenruimte olitie toont werkplan b 15 Kerstconcert tccelerando oncertavond Me editie liekvirus Roompot mag chalets bouwen Brandverzekering fors duurder Man gewond in kas Geld voor kunstwerk Kerstzang in café Baarends vrijdag 19 december 2003 pHngrid Huibers lOES - De polite Goes moet j)gCnd jaar zeker 2471 ikecrsovertreders in de kraag nlluii. Ook moeten er in ieder tal 512 mensen worden opge- ibt die zich schuldig hebben maakt aan bijvoorbeeld ge- eldsdelicten. Dat blijkt uit het liliewerkplan voor 2004. Prince? chef van het politiedis- cl Oosterscheldebekken, jam het plan woensdagavond i» iGoes toelichten tijdens de ver- i gering van de raadscommis- emiddelen. a exacte getallen die in het Ja worden genoemd, vloeien iort uit een convenant dat alle ijitiekorpsen onlangs met de ijnister J. Remkes van Binnen- ndse Zaken sloten. Het conve rt vraagt een meetbare presta- evan de korpsen, die daar ver- igens ook op afgerekend wor- commissieleden stonden ligszins huiverig tegenover de heel strakke politieplan- i; „Er is van hogerhand nou gezegd 'je moet zoveel be- [uifngen uitschrijven en zo- eel dronken bestuurders aan- ouden', maar volgens mij moet daar zijn waar dat odig is", zei S. de Putter iGP/ChristenUnie). „En waar i, kun je van tevoren niet t," Prince bestreed dat liet, maar dat was volgens hem niet nodig. „Dit plan laat ons juist alle vrijheid", meende hij. „Er is wel vastgesteld hoe- veel misdrijf dossiers we bijvoor beeld moeten behandelen, maar niet welke misdrijven daarbij ioritèit hebben. En dat laat [juistheel veel ruimte." De dis- deelde overigens wel dezoTgvan P. Favier (CDA), die de preventieve taken van de poli- SINT-ANNALAND - Koninklij- bFanfare Accelerando geeft za- een kerstconcert in ge meenschapscentrum De Welle nde iü Sint-Annaland. g jaar vond het concert taais in het repetitielokaal van ie fanfareband, de Sokofahal. Dezeis te klein geworden en vol- hel niet meer aan alle veilig- ge- adseisen. Voor het eerst wer- enook twee koren mee: gospel- oor Clarity uit Sint-Maartens- p en het kinderkoor van de Casembrootschool. Op het r gramma staat vooral herken- are kerstmuziek. Het concert om 19.00 uur. tie in het plan miste. „De slinger slaat een beetje door op dit mo ment", zei Prince. „De landelij ke politiek hamert wel erg op re pressief beleid." Komend jaar blijft de poiitie in de gemeente in ieder geval wel met het schooladoptieplan wer ken. Het is de bedoeling dat 24 schoolklassen les krijgen van een agent over onder meer dief stal, vandalisme, alcohol, vuur werk en drugs. De politie zal, net als in de afge lopen jaren, tijdens de stapavon den met zeker negen man in de binnenstad aanwezig zijn. Ver der wordt de politie vooral zicht baar bij verkeerscontroles, die 2471 staandehoudingen moeten opleveren. Dat wil zeggen dat overtreders ter plekke door de politie op de bon geslingerd worden. De con troles richten zich op het dragen van een helm, het negeren van rood licht, het gebruik van alco hol, overtreden van de maxi mumsnelheid en het dragen van autogordels. Happy hour De twee Goese koffieshops kun nen ook komend jaar weer weke lijks op een bezoekje van de poli tie rekenen. Verder zal de poli tie op vrijdagmiddag in de Goe se binnenstad,tijdens het happy hour, regelmatig controleren op diefstal en heling van fietsen. Met het droomscenario dat de politie bijvoorbeeld te weinig ge weldsdelicten oplost, omdat er niet meer aangiften worden ge daan, hield niemand serieus re kening. door Mieke van der Jagt YERSEKE - De Yersekse mu ziekvereniging Mozart is ziels gelukkig met het zicht op een eigen oefenruimte. De gemeen teraad van Reimerswaal be sloot deze week unaniem om Mozart onder te brengen in het Multifunctionele Centrum dat in Yerseke-West wordt ge bouwd. Na negen jaar tobben, krijgt Mozart eindelijk een eigen plek. Voorzitter Co van Iwaar- den kan haast niet wachten tot de muziekvereniging in de nieuwe ruimte kan. „We krijgen een ruimte van honderd vierkante meter. Daar kunnen we oefenen, les geven en schoolprojecten hou den. De hele week hebben we die ruimte tot onze beschik king. Daarnaast komt er nog een afsluitbare ruimte van veertig vierkante meter, waar de instrumenten, de muziekbi bliotheek en de uniformen vei lig kunnen worden opgesla gen. Het is een luxe die Mozart echt niet meer gewend is." Totdat het Multifunctionele Centrum klaar is, oefent de fanfare van Mozart nog in 't Trefpunt. De lessen worden ge geven in het voormalige poli tiebureau aan de Paarden markt. Om de slagwerkgroep in stand te houden is jaren ge leden al een samenwerkings overeenkomst aangegaan met de slagwerkers van OKK in Wemeldinge. Nu is dat laatste, volgens voor zitter Van Iwaarden, geen straf. „De slagwerkgroep blijft gecombineerd met We meldinge, omdat je met meer mensen op een veel hoger ni veau kunt spelen. Die combina tie bevalt uitstekend." Over de huisvesting van het ge plaagde Mozart is veel te doen geweest. De muziekvereniging opteerde zelf lange tijd voor een plekje in de Hummelsoos, omdat dat in het centrum van het dorp ligt. Het college van burgemeester en wethouders van Reimerswaal voelde er wel voor om de Hummelsoos, waar de peuterspeelzaal rich ting Brede School vertrekt, voor een symbolische euro over te doen aan het eerbied waardige, meer dan honderd jaar oude Mozart, maar cle ge meenteraad was tegen. Delen Een van de redenen waarom de muziekvereniging liever in de Hummelsoos ging dan in het nieuwe centrum, was de angst om weer de ruimte te moeten delen. „Gelukkig krijgen we nu een eigen ruimte met een eigen ber ging. Dan is het helemaal niet erg om andere voorzieningen met andere verenigingen te de len. Het gaat ons erom dat we er altijd in kunhen en dat onze kwetsbare spullen veilig zijn", aldus Van Iwaarden. De kerstmarkt op De Tweern werd druk bezocht. foto Willem Mieras IEMELDINGE - Stichting (oord en Daad houdt zaterdag a concertavond in de Neder- ads-hervormde kerk in Wemel- Re. Mgerenkoren Paliste Deo en lel Groot en IGein Calvijn koor pn een concert rond advent, iuitzien naar de geboorte van imstus. De avond is tevens een sluiting van de actie Vakon- a «vijs voor kansarme jonge- opbrengsten van deze actie rden gebruikt voor de bouw ja een Technische School en bijbehorend internaat in Ina Faso. Het concert be- fntom 19.30 uur. door Salva de Nooijer GOES - Speciale basisschool De Tweern in Goes hield gisteren op haar beide locaties een kerst markt. Voor de gelegenheid was de gymzaal omgebouwd tot marktplaats met diverse stand jes. De sfeer zat er goed in en het was erg druk op de markt. Naast de stands met allerlei spulletjes, was er een rad van avontuur en werden er envelop pen getrokken. Ook was er een puzzeltocht voor de kinderen. Vrijwel alle cadeautjes waren door de kinderen zelf gemaakt. De opbrengst van de markt gaat naar een weeshuis met een schooltje in Kakamega in Ke nia. O. de Haas, maatschappe lijk werker bij de school, gaat het geld persoonlijk afleveren. In februari gaat ze met pensioen en dan verhuist ze samen met haar man naar Afrika. „Dat is ei genlijk ook de reden dat ik stop. Zo'n 23 jaar geleden heb ik ook drie jaar in Tanzania gewoond. M'n man en ik hebben toen al tijd gezegd dat we terug zouden gaan, om daar te helpen." Voor het weeshuis met schooltje is bewust gekozen. Vrienden van De Haas hebben daar on langs drie jaar gewerkt. „In Afri ka gaan kinderen pas vanaf hun zevende jaar naar school. Mijn vriendin heeft toen een soort 'preschool' opgezet. Die is verge lijkbaar met onze kleuterscho len. De kinderen leren daar de basiskennis, zoals figuren en kleurtjes." T. Quaak, locatiedirecteur van De Tweern aan de Lijnbaan, legt uit dat de kerstmarkt niet alleen draait om de cadeautjes en spelletjes, „Door het te kop pelen aan Kenia leren de kinde ren hoe het is in een ander deel van de wereld. Dat het daar toch niet zo anders is dan ze den ken." De Haas vult aan: „Het zet Afrika ook eens in een ander daglicht. Iedereen heeft het al tijd over de armoede en ziektes, de vrolijkheid van de mensen wordt zo vaak vergeten." Ouders Naast de gezelligheid heeft de markt ook een praktische reden, zegt Quaak. „We proberen op de ze manier meer binding te krij gen met de ouders van onze leer lingen. Bij een normale basis school lopen die zo even naar binnen, maar hier komen kinde ren uit alle hoeken van Beve land en Tholen. Dat maakt de communicatie toch een stuk moeilijker." De man van De Haas werkte ook mee aan de kerstmarkt. Hij bracht bezoekers tegen een klei ne vergoeding met een oude am bulance van de ene naar de ande re locatie. Vandaag wordt de opbrengst van de markt bekendgemaakt op het schoolplein aan de Lijn baan. 'HEERENHOEK - De Jonge- "faad Borsele houdt vandaag derde editie van Kiekvirus in 'gaanscentrum Kiekieris in •Heerenhoek. 'iekvirus biedt beginnende ta kten de mogelijkheid hun kun- le vertonen. Een deskundi- - jai'y beoordeelt de artiesten, 'e kans maken op een plaats in finale-avond op vrijdag 23 Pnl 2004, Het programma is ge- u«l met een gevarieerd muziek- 7°d: rock van Twisted Ani- blues door Yes You Did, jw van Defekt, akoestische wiek van zowel het duo Ru- pi Eveline als solist Richard 'He en .tenslotte Urban Vision e'een combinatie van R&B, PhoP en dance. De avond fiurt van 20.00 tot 23.00 uur. door Freek Janssen HEINKENSZAND - Fietsers tussen Heinkenszand en Nisse kunnen vanaf dit weekeinde ge bruikmaken van het eerste ge deelte van het fietspad langs de Drieweg. Gedeputeerde A. Pop- pelaars van de provincie en wet houder M. Vermue van gemeen te Borsele stapten gisterochtend samen op de tandem, om het nieuwe fietspad officieel in te wijden. Sinds 1999 woi'dt er. al gepraat over een fietspad tussen Hein kenszand en Nisse. De provincie besloot na twee jaar overleg de aanleg in drie fases uit te voe ren. De eerste fase, langs de Heinkenszandseweg tussen de Dorpsstraat en de Drieweg en langs de Drieweg tussen de Heinkenszandseweg en de Gro te Dijk, is nu zo goed als af. Dit weekeinde wordt het fietspad ge opend voor het verkeer. Volgens Vermue ging de aanleg niet zonder slag of stoot. „Toen ik aantrad in maart 2002 was er al een begin gemaakt met het fietspad langs de Heinkenszand seweg: er lagen al keitjes en sin tels. Na wat rondvraag bij colle ga's van de gemeente over wat daar precies aan de hand was, bleek dat het Waterschap Zeeuwse Eilanden bezig was met een onderzoek. In de grond lagen persleidingen van asbest." Uiteindelijk bleek dit de aanleg van een fietspad niet in de weg te zitten. De provincie koos voor een fietspad met een fundering van lichtschuimbeton: daar door blijft het gewicht boven de persleiding beperkt. Hetzelfde probleem speelt bij de tweede fa se van het fietspad, tussen de Grote Dijk en de Gerbernesse- weg. De gemeente Borsele is dat stuk weg nog aan het inspecte ren op asbestleidingen, maar verwacht in het voorjaar van 2004 te kunnen starten met de aanleg. Uiteindelijk moet het fietspad worden doorgetrokken tot aan de Zwaakse Weel. Daar ligt niet zoveel asbest, maar er speelt wel een ander probleem: de pro vincie moet voor de aanleg grond aankopen van particulie ren. Het traject ligt gevoelig bij de Nissenaren, omdat er in april een jonge fietser bij een ongeluk om het leven kwam. Al met al zal het nog zeker een jaar duren voordat met de aanleg van dit gedeelte kan worden begonnen. Alle provinciale wegen in Zee land waar tachtig kilometer per uur mag worden gereden en die toegankelijk zijn voor fietsers, worden voorzien van een fiets pad. De weg tussen Heinkens zand en Nisse is het eerste resul taat van dit goede voornemen. WISSENKERKE - Camping De Roompot in Kamperland mag tweehonderd chalets bouwen. Dat besliste gistera vond een meerderheid van de Noord-Bevelandse gemeen teraad. De camping krijgt er geen nieuwe plaatsen bij; de chalets moeten op bestaande kampeerplekken verrijzen. Dit zeer tegen de zin van de fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB). Fractievoorzitter A. Oudshoorn gaf aan dat hij zijn eigen (rijtjes)huis eens had opgemeten en dat bleek 7 bij 7,30 meter. „Dan vind ik een chalet van zeven tig vierkante meter geen kleine jongen", zei hij. Oudshoorn sloot zich in zijn kritiek aan bij de reactie van de VROM-inspectie, die chalets iets wezenlijk anders vindt dan de stacaravans waarop de afmetingen van de huisjes zijn gebaseerd. Ook de grootste stacaravan die Oudshoorn in de omgeving kon vinden, op een woonwa genpark in Goes, is volgens hem niet groter dan 7,30 me terbij 6,30 meter. De leden van de overige vier raadsfracties lachten Ouds hoorn vierkant uit. Zij menen dat er geen sprake is van een nieuwe recreatieve ontwikkeling, omdat er sprake is van legalisering van een gedoogsituatie; op de camping staan al 52 chalets. Ook voor de precedentwerking die er eventueel van hun besluit zou uitgaan, waren de raadsle den niet zo beducht. Oudshoorn wel. Hij vreest dat heel Noord-Beveland in de toekomst vol chalets staat. GOES - Voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft een verzekeraar de brandverzekering van de gemeente Goes opgezegd. De afgelopen weken moest daarom in al lerijl een Europese aanbesteding worden uitgeschreven. Dat levert zoals het zich nu laat aanzien een premieverho ging van dik een'ton op. Daarom gingen er gisteravond tij dens een vergadering van de Goese raadscommissie mid delen stemmen op om komend jaar te bezien of het finan cieel niet interessanter is om een noodfonds in het leven te roepen in plaats van een verzekering af te sluiten. „Als je een grote scholenbrand hebt, zoals afgelopen jaar, ben je best blij met een brandverzekering", merkte gemeente secretaris C. Maas daarover op. Daarop werd besloten in elk geval voor komend jaar nog een brandverzekering af te sluiten. OUDE TONGE - Een 49-jarige man is gewond geraakt bij een ongeluk in een kassencomplex aan de Oostendese- dijk bij Oude Tonge. De inwoner van Den Haag was op een kleine hoogtewerker in de nok van de kas bezig met montagewerkzaamheden. Door nog onbekende oorzaak kantelde de kar plotseling. De man viel drie meter naar beneden en kwam met zijn hoofd terecht op een opstaan de rand. Het slachtoffer is met schedelletsel, een schouder fractuur en een gebroken neus overgebracht naar het Me disch Gentrum Rotterdam-Zuid. MIDDELBURG - Kinderen van de Nehelennia Scholenge meenschap in Middelburg hebben 1640 euro opgehaald voor een kunstwerk in het nieuwe schoolgebouw. De ouderraad had de actie op touw gezet ter gelegenheid van de opening van het pand aan de Breeweg (vwo/havo). De brugklasleerlingen hebben in de tekenlessen wenskaarten ontworpen met het thema Feest, en zelf verkocht. Wethouder M. Vermue, voorop de tandem, en gedeputeerde T. Poppelaars achterop) openen samen het fietspad langs de Drieweg tussen Heinkenszand en Nisse. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers GOES - Burgers moeten zich be wust worden van hun eigen ge drag. Alleen zo kan er iets veran deren in de omgang met elkaar. Die conclusie werd deze week getrokken door de Goese raads commissie middelen. i De commissie discussieerde, zo als zoveel organen en instanties tegenwoordig, over normen en waarden. Dat deden de commis sieleden afgelopen voorjaar ook al eens en naar aanleiding van die discussie werd door raadslid P. Favier (CDA) en burgemees ter D. van de Zaag een notitie opgesteld. Daarin komen twee zaken naar voren. Zo zou het allereerst goed zijn eens na te denken over het gedrag van burgemeester en wethouders, raadsleden en amb tenaren. Die dienen een voor beeldfunctie te vervullen. Tege lijkertijd moet er. samen met de Goese bevolking en de inwoners van de omringende dorpen wor den nagedacht over een stadseti quette. Het opstellen van een gedragsco de voor collegeleden, raadsle den en ambtenaren is nog niet zo eenvoudig, meende S. Heij- ning (WD). „Een wethouder die dronken achter het stuur zit en wordt gepakt, zal zeer waar schijnlijk moeten opstappen, maar hoe gaan we daarmee om wanneer het ambtenaar betref- t", vroeg hij zich af. Hand Van der Zaag vond het vooral zaak om 'klein te beginnen'. „Ik werd een paar jaar geleden, ter wijl ik naar het stadskantoor fietste, eens aangesproken door een mevrouw die zei: „Burge meester, u heeft niet één keer uw hand uitgestoken." Toen dacht ik: „Die mevrouw heeft ge lijk." De commissieleden willen niet alleen zelf als lichtend voor beeld fungeren, maar ook in ge sprek gaan met de Goese bur gers. Dat moeten hele open dis cussiebijeenkomsten worden, waarbij niet al vooraf allerlei re gels op papier zijn gezet. „Ge drag moet je leren, dat moet je je bewust worden, dat moet je voelen", meende Favier. „Ga je als overheid van bovenaf regels opleggen, dan bereik je niets." Hij stelde voor allereerst de wijkverenigingen, dorpsraden, de jongerenraad in oprichting en de seniorenraad te raadple gen. Dat leek A. van Oosten (GroenLinks) een goed idee. Hij vond dat raadsleden er dan wel voor moeten waken om niet met het 'vingertje' omhoog te gaan staan om te zeggen wat wel en niet kan. „Regels moeten zoveel mogelijk van onderop worden aangedragen", zei Van Oosten. Onder leiding van Favier wordt de komende weken een werk groepje geformeerd waarin elke raadsfractie iemand zal afvaar digen. Die groep gaat vervol gens met de normen- en waar dendiscussie aan de slag. GOES - Café Baarends aan de Voorstad in Goes houdt zondag 21 december weer een kerstzangbijeenkomst in het café. Enthousiaste zangers van traditionele kerstliedjes kunnen vanaf 16.00 uur meezingen. De aanwezige teksten op papier zijn in de meeste gevallen ten over vloede, want het gaat om de bekendste volkskerst liedjes en kerkgezangen. In tegenstelling tot andere ja ren, toen de kerstzang al tijd 's avonds werd gehou den, is nu gekozen voor laat in de middag. Voor kin deren was het altijd een grote teleurstelling om, net als ze goed op gang kwa men, naar huis en naar bed te moeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35