Schaatser moet momenten kiezen PZC Feyenoord is geen democratie Rotterdammers overwegen beursgang Seizoen voor Janica Kostelic voorbij Mühlegg en Danilo^ moeten olympische medailles inleveren Negen favorieten strijden op NK allround voor vier plaatsen op EK NOCNSF stelt commissie in Hewitt niet op Olympische Spelen Nieuwe nier voor Mourning Prinz mag niet naar Perugia ito Thom al weer weg bij Hertha BS( Yuri Cornelisse naar NAC Breda Feyenoord in kwartfinale naar Twente Twaalfde dode bij bouw van olympische accommodaties vrijdag 19 december 2003 door Martijn van Beeten UTRECHT - Het wordt een veldslag, komend weekeinde in Eindhoven. Negen mannelijke favorieten strijden op het Ne derlands kampioenschap all- roundschaatsen om vier tickets voor het EK in Heerenveen. Vijf schaatsers moeten dan in de wachtkamer. Maar juist die vijf lijken de voornaamste troeven voor het WK-afstanden, in maart in Seoul. Een heel schaatsseizoen sterk zijn, is niet te doen. Jochem Uytdehaage huilde in december vorig jaar tranen van verdriet. De olympisch, Euro- UTRECHT - Sportkoepel NOCNSF gaat een commissie instellen voor de verbetering van het bestuur in de Neder landse sport. Jan Loorbach gaat de groep leiden. De rest van de leden moet nog worden gezocht. Volgens voormalig NOCNSF- voorzitterBlankert, die het plan gisteren lanceerde, moet Loor bach hetzelfde doen wat de commissie-Tabaksblat onlangs in het bedrijfsleven heeft ge daan. Die stelde een lijst regels en principes op voor grote on dernemingen, onder meer over het bestuur van bedrijven en de beloning van topmannen. Onder meer de financiële peri kelen bij de voetbalclubs Utrecht en Vitesse vragen vol gens Blanker! om duidelijke re gels. „Er moet bij alle verenigin gen en bonden een heldere financiële structuur komen, waarbij leden kunnen zien wat er met het geld gebeurt", vindt hij. Ook financiële problemen van verscheidene sportbonden maken een code noodzakelijk, vindt Blankert. Het is nog niet bekend wat de commissie- Loorbach gaat voorstellen. Wel denkt Blankert dat clubs en bonden meer over salarissen van sporters en bestuurders moeten gaan vertellen. ANP pees en wereldkampioen zakte door het ijs op het NK-allround in Assen. Nog geen drie maan den later was hij de gevierde man met goud op de vijf kilome ter van het WK-afstanden in Berlijn. Bob de Jong en Carl Verheijen, twee andere prij zen pakkers in Berlijn, hadden in ternationaal ook twee maanden buitenspel gestaan. Sterker nog, de nummers één, twee en vier van het wereld kampioenschap allround in Gö- teborg (Gianni Romme, Rintje Ritsma en Mark Tuitert), de eni ge Nederlanders die beide inter nationale meerkampen moch ten rijden, wisten zich niet te plaatsen voor het wereldkampi oenschap per afstand. Een hele winter sterk zijn, het blijkt nau welijks mogelijk. Toch zullen de verliezers van komend week einde aardig chagrijnig zijn. Ze weten dat de aandacht vooral is toegespitst op de allroundtoer- nooien. Is dat WK-afstanden in maart eenmaal begonnen in het veraf gelegen Seoul, dan zijn veel Nederlanders het schaat sen wel beu. Kracht Het verhaal is simpel: de top is breed in Nederland. De tijd dat drie of vier kernploegleden alle internationale toernooien mochten rijden, is voorbij. De verliezers van het NK-allround kunnen zich bijna drie maanden lang richten op hun afstand(en) in Seoul. De winnaars zitten de komende maanden in stevige competitie en dat kost kracht. Niet voor niets hebben de Ne derlanders de wereldbekerwed strijden in het voorseizoen am per serieus genoipen. Daar al pieken zou dom zijn, het schaatsjaar is nog zo lang. Mo menten kiezen, daar draait het om. Maar kijk de schaatsers diep in hun hart, dan willen ze dat eigenlijk niet. Schitteren op de allroundtoernooien én het WK-afstanden, dat is hun wens. De commerciële ploegbazen willen hun sterren ook overal zien schitteren. Het kan eigen lijk niet, stelt Gerard Kemkers, die met Uytdehaage, Verheijen en Ritsma drie troeven heeft op het NK-allround. ,,In mijn visie past die opstelling niet. Van eind december tot medio maart pres teren, is ondoenlijk. En toch gaan we het doen, zeggen mijn schaatsers. Dat het niet onmo gelijk is, heeft Uytdehaage be wezen in het olympisch jaar. Toen won hij alles. Het gevaar is dat Nederlanders die zich wel plaatsen voor het WK-afstan den, in Seoul ondermaats pres teren. Dat is het risico van de Nederlandse situatie." Laatje het 'landsbelang' preva leren boven de persoonlijke am bities van de schaatsers, dan moet het huidige selectiesys teem op de helling, meent Kem kers. Door de Nederlandse manier van selecteren is het mo gelijk dat een schaatser wel in topvorm is, maar niet mag mee doen op een groot toernooi. Of andersom. „Eigenlijk moet je in een vroegtijdig stadium al schaatsers selecteren voor de allroundtoernooien en anderen voor het WK-afstanden. Dat wil niet altijd zeggen dat je meer medailles haalt, maar het ver hoogt wel de zekerheid dat j e die prijzen pakt. Dan kunnen onze sporters zich specialiseren." Het is een ideaalbeeld, stelt de coach, en niet zijn persoonlijke voorkeur. „Daar is de tijd abso luut niet rijp voor. We hebben nu het concurrentiesysteem, met vier grote commerciële teams. Er is eindelijk rust, er zijn nau welijks mutaties en de presta ties in het voorseizoen waren uitstekend. Ik verwacht dat het alleen maar beter wordt. Laat dit eerst een aantal jaren uit kristalliseren en denk dan pas na over eventueel noodzakelij ke veranderingen." Daar zijn de schaatsers komend weekeinde in elk geval niet mee bezig. Voor hen telt de korte ter mijn, het verdienen van tickets voor het EK-allround, begin ja nuari in Thialf. Voor de verlie zers is het te hopen dat ze eind januari een herkansing krijgen voor een WK-plek. In een skate- off, want die is er uiteraard ook nog. GPD SCHRUNS - Voor Janica Kostelic zit het skiseizoen erop. De Kroatische liep bij een training in Madonna di Campiglio op nieuw een knieblessure op. De 21-jarige skister is sinds maart al viermaal geopereerd aan het bewuste gewricht en kwam tot nu toe nog niet in actie in een wedstrijd. De drievoudig olympisch kampioene komt dit seizoen niet meer in actie, zo bevestigde haar zaakwaarnemer tegenover het Oos tenrijkse persbureau APA. Ze wordt behandeld in Schruns, pre cies de plaats waar haar oudere broer Ivica eerder deze week ook was in verband met knieproblemen. In tegenstelling tot Janica kan Ivica Kostelic wel verder in het seizoen. De wereldkampioen slalom heeft geen ernstig letsel. Hij start 4 januari dan ook bij de volgende slalomwereldbeker in Flachau. ANP/DPA foto TorRichardsen/EPA MELBOURNE - Lleyton Hewitt heeft zich teruggen van het Olympisch tennistoernooi komende zomer iniOES De Australiër wil zich in augustus voorbereiden op fa joek i Open. „Daar liggen mijn prioriteiten", verklaarde de ^'toor 1 malig nummer één van de wereld gisteren tegenoverThefc fl'1 aid Sun. De finale van het Olympische tennistoernooim dei gespeeld acht dagen voor het begin van de US Opening York. In thuisland Australië deedHewitt vier jaar gelede mee aan de Olympische Spelen, maar met weinig suce* iuA< verloor in de eerste ronde. ANP/AFP irdel ójnco ïisel aar r enks MIAMI - Voormalig topbasketballer Alonzo Mourning rofa dergaat vandaag een niertransplantatie. De center vani| D® Heat moest een maand geleden vanwege zijn gezondheiden 1° dwongen een punt achter zijn carrière zetten. In 2000 wg ^sei bij hem voor de eerste keer stoornissen in de nierfunct> pb01 constateerd. Hij mocht zijn loopbaan in de NBA evg b c voortzetten. In de laatste weken van zijn actieve lootf «uW liep de nierfunctie bij Mourning plotseling sterk achig ^.vs- Een transplantatie bleek de enige oplossing. ANP/RTR PERUGIA - De merkwaardige droom van Luciano Gai® ^3 uiteengespat. De excentrieke president van de Itahg voetbalclub Perugia, tegenstander van PSV in de Uefa( stond op het punt een voetbalster te contracteren. Als ven king voor het mannenteam wel te verstaan. De geschrot Fifa heeft de transfer echter getackeld. h°pt Nadat de Zweedsen Hanna Ljungberg en Victoria Sveg lö?n. weigerden in te gaan op een invitatie voor een onderfr ru"i; hapte de Duitse Birgit Prinz wel toe. De 26-jarige aanval van FFC Frankfurt, deze week gekozen tot voetbalsten het jaar, reisde met haar manager Andreas Rink naar! ers' waar de eerste informele gesprekken werden gevoerd ceer secretaris Jerome Champagne dook meteen in de boeke vond tot opluchting van de hevig geschrokken bond weid lijk een reglement dat de transfer kon blokkeren. „Desc ding der sexen is absoluut op het professionele niveauir; Fifa-competities en geldt ook voor continentale compet W en de Olympische Spelen", verklaarde Champagne. Kon pL op het hoogste platform is gemengd voetbal uitgesloten. (J I'll HAI toet erde >e0 BERLIJN - Na Huub Stevens heeft ook Andreas Thee 'j^ veld moeten ruimen als trainer van de Duitse club He BSC. De voormalige assistent van Stevens is gisterenopi actief gesteld, nadat Hertha in de laatste competitiewefe voor de winterstop met 3-0 verloor van FC Köln, denunu laatst in de Bundesliga. Manager Dieter Hoeness heeftinn dels aangegeven dat Hertha op 3 j anuari de naam vandenir we coach bekend zal maken. Mogelijk keert Thom terug assistent van die trainer. Thom was slechts dertien dager hoofdverantwoordelijke bij Hertha. ANP "bi BREDA - Yuri Cornelisse speelt met ingang van volgends 1 zoen voor NAC Breda. De 28-jarige aanvaller van RKCzalr Breda, mits hij door de medische keuring komt, eenvioijarij contract ondertekenen. Cornelisse is op dit moment tagaar zijn vijfde seizoen in Waalwijk en geldt bij RKC alseenvasle waarde in het eerste elftal. ANP Jorien van den Herik heeft luidruchtig zijn eigen trainer en technisch directeur aange vallen. Talloze fans vinden dat hij zelf nu maar eens 'moet op rotten'. Van den Herik is im mers de eindverantwoordelij ke voor het beleid bij Feye- noord. Maar een voorzitter van Feyenoord laat zich niet weg sturen. In de Kuip kan men slechts met de voeten stemmen. door Jaap van Essen ROTTERDAM - Bij Barcelona, Real Madrid, Bayern München en Schalke 04 - om maar een paar clubs te noemen - hebben de vele tienduizenden leden al tijd het laatste woord. Zij kie zen eens in de zoveel jaar hun voorzitter. Bij een club als Manchester United zijn het de aandeelhouders (waaronder tienduizenden fans) die hun stem kunffén doen gelden. De Nederlandse voetbalclubs zijn daarentegen in de regel hele maal wars van democratie. Er zijn slechts enkele clubs die nog banden hebben met de amateurvereniging waar zij ooit uit voortkwamen. Daar is vaak een zeer beperkte vorm van controle op het doen en la ten van de bestuurders van de betaalde tak. AFC Ajax bij voorbeeld heeft een ledenraad die dankzij het meerderheids- aandeel in de hele NV Ajax nog zeer machtig kan zijn. Ook PSV heeft nog banden met de Phi lips Sport Vereniging. Harrie van Raaij moet zich dan ook met enige regelmaat (iedere zes jaar) tot voorzitter laten kie zen. Bij Feyenoord ligt dat heel an ders. In Rotterdam heeft nie mand iets over de grootste volksclub van Nederland te zeggen. Op drie mensen na dan. Oncontroleerbaar Feyenoord is sinds mei 1978 een stichting die de bestuurlij ke banden met de oude Sport club Feijenoord heeft doorge sneden. Een stichtingsvorm is met voorsprong de minst de mocratische en meest oncon troleerbare organisatievorm die ons land kent. Een stich tingsbestuur is volstrekt auto noom, aan niemand verant woording verschuldigd. De leden benoemen elkaar, daar komt geen spatje democratie aan te pas. Ook wel makkelijk is dat een stichting nooit finan ciële jaarverslagen hoeft te publiceren of zelfs maar te de poneren bij de Kamer van Koophandel. De laatste wijziging in de sta tuten van Feyenoord dateert Jorien van den Herik afzetten is een illusie van ruim een jaar geleden. Des tijds was er een bestuur waar boven nog een Raad van Com missarissen (RvC) fungeerde. Die RvC bestaat niet meer. Niet dat het bestuur er veel van te duchten had, want een van de twee commissarissen was de heer Mentink, huisadvocaat van Feyenoord en van Jorien van den Herik persoonlijk. Momenteel telt Feyenoord nog drie bestuurders. Jorien van den Herik is voorzitter. De me debestuurders zijn Willem Scholten en Paul Smits. Schol ten is directeur van het ge meentelijkhavenbedrijf, Smits de oud-topman van KPN, die daar in 2001 moest vertrekken omdat het bedrijf een schuld van 50 miljard gulden had. Machthebber Het heeft er alle schijn van dat Smits en Scholten alleen maar ter vulling van de bestuursze tels bij Feyenoord zijn. De eni ge echte machthebber is Jorien van den Herik. Smits ontkent dat echter. „Joi'ien is de man die naar buiten treedt. Iedere onderneming heeft een spokes man. Het heeft geen zin alle maal door elkaar te gaan kake len. Maar we fungeren wel degelijk zoals een bestuur dat hoort te doen. We vergaderen ongeveer maandelijks. Schol ten heeft de commerciële zaken in zijn portefeuille, ik de finan ciële en Jorien van denHerik de technische zaken. Maar alles wordt doorgesproken. Als Jorien van den Herik kritiek uit op het technisch kader, dan wordt die kritiek door het hele bestuur gedragen." Gelijkwaardig Het klinkt goed, Smits zal het menen ook. Scholten meldt echter dat hij zich helemaal nooit met het technisch beleid bemoeit. Formeel bezien zijn de be- Jorien van den Herik (links) met Hans Mentink, één van de twee commissarissen van Feyenoord. Mentink is tevens huisadvocaat van Feyenoord en de persoonlijke raadsman van Van den Herik. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord werkt achter de schermen aan een grondige herstructu rering van de club. Feyenoord is nu nog een stichting, maar moet een NV worden. Op vallend is dat sommige bronnen nadruk kelijk melden dat de omvorming naar een NV in een wat rustiger tempo wordt aan gepakt, mede door de malaise op de aande lenmarkt. Dat impliceert dat Feyenoord wel degelijk met de gedachte speelt ooit aandelen te gaan uitgeven, zoals tot nu Ajax als enige Nederlandse club deed. Advocaat Mentink was tot een jaar gele den lid van de Raad van Commissarissen. „De RvC is opgeheven", zegt hij. „De club is langzaam maar zeker bezig zich om te vormen tot een NV, maar vraag me niet wanneer dat nu precies gaat plaatsvinden. Destijds is dat proces vertraagd, vooral in verband met het slechte beursklimaat." Jan D. Swart, woordvoerder van Feye noord bevestigt dat de club haar structuur verandert, maar zegt niets over plannen voor een beursgang. „De rechtsvorm van een NV is beter geschikt om in deze moder ne tijden te opereren waarin het betaalde voetbal als een bedrijfstak moet worden gezien. De voordelen kunnen voorname lijk worden gevonden op financieel, fis caal en juridisch gebied. De oprichting van een NV vergt de nodige aandacht en zorg vuldigheid. Zo dient Feyenoord als club zijn naam en cultuur te bewaken en daar voor moet een modus worden gevonden bij de oprichting van die NV. Feyenoord zal niet over één nacht ijs gaan." Ajax ging in 1997 zeer succesvol naar de beurs. De club haalde destijds 56 miljoen euro op voor in totaal dertig procent van de aandelen. Feyenoord probeerde twee jaar later in één klap een fiks bedrag binnen te halen via uitgifte van zogenaamde premie effecten. Dat draajde op een gedeeltelijke teleurstelling uit. Er kwam nog geen zeven miljoen euro binnen, vooral omdat het be drijfsleven het liet afweten. GPD stuursleden ook gelijkwaardig. Ze kunnen elkaar met meer derheid van stemmen bijvoor beeld uit het bestuur gooien. Smits en Scholten zijn dus sa men ais enigen in staat Van den Herik af te zetten. Een puur theoretische kwestie. Het is klip en klaar dat Jorien van den Herik de baas is. In het uittreksel van de Kamer van Koophandel blijkt hij het enige bestuurslid dat tevens teken bevoegd is. Daar waar de direc teuren Baan en Troost tot ten hoogste een bedrag van 100.000 euro mogen tekenen, is Van den Herik volledig be voegd. De voorzitter is al elf jaar de baas, eerder w^s hij ook nog penningmeester Scholten en Smits zijn relatieve groentjes. Beiden zijn pas twee jaar be stuurslid. De hele organisatie van Feyenoord is door Van den Herik neergezet. Belangrijker nog, alle belangrijke functio narissen (inclusief de collega bestuursleden) zijn door hem persoonlijk benoemd. Met an dere woorden, iedereen in De Kuip is schatplichtig aan de voorzitter. Schatplichtig aan Van den He rik is ook de club zelf. Er doen de wildste verhalen de ronde over de 'miljoenen' euro's die de voorzitter zelf bij de club heeft uitstaan. Sommigen zeg gen dat die schuld van Feye noord aan de voorzitter dé wer kelijke machtsbasis is van Van den Herik. Marktrente De waarheid is ontnuchterend. Begin jaren negentig leende Van den Herik ongeveer 2,5 miljoen gulden aan de club. Blijkens de prospectus voor de uitgifte van het zogenaamde premie-effect in 1999 was de schuld destijds teruggebracht tot iets meer dan 2 miljoen gul den. Dat bedrag leverde Van den Herik overigens ook rente op, twee procent meer dan de geldende marktrente. Jaarlijks dient Feyenoord 10 procent van de hoofdsom af te lossen, zodat er momenteel niet veel meer dan een miljoen guldens (450.000 euro) resteert. Bestuurder Smits: „Het is een sprookje dat de voorzitter zich via miljoenen-leningen heeft ingekocht. Wat wel klopt is dat Feyenoord zijn passie is, en hij er enorm veel tijd in steekt. Dat maakt hem een exceptioneel geval als clubbestuurder." Van den Herik heeft met privé- geld wel meegeholpen de voet balacademie in Ghana op te zetten. Hij kocht de grond waarop het project plaats vindt. GPD NWSRSOTTK'.U'lB'iWW van onze sportredactie LAUSANNE - De skilopers Jo- han Mühlegg en Olga Danilova moeten al him olympische me dailles inleveren. Het interna tionale sportgerechtshof (CAS) in Lausanne hèeft gisteren be paald dat het IOC de twee op do ping betrapte sporters alle me dailles van Salt Lake City 2002 moet laten teruggeven. Het IOC had in eerste instantie bepaald dat de voor Spanje uitkomende Duitser Mühlegg alleen zijn goud op de 50 kilo meter moest afstaan. Hij was immers na die race gecontro leerd en positief bevonden. De Russin Danilova verloor geen eremetaal, zij werd slechts uit de uitslag geschrapt op de 3 0 ki lometer, waarop ze als achtste eindigde. Te licht Meerdere skilopers gingen hier tegen in beroep bij het CAS, dat deze straf gisteren als te licht beoordeelde. Mühlegg raakt daardoor ook zijn gouden plak ken op de 30 kilometer en de achtervolging kwijt. Danilova verliest goud op de achtervol ging en zilver op de 10 kilome ter. Beiden waren in Salt Lake positief getest op het bloeddo- pingmiddel darbepoëtine. AMSTERDAM - Bij de loting voor de kwartfinales van het toernooi om de Amstel Cup is FC Twente gekoppeld aan Feye noord. De Rotterdammers kun nen dan proberen revanche te nemen voor de afgetekende ne derlaag afgelopen weekeinde in de competitie (4-2). Voor NAC Breda kwam PSV als tegenstander uit de koker. Spar ta speelt thuis tegen NEC en be kerwinnaar FC Utrecht krijgt Heracles Almelo op bezoek. Die laatste ploeg schakelde dinsdag hoofdklasser Hoek uit. De wed strijden worden gespeeld op 3 en 4 februari. Loting kwartfinales: PSV-NAC Bre da, FC Utrecht-Heracles Almelo, FC Twente-Feyenoord, Sparta-NEC. ANP Door het wegvallen van dew D- krijgen anderen, die aanvaiks 1? lijk vierde waren, nu opeensK |.i bronzen medaille. Nog grote it de overgang voor de Noren! |j mas Alsgaard en FrodeEstiLi - hun gedeelde zilver op des tervolging zien veranderen gedeeld goud. Zij behoorden de groep sporters die beroep diende bij het CAS. Ook de Canadese Beckie Sc hoorde bij dat gezelschap, krijgt nu goud in plaats vani ver op de achtervolging. Tsjechische Neumannovakr een zilveren medaille en s haar bronzen plak door az Duitse Bauer. Op de 10 kilometer promov de Tsjechische Tsjepalova* brons naar zilver en krijgt Italiaanse Belmondo brons Zweed Elofsson krijgt bros de achtervolging. Op de 301: meter lost de Oostenrij Christian Hoffmann zond Mühlegg af als olympisch'* pioen. Zijn landgenoot BaS ov en de Noor Skjeldalw respectievelijk zilver en's toegekend. ANP/DPA ATHENE - Een Albanescari der is omgekomen bij de bfl van het perscentrum voor Olympische Spelen in Afo Het ongeluk gebeurde dins- en is gisteren bekendgeinaat Hiermee is het dodental.h nieuwbouw of renovatie sportarena's en andere# modaties voor Athene 20fc twaalf gekomen. De bouw ker uit Albanië viel van een» constructie, waarschijnlijk' dat hij onwennig was ntë werkomstandigheden. heeft acht uur geduurd votf de vermissing van de 51-F-' man werd opgemerkt. Van de twaalf doden kwa# tien uit het buitenland. lub ber hielden de zeshonderd beiders aan het olympisch® in het noorden van Athene staking van 24 uur om te F teren tegen de zeer slechte ligheidsvoorzieningen. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20