ouwbedrijf ontkent ioging tot schikken Milosevic wist vooraf van massaslachting Srebrenica Auto MERK VOOR DEEL Ir Jervolgd Heijmans zou Kamerleden bewerken PZC Ambulance moet binnen acht minuten aanrijden Brandweer vecht tegen brand in cacaoloods Wormer Justitie klaagt Michael Jackson inrmeel aan Bobby's kijken door kleren heen LETSELSCHADE? Krabbendijkenaar valt tussen perron en trein Kampcommandant krijgt 23 jaar Tegenvaller voor Hoogervorst Havens doen weer goede zaken Skilopers raken medailles kwijt Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Droog Vfijveel bewolking en droog. Matige zuid- westelijke wind en maxima rond 8 graden. 46e jaargang no. 302 lijdag 19 december 2003 isnummer€1,20 Boekt u het laatste tafeltje in onze nieuwe feestzaal? Beide kerstdagen 31 december: avondvullend programma met diner, muziek dans! Golden Tulip Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) westduin@zeelandnet.nl www.westduin.nl T 0118 - 55 25 10 F 0118-55 27 76 nn7R redactie binnenland jEN HAAG - Het bouw- iedrijf Heijmans, dat door ustitie wordt vervolgd jegens de bouwfraude- i, ontkent dat het op oekis naar een schikking, jat zei bestuursvoorzitter Hoefsloot gisteravond. nhetRTL-nieuws van gisteren astezien dat PvclA-Kamerlid lepla gebeld werd door lobby- ureau Droge en Van Drimme- en met de mededeling dat [eijmaris bereid is aan een chikkingmeete werken. Hoefsloot ontkent echter dat hij li!bureau de opdracht heeft ge- leven om een lobby te beginnen oor een schikking in de bouw- raude-affaire. „De zaken zijn unogonder de rechter." leijmans heeft volgens de top- nan Droge en Van Drimmelen lélingeschakeld om 'uit de hui- jiige impasse te komen'. Hij vraagt zich wel af of een jaren lange juridische procedure de Uiste manier is om de bouw fraude-affaire af te wikkelen. Deplazegt als Kamerlid niets te maken te willen hebben met een 'onder de rechter is'. Ie de manier van ope- reren van Heijmans amateuris- GroenLinks-Kamerlid .wie de medewerkster door het lobbybu- Advertentie Bentu de comm./adm. medewerker die de Hoop Terneuzen bv zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. reau, noemt de gang van zaken 'onbegrijpelijk' en 'absoluut niet kunnen'. Bij de WD werd Kamerlid Hofstra benaderd door Droge en Van Drimmelen. Ook hij wijst de handelwijze van Heijmans volstrekt af. De branche-organisatie voor de bouw, AVBB, zei gisteren dat Heijmans niet in lijn met haar beleid handelt. Het AVBB wil de affaire rond de bouwfraude in alle openheid afwikkelen en niet op de manier zoals Heij mans nu probeert, aldus de zegsman. Vos was de voorzitter van de parlementaire enquêtecommis- sië die vorig jaar de bouwfraude onderzocht. Direct na de con clusies van de commissie trad minister Korthals af. Hij kreeg kritiek omdat hij als minister van Justitie de Kamer niet juist had ingelicht over een schik king die met bouwondernemers was getroffen na fraude bij de bouw van de Schipholtunnel. Na het rapport van de enquête commissie bleek dat politiek Den Haag niet zou instemmen met een schikking met de bouw wereld in verband met de bouw fraude. Daarbij vond op grote schaal prijsopdrijving plaats, doordat bouwers onderling de orders verdeelden en vaststel den tegen welke prijs die zouden worden uitgevoerd. ANP door Carel Grol DEN HAAG - De aanrijtijd van ambulances moet wor den teruggebracht van een kwartier naar acht minuten. Ook moeten patiënten stan daard naar het meest gespe cialiseerde in plaats van het dichtstbijzijnde ziekenhuis worden vervoerd. Jaarlijks kunnen daardoor een- tot tweeduizend mensen gered worden. Dat staat in een advies dat de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) gisteren presenteerde. De Raad becijferde de aan loopkosten van de verkor ting van de aanrijtijd op 200 miljoen euro. Eenmaal inge voerd scheelt het jaarlijks ruim 100 miljoen euro. Volgens de RVZ moet de overheid hiervoor geld vrij maken. In Groot-Brittannië en de Verenigde Staten geldt de acht-minutennorm al. Uit Brits onderzoek bleek dat de verlaging van de aanrijtijd van een kwartier naar acht minuten in driekwart van de gevallen de kans op overle ven sterk deed toenemen. Bij een hartstilstand bete kent iedere minuut vertra ging een daling van de over levingskans van 11 tot 26 procent. In vergelijking met de rest van Europa zijn in Ne derland de overlevingskan sen van mensen met een acu te hartstilstand laag. GPD ANGELES - De Ameri- iaause popzanger Michael Jackson is gisteren formeel aan geklaagd wegens kindermis bruik. Dat heeft de nieuwszen der CNN gemeld. Deopenbaar aanklager meldde eerder al dat Jackson wordt aangeklaagd wegens 'meerdere' ieiten van seksueel misbruik ran eenminderjarige, ackson gaf zichzelf eind no- emberaan bij de politie, nadat legen hem een arrestatiebevel «uitgevaardigd. Hij is vrij ge- aten op een borgtocht van 3 miljoen dollar. ANP LONDEN - De politie van Lon den heeft gisteren haar nieuw ste wapen in de strijd tegen de misdaad onthuld: een mobiele öntgenscanner waarmee agen- dwars door kleren heen kun nen kijken. Let apparaat wordt vanaf vol lend jaar als experiment inge zet, bijvoorbeeld na schietpar tijen in discotheken. Nu moeten alle aanwezigen nog worden ge rolleerd, straks hoeven ze al- een maar voor de scanner te nan. De straling is zwak 'ngaat door kleren heen, maar jet door de huid en ook niet door eventuele vuurwapens, ex- 'losieven, buisjes met drugs of tepels bankbiljetten. Mensen kunnen een scan weige ren. Dan worden ze gefouil leerd. AP Wormer is in rook gehuld door de smeulende brand in de cacao-opslagplaats van ADM. van onze redactie binnenland WORMER - De brandweer heeft gisteren met man en macht ge streden om een brand in een op slagloods voor cacaobonen on der controle te krijgen. De brand in de loods van ADM Cocoa aan de Veerdijk in Wor mer ontstond gisterochtend rond half zeven en laaide aan het begin van de avond op. Er was geen sprake van giftige stoffen en geen gevaar voor de volksgezondheid. Zes straten in de omgeving werden wegens he vige rookontwikkeling ont ruimd. Volgens de gemeente gaat het om enkele honderden personen. De Mobiele Eenheid heeft het ontruimde gebied af gezet, om te voorkomen dat leegstaande huizen worden ge plunderd. Gisterochtend wer den een basisschool, bedrijfs panden .en het gemeentehuis in Wormer ontruimd. De brand ontstond vermoede lijk nadat stellingen met pallets cacaopoeder instortten en het poeder begon te smeulen. Een medewerker van het bedrijf werd onder zeven meter poeder en stellingen bedolven. Hij raakte niet gewond, doordat hij werd beschermd door een stalen constructie van een vorkhef truck waarin hij zat. Hij maakt het goed. De brandweer besliste in de loop van de dag de brand van buitenaf te bestrijden wegens instortingsgevaar. Dat ontstond Advertentie Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 VITAK NL 0800 848 25 65 Advertentie Op een aantal voorraadmodellen (direct leverbaar!) geniet u nu rechtstreeks flink voordeel! o.a. Jori, Leolux, Rolf Benz, Ligne Roset, Topform, Linteloo, Baxter. de Jonge Hoek van Dijke door Carel Goseling DEN HAAG - Oud-president Milosevic van Joegoslavië wist vooraf dat generaal Mladic een massaslachting onder burgers van Srebrenica voorbereidde. Dit heeft de oud-opperbevel hebber van de Navo, de Ameri kaanse ex-generaal Clark, ver klaard voor het Joegoslavië- Tribunaal. Hij werd daar maandag en dins dag achter gesloten deuren ge hoord. Het transcript daarvan werd gisteren openbaar ge maakt. Clark baseerde zich bij zijn verklaring op een gesprek dat hij op 17 augustus 1995 met Milosevic had. Daarbij had hij hem gevraagd waarom hij, als hij dan zoveel invloed had in Bosnisch Servië, Mladic er niet van weerhouden had de bevol king uit te moorden. Volgens Clark had Milosevic daarop ge antwoord: „Ik heb hem gewaar schuwd het niet te doen, maar hij luisterde niet." Clark: „Mijn vraag ging over Screbrenica en dat wist Milose vic ook. Het was erg duidelijk wat hij antwoordde. Hij wist dat het ging over het zich ontdoen van burgers tijdens een actie." De Amerikaan stelde dat Milo sevic eerder in het gesprek had aangegeven dat er inzake Bos-' nisch Servië 'natuurlijk' met hem gesproken moest worden. „Ik ben de geëigende persoon om mee te praten", citeerde Clark Milosevic. De ex-presi- KRABBENDIJKE - Een zes tienjarige jongen uit Krab ben dijke is gisterochtend op het NS-station in Krabben- dijke tussen het perron en de trein gevallen. Hij raakte ge wond aan zijn hand. Het ongeval gebeurde om tien over acht. Toen een bin nenkomende trein bijna stilstond, viel de jongen, mo gelijk doordat hij zijn even wicht verloor of onwel werd. Hij kwam met zijn hand on der het wiel van de trein te recht. De jongen werd met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De ernst van zijn verwondingen is on duidelijk. Door het ongeval was er tijdelijk geen trein verkeer mogelijk tussen Kruiningen-Yerseke en Ber gen op Zoom. Daardoor ont stonden forse vertragingen op de gehele Zeeuwse spoor lijn, die opliepen tot meer dan een uur. foto Evert EIzinga/ANP omdat veel bluswater op de op geslagen partijen cacao de stel lages instabiel maakte. Het ge bouw werd deels gesloopt om van buitenaf te kunnen blussen. Het bluswater stroomde direct de rivier de Zaan in. Het gemaal in de rivier is in werking gesteld om het verontreinigde water zo snel mogelijk via het Noordzee kanaal af te voeren. ANP Mercedes heeft nu ook een Rolls Het Joegoslavië-Tribu- naal heeft de Bosnische Serviër Dragan Nikolic tot 23 jaar cel veroor deeld. Hij stond bekend om zijn wreedheid en 'sys tematisch sadisme' in het gevangenkamp Susica dat hij van mei tot september 1992 leidde. Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) verwacht opnieuw een tegenvaller van enkele honderden miljoenen. De rechter bepaalde gisteren dat hij moet stoppen met zijn be leid om apothekers bij de inkoop van medicijnen hun bonussen af te nemen. De Zeeuwse havens hebben in weerwil van de slechte econo mische situatie een topjaar achter de rug. Havenschap Zee land Seaports meldt dat de goederenoverslag vijf procent ho ger uitkomt dan vorig jaar. De stijging komt vooral voor rekening van de Vlissingse haven; die van Te- reuzen zag de resultaten licht dalen. Het internationale sport- gerechtshof (CAS) in Lau sanne heeft gisteren be paald dat het IOC de twee op doping betrapte skilo pers Johan Mühlegg (foto) en Olga Danilova alle me daillesvan de Olympische Spelen in Salt Lake City in 2002 moet laten terug- U? O geven. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; auto: 25,27 en 31. Advertentie MEDEDELING wteófcA:; In verband met de kerstdagen is voor c krant van zaterdag 27 december en maandag 29 december de afsluiltijd voor advertenties gewijzigd. Voor plaatsing zaterdag 27 december gelden de volgende afsluittijden*): Gewone advertenties: maandag 22 december 12.00 uur Kleintjes: dinsdag 23 december 12.00 uur Voor plaatsing maandag 29 december gelden de volgende afsluittijden*): j Gewone advertenties: dinsdag 23 december 15.00 uur Kleintjes: dinsdag 23 december 14.00 uur» voor compleet materiaal gelden afwijkende tijden. Informeer hiervoor bij uw accountmanager of verkoop team De PZC wenst u fijne kerstdagen Advertentie dent reageerde op de vraag van Clark en anderen of zij niet be ter met Bosnisch Servische lei ders konden spreken over vrede in de regio dan met hem. „Duidelijk was dat hij (Milose vic, red,) enorme invloed had, zo niet totale controle. Alleen werd ons nooit duidelijk hoeveel. Hij zei altijd 'bel me maar ais het moeilijk wordt'. Het was duide lijk dat Milosevic autoriteit had over de Bosnische Serviërs, al was dat niet wettelijk geregeld." Clark gaf aan dat Milosevic zelfs had gezegd dat hij vrede in de betwiste regio kon garande ren. „Geef mij de voorwaarden en ik zorg voor verkiezingen, een referendum", zo citeerde de oud-Navo-topman Milosevic. Milosevic bestreed Clarks ge tuigenis. „Het is een leugen. U wilde niet met individuen pra ten", stelde Milosevic over het gesprek in 1995. De beklaagde betoogde verder dat dankzij zijn inspanningen er uiteinde lijk vrede in Bosnië kwam. Dat bestreed Clark niet. GPD naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:-mH 5 weken v°°r e ".50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.A J toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:- b noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maancj met nummer: j j j j automatische incasso (€19,45). handtekening: t: per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 217 00) Stuur deze bon naar: I PZC, afdeling lezersservice R 1171 1 ARRirSSSS^nll Antwoordnummer 112 o 1 1000 JJJJJ u 4800 VB Breda di wo do vc za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1