Gezin uit Oezbekistan onder dak De Sprong helpt familie Ta PZC Vier bedrijven naar Kluizendok Vrijwilliger Stoel krijgt lintje 15 Manege repareert dakspant om sluiting te voorkomen Uitgeprocedeerde familie Pechinin na zeven dagen opgevangen door Inlia agenda ïangavond weekenddiensten Gemeente komt minima tegemoet School voert actie voor kunstwerk Bomen Zanddorp blijven staan Man gewond in kas Kerstmarkt in Middelburg Juliana start muziekproject Optreden vrijdag 19 december 2003 nOOSKERKE - Leden van jmleiisportvereniging De vc Reijers in Serooskerke „ken mei man en macht aan „manege aan de Kadetweg. onderzoek bleek dat een ,le spant van het dak niet in j, is. Ais de constructie niet weer wordt gerepareerd, «sluiting. „t het project Vethg en ver- gund voerde de gemeente Veere een controle uit bij de manege. Uit de controle bleek dat één van de hoofdspanten van het dak niet in orde was. Hierdoor was de stabiliteit van het dak niet gewaarborgd. Bij een combinatie van harde wind, storm en sneeuw zou het dak zelfs naar beneden kunnen komen. Vooral met het winter seizoen voor de deur was het niet toelaatbaar om de ma nege nog later gebruiken, zo oordeelde de inspecteur. De ge meente dreigde dan ook met sluiting als depaardensportver- eniging geen maatregelen zou nemen. Secretaris T. Francke van de De Gouwe Reijers geeft toe dat het dakspant niet in orde is. Het be stuur van de vereniging heeft dan ook inmiddels maatregelen genomen. „We hebben er een groot slot opgedaan. We durven die ver antwoordelijkheid niet meer aan." Overigens heeft de vereniging nog maar kort geleden het dak aangepast, vertelt Francke. „Vijf jaar geleden hebben we het dak laten verbouwen. Toen werd er ons gezegd dat het nog wel een tijdje meekon. Maar het is toch allemaal veel sneller ge gaan." Inmiddels is de vereniging met man en macht bezig het spant van het dak te verstevigen. De manege is ongeveer halverwege met de werkzaamheden. Maar er zijn nog steeds vrijwilligers nodig om de klus te klaren, meldt Francke. „En donaties kunnen we ook goed gebrui ken." Naar verwachting zijn de werk zaamheden halverwege januari klaar. Dan kan de manege weer gebruikt worden voor lessen en wedstrijden. Lfjadia Berkelder npDELBURG - Het gezin Pe- jinin, dat voor het asielzoe- Lcntïum in Middelburg bi- «likcerde, heeft onderdak. De Wie is woensdagavond laat Vluchtelingenor- jnisatie Inlia was bereid het Bin op te vangen, nadat wet- Duder A. de Vries en gedepu- jrdc G. van Heukelom daarom Wen gevraagd. letgezin uit Oezbekistan heeft ven dagen in de buitenlucht woond. Volgens G. Burger Inlia hebben de provincie, gemeente en Inlia zelf in dit val 'de eigen regels aan de mt gezet', Inlia heeft met de nieente afgesproken dat er vluchtelingen worden op- ngen die geen perspectief [bben om in Nederland te blij- »n, Dat is in dit geval ook zo, egt Burger. Hij kwam toch in clie, op verzoek van wethouder de Vries en gedeputeerde .vanHeukelom. „Ik ben blij at de gemeentelijke en provin- ialepolitici zo denken", zegt ij, „In Den Haag blijven asiel- oekers vaak nummertjes. Hier ébenze gezichtjes gekregen. Publiciteit (adat het gezin in de publiciteit wam, heeft de gemeente tele- ptjes gehad, zegt De Vries, lijontkent dat de gemeente is czwicht voor de publieke opi- ,We hebben de familie eer- opvang aangeboden. Dat ren ze geweigerd. Nu heb- wezeer van weten te over tuigendst ze niet onder een zeil tje kunnen bh j ven zitten. Het is redactie walcheren Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 1 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1800-0231231 ep maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur onze humanitaire taak om voor mensen te zorgen die op ons grondgebied verkeren. Als we mensen opvangen die terug moeten naar hun land, moeten ze wel een document onderteke nen waarin staat dat ze meewer ken aan hun terugkeer. Die handtekening zal er wel zijn. Van Heukelom was gebeld door een statenlid. „Ik heb me in de zaak verdiept. Inlia heeft niet de opdracht om mensen zonder po sitief resultaat op te vangen. Maar ik vond het ontzaglijk ver velend om zelf naar bed te gaan en die mensen buiten te laten zitten." Is hij niet bang dat hij last krijgt met zijn actie? „Dat zie ik dan wel. We leven toch in een beschaafd land. De minister heeft zo haar eigen opvattingen, maar ik heb mijn hart laten spreken. De Vries bevestigt dat de ge meente criteria hanteert voor de opvang van asielzoekers die uit het asielzoekerscentrum wor den gezet. „Het moet gaan om mensen die rechtmatig in Ne derland verblijven. We moeten voorkomen dat we buiten de wet treden." De opvang die de ge meente nu samen met Inlia re gelt is 'op de grens', aldus De Vries. Overigens steunt de Tweede Kamer, na een omme zwaai van het CDA, gemeenten die asielzoekers opvangen. In ieder geval tot de kamer het te rugkeerbeleid heeft besproken. De wethouder is niet onder de indruk. „Dat is voor de publieke tribune. Wij hebben die be voegdheid helemaal niet nodig. Die nemen we gewoon. De Tweede Kamer kan er beter voor zorgen dat het terugkeerbeleid geregeld wordt en dat de par donregeling wordt verruimd. STREEKACTIVITEITEN IGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Eibal, biljart en soos voor ouderen; Eboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 ODELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 30; Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: ddgen; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: sdminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re- :<nb:og, 10.00-11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Café de Hoppit, 21.15 uur: talen Slik; Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; prookjeszolder kerstfeest met knutse- i kaboutermaaltijd, 't Spui, jeugd »4lot9jaar, 17.00 tot 19.00 uur Antrum Open Hof, Paauwenburg, M.15uur: Hatha Yoga. jlDDELBURG - De commissie 'ingen in Middelburg houdt za- srdag een zangavond in de Ont- jkerk aan de Ooster- cheldestraat. Zangvereniging If Lof stem en het jeugdorkest Ma verlenen hun medewer- Het publiek kan meezin- met bekende kerstliederen, •f zangavond begint om 19.30 Leerlingen van De Sprong met het spaarvarken voor hun ex-klasgenootjes An hai en An phu. Achterste rij: Denise Verhage en Amanda Meijers (rechts) Meijers en Tamara Meijers (rechts). door Edith Ramakers VLISSINGEN - De kinderen van basisschool De Sprong in Koudekerke dachten dat An phu en An hai op vakantie gin gen naar hun oma in het Vietna mese Hanoi. Na twee weken zouden ze weer terug zijn in Ne derland. Maar de vakantie bleek een definitieve verhuizing' naar hun land van herkomst. „Het was dramatisch voor onze kinderen en het gezin Ta", zegt directeur Annelies Bakker van De Sprong. De familie Ta probeert sinds een maand op eigen kracht een nieuw bestaan op te bouwen in Vietnam. An phu zat in groep 7 en zijn zusje An hai in groep 2. Ook de twee kinderen wisten zelf niet dat ze voorgoed naar Vietnam terug zouden gaan. „De ouders waren bang voor emoties en hebben het nieuws pas in het vliegtuig verteld.", De familie heeft geen inkom sten. Het spaargeld is opgegaan aan de reis. Het nieuwe begin in Vietnam valt zwaar. Ze zitten aan de grond, wonen in bij een familielid in een te klein huis. „Nadat ze twee .brommertjes hadden gekocht, waren ze hele maal failliet." De kinderen en leerkrachten van De Sprong zijn een actie be gonnen om de familie Ta te hel pen. „Met het geld kan An phu bijles Vietnamese taal nemen. Hij spreekt en schrijft nu niet goed genoeg om toegelaten te worden op school. An hai is voor Vietnamese begrippen' nog te jong om naar school te gaan." Vader Ta, die regelmatig e-mail- contact onderhoudt, heeft ge schreven dat hij een soort inter netcafé wil openen. „Ook dat kost geld, dat hij niet heeft. De ze actie heeft een duidelijk doel. We hebben al bijna driehonderd euro opgehaald." Op school is er lang over gespro ken of ze zich in moesten zetten voor de familie Ta. „Want we hebben relatief veel gezinnen die uitgeprocedeerd zijn, die te rug moeten naar him land van herkomst. Maar toch verdient juist dit gezin het." Het is bijzonder dat vluchtelin gen op eigen houtje een terug keer regelen. „Ze hebben hulp van Walcherse vrienden gekre gen. Maar verder kwam alles op hun eigen schouders neer." Sterk gezin Het is een sterk gezin, weet An nelies Bakker inmiddels. De familie moest ruim vier jaar ge leden uit Vietnam vluchten. Va der Ta is journalist. Volgens de school hield de vlucht destijds verband met zijn beroep. „Het is een intelligente familie. Vader zat hele dagen in de bibliotheek zaterdag 20 en zondag 21 december 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feest dagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer, zaterdag: S, A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118)644301. zondag: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, VanTol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- zon. 23.00 uur: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. zo. 23.00-ma. 8.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Tandartsen Walcheren P. de Boer, Molenwater 77, Middelburg, tel.(0118)613320. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H- Klompe, tel. (0118)471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel, (0118) 616761. Dierenartsen Landbouwhuisdieren tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08,00-09,00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118) 412730. 24-uursdienst (voorspoedeisende re cepten); Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel.(0118)612134. Thuiszorg Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen.tel. 0118- 684000, MIDDELBURG - J. Stoel uit Middelburg is gistermiddag be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Stoel kreeg de koninklijke onderscheiding voor zijn vrijwilligerswerk bij de Activiteiten Centrum Mid delburg (ACM), Stichting Kul- tureel Werk Middelburg (SKWM). Burgemeester K. Schouwenaar reikte de onderscheiding uit. Hij vertelde veel respect te hebben voor de grote inzet van de Mid delburger.. „Praten over vrijwil ligerswerk is één ding, het gaat om de personen die werkelijk hun handen uit de mouwen ste ken." Functies Stoel stopt aan het eind van dit jaar met het vrijwilligerswerk voor SKWM vanwege gezond heidsproblemen. Hij heeft ge durende twintig jaar verschil lende functies vervuld bij het Activiteiten Centrum Middel burg (ACM), onderdeel van SKWM. Zo was hij lid van de deelne mersraad, het sectiebestuur, de adviesraad en de redactie van VLISSINGEN - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen wil de minima tegemoet komen door het pakket Aanvullende Ziektekostenverzekering Ge meenten (AZG) uit te breiden. Het heeft daarvoor een plan ingediend, dat de gemeenteraad in de raadsvergadering van januari 2004 moet goedkeuren. De AZG is bedoeld voor minima met een inkomen tot 110 pro cent van het sociale minimum. De bijdrage wordt verhoogd van 3,38 euro naar 6,27 euro per persoon per maand. Reden voor het besluit is de wijziging in het ziekenfondspakket. Een aantal voorzieningen zijn uit het ziekenfondspakket gehaald. Om toch goed verzekerd te zijn, is een aanvullende verzeke ring nodig. De premies voor dit type verzekering worden in 2004 aanzienlijk verhoogd. De verhoging wordt betaald uit de door de minister toegezeg de extra middelen bijzondere bijstand. Hiervan wordt 63,5 duizend euro gereserveerd voor de verhoging van de AZG. Als de gemeenteraad instemt met het voorstel, gaat verhoging op zijn vroegst per 1 maart 2004 in. MIDDELBURG - Kinderen van de Nehelennia Scholenge meenschap in Middelburg hebben 1640 euro opgehaald voor het nieuwe gebouw van de Nehelannia Scholengemeenschap. De ouderraad van de Scholengemeenschap had de actie op touw gezet ter gelegenheid van de opening van het nieuwe ge bouw aan de Breeweg (vwo/havo). De brugklasleerlingen van Nehalennia aan de Breeweg hebben vei'volgens de wenskaar ten met het thema Feest in de tekenlessen zelf ontworpen en vervolgens verkocht. Met het bedrag wordt een kunstwerk aangeschaft. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat niet in be roep tegen het kapverbod dat de bestuursrechter oplegde voor een aantal bomen achter 't Zanddorp. Bewoners van de huizen waren naar de rechter gestapt om de kap te voorko men. Met succes, blijkt nu. De bomen moesten weg omdat de gemeente de grond waarop ze staan wilde vex-kopen aan bewoners van de Breeweg. Die bewoners wilden de grond alleen 'schoon' kopen. Dus zonder bomen en struiken en met drainage. De tuinen van de huizen aan de Breeweg zouden tegen de tuinen van de huizen aan 't Zanddorp komen te liggen. De bewoners van 't Zanddorp protesteerden en stapten naar de rechten Die bepaalde in oktober dat de gemeente niet ge noeg reden had om de bomen, zeven essen en vijfhonderd vier kante meter bosjes, te kappen. De gemeente ging vervolgens in beroep bij de Raad van State, maar heeft dat inmiddels ingetrokken. Tot grote vreugde van de bewoners. Het college van B en W is nog wel bereid tot ver koop van de grond. De bomen moeten dan wel blijven staan. OUDE TON GE - Een 49-jarige man is gewond geraakt bij een ongeluk in een kassencomplex aan de Oostendesedijk bij Ou de Tonge. De inwoner van Den Haag was op een kleine hoogtewerker in de nok van de kas bezig met montagewerkzaamheden. Door nog onbekende oorzaak kantelde de kar plotseling. De man viel drie meter naar beneden en kwam met zijn hoofd terecht op een opstaande rand. Het slachtoffer is met schedelletsel, een schouderfractuur en een gebroken neus overgebracht naar het Medisch Centrum Rotterdam-Zuid. en voorste rij Angela foto Lex de Meester in Vlissingen. An phu behoorde tot een van de betere leerlingen van de klas." Het gezin lag erg goed. Ze woon den in de buurt, in Dishoek. Klasgenootjes van An phu heb ben moeten huilen, toen ze hoorden dat hij nooit meer terug zou komen. „Hij hacl ook nog eens net verkering", zeggen De nise en Amanda. „Zijn vriendin kon het niet geloven dat hij was verdwenen." Vader Ta heeft aan vrienden ge maild dat hij zich zorgen maakt over zijn zoon. „Hij vreest dat hij ziek wordt van het studeren. Hij hangt dag en nacht boven de boeken om Vietnamees te le- Burgemeester K. Schouwenaar feliciteert J. Stoel met zijn onder scheiding. foto Lex de Meester het interne huisblad. Stoel stopt overigens niet met vrij willigers- werk. Hij werkt sinds 2000 in het zorgcentrum Sint Willi— brord in Middelburg en zal dat ook blijven doen. door Wout Bareman GENT - Het Havenbedrijf Gent heeft overeenstemming bereikt met vier bedrijven over vesti ging aan het nieuwe Kluizendok op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen. De vier investeren ruim vijftig mil joen, nemen voorlopig bijna 27 hectare grond in gebruik en zijn samen goed voor een kleine 200 extra arbeidsplaatsen. Eén van de bedrijven onderhan delde ook met het havenschap Zeeland Seaports, maar koos toch voor een nieuwe locatie aan het Kluizendok. De haven van Gent besloot begin j aren ne gentig de sprong over het kanaal' te wagen. Tot op dat moment speelden alle havenontwikke lingen zich af op de oostelijke kanaaloever. Toen de autocon cerns Volvo en Ford zich daar steeds nadrukkelijker manifes teerden, werd eerst gekozen voor een zogenoemde inbrei- ding van de haventerreinen daar en vervolgens tot de ont ginning van de westelijke oever, tussen Gent en Evergem. Daar ging in '96 de eerste paal de grond in voor wat door de ha venbestuurders steevast de te genhanger van de Axelse Vlak- te/Autrichepolder op Zeeuws- Vlaams grondgebied wordt ge noemd. Het Kluizendokproject behelst de aanleg van een nieu we insteekhaven met 4,2 kilo meter kademuur en 200 hectare haventerrein, waarvan de helft direct aan het water ligt. Kos ten: 136 miljoen euro. In 2006 moet het Kluizendok - uitgevoerd in drie fasen - volle dig beschikbaar zijn. Haven schepen D. Termont van Gent zei gisteren, tijdens een feeste lijke presentatie in het stadhuis: „Ik had grote verwachtingen van het Kluizendok als de nieu we motor van de haven van Gent, maar ik had zeker niet ge rekend op zo'n snel succes. De investering van deze vier be drijven samen is goed voor min stens 1,6 miljoen ton extra tra fiek. Dit had ik in mijn stoutste dromen niet verwacht. Het be vestigt de belangrijke rol die Gent op internationaal vlak vertolkt, zeker als nichehaven, die zich richt op gespecialiseer de overslag die de grote havens niet willen." Metaalconstructeur Aelterman NV, Ghent Transport Storage (GTS), Zoutman NV (leveran cier van zout voor alle mogelijke toepassingen) en Van Eeckhaut Veiwoei-smaatschappij (WM, in beton) vullen samen volgend jaar bijna dertig hectare in aan de noordkant van het Kluizen dok. Lopen de vergunningpro cedures zoals het moet, dan zijn de bedrijven vanaf 2005 opera tioneel. Havendirecteur E. Van Craey- velt hoopt dat zich, direct na de verhuizing van de goederens poorlijn Terneuzen-Gent, pal langs de kanaaloever bij het dok, meer kandidaten voor ves tiging zullen melden. Juist de aanwezigheid van hindernissen als de oude spoorlijn én het touwtrekken om de sanering van de chemische stortplaats van La Flordiënne stond een snelle ontwikkeling in de weg. MIDDELBURG - Op het Tympaanplein aan de Markt in Middelburg wordt zaterdag, zondag en maandag een kerst markt gehouden. Er zijn kraampjes en het pu bhek wordt vermaakt met een levende kerststal met lama en schapen. Door de stad lopen kerstmannen. Ook is er een draaimolen en kunnen kinderen met de kerstman op dé foto. De kerstmarkt is open van 11 tot 17 uur. MIDDELBURG - Het project Musickids van de Juliana korp sen in Middelburg krijgt een vervolg. Vijftien kinderen volgden vorig jaar gratis muzieklessen. In ja nuari gaat het nieuwe project van start. In 25 lessen kunnen kinderen van zes tot en met vijf tien jaar leren een blaas- of slag werkinstrument te bespelen. Informatie is te vinden op www- .juliana.org of via telefoonnum mer 0118-641161 MIDDELBURG - Op kerst avond, woensdag 24 december, treedt de Grandpa Nick sessie band op in Café Brooklyn aan de Markt in Middelburg. De band is vanaf elf uur te beluisteren. door Jeroen Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15