Ajax doolt rond in Arena Van Marwijk zal de voorzitter wel bijpraten Terpstra: er hangt een donkere wolk boven de sport Luijten wordt even in de luwte gehouden Vijfde titel Zijlaard, primeur Wennemars 21 verslaat Heerenveen CUtrecht angs RKC: 3-1 dimmers komen an hun trekken liin Vuelta 2004 lennisbond aandelen [aan uitgeven NAC legt Ajax voor tweede keer dit jaar over de knie v 5 Han Berger alsnog naar Japan WK honkbal in augustus 2005 Falen turnsters was geen toeval Angel Casero naar Kelme Armstrong nog twee keer in Tour Minardi rekent niet meer op Jos Verstappen donderdag 18 december 2003 Lm»™ sportredactie pEN HAAG - De KNVB heeft besloten scheidsrechter Hugo Luijten even in de luwte te hoo pt" leidsman kwam dinsdag- ,vonii in opspraak omdat hij tijdens de bekerwedstrijd FC p,ente-Jong Ajax (1-0) een cnieiale vergissing maakte. Luijten zou komend weekein de FC Groningen-Willem II fluiten. Hij wordt vervangen door Ruud Bossen. Ook assis tent-scheidsrechter Hans ten Hoove krijgt verplichte rust. Bij MVV-AGOW is Jurgen Schiphorst zijn vervanger. De wedstrijd wordt, ondanks de blunder van Luijten, overigens niet overgespeeld. FC Twente-Jong Ajax werd dinsdagavond in de 73ste mi nuut bij 0-0 door Luijten ge staakt, vanwege racistische spreekkoren van een deel van de Twentse aanhang. Ook wer den aanstekers op het veld geworpen. Na een afkoelings periode van tien minuten her vatte Luijten, mede op aange ven van assistent Ten Hoove, het duel met een hoekschop in plaats van een inworp waaruit Twente-spits Collins John de enige treffer van de avond scoorde. Luijten erkende na af loop zijn fout. De KNVB meldde dinsdag nacht reeds dat een protest geen zin heeft, en herhaalde dat gistermiddag in een pers bericht. „De uitslag is bindend. De spelregels geven aan dat be slissingen van de scheidsrech ter over spelaangelegenheden bindend zijn. De scheidsrech ter mag alleen op een besluit terugkomen wanneer hij inziet dat de beslissing onjuist was naar zijn oordeel of naar het oordeel van de assistent- scheidsrechter, maar waarbij hij het spel nog niet heeft her vat. Hoewel de KNVB de fout van de arbitrage betreurt, met na me omdat deze consequenties heeft gehad voor het scorever loop, wordt de wedstrijd dus niet overgespeeld." GPD «EERENVEEN - Heerenveen beft zich in het Abe Lenstra fedion opnieuw laten verras- door NEC. Dat gebeurde eider dit seizoen al in de com- jelitie (1-2) en gisteravond ook i de achtste finales van de Am- Ie] Cup: 0-1. Hersi besliste in de lotfase het matige bekerduel. eerenveen viel voornamelijk NEC nauwelijks. De Nij- 0inaren hadden voor rust kgeen enkele keer kans. In de eede helft bleef het spelbeeld [zelfde, Hersi zorgde in de 82e nuut voor de domper in Heer enveen. eerenvcen-NEC 0-1 (0-0). 82. Her- D-l. Scheidsrechter: Bossen. Toe- thouwers: 9200. Rode kaart: 90. latatt! (Heerenveen). Gele kaart: [onsson, Hakansson, Venema (Hee- ntm), Ebbinge (NEC). ANP 1TRECHT - FC Utrecht heeft dsteravond het lange tijd met ienman acterende RKC Waal- nijk slechts met moeite uit het locmooi om de Amstel Cup kun- nenzetten: 3-1. De Utrechters kwamen eerst |ét 1-0 achter. Door doelpun- lenvan Van de Haar (vlak na de wie kaart van Greene) en Tangheleidde FC Utrecht bij de nistmet 2-1. In blessuretijd be sliste Tanghe het duel definitief. TC Ulrecht-RKC Waalwijk 3-1 (M)Jfl.Fvchs 0-1,28. Van de Haar 1-1,45. Tanghe 2-1, 90. Tanghe 3-1. Scheidsrechter: Van Dongen. Aan tel toeschouwers: 11.000. Rode kaart: 26. Greene (RKC Waalwijk) 2ig«lGe!e kaart: Bosschaart, Kei ler (FC Utrecht), Boutahar (RKC ITaMjk).ANP )RED - De 59e editie van de mde van Spanje, de Vuelta, is voor de klimmers een grote ujt- laging. De wielerwedstrijd telt o september 2004 liefst elf lappes met een gemiddeld of loog stijgingspercentage. let peloton krijgt in drie weken li beklimmingen te doen, met ier bergen van de buiten cate- ane en dertien van de eerste 'ie. Zeven etappes eindi- inboven op een berg. De Pyre- leeënbehoren komend jaar op- erkelijk genoeg niet tot het raject van de Vuelta. Ie Ronde van Spanje begint eet een ploegentijdrit in Leon nemdigt 26 september met een adividuele tijdrit in Madrid. De tenners leggen in de Vuelta 2004 523 kilometer af. ANP ®EN - De KNLTB is van hn aandelen naar het model harten Lafeber te gaan uitge- fn om de opleiding van talen de financieren. hlfer Lafeber gaf in 1997 1100 adelen van 100 gulden uit om 'ju internationale golfcarrière f bekostigen. Zijn prijzengeld 'inmiddels zo hoog opgelopen, ht aandeelhouders een rende ment van bijna honderd procent alen als hij uitbetaalt. 'e tennisbond wil eenzelfde constructie bedenken voor een Nepjonge talenten. Steeds va- gaan tennissers op jonge eeftijd de landsgrenzen over lm de internationale jeugdtoer- "eoien te spelen. Komend jaar ,an de KNLTB het programma 'eg wel bekostigen, maar daar- 19 wordt het lastiger. Met spon- lerïng alleen komt de bond er 'W- Bovendien wordt de subsi- lerkt. door André Hoogeboom AMSTERDAM - Na de Europese verne dering tegen Brugge volgde gisteren de ontmaskering in de eigen Arena. Ajax kon zich niet opladen voor het bekerpot je tegen NAC, die de Amsterdammers eerder dit seizoen in Breda ook al op de pijnbank legde, en betaalde de rekening: 0-1. De dubbel zit er dit seizoen ook al niet meer in en zo wordt het perspectief na de winterstop steeds kleiner. Ajax is niet meer bij de les, zo tegen het einde van de eerste seizoenshelft, maar dat zal meer te maken hebben met het verlies in Brugge dan met fysieke ver moeidheid. Depijnzitbij de Amsterdam mers nu vooral tussen de oren, maar na de nederlaag in de eigen Arena wordt de weg naar de verlossende winterstop wel zwaar. Zondag zal ook Twente in En schede kansen ruiken, nu blijkt dat Ajax met al z'n blessures en tanende vorm kwetsbaar is geworden. Kwetsbaar is de Amsterdamse ploeg vooral achterin, waar met name Julien Escudé met de Franse slag staat te verdedigen en ook schuldig was aan de treffer van NAC, ge scoord door Boussaboun. Koeman had Escudé als linkerverdediger geposteerd en Maxwell doorgeschoven naar het middenveld. Een zet met onverantwoor de risico's. Ajax dacht wat te kunnen experimente ren tegen NAC en kwam bedrogen uit. Steeds meer begint de frisse ploeg van weleer af te brokkelen onder toenemende tegenslagen en zware blessurelast. Gis teren hield Koeman de niet geheel fitte Van der Vaart achter de hand en mocht Sneijder als regisseur op het middenveld fungeren. Geen moment, zeker de eerste helft niet, kregen de Amsterdammers de koude handen in de Arena op elkaar. Ge legenheidscaptain Zlatan Ibrahimovic werd weer op een ouderwets fluitconcert getrakteerd omdat hij zich te graag wilde bewijzen en daardoor alles misging. Met Wesley Sonck gaat het de laatste weken al helemaal niet meer. De Belg blijkt het hoge tempo nog steeds niet aan te kun nen. Alle ballen springen van zijn voeten en van enige magie met Ibrahimovic is geen enkele sprake. Sinds Sonck naar rechts is gedirigeerd door zijn trainer, kan hij de weg niet meer vinden. Dat alles bleef zonder schade, omdat het duelletje in een gezapig tempo werd af gewerkt. Van der Vaart moest erin komen om nog voor wat elan te zorgen, maar kon niets uitrichten. Tot overmaat van ramp kwam NAC plots op voorsprong. Dat veranderde alles. Ineens werd het wel een aardige bekerwedstrijd, met kansen over en weer. Ajax kon het tij niet meer keren. Onherroepelijk dreven de Amsterdam mers naar de afgrond van het bekertoer nooi. Niets zat meer mee. NAC-doelman Van Zwam haalde de onmogelijkste bal len uit zijn doel. Van Sneijder, van Sonck, Boukhari, die speelt voor NAC, kreeg bijna een kleine heldenrol, maar zijn fraaie lob werd nog ternauwernood gekeerd door Lobont. Het aanvallen gebeurde steeds vaker met de moed der wanhoop. NAC verzamelde de troepen voor doelman Van Zwam, maar hield het hoofd bewonderenswaar dig koel. Niet dat er veel gevaarte duch ten was. Het aanvallen van Ajax gebeur de zonder enige intelligentie en de individuele kwaliteiten kwamen er gis teren niet uit, zoals al vaker dit seizoen. Met de nederlaag van Aj ax kreeg in ieder geval het bekertoernooi een opwaarde ring. NAC heeft de ouderwetse stunt in ere hersteld, terwijl in Amsterdam de pijn met de week toeneemt. Maar NAC kan trots zijn. De ploeg van Ton Lokhoff heeft het grote Ajax-Amsterdam dit sei zoen nu al twee keer vernederd. Ajax-NAC Breda 0-1 (0-0). 54. Boussaboun 0-1. Scheidsrechter: Oskam. Aantaltoeschou wers: 20.000. Gele kaart: Seedorf (NAC Breda). GPD Ajacied Wesley Sonck wordt belaagd door NAC-spelers Rob Penders, Arne Slot en Orlando Engelaar (1). door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Met zichtbaar veel moeite lukte het Feye- noord-trainer Bert van Marwijk gisteren na de magere bekerzege van zijn ploeg op Vitesse (1-0) om niet te reageren op de uit spraken van voorzitter Jorien van den Herik in de een dag eer der verschenen Feyenoord- krant. „Als de voorzitter uitleg wil, kan hij die opnieuw krij gen", verklaarde de oefenmees- ter. Van den Herik wil van Van Mar wijk en technisch directeur Baan weten waarom Feyenoord zo slecht presteert. De oefen- meester mag tussen kerst en oud en nieuw uitleggen waarom zo veel aankopen niet spelen. Baan mag vervolgens samen met Van Marwijk toelichten waarom de betreffende spelers zijn ge kocht. Ik heb de voorzitter al eens uit gelegd waarom sommige spelers niet spelen", verklaarde Van Marwijk. „Dat wil ik best nog wel eens doen hoor. Nee, tegen jullie ga ik dat niet doen. Jullie weten toch waarom Dondé, Ghaly en Lazovic geen basis spelers zijn. Nee, ik weet niet waarom de voorzitter dat niet weet. Misschien heb ik het hem niet goed uitgelegd. „Of ik blij was dat Van den He rik op zo'n manier naar buiten is gekomen?"herhaalde Van Mar wijk de aan hem gestelde vraag. „Ach, daar reageer ik hier niet op. Dat vertel ik wel in een on derling gespi'ek. Niet via de me dia. Of de voorzitter dat ook niet had moeten doen? Ook daar rea geer ik niet op." Van Marwijk constateerde wel dat de kritiek van de voorzitter niet bevorderlijk voor zijn ploeg is geweest. „Door de nederlaag van zaterdag tegen FC Twente en de commotie over de uitspra ken van de voorzitter speelden we tegen Vitesse heel ver krampt. Dat merkte ik wel. Of ik dat de voorzitter kwalijk neem? Nogmaals daar reageer ik niet op. We speelden gewoon niet goed maar kwamen in de eerste helft wel terecht op voorsprong. We maakten echter geen tweede treffer. Daardoor kwamen we in de slotfase toch nog in de pro blemen. Ik kan alleen maar blij zijn dat we hebben gewonnen. Ik vind het in deze situatie niet belangrijk hoe dat is gebeurd." Feyenoord-Vitesse 1-0 (1-0). 37. Lurling 1-0. ScheidsrechterJol Aantal toeschouwers: 10.000. van overheidswege inge- door Leo van de Ruit AMSTERDAM - Voor Leontien Zijlaard-van Moorsel was het een gewoonte, voor Erben Wen nemars een primeur: de verkie zing van de topsporters van het jaar. De wielrenster haalde in de RAI haar vijfde Jaap Eden Tro fee op, de schaatssprinter Erben Wennemars zijn eerste. Rolstoelstennisster Esther Ver geer won de titel gehandicapte sporter van het jaar. De titel sportploeg van het jaar ging naar 4x100 meter estafette ploeg die bij de WK atletiek in Parijs beslag legde op de vierde plaats. Dat waren Timothy Beck, Troy Douglas, Caimin Douglas en Patrick van Balkom. derlandse topsport diep gezon ken was. „Vierde van de wereld en dan toch sportploeg van het jaar...", schreeuwde de cabare tier, gehuld in zijn onderbroek. Van Moorsel won het bij 427 rechtstreeks stemmende top sporters met overmacht van twee zwemsters: de niet aanwe zige Inge de Bruijn en langeaf- standskampioene Edith van Dijk. Erben Wennemars ver sloeg collega Gianni Romme en tennisfenomeen Martin Ver kerk. De sprinter was helemaal happy met de Jaap Eden. „Ik was bij de Daviscup in Zwolle. Ik zag Martin Verkerk daar win nen en in de nacht daarna heb ik van hem gedroomd. Maar deze overwinning is super. Haast nog mooier dan de werteldtitels die ib-rn Rnrli™ HoBnn'M.a A A TP HOUTEN - Han Berger (53) treedt vanaf 1 februari in dienst als manager van het Japanse Oita Trinita. De voormalig tech nisch directeur van FC Utrecht heeft een akkoord bereikt voor een jaar met de club uit de J-League. Berger was eerder al in onderhandeling met de club uit Oita. Dat leverde problemen op met zijn toenmalige werkgever FC Utrecht die zijn bevoegdheden beperkte. Niet veel later nam Berger ontslag. Het uitlekken van de interesse deed de inte resse van Oita Trinita destijds verflauwen. „Ze wilden geen onrust tijdens het seizoen, waarna de onderhandelingen wer den opgeschoven", aldus Berger. GPD ROTTERDAM - Honkballiefhebbers moeten in 2005 een paar weken in augustus vrijhouden. De Koninklijke Nederlandse honk- en softbalbond (KNBSB) maakte gisteren tijdens een boottrip op de Nieuwe Maas de officiële data bekend van het wereldkampioenschap in Nederland: zaterdag 6 augustus tot en met zaterdag 20 augustus 2005. Een delegatie van de KNBSB en van de internationale honkbalfederatie (IBAF.) tekenden gisteren tij dens het uitstap j ede definitieve contrac ten. Vorig jaar november wees de IBAF het WK al aan Neder land toe. ANP ANP AMSTERDAM - Het falen van de Nederlandse turnsters bij de wereldtitelstrijd eerder dit jaar in Anaheim was geen toe val. Het missen van de olympische kwalificatie als team was een gevolg van aanwij sbare factoren die voor verbetering vat baar zijn. Dat blijkt uit het evaluatierapport dat Ben Verker- ke aan de hand van 45 interviews in opdracht van de Neder landse gymnastiekunie (KNGU) heeft gemaakt- De KNGU hoopt aan de hand van dit onderzoek een herhaling van het teleurstellende verloop van het WK te voorkomenZij zal de meeste van de 39 aanbevelingen van Verkerke overne men. De onderzoeker pleit onder meer voor het aanstellen van een projectcoach in plaats van een bondscoach. Ook moet de KNGU de turnsters serieuzer nemen. Er zou een vertrou wenspersoon moeten komen en de ouders van de meisjes moe ten beter bij de begeleiding worden betrokken. ANP Wielrenster Leontien Zijlaard-van Moorsel en schaatser Erben Wennemars zijn gisteravond door de innennrters {xeknzen tot snnrtvrnuw en snortman van het iaar. foto Toussaint Klüiters/ANP MADRID - Angel Casero rijdt komend seizoen voor Kelme. De Spaanse wielrenner tekent bij deze ploeg een éénjarige verbintenis. Hij stond onder contract bij Team Coast/Bian- chi. „We hebben mondeling overeenstemming bereikt, maar het is een akkoord"zei de 31 - j arige Casero gisteren tij dens de presentatie van het routeschema van de 59e Ronde van Span je. Hij won de Vuelta in 2001. Casero vervangt bij Kelme zijn landgenoot Oscar Sevilla, die naar Phonak ging. ANP/AFP WASHINGTON - De 32-jarige Amerikaanse wielrenner Lan ce Armstrong heeft gisteren gezegd dat hij ervan uitgaat dat hij de Ronde van Frankrijk nog tweemaal zal rijden, volgend jaar en in 2005. Armstrong hield zijn gehoor in de National Press Club van Washington voor dat de nieuwe ploeg van US Postal „staat als een huis en dat de voorbereiding op het sei zoen naar tevredenheid loopt". Armstrong gaat ervan uit dat de Duitser Jan Ullrich zijn grootste concurrent zal zijn in de Tour. ANP/AFP derland is zich echt aan het ont wikkelen tot een sportnatie. We hebben blijkbaar goed beleid ingezet", vond Ross. Zij denkt niet dat de komende bezuiningsgolf de topsport weer naar achteren werpt. „Het sti pendium blijft gehandhaafd en zorgt eivoor dat sporters zich volledig kunnen wijden aan hun sport. Ook de subsidies voor grote sportevenementen en -ac commodaties, sportmedische begeleiding en talentontwikke ling blijven buiten schot. Ik ben ervan overtuigd dat het klimaat om te presteren op topniveau al leen maar beter wordt. Uit het rapport blijkt dat de in komenspositie van de topspor ters weliswaar nog altijd niet geweldig is, maar er zit groei in. Vooral het aantal topsporters dat minder dan 11.345 euro bru to per jaar verdient, is gedaald. Van 54 procent in 1998 tot 33 procent in 2002. Opvallend is dat acht van de tien toptrainers en -coaches ontevreden zijn over de status van hun vak. Ze vinden dat him beroep onvol doende erkenning geniet. ANP ROME - De Formule 1-renstal van Minardi rekent voor ko mend seizoen niet meer op Jos Verstappen. Teambaas Paul Stoddart heeft zijn tweede 'stoeltje' aangebo den aan de Hongaarse coureur Zsolt Baumgartner (22). Binnen een week hopen beide partijen de handtekening te zetten onder het contract. Eerder legde Mi nardi de Italiaan Gianmaria Bruni vast voor het nieuwe sei zoen. Jos Verstappen reed in het afgelopen seizoen zonder veel succes en plezier voor de renstal van Stodclart. De Limburger ging vooralsnog niet in op een nieuw aanbod van Minardi. Alleen Jordan, waaivoor Baumgartner dit jaar twee keer deelnam aan een Grand Prix als vervanger van de geblesseerde Ralph Firman, heeft nu nog plaats voor Vex'stappen. Deze week voert het kamp van de Ne derlander onderhandelingen met de Britse renstal. ANP/RTR door Hans Koenekoop DEN HAAG - Voorzitter Erica Terpstra van sportkoepel NOCNSF is somber over het toekomstig topspoxtklimaat in Nederland: „We zijn een sport natie in ontwikkeling, maar staan onder druk. Een enorme donkere wolk hangt boven de sport door het wegvallen van de subsidies voor de sportbonden", zei ze gisteren bij de presentatie van een onderzoek naar het top sportklimaat. 1 Uit dat onderzoek, dat is uitge voerd in opdracht van NOCNSF en het ministerie van VWS, blijkt dat een meerderheid (zes op de tien) Van de topsporters, toptrainers en topsportcoördi natoren vindt dat de voorwaar den om topsport te bedrijven in Nedexiand tussen 1998 en 2002 zijn verbeterd. Topsporters ver dienen meer geld en constateren meer aandacht, steun en waar dering van zowel bonden als maatschappij. Terpstra, zelf oud-staatssecre taris van Sport, was wel blij met de resultaten uit de enquête. „Ik zit hier echt te glunderen", zei ze. Maar dat was vooral omdat op haar initiatief destijds de eerste meting in 1998 van de grond was gekomen. Over de toekomst was ze veel pessimis tischer: „Het topsportklimaat vergt niet alleen budgetten voor stipendium (uitkering voor sporters met een A-status) en talentontwikkeling, maar ook investeringen in de infrastruc tuur en de verenigingen. Top sport gedijt niet zonder behoor lijk draagvlak voor de bx-eedte- spoxt. En als ik hoor dat sommi ge bonden nu al aankondigen dat ze per 1 januari mensen moeten ontslaan die juist zijn aangesteld om verenigingen te ondex'steunen, dan zeg ik, het klimaat staat wel degelij k onder druk." De huidige sportstaatssecreta- ris, Ross-van Dox'p, deelde Terp stra's mening niet. De bewinsd- vrouw was een en al lof over de studie, waaxin het Muiier Insti tuut (centrum voor sociaal-we tenschappelijk sportonderzoek) het topspox-tklimaat van 2002 heeft vergeleken met 1998. Het instituut ondexvroeg 180 spor ters met een A-status, 239 met een B-status, 62 toptrainers en 28 toDsnortcoördinatox-en. ,,Ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21