SKW slikt bezuinigingen niet J&bqcfr SLIPS, woqq\ PZC DE dl GRATIS >ZC 13 Valpreventie voor ouderen PvZ verbaasd over afwijzing werkgevers van weg naar België Verzorgingshuis krijgt bank 3 SLOGGI <)nrust onder vrijwilligers Sas van Gent over toekomst Steun na huiselijk geweld erstkaarting enefietconcert srneuzen voor roject Sako Boete voor doorrijden na botsing Ex-drinker krijgt milde straf Nieuwe ARM 20 maakt proefvaart agenda Kerstspel woensdag 17 december 2003 gTnnnyvan Gremberghe is VAN GENT - Het bestuur de Stichting Kultureel ok (SKW) Sas van Gent vindt ,1de bezuinigingsdrift van de „eente Terneuzen te ver gaat. KW krijgt - als de Terneuzense b«voorstellen van het col- ge ,an B en W - volgend jaar j0QO euro minder subsidie. De elzijnsinstelling zou dan ruim lintig procent worden gekort lel totale budget. Er heerst „st onder de vrijwilligers „SKW over de toekomst. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexariderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terimeuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 j E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) a Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:10114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-nail: redactie@pzc.nl internet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 0800-023 1 231 maandag t/m vrijdag ge jende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gers, die al jaren de zorg dragen voor cursussen en het kinder clubwerk, vrezen dat fusie en kortingen leiden tot een teloor gang van de activiteiten in de kernen. Steijaert: „Onze inzet is dat absoluut niet. Wij willen het cursusaanbod in de dorpen na tuurlijk volledig in standhou den. Ook als we straks onder de vlag van SWT zouden werken. Met een korting van twintig procent op ons budget kan dat natuurlijk niet, maar met zo'n ingreep nemen we geen genoe gen. Daarover zal met het ge meentebestuur nog wel eens over gesproken moeten wor den." De onderhandelingen over een fusie tussen SKW en SWT gaan voorlopig gewoon door. Het aanbod aan cursussen is daarbij geen probleempunt, omdat beide stichtingen dat zo veel mogelijk intact willen hou den. Ook zullen er geen activi teiten worden ondergebracht bij de veel duurdere gemeente lijke instelling Toonbeeld. „Wat we wel moeten regelen is de kwestie van onze beroepskracht en de twee huishoudelijke me dewerkers. Daarnaast is er nog het punt van onze huisvesting in Sas van Gent. De stichting is daar eigenaar van het gemeen schapsgebouw De Roselaer. Dat kan mogelijk worden afgesto ten, worden verkocht, maar daarover hebben we nog geen besluiten genomen", aldus Steijaert, die hoopt dat voor de zomer van volgend jaar duide lijk is of een samengaan met SWT mogelijk is. ihetSKW-bestuur over de op legde kortingen heeft nog niet gatsgevonden en dat vindt orzitter E. Steijaert toch 'een jetje vreemd'. „Het college is ilop de hoogte van onze be dingen met de Stichting elzijn Terneuzen (SWT) over neventueel samengaan. In het ht van die onderhandelingen as het in mijn ogen verstandi- j geweest om eerst het resul- st van die besprekingen af te achten. De bezuinigingen nnen die onderhandelingen itocheen stuk bemoeilijken", ent Steijaert. lorpen onduidelijkheden over het jget voor volgend jaar en de sprekingen met SWT over een ogelijke fusie hebben onder de :htig vrijwilligers van SKW Sas van Gent en Philippine :onrust geleid. Veel vrijwilli- De kaartclub Ons Ge sgen houdt vrijdag een grote istkaarting in het cultureel gitrum de Halle. Jaarlijks pakt toGenoegen uit met twee gro- wedstrijden. Naast deze Erstkaarting houdt de club arlijks in maart de Zeeuws tanse titelstrijd. Vrijdag Ht er gespeeld in de spel- üoiten bieden en jokeren. De 'tóen worden om 20.00 uur I. De inschrijving begint plS,30 uur. KNEUZEN - Serviceclub Klera houdt 28 december een Enefietconcert in het Schelde- eater in Terneuzen ten bate in het project Steun Aan Kin nen Overzee (Sako). i kooruitvoering in kerstsfeer gint om 15.00 uur. Mannen- «r St. David's Minstrels eedt op. De opbrengst gaat lar kinderen in Bangladesh, ijwonen in afgelegen gebieden kunnen geen onderwijs in in omgeving volgen, et het geld worden schooltjes louwd zodat de kinderen ar ook onderwijs kunnen vol- u en zo kunnen werken aan abetere toekomst, i Sako-project wordt geleid jor Jeff Verwilghen uit Bier iet,die er ook persoonlijk zorg »r draagt dat het geld op de isteplaats komt. is er een af ternoon- a en voor de kinderen is er een Door fietsen, traplopen en vallen trainen de ouderen hun spieren. door Wilma Valk OOSTBURG - „96, 97, 98", hardop tel lend loopt Jan Scheele (84) met een voor werp in beide handen een ingewikkeld parcours af. Jan is deelnemer van het be wegingsprogramma 'In Balans' van de Stichting Welzijn voor Ouderen Zeeuws- Vlaanderen in het Sint Antoniuszieken- huis in Oostburg. Hij moet tellen, oplet ten, kijken, dribbelen en: „Nu begin ik toch te zweten, zijn de vijf minuten nog niet om?" Alle acht deelnemers moeten een gevari eerd programma van acht keer vijf minu ten afwerken. Er wordt gefietst, trappen gelopen, evenwichtsoefeningen gedaan en er wordt zelfs gevallen. „Op een aantal matrassen," vertelt Frida Vet, cursus leidster. Frida is al vijf jaar intensief be zig met het volgen van cursussen, speci aal om ouderen bewuster te maken van hun omgeving en vooral ook om de spie ren te versterken. „We hebben nu acht deelnemers die twee keer per week acht weken lang een heel intensieve training volgen. Allen hebben dit voorjaar kennis kunnen maken met het programma, maar nu is het pas het echte werk. We hebben geen medelijden, er moet ge werkt worden, het is nu veel intensiever dan in het voorjaar. „Het is best pittig," aldus een zwetende Jan Scheele. „Maar ik heb er wel baat bij Ik betrap me erop, dat ik thuis en vooral in de tuin beter oplet waar ik loop en hoe de tegels liggen." „De cursus wordt vergoed door de zorg verzekeraar," weet Lieve Maenhout van de Stichting Welzijn. „Het is ook in hun voordeel dat bejaarden thuis minder val len, want de meeste ongelukken gebeu ren nog steeds thuis." „Een heup fractuur kost al in het eerste jaar 11.800 euro," vult Frida aan. „En blijft ook de volgen de jaren veel geld kosten. Niet iedereen is zo vitaal en fit als Jan Scheele, wij trach ten tijdens deze bijeenkomsten niet al leen hun mobiliteit te vergroten, maar vooral ook hun hersenen te prikkelen. foto Peter Nicolai Door ze iets te laten dragen en ook nog te laten tellen tijdens het afleggen van dit parcours stimuleren we deze ouderen op een aantal gebieden.Het is duidelijk dat niet de leeftijd belangrijk is, maar de conditie van de deelnemers: „Iemand die al een keer gevallen is, wordt bang, be weegt minder en wordt dus stijver. Dit al les moeten wij zien te voorkomen." Jan Scheele is klaar met zijn parcours, hij geeft zijn lasten over aan Irene Koens (78) en weer begint het tellen. Andere deelnemers zijn druk doende trappen te bestijgen, te fietsen en op commando van een taperecorder evenwichtsoefeningen te doen: „Best pittig, maar na afloop is er voor iedereen koffie." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Voorzitter M. Stoffels van de Statenfractie van de Partij van Zeeland heeft met verbazing kennis genomen van de verklaring van de Kring van Werkgevers en de Brabants- Zeeuwse werkgeversorganisa tie (BZW) over de mogelijke aanleg van een verbindingsweg tussen de Westerscheldetunnel en de Belgische grens. De werkgeversorganisaties na men gisteren nadrukkelijk af stand van de Partij van Zeeland die zich voor een dergelijke nieuwe verbindingsweg sterk wil maken. De werkgevers wil len voorlopig zo'n weg niet op de politieke agenda hebben, omdat zij een veel hogere prioriteit toe kennen aan een snelle bouw van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen door bij Sluiskil. Vreemd Stoffels zei het gisteren 'heel vreemd' te vinden dat de BZW en de Kring zich gedistantieerd hebben van volgens hem eerder ingenomen standpunten. „Anderhalf jaar geleden deden wij in onze stuurnota Grens land-Buurland, de suggestie die westelijke verbindingsweg aan te leggen en Zeeland aan te slui ten op het Europese E-wegennet bij Gent. De aanbevelingen van de PvZ werden destijds volmon dig door de BZW en de Kring onderschreven. Nu komt men daar op terug. Dat is merkwaar dig. Ik denk dan ook dat politie ke motieven hierbij een rol spe len. Wellicht heeft Kring-secre taris Saman, per slot van reke ning van dezelfde club als ver- keersgedeputeerde Poppelaars, opdracht gekregen zijn gedepu teerde uit de wind te houden", zei Stoffels. Kwalijk Kringsecretaris Saman vindt het 'uitermate kwalijk dat er een connectie tussen zijn func tioneren als secretaris van de kring en de politiek in Zeeland' wordt gelegd. „Die connectie is er gewoon niet. Als werkgeversorganisa ties zijn we lid van de project groep Tunnel Sluiskil. In dat verband hebben we ons altijd sterk gemaakt voor een snelle verwezenlijking van die tunnel. Dat willen we blijven doen. Nu praten over alternatieve ver bindingen, nu andere geluiden afgeven, dat zal ons als regio geen goed doen. In Den Haag le zen ze per slot van rekening ook kranten", aldus een boze Sa man. Stoffels benadrukt dat de PvZ niet tegen een kanaaltunnel is, maar dat de partij vindt dat be ter eerst kan worden ingezet op een westelijke verbindingsweg, omdat die wellicht sneller aan te leggen valt dan een tunnel. De werkgeversorganisaties ge loven daar absoluut niet in. Zij denken dat de te voeren onder handelingen met België over een wegtracé alleen al 15 tot 20 jaar tijd zullen vergen. S. Ferket van de Rabobank onthult het eerste Rabobankje bij verzorgingshuis Rozenoord. foto Peter Nicolai door René van Stee SLUIS - Verzorgingshuis Ro zenoord in Sluis is een zitbank rijker. Het is een cadeau van de Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen die dit jaar het honderdjarig bestaan viert. Acht andere bejaarden- en verzorgingsinstellingen in de regio krijgen in de loop van volgend jaar dezelfde zit bank. Het eerste exemplaar werd gisteren officieel ont huld en overhandigd door voorzitter S. Ferket van de Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen. Om het intieme karakter van de nieuwe ont moetingsplek voor zowel be woners en bezoekers van Ro zenoord te vergroten, is geko zen voor een halfronde con structie met houten leuningen en zittingen. De bank staat in voortuin van het verzorgings huis. De totale kosten van het project bedragen 25.000 euro. De banken zijn gemaakt door Dethon. Directeur H. Masclee van Ro zenoord was in zijn nop j es met de gulle gift. „Ik ben er rots vast van overtuigd dat er vooral in de zomer veel ge bruik van zal worden ge maakt." De overhandiging van het 'Rabobankje' was de laatste activiteit ter gelegen heid van het honderdjarig be staan van de bankinstelling. Andere activiteiten waren on der meer fietstochten door de streek (met gemiddeld vijf honderd deelnemers), open bare discussiebijeenkomsten met politieke en maatschap pelijke kopstukken uit de re gio en een concertreeks in het Oostburgse Ledeltheater. MIDDELBURG - De provincie Zeeland ondersteunt de be strijding van huiselijk geweld met bijna 620 00 euro. Gedepu teerde Staten stelden dat bedrag gisteren beschikbaar voor het Plan van Aanpak Thuisgeweld Zeeland, dat de project groep daderhulpverlening ontwikkelde. De projectgroep komt voort uit het project De Vrijblijvend heid Voorbij dat de betrokkenheid van vele hulpinstanties bij het probleem moet verbeteren. In het plan van aanpak werken justitie, politie, slachtofferhulp, jeugdhulpverlening en de geestelijke gezondheidszorg samen aan het oplossen van mis handeling in gezinnen. Daderhulpverlening om herhaling te voorkomen is daarbij noodzaak, onderschrijven GS. In janu ari 2 0 04 wordt een convenant getekend dat de nieuwe aanpak in werking moet zetten. Het provinciale geld is bedoeld om het project, dat het Openbaar Ministerie leidt, te ondersteu nen in administratie, communicatie en kennisverwerving. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Sint Jansteen is gisteren in Middelburg voor dronken rijden conform de eis veroordeeld tot 800 euro boete en zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging. Politierechter A. Janssens-van Kampen achtte ook bewezen dat de man op 18 oktober in Kapellebrug was doorgereden na een aanrijding. De verdachte was in een bocht rechtdoor gereden en kwam tot stilstand tegen een lan taarnpaal. Vervolgens had hij zijn auto achtergelaten en was hij gaan lopen. „Ik was in paniek. Ik wist dat ik fout was." Getuigen hadden de politie gebeld, waarna hij even later kon worden aangehouden. Een blaastest gaf 620 microgram aan, bijna drie keer meer dan toegestaan. De man werkt in België en was na zijn werk gaan drinken en daarna naar huis gere den. Bij de botsing geraakte zijn auto total loss. Daarnaast moet hij 2000 euro voor de lantaarnpaal betalen. MIDDELBURG - Een 55-jarige drankrijder uit Zaamslag ging 15 oktober in de fout. De man had zich na zijn werk laten verleiden tot het drinken van borrels. In Hulst werd hij be trapt met een alcoholpercentage van 670 microgram: drie keer de limiet. „Ik ben me bewust van de risico's", zei hij. De verdachte sprak uit ervaring, want in 2 000 was hij ook veroor deeld voor dronken rijden. De man had voor zijn alcoholpro bleem hulp gezocht bij het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Sindsdien drinkt hij geen druppel meer. Daarmee hield de politierechter rekening in de uitspraak door vier van de negen maanden rijontzegging voorwaarde lijk op te leggen. Daarnaast moet hij 850 euro boete betalen STELLENDAM - De nieuwe Arnemuidse kotter ARM 20 van de gebroeders H. en B. Marijs heeft gisteren de technische proefvaart gemaakt. Het schip, dat is gebouwd bij scheeps werf Maaskant in Stellendam, is ruim 42 meter lang en 8,5 meter breed en is uitgerust met een Deutz-motor van 2000 pk. De kotter vervangt de in 1986 ook van Maaskant afkomstige ARM 20 met een motorvermogen van 3835 pk. Het schip is verkocht aan een Urker visser, die het vaartuig onder Engelse vlag brengt. In Nederland moeten grote viskotters binnen twintig j aar na het bouwj aar terug naar2000pkof uit de vaart worden genomen. De officiële overdracht van de nieuwe ARM 20 Geertruid Adriana is gepland op zaterdag 10 januari. B. Marijs is blij met de aanwinst. Hij laat zich door de ver wachte daling van de schol- en tongquota jaar niet ontmoedi gen Je kunt niks meer doenals j e daar rekening mee houdt. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Bibliotheek, 18.30 uur: Schrijfavond Am nesty International; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur; ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur; Gym nastiek; GROEDE- R.K. Kerk, 19.30 uur: Kerstcon cert door het Zeeuws-Vlaams Kamer koor; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schieting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwer ken; 19.00 en 20.00 uur; Dames gymclub; HENGSTDIJK - De Schuur, 9.30 uur; Meer bewegen voor ouderen; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Bridge drive; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en koersbal; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: SWO overleg en computeren; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.00 uur: Kerst brunch koffieochtend met medewerking zangkoor; 14.30 uur: Biljarten; 19.00 uur: ZKV kerstviering; Café de Kroon, 14.00 uur: Kerst kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 20.00 uur: Openbare vergadering dorpsraad Koewacht; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 11.00 uur: Yoga voor oude ren; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 13.00-17,00 uur: Soos voor tieners vanaf 12 jaar; Ledeltheater, 19.00 uur: Vertrek lam- pionnenoptocht; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; Café de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9.30-10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 9.30 uur: Dansclub de Regen boog; 10.00-11.00 uur; SAV gymnastiek voor 55+; 15.30 uur: Grutmoole volks dansen voor kinderen; 19.00 uur: Dans club Lencor; 19.00 uur: N-train en scene ry modelbouw; De Roselaer, 10.00 uur: Speksteen; 13.45 uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; 18.30 uur: Yoga; St. Albert, 13.30 uur: Biljarten interne competitie en spelmiddag; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: SWOS zwemmen; 13.30 uur: SWOS zangkoor, kaarten, canasta en biljarten competitie heren; 13.30 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek en biljartles; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljartclub ne- derlaagtoernooi; 13.30 uur: Koersbal en prijskaarten; 13.30 en 15.00 uur: Kreatie- ve Vorming Kinderatelier; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Kantine Dethon, 19.30 uur: Kerstwork shop; VOGELWAARDE - Dorpscentrum, 14.30 t uur: Meer bewegen voor ouderen gym nastiek; 15.45 uur: Meer bewegen voor ouderen volksdansen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; TERNEUZEN - De Terneuzense vrije school De Zonneschool voert dinsdag 23 december het Oberufer-kerstspel op in de Grote Kerk in Terneuzen, Het Oberufer-kerstspel stamt uit de Middeleeuwen. De opvoe ring duurt ruim een uur en is ge schikt voor kinderen vanaf vier jaar. De kerk is vanaf 18.00 uur open. Een uur later begint het toneel spel. Advertentie A Cr) NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 t/m 31 december 2003 zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43