Verwarring over zorgcomplexen PZC Stadhuisplein in kerstsfeer Plan nieuwbouw voor zorgcentra Verlaet en Blide luisartsenpost in lostburg krijgt extra eld van provincie Zeekatten naar visserijmuseum Terneuzense boeren moeten inkomsten halen uit toerisme 11 Woningcorporaties ongelukkig met overlappende plannen Rijk en provincie Aanhouding in Terneuzen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Pronto ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 17 december 2003 ^rnnny van Gremberqhe JNEUZEN - De woning corporaties in Zeeuws- „tderen zijn niet gelukkig ,1 dt wijze waarop de provin- ;Eomgaat met het spreidings- g. Door het naast elkaar tsiaan van twee initiatieven a Zeeuws-Vlaanderen te ver foeit met nieuwe zorgcom- (xen, dreigen de projecten te nanden in een bureaucra- iCh moeras, vrezen de woning- irporaties. directies van de woning stichtingen hebben de ovincie dan ook gevraagd om twee initiatieven ineen te huiven, waarmee de kans op >t uitvoeren van diverse pro ften vergroot wordt. jeuws-'Vlaanderen vergrijst in lempo en om ouderen de mo- jjkheid te bieden zo lang mo- jlijk thuis te wonen heeft het jk Zeeuws-Vlaanderen geld igezegd om met een voor- éldproject zoveel mogelijk 24-uurs zorg te bieden. ekletsel na irong uit randend huis OEWACHT - Een vrouw uit jewacht is in de nacht van mdag op dinsdag ernstig ge- ond geraaid nadat ze in pa ck van het dak van haar bran- woning naar beneden was sprongen. woning aan de Tuinderstraat andde geheel uit. De vrouw door haar sprong rug- en idetselop. werd tijdens haar slaap ge it door een brandlucht en in paniek via een raam piietdak en sprong vervolgens aar beneden. Ze is voor me- isth onderzoek ovei'gebracht naliet ziekenhuis. De brand Wciiade bijkeuken in de venti latoren cle koelkast ontstaan. Om dat van de grond te tillen, werkt de Stuurgroep Ruimte voor Resultaat (waarin verte genwoordigd zijn het Zorgkan toor, de corporaties, de zorgle- veranciers en WVS) aan een plan om in diverse kernen woonzorgcomplexen te realise ren en elders op andere manie ren zorg aan te bieden. Dat re gionale spreidingsplan moet komend voorjaar rond zijn. De provincie op haar beurt heeft geconstateerd dat de regio een gebrek heeft aan zorgwoningen en heeft vervolgens de corpora ties gevraagd daar iets aan te doen. De bouw van nieuwe zorgwoningen zou dan niet ten koste gaan van het reguliere bouwcontingent dat gemeenten krijgen toegewezen. Overlappen Directeur E. van Exter van de Terneuzense woningbouwcor poratie Clavis: ,,Het is mooi dat de provincie en het Rijk initia tieven nemen om iets te verhel pen aan het probleem van oude renhuisvesting en zorg op maat, maar wij worden als corporaties nu geconfronteerd met twee ini- tatieven die elkaar grotendeels overlappen. Eén geïnitieerd door het Rijk gericht op 24-uurszorgaanbod en één door de provincie gericht op de specifieke huisvesting. Omdat deze twee initiatieven gelijk oplopen ontstaat er bij de corporaties en de zorgleveran- ciers grote verwarring over regeltjes en andere bureaucrati sche zaken. Het risico bestaat dat proj ectendie we met zijn al len graag willen realiseren, spaak lopen, omdat onduidelijk is waar we ze moeten onder brengen. Reden voor ons, de wooncorporaties, om de provin cie te vragen de initiatieven in een te schuiven, zodat er gewerkt kan worden met een duidige cijfers en uniforme re gels. We willen kost wat kost voorkomen dat nieuwe projec ten die uit onze koker komen niet verwezenlijkt worden, want daar is niemand mee ge- lorClaudia Sondervan DDELBURG - De provincie eland staat garant voor tach- duizend euro om de nodige tra bemanning van huisart- npost (hap) in Oostburg te ga- nderen. Gedeputeerde Staten sloten gisteren tot de borg- om één obstakel bij het piengaan van de twee huisart- nposten in Zeeuws-Vlaande- weg te nemen. Met het geld ii de post invallende huisart- I) betalen, mocht een van de ip-artsen wegvallen. ii' die samenvoeging van de stMidden- en Oost-Zeeuws- tanderen in Terneuzen en E>t-Zeeuws-Vlaanderen in etburg overleggen de betrok- ahuisartsen al geruime tijd. beristenstroom aten in de hap West- euws-Vlaanderen vergen van elf aangesloten huisartsen te 'diensturen: 1100 per per en per jaar, in plaats van de hthonderd uur die de post be- °°t heeft. De grote toeristen- womnaar de Zeeuws-Vlaam- Noordzeekust levert de post dra hulpvragen op die te veel invoor de huisartsen. Met een fhger organisatie en een gro- diend." En projecten zijner. Van Exter zijn corporatie wil in Ter- neuzen twee 24-zorgswoon- complexen realiseren met veer tig zorgwoningen in de wijk Ou- delandse Hoeve, naast het nieu we Ter Schorre en 50 zorgwo ningen in het ouderencomplex De Veste. Daarnaast wil Clavis 23 nieuwe zorgwoningen bouwen in Sluiskil aan het Elisabethhof, waar momenteel al twintig ou derenwoningen staan. In het hofje wil Clavis ook nog eens woonruimte aanbieden voor psycho-geriatrische patiënten, gedacht moet dan worden aan twaalf plaatsen maximaal. Ook bestaan er plannen om nog eens veertig zorgwoningen te bou wen in de Anna Bijnsstraat in Terneuzen nabij verzorgings huis De Blide. ter draagvlak is de huisartsen zorg beter te onderhouden, meent de hap West-Zeeuws- Vlaanderen. De huisartsen van de hap voor Midden- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen willen echter niet extra diensturen in het gebied van West erbij krijgen. Zij halen met een gemiddelde van 474 diensturen al eens zoveel als het landelijk gemiddelde van 225 uur dienst per jaar. Door het aantrekken van vier extra huisartsen die met name de diensten in avond, nacht en weekeinde op de post vervullen, en met een extra huisartskracht voor de zomerperiode, moet in zet van de Terneuzense hap-art- sen niet nodig zijn. Echter, de posten hebben slech te ervaringen met artsen van buiten het gebied: eerder zette het vertrek van twee Belgische huisartsen de post Oostburg voor het blok. Om in zo'n geval direct een (dure invaller te kunnen betalen, is de garantiestelling van de pro vincie bedoeld. GS willen daarmee de continuï teit van de huisartsen behoeden en meehelpen om Zeeuws- Vlaanderen in beeld te houden als mogelijk vestigingsgebied van nieuwe huisartsen. Zeekatten kunnen ongeveer twee jaar in gevangenschap leven. door René vari Stee BRESKENS - Het zeeaquarium van het vis- serijmuseum in Breskens heeft sinds giste ren vijf nieuwe aanwinsten. Het gaat om jonge zeekatten (sepia's), tienpotige inkt vissen van maximaal dertig centimeter die voorkomen in de Noordzee, de Oosterschel- de, de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan. De dieren zijn afkomstig van een kweekster uit Colijnsplaat. De schelp, waarvan weekdieren zijn voor zien, is bij de zeekat inwendig gelegen. De door opperhuid overgroeide schelp bevindt zich aan de bovenzijde van het lichaam en is door kalkimpregnaties versterkt. Regelma tig spoelt dit uitwendig skelet (zeeschuim) van dode zeekatten aan op de stranden. Het zeeschuim wordt regelmatig aangetroffen tussen de tralies van kanarie- en parkieten- kooien. „Op de stranden in West-Zeeuws-Vlaande- ren tref je de schelpen steeds minder aan. De precieze oorzaak van de teruglopende po pulatie zeekatten is tot dusver onbekend. Daarom zijn we blij dat we de inktvisjes via een kweker kunnen betrekken. In het alge meen zijn zeekatten heel gevoelig voor ver anderende omstandigheden. Toch zijn ze foto Wim Kooijman heel goed in zeeaquaria te houden. In ge vangenschap kunnen ze het zo'n twee jaar volhouden", legt vrijwilliger Henk Fenijn van het visserij museum uit. De zeekatten zijn binnenkort te bewonde ren. In tegenstelling tot voorgaande jaren is het visserij muserun tijdens de kerstvakan tie geopend. De openstelling maakt deel uit van een winterarrangement met een rond vaart, een bezoek aan een viskotter, een wandeling door Breskens en een bezoek aan het visserijmuseum. De dag duurt van 9.15 tot 15.30 uur en wordt gehouden op 22, 23, 29 en 30 december. Aanmelden kan bij de VW in Breskens. door René Hoonhorst TERNEUZEN - In zijn hart was Ron Barbé gisteren liever naar Almelo gereisd om Hoek, als enige amateurclub tot de acht ste finales doorgedrongen, aan te moedigen tijdens de beker wedstrijd tegen Heracles. Maar in het eerste jaar dat hij de traditionele kerstboom niet als burgemeester van Terneuzen in ontvangst hoefde te nemen, was hij toch weer bij de 'plechtig heid' aanwezig. Barbé is presi dent-commissaris van Verbrug- ge Terminals, het bedrijf dat er al 21 j aar voor zorgt dat de enor me Zweedse kerstboom wordt gelost-en op het Stadhuisplein arriveert. Omdat ook de topmensen van Södra Shipping, dat jaarlijks ruim 400.000 ton cellulose op de kades van Verbrugge zet, acte de présence gaven -bij de over dracht van de kerstboom, was aanwezigheid van de belang rijkste bedrijfsbestuurder on ontbeerlijk. „Zaken gaan voor het meisje", zei Barbé dan ook wat geforceerd luchtigjes. Dubbelhartig De plechtigheid van het ontste ken van de kerstboom leed niet onder de wat dubbelhartige stemming van Barbé. De boom was fraai als immer en leek wel meer dan twintig meter hoog voor de ongeoefende ogen van het voltallige college en overige aanwezigen. De enorme spar meet echter 'slechts' 13.50 me ter. „Hij was langer, maar er moest een stukje af om hem te kunnen vervoeren. Het is in Zweden verboden om een boom te vervoeren als er nog een stuk over de rand van de oplegger steekt", legde een van de top mensen van Södra Shipping uit. In tegenstelling tot vorig jaar, toen een mankement aan het vliegtuig hem te laat deed ko men, was ook Berne Johansson bij de overdracht van de kerst boom aanwezig. Johansson is eeen van de eigenaars van het bos in Emmaboda, een plaatsje in het zuidwesten van Zweden, waar de boom vandaan komt. Hij spreekt geen woord over de Zweedse grens, maar leek diep onder de indruk van het eerbe toon dat zijn boom ten deel viel. Södra Shipping denkt de tradi tie om Terneuzen een kerstboom te schenken nog lang voort te zetten. In de haven van Terneuzen zet het bedrijf de meeste papierpro ducten aan wal. Södra-direc- teur J. Gyllén: „Het tonnage dat we in Terneuzen aan wal zetten is de laatste j aren enorm snel ge groeid: van 250.000 tot 400.000 ton. We verwachten dat de tra fiek naar Verbrugge de komen de twee, drie jaar doorgroeit naar 500.000 ton." door Eugèrie Verstraeten WESTDORPE - De Katholieke Stichting voor Ouderenzorg in de Kanaalzone (Kasoka) wil haar woonzorgcentra 't Verlaet in Westdorpe en De Blide in Ter neuzen ingrijpend renoveren. Het is de bedoeling dat de ver zorgingshuizen geheel of ge deeltelijk worden gesloopt ten behoeve van nieuwbouw. De aanvragen om goedkeuring te krijgen voor de plannen gaan volgens directeur B. Saman van Kasoka op korte termijn de deur uit. Dat is nodig want het streven is dat de nieuwbouw van 't Verlaet eind 2005 wordt opgeleverd. „Met die bouw ben je toch al snel een jaar kwijt, dus moeten we toch uiterlijk eind 2004 kun nen beginnen", aldus Saman. Op dit moment beschikt 't Ver laet over 51 zogenoemde intra murale plaatsen binnen het ver zorgingshuis. Dit aantal wordt teruggebracht naar 28 plaatsen. Daarnaast krijgt 't Verlaet nog eens eenzelfde aantal extra murale plaatsen in de vorm van aparte appartementen. „De huidige activiteiten en voorzie ningen in 't Verlaet blijven wel gehandhaafd", zegt Saman. Het gaat dan onder meer om de dag opvang, de activiteitenbegelei ding en de recreatiezaal. Noodopvang De nieuwbouw van 't Verlaet is gepland op de huidige locatie. Tijdens de werkzaamheden wordt voor de bewoners tij deli j - ke huisvesting geregeld. Of dat gebeurt op het huidige terrein of in noodopvang elders is op dit moment nog in onderzoek. Na 't Verlaet wil Kasoka aan sluitend ook De Blide in Terneu zen renoveren. Dit woonzorg centrum staat eigenlijk pas op de planning voor rond 2008, maar de stichting wil de nieuw bouw het liefst aansluitend op 't Verlaet aanpakken. „Onze tehuizen zijn nogal ver ouderd. We willen dan ook ver nieuwend bezig zijn", zegt Sa man. „De Blide verkeert zowel functioneel als technisch in slechte staat. Het is niet zo dat de situatie alarmerend is, maar binnen een paar jaar moet er wat gebeuren." Op dit moment telt De Blide 61 intramurale plaatsen 24 ver pleeghuisplaatsen. Daarnaast zijn er nog eens 28 zorgplaatsen in het aangebouwde apparte mentencomplex Zoutvliet. „De huidige capaciteit willen we behouden", zegt Saman. ,„We proberen De Blide hele maal nieuw te bouwen en we willen samen met andere zorg verleners een woonzorgcirkel creëren rondom de katholieke kerk bij De Blide." Daarnaast wil woonstichting Clavis in de Anna Bijnsstraat, aansluitend aan het complex Zoutvliet, veertig appartementen bouwen. „Daarmee kunnen we binnen een klein straal rondom De Blide alle soorten van zorg aan bieden." Saman zegt er nog geen zicht op te hebben wanneer nieuwbouw van De Blide precies kan begin nen. „Onze eerste prioriteit ligt bij 't Verlaet. Vervolgens willen we graag aansluitend De Blide aanpakken en dan samen met Clavis die veertig appartemen ten." TERNEUZEN - Een 23-jarige Terneuzenaar is gistermiddag in zijn woonplaats aangehou den. Hij had even daarvoor in een woning in de Beneluxstraat een 24-jarige plaatsgenoot na een woordenwisseling enkele keren geslagen. Het slachtoffer liep daarbij een gescheurde wenkbrauw op, Hij heeft aan gifte gedaan van mishandeling. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Toerisme biedt landbouwers in Terneuzen kan sen als neventak. Weliswaar niet op grote schaal zoals aan de kust het geval is, maar wel in be perkte omvang. Dat zei wethou der A. van Waes van Terneuzen gisteravond tijdens een infor matieavond over plattelands ontwikkeling. Volgens Van Waes blijft er in de toekomst ruimte voor enkele grootschalige landbouwbedrij ven, en moeten de kleinere zor gen voor neveninkomsten. „Bijvoorbeeld in de vorm van natuurontwikkeling en andere individuele oplossingen, waar voor de plannen wel van de on dernemers zelf moeten komen." De gemeente probeert initiatie ven op het gebied van platte landsvernieuwing te begeleiden met het landbouwloket zoals dat eerder al in de voormalige gemeente Axel functioneerde. De 'knellende regelgeving' op het gebied van de plattelands ontwikkeling vormt echter vooralsnog een belemmerende factor, wist de wethouder. Toch gloort er volgens hem enige hoop, omdat het Rijk en andere overheden meer ruimte willen laten voor nieuwe initiatieven op het platteland. In dat ver band repte Van Waes van plan nen in Brabant om wooneenhe- s den in boerderijen toe te staan. tHij voegde daar wel aan toe, dat de gemeente Terneuzen zo ver niet wil gaan. „Wij willen geen verstening van het platteland." Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Na het ontsteken van de lampjes verlichtte de enorme Zweedse kerstboom het Stadhuisplein in Terneuzen. foto Wim Kooyman Aan de weersomstandighe den is dezer dagen niet veel plezier te heieven. Dus toen die Vlissingse familie plotse ling door Italiaanse kennis sen werd uitgenodigd om twee weekjes te komen loge ren aan de Middellandse Zee, werd gretig op dat aanbod in- Pa en ma pakten hun koffers, en reisden af naar het zonni ge zuiden. Omdat het nog midden in het schoolseizoen was, werd hun negenjarige dochter bij oma achtergela ten. Om contact met pa en ma te kunnen onderhouden, kreeg ze het telefoonnummer van het Italiaanse gastgezin. Iedere dag zou ze even vijf minuutjes bellen. Maar al wie er belde, de negenjarige niet. Telkens wanneer de te lefoon ging, hoorden pa en ma hun gastvrouw 'pronto' zeggen. Daar keken ze niet van op. Italianen roepen even vaak 'pronto' als wij hier 'hallo'. Hun dochter echter, meldde zich niet. Na een paar dagen taal noch teken uit het Vlissingse te hebben ge hoord, besloten de vakantie gangers zelf maar eens met hun dochter te bellen. „Ook wat moois!", riep die uit. „Jullie hebben het foute nummer achtergelaten. Want ik krijg de hele tijd de familie Pronto aan de lijn, en dan hang ik maar op..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41