Groeiende armoede laat kabinet koud Vier bouwbedrijven komen volgend jaar voor de rechter MERK VOOR DEEL Snelwegen gaan open voor superlange trucks Eerdere poging om Lusanne te ontvoeren Palladio Marco Borsato nummer één -Imsterdamse rouw overlijdt a beroving legering niet onder de indruk van cijfers Sars meestgebruikte nieuwe woord 2003 3 Kerstboom te zwaar voor balkon Slachtoffers Enschede gaan vooruit Sportschool goed voor botten Zwangere mag hiv-test weigeren Kinderen delen geen autozitplaats Ongezond voedsel slechter dan onveilige voeding EDOX Op een aantal voorraadmodellen buitenmeubelen en kleding (direct leverbaar!) geniet u nu rechstreeks van flink voordeel! o.a. Gloster, Tribü, Val-Eur, Aigle, Barnett Barnett, William Lockie. bin non uit buitenmeubelen buitenkleding Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Vier bouwbe drijven en twaalf van hun mede werkers staan in het najaar van 2004 voor de rechtbank in Rot terdam terecht voor hun rol in de bouwfraude. Justitie denkt daarvoor veertig zittingsdagen nodig te hebben. Het gaat vooral om verdachten op managementniveau. De be trokken bedrijven houden de na men voor zich. Drie van de twaalf medewerkers worden ook verdacht van omkoping van ambtenaren. De beschuldigde bedrijven zijn de wegenbouwers van BAM (in clusief het vorig jaar overgeno men HBG), Heijmans, Volker- Wessels en de Groningse Koop Groep. Zij hebben zich volgens het Openbaar Ministerie schul dig gemaakt aan het maken van illegale prijsafspraken. De be schuldigingen tegen de bedrij ven en hun medewerkers luiden concreet: valsheid in geschrifte, oplichting, heling, overtreding van de Wet economische mede dinging en deelname aan een cri minele organisatie. Het OM moet nog beslissen over de vervolging van nog eens hon- HILVERSUM - Marco Borsato heeft sinds deze week van alle Nederlandse artiesten de meeste nummer-één-hits op zijn naam staan. Dat succes boekte hij met zijn single 'Afscheid nemen be staat niet', die naar de eerste plaats steeg in de Top 40. Hij schiet met zes nummer-één-hits voorbij de Golden Earring en The Cats elk vijf keer de hoog ste plaats in de Top 40). ANP derd verdachten. Twintig daar van zijn (bouw)bedrijven of (overheids)instellingen. In hun zaken moet de rechter-commis- saris op verzoek van de verdach ten nog een aantal betrokkenen horen. Begin januari beslist het landelijk parket van het OM over het voor de rechter breng en van twaalf van corruptie ver dachte ambtenaren. Justitie heeft zich in een onder zoek van bijna twee jaar gecon centreerd op acht (wegen)bouw- projecten, waarbij sprake zou zijn van de verboden prijsafspra ken. De aanleiding hiervoor was de schaduwboekhouding die ex-di recteur A. Bos van de Groningse door James McGonical DEN HAAG - Het Nederland se snelwegennet wordt begin volgend jaar geheel vrijgege ven voor extra lange en extra zware vrachtwagencombina ties, ook wel aangeduid als LZV (Lang en Zwaar Vervoer) of ecocombi. Voor provinciale en gemeente lijke wegen die toegang geven tot rijkswegen komt er een ont heffingensysteem. Er zullen in 2004 zo'n driehonderd van de- ze grote voertuigen op snelwe gen gaan rondrijden. Dit zal minister Peijs van Ver keer en Waterstaat morgen in een brief aan de Tweede Ka mer bekendmaken. Het betreft aannemer Koop indertijd heeft bijgehouden. Eind 2001 overhan digde hij deze aan het OM. Kor te tijd later voegde Bos daar nog een lijst met namen van corrup te ambtenaren aan toe. Vervol gens is justitie onderzoek gaan doen naar de gemelde misstan den in de bouwwereld. De bouwbedrijven kregen een maand geleden tientallen ord ners binnen met de documenta tie van het OM. Twee van de bedrijven, Heij- mans en VWS-onderdeel KWS, wijzen erop dat zij na de onthul lingen van Bos in november 2001, de eigen gedragsregels flink hebben verscherpt. Bedrij ven hanteren sindsdien ook een een tweede proef met vracht wagens die zwaarder en lan ger zijn dan de gebruikelijke afmetingen: maximaal 60 in plaats van 50 ton aan gewicht en 25,25 meter lang in plaats van de huidige maximale leng te van 15,75 meter. Dit bevesti gen bronnen in de transportwe reld. De supei'trucks mogen niet de steden in. De eerste proef is dit najaar afgerond. Daaraan hebben vier ecocom- bi's van vier bedrijven deelge nomen. Beperkingen Volgens het ministerie is af doende aangetoond dat de gro te voertuigen niet gevaarlijker zijn dan kleinere vrachtwa gens en dat er een duidelijk mi- gedragscode die bijvoorbeeld het fêteren van ambtenaren of het tevoren tegen 'pepernoten' onderling verdelen van werk ver biedt. De koepel van bouwwerk gevers AVBB spreekt van een 'zwarte dag' maar realiseert zich dat zonder deze stap geen streep gezet kan worden onder het verleden. NMa Naast de zaak van justitie loopt ook nog een procedure van de kartelwaakhond NMa die de on eerlijke concurrentie van bouw bedrijven onderzoekt. De NMa heeft al een aantal boetes opge legd, maar zal daar dit jaar nog een aantal op laten volgen. ANP lieuvoordeel is omdat er min der ritten nodig zijn om dezelf de hoeveelheid goederen te ver voeren. De nu afgeronde proef kende tal van beperkingen om dat te grote gevolgen werden gevreesd voor het treinvervoer en de binnenschippers. Zo mocht het LZV-transport ge durende een periode van twee jaar slechts worden ingezet op routes van maximaal vijftig ki lometer en moest het aanslui ten op spoor of haven. Die be perkingen zijn nu van de baan. De milieubeweging is niet overtuigd dat het milieu- wordt ontzien door dit soort vervoer. Efficiënter vrachtver voer betekent prijsdaling. En dat leidt tot meer vervoer, is hun stellingname. GPD woensdag 17 december 2003 131 ^7P redactie binnenland 0 HAAG - Het aantal men- 1dat op een houtje moet bij- ■cD, groeit. Dat blijkt uit de ar- ioèdemonitor 2003 van het So- iaal en Cultureel Planbureau. De oppositie wierp het kabinet isteren nog eens voor de voeten e laagste inkomens te hard aan pakken, maar de regering !as niet onder de indruk van de nuoedecijfers. elaatste jaren waren er in Ne- erland juist steeds minder ge- r innen die de eindjes met moei- 1 aan elkaar konden knopen, iissen 1994 en 2001 daalde het a antal arme huishoudens, van itot 10 procent. Wgend jaar komt het aantal ar- gezinnen echter op 11 pro- fefcent°te liggen. Vooral allochto- ien lopen de kans onder de ar- noedegrens te belanden. de Tweede Kamer maakte de ie zich gistermiddag nog- Kals kwaad op het in hun ogen sociale inkomensbeleid van het l abinet. Ze willen dat de rege- ig over de brug komt met ex- raatjes voor mensen met de unste portemonnee. Vooral ironische zieken en gehanicap- r ai zouden de dupe worden van ezuinigingen op onder meer de mursubsidie en het ziekenfonds wet. irnstig Ilerder had PvdA-Kamerlid (oorman-Den Uyl al laten we iendat de stijging van het aan- [al arme gezinnen rechtstreeks Ipde rekening van Balkenende- lis te schrijven. kcoral de beraming van het iCPdat 5 tot 10 procent van de bishoudens zo arm is dat ze •iiiwelijks meer kunnen mee- iaien in de maatschappelij, Wütze 'heel, heel ernstig'. Het kabinet ligt niet wakker van de SCP-cijfers. Premier Balkenen de zei gisteren in een Kamerde bat dat het kabinet al het nodi ge heeft gedaan voor de laagste inkomens. „Het kabinet heeft de ogen niet gesloten voor de inkomenspro- blematiek." En in Europa slaat Nederland niet zo'n gek figuur, voegde de premier eraan toen, die niet on der de indruk is van 1 procent meer arme gezinnen. De regeringspartijen stelden dat extra inspanningen voor de ar men niet nodig zijn, vooral nu het kabinet al 111 miljoen euro heeft uitgetrokken om de koop kracht van chronisch zieken en gehandicapten op te vijzelen. Staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken had dit eerder op de dag ook al betoogd. Verder wees hij erop dat per 1 januari de ge meentes de bijstand moeten gaan uitvoeren. Dit leidt er vol gens hem toe dat deze alles uit de kast halen om hun eigen ar men niet in de kou te laten staan. Vakcentrale FNV ziet deze ver andering juist met lede ogen aan. De gemeentes mogen dan wel verantwoordelijk worden voor de uitvoering van de bij stand, ze krijgen er tegelijker tijd minder geld voor van het Rijk. De FNV constateert nu al dat ge meentes de hand op de knip hou den bij het uitdelen van extraa tjes aan bijstandsgerechtigden, die bovendien vaker gekort wor den. Daarom noemt de vakcen trale de nieuwe armoedecijfers van het SCP schokkend, maar niet verrassend. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau legt de armoedegrens bij 8800 euro netto per jaar voor een alleenstaande en 14.400 voor een gezinnen met twee kin deren. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De longziekte die begin dit jaar Zuid- oost-Azië teisterde, heeft het meestgebruikte nieuwe woord van 2003 opgeleverd. Het woord Sars werd begin 2003 geïntroduceerd als afkor ting van 'severe acute respira tory syndrome'. Dit blijkt uit de toptien van nieuwe Nederlandse woorden van 2003. De toptien staat ver meld in het boekje 'Taal van het jaar drie', dat is samenge steld door Ton den Boon, hoofdredacteur van de Grote Van Dale. Bij de samenstelling van de toptien ging Den Boon uit van Nederlandse en Vlaamse kranten. Sars-gerelateerde woorden als sars-virus, sars-epidemie en coronavirus drukken eveneens hun stem pel op de toptien. In de lijst is slechts één nieuw Vlaams woord opgenomen. Het woord werkbonus (op de zesde plaats) verwijst naar een fiscale maatregel waar door mensen die bruto een niet al te hoog inkomen uit ar beid hebben, daar netto meer van overhouden. De invloed van het Engels op de Nederlandse taal is terug te vinden in woorden als flashmob en Mabelgate (res pectievelijk op de achtste en negende plaats). Andere nieu we woorden zijn vogelpestcri- sis, allochtonenstop en ver- klikkip. De toptien eindigt met het woord bekschurft. Van Dale signaleerde het afge lopen jaar ruim vierhonderd nieuwe woorden. ANP LHSTERDAM - Een 69-jarige rauw in Amsterdam die op 29 e, ktober met geweld werd be- i sofd, is maandag overleden snde gevolgen hiervan. retie heeft uitgewezen dat er )0 in verband bestaat tussen haar 10 verlijden en het letsel, dat ze 151 ij de beroving had opgelopen. 19 lat meldde de Amsterdamse po- 16tie gisteren. ef De twee berovers op een broms- U( poter hebben de vrouw vermoe- 36 dijk geobserveerd toen zij geld Kiam bij een postagentschap. tet is met een bewakingscame- avastgelegd. 15 te tijd later werd zij in de knus Bauerstraat mishandeld, iïarbij haar handtas werd ge- iolen. a eerste instantie werden een ebroken schouder en een forse loeduitstorting geconstateerd. Dp 14 november werd de vrouw 'wel. Zij meldde zich met be- s auwdheidsverschijnselen bij lehuisarts. Een dag later over- sdze. ANP Eerste-Kamerlid De Rijk van GroenLinks geeft een aantal kinderkleertjes aan staatssecretaris Rutte van Sociale Zaken. Ze wil met deze kleren laten zien wat een moeder had kunnen kopen als een eerder afgesproken verhoging van de kinderbijslag was doorgegaan. De verhoging lopen ze door het terugdraaien van eerder genomen beslissingen nu mis. Rechts minister De Geus. foto Ed Oudenaarden/ANP 2E(3 'S W f\~r. (advertentie) EDE - Mensen die hun balkon willen versieren met een flinke kerstboom in een met aarde gevulde pot, moeten op passen dat zij het balkon niet te veel belasten. Zeker als er al grote plantenbakken op het balkon staan is instor tingsgevaar niet denkbeeldig. Daarvoor waarschuwt de gemeente Ede gisteren in een voorlichtingskrant aan de inwoners. „Aangezien in Maas tricht balkons naar beneden zijn gevallen, leek het ons nuttig om de mensen te waarschuwen dat een normaal balkon niet onbeperkt belastbaar is", aldus een woord voerder van de gemeente Ede. ANP ENSCHEDE - Slachtoffers van de vuurwerkramp, die in mei 2000 plaatsvond in de Enschedese wijk Roombeek, voelen zich gezonder dan vorig jaar. Bovendien zijn ze so ciaal actiever en staan ze positiever in het leven. Dat bleek gisteren uit de Getroffenenmonitor 2003 die in op dracht van de gemeente Enschede sinds drie jaar wordt uitgevoerd onder rampslachtoffers en niet-getroffen En- schedeërs. Aan het onderzoek namen 575 burgers, 62 ondernemers en 201 niet-getroffen Enschedeërs deel. Uit de enquête blijkt dat de zwaarst getroffenen, de bewoners die moes ten verhuizen als gevolg van de ramp, het beter vergaat. De lichamelijke en psychische klachten, het medicijnge bruik en het huisartsenbezoek zijn afgenomen. ANP AMSTERDAM - Mensen van 27 tot 36 jaar doen er ver standig aan hun spieren te trainen met gewichten. Bewe ging en gewichtsdragende belasting van de spieren heeft bij hen meer effect op de sterkte van hun botten dan het drinken van melk. Het effect van calcium op de botdicht- heid van deze leeftijdsgroep is veel kleiner dan de toena me van hun spiermassa. Dat blijkt uit het onderzoek waar epidemiologe I. Bakker deze week op promoveert. ANP DIEMEN - Vanaf volgend jaar krijgen alle zwangere vrou wen in Nederland in de twaalfde week van hun zwanger schap een hiv-test aangeboden. Maar vrouwen die de test niet willen ondergaan, kunnen deze weigeren. De test wordt toegevoegd aan de standaard bloedtest, die onder meer ook hepatitis B en syfilis opspoort. Van de 220.000 bloedonderzoeken bij zwangeren blijkt in de praktijk ongeveer een promille, 220 keer, hiv-positief, aldus het College voor Zorgverzekeringen dat de bloedtes ten coördineert. ANP DEN HAAG - Kinderen mogen vanaf 1 januari vanaf vier jaar niet langer een zitplaats in een auto of bus delen. Om dat kinderen klein zijn, was dat tot nu toe aanvaardbaar. Het is nu volgens minister Peijs van Verkeer mede vanwe ge het toenemend veiligheids- en kwaliteitsbesef wense lijk dat kinderen een eigen zitplaats hebben. Voor vervoer van en naar school (bijvoorbeeld school zwemmen) moeten daardoor grotere bussen ingezet wor den. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ongezonde voe ding is veel gevaarlijker dan onveilig voedsel. De sterfte door onveilig voedsel in Ne derland is minder dan 1 pro cent van het aantal mensen dat door ongezond voedsel overlijdt. Een adviescommissie van het ministerie van Landbouw vindt daarom dat de overheid veel meer dan nu het geval is de nadruk moet leggen op ge zonde voeding. In Nederland vallen jaarlijks honderd do den door voedselinfecties en -vergiftiging, aldus de com missie. Ongezonde voeding zou daarentegen 23.000 le vens kosten. De commissie stelt dat ziek ten als kanker, hart- en vaat ziekten en diabetes niet ge heel, maar wel voor een aan merkelijk deel door ongezon de voeding worden veroor zaakt. Volgens de stuurgroep is één op de zes sterfgevallen toe te schrijven aan ongezon de voeding, tegenover één op 1400 aan onveilig voedsel. ANP i van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De ontvoer der van Lusanne van der Gun heeft eerder geprobeerd het 11-jarige meisje te ontvoeren. Dat heeft officier van justitie W. ten Kate gisteren voor de recht bank in Leeuwarden bekendge maakt op de pro forma-zitting. De zaak wordt 26 februari in houdelijk behandeld. Het is niet bekend wanneer de 63-jarige man uit Rijpskerk eer der heeft geprobeerd het meisje te ontvoeren, maar volgens het Openbaar Ministerie is dat ge weest tussen 1 mei en 25 juni van dit jaar. Lusanne ging hier echter niet op in, zo is uit de ver horen van het meisje gebleken. De man heeft later ook toegege ven dat hij eerder heeft gepro beerd het meisje te ontvoeren. Lusanne fietste op de ochtend van 25 augustus in haar woon plaats Oldeberkoop naar school, toen de verdachte, verkleed als verkeersbrigadier, haar dwong in zijn auto mee te gaan. Twee dagen later dook ze ongeschon den op bij een hotel in Venlo, waar de man haar uit de auto had gezet. De ontvoerder werd anderhalve week later aange houden in Rijpskerk na een tip van iemand die de auto had zien rijden en het kenteken had geno teerd. Tijdens de drie dagen durende ontvoering verbleef Lusanne voor het grootste deel in de kof ferbak van de auto van haar ont voerder. Hij doorkruiste met haar een groot deel van Neder land, van Drenthe tot Limburg. Uit verklaringen van Lusanne is duidelijk geworden dat zij ook in Duitsland is geweest. De man had 200.000 euro los geld geëist, maar dat is niet be taald. Waarom de man dacht dat haar ouders vermogend wa ren is onduidelijk. De ouders van Lusanne hebben een kaas boerderij. ANP (advertentie) K t/ Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burohlstraat 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vllsslngen, Juwelier van' Boven, Walstraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3