Weg vrij voor bouw hospice sbc0 SLIPS, DE 4E GRATIS Heer overleg met lorpsraden over bestemmingsplan PZC De Boekenbeurs ook in Zierikzee Ondernemers gaan databank opzetten 3 SLOGGI 13 i Die 65 jaar zijn gewoon voorbijgegaan Welstandscommissie keurt ontwerp Schouw en-Duiv elands sterfhuis goed leugddisco Snorfietser krijgt rijontzegging Inbreker gestoord tijdens werk Steun na huiselijk geweld Nieuwe ARM 20 maakt proefvaart agenda Op de foto met de kerstman lezers schrijven Dol-Fijn I Dol-Fijn II woensdag 17 december 2003 l. Heijboer-van Dommelen (84) en J.C. Heijboer (90) foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff SCHARENDIJKE - De 65 jaar die het hu welijk van de heer J.C. Heijboer (90) en me vrouw C. A. Heijboer-van Dommelen (84) omvat, zijn 'gewoon voorbijgegaan' Het echtpaar vierde gistermiddag dit briljan ten jubileum met een bijeenkomst in dorpshuis de Putmeet in Scharendijke. Ze ontmoetten elkaar in Oosterland, bij de muziek van de fanfare, trouwden in Öu- werkerk en woonden eerst drie jaar in Nieuwerkerk, daarna net buiten Zierikzee aan de Bettewaardsedijk. Daar werkte meneer Heijboer op het land, net als zijn vrouw. „Dat deed je gewoon in die tijd, we waren niet zo flauw", vertelt mevrouw Heijboer. „Uien en suikerbieten dunnen en wat er verder te doen was." Zeventien j aar geleden verhuisde het echt paar naar Scharendijke. Daar woont het inmiddels in een seniorenwoning, nog ge heel op zichzelf. Mevrouw Heijboer: „We krijgen tegenwoordig wel eten van Tafeltje Dekje. Dat is wel handig." De 65 jaren die het echtpaar met elkaar heeft doorge bracht zijn vanzelf voorbijgegaan. „We waren wel eens boos maar dat duurde niet zo lang, we zijn niet zo zwaar op de hand." Het mooiste moment van al die jaren vond mevrouw toen haar man terugkwam van de dwangarbeid uit Duitsland. „Hij is drie maanden weggeweest, misschien niet lang maar ik was zo blij en opgelucht hem weer terug te zien." Het echtpaar heeft een zoon gekregen en is inmiddels een schoondoch ter, twee gehuwde kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen rijker. hnrFamke van Loon HERIKZEE - De bouw van het ospice voor Schouwen-Duive- md is weer een stap dichterbij komen. De welstandcommis- i de gemeente heeft het nlwerp van het eilandelijke Bijna Thuis Huis' goedgekeurd, [order al hebben omwonenden uit fiat aan het plan gegeven. lirak en modem. Met veel ra ra straalt het tegelijkertijd Etuit. Het ontwerp van de Ou- erkerkse architect C. van den [euvel voor het pand, waarin inks het Hospice Schouwen- hiiveland ondergebracht zal roiden, is eigentijds. Aan eerszijden van de hoofdin- ang slaan twee lichte vleugels ich uit over de begane grond. [Heen centraal boven de entree jeenkleinere etage op het pand geketst. Ütontwerp heeft de welstands- ZIERIKZEE - In De Driehoek in Zierikzee wordt zaterdagavond disco gehouden voor de g jiiigdvan zes tot vijftien jaar. Deorganisatie is in handen van e- ktCN Samen Verder. Het feest Kfintom half acht en duurt tot omveer tien uur. De ingang garde disco is via het plein aan ótshterkant van het gebouw. commissie wél even tot naden ken gezet. Volgens welstands medewerker W. Lievense is er enige tijd gesproken over de uit straling van dit pand ten op zichte van onder meer het nabij gelegen Verzorgingshuis Corne lia en de omliggende woningen. Uiteindelijk is besloten het hos pice, dat op de hoek van de Fre- derik Hendriklaan in Zierikzee moet verrijzen, te beschouwen als een 'op zichzelf staand pand'. Waarna de welstands commissie haar goedkeuring aan het ontwerp heeft gegeven. Bouwaanvraag Deze goedkeuring betekent dat de Stichting Hospice Schou- wen-Duiveland opnieuw een horde heeft genomen op weg naar een eigen 'Bijna Thuis Huis' voor het eiland. Op grond van dit fiat kan de bouwaan vraag worden ingediend. Stich tingsvoorzitter W. Obbink is vast van plan de vaart, die nu in het project zit, vast te houden. De procedures voor de zogehe ten artikel-19 procedure, die de komst van het sterfhuis plano logisch mogelijk moet maken, en de bouwaanvraag zullen snel worden gestart. Daarnaast buigt het stichtingsbestuur zich nu over de inrichting en inde ling van de nieuwe voorziening voor Schouwen-Duiveland. De stichting hoopt volgend jaar te beginnen met de bouw. Daar voor moet nog het nodige werk EloorPietKleemans - De gemeente Pi Schouwen-Duiveland gaat roorlaan meer overleg plegen >V Kt de eilandelijke dorpsraden lis het gaat om de totstandko- iu lingvan bestemmingsplannen. benadrukt het dagelijks sneentebestuur, al veelvuldig iloimeel overleg tussen de ge- snte en de dorpsraden, maar worden nu formele afspraken fcr die communicatie vastge- dd. m 'e gemeente reageert daarmee (peen brief van de gezamenlij- f* e dorpsraden van het eiland Rarinzij bij de gemeente aan- c hingen op meer inspraak en In die brief geven de REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Tel: 10111)454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 **60 AA goes Jel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandagt/mvijdaggedu- ,ende de openingstijden; za'erdagstot 12.00 uur dorpsraden aan dat zij naar hun idee te laat betrokken worden bij de totstandkoming van be stemmingsplannen. Alleen in de marges, zo is de klacht, telt de mening van de dorpsraat mee. Wethouder L. Geluk-Poortvliet van de gemeente Schouwen- Duiveland betreurt dat de in druk gewekt is dat de gemeente de dorpsraden onvoldoende se rieus neemt. „Ik wil en kan de mening van de dorpsraden niet missen. Htm inbreng is voor mij heel belangrijk. Zij zijn de spreekbuis van de bevolking. Het is nooit mijn bedoeling ge weest om dorpsraden te passe ren." Het meer betrekken van de dorpsraden bij de totstandko ming van bestemmingsplannen ziet de gemeente als een investe ring in kwaliteit. Waarbij wel wordt aangetekend dat het ma ken van bestemmingsplannen door de intensivering van het overleg tussen gemeente en dorpsi'aden meer tijd in beslag zal nemen dan nu het geval is. Als de gemeente de mening van de dorpsraad vraagt, moet die dorpsraad toch minstens enkele weken de tijd krijgen om de stukken te bestuderen en een advies te formuleren. Een eenduidige procedure voor het verloop van de inspraak over een bestemmingsplan in volgens de gemeente nog niet zo simpel. De ene bestemmingsplanproce dure kan enorm verschillen van de andere. Het is daarom de be doeling dat de dorpsraad rich ting gemeente aangeeft of zij al dan niet over een bepaalde be stemmingsplanprocedure wil meepraten. Is meepraten de wens dan wordt van de dorps raad in kwestie verwacht dat zij binnen maximaal zes weken met een advies komt. Dat advies wordt door het dage lijks gemeentebestuur 'meege wogen' en mogelijk meegeno men bij het opstellen van het bestemmingpslan. De dorpsraad krijgt schriftelijk een reactie op haar advies en wat de gemeente daarmee doet. Is het voorontwerp van het be stemmingsplan gereed dan mag de dorpsraad zich daar desge wenst eveneens over buigen. Ook hier wordt binnen maxi maal zes weken advies ver wacht. verzet worden. Voorop staat nu de financiële kant af te sluiten. Tot nu toe heeft de stichting via donaties en acties van tal van organisaties 499.909 euro bin nengehaald. Om het hospice daadwerkelijk te realiseren is 850.00 euro nodig. Op dit mo ment overlegt het stichtingsbe stuur met diverse (subsidie) zorgorganisaties om dat gat te vullen. Eenmaal gebouwd zal het sterf huis eveneens moeten gaan draaien; giften van donateurs zullen die exploitatiekosten moeten opbrengen. Een Stich ting Vrienden van het Hospice, die de werving van deze dona teurs voor haar rekening zal gaan nemen, is inmiddels in op richting. Obbink is tevreden over de resultaten die tot nu toe zijn bereikt en heeft vertrouwen in de zaken en procedures, die nog wachten voordat het hospi ce officieel geopend kan wor den. Dat er nu een goedgekeurd ontwerp voor een passend ge bouw ligt, vindt de stichtings voorzitter een belangrijke, maar ook symbolische stap in dat proces. Obbink: „Eerst was het even wennen aan het idee. Maar onze wens heeft nu een ge zicht gekregen. Mede-eigenaresse Alie van 't Riet in de Zierikzeese vestiging van De Boekenbeurs. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een nauwelijks beduimelde John Grisham in één en dezelfde ruimte als ver zamelde werken van Cats uit 1655. Oud Zeeuws spul staat zij- aan-zij met hedendaagse tweedehandsjes. Het almaar uitdijende magazijn van het Middelbuigse antiquariaat De Boekenbeurs is reden voor een tweede vestiging in Zierikzee. De zaak is amper geopend of de postbode laat van zich horen. Verbaasd vanwege het nieuwe adres langs zijn route (Nieuwe Bogerdstraat 2-B in Zierikzee) stapt hij de drempel over, zich direct op de handel stortend. „Ik heb de Institutie van Calvijn thuis. Wat levert dat op?" Het aanbod bij De Boekenbeurs is divers en de voorkomende prijs klassen dientengevolge niet minder, licht mede-eigenaresse Alie van 't Riet toe. In de bakken buiten ligt, als het weer het toe laat, koopwaar vanaf vijftig eu rocent uitgestald. Verzamelde werken van Cats uit 1655, mét kopergravures maar zonder ti telpagina, moet 1250 euro op brengen. Er is maar één criteri um waar Van 't Riet en eigenaar Fred Duivenvoorde streng in zijn. Van 't Riet: „Het moet er wel een beetje goed uitzien." Duivenvoorde runt al 21 jaar De Boekenbeurs in Middelburg. Eerst in de beperkte ruimte van een kleine voormalige touwsla- gerij, allengs werd het winkel pand - door uitbreiding en verbouwing - groter. Nu het an- door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De Federatie van Ondernemers Schouwen-Duiveland (FOS) werkt aan de totstandkoming van een databank waarin eilan delijke ondernemers en hun producten zijn opgenomen. Daarmee wil de FOS stimuleren dat ondernemers uit de regio niet zonder meer worden gepas seerd. Om te beginnen zou de gemeen te Schouwen-Duiveland daarin een voorbeeldfunctie kunnen vervullen, vindt FOS-voorzitter W. Ginjaar. Als er handel te ver geven is, moet je zorgen dat de eigen regio daarin wordt be trokken. Want waarom zou je bedrijfskleding uit Goes halen als dat ook in deze regio aange kocht kan worden? Het zal niet makkelijk zijn omdat aanbeste ding aan regels is gebonden, er kent Ginjaar. „Maar de gemeen te is ook niet altijd op de hoogte van wat er hier in de regio wel allemaal niet is. En dat kunnen we wel promoten." Schouwen-Duiveland telt 1800 ingeschreven ondernemingen. Rond de 1400 van deze onderne mingen zijn daadwerkelijk 'in bedrijf', in alle voorkomende sectoren. Daar hebben de mees ten op Schouwen-Duiveland geen idee van, weet Ginjaar op te maken uit de geluiden die hij van tijd tot tijd hoort. Ook on dernemers uit de regio zouden de databank kunnen gebruiken als zij op zoek zijn naar bepaal de producten of diensten. De in steek van de FOS is overigens niet dat er uiteindelijk alleen van elkaar wordt gekocht, maar wel dat iedereen weet wat je in de buurt kunt vinden. „Een soort van kaartenbak", aldus Ginjaar. Hij hoopt de databank ergens in de loop van volgend jaar te rea liseren. Binnenkort wordt met de Kamer van Koophandel over de mogelijkheden en onmoge lijkheden overlegd. De FOS is zeven jaar geleden opgericht als reactie op de gemeentelijke her indeling en telt inmiddels ruim driehonderd leden. De organi satie werkt aan een zo gunstig mogelijk ondernemersklimaat en probeert dat onder meer door overleg over gemeentelijk be leid te creëren. tiquariaat richting een bezit van 100.000 boeken gaat, is be sloten de afzetmarkt met een vestiging in Zierikzee te vergro ten. Daarbij wordt niet alleen op de bevolMng van Schouwen- Duiveland, maar ook op toeris ten gegokt. Zij kunnen bij het Zierikzeese antiquariaat te recht voor zo'n zevenduizend boeken. Tijdens de eerste ope ningsdag gisteren vielen hier en daar nog gaten in de schappen, die in de loop van de komende weken steeds verder opgevuld zullen worden. Van 't Riet: „Ik denk dat nu zo'n vijfenzeventig procent van de ruimte die we hier hebben is gevuld." De tweedehandswinkel heeft boeken over alle denkbare on derwerpen, maar onderscheidt zich vooral ook door de collectie Zeeuws waardevol goed. Een bij bel ~van de kerke Borssele uit 1761 ligt naast een administra tief handboek van de weesmees- teren van de stad Zierikzee uit de jaren 1795 tot en met 1797. Omvangrijk is ook de verzame ling originele kopergravures uit de zestiende en zeventiende eeuw, die herkenbare elemen- NU OOK EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig von 1 t/m 31 dexember 2003 zolang de voorraad strekt. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Bruinisse is gis teren in Middelburg voor dronken rijden op een snorfiets ver oordeeld tot negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 500 euro boete. De man werd 4 oktober dit jaar op een parallelweg in Oosterland door de po litie aangehouden. Uit het alcoholpercentage van 985 micro gram bleek dat hij ruim vier keer zoveel als toegestaan had ge dronken. De verdachte zei zich nog goed in staat te hebben gevoeld om naar huis te rijden. „Als u dat bij zo'n score zegt dan bent u verslaafd aan alcohol. Dat blijkt trouwens ook uit uw strafblad, want u heeft al veel veroordelingen voor dron ken rijden gehad. Toen reed u in een auto", reageerde officier van justitie J. Groen. Hij eiste 28 uur taakstraf en een half jaar rijontzegging. „Mijn cliënt werkt zelfstandig. Hij kan het rijbewij s niet mis sen", verzocht raadsman J. Albicher om rekening te houden met zijn persoonlijke omstandigheden. Politierechter A. Janssens-van Kampen vond het verkeersbelang zwaarder wegen. RENESSE - Een inbreker is maandagavond gestoord, toen hij zijn slag wilde slaan in een woning aan de Hoogenboomlaan in Renesse. De bewoner hoorde rond half tien 's avonds geluid beneden in zijn huis. Toen hij ging kijken, bleek één van de ra men geforceerd te zij nDe dader had zich op dat moment al uit de voeten gemaakt. Hij is vertrokken zonder buit. MIDDELBURG - De provincie Zeeland ondersteunt de be strijding van huiselijk geweld met bijna 620 00 euro. Gedepu teerde Staten gunde dat bedrag dinsdag ten bate van het Plan van Aanpak Thuisgeweld Zeeland, dat de projectgroep da derhulpverlening ontwikkelde. De projectgroep komt voort uit het provinciale project De Vrijblijvendheid Voorbij dat de betrokkenheid van vele hulpinstanties bij het probleem moet verbeteren. In het plan van aanpak werken justitie, politie, slachtofferhulp, jeugdhulpverlening en de geestelijke ge zondheidszorg samen aan het oplossen van mishandeling in gezinnen. Daderhulpverlening om herhaling te voorkomen is daarbij noodzaak, onderschrijven GS. In januari 2004 wordt een convenant getekend dat de nieuwe aanpak in werking moet zetten. Het provinciale geld is bedoeld om het project, dat het Openbaar Ministerie leidt, te ondersteunen in admini stratie, communicatie en kennisverwerving. STELLENDAM - De nieuwe Amemuidse kotter ARM 20 van de gebroeders H. en B. Marijs heeft gisteren de technische proefvaart gemaakt. Het schip, dat is gebouwd bij scheeps werf Maaskant in Stellendam, is ruim 42 meter lang en 8,5 meter breed en is uitgerust met een Deutz-motor van 2000 pk. De kotter vervangt de in 1986 ook van Maaskant afkomstige ARM 20 met een motorvermogen van 3835 pk. Het schip is verkocht aan een Urker visser, die het vaartuig onder Engelse vlag brengt. In Nederland moeten grote viskotters binnen twintig j aar na het bouwj aar terug naar 200 0 pk of uit de vaart worden genomen. De officiële overdracht van de nieuwe ARM 20 Geertruid Adriana is gepland op zaterdag 10 januari. B. Marijs is blij met de aanwinst. Hij laat zich door de verwachte daling van de schol- en tongquota voor volgend jaar niet ontmoedigen. Je kunt niks meer doen, als je daar rekening mee houdt"stelt hij nuchter vast. foto Marijke Folkertsma ten uit de stad Zierikzee en om geving terugbrengen in hun ou de context. De Dikke Toren, geplaatst naast de ellenlange droomtoren die hij eigenlij k had moeten zijn. Of zicht op Zierik zee gezien vanuit de haven, met poorten die anno 2003 nog altijd zijn te bewonderen en met bouwsels die al tijden terug ver dwenen zijn. Antiquariaat De Boekenbeurs is dinsdag tot en met zaterdag geopend, steeds vanaf 10.30 uur. De zaak sluit om 17.30 uur, op zaterdagen een half uur eerder. STREEKACTIVITEITEN j BRUINISSE - Kwekerij Elshout, 14.00- 16.00 uur: Kinderkerstworkshop; RENESSE - Ecoscope, 14.00 - 16.00 uur: Kerst-themamiddag voor kinderen; SEROOSKERKE - Dorpshuis, 20.00 uur: Kerst klaverjasavond; ZIERIKZEE - Gebouw De Driehoek, 14.00- 16.00 uur: Mini-instuif CJV Samen Ver der voor kinderen van 4 t/m 6 jaar; Chr. Geref. kerk, 19.30 uur: Kerstviering christelijke vrouwenvereniging Passa ge. ZIERIKZEE - Met de kerst man op de foto. Dat kan za terdag tijdens de Kerstmarkt op Schuithaven en Lange Nobelstraat in Zierikzee. Tijdens de Kerstmarkt zor gen de Rodoni's voor live muziek. De Kerstmarkt is een initia tief van de ondernemers van Schuithaven en Lange No belstraat en zij hebben ge zorgd voor een zeer gevari eerd aanbod. Ook is er een 'proeverij' ingericht waar onder meer paté, warme cho colade al dan niet met slag room en après-skidrankjes kunnen worden uitgepro beerd. Verder is een biologi sche groenteboer aanwezig en kan geproefd worden van schapenkaas. De kerstmarkt begint om 14.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen piet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. wijzen. Steek die subsidie in zwembad Dol-Fijn en laat ons ook na 2005 nog dolfijn zwem men. Mevr. Van den Hoek Esdoomstraat 28 Nieuwerkerk Als moeder van een dochtertje van 22 maanden, vraag je je af, wanneer moet ik mijn kindje opgeven voor leszwemmen? Zo het er nu naar uitziet, ben ik al veel te laat. Zwembad Dol-Fijn sluit in 2005, dan is onze dochter net vier jaar geworden en kan naar zwemles, maar een wacht lijst in zwembad Onderdak die is nu al (2003) één jaar. Hoe gaat iedere ouder dit aanpakken, of denken we pas na als het veel te laat is? We kunnen wellicht gaan babyzwemmen tussen half zeven 's ochtends en half negen 's ochtends. Dat zijn de uren die Onderdak nog onbenut heeft, maar niemand zal ooit op dit tijdstip met een baby komen zwemmen. De kaartjes zijn an derhalf keer zo duur, de ge meente wil toch lastenverlaging voor de ouders. Hoe? Goede les tijdens het babyzwemmen voor een betaalbaar zwemkaartje? Houdt dan zwembad Dol-Fijn open! Slechts twee betaalde krachten en de rest is voor de verantwoording van de vrijwil ligers, die, zoals men heeft kunnen zien bij de 25.000ste be zoeker, heel wat achterstallig onderhoud van de gemeente hebben weggewerkt. Zelfs voor de machinekamer (zeer speci fiek werk) is een goede vrijwilli ger gevonden. Sluit andere on belangrijke projecten af op het eiland (voorbeeld Ecoscope), koop wat minder grond aan in het Prunjegebied, computers in de dorpshuizen, een project dat alleen maar heel veel geld kost, maar zijn nut nauwelijks zal be- Wethouder van der Salm vindt dat zwembad Dol-Fijn uit Nieuwerkerk op termijn dicht moet. Dat vinden wij Niet-Fijn. Weer één van de lokale publieke voorzieningen die dicht moet vanwege centralisatie. De ge meente Schouwen-Duiveland wil één goed zwembad maken ter vervanging van de twee die het allebei nét niet helemaal zijn. Voor Nieuwerkerk is zwembad de Dol-Fijn hét hele maal. Misschien is het niet exact volgens de hedendaagse (veelal opgeschroefde) eisen. Dan moet de gemeente maar meer subsi die geven om wel aan de eisen te kunnen voldoen. En als er geen geld is? Dan ligt de oplossing voor de hand. We hebben in Nieuwerkerk wel de lasten van de toeristen in de vorm van de eindeloze verkeersstroom op weg naar de Westhoek, maar niet de lusten. Verhoog de toe ristenbelasting naar een Oost- Nederlands en Duits niveau (1,25 Euro) en doe waar de ge meenten in die streken wel voor gaan. Namelijk voor lokale voorzieningen voor de inwoners van de gemeenten zelf. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37