een bordeel in stadscentrum PZC Aanpak problemen Noordgouwe is voor gemeente bittere ernst Di-Rect speelt op Winterfeest in Bru meente wijst aanvraag voor vestiging in Zierikzee af Buurt loopt nog niet aakstraf voor eemd verhaal Hans van Dam zegt onderwijs vaarwel Scooterrijder brengt meisje ten val 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Pronto waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 17 december 2003 ÈBIKZEE - De gemeente heeft een voor vestiging van een binrichting' in het centrum 5 Zierikzee geweigerd. De jeering past in het beleid van Lmeente de komst van bor- bophet eiland zoveel moge- ie ontmoedigen. Helemaal deur in het slot gooien mag Itelijk niet. [oktober 2000 gold in Neder- d een algemeen bordeelver- I Gevolg van het schrappen DDELBURG - Een 32-jarige doner van Kruiningen vertel- gisteren op de zitting van de ddolburgse politierechter er topuit te zijn geweest om een jnjfsinbraak te plegen. ;had het koud, ik wilde er- is naar binnen", was zijn re- ie, Officier van justitie J. oen was een andere mening gedaan. „Ik zie het als een Irijfsinbraak. Er zijn Moed oren gevonden op appara- ur, Ik vind het een vreemd ver- al," De officier eiste vijftig taakstraf. De politierechter [oordeelde de verdachte tot itig uur werkstraf, waarvan intig uur voorwaardelijk. Kruininger zei dat hij die tht zijn fiets was kwijtge- ikten dat er ook geen treinen iter reden. „Ik had er geen rade bedoelingen mee." De anhadzichbij het inslaan van druit verwond. Hij had een iloljas aangetrokken en was via kt raampje terug naar buiten gegaan. Daar kwam hij de poli- filegen, die bracht hem netjes Eü; huis. Uit de bloedsporen fóïdat hij de dader was ge us1,. Aan het bedrijf moet de biü9 euro schadevergoeding teek- van het verbod was dat gemeen ten vergunningen voor vesti ging van een bordeel niet langer konden weigeren. De rijksover heid bood gemeenten wel de mogelijkheid het aantal borde len op hun grondgebied aan een maximum te verbinden. Op Schouwen-Duiveland is dat maximum vastgesteld op één. In de beleidsnota lokaal prosti- tutiebeleid zijn in mei 2000 de regels omtrent vestiging van bordelen omschreven en later vastgelegd in het april 2002 vastgestelde bestemmingsplan 'regulering van seksinrichtin- gen en prostitutie. Uitgangs punt is - kort gezegd - dat nie mand er last van mag hebben. Er mag geen extra parkeer- of verkeersdruk ontstaan, de pri vacy van eventueel aangrenzen de percelen mag niet worden aangetast. En - last but not least - 'de activiteiten binnen de betreffende sexinrichting mogen daarbuiten niet zintuig lijk waarneembaar' zijn. Vrij vertaald: omwonenden mogen niets horen, zien of rui ken. Desalniettemin besloot G. La- gerweij uit Zierikzee toch een poging te wagen een seksinrich- ting in Zierikzee van de grond te tillen, en wel in het pand Meel- straat 53. Gebeurt niet, zegt de gemeente. In genoemd bestem mingsplan is namelijk ook vast gelegd dat seksinrichtingen in ieder geval niet in of aan woon straten wordt toegestaan. De Meelstraat is, zegt wethouder L. Geluk-Poortvliet van de ge meente Schouwen-Duiveland, duidelijk een woonstraat. Woonstraat De komst van een bordeel in een woonstraat brengt in de visie van de gemeente het gevaar met zich mee dat de functie van de straat ernstig wordt aangetast. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan parkeeroverlast, ge luidshinder in de vorm van dichtslaande portieren en een toenemend gevoel van onveilig heid. Ook in een omgeving waar veel recreatiebedrijven gevestigd zijn is een bordeel volgens de ge meentelijke regels niet welkom. „Vestiging van een prostitutie- bedrijf in deze gebieden kan gezien de uitstraling van een dergelijk bedrijf tot conflicten leiden met de detailhandels- en recreatiefunctie." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Omwonenden lo pen nog niet echt warm voor de nieuwbouwplannen aan de Scheepstimmerdijk in Zierik zee. De eerste inspraakronde voor de plannen heeft slechts één schriftelijke reactie bij de gemeente opgeleverd. Voor de projectgroep, die de provincie wil opzetten om bewoners bij de bouw te betrekken, is de belang stelling ook mager. De hoek van de Grachtweg en de Scheepstimmerdijk in Zierik zee, waar nu nog de emulgato- renfabriek Emulsion Holland staat, zal de komende jaren een grootscheepse metamorfose on dergaan. De fabriek verhuist naar het bedrijventerrein om plaats te maken voor nieuw bouwwoningen. Want naast het poortcomplex moet 'Stad Zie rikzee', zoals projectontwikke laar Willemsen Minderman het nieuwe havenfront heeft ge noemd, verrijzen. Voordat die huizen en apparte menten gebouwd kunnen wor den, moet er nog een hoop ge beuren. Over een lengte van 177 meter zal langs de Scheepstim merdijk een damwand geslagen worden. De fabriek wordt afge broken, waarna de vervuilde grond zal worden weggehaald. Voor die saneringsoperatie moeten drie omwonenden uit veiligheidsoverwegingen tijde lijk op een andere plek gaan wo nen, omdat bij de graafwerk zaamheden een klein gevaar op verzakking van die woningen bestaat. Maar zo ingrijpend als de plan nen voor dit stukje Zierikzee zijn, zo lauw lijken momenteel de reacties van omwonenden. Een voorlichtingsavond over het project half november is druk bezocht, maar daarna is het animo snel afgenomen. Zo is op deze avond door de bewoners nadrukkelijk gepleit voor be trokkenheid bij de verschillen de fasen van het project. Maar volgens P Brand van de provin cie heeft zich tot nu toe slechts één bewoner aangemeld voor de projectgroep, die speciaal voor dat doel in het leven geroepen is. Ook de terinzage legging van de plannen op het gemeentehuis heeft geen stapels reacties opge leverd. Volgens beleidsmede werker R. Stam is er welgeteld één zienswijze ingediend. Het gaat daarbij wél om een reactie namens (meerdere) garagebox- houders, die voor het nieuw- bouwplan zullen moeten ver kassen naar nieuwe garages aan 's-Heer Lauwendorp. Deze zienswijze zal samen met de mondelinge reacties van de voorlichtingsavond afgehan deld worden. Voor wat betreft de project groep hoopt Brand dat bewo ners zich alsnog zullen aanmel den. Anders zal hij hen op de hoogte houden via een nieuws brief. Het slaan van de dam wand is het eerste deel van het porject, dat voor begin 2004 op de rol staat. De saneringsopera tie zal naar verwachting niet eerder starten dan september. ZIERIKZEE - Een 16-jarige voetgangster uit de gemeente Schouwen Duiveland is gister ochtend op de Grachtweg in Zierikzee gewond geraakt na dat een scooterrijder waar schijnlijk met zijn stuur in haar tas was blijven steken. Het meisje liep vanuit de Grachtweg richting de over steekplaats van de rotonde. Toen ze was overgestoken, kwam vanuit de richting van de Blokweg' een scooterrijder, Deze bleef waarschijnlijk met zijn stuur in haar tas haken waar door het meisje viel. Ze raakte daardoor aan beide knieën ge wond; de scooterrijder is door gereden. eel publiek nor Lord of the ings-marathon BSINGEN - Het was druk lermiddag in de Vlissingse scoop Cinecity. Meer dan (honderd fans hadden zich zameld om naar de The Lord the Rings-marathon te kij- D, Afsluiter van de marathon s de langverwachte derde blinde trilogie: The Return of orde bioscoop wordt de nieu- film waarschijnlijk het ogtepunt van het jaar. „Door- deze film een gigantische bliciteit krijgt, denk ik dat bezoekersaantal ruim over i van de vorige Lord of the ijs film heen gaat. Die had ,000 bezoekers", zegt be- ijfsleider Ed Geldof. Het leu- i de marathon is volgens Idat alle bezoekers echte fans n,,iBinnen een half uur op een terdag waren alle kaartjes tverkocht." In de hal van de oscoop staan kraampjes waar O-artikelen en boeken worden rkocht. „Dat brengt sfeer aan levenement", aldus Ed Geld- Eén van de fans die naar de jrathon gaat, is Christan Mol. i ziet totaal niet op tegen de igezitin de bioscoop. „Waar lijk is het zo weer voor- i"Medefan Bart Kuyper sluit !h daarbij aan. „De vorige gingen naar mijn gevoel te snel, ze zitten zo vol en spannende momen- door Esme Soesman BRUINISSE - De organisatie van het Winterfeest in Bruinisse heeft de band Di-Rect weten te strikken voor de tweede editie van dit popspektakel. Het Win terfeest is opgezet als afsluiting van het koude seizoen. Een paar Bruse organisatoren, waaronder mensen van jeugds- ociëteit De Pul, hebben de han den ineen geslagen om een groots festijn neer te zetten met Nederlandse tbpartiesten die een mengeling van muziekstij len vertegenwoordigen. Het po pulaire Di-Rect, dat melodieuze rock maakt, is dit jaar parade paardje. De band is onder meer4 bekend met de nummers Roller-" coaster, Just the way I do en In- i side my head. Het viertal sleepte dit jaar twee TMF-awards in de wacht en werd er voor vier geno mineerd. Dancemuziek komt uit de koker van dj Galaga Hij heeft meege werkt aan de productie van ver schillende danceplaten, waar onder Paria en Pardoux, en is man achter de mix van de plati na cd Go après ski. Omdat bij een winterfeest après-skimu- ziek niet mag ontbreken, zijn er ook optredens van Altijd Laze- rus gepland. Dj Michel tenslotte is aanwezig met de Lix drive-in- show. Na het succes van de eerste edi tie vorig jaar is het winterfeest verplaatst van dorpshuis naar sportzaal De Vanger. Het evene ment wordt gehouden zaterdag 13 maart. Kaartenkunnen onli ne worden besteld via www.winterfeest.tk. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Dat maakte burgemeester J. As- selbergs gisterenavond bekend tijdens het bezoek van het Schouwen-Duivelandse college van Burgemeester en Wethou ders aan Noordgouwe. De pro blemen in het Schouwen-Dui velandse dorp kwamen enkele weken geleden in de publiciteit en dat bleek een breekijzer. De gemeente ging om tafel met slachtoffers van de pesterijen, dorpsraad, politie, Stichting Jeugd en andere betrokkenen. Die gesprekken bracht het da gelijks gemeentebestuur tot de conclusie dat er snel actie moest worden ondernomen om te voorkomen dat de ruzies en pes terijen verder zouden escaleren. Asselbergs: „Die gesprekken hebben erg veel indruk op ons gemaakt. Vooral door de aard van de ervaringen en de emoties die het vetrellen daarover los maakten. We waren verrast dat de problemen zo diep en intens werden beleefd." De burgemeester voegde daar aan toe dat de gemeente achter- Scheidend adjunct-directeur Hans van Dam (60) van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee: „De leerlingen van het VBO bieden een garantie voor de toe komst van de regio." foto Marijke Folkertsma Het Schouwen-Duivelandse gemeentebestuur bracht gisteren een kernbezoek aan Noordgouwe. foto Aero Lin Photo Aan de weersomstandighe den is dezer dagen niet veel plezier te beleven. Dus toen die Vlissingse familie plotse ling door Italiaanse kennis sen werd uitgenodigd om twee weekjes te komen loge ren aan de Middellandse zee, werd gretig op dat aanbod in gegaan. Pa en ma pakten hun koffers, en reisden af naar het zonni ge zuiden. Omdat het nog midden in het schoolseizoen was, werd hun negenjarige dochter bij oma achtergela ten. Om contact met pa en ma te kunnen onderhouden, kreeg ze het telefoonnummer van het Italiaanse gastge zin. Iedere dag zou ze even vijf minuutjes bellen. Maar al wie er belde, de ne genjarige niet. Telkens wan neer de telefoon ging, hoor den pa en ma hun gastvrouw prontozeggen. Daar keken ze niet van op. Italianen roe pen even vaak 'pronto'als wij hier 'hallo'. Hun dochter ech ter, meldde zich niet.Na een paar dagen taal noch teken ■uit het Vlissingse te hebben gehoord, besloten de vakan tiegangers zelf maar eens met hun dochter te bellen. „Ook wat moois!", riep die uit. „Jullie hebben het foute nummer achtergelaten. Want ik krijg de hele tijd de familie Pronto aan de lijn, en dan hang ik maar op..." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het belang van het voortgezet beroepsonder wijs heeft bij hem altijd op de eerste plaats gestaan. Goede vaklieden acht hij van onschat bare waarde voor de samenle ving en het bedrijfsleven op Schouwen-Duiveland. „De leerlingen van het VBO bieden een garantie voor de toekomst van de regio", zegt adjunct-di recteur Hans van Dam (60) aan de vooravond van zijn afscheid bij Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee. Van Dam wordt vandaag uitge wuifd door collega's en genodig den. Hij heeft er een loopbaan van 38 jaar in het onderwijs op zitten. Hij vertrekt niet met een overdosis melancholie, maar had ook zeker niet 'een kalender aan de muur waar hij in de eind fase de dagen vanaf knipte'. Voorlopig blijft hij als adviseur betrokken bij het schoolbeleid. „Voor een jaartje of zo, daarna ben je toch niet meer echt op de hoogte", relativeert hij zelf. Ver der wachten er hobby's als ar chiefonderzoek en zijn zeilboot, maar ook bestuurstaken bij wo ningcorporatie Zeeuwland en Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Bovendien is hij van plan wat vaker een reisje te ma ken met zijn echtgenote die ook stopt met werken. Van Dam kwam in 1979 vanuit Den Haag naar Zierikzee. Hij volgde me juffrouw C. van Liere op als di recteur van het LHNO en MH- NO. Voor de regio was dat een verrassing: een man als hoofd van de huishoudschool, maar het wende weldra. De ontwik kelingen volgden elkaar snel op Flexibiliteit daarin werd het kenmerk van Van Dam. Het be houd van voortgezet beroepson derwijs op Schouwen-Duive land heeft voor hem altijd voor op gestaan, ook als dat binnen zijn persoonlijke loopbaan wei eens een stapje terug vereiste. Met pijn in zijn hart zag hij na enkele jaren als gevolg van door het rijk gepredikte schaalver groting het MBO naar Goes ver trekken. In 1986 volgde de fusie met de Lagere Technische School en ontstond de Scholen gemeenschap Schouwen-Dui veland gevestigd in het huidige gebouw aan het Hatfieldpark. Van Dam leverde zijn direc- teursstatus in voor adjunct, om dat het schoolbestuur wat meer waarde hechtte aan een 'techni sche man' aan de leiding in de persoon van C. Wagensveld. Bij diens vertrek enkele jaren later gold die voorkeur niet meer en werd Van Dam alsnog tot direc teur van de totale scholenge meenschap benoemd. Samen met 'buurman' en directeur van de toenmalige RSG Rolf Soes man als mede-initiator werden half jaren negentig al gesprek ken gevoerd over fusie ten be hoeve van het totale voortgezet onderwijs op Schouwen-Duive land. Het bleek er toen nog wat te vroeg voor. In 1999 kwam het er in groter verband toch van. Samen met het Goese Lyceum en Groot Stelle kwam Scholen groep Pontes tot stand en werd VMBO, HAVO en VWO op Schouwen-Duiveland voorlo pig veilig gesteld. Puttend uit zijn rijke ervaring stelt Van Dam vast dat het be roepsonderwijs een rijke voe dingsbodem biedt voor de vak lieden, deskundig winkelperso neel en verzorgenden vooral binnen de regionale samenle ving. „Jongeren met een HAVO- of VWO-opleiding trekken in grotere getalen weg hier", aldus Van Dam. Hij heeft de jeugd in al die jaren niet al te zeer zien ver anderen. „Problemen met alco hol en drugs werden in de jaren zeventig ook al aan de orde ge steld. Het toezicht op het gedrag is wel wat minder geworden, maar echt grote verschillen tus sen toen en nu kan ik niet noe men", zegt Van Dam. Hij wilde ooit net als zijn vader scheeps bouwer worden, maar verwis selde die opleiding voor de kweekschool. Toen was zijn keus voor het onderwijs nog vrij willekeurig, maar een boeiende loopbaan sterkt hem in het besef dat het een goed besluit is ge weest. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Het Schou wen-Duivelandse Platform Jeugd gaat de problemen in Noordgouwe, waar een kleine groep jongeren met pesterijen en vernielingen voor onrust zorgt, aanpakken. Het platform komt nog deze week voor het eerst bij elkaar om zich over de kwestie te buigen. af bezien onvoldoende heeft ge reageerd op eerdere signalen dat er iets mis was in het dorp. „Die zijn niet altijd op de juiste plek terecht gekomen en correct af gehandeld." Het is de gemeente bittere ernst met de problemen in Noordgou we. „Wij voelen ons zeer betrok ken om mee te denken en te be middelen om deze problemen op te lossen." Belangrijk wapen daarbij is het Platform Jeugd, waarin vertegenwoordigd on der anderen gemeente, Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land, Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs, politie, Pon tes scholengroep, Bovenschools Management en woningbouw corporatie Zeeuwland. „Wat nu allereerst moet gebeu ren is het beeld completeren, de aard en omvang van de proble men in kaart brengen" aldus Asselbergs. Hij voegde daar aan toe dat dat zonder de hulp van de dorpsbe volking niet lukt. „Veel zal afhangen van de betrokkenen zelf. Er mogen nu geen sign alen meer onopgemerkt blij ven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35