Raad vindt startershuizen duur SLIPS, DE 4E GRATIS fZC PZC Fracties Kapelle betichten leider CDA van belangenverstrengeling Vogels van jonge kwekers zijn een stuk tammer 3 SLOGGI Fans van Lord of The Rings massaal naar marathon 'racties Reimerswaal akkoord met bouw woningen aan Doelstraat Krabbendijke bl3 Broers eisen streng toezicht op verkoop vuurwerk Appartementencomplex in Kapelle Nieuwe ARM 20 maakt proefvaart Snorfietser krijgt rijontzegging Steun na huiselijk geweld streekactiviteiten .yUarmen van der Werf fflSEKE - De broers L. en G. «couleren uit Yerseke moeten ,1 nog zien. Hun buurman aan Oude Torenstraat, installa- C. Leefiang, heeft beloofd looit meer' vuurwerk te zullen „kopen. ..We geloven het 3," zeggen de broers, „als het ,h!niet meer gebeurt." Ke week zaten ze met z'n twee- itnj de Raad van State in Den iRABBENDIJKE - Kun je een Wpwoning van 157.000 euro 0cj een slartersvvoning noe- cn? De meeste partijen in de eimerswaalse gemeenteraad inden van niet, zo bleek giste- i tijdens de raadsvergadering. i'chitectenbureau De Koeijer nLaban uit Kapelle wil aan de Jstraat in Krabbendijke raa]f woningen bouwen. Zelf ■eekt ze over starterswonin- i, bedoeld voor jonge mensen ivoor het eerst kopen. De prij- Ikomen rond de 157.000 euro liggen. CDA, PvdA, Christe- nie BBR, Leefbaar Reimers- aal en de WD lieten weten jat ze dat wel een erg hoog be- g voor starters vinden. P. jman (CDA) zei te vermoe- >n dat de initiatiefnemer de uizen het etiket starters heeft «even om het mooi voor te stel- iï. „Zo van: daar kun je geen s legen zeggen, want je wil dl starterswoningen?" BBR- a-dslid J. Kramer vroeg zich af rat nou eigenlijk de richtlijnen ij! zijn voor starterswoningen. Inaniem Volgens wethouder M. van Over- a- kop spreekt het ministerie van Vu® over een starterswoning aU 'net om een bedrag tussen 115.000 en 155.000 euro gaat. Da zitten de geplande wonin- Kifeiets boven. Toch stemde de raid unaniem in met het woensdag 17 december 2003 Haag. G. Vercouteren hield een doorwrocht betoog over milieu-, woningbouw- en planologische regelgeving waaraan zijn buur man Leefiang moet voldoen. Het verhaal van Vercouteren komt erop neer dat de gemeente Reimerswaal er een potje van heeft gemaakt. „Zoals in meer van dit soort zaken", stelde hij na afloop van de zitting. De ge meente Reimerswaal heeft niet voor niets een tijdlang onder toe zicht van de rijksoverheid ge staan." Zijn eis is simpel. Rei merswaal moet de milieuvergun ning intrekken op basis waar van Leefiang vuurwerk zou mo gen verkopen. Volgens de aanwezige ambte naar van Reimerswaal is het in de praktijk al zover dat Leef iang geen vuurwerk zal opslaan en verkopen. „Hij heeft dat ons schriftelijk laten weten." De broers Vercouteren zijn niet on der de indruk. „In 2001 heeft de rechtbank in Middelburg een op slagverbod opgelegd. Toch zijn er enkele dozen met vuurwerk aangetroffen. Eerst zien dan ge loven." De voorzitter van de Raad van State die de zaak behandelt, K. Brink, drukte de gemeente Rei merswaal op het hart tot de jaar wisseling stevig toezicht te hou den. Of hij nog een uitspraak doet, liet hij in het midden, omdat Leefiang heeft aangegeven geen vuurwerk meer te zullen verko pen. En als er toch een overtre ding door de broers wordt gecon stateerd, moeten ze opnieuw naar de rechtbank in Middel burg. Die heeft immers een on dubbelzinnige uitspraak gedaan tegen vuurwerkopslag en -ver koop aan de Oude Torenstraat. „De opslag deugt niet, is niet vei lig en het was, toen hij vuur werk verkocht, gewoon een ben de in de straat", gaven de broers Vercouteren als redenen voor hun verzet aan. Leefiang was bij de zitting in Den Haag niet aanwezig. ■Rob Paardekam Sportinstuif in sporthal De Stenge HEINKENSZAND - Sport hal De Stenge in Heinkens- zand wordt vandaag omge bouwd tot een sportcircuit, voor een sport- en spelin- stuif. mi Kinderen van vier tot Pz twaalf jaar kunnen zich uit leven met allerlei sporten eb en spelletjes, onder begelei ding van ervaren recreatie sporters. De instuif is geopend van ie 13.30 tot 15.30 uur, na af loop wordt een video ver toond en kunnen de kinde- o: j ren gezellig samen nog wat Jitfi eten. it: redactie bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: Q113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'n9rid Huibers van derJagt Fteek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) r^fi centrale redactie Stationspark 28 JlC Postbus 31 4460 AA goes te Tel: (0113)315500 eFax:(0113)315669 aE-mail: r lij) INTERNET bü- www.pzc.nl E-mail:web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge beende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur plan. De partijen hopen dat het starters zijn die de woningen gaan kopen, maar uiteindelijk is dat een zaak van de ontwikke laar. De raad maakt slechts de bouw mogelijk. Sommige par tijen vroegen zich af of er niet te veel wordt gebouwd in Krabben dijke. Er komen al veel nieuwe appartementen in de Dorps straat en bovendien zijn ook pas kavels voor de wijk Rozeboom II verloot. Daar bleven er zelfs een paar over. Volgens Van Overloop gaat het om drie verschillende zaken. In de Dorpsstraat gaat het voorna melijk om huurwoningen, in Ro zeboom om bouwkavels in de ho gere prijscategorie en hier om kant en klare koopwoningen voor starters. „Reimerswaal is de snelst groeiende kern van de gemeente", zei Van Overloop om aan te geven dat er wat hem betreft niet genoeg gebouwd kan worden. „Ik ben er van over tuigd dat er een markt is voor de woningen aan de Doel straat." Het controleren van de nummers tijdens de vogelkeuring in Krabbendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema doorSalva de Nooijer KRABBENDIJKE - In een hel der verlichte foyer staat een lan ge rij tafels met daarop rijen met vogelkooien. Een grote groep mannen, in nette grijze pakken, is in de kooien aan het turen. Ze houden nauwlettend alle details in de gaten, terwijl medewerkers van de bond heen en weer lopen om alle vogels naar de keurtafels en terug te brengen. Dorpshuis De Meiboom in Krab bendijke is het toneel van een grote vogelkeuring in het kader van de Zeeuwse kampioenschap pen. Zo'n 1600 verschillende vo gels staan voor de wedstrijd in geschreven. De uitslag van het kampioenschap wordt zaterdag middag bekendgemaakt. Dan loopt tevens de aan de keuring verbonden tentoonstelling ten einde. De organisatie van de vogel show is in handen van Vogel vrienden Krabbendijke en Om streken. Voorzitter van de vere niging J. Janssen (65) legt uit dat daar nog heel wat bij komt kijken. „Het is niet een kwestie van een paar vogelkooitjes neer zetten en klaar. Een tentoonstel ling van dit formaat opzetten is een hele onderneming. Je moet rekening houden met de plaats van de vogels, de prijzen, het verzorgen van de dieren, enzo voorts. Gelukkig krijgen we vol doende hulp. Niet alleen van de medewerkers hier, maar ook van de leden die niet met een vo gel staan ingeschreven." De tentoonstelling is verspreid over twee zalen. In de grote zaal bevinden zich de kanaries en de tropische vogels. Achter in de zaal is ruimte gemaakt voor de Europese vogels, die afkomstig zijn uit het wild in Noord-Euro pa. Van alle soorten vogels zijn meerdere exemplaren aanwezig, met een enorme variatie aan kleuren en houdingen. Daar wor den de vogels immers op beoor deeld. Houding Janssen: „De ene groep keur meesters kijkt uitsluitend naar de kleurenvariaties, de andere juist naar de houding en presen tatie van de vogel." Hoofd van de keurmeesters kleur-postuur J. Meesters (61) vult hem aan: „Ze worden beoor deeld op een keurschaal. Die be staat uit acht tot tien aandachts punten. We trekken dan wat niet perfect is af van de honderd punten waar we bij elke vogel vanuit gaan. Net als bij mensen is geen vogel perfect." In een kleinere zaal bevinden zich de vogels met een kromme snavel en de vogels die zijn inge schreven door jeugdige fokkers. Voor jongeren tot zestien jaar is er namelijk een apai'te competi tie, los van het kampioenschap voor volwassenen. Vrijwel alle soorten vogels die ook in de gro te zaal te vinden zijn, hebben een equivalent in het jeugdfok- kersgedeelte. Het zijn er alleen een stuk minder. Volgens Janssen is er wel ver schil tussen de vogels die wor den gekweekt door volwassenen en de vogels van de jongeren. Aandacht „De vogels van kinderen of jon geren zijn over het algemeen een stuk tammer. Die krijgen na melijk een hele hoop persoonlij ke aandacht. Volwassenen heb ben daar vaak veel minder tijd voor", zegt hij terwijl hij een lichtgele ringnek parkiet zacht jes aan zijn vinger laat knagen. De vei'eniging is in het bijzon der bedacht op fraude en het uit breken van eventuele ziektes. Janssen: „De vogels zijn hier op maandag door de eigenaren ge bracht. Die mogen de zaal ook niet betreden tot donderdag als de tentoonstelling geopend wordt. De vogels zijn ook allemaal ge merkt, dit jaar met een blauw bandje. Elke fokker heeft z'n ei gen nummer en zo kunnen we dus controleren of de vogel daadwerkelijk van hem is." Om ziektes te bestrijden worden de vogels regelmatig gecontro leerd en worden de kooien niet geopend. „Het drinkwater komt ook niet uit één emmer water. Er zal er door Rolf Bosboom KAPELLE - C. Toorenaar, CDA-fractievoorzitler in Kapel le, kwam gisteravond tijdens de raadsvergadering onder vuur te liggen. Gemeentebelang en WD verweten hem belangenverstren geling. Aanleiding was de discussie over het al dan niet onderbren gen van de peuterspeelzalen van de Stichting Jeugdwerk Kapelle (SJK) bij Stichting Kinderop vang De Bevelanden. Verder speelt een rol het omzetten van de gesubsidieerde arbeidsplaats bij SJK in een reguliere baan. Toorenaar is behalve raadslid ook bestuurslid van SJK. In de raad neemt hij tijdens discussies over het onderwerp dan ook plaats op de publieke tribune. Uit een e-mail die C. Vleugel van Gemeentebelang gisteren openbaarde, blijkt echter dat Toorenaar achter de schermen informatie over de kwestie uit vertrouwelijke bijeenkomsten, zoals het overleg over de vor ming van een nieuw college van B en W in Kapelle, heeft doorge speeld aan SJK-leden. Ook meldde hij de stichting dat de ge meente haar personeelsbestand moet uitbreiden, zoals vorige week in een besloten bijeen komst van de gemeenteraad is meegedeeld. Vleugel sprak schande van de 'dubbelfunctie' van Toorenaar. „Hij gebruikt het lidmaatschap van de raad en de coalitievor ming om besluiten terugge draaid te krijgen." C. Kole (VVD) zei 'vreselijk ge schrokken' te zijn van de e-mail. „Dit is een heel kwalijke zaak. Ik dacht dat we hadden ge leerd hoe we met elkaar om moe ten gaan." Ook R. Lambeck (PvdA), de par tij die samen met CDA en SGP een nieuw college probeert te vormen, was ongelukkig met het laten lekken van gevoelige infor matie. „Dit was geen verstandi ge e-mail." Toorenaar zelf liet weten 'stom verbaasd' te zijn dat een 'inter ne e-mail' bij een politieke par tij terecht was gekomen. „Dit is echt onder de gordel." Op zich staat er volgens hem in het be richt 'niets schokkends'. Wel gaf hij aan dat als er kandidaten zouden zijn voor het SJK-be- stuur, hij een van de eersten is die zijn functie beschikbaar zal stellen. De hele kwestie kwam op tafel omdat de raad twee we ken geleden zich wel in meerder heid had uitgesproken over het onderbrengen van de peuter speelzalen bij Kinderopvang De Bevelanden en het regulier ma ken van de gesubsidieerde ar beidsplaats ('ID-baan'), maar er geen officieel besluit was geno men. Op aandringen van diverse fracties gebeurde dat gisteren alsnog, al vond wethouder J. (advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 t/m 31 december 2003 zolang de voorraad strekt. KAPELLE - De provincie geeft haar goedkeuring aan de plannen om een appartementencomplex te bouwen in de Biezelingsestraat in Kapelle. Op de plaats waar voorheen mechanisatiebedrijf De Jager zat, komt nu een tien meter hoog gebouw, met ruimte voor acht appartementen. Voor de bouw van het complex is een wijziging nodig van het bestemmingsplan. Daarin staat namelijk dat het stuk grond, dat nu nog wordt gebruikt als boomgaard en moes tuinen, bestemd is voor bedrijven. In juli van dit jaar be sloot de gemeente Kapelle al dat ze dat wilde veranderen: ze vond het niet gewenst dat er op die plaats hinder ver oorzakende bebouwing terug zou komen. Bovendien von den burgemeester en wethouders een appartementencom plex goed passen bij de rest van de Biezelingsestraat. Pro jectontwikkelaar Bouwaccent Zeeland gaat het complex bouwen. STELLENDAM - De nieuwe Arnemuidse kotter ARM 20 van de gebroeders H. en B. Marijs heeft gisteren de techni sche proefvaart gemaakt. Het schip dat is gebouwd bij scheepswerf Maaskant in Stellendam, is ruim 42 meter lang en 8,5 meter breed en is uitgerust met een Deutz-mo- tor van 2000 pk. De kotter vervangt de in 1986 ook van Maaskant afkomstige ARM 20 met een motorvermogen van 3.835 pk. Het schip is verkocht aan een Urker visser, die het vaar tuig onder Engelse vlag brengt. In Nederland moeten gro te viskotters binnen twintig jaar na het bouwjaar terug naar 2000 pk of uit de vaart worden genomen. De offi ciële overdracht van de nieuwe ARM 20 Geertruid Adria- na is gepland op zaterdag 10 januari. B. Marijs is blij met de aanwinst. Plij laat zich door de verwachte daling van de schol- en tongquota voor volgend jaar niet ontmoedi gen. „Je kunt niks meer doen, als je daar rekening mee houdt", stelt hij nuchter vast. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner uit Bruinisse is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een snor fiets veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, waar van drie maanden voorwaardelijk en 500 euro boete. De man werd 4 oktober dit jaar op een parallelweg in Ooster- land door de politie aangehouden. Uit het alcoholpercen tage van 985 microgram bleek dat hij ruim vier keer zo veel als toegestaan had gedronken. MIDDELBURG - De provincie Zeeland ondersteunt de bestrijding van huiselijk geweld met bijna 62.000 euro. Gedeputeerde Staten gunden dat bedrag gisteren ten bate van het Plan van Aanpak Thuisgeweld Zeeland, dat de projectgroep daderhulpverlening ontwikkelde. De projectgroep komt voort uit het provinciale project De Vrijblijvendheid Voorbij dat de betrokkenheid van vele hulpinstanties bij het probleem moet verbeteren. In het plan van aanpak werken justitie, politie, slachtofferhulp, jeugdhulpverlening en de geestelijke gezondheidszorg sa men aan het oplossen van mishandeling in gezinnen. Da derhulp verlening om herhaling te voorkomen is daarbij noodzaak, onderschrijven GS. In januari 2004 wordt een convenant getekend dat de nieuwe aanpak in werking moet zetten. maar eentje ziektekiemen dra gen, dan heb je zo een epide mie." Het Zeeuwse kampioenschap is een voorloper op het nationale dat in januari in de Americahal in Apeldoorn plaats vindt. De Nederlandse kampioen stroomt dan door naar Confédération Or- nithologique Mondiale (COM), het wereldkampioenschap in Zwitserland. De opening van de tentoonstel ling is op donderdag 18 decem ber om 19.00 uur. Op vrijdag 19 december zijn de vogels te be zichtigen van 13.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 20 december van 10.00 tot 18.00 uur. Iierselman dat overbodig. Het opwaarderen van de ID-baan kreeg acht stemmen voor en zes tegen, de overdracht van de peu terspeelzalen negen voor en vijf tegen. Toorenaar stemde, zoals het hoort, niet mee. door Jeroen Boer VLISSINGEN - Meer dan vijf honderd liefhebbers hadden zich gistermiddag verzameld in de Vlissingse bioscoop Cinecity om de The Lord of the Rings-ma- rathon mee te maken. Het hoog tepunt van het evenement: van af middernacht als eersten de af sluitende film in de trilogie te zien, The Return of the King. Voor de bioscoop wordt de nieu we film waarschijnlijk het hoog tepunt van het jaar. „Doordat deze film een gigantische publi citeit krijgt, denk ik dat het be zoekersaantal ruim over dat van de vorige Lord of the Rings film heen gaat. Die had 28.000 bezoe kers", zegt bedrijfsleider Ed Gel dof. Het leuke van de marathon is volgens Ed dat alle bezoekers echte fans zijn. „Binnen een half uur waren alle kaartjes uit verkocht. Iedereen is toen langs geweest, er is niet aan telefoni sche verkoop gedaan." Christan Mol is één van de fans die naar de marathon gaan. Hij ziet niet op tegen de lange zit in de bioscoop. „Ik denk dat het heel interessant gaat worden. Waarschijnlijk is het zo weer voorbij." De eerste twee films heeft Christan al in de bioscoop gezien; die krijgt hij dus op nieuw voorgeschoteld. „Dat vind ik helemaal niet erg, het zijn allebei erg mooie films." Me defan Bart Kuyper sluit zich daarbij aan. „Ik wilde de eerste twee films sowieso nog een keer in de bioscoop zien, dus dit is een mooie gelegenheid. De vori ge films gingen naar mijn gevoel zelfs nog te snel, ze zitten zo vol met actie en spannende momen ten." De verwachtingen voor de derde film zijn hoog. „Aan de hand van wat ik in voorstukjes heb ge zien, lijkt het me een heel goede film", vertelt Thomas Oomens. „Ik denk dat het een heftige film wordt met erg veel actie en spannende momenten", vult Christan aan. Fantastisch De drié liefhebbers zijn bekend met de trilogie In de Ban van de Ring van schrijver J.R.R. Tol kien. „Ik heb de boeken zeker drie keer gelezen. Ze zijn ge woon heel goed. Ik had van tevo ren wel twijfels over de haal baarheid van de verfilming. Ge lukkig is het tot nu toe heel goed gelukt", vertelt Christan. Bart sluit zich daarbij aan en noemt de verhalen 'fantastisch'. Cinecity heeft wel maatregelen genomen om illegale opnamen te voorkomen. Ook een als Ara- gorn verklede fan ontkomt ook niet aan het oog van de controle. Compleet met zwaard stapt hij binnen. In het voorbijgaan meldt hij dat hij een grote fan is en erg uitkijkt naar de film. Even later is hij door de beveili ging tegengehouden. „We vin den het hartstikke leuk als men sen verkleed komen, maar zo'n zwaard is gewoon gevaarlijk, als hij struikelt op de trap kun nen er ongelukken van komen", vertelt de bedrijfsleider. BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International: GOES - Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal senio ren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Bil jart ouderen; De Pit, 14.00 uur: Activitei ten WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 13.30 uur: Sport- en spelinstuif 4 tot 12 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00 - 21.00 uur: Skeeleren; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten/kaarten WAO'ers en 50-plus; 14.00 uur: Koersbal 50-plus; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- renmiddag; WEMELDINGE - De Wemel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computerochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volks dansen; 19.45 uur: Kerstavond NBvP; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart Oosterschelde; De Zaete, 16.00 - 17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31