Eind aan wachtlijst oogkliniek PZC Heftig repeteren voor Momo Kunst is niet eng en van iedereen Duizendste operatie Binkhorst Eye Center Databank helpt arts snel aan benodigde gegevens patiënten JI Zorg centraal in televisieserie bij Omroep Zeeland Parkeerwachter wacht op vonnis Nieuwe kliniek in Zierikzee vanaf 5 januari in bedrijf kunst Samenzang in Sluiskil Expositie iconen Huls verlengd woensdag 17 december 2003 door Raymond de Frel OOSTBURG - Privé-oogkliniek Binkhorst Eye Center (BEC) in het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg heeft onlangs haar dui zendste operatie uitgevoerd. BEC is een kliniek voor refrac- tieve oogheelkundige chirurgie, die met behulp van lasers bij ziendheid, verziendheid en astig- matismen (abnormale krom ming in het hoornvlies) defini tief verhelpt. De oogkliniek opende op 12 april 2002 haar deuren. Aanvankelijk konden patiënten één dag per week in het centrum terecht. Momenteel is de kliniek echter vijf dagen per week geo pend. Als dank voor het vertrouwen van alle patiënten maakt het BEC per behandelde patiënt ze ven euro over aan de Stichting Lions werkgroep Blinden. Het geld wordt besteed aan het pro ject 'Fight for Sight', dat ernaar streeft om slechtziende mensen in India, Pakistan en Nepal door middel van geïmplanteer de kunstlenzen weer te laten zien. De duizendste patiënt van het Binkhorst Eye Cennter kreeg de ze week een cheque ter waarde van duizend euro overhandigd. door Claudia Sondervan ZIERIKZEE - Maandagmorgen 5 januari om half negen uur lo pen de eerste patiënten de splin ternieuwe onderzoekskamers van het oogheelkundig centrum Oogcontact in Zierikzee binnen. Daar beginnen drie oogartsen en evenveel oogheelkundige as sistenten aan het wegwerken van de wachtlijst waarop zes honderd patiënten staan die bij het Oosterscheldeziekenhuis op genezing van hun oogprobleem wachten. Die wachtlijst is over één tot twee jaar weggewerkt, zegt Ad de Viet. Hij is hoofd van de cluster 'snij dende zorg' van de Oosterschel- deziekenhuizen en bouwcoördi- nator van de oogkliniek Oogcon tact, die de rechtervleugel van het Zierikzeese ziekenhuis be slaat. De torenhoge wachtlijsten voor oogheelkunde zijn al enigs zins gesleten. Sinds het ontstaan van het bouwplan in Zierikzee, een jaar geleden, is de wachtlijst voor operatieve ingrepen met twee honderd patiënten geslonken door doelmatiger inzet van men sen en voorzieningen in Goes, meldt De Viet. „Meer zit er in Goes niet in omdat we ruimte te kort komen." Nog steeds duurt het zestien tot twintig weken voordat een patiënt na verwij zing door zijn huisarts naar een oogarts kan. De overige zieken huizen in Zeeland en West-Bra bant kennen ook lange wachttij den, maar Goes spant de kroon. Dit verandert als Oogcontact in bedrijf komt. Met de bouw en in richting is 850.000 euro ge moeid. De kliniek, die elf volle dige werkplaatsen telt, neemt negentig procent van de oogheel kunde van de Oosterscheldezie- kenhuizen voor haar rekening. Enkel patiënten met ook andere medische problemen worden in Goes behandeld. Ogen 'laseren' doet Oogcontact evenmin; daar toe verwijst de kliniek naar Rot terdam. „Wij geven hier alleen de reguliere zorg, laseren is dat niet. Daarom verwacht ik geen concurrentie met de privékli- niek in Oostburg," zegt De Viet. „Was die er wel, dan hadden we dat moeten merken aan het aan tal patiëntencontacten." Het Binkhorst Eye Center in het Oostburgse Antonius Zieken huis verricht zogeheten refrac- tieve ingrepen, ook wel 'brilver- vangend' genoemd. Daarbij wordt met een laser de lichtbre king in het oog gecorrigeerd. De ingreep \yordt door ziektekos tenverzekeraars niet vergoed. Wat de Zierikzeese kliniek wel doet zijn zaken als ooglidcorrec ties en staaroperaties. „Daar voor staat het grootste deel van de mensen op de wachtlijst. Dat is landelijk ook het grootste pro bleem. We willen daarvoor Oog contact eventueel uitbreiden. We hopen dat onze overcapaci teit niet zozeer patiënten van an dere Zeeuwse ziekenhuizen aan trekt, maar van buiten de pro vincie." Drukte Met een verwachte drukte van 25.000 patiëntencontacten per jaar verdubbelt de oogkliniek in één klap het patiëntenbezoek aan het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. Dit gebeurt mogelijk al door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Zeeuwse vlag wappert uitnodigend en op het venster prijkt een groot bord met 'Open' erop. „Je moet mensen hier een beetje over de drempel helpen", is de ervaring van Hans en Else van Blooys sinds zij exact een jaar geleden aan de Zuidweg in Zonnemaire hun galerie openden. Zij willen mensen doen beseffen dat kunst niet eng is en dat bin nen stappen in een galerie niet per definitie inhoudt dat er grof geld moet worden uitgegeven. Een mooier plekje voor het pre senteren van schilderijen hier in het weidse polderlandschap on der de in deze periode zo indruk wekkende Zeeuwse luchten is nauwelijk denkbaar. „Maar voor het brede publiek blijkt het toch anders dan toen we nog aan de Oude Haven in Zierikzee zaten, hier moeten ze net even die oprijlaan op", zegt Hans van Blooys. Zijn enthou siasme om kunst onder de men sen te brengen, doet hem soms buitelen over zijn woorden. Een verkeersongeluk tien jaar geleden bracht een ommekeer in zijn leven als beeldend kunste naar. Dorpsgezichten, oude ge bouwen en maritieme taferelen in aquarel, maar vooral ook ero tische pentekeningen maakte hij. Door het ongeval kwam daar abrupt een einde aan. Van Blooys schildert en tekent niet meer. Hij legt zich nu toe op in- en verkoop van kunst en het schoonmaken, restaureren en taxeren van schilderijen. „Maar dat ik dat alles nog kan doen in het eerste opéningsjaar, zegt De Viet. Die toestroom vergt aanpassingen op het buitenter rein van het ziekenhuis die ko mende maanden uitgevoerd wor den. Over nieuwe bewegwijzering wordt overlegd met de ANWB. Het ziekenhuis beoordeelt intus sen offertes van bedrijven die de shuttlebusverbinding tussen de ziekenhuizen op Schouwen en Zuid-Beveland willen onderhou den. Vrijdag wordt de kliniek for meel geopend. Zaterdag houdt het ziekenhuis open huis tussen tien en twee uur. Dan is de oog kliniek open voor inspectie, maar ook de fysiotherapieprak- tijk, de jeugdgezondheidszorg van de GGD en de huisartsen post zijn te bezichtigen. De huis artsenpost (hap) geeft nadere uitleg over de manier waarop de doktersassistenten de telefoni sche contacten met patiënten af handelen. Enkel de verpleegaf- deling en de twee operatieka mers - goed voor 3700 ingrepen per jaar - blijven op de open dag om praktische redenen gesloten. Clustermanager Ad de Viet in de entree van de nieuwe oogkliniek in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma heb ik vooral aan mijn vrouw te danken", zegt de galeriehouder. Juist omdat zijn Else zo beschei den is, roemt hij haar talrijke malen voor de inzet waarmee zij de zaken draaiende heeft gehou den in de jaren dat hij herstellen de was. Van Blooys kan zich mateloos er geren aan vakbroeders die kunst verheffen tot een zaak voor een selecte groep. Hij biedt mensen liever een handreiking door hen adviezen te geven en daarmee bijvoorbeeld te voorko men dat ze een miskoop doen op een kunstveiling. „Want o, er is ook zoveel fake in dat wereld je", verzucht hij. Kunst is voor Van Blooys verbonden met be zieling en kwaliteit. Zijn voor keur bij de inkoop ik breed. In de galerie prijken schilderijen van de zeventiende tot en met de twintigste eeuw. De collectie gaat van oude meesters tot Ap pel en Corneille. „Maar als er ooit een Mecenas op mijn pad was gekomen, was mijn verza meling natuurlijk veel groter ge weest", moet hij erkennen. Wat Van Blooys betreft, is het vrijwel altijd tijd voor kunst. Zijn galerie is dan ook dagelijks geopend van een tot zes. Maar wie op andere tijden een telefo nische afspraak wil maken, kan ook bij hem terecht. Bovendien gelden de vaste openingstijden ook op zon- en feestdagen. „Dus ook tijdens de kerstdagen en oud en nieuw, want dan kunnen de mensen wellicht even wat meer tijd nemen om hier rond te kijken. En wij serveren er voor de sfeer een hapje en een drank je bij, want kunst is niet eng en is er voor iedereen.". Hans van Blooys in zijn galerie. foto Marijke Folkertsma Repetitie van de kerstvoorstelling Momo en de Tijdspaarders in de Middelburgse schouwburg. foto Ruben Oreel door Ali Pankow MIDDELBURG - Er hangt een kille, grauwe sfeer in de stad. Niemand heeft nog tijd voor el kaar. Zelfs aan Kerstmis wordt nauwelijks nog aan dacht besteed. De grijze heren en dames van de Tijdspaarkas houden de bevolking in hun greep. Gelukkig komt Momo op de proppen. Dit meisje heeft tijd genoeg voor belang rijke dingen in het leven zoals luisteren naar anderen, spelle tjes verzinnen en verhalen ver tellen. Dat is in het kort het gegeven van de nieuwe grote kerstpro ductie van Zeeuwse amateurto neelspelers onder auspiciën van Stichting 't Ei. De voorstel lingen worden vanaf vrijdag 26 tot en met dinsdag 30 de cember gegeven in De Mythe in Goes en in de Stadsschouw burg in Middelburg. Ans Schilders schreef het ver haal en de liedteksten op basis van het boek 'Momo en de Tijd spaarders' van Michaël Ende. Het is veel meer dan een bewer king geworden, omdat volgens Schilders te spelen teksten nou eenmaal andere eisen stellen dan geschreven taal. Zij schreef het script in nauwe sa menwerking met regisseur Ka- tinka van den Dool. „Dan heb je dus bij de start van het pro ject al bruikbaar materiaal in handen en verander je hooguit incidenteel nog eens wat als iets niet lekker bekt of logisch gespeeld kan worden", zegt de regisseur. Zij werkt op haar beurt tijdens het repetitiepro ces nauw samen met co-regis seur Ron Thiry, die ook de alge hele productieleiding op zijn schouders heeft. Enthousiastelingen In tegenstelling tot de twee voorgaande kerstvoorstellin gen van het Zeeuws ama teurtheater 'Scrooge and Mar- ley' en 'Oliver' wordt de kar van Stichting 't Ei nu getrok ken door een klein groepje indi viduele enthousiastelingen. Dat is niet niks. Er komt veel voor kijken een voorstelling te maken met vijfenvijftig spelers onder wie circa vijftien kinde ren, een orkest met negentien muzikanten en nogeens circa dertig mensen die backstage bij het proces betrokken zijn. „Het is belangrijk voor het Zeeuws amateurtheater. Het doel van Stichting 't Ei en dit project is mensen, vooral ook jongeren uit alle groeperingen te interesseren voor het beoefe nen en bezoeken van podium kunsten zoals muziek, dans, zang en drama", zegt Ron Thiry. Bovendien bereik je met deze productie volgens hem een veel bredere publieksgroep dan de reguliere theaterbezoe kers. In de praktijk houdt dit alles in dat tientallen mensen bin nen de amateurkunst in Zee land sinds september twee avonden per week vol overga ve repeteren afwisselend in Goes en Middelburg. Van den Dool heeft voorkeur voor een kort, maar hevig repetitiepro ces. „Je moet hier niet een jaar mee bezig zijn, dan gaat de spi rit eruit." Haar aanpak bij dit soort grootschalige producties wijkt af van haar reguliere re- giewerk. „Hierbij ben ik veel meer bezig met beelden schep pen. Ik schets de contouren en Ron gaat dan in kleiner ver band vaak met groepjes apart aan de slag", zegt Van den Dool. Keihard werken Hoewel het meestal keihard werken is, houdt ze ervan zo'n kerstvoorstelling met elkaar te creëren. Grote inzet en enthou siasme constateert ze ook bij componist Douwe Eisinga, koorrepetitor Christian Blaha, kostuumontwerpster Sylvia van Dam, de decorploeg onder leiding van Bob Goedhart, gri- mecoordinator Henk Geelhoed en al die spelers, muzikanten en werkers achter de scher men. Zij streven ernaar op spranke lende wijze te gaan laten zien dat tijd nemen voor elkaar en voor het vieren van Kerstmis heel belangrijk is. 'Momo en de Tijdspaarders' is op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 december te zien in De Mythe in Goes en op maandag 29 en dinsdag 30 december in de Stadsschouiv- burg in Middelburg. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een veilige manier om gegevens over de ge zondheid van mensen te delen met de artsen die die feiten moe ten kennen. Dat is de essentie van het project Zorgring Zee land, vindt regiocoördinator B. Augustijn. Het project, dat artsen overal via de computer toegang moet geven tot informa tie over patiënten, is officieel van start gegaan. Over 22 maan den moet Zorgring Zeeland func tioneren. Een gekoppeld systeem, waarin iedereen wanneer nodig kan kij ken, maar dat weinig romp slomp geeft en dat de privésfeer van de patiënten volledig be schermt, is een oude wens van al le artsen. Het bevordert snelle behandeling. De verzending van papieren patiëntendossiers geeft veel vertraging en er is risi co op incompleetheid. Bij trau ma-slachtoffers die niet aan spreekbaar zijn, is identificatie in het elektronisch patiëntendos sier een uitkomst. Grote verschillen in keuzes tus sen diezelfde artsen frustreerde tot nog toe het gezamenlijke da- tabeheer „Iedereen wil iets an ders vanuit zijn eigen achter grond. Met Zorgring is het niet praten maar doen. Dan wordt vanzelf duidelijk hoe zeer je el kaar nodig hebt," zegt Augus tijn van het District Specialis ten Beraad West-Brabant en Zeeland. "De artsen willen heel erg graag." Dilemma De bescherming van persoonsge gevens is gegarandeerd, zegt de coördinator. „Gegevens over bij voorbeeld geslachtsziekten wor den niet vrijgegeven als de pa tiënt dat niet wil. Dat was al zo, ook al bracht dat behandelend artsen soms tot een dilemma. De patiënt beslist." Ook gespeciali seerde verpleegkundigen die pa tiënten thuis behandelen, krij- lercoi iet no Ie Ou leurC hooit •rko] 8$"- fhtn gen toegang tot het systeem^ alle patiëntendossiers gaan bevatten. Zij zijn aan A zelfde geheimhoudingsplicht^ bonden als artsen, legt Au tijn uit. „De behandelend bepaalt wie er wat moet kiuw inzien. Gegevens die er niettj doen, moeten afgeschermdm den. Bijvoorbeeld een psych» trisch verleden van een diabete patiënt. Dat wordt pas rèleyf als de behandelend arts inset; dat die problemen bij de dis. tesbehandeling een rol gaanr* oorf len." XAI ïtö r oopi SLUISKIL - Ter voorbereidt tn op het kerstfeest is er morg: vanaf 20.00 uur een samenzajj trchi avond in de katholieke Anti oLa nius van Paduakerk van Slcj loei5 kil- K3 De muziekvereniging en het® pree meskoor zorgen voor de begek k I ding bij de gezangen. Er wort iev< een collecte gehouden voorwei; enk kinderen in de Bosnische sta lig Mostar. Enkele inwoners w tlni Sluiskil zullen de opbrengst vt aal gend jaar persoonlijk bijsjtz weeshuis bezorgen. HULST - Oudheidkundig fjs Kring De Vier Ambachten Hulst verlengt de iconentenlooc- stelling met enkele middagen, De expositie in het s seum wordt verlengd het succes op de afgelcpar Kerstmarkt in Hulst op U de cember. De iconententosïi- ling is nog te zien op de itdu- middagen 21 en 28 decente op tweede kerstdag. In door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse zorginstellingen zijn vanaf 7 ja nuari 2004 op de Zeeuwse televi sie te volgen bij de manier waar op zij patiënten en cliënten bij staan in hun dagelijks leven. In twaalf programmes behandelt de serie Take Care van Omroep Zeeland wat in de provincie de 'vermaatschappelijking van de zorg' inhoudt. De serie is een samenwerking met zorgaanbieders en zorgver zekeraars en patiëntenplatform Het Klaverblad onder leiding van provinciaal instituut voor welzijn en cultuur Scoop. De productie kost 234.000 euro. De provincie Zeeland betaalt de helft daarvan en mag in ruil daarvoor de serie gebruiken voor promotiecampagnes. De rest van het budget komt van zorgverzekeraars, de instellin gen zelf en Omroep Zeeland. De televisiereeks laat bij ver schillende zorgsectoren zien hoe patiënten en cliënten zorg krij gen in de eigen woonomgeving Onder meer jeugdzorg, gehand; captenzorg, ouderenzorg, zieke huiszorg en geestelijke gezon: heidszorg komen aan bod. f aflevering staat één persoon ce traal die vertelt over zijn ziekt of handicap en de gevolgen daa van voor het eigen bestaan, voo s de directe omgeving, in i" schappij en voor de benodigd 1 zorg. Volgens Scoop toont des rie wat er kan in de zorg en: het programma in die zin k van betekenis voor aankomen: medewerkers in de zorg, overk den en instellingen zoals ra ningbouwcorporaties. De negen minuten durende aft veringen zijn vanaf 7 januarié ke woensdag na de nieuwsuii zending te zien. De Zeeuss website www.zorgportaa Is land.nl biedt aanvullende infe matie over de afleveringen Jo kers die naar aanleiding van a programmes hun eigen kwijt willen kunnen terechtfe het Informatie- en Klachtenfc reau Gezondheidszorg bij Ik Klaverblad in Goes door Frank van Cooten HULST - De officier van justi tie in Middelburg beslist pas eind januari over het lot van de 50-jarige parkeerwachter uit Hulst. De man wordt ervan ver dacht geld uit parkeermeters in eigen zak te hebben gestoken. Hij is overigens nog steeds ge schorst. Het Openbaar Ministerie heeft het dossier inmiddels compleet. In verband met drukke werk zaamheden hakt de officier van justitie echter pas eind januari de knoop door. De officier kan drie dingen doen. De parkeer wachter moet voor de rechter verschijnen, hij komt er met een boete van af of de hele zaak wordt geseponeerd. Burgemees ter J. Mulder van Hulst vindt het moeilijk op de zaken vooruit te lopen. „We zijn zelf ook nog bezig met een nader onderzoek. Dat hopen we binnenkort ai' ronden. De man is nog steedse schorst." Welk bedrag de Hulster park wachter in eigen zak heeft ge* ken, is nog steeds niet beke- De verduistering kwam in gustus aan het licht nadat ardr re ambtenaren aanwijzing® van de fraude kwamen rappor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30