Overlast Kloetinge snel bekend PZC Soms willen ze even met je praten Goese ziekenhuizen weer MRSA-vrij Kaakchirurgen Goes vernieuwen kliniek Noordzak alsnog omgeven door populieren 11 Drankrijders voor de politierechter Gemeentebestuur Goes belooft bewoners langs spoor duidelijkheid 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Pronto GroenLinks wil opheldering «ver brandweer BEVELANDEN/THOLEN woensdag 17 december 2003 MIDDELBURG - De Middel- iniiïse politierechter heeft gis teren een 57-jarige inwoner van Heinkenszand voor dronken rij den conform de eis een jaar rij ontzegging, waarvan negen maanden voorwaardelijk en duizend euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk opgelegd. In de strafmaat werd rekening gehouden met het blanco straf blad en zijn persoonlijke om standigheden. De man was door problemen op zijn werk gaan drinken. Dat leidde 14 oktober in Zierikzee tot de aanhouding. Bij de politie viel zijn rijgedrag op. Zo reed de automobilist met wisselende snelheden en kwam hij regelmatig op de verkeerde weghelft terecht. Het resultaat van de blaastest was 810 micro gram, bijna vier keer zoveel dan toegestaan. De verdachte zei erg te zijn geschrokken. „Ik doe vrijwilligerswerk bij gehandi capten. Een aantal van hen is door een dronken automobilist aangereden. Ik ben ontzettend dankbaar dat er geen ongeluk ken zijn gebeurd." Een 21-jarige man uit 's-Gra- venpolder liet zich 12 oktober met een taxi naar huis brengen. Hij besloot echter het laatste stukje van een kilometer zelf in zijn auto te rijden. „Dat was dom van mij", zei hij. Dat bleek, want vlakbij zijn woning werd hij aangehouden door de politie. Het alcoholgehalte van 600 microgram was goed voor 600 euro boete, waarvan 200 eu ro voorwaardelijk en zes maan den voorwaardelijke rijontzeg ging. door Claudia Sondervan GOES - De algemene chirurgie- afdeling van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is weer open. De MRSA-besmetting die half november bij een patiënt werd ontdekt is nergens op de afde ling meer terug te vinden, aldus het hoofd van de cluster 'snij dend' van het ziekenhuis A. de Viet. Ook Emergis, waar in dezelfde periode een MRSA besmetting werd ontdekt, is vrij van de bac terie, zegt geneesheer-directeur C. Lemkes. De afdeling algemene chirurgie is ruim vier weken gesloten ge weest. Overigens werden pati ënten voor chirurgie wel opge nomen; voor hen werd op de overige afdelingen plaatsge maakt. Dat heeft niet tot capa citeitsproblemen geleid, zegt De Viet. De patiënt bij wie MRSA is aangetroffen is hersteld, zegt hij. De MRSA-besmetting bij psy chiatrisch ziekenhuis Emergis in Kloetinge, buurinstelling van het Oosterscheldeziekenhuis, bleek vorig week al niet langer aantoonbaar. Circa 270 mensen zijn getest. De verpleegafdeling lichamelijke zorg voor oudere patiënten, waar de besmette cli ënt werd verzorgd, is weer open gesteld. Volgens Lemkes wordt nu bezien of de patiënte volgens de voorzorgsprotocollen naar huis kan. In het Oosterscheldeziekenhuis was de recente aanval de tweede binnen een maand; in oktober werd een deel van de afdeling algemene chirurgie ook al bui ten gebruik gesteld vanwege een besmetting met de MRSA- bacterie. De bacterie is berucht omdat deze tegen bijna alle be schikbare antibiotica bestand is. Bij de besmetting in oktober is enkel de kamer van de besmette patiënt ontsmet. Omdat het zie kenhuis eerder twee besmettin gen kort na elkaar heeft doorstaan, is bij de laatste be smetting besloten de hele afde ling af te sluiten en te ontsmet ten, zodat herbesmetting uit een interne bron kan worden uitge sloten. Inmiddels zijn alle bacterie- kweken negatief gebleken op de weerbarstige ziekteverwekker. „Mocht er nu weer MRSA op duiken, dan weten we zeker dat de bacterie van buitenaf is bin nengebracht." Belasting De Zeeuwse ziekenhuizen, en nu ook instellingen, worden steeds vaker geïnfecteerd met MRSA doordat patiënten mak kelijker verschillende gezond heidscentra in diverse landen bezoeken. De bacterie komt vooral in me diterrane streken voor maar vormt inmiddels voor de Belgi sche academische ziekenhui zen, waar veel Zeeuwse patiën ten komen, een chronische belasting. Door het toegeno men patiënten verkeer krij gen ziekenhuizen in heel Neder land te maken met de besmet ting. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Claudia Sondervan GOES - In anderhalve maand heeft de polikliniek kaakchi- rurgie in Goes zestien jaar afge- schudt. Deze week kwam de kliniek in het Oosterscheldezie kenhuis weer in bedrijf na een grondige verbouwing waarbij geen binnenmuur op zijn plek bleef staan. De indeling van de kliniek is opener en logischer geworden, met grotere werkruimten en nieuwe apparatuur. De verbou wing vergde 187.000 euro, de nieuwe inrichting 140.000 euijo. De wachttijd voor behandeling, die bij de start van de bebou wing negen weken was, is door de tijdelijke sluiting opgelopen tot twee a drie maanden. „Dat lopen we snel weer in", ver wacht kaakchirurg R. Baten burg. De oude onderzoeks- en behan- delingsstoelen, die nog uit het oude Bergzichtziekenhuis stamden, zijn verwisseld voor bordeauxrode zetels onder mo derne onderzoeks- en operatie lampen. De inrichting van de kliniek wijkt sterk af van de huisstijl van het Oosterschelde ziekenhuis; daarover zijn wat woorden gevallen tussen de driemansmaatschap en de zie kenhuisleiding, erkennen hoofd cluster snijdend A. de Viet en kaakchirurg Batenburg. ,Wij hebben veel angstige pati ënten, daarom wilden we een omgeving creëren die niet ste riel aandoet. We hebben klinie ken door het hele land bezocht en wilden uiteindelijk per se dit." De vloer is terra-kleurig, de tafels en bureau's hebben beuken topbladen en bordeaux rode accenten. Alleen de deurlijsten hebben nog het Oos- terschelde-blauw. Om de be spreking van behandelingen wat meer ontspannen te maken, krijgt de onderzoekskamer een beukenhouten gsprekstafel, vertelt Batenburg. Een nieuwe doorgangsroute scheidt de in komende patiënten van hen die een behandeling doorlopen. Er is een. nieuwe rustruimte voor patiënten die verdoofd zijn en de oude kleedruimte is vervan gen door twee kleedkamers voor vrouwen en mannen met wasge legenheid. De maatschap van Batenburg, J. van der Zwan en R Schoen ziet in Goes per dag twintig pa tiënten. Een steeds groter aan deel patiënten komt uit Zeeuws-Vlaanderen, merkt Ba tenburg. „Sinds twee jaar groeit dat aantal tot tien procent van het praktijktotaal," stelt hij. Als verklaring geeft Batenburg de specialisatie in tandimplanta- ten en de omgang met angstige patiënten. Een poging om met de Zeeuws-Vlaamse polikliniek Kaakchirurgie in één maat schap samen te werken is uitge lopen op niets, meldt hij. Aan de weersomstandighe den is dezer dagen niet veel plezier te beleven. Dus toen die Vlissingse familie plotse ling door Italiaanse kennis sen werd uitgenodigd om twee weekjes te komen loge ren aan de Middellandse zee, werd gretig op dat aanbod in gegaan. Pa en ma pakten hun koffers, en reisden af naar het zonni ge zuiden. Omdat het nog midden in het schoolseizoeyi was, werd hun negenjarige dochter bij oma achtergela ten. Om contact met pa en ma te kunnen onderhouden, kreeg ze het telefoonnummer van het Italiaanse gastgezin. Iedere dag zou ze even vijf minuutjes bellen. Maar al wie er belde, de negenjarige j niet. Telkens wanneer de te lefoon ging, hoorden pa en ma hun gastvrouw 'pronto' zeggen. Daar keken ze niet van op. Italianen roepen even vaak 'pronto' als wij hier 'hallo'. Hun dochter echter, meldde zich niet.Na een paar dagen taal noch teken uit het Vlissingse te hebben ge hoord, besloten de vakantie gangers zelf maar eens met hun dochter te bellen. „Ook wat moois!", riep die uit. „Jullie hebben het foute nummer achtergelaten. Want ik krijg de hele tijd de familie Pronto aan de lijn, en dan hang ik maar op... jnnr Rolf Bosboom KLOETINGE - Bewoners in Kloetinge die geluidsoverlast ondervinden van het treinver keer, weten uiterlijk eind april ;waar ze aan toe zijn. Dat heeft |iet Goese college van burge meester en wethouders gisteren besloten. ben een handtekeningenactie gevoerd, omdat ze vinden dat de gemeente de oplossing van het probleem maar voor zich uit blijft schuiven. De situatie is voor hen extra nijpend gewor den nu sinds een aantal maan den de autotreinen van Cobel- fret diverse malen per dag passeren. De gemeenteraad kan zich het ongenoegen van de bewoners goed voorstellen, zo bleek maandagavond in de commissie grondgebied. De raadsleden waren van mening dat de bewo ners niet eindeloos aan het lijn tje kunnen woi'den gehouden en drongen erop aan binnen af zienbare termijn de knoop door te hakken. Het college van B en W besloot gisteren dat dringende advies over te nemen. Als er eind april niet meer duidelijkheid is over maatregelen aan het spoor, krij gen de huizen die voor dit jaar op het programma stonden als nog dubbele beglazing. Het gemeentebestuur komt daarnaast de mensen tegemoet die het probleem direct opgelost willen zien. Die kunnen, voorlo pig op eigen kosten, de noodza kelijke investeringen doen. Als volgend jaar april blijkt dat de gemeente de woningen alsnog moet aanpakken, dan krijgen zij het bedrag terugbe taald. Er loopt al vele jaren een pro gramma om met geld van de jksoverheid woningen nabij 'it spoorlijn te voorzien van dubbele beglazing. Goes doet 'dat samen met Vlissingen en Jiddelburg, zodat elke ge meente één keer in de drie jaar aan de beurt is. ,j)il jaar zouden huizen aan de Koningin Wilhelminastraat, op dekop van de Lewestraat en aan deKloetingseweg aan de beurt zijn. De gemeente Goes besloot echter met de uitvoering te wachten, vanwege de lopende brede discussie over de aanpak van de overlast van het spoor, vooral met het oog op de eventu ele komst van de Westerschelde Container Terminal. Dempers Goes dringt erop aan de hinder ;bij de bron aan te pakken, door [bijvoorbeeld raildempers en be tonnen dwarsliggers toe te pas sen en de treinen met lagere K! snelheden te laten rijden. Als !jjj dat lukt is het denkbaar dat de j, overlast voor de woningen nabij r fet spoor binnen de normen I blijft en er dus geen maatrege- I knodigzijn. De bewoners in Kloetinge zijn betrachten op het isoleren van hwkizen echter beu. Zij heb- door Rolf Bosboom IES - GroenLinks in Goes wil iheldering over de voorgeno- samenwerking van de idweerkorpsen van Kapelle Reimerswaal. De fractie raagt zich af waarom de korp- jsenzich niet hebben aangeslo- |ltnbij Goes en Borsele. en Borsele zijn al geruime de samenwerking te :rken. Recent was er nog ;e van dat de andere twee id-Bevelandse korpsen zich rbij zouden aansluiten. On- igs werd echter duidelijk dat ipelle en Reimerswaal met z'n in verdergaan, omdat de ïemverking tussen Goes en irsele al te ver gevorderd zou De Goese fractie van rnLinks is verbaasd over de itwikkelingen en wil weten 'aarom de zaken zo gelopen ijn, zeker aangezien de ge- leenschappelijke onderwer- ia in Kapelle en Reimerswaal '58, goederenspoorlijn) ook in joes en Borsele spelen, indien zou een samenwer- g tussen de vier Bevelandse orpsen uitstekend passen in de Menwerking tussen de vier emeenten. De vragen komen anavond aan de orde in de oese raadscommissie midde len, Deze openbare bijeenkomst Wrdt gehouden in het stadhuis <an de Grote Markt en begint 19.30 uur. Vrijwilliger J. Korstanje (r) legt de maaltijden bij klant Steketee op de rollator, die ze vervolgens mee naar binnen neemt en ze samen met zijn echtgenote oppeuzelt. foto Dirk-Jan Gjeltema De Unie van Vrijwilligers (UW) droeg gisteren de organisatie van Taf eitje-Dek-Je in de gemeente Goes officieel over aan Emergis, het centrum voor geestelijke gezondheidszorg. De laatste jaren is het aantal ouderen dat van de warme maaltijdservice gebruik maakt enorm gegroeid. Bovendien worden er steeds strengere eisen ge steld aan de organisatie. Dat was reden voor de UW om de bestuur lijke en administratieve organisatie aan een andere partij over te dragen. Het is wel de bedoeling dat Emergis in 2005 ook het berei den van de maaltijden op zich zal nemen. Nu gebeurt dat nog in de keukens van de zorgcentra Poelwijck, Randhof en Ter Valcke. door Freek Janssen GOES - Voor veel ouderen is het sociale contact met de vrijwilli gers van Tafeltje-Dek-Je min stens zo belangrijk als het krij gen van een warme maaltijd. Vrijwilliger J. Korstanje: „Soms gaat de voordeur achter je dicht. Dan willen ze even een praatje met je maken." Maar daar is niet altijd tijd voor: de ongeveer ne gentig vrijwilligers in de ge meente Goes moeten elke maand zo'n vierduizend maal tijden bezorgen. Je zou het misschien niet zeg gen, maar het fenomeen Tafel tje-Dek-Je bestaat al bijna vijf tig jaar. Al in 1956 gingen vrij willigers van Wolphaartsdijk er met de fiets op uit om ervoor te zorgen dat ouderen die niet meer helemaal voor zichzelf konden zorgen, tóch warm eten kregen. Echter vooral de laatste j aren kende Taf eltj e-Dek-Je een explosieve groei: in zeven j aar is het aantal klanten landelijk bij na verdubbeld, van 29.000 tot bijna 50.000. Volgens P. van Zunderen, die de bezorging van de maaltijden co- ordineert, groeit het aantal vrij willigers niet evenredig met de vraag: „Er is een tekort aan vrij willigers. We kunnen het nu nog net rooien, maar als het nóg drukker wordt dan zullen we toch iets anders moeten verzin nen. Dan krijg je misschien wel zoiets als wat er nu al gebeurt in Terneuzen: daar bezorgen ze magnetronmaaltijden. Ze heb ben simpelweg niet genoeg vrij willigers om elke dag een verse maaltijd te bereiden." Door het tekort aan vrijwilligers is er vaak weinig tijd voor persoon lijke aandacht. Korstanje: „Ex- zijn mensen voor wie cle vrij wil liger van Taf eltj e-Dek-Jenogde enige persoon is die ze zien op een dag. Dat zijn er gelukkig niet veel, maar het komt voor." Van maandag tot vrijdag kun nen de ouderen dagelijks kiezen uit twee menu's: in het weekend is er geen Tafeltje-Dek-Je. Een maaltijd kost iets meer dan vijf euro. Mensen die dat geld niet kunnen opbrengen kunnen een bei-oep doen op de gemeente voor een tegenmoetkoming. Van Zunderen: „Iedereen heeft het i-echt op een warme maaltijd." Gistei"en konden de klanten kie zen uit boerenkool met worst, of kalkoenfilet met bloemkool en aardappelpuree. Binnenkort staat er zelfs voor één dag mos selen op het menu. Zelfs tijdens de feestdagen worden er specia le maaltijden bezorgd. Het echtpaar Steketee uit Goes maakt al vier jaar dankbaar ge bruik van de warme maaltijd service. „Wij kiezen vaak alle bei voor een ander menu", aldus C. Steketee (83). „Zo leer je nog eens wat anders eten: soms hebben ze gerechten die ik vroeger niet eens kende." Ook haar man is erg tevreden over het eten: „Toegegeven, de ene dag is het wat lekkerder dan de andere dag, maar klagen doen wij nooit. Meestal is het namelijk veirukkelijk. Voor mijn pait mogen ze die keuken belonen met een Miche- lin-ster." door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Een lange, dubbele rij populieren moet het bedrijventerrein Noordzak bij Heinkenszand geleidelijk aan het zicht onttrekken. Wethou der M. Vermue van de gemeente Borsele plantte gisteren het eer ste exemplaar. Noordzak ligt pal langs de A58 en is daarmee een uitgelezen 'zichtlocatie' voor ondernemin gen. Anderen hebben juist weer problemen met de aantasing van het landschap. De gemeente Borsele heeft van diverse kanten kritiek gekregen op de inpassing van Nooi-clzak. Zo plantten statenleden van GroenLinks in febi-uai-i van dit jaar eigenhandig wat bomen, uit ongenoegen over het gebi'ek aan camouflage van het bedrij venterrein. Volgens wethouder M. Vermue was de kritiek niet tei'echt. In het contract met de ontwikke laars (Bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand en makelaai-dij Minnaard uit Goes) was al een groengordel langs Noordzak opgenomen. Nadien is er wel discussie met de gemeente ont staan over de precieze invulling ervan. De ontwikkelaars zagen liever een bomenrij die wat min der het zicht op het bedr-ijven- terrein ontneemt. Omdat de partijen er niet uit kwamen hoe het contract op dat punt moest worden uitgelegd, Wethouder M. Vermue (r) plant met behulp van ambtenaar K. Woudenberg de eerste populier. foto Dirk-Jan Gjeltema werd er een arbitragezaak van gemaakt. De gemeente werd daarbij, twee weken geleden, in het gelijk gesteld. De ontwikke- laai's toonden zich sportieve 'verliezers' en nodigden de wet houder uit om de eerste populus nigra te planten. „Het is een prettige discussie geweest, die met open vizier is gevoei'd", zei Vei-mue. „We zijn er toch in goed overleg uitgekomen." De eerste fase van Noordzak is vrijwel voltooid. Momenteel bouwt Wolter Dros er een nieuw pand, vlakbij de snelweg. Ook GTI Installatietechniek vestigt zich op het bedrijventer rein. De tweede fase van Noordzak is bouwrijp. Ondanks de haperen de economie verwacht make laar Minnaai'd geen problemen met de invulling, mede dankzij de gunstige ligging ten opzichte van bijvoorbeeld de Wester- scheldetunnel. „De belangstel ling is gi-oter dan het aantal vierkante meters. Daar zitten absoluut kopei-s onder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29