Dik en moe van broccoli pmay Overdaad van kerst overleven Goede wil Het prijskaartje Anders dan bloedgroepdieet Een kater, maagpijn... woensdag 17 december 2003 erst vieren zonder dat de kilo's taan vliegen. En je ook nog fitter gezonder voelen. Dat belooft ilthans het nieuwe voedings- irogramma Novo. Het lef om één eer bloed te laten prikken en oorgoed bepaalde voeding te jijden, is alles wat ervoor nodig [ou zijn. Door SASKIA VAN DER MAAT Geen calorieën meer tellen, geen hongergevoel meer, geen viezi ge shakes of dure potjes pillen om de vetrolletjes van de kerstdagen kwijt te ra ken. Het Novo-voedingspro- gramma, dat begin dit jaar in Nederland werd gelanceerd door het Engelse bedrijf Immo- genics, komt met een nieuwe benadering van overgewicht. Maar het zou ook helpen bij vermoeidheid en lichamelijke kwalen zoals darmklachten, ec zeem of reumatische pijn. Volgens Novo leun je dik wor den van yoghurt. Of je moe voelen als je broccoli hebt ge geten. „Voeding waar de ene persoon energie van krijgt, kan bij een ander juist energie vre ten," verklaart Peter Smeets, directeur van Are Global Con sulting en woordvoerder van Immogenics, in Alkmaar. „De theorie achter Novo is dat bloed hetzelfde lean reageren op voeding als op bijvoorbeeld bacteriën. Net zoals bacteriën een ontstekingsreactie kunnen uitlokken, kan voedsel dat ook doen. Het immuunsysteem valt die voedseldeeltjes op dezelfde manier aan als bacteriën. Tijdens zo'n aanval komen er gifstoffen vrij. Die blokkeren de weg naar de spiercellen, maar niet de weg naar de vet- cellen. De voedingsstoffen wor den dan niet verbrand, maar VLEES VIS eend garnalen hamlappen heilbot GROENTE SALADE aardappelen aubergine bloemkool champigrioris FRUIT ananas appels avocado: b«hanen GRANEN boekweit koekjes maïs NOTEN ZADEN amandelboter amandelen hazelnoot htezéfrieotöötèr ZUIVEL boter eiwit kaas koemeik DIVERSEN aardappelmeel bakkersgist balsamico-azijn VOEDINGSMIDDELEN Het Novo-voedingsprogramma doet denken aan het bloed groepdieet, dat enkele jaren geleden erg populair was. Het verschil is dat bij Novo op basis van een individuele bloedtest een persoonlijk voedingsadvies wordt samengesteld, terwijl het bloedgroepdieet algemene voedingsadviezen geeft die ho ren bij de vier bloedgroepen. OLIE EN VETTEN druivenzaadolie maisolie olijfolie pinöac/ie KRUIDEN SPECERIJEN basilicum cayenne peper chilipoeder BïïgfMMëgMI Het Novo-voedingsadvies pakt voor iedereen anders uit. opgeslagen in vetcellen. Je voelt je lusteloos en hongerig, want je krijgt geen energie van dat voedsel. Daardoor ga je meer eten en word je dikker. Zo kun je dus aankomen van bijvoorbeeld komkommer", legt Smeets uit. De kosten voor het Novo-bloedonderzoek en -voedingsadvies zijn niet gering: 500 euro. Vanaf 1 januari 2004 nemen de zorgverzeker aars van Achmea Novo op in het dienstenpakket van Achmea health. Verzekerden krijgen via dit pakket vijftien procent korting en betalen 425 Omdat ieder; een anders rea geert op voeding, heeft Immogenics een persoonlijke bloedtest ont wikkeld. In Nederland zijn er inmiddels vijftien testcentra waar verpleegkundigen bloed afnemen voor Novo. Dat ge beurt in sportscholen, schoon heidssalons en gezondheids centra. In het zuiden van het land zijn, buiten Middelburg en Weert, nog geen testcentra. Natuurarts A. Lemmens uit Den Haag is enthousiast over Novo. Hij adviseert de methode aan patiënten met gezond heidsproblemen die te maken kunnen hebben met voeding, variërend van hoofdpijn tot vermoeidheid. „Het is een unie ke methode die bestaande ideeën over gezondheid op z'n kop heeft gezet. Een jaar gele den zou ik niet het advies heb ben gegeven om bijvoorbeeld varkensvlees te eten. Maar No vo laat zien dat voedsel dat voor de een goed is, bij de an der een averechts effect op de gezondheid kan hebben." Tijdens de test wordt het bloed tot nu toe op 112 veelgebruikte producten onderzocht, zoals sla, eieren, brood, pasta en rund vlees. Aan de hand hier van wordt een lijst samengesteld met voe dingsmiddelen die je beter wel of niet zou kunnen eten. Som mige producten leun je volgens het Novo-programma het best voorgoed mijden. Andere moet je vijf tot tien weken laten staan. Na deze periode is het li chaam 'ontgift' en kun je die voedingsmiddelen weer lang zaam toevoegen aan je maal tijd, aldus Novo. Stel je voor: speklappen, pop corn en koekjes eten, broccoli, vijgen en pruimen laten staan en toch afvallen en je gezonder voelen. Als je besluit om te gaan eten volgens je persoonlij ke lijstje vraagt dat om een ri goureuze aanpassing van je voedingspatroon. En omdat het bloed slechts op 112 producten wordt getest, zul je creatief moeten zijn met de weinige in grediënten die overblijven. En dat vergt tijd en motivatie. Geen resultaat Ineke Volkers van het Voe dingscentrum heeft haar be denkingen bij het Novo-voe- dingsprogramma. „De methode is niet wetenschappelijk onder bouwd. Je wordt dikker als je te veel calorieën inneemt die niet door lichaamsbeweging wor den verbruikt. En niet doordat bepaald voedsel een ontste kingsreactie uitlokt", reageert ze. „Er zijn allerlei diëten waar bij je in eerste instantie afvalt, omdat je minder calorieën bin nenkrijgt. Denk maar aan het Montignac- of sheny-dieet. De moeilijkheid is om langere tijd op dat lagere gewicht te blij ven. Een ander probleem bij Novo is dat je het gevaar loopt dat je voedingspatroon erg een zijdig wordt. A'ls gluten bijvoor beeld op het verboden lijstje staan, vallen er heel veel pro ducten af." Toch heeft het programma veel succes, volgens Immogenics. Uit haar cijfers blijkt dat 80 procent van de toepassers te vreden is met het resultaat. Dat varieert van gewichtsverlies en meer energie tot een verminde ring van lichamelijke klachten. Maar er zijn ook mensen waar bij Novo totaal niet aanslaat. „Het kan zijn dat het voedings advies niet juist geïnterpre teerd en gevolgd is," aldus Smeets. „Toch zijn er ook men sen die dat wel goed gedaan hebben, zonder resultaat. Daar is geen verklaring voor, dat moeten we tot de geheimen van het lichaam rekenen." Er goed uitzien en je goed voelen, dat is wat Novo belooft. Het be wijs? Dat zou je maar op een manier in handen kunnen krij gen: door te gaan leven volgens 'je lijstje'. Het zal zelfdiscipline vergen om nooit meer de smaak te proeven van die sap pige ananas of dat smeuïge hamlapje waar je zo verzot op bent. En waarschijnlijk zal het favoriete kerstmenu volgend jaar drastisch omgegooid moe ten worden. Maar voor een slank lijf en een energiek ge voel moet je nu eenmaal wat overhebben... Door ALBERT DE BEER "Wat doen we met pa en ma met de kerst?' Dat probleem hebben we lekker bij de kinderen neergelegd en we schuiven onze voeten dan ook met een gerust geweten onder hun kersttafel. En de vraag wat ik in mijn schoen tje vind, of onder de kerstboom, neemt in de mate waarmee de leef tijd toeneemt, in belangrijkheid af Voor het zoveelste jaar dompel ik me in 'de feestdagen' en met elk jaar met meer voorbehoud. Want dat die zijn losgebroken, valt niet te ontkennen, niet in het straat beeld in elk geval. Overal stralen de elektrische sterren je tegemoet, de 'donkere dagen' worden effec tiefbestreden met zeeën van licht fit rijk opgetuigde reuzekerstbo- men in park en tuin en in steeds grotere getale van huizen, die net Ms vrachtwagens omtrekverlich- ting voeren, als om te waarschu wen: 'kijk uit, hier woon ik en ik hen groter dan u denkt.' 'Decem- herstress', het woord bestaat echt. Mensen die zich in de stress wer ken om hun topkerst te realiseren: het juiste kerstmenu met de juiste gasten aan tafel en de juiste kleur kerstballen. Voor het zoveelste jaar krijg ilc weer de hele Walt Disney roman- dek, de coca-cola mystiek over me heen, met kinderkoortjes uit elke luidspreker en Bing Crosby en ren dieren met arrensleeën en pakken sneeuw, die er rond Kerstmis vrij wel nooit liggen - de natuur wil jtiet nieewerlcen en zegt: 'doe het lekker zelf en ooit vinden we ook daar nog wel wat op - en op de buis Mssi-films - 'The sound of music' mag ook - en het Nieuwjaarscon cert met de Radetzkymars. En ski springen. Het geheel heet kerst sfeer. Maar goed, daar gaat het natuur lijk niet echt om, dat weten we ook wel. Maar waar dan wel? Voor het hoeveelste jaar hoor ik nu al vrede op aarde beloven en betere wereld en nog mooiere woorden in kerstboodschappen? En hoe dik wijls heb ik die beloftes, goede voornemens, vredesboodschappen, meteen weer zien breken, schen den, vergeten, soms nog in hetzelf de uur? De conflicten beginnen zelfs soms al tijdens het kerstdiner, want zo lang op eikaars lip zitten - de apenrots zal ik maar zeggen - tja dat vraagt om herrie, daar moet uiteindelijk gewoon de NCRV bij geroepen worden, die er voor moet zorgen dat de familieruzie wordt bijgelegd tijdenshet familiedi ner. Waarom zit de kerk bij de nachtmis elk jaar weer stampvol en waarom klinkt er niet een heel klein beetje sarcasme door in de stem van de pastoor, als hij de be minde gelovigen hartelijk welkom heet, die nu in zulke grote aantal len zijn gekomen, terwijl hij toch zondag aan zondag tegen een ga pende leegte staat te preken? Hoe veel Kerstmissen heb ik intussen al niet meegemaakt en is de houd baarheidsdatum van de hoop niet allang verlopen? Waarom begin nen de mensen er dan toch elk jaar weer opnieuw aan, vol goede moed en met de beste wil? Misschien, omdat ze geloven dat het ooit een heel klein beetje beter zal worden? Mensen van goede wil, weet u wel. Door SASKIA VAN DER MAAT Kerstmis, dat is toch vooral ge zellig samenzijn met familie en vrienden en lekker eten. Chocolade kerstkransjes in de boom, worstenbroodjes en kerststol bij de thee, snoep goed in schaaltjes op tafel. Alle maal zo verleidelijk dat je er van kunt blijven snoepen. En dan 's avonds natuurlijk uitge breid tafelen en kletsen tijdens het kerstdiner. Maar van al dat overdadige eten en stilzitten kun je helemaal uit je doen ra- Mocht er onverhoopt iets misgaan tijdens de feestdagen, dan staan hieronder enkele 'volkswijsheden' om het eerste leed te verzachten: - Opgeblazen gevoel: kopje basilicumthee na het kerst diner. - Brandend maagzuur: paar schepjes vanillevla of een au gurk of een beetje melk nemen. Vermijd bukken. Zet het hoofdeinde van het bed omhoog. - Maagpijn: warme melk met anijs. - Hik: zeven slokken water achter elkaar drin ken of theelepel suiker doorslikken. - Kriebelhoest: paar eetlepels stroop met halve eetlepel zwarte peper mengen en af en toe een flinke theelepel nemen. - Misselijk: af en toe slokje cola met suiker, of gember eten. - Diarree: paar eetlepels kaneel met heel wei nig water innemen. - Kater: voorkómen met twee bananen en twee eetlepels olie, of twee glazen water of een appel voor het slapengaan. Te laat? Drink 's morgens een antikater-cocktail: 1/8 liter to matensap, eetlepel tomatenketchup, citroen sap, gehakte peterselie, zout, peper, druppel tje tabasco. Serveren met een hardgekookt ei. - Wallen: uierzalf onder je ogen smeren voor het slapen, bevroren schijfjes komkommer of lauwwarme natte theezakjes op oogleden. - Hoofdpijn: onderarmen paar minuten in koud water dompelen. Of smaakversterkers in zoutjes, sausmixen, bouillonblokjes en Chinese gerechten mijden, want die kunnen het Chinese syndroom (hoofdpijn, allergische reac ties) uitlokken. - Depressief gevoel: banaan of chocola eten en gaan lopen of fietsen. ken. Een paar tips om de over daad van kerst te overleven. Probeer in ieder geval niet te veel te eten. Schep kleine hoe veelheden op je bord en snoep niet voortdurend tussendoor. Een opgeblazen gevoel, alge mene futloosheid en een zwaar hoofd zijn tekenen dat het hoog tijd is voor wat beweging. Als er een hond in huis is, is er al meteen een goede reden om buiten lucht op te snuiven. En met z'n allen een kerst- wandeling door de bos sen maken is natuurlijk altijd gezellig. Zodra de wind door je haren blaast, is dat lome gevoel zo verdwenen. Neem een bal mee of doe tik kertje met de kinde ren. Is het echt te slecht weer om naar buiten te gaan, dan bieden spelletjes uitkomst. Heel leuk, zeker met kinderen, is hints en twister spelen. Armen en benen komen aar dig in de knoop als je je in allerlei boch ten moet wringen. Sta tijdens het kerst diner eens wat va ker op, help bijvoor beeld bij het serve ren van het eten en het afruimen van de ta fel. Het is ook een idee om na elke gang van zit plaats te wisselen. Of loop alvast een keer naar de glasbak. „Probeer niet passief in de stoel te han gen, maar schuifje billen achteruit in de stoel, Ook als je stilzit, kun je aan lichaamsbeweging doen Foto Otto H. Kleyn strek je rug, ga als een plank tegen de leuning zitten en ont span dan. Zo heb je een rechte houding", adviseert fysiothera peut Hans Friesema. „Als je de hele dag binnenzit, kun je af en toe eerst je hakken en dan je tenen optillen om de door bloeding in je onderbenen te stimuleren. Voor je bovenbeen spieren kun je je benen onder de tafel strekken en buigen." Een laatste tip: „Leg de af standsbediening van de tv aan de andere kant van de kamer. Dan moet je wel opstaan om die mooie kerstfilm wat harder te zetten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23