Zeeuwse economie blijft krimpen Tolplan Poppelaars geen standpunt GS Rivier De Schelde heeft eigen krant Zeeuwen zijn onrust over ontpoldering beu 15 Tange veelbelovend kunstenaar Goesenaar Euro-kandidaat CDA Cultureel Erfgoed krijgt geld Geld voor restauratie schepen Raad kraakt aanzet cultuurbeleid provincie Voor Ondernemers hebben weinig vertrouwen in toekomst Werkgroep zoekt ogelspeurders Vissers wachten spannende dagen woensdag 17 december 2003 UTRECHT - Jacques Tange is gisteravond in de Congreszaal van de Jaarbeurs in Utrecht gekozen tot de meest veelbelo vende kunstenaar van Nederland. Corneille werd tijdens die zelfde bijeenkomst gekozen tot kunstenaar van het jaar 2003 Kunstschilder Jacques Tange is geboren in Vlissingen. Na de middelbare school is hij naar de kunstacademie in Rotterdam gegaan. Hij is in die regio blijven hangen en woont tegen woordig in Schiedam. Tange maakt veelkleurige schilderijen waaruit vaak het verlangen naar ruimte straalt. De verkie zing, die dit jaar de eerste editie beleefde, heeft in drie rondes plaatsgevonden en meer dan vijf maanden geduurd. Aanvan kelijk waren meer dan 4000 kunstenaars voorgedragen voor de prijzen. Uiteindelijk bleven acht finalisten over waaron der - naast de winnaars - ook Karei Appel, de Middelburgse Toos van Holstein en de in Goes geboren Katinka van Brug gen- Simonse. De derde en laatste ronde had gisteravond plaats tijdens het Nationale KunstGala, waar circa 275 aan wezigen de winnaars aanwezen. ANP GOES - Goesenaar F. Velinga (48) is als zestiende geplaatst op de ontwerp-kandidatenlijst van het CDA voor de Europese verkiezingen volgend jaar juni. Velinga is lid van het College van Bestuur van het Scheepvaart en Transport College in Rot terdam. Wethouder L. Geluk-Poortvliet (60) uit Haamstede staat zevenentwintigste op de ontwerp-lijst. CD A-leden mo gen tot 21 januari over de lijstvolgorde stemmen, waarna die 14 februari definitief wordt vastgesteld. Het CDA heeft nu negen zetels in het Europees Parlement. Kamerlid C. Eurlings staat bovenaan aan de lijst van het christen-democraten. MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) krijgt van het dagelijks bestuur van de provincie vol gend jaar 25.000 euro voor ondersteuning van verschillende vrijwilligersorganisaties. Het geld is onder meer bestemd voor het Platform Maritiem Erfgoed, maar ook voor andere instellingen die zich op vrijwillige basis bezig houden met het cultureel erfgoed, zoals de instandhouding van beeldbepa lende gebouwen. Het dagelijks provinciebestuur vindt het voortbestaan van de organisaties van wezenlijk belang voor de instandhouding van het cultureel erfgoed. MIDDELBURG - Met een bijdrage van ruim 130.000 euro geeft de provincie steun aan acht projecten op het gebied van maritiem erfgoed. Mede dankzij het geld kunnen drie schepen gerestaureerd en geschouwd worden, kunnen twee schepen gekocht worden en kan een overzicht worden gemaakt van wat er nog vaart aan klassieke Zeeuwse zeil- en motorjach ten. Ook is het mogelijk een symposium te houden om meer bekendheid te geven aan het Platform Maritiem Erfgoed. De provinciale bijdrage is onderdeel van het tien-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie. Een bedrag van bijna 620 00 euro is bestemd voor het opknap pen van het beurtschip Frans N'aerebout. Voor de boeier Vabel en de Zeeuwse schouw Nieuwe Zorg is respectievelijk 5760 en 46.800 euro beschikbaar. De stichting Behoud Hoogaars en de stichting vissermanschouw Nieuwe Zorg kunnen twee histo rische schepen verwerven. Het gaat om de hoogaars Triton en een naamloos houten peilscheepje. Die aankopen steunt de provincie met 16.000 euro. De presentatiedag over het Zeeuws maritiem erfgoed is voorzien in januari 2004 en krijgt ruim 2700 euro subsidie. door Ernst Jari Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland heeft gister avond de startnotitie voor een nieuwe provinciale cultuurnota gekraakt. Te mager, flauw, zon der durf, oppervlakkig, teleur stellend, vol gemeenplaatsen, zonder ambitie of bevlogen heid. Dat waren de termen die werden gebezigd in de Statenzaal, waar de Raad voor de Cultuur zijn ad vies aan de provincie in het openbaar voorbereidde. Onder werp van gesprek was de notitie Cultuur continu, die pas gister ochtend door Gedeputeerde Staten is vastgesteld. Begin tvol- gend jaar buigen Provinciale Staten zich over het stuk, waar in hoofdlijnen staan aan de hand waarvan een cultuurnota voor de periode 2005-2008 moet worden opgesteld. Naast de startnotitie ontvangen de Sta ten ook het advies van de Raad voor de Cultuur. In de startnotitie worden vier 'kernkeuzen' gemaakt. Het da gelijks provinciebestuur ziet cultuurbeleid niet los van ande re beleidsterreinen. Het is voor stander van een integrale bena dering waarbij cultuur en bij voorbeeld ruimtelijke kwali teit, economie, kleine kernenbe- leid en sociale participatie el kaar versterken. De tweede kernkeuze is een concentratie van culturele instellingen door instandhoudingssubsidies min der te versnipperen. Er moeten brede instellingen komen met veerkracht en innovatief en zelfoplossend vermogen. Keuze drie is gebiedsgerichte afstem ming tussen instellingen en ge meenten, waardoor meer cul tuur voor meer mensen wordt gerealiseerd. De vierde kern keuze is 'verder kijken dan cul tuur lang is, versterken is be langrijker dan vernieuwen, minder maar beter en eenvoud in de lijnen'. De meest gehoorde opmerking was gisteravond: 'Wat wordt hier eigenlijk mee bedoeld?' „Deze notitie gaat aan beknopt heid- ten onder", zei voorzitter M. Strous van de Raad voor de Cultuur. „Er wordt impliciet be leid geformuleerd. Licht dat dan toe. Zeg niks of doe het dui delijk." Om die reden werd kernkeuze twee afgeserveerd Keuze één en drie werden juist als 'dooddoeners' bestempeld. De meeste kritiek werd geleverd op kernkeuze vier. Veel van de culturele adviseurs vreesden dat de provincie culturele ver nieuwing niet meer wil onder steunen. „Cultuur blijft altijd veranderen", aldus P. Sonke. „We moeten niet vier jaar lang een status quo hebben. doorWout Bareman DOEL - Dc Schelde is zoveel meer dan een vaarweg. Ook de ecologische waarde is groot. En daarnaast is het Scheldegebied van toeristisch belang. Al die aspecten komen aan bod in de eerste editie van de Schelde- krant, die gisteren in het bezoe kerscentrum van de kerncentrale bij Doel werd ge presenteerd. De krant moet zo wel omwonenden als de toerist een heus Scheldegevoel bezor gen. De Scheldekrant is een initia tief van het informatiecentrum en het Scheldefonds, een plat form van de overheid, het bedrijfsleven en de milieuorga nisaties in Vlaanderen en Zee land. In de kolommen worden niet alleen op luchtige wijze uit stapjes, boeken en bijvoorbeeld de sportvisserij belicht, maar ook uiterst serieuze zaken als de veiligheid, de toekomstige ont wikkeling van het Scheldege bied en behoud of zelfs uitbrei ding van de natuurwaarden. Huis-aan-huis-verspreiding bleek te kostbaar. Daarom is ge- .kozen voor distributie via bi bliotheken, gemeentehuizen, toeristische bureaus en bezoe kerscentra. Exemplaren zijn ook te bestellen bij het Schelde Informatiecentrum. Het uiteindelijke doel van de krant: de maatschappelijke be trokkenheid bij de Westerschel- de en de Schelde vergroten, vooral met het oog op de discus sie over de verdere verdieping, natuurcompensatie en veilig heid. hoe meer u belt hoe lager het tarief elk half jaar gratis een Automatisch Abonnements Advies u betaalt alleen voor wat u belt NEC N223i 2 maanden gratis FlexiBel abonnement 2 maanden gratis i-mode WBnM Bestellen kan ook via 0800 - 0105 of www.kpn.com door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het plan van verkeersgedeputeerde A. Pop pelaars om eventueel extra tol te gaan heffen op de N62 wordt vooralsnog niet gedragen door het voltallig college van Gede puteerde Staten. Zelfs Poppe laars heeft over de tolheffing- om de verbreding van de Trac- taat- en Sloeweg te kunnen be kostigen - nog geen definitief standpunt ingenomen. De gede puteerde heeft slechts in ver kennende sfeer met minister Peijs van Verkeer over deze sug gestie gesproken. Dit antwoorden GS op vragen van WD-statenlid J. Maris. Maris wilde weten of Poppe laars zijn plan door GS werd ge dragen. Dit is dus (nog) niet het geval. Maris vond bovendien dat het provinciebestuur met het aan bod dan maar extra tol te gaan heffen in Zeeland de onderhan delingspositie met het Rijk om geld los te peuteren voor de noodzakelijke wegverbredin- gen ernstig had verzwakt. GS vinden dit absoluut niet. „De provincie heeft nu geen onder handelingspositie; de N62 is een provinciale verantwoordelijk heid en komt dus ook niet voor in het meerjareninvesterings- programma van het Rijk tot 2010Juist het zoeken naar win- winsituaties met het Rijk kan ons een onderhandelingspositie verschaffen en daarbij gaat het ook om het verkennen van mo gelijke oplossingsrichten (zoals het tolvoorstel)", antwoordden GS. Het provinciebestuur stelt ver der dat de Zeeuws-Vlamingen zich vooralsnog niet ongerust hoeven te maken over een even tuele extra-tolheffing. Simpel weg, omdat die voorlopig nog niet aan de orde is. „Of tol een begaanbare weg is en in welke vorm dat kan, zal in de komende periode onderzocht moeten worden." Het extra tolinitiatief vormt verder geen bedreiging voor de uitvoering van de zogenaamde motie Geluk. Het Zeeuwse WD-kamerlid stelde begin dit jaar voor om rentevoordelen van de Westerscheldetunnel op zij te zetten voor de financiering van een kanaaltunnel bij Sluiskil. drijven zijn. Maar daardoor is Zeeland nu ook veel minder ge voelig voor de langdurige dip de ict-sector doormaakt. De aanhoudende neergang van de Zeeuwse economie leidde di rect tot verlies aan banen. De door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voor de visserij zijn spannende dagen aange broken. De Europese ministers van Visserij praten vandaag en morgen over de visquota voor volgend jaar. Op tafel ligt het voorstel van Eurocommissaris Fischler om het voor Nederland belangrijke scholquotum met veertig procent te verlagen. Dit haalt het niet, denken veel vis sers, maar dat het scholquotum weer omlaag gaat, lijkt onver mijdelijk. Sinds 1975 gelden vangstbeper kingen voor schol, tong en ka beljauw. Overbevissing dreigde en dé landen rond de Noordzee besloten actie te ondernemen. „Veel stelde het de eerste jaren niet voor", is de indruk van J. de Wilde, medewerker van de sec tie visserij van het Landbouw Economisch Instituut (LEI). „De visquota waren niet meer dan adviezen. Pas met de komst van het gemeenschappelijke Europese visserijbeleid in 1983 is het menens geworden. Zeker eind jaren tachtig, toen Brussel van Nederland eiste dat het veel strenger zou gaan controle ren." De jaren tachtig waren, achter af gezien, absolute topjaren voor de scholvissers. De maxi male hoeveelheden vis die ze mochten aanvoeren, stegen van 105.000 ton in 1981 naar 185.000 ton in 1985. Nog tot in 1994 bleef het scholquotum bo ven de 150.000 ton schommelen. Om vervolgens in twee jaar te dalen tot ruim 78.000 ton. In 1999 en 2000 werd de 100.000 ton bijna weer gehaald, waarna de klad erin kwam. Afgelopen jaar was met 73.250 ton een voorlopig dieptepunt. Een voorlopig dieptepunt, want Eurocommissaris Fischler wil in 2004 terug naar 43.950 ton. Minister Veerman zet - gehoord de vissers - in op 65.000 ton. Het is altijd afwachten wat de on derhandelingen in Brussel ople veren, maar dat het minder wordt, staat vast. Visserij biolo gen verwachtten voor volgend jaar eerst nog een herstel van de scholstand, maar ze bleken zich 100.000 ton misrekend te heb ben. Schol groeit minder snel, stellen zij, en schol uit het suc cesvolle geboortejaar 1996 is praktisch weg. Onvoorspelbaarheid De visserijsector ergert zich aan de onvoorspelbaarheid van de biologische adviezen én aan de grote schommelingen in de vis quota. Vissers, vishandelaren en -verwerkers kunnen er niet mee uit de voeten en het is slecht voor de beeldvorming, stelt voorzitter G. Pastoor van de Vi- sfederatie, de organisatie van vishandel en -verwerking. „Op verjaardagsfeestjes krijg ik het te horen. 'Jullie vissen de zee leeg'. We moeten daarvan af en overstappen naar meerjarige quota, die de trend omlaag of omhoog volgen. Dat is beter voor de bedrijfsvoering in de sector en voor de beeldvorming. Je moet er toch niet aan denken dat het grote publiek zich van ons afkeert. Leiden is dan pas echt in last." Een stabiel scholquotum van 100.000 ton zou het mooiste zijn, vindt Pas toor. Terug naar de jaren tachtig Advertentie fflLIPPINE - De werkgroep oofvogels Zeeland zoekt nieu- k vrijwilligers. Die zijn nodig m meer waarnemingen in het wld te kunnen doen, naar aan- «ezigheid, gedrag en voedsel ran de vogels. Bovendien kun- ten de vrijwilligers meewerken aan het opsporen van hardnek kige roofvogel-vervolgers. Om de nieuwe vrijwilligers op weg te helpen, organiseert de werkgroep komend jaar twee cursussen roofvogelnestkarte- hng, in Zeeuws-Vlaanderen en opTholen. Dat gebeurt samen net de natuurbeschermings- terenigingen 't Duumpje en De Steltkluut. Ter voorbereiding i worden twee informatie-avon- cenbelegd, vandaag in de Baec- kermat te Westdorpe (aanvang -O.OO uur) en 14 januari op Tho- kn(plaats nog niet bekend). Voorzitter Henk Castelijns van de werkgroep vertelt dat al lan ger behoefte bestaat aan meer medewerkers voor roofvogelon- teoek. Ook de elk voorjaar weer opduikende gevallen van roofvogelvervolging maken in zet van meer vrijwilligers ge wenst, aldus Castelijns. Punt is dat die wel over enige kennis ran roofvogels moeten beschik ken en daarvoor is de cursus. werkgelegenheid nam dit jaar af met 0,2 procent. Maar ook hierbij geldt dat het in de rest van Nederland nog slechter gaat. Gemiddeld daalde de werkgelegenheid met 1,3 pro cent. Tegenover de treurig stemmen de resultaten in 2003 staat dat het in Zeeland nog relatief goed is gegaan. Elders in het land kwam de recessie harder aan. Bruurs noemt drie belangrijke 'impulsen' die de Zeeuwse eco nomie nodig heeft om uit de neerwaartse spiraal te komen. Een stabielere buitenlandse markt, omdat veel bedrijven af hankelijk zijn van export. De WCT kan volgens hem een 'be langrijk economisch trekpaard' worden. Ook is een versterking van de recreatie nodig. Vrijdag presenteert de Kamer van Koophandel een rapport over de WCT aan Provinciale Staten. In januari volgt een rapport over toerisme in Zeeland. ijnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Voor Zeeuwse ondernemers is 2003 een jaar om sncl Ie vergeten. Ook al pres- leerden zij beter dan het lande lijk gemiddelde, de negatieve ,rend van de laatste jaren heeft jich voortgezet. Afzet, omzet, winst en werkgelegenheid daal- denopnieuw. En het vertrouwen 0p een voorspoediger 2004 is klein. De Zeeuwse economie is verder sekrompen. Uit de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling (Erbo) van de Kamer van Koophandel blijkt dat al leen de industrie zich aan de malaise heeft weten te onttrek ken, Dankzij de afronding van «rote investeringen in de pro ductiecapaciteit nam de omzet toe. De bouwbedrijven kregen de «rootste klap te verwerken om- - dat er veel minder huizen wor den gebouwd. Him omzet daal de met zes procent. En als ook het einde van het werk aan de Westerscheldetunnel wordt meegerekend, zelfs twaalf pro cent. Zomer De groothandel en de detail handel verkochten dit jaar veel minder dan in 2002. Dat is ge compenseerd door hogere prij zen te vragen. Dat leidde in de markt voor luxe goederen, zoals I auto's en woninginrichting tot zuiniger koopgedrag van con- - zumenten. De voedingsmidde lensector had daar minder last ran, omdat op eten en drinken minder snel wordt bezuinigd. De detailhandel profiteerde te- van de mooie zomer. Door prachtige weer brachten meermensen hun vakantie door in Nederland. Zeeland was een veelbezochte provincie. Zowel a. iehoreca als de accommodaties Wen daardoor een beter jaar dan 2002. De dienstensector seemt een bijzondere positie in. Ten tijde van de enorme groei in at name de informatie- en «oimunicatietechnologie (iet) Weerde Zeeland nauwe- t 1% omdat hier weinig ict-be- met scholquota ver boven dat niveau hoeft hij niet. Hij heeft het idee dat de vangsthoeveel- heden in die tijd en begin jaren negentig te hoog zijn vastge steld. Terwijl het volwassen scholbestand sinds 1993 al on der het veilig biologisch mini mum van 300.000 ton zat, ble ven de scholquota nog tot in 1994 hoog, boven de 150.000 ton. Vissers moesten daar later de tol voor betalen. De quotada ling heeft zich vertaald in hoge re prijzen. „Maar", merkt Pastoor op, „we hebben nu het niveau bereikt dat de rek eruit is. We dreigen ons uit de markt te prijzen. Pro beer dan maar terug te komen. Met de maatjesharing is dat bij voorbeeld niet meer gelukt. No ren en Denen hebben die mai-kt overgenomen." Vissersboten in de haven van Vlissingen. foto Ruben Oreel doende draagvlak bestaat voor een nieuwe verdieping. De stichting stelt dit in een reactie op de aanzet voor de ontwikke- lingsschets Schelde-estuarium. De ontwikkelingen van de Ant werpse haven zijn, zo erkent de stichting, de afgelopen twintig jaar spectaculair geweest. Maar de Belgische overheden hebben in dezelfde periode nagelaten een nationaal havenbeleidsplan op te stellen. De havenbesturen van Antwerpen, Gent en Zee- brugge voeren alle een eigen be leid. „Het ontbreekt België c.q. Vlaanderen aan visie tot hun ei gen schande en schade", schrijft De Levende Schelde. „Voor de inlandhaven Antwerpen was en is te voorzien dat ze voor een on oplosbaar probleem zou komen te staan." Er zit volgens De Levende Schelde niets anders op dan grenzen te stellen aan diepgang en tonnage van de zeescheep vaart naar Antwerpen en te on derzoeken of Vlissingen, Zee- brugge en eventueel Duinkerke als voorhaven voor Antwerpen kunnen dienen. De veiligheid is naar het oordeel van De Leven de Schelde niet gediend met een verdere verdieping van de Wes- terschelde. De hoeveelheid vloedwater neemt toe, net als de snelheid van de vloedgolf. Van een mogelijke O verschelde wil De Levende Schelde al hele maal niets horen. Zo'n verbin ding tussen de Wester- en de Oosterschelde om hoge water standen in de Westerschelde af te toppen, kan wat de stichting betreft nu al het archief in: een te grote ingreep in het land schap, te duur en een bedreiging voor de schone Oosterschelde. In een concept-inspraakreactie van de provincie Zeeland -de Staten bespreken de mer-aan- zet vrijdag- spreekt het dage lijks provinciebestuur het ver moeden uit dat de aanleg van de Overschelde moeilijk te vereni gen is met het beleid voor de Oosterschelde en voor de Delta als geheel. GS vragen zich af hoe met de mogelijk negatieve ge volgen zal worden omgegaan in de voorbereidingen voor de ont- wikkelingsschets. Gepleit wordt voor afstemming met het onderzoek dat de pro vincie laat uitvoeren naar mo gelijkheden om de Westerschel de Container-terminal toch aan te leggen. door Ben Jansen GOES - Het moet nu maar eens afgelopen zijn met de onrust die steeds weer onder de Zeeuwse bevolking wordt gezaaid met verdiepingsplannen voor de Westerschelde en daaraan ver bonden natuurcompensatie maatregelen door middel van ontpolderen. De stichting De Levende Delta acht een verdere aanpassing van de vaargeul on toelaatbaar en politiek en maat schappelijk onaanvaardbaar. De Levende Delta, verklaard te genstander van ontpoldering, meent dan ook dat in Nederland en vooral in Zeeland onvol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15