Middelburg moet niet uitzetten PZC Provincie steunt Vlissings plan voor Kenniswerf Maak er een kerststad van Verzekering dekt schade door sloop kazerne ommissie bekijkt ïiogelijkheden voor Middelburgs boek Mannen beboet voor rijden met drank op 11 )ïoenLinks wil voorkomen dat asielzoekers op straat worden gezet Gehele voorraad parfum weg Kinderen versieren kerstbomen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Pronto •ze WALCHEREN woensdag 17 december 2003 Luarlia Berkelder DDELBURG - De verzeke- «aatschappij van de ge- jnteMiddelbuig is bereid om ieUart van de schade die is tslaan bij de sloop van de [•boijskazeme aan de Ko estraat te vergoeden. De JJiige schade moet worden rerhaald op de sloper. lat zei wethouder A. van 't esteinde gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. De PvdA had naar aanleiding van de schadegevallen in de Ko ningstraat een motie ingediend. Daarin werd het gemeentebe stuur opgedragen om de schade op korte termijn zo soepel mo gelijk op te lossen. „Het gaat om het fatsoen", zei W. Kooiman. „Het gaat om de manier waarop je met bewoners omgaat." De partij trok de motie in, na toe zeggingen van de wethouder. Volgens Van 't Westeinde kan de gemeente niet beloven dat alle schade wordt vergoed. „Bij het aangaan van de verzekering heb ik moeten beloven om de verze keringsmaatschappij niet te compromitteren. Ik mag geen toezeggingen doen aan gedu peerden. Als ik dat wel doe, kan de verzekering de vergoeding van de schade bij de gemeente leggen." Hij vertelde dat er in middels bericht is van de maat schappij. „Ze stellen zich aan sprakelijk voor het grootste deel van de schade. Voor de rest vin den ze dat de sloper aansprake lijk is." De gemeenteraad nam genoegen met de toezegging van de wethouder dat hij er alles aan doet om schade te voorkomen. ,Ik zie uw motie als een aanspo ring, een aansporing die ik ei genlijk niet nodig heb." Alleen de Politieke Partij Middelburg was niet tevreden. „De primaire verantwoordelijkheid ligt bij de gemeente", zei H. Akdag. „Ik ben het niet eens met het ver schuiven van de verantwoorde lijkheid naar de verzekerings maatschappij." D66-raadslid R. van Eijkelen- burg noemde de motie van de PvdA 'verdacht'. „Per saldo was u het, met uw club, die ervoor heeft gezorgd dat die schade heeft kunnen ontstaan." De PvdA was één van de partijen die voor de bouw van het theater aan de Zuidsingel stemde. jnnrNadia Berkelder IDDELBURG - De fractie van oenLinks in Middelburg jndt dat de gemeente in navol- ing van de vier grote steden iet langer mee moet werken nhet uitzetten van asielzoe- n. De partij wil dat er alleen gmeegewerkt wordt aan uit- ttingen als mensen direct het nd kunnen verlaten of terecht linnen in een uitzetcentrum, isteravond werd een motie iet die strekking net niet aan komen door de gemeente- lad. stemmen staakten door af- zigheid van drie raadsleden, t betekent dat er volgende ..and opnieuw over het voor- el moet worden gestemd. Ge en de stemverhoudingen euvelt het dan waarschijnlijk j. GroenLinks kreeg steun ode PvdA, de ChristenUnie, iddelburgse Belangen, de SP D66. J. van Nieuwenhuizen IroenLinks) noemde het be id van de rij kso verheid 'mens- iterend'. „We vinden het inhu- aan dat mensen zonder meer it worden gezet. Op dit oment staat er weer een echt- jar met kinderen onder het tntdoek." Zedoelde op de familie Pechin- a, die al zes dagen voor het gdzoekerscentrum bivak- teit. Ze hebben geen recht serop opvang. Volgens doch- teAlla is er in hun zaak ver- rad hoger beroep in te stellen De familie Pechinin uit Oezbekistan zit voor de zesde dag buiten het asielzoekerscentrum. en weigert de gemeente te hel pen. Wethouder A. de Vries ont kent dat. „Wij hebben opvang aangeboden. De familie wil daar geen gebruik van maken. Ze willen hun protest laten ho ren. Deze mensen kiezen er zelf voor." Volgens De Vries is de situatie in Middelburg anders dan in de grote steden, omdat er geen asielzoekers in woningen van de foto Ruben Oreel gemeente wonen. „We hebben geen rol bij de feitelijke uitzet ting. We woi-den geconfronteerd met het handelen van het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers en maken daar het beste van." De gemeente zorgt samen met de stichting Inlia voor op vang van asielzoekers. Inlia vangt momenteel tussen de vijfhonderd en zeshonderd asielzoekers op in Zeeland. Ze wonen in particuliere wonin gen, maar ook in vakantiehuis jes en caravans. Inlia wil alleen asielzoekers opvangen die nog uitzicht hebben op een legaal verblijf in Nederland. G. Burger van Inlia zegt dat dat niet an- ders kan. „Als je illegalen op vangt, overtreed je de wet. We worden in de gaten gehouden. Wat de gemeente nu doet is slim, maar ook rechtvaardig." Vol gens hem is het onmenselijk om mensen zonder toekomstper spectief in Nederland te blijven opvangen. „Je kunt ze eten en drinken geven, maar dat is niet genoeg. Het is voor mensen zelf ook beter om terug te gaan dan om illegaal in Nederland te blij ven." Burger vindt dat niet de lokale politiek, maar de landelijke ac tie moet ondernemen. Zo kun nen asielzoekers die geen toe gang krijgen tot hun land de mogelijkheid krijgen om in Ne derland blijven. Ze hebben dan echter geen recht op opvang. De mensen belanden op straat en komen weer bij Inlia terecht. Overigens ontkende minister R. Verdonk deze week na vragen van vluchtelingenwerk dat er ambassades zijn die papieren weigeren te verstrekken. door Selma Osman VLISSINGEN - De provincie is bereid de gemeente Vlissingen te helpen met de ontwikkeling van een Kenniswerf in het ge bied rond de Edisonweg en de Vlissingse binnenhavens. Het college van Gedeputeerde Sta ten was gisteren in Vlissingen om met vertegenwoordigers van de gemeente, het ROC en de Ho geschool Zeeland te praten over het project. Geld is nog niet toegezegd, want daarvoor was het volgens on- derwijsgedeputeerde G. van Heukelom te vroeg. Wel heeft het provinciaal college beloofd de nodige ondersteuning te bie den op alle beleidsonderdelen. Wethouder L. Poppe-de Looff was daar blij mee. „We zien dit als een steun in de rug. De pro vincie is toch de poort naar de verschillende ministeries." De gemeente wil in het Edison- gebied tussen nu en tien jaar een stadsdeel oprichten waar hoger en middelbaar beroepsonder wijs en kennisintensieve bedrij ven kunnen profiteren van el- kaars aanwezigheid. Ook is er ruimte voor wonen en recreëren voor de studenten die in het ge bied gehuisvest worden. Verontreiniging Gedeputeerde G. van Heukelom (onderwijs) vindt het een prach tig plan, maar het heeft volgens hem zijn tijd nodig om alle pro blemen op het gebied van ruim telijke ordening en milieu weg te poetsen. Zo bestaat het ver moeden van ernstige bodemver ontreiniging en is een deel van de benodigde grond nog in han den van Zeeland Seaports. Ook de combinatie van wonen met industrie in de buurt is las tig. De komende tijd zal de pro vincie de gemeente ondersteu nen die hobbels weg te nemen. Eveneens is beloofd dat de pro vincie op zoek gaat naar Euro pese subsidies. Natuurlijk hoopt wethouder Poppe dat er op termijn voor Vlissingen ook nog een fikse provinciale bijdrage in zit. Daar heeft ze de delegatie gisteren ook om gevraagd. „In Friesland is voor drie onderwijsinstellin gen tien miljoen beschikbaar gesteld. Dat heb ik als voorbeeld genoemd." RPCZ Volgens Van Heukelom is dat een utopie. De Roosevelt Acade my in Middelburg heeft onder voorwaarden 1,8 miljoen euro gehad. „Ik acht het niet onmo gelijk dat we ook voor Vlissin gen iets doen." Gedeputeerde G. de Kok heeft toegezegd Vlissingen te helpen overeenstemming te bereiken met de bedrijven op de landton gen in het gebied. De grond is ei gendom van Zeeland Seaports en de erfpachtovereenkomsten met de bedrijven lopen af in 2009. „Die bedrijven willen ook weten waar ze aan toe zijn. We moeten een goede oplossing zoeken. Bedrijven die niet meer watergebonden zijn kunnen naar een bedrijventerrein en voor de overige bedrijven moet een andere lokatie binnen de provincie worden gezocht." Poppe maakte tevens bekend dat het Vlissingse college heeft besloten het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) eenmalig 350.000 euro te geven voor vestiging op de Kennis werf. Het RPCZ zal daar in het voorjaar van 2004 naartoe ver huizen. 's-GRAVENPOLDER - Bij een inbraak in een winkel in 's-Gra- venpolder is gisternacht bijna de gehele voorraad aan parfum gestolen. Het schadebedrag is onbekend. sorNadia Berkelder ÖDDELBURG - Voor de zomer ioet er een plan liggen voor het thrijven van een standaard werk over de Middelburgse ge- ïiedenis. De gemeenteraad ilemde gisteren in met een voor- el van de ChristenUnie om een immissie in te stellen die de ogelijkheden daarvoor moet iderzoeken. De gemeenteraad slist vervolgens of er geld loor het project wordt uitge- okken. fe beseffen dat het in deze tij- jn van krapte en bezuinigin- Snbest moeilijk te verkroppen om dit te doen", zei A. Rots hristenUnie). Rots schat in at het 120,000 euro kost om een boek te maken. De immissie krijgt de opdracht ?mop zoek te gaan naar sponso ren fondsen om het project te pancieren, de gemeente zou de ®t moeten ophoesten. Rots fcldevoor het bedrag voorlopig reserveren, maar daar voelde «raad weinig voor. De Chris tenUnie ging akkoord met het voorstel van wethouder A. van 't resteinde om de financiën pas «bespreken als het plan klaar Volgens Rots is nu het juiste mo ment om een dergelijk boek te maken. Er is een groep historici bezig met het schrijven van de geschiedenis van de Abdij. Die is volgend jaar klaar. De Chris tenUnie pleitte ervoor om de kennis die bij dat project is op gedaan, niet verloren te laten gaan. Rots heeft inmiddels con tact gezocht met mensen die in de commissie plaats willen ne men. Dat ging een aantal raadsleden te ver. „Ik heb de indruk dat de heer Rots iets te snel is gelopen zei P. Kraan (Politieke Partij Middelburg). D66 stelde voor om het boek te laten schrijven door studenten van de Roosevelt Academy. „Dat zou een leuk cadeau zijn, in ruil voor de inspanningen die de gemeente voor de Roosevelt Academy heeft gedaan." De PvdA wilde geen verwachtin gen wekken die wellicht niet na gekomen kunnen worden en stemde tegen. Het plan kreeg steun van het CDA, GroenLinks, de SGP, Middelburgse Belangen en de SP. „Als geboren en getogen Middelburger moet ik er wel achter staan aldus W. Steketee (SP). Advertentie) Ondernemer J. van Zuijlen: „Het gaat me niet om die paar centen. Het gaat erom dat mensen het allemaal super vinden. En daar heb je een heel jaar profijt van." foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Middelburg moest gis teren zwaar leergeld betalen voor zijn actie. Voor twee keer rijden onder invloed en het rij den tijdens een ontzegging werd de verdachte door de Middel burgse politierechter A. Jans- sens conform de eis veroordeeld tot negen maanden rijontzeg ging, 1500 euro boete, waarvan 500 euro voorwaardelijk en 28 uur taakstraf. De Middelburger was in de vroege ochtend van 19 oktober dit jaar in Vlissingen twee keer in de fout gegaan door met te-t veel alcohol achter het stuur te* kruipen. Nadat hij de eerste i keer bij een alcoholcontrole was betrapt met 700 microgram, ne geerde hij een rijverbod door ruim een uur later weer in zijn auto te stappen. De politie hield hem opnieuw aan met een te hoog alcoholpercentage. Bij de eerste keer werd het rijbe wijs ingevorderd, maar hij ging toch weer rijden. „Het was van de politie niet echt verstandig om me te laten gaan. Ik verkeer de nog zwaar onder invloed", stelde cle Middelburger. Volgens de politierechter was dat zijn verantwoording. „Ik geef tot dat ik fout ben geweest, maar ze hadden me langer kun nen vasthouden", aldus de man. Het vieren van zijn twintigste verjaardag pakte 8 oktober voor een drankrijder uit Oost-Sou burg duurder uit. De man werd in Middelburg, onderweg naar huis, aangehouden en blies 640 microgram, bijna drie keer zo veel als toegestaan. De Soubur ger kreeg conform de eis 600 eu ro boete, waarvan 200 euro voorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. OOSTKAPELLE - Leerlingen van basisschool De Knotwilg en De Regenboogschool hebben gisteren in Oostkapelle veertig kerstbomen versierd. De bomen zijn geplaatst door de plaatselijke Onclernemingsver eniging. Doel van de actie is het tegengaan van vandalisme. „We willen voorkomen dat dit jaar opnieuw de verlichting wordt kapotgemaakt. We den ken dan aan bijvoorbeeld oude re broers en zussen van de basis schoolleerlingen. Door de be trokkenheid wordt vernieling dit jaar mogelijk voorkomen", aldus Ad van Gelder van de On dernemersvereniging Oostka pelle. door Selma Osman VLISSINGEN - Het ultieme kerstgevoel opsnuiven, hoeft niet meer in een tot kerstmarkt omgetoverd tuincentrum maar kan ook op de Vlissingse boule vard. Horeca-ondernemer J. van Zuijlen heeft zijn twee za ken uitbundig versierd. „Ik dacht: wat in Amsterdam kan, moet hier toch ook kunnen." Buiten op de stoep komt de kerstsfeer je al tegemoet. Grote bomen met lichtjes en een tafe reeltje van kerstman met arre stee doen veel wandelaars stop pen. Binnen lijkt het wel een ballenbak, maar dan omge keerd en uiterst breekbaar. Aan de plafonds hangen meer dan drieduizend rode en gouden ballen, omlijst met nog meer lichtjes en heel veel dennen groen. Een kerstman met ren dieren en slee zweeft door de lucht. Zeven medewerkers van Intra tuin zijn anderhalve week bezig geweest om alles op te hangen. Van Zuijlen, eigenaar van de restaurants Raymondo en Ste- fano's, wilde 'een lekker sfeer tje' in zijn zaken. Daarnaast hoopt hij dat zijn actie andere Vlissingse ondernemers aanzet om ook eens iets uitbundiger kerst te vieren. „Het zou leuk zijn als Vlissingen meer zou hebben dan boulevard en zee. Maak er met z'n allen een kerst- stad van. Dan trekken we ook in de winter extra publiek." Collega-ondernemers hebben hem al voor gek verklaard, want de kosten zouden vele malen ho ger zijn dan wat Van Zuijlen tij dens de kerst zou kunnen ver dienen. „Dat is ook zo", geeft hij onmiddellijk toe. „Maar het gaat me niet alleen maar om die paar centen. Het gaat erom dat mensen het allemaal super vin den. En daar heb je een heel jaar profijt van," Het exacte bedrag wil hij niet noemen, maar Van Zuijlen telde voor 'het sfeertje' tussen de tien- en twintigduizend euro neer. Deze dagen zijn de kroon op het werk, vindt hij. En de boulevardbewoners? „Die zijn er blij mee. Dat is ook wel eens anders. Een nieuw terras vinden ze het wat minder leuk." Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Aan de weersomstandighe den is dezer dagen niet veel plezier te beleven. Dus toen die Vlissingse familie plotse ling door Italiaanse kennis sen werd uitgenodigd om twee weekjes te komen loge ren aan de Middellandse zee, werd gretig op dat aanbod in gegaan. Pa en ma pakten hun koffers, en reisden af naar het zonni ge zuiden. Omdat het nog midden in het schoolseizoen was, werd hun negenjarige dochter bij oma achtergela ten. Om contact met pa en ma te kunnen onderhouden, kreeg ze het telefoonnummer van het Italiaanse gastgezin. Iedere dag zou ze even vijf minuutjes bellen. Maar al wie er belde, de negenjarige niet. Telkens wanneer de te lefoon ging, hoorden pa en ma hun gastvrouw 'pronto' zeggen. Daar keken ze niet van op. Italianen roepen even vaak 'pronto' als wij hier 'hallo'. Hun dochter echter, meldde zich niet.Na een paar dagen taal noch teken uit het Vlissingse te hebben ge hoord, besloten de vakantie gangers zelf maar eens met hun dochter te bellen. „Ook wat moois!", riep die uit. „Jullie hebben het foute nummer achtergelaten. Want ik krijg de hele tijd de familie Pronto aan de lijn, en dan hang ik maar op..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11