Heren iging op Cyprus lijkt na verkiezingen nog ver weg Duits hervormingsplan rond PZC5 bsreo China en Afrika omarmen elkaar opruiminq Wesley Clark getuigt voor Tribunaal Peru treedt af Chinese lijst terroristische groepen Passagiers vermist na zinken boot Oudste man 114 jaar oud Arrestaties na aanslag Musharraf Tien jaar voor babymoord in trein Filip De winter stijgt met stip op populariteitsladder Critici noemen akkoord over belastingverlaging veel te mager Inwoners Azerbeidzjan bewijzen Alijev laatste eer ioedanezen op de vlucht dinsdag 16 december 2003 PEKING - China heeft gisteren voor het eerst een lijst gepu bliceerd van moslimgroeperingen die volgens de autoriteiten verantwoordelijk zijn voor aanslagen en moord. Het Chinese ministerie van Openbare Veiligheid heeft vier groepen uit het noordwesten op de lij st gezet die daar de eigen islamitische staat Oost-Turkistan zouden willen vestigen. Het gaat om de Islamitische Beweging van Oost-Turkistan (Etim), de Bevrijdingsbeweging van Oost-Turkistan (Etlo), het Uighur-wereldjongerencongres (WUYC) en het Informa tiecentrum Oost-Turkistan (Etic). Volgens China hebben de eerste twee geld gekregen van Al Qaeda. ANP/RTR/AFP JAKARTA - Een veerboot met circa tachtig passagiers is gis teren gezonken in Oost-Sumatra. Ongeveer vijftien opvaren den worden volgens een districtswoordvoerder vermist, 66 mensen konden gered worden. Het schip voer op de Kampar Rivier nabij Rumbio, 945 kilo meter ten noordwesten van Jakarta. Volgens het Indonesische persbureau Antara gebeurde het ongeluk vlakbij de plek waar de vermoedelijk te zwaar beladen boot moest aanmeren. Onder de passagiers ontstond paniek. Velen sprongen in de ri vier. ANP/DPA MENORCA - De oudste mens ter wereld, de Spanjaard Joan Riudavets Moll, heeft gisteren zijn 114e verjaardag gevierd. Hi] is op 15 december 1889 geboren. Volgens Spaanse berich ten geniet de man een goede gezondheid. Hij slaapt ten minste 14 uur per dag. De hoogbejaarde woont in zijn gebooideplaats Es Migjorn op het Baleareneiland Menorca. Sinds de dood van de Japanse Mitoyo Kawate, die eveneens 114 jaar werd, is de vroegere schoenmaker Riudavets de oudste wereldburger. De oudste bewoner van Nederland is de 113-jarige mevrouw Van Andel-Schippers uit Hoogeveen. ANP/DPA ISLAMABAD - Pakistaanse veiligheidsdiensten hebben ze ven mensen opgepakt, onder wie drie politieagenten, wegens de aanslag zondag op president Musharraf. Dat heeft d^tv- zender Geo gisteren gemeld. Het is niet duidelijk wie de arres tanten zijn en waar ze zijn gearresteerd. Musharraf ontsnapte zondag aan de dood toen een bom die had moeten ontploffen toen hij over een brug bij Rawalpindi reed, te laat afging. De brug werd beschadigd, maar niemand raakte gewond. Musharraf is een belangrijke bondgenoot van de Verenigde Staten. Pakistan heeft meer dan vijfhonderd mensen opge pakt die lid zouden zijn van Al Qaeda. ANP/DPA PEKING - Een Chinese vrouw die haar pasgeboren baby door een treintoilet spoelde, heeft tien jaar cel gekregen wegens moord. Dat berichtte de Chinese krant Youth Daily gisteren. Yang Huiping (28) bracht eind augustus op het toilet van een rijdende trein haar kind ter wereld. Andere passagiers hoor den een baby huilen, maar zagen Yang zonder kind uit het toi let komen. Zij verwittigden de spoorwegpolitie, die de vrouw arresteerde. De politie vond later het lijkje op het spoor. De moeder had het kind door het gat in de vloer naar buiten geduwd. ANP/AFP ÜgQonze redactie buitenland ANKARA - Een snelle hereni- pngop Cyprus lijkt na de parle mentsverkiezingen van zondag de Turkse Republiek in het noorden van het eiland moei- "Jk Zowel de oppositie als de 'egeringscoalitie won 25 zetels. fanvanbeide blokken kan dus een regering vor- m. De Turks-Cypriotische oiderRauf Denktash riep giste- n °P lot het vormen van een re aring van nationale eenheid. 0lgens hem toont de uitslag aan dat zijn volk voor hereni- |ln2en voor aansluiting bij de 'iiopese Unie is, maar niet te gen elke prijs. Als de partijen er nnen twee maanden niet in agen een regering te vormen, zijn er naar zijn memng nieuwe verkiezingen nodig. De oppositie van de (zelf-uitge- roepen) Turkse Republiek van Noord-Cyprus (TRNC) wil zich graag herenigen met de rest van het eiland om als één Cyprus lid van de Europese Unie te wor den. TRNC-leiderRauf Denkta sh heeft hereniging steeds te gengehouden en dat kwam hem - maar ook Turkije - op kritiek uit het buitenland te staan. De oppositie wilde Denktash wip pen, als zij genoeg winst zou be halen, en meteen gaan onder handelen over hereniging en dus aansluiting bij de EU. De twee grootste oppositiepar tijen kregen volgens voorlopige tellingen samen 48,1 procent, tegen 46 procent voor de rege ringscoalitie. Maar door een ingewikkeld systeem krijgen beide blokken elk 25 zetels. On geveer 85 procent van de 141.000 kiesgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. De defi nitieve uitslag komt pas over enkele dagen. „Zo'n uitslag hadden we niet verwacht", zei oppositieleider Mehmet Ali Talat van de Repu blikeinse Turkse Partij (CTP). Zijn partij werd in feite win naar, met 35,2 procent van de stemmen. „Hierdoor komen we in een zeer curieuze positie." Premier Dervis Eroglu, leider van de regerende UBP weet de winst voor de oppositie aan stemmingmakerij door het bui tenland, dat de druk op Denkta sh om te herenigen inmiddels hoog heeft opgevoerd. De Europese Commissie heeft gisteren opgeroepen snel weer te gaan praten over het VN-her- enigingsplan dat in maart van tafel ging omdat Denktash het met onderdelen niet eens was. Hoewel de uitslag 50-50 was, geeft die wel aan dat 'een meer derheid' het conflict wil oplos sen, aldus een woordvoerder van commissaris Verheugen, verantwoordelijk voor de EU- uitbreiding. Ook de Grieks-Cy prioten willen hereniging. Cyprus is sinds 1974 verdeeld. Het Turkse leger bezette toen het noorden van het eiland. De Turkse Republiek Noord-Cy- prus (TRNC), die negen jaar la ter werd uitgeroepen, wordt in ternationaal niet erkend en krijgt alleen steun van Ankara. Cyprus mag in 2004 lid worden van de Europese Unie, bij voor keur als herenigd eiland. Als dat niet lukt, blijft het noorden bui ten de EU, wat een latere toetre ding van Turkije tot de Unie zal bemoeilijken. ANP/DPA/AFP/RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - China en Afrika hebben elkaar gisteren uitbun dig de liefde verklaard. Tegelijk zetten ze zich scherp af tegen wat de Chinese premier Wen Jiabao 'westers hegemoniege drag' noemde. Jiabao is in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba voor een tweedaagse Afro-Chinese top, die moet lei den tot meer economische en politieke samenwerking. China voert al een paar jaar een intensief charme-offensief in Afrika. Peking ziet dat conti nent als een welkome partner nü China dankzij een razendsnel groeiende economie een van de' belangrijkste spelers op het we reldtoneel begint te worden. Om die positie te schragen heeft China steun nodig in internatio nale organisaties als de Verenig de Naties en de Wereldhandels organisatie (WTO). De Chinese premier redeneerde gisteren echter omgekeerd. Hij stelde dat China de ontwikke lingslanden zal helpen via de permanente zetel die het land heeft in de VN-Veiligheidsraad, en dat die hulp wordt gegeven 'met de diepste oprechtheid en zonder politieke voorwaarden'. Jiabao zei dat wereldvrede en ontwikkeling geen kans hebben als ontwikkelingslanden steeds armer worden. Premier Jiabao signaleerde gis teren dat de 'lelijke kop van het hegemonisme zich weer op richt'. Hij verweet rijke landen te weinig te doen voor Afrika en het continent geen eerlijke kans te geven bij de globalisering. „De ontwikkelde landen heb ben de plicht hun markten te openen, landbouwsubsidies af te schaffen, maar ook hulp te ge ven en schulden kwijt te schel den." Dit alles was als muziek in de oren van de Afrikaanse toe hoorders. Vooral de Zimbabwaanse presi dent Röbert Mugabe, die een felle anti-westerse cumpagr voert, genoot met vcllc teugen. In een met luid applaus ontvan gen speech riep hij alle Afri kaanse landen op de blik defini tief oostwaarts te richten en China te omarmen. Onder aanvoering van China, Brazilië, India en Afrikaanse landen als Zuid-Afrika en Nige ria wordt gewerkt aan een vrij handelszone voor nu 20 ontwik kelingslanden. Deze Zuid-Zuid-as vertegen woordigt de helft van de wereld bevolking, en kan een factor van belang worden. GPD cent van de stemmen zou halen, ruim één procent meer dan bij de parlementsverkiezingen in mei van dit jaar. Vooral de keiharde campagne van de partij tegen de invoering van gemeentelijk stemrecht voor migranten, op dit moment een heet hangijzer in België, lijkt aan te slaan bij ontevreden liberale kiezers. Die kregen in januari van dit jaar een gezicht toen Europarlementslid Ward Beysen uit de VLD (Vlaamse Li beralen en Democraten) stapte, om een eigen partijhet Liberaal Appèl, op te richten. Beysen on derhandelt met Dewinter over een mogelijke gezamenlijke lijst bij de gemeenteraadsverkiezin gen in 2006. Volgens de peiling zou de SP-A van Stevaert de grootste partij worden, en de VLD inhalen. De Vlaamse groenen halen de kies drempel niet. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Filip Dewinter, de Antwerpse leider van het ex treem-rechtse Vlaams Blok, is populairder dan ooit. In een opi niepeiling van de Franstalige krant La Libre Belgique staat Dewinter op nummer drie in de top-tien van populairste politi- Op de eerste plaats staat de Has seltse socialistenleider Steve Stevaert. Tweede is de liberale premier Guy Verhofstadt. Voor het eerst streeft Dewinter ande re coryfeeën als minister van Mobiliteit Bert Anciaux en de christen-democratische oud premier Jean-Luc Dehaene voorbij. Uit de driemaandelijkse peiling blijkt dat het Vlaams Blok, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden in België, 19,4 pro- lange vorststraat - goes DEN HAAG - De Amerikaan se ex-generaall Wesley Clark praat met journalisten bij het gebouw van het Joegoslavië - Tribunaal in Den Haag. Daar trad hij gisteren achter geslo ten deuren op als getuige in de zaak tegen de voormalige Ser vische president Milosevic. Clark was opperbevelhebber van de Navo en onder zijn lei ding werd in 1999 Servië ge bombardeerd.Clark, die ook een van kandidaten van de democraten is voor de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen volgend jaar, hield giste ren verder een lezing in Den Haag over transatlantische sa menwerking. Hij zei daar dat de Verenigde Staten en Europa een nieuw verbond moeten aangaan, dat verder gaat dan de samenwerking binnen de Navo en zich ook moet uit strekken tot politiek en econo misch terrein. Hij riep zijn landgenoten op beter naar de Europeanen te luisteren en hun zorgen en wensen serieus te nemen. foto AP Advertentie loorAad Luymes LIMA - Premier Beatriz Merino "li Peru heeft gisteren haar inislag aangeboden, nadat pre sent Alejandro Toledo dat had ecist. Merino deed haar aan kondiging tijdens een toespraak opliet vliegveld van Lima, na dat ze van een bezoek aan de Verenigde Staten was terugge keerd, 'resident Toledo eiste vrijdag daal onverwacht het aftreden zijn regeringsploeg. Ook al- eadviseurs van het staatshoofd regen de opdracht hun functies neerteleggen. Merino, die in Peru erg populair Mei gisteren dat ze slachtoffer isvan een lastercampagne. Vol gens de ex-premier kreeg ze twee maanden geleden al te ho ren dat tegenstanders onder lei ding van haar voorganger Luis Solari haar naam door het slijk wilden halen. De campagne is volgens Merino bedoeld om haar voorstellen voor hervor mingen, waaronder hogere be lastingen, tegen te houden. Van premier Merino, die ge noemd is als kandidaat voor de presidentsverkiezing van 2006, werd gezegd dat zij lesbisch zou zijn. Peru is een overwegend katho liek land, waar homoseksuali teit wordt afgekeurd. Merino is veel geliefder dan To ledo, wiens populariteit tot een dieptepunt van 13 procent is ge daald. ANP/RTR door Wierd Puk BERLIJN - Duitsers betalen vanaf 1 januari 2004 minder in komstenbelasting. Dit moet tot grotere bestedingen leiden, waardoor de economie kan aan trekken. Maar volgens critici is het akkoord over belastingver laging en sociale hervormingen, dat de rood-groene regering van de Duitse bondskanselier Schroder gisteren bereikte met de oppositie, te 'mager'. Het laagste belastingtarief daalt van 19,9 naar 16 procent, het hoogste van 48 naar 45 pro cent. Schroder zei ervan uit te gaan dat de Duitse consumen ten nu meer geld zullen uitge ven, waardoor de haperende economie zal aantrekken. „Dit is het signaal waarop de mensen hebben gewacht." Volgens Schramm, chef eco noom bij de Commerzbank, zal het effect van de lastenverlich ting op de werkloosheid en de economische groei echter nau welijks waarneembaar zijn. „Hier wordt maar een klein beetje hervormd", aldus Schramm. Schroder moest tijdens de be sprekingen met de kopstukken van de conservatief-liberale op positie veel water bij de wijn doen. De regering had voorge steld de belastingen met 15,6 miljard euro te verlagen. Dit wordt nu 78 milj ard. D e opposi tie weigerde met een grotere las tenverlichting akkoord te gaan omdat de staat in dat geval te veel schulden zou maken. In 2005 volgt wel een verdere da ling van de tarieven. „Dit akkoord is absoluut in or de", zei Schroder. Ook de oppo sitie was tevreden. „Het is ons gelukt om een voor Duitsland belangrijke richting in te slaan", zei Merkel, leidster van de christen-democratische CDU. Ook Stoiber, de Beierse CSU- leider, en de liberale voorman Westerwelle (FDP) spraken van een 'solide' oplossing. Volgens Commerzbank-eco- noom Schramm is deze euforie overdreven. De burgers betalen dan wel minder belasting, ze le veren ook wat in. Zo wordt de subsidie op de bouw van een ei gen woning met dertig procent verlaagd. En de vergoedingen voor woon-werk verkeer wor den eveneens verminderd. Veel extra houden ze volgens hem dus niet over. Schroder heeft zijn politieke toekomst verbonden aan het slagen van zijn. 'Heivormings- agenda 2010', waarmee de dure Duitse verzorgingsstaat moet worden teruggebracht tot han teerbare en betaalbare propor ties, De oppositie dreigde echter Schröders voorstellen weg te stemmen in de Bondsraad als haar eisen voor verdergaande sociaal-economische hervor mingen niet werden ingewil ligd. De onderhandelingen in een parlementaire commissie sleepten zich weken voort. Pas nadat de kanselier en de leiders van de oppositie zich persoon lijk met de marathonbesprekin gen bemoeiden, kwam het laat in de nacht van zondag op maandag tot een overeenkomst. Aanscherpingen De regering ging onder druk akkoord met een aantal aan scherpingen. Zo wordt het ont slagrecht verder dan was voor gesteld versoepeld. Bovendien zullen langdurige werklozen in de toekomst worden gedwongen om 'elke legale baan' aan te ne men. GPD Tsjetsjeense rebellen vallen Dagestan binnen rOSTOV-AAN-DE-DON - Ze er 15 bewapende mannen zijn isteren vanuit Tsjetsjenië de grenzende Russische regio Jagcstan binnengevallen. -ij openden het vuur op een renspost, waarbij zij negen renswachten doodden. Daarna den zij naar het bergdorp Luri, waar zij een groep men en gevangen namen en vast- ielden in een ziekenhuis. Uit- indelijk zetten zij met vier van 5 gijzelaars koers naar de tien ilometer zuidelijker gelegen rens met Georgië, jij de aanval op de grenspost iegon voor dag en dauw met een eschieting van het gebouw muit een auto. Toen de auto aama terugreed kwamen de renswachten te voorschijn om 5 aanvallers te achtervolgen, n dat moment werden zij van- de kant van de weg onder uur genomen. Acht agenten en mofficier werden dodelijk ge- offen. ben de overvallers uit Sjauri itiökken zette de Dagestaan- 1 politie de achtervolging in, laar op het ruige terrein kon en de agenten hen niet bijhou- en. Het Russische leger werd ivraagd gevechtshelikopters sturen om de aanvallers op te loren. AP Rouwende Azeri's volgen de kist van hun president, die onder escorte van militairen op een affuit naar de begraafplaats werd gereden. foto Alexander Nemenov/AFP van onze redactie buitenland BAKOE - Meer dan een miljoen Azeri's hebben gisteren hun overleden president Gejdar Alijev de laatste eer bewezen. In de nacht van zondag op maandag vorm de zich al een enorme rij bij het Republi keins paleis van Azerbeidzjan, waar de gesloten kist zondag was opgesteld. An dere rouwenden liepen door de met an jers bezaaide straten van Bakoe naar de begraafplaats waar de overleden leider later werd bijgezet. Degenen die het paleis binnen wisten te komen liepen langs de baar en langs een grote foto van Alijev, die vrijdag op tach tigjarige leeftijd in de Verenigde Staten overleed aan een hartstilstand, acht we ken nadat zijn zoon hem was opgevolgd als president van Azerbeidzjan. Eenmaal dreigde de menigte door de afzetting bij het paleis te breken, maar de veiligheids troepen wisten dat te voorkomen. De rij rouwenden werd diverse malen te gengehouden om buitenlandse hoog waardigheidsbekleders door te laten, onder wie de Russische president Poetin. Deze prees Alijev als 'een internationa list, een groot vriend van Rusland en een patriot van Azerbeidzjan'. Alijevs zoon, president Ilham Alijev, zat met zijn vrouw en kinderen op de voorste rij in de aula van het paleis en volgde de kist toen die door leden van de presiden tiële garde op een affuit werd geplaatst en naar de begraafplaats gereden. AP Witte Paardstr. 1-3 (0113)21 27 29 Goes BIRAK - Ruim tienduizend ioedanezen zijn de afgelopen eek hun dorpen in de provin ce Darfur in het westen van ioedan ontvlucht en de grens rergestoken naar Tsjaad. Artsen zonder Grenzen heeft dit isteren gemeld. De voorraden oedsel en water slinken snel. luim de helft van hen heeft op s vlucht niets mee kunnen ne- ien, omdat hun dorpen plotse- ingwerden overvallen, lebellen van het Soedanese Be- njdingsleger vechten sinds fe- imarimet het regeringsleger en [porde regering gesteunde mi les. De regering laat ooglui- taltoe dat de milities in ruil «hun steun aan het rege- rifleger dorpen plunderen. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5