PvdAkabinet oorzaak recessie Peijs heeft Kamer weinig te bieden Afgewezen asielzoeker moet zelf zorgen dat hij teruggaat Ashton Brothers winnen kleinkunstprijs v Achttien jaar cel voor doden van buurvrouw en kind Advocaten oneens over motief moord op Maja Bradaric Versierde binnenschepen gevaren op het water Balkenende en Zalm beschuldigd van aanwakkeren angst Musical over jonge schilder Rembrandt cht jaar cel oor uitlokken an moorden mmm- Onderzoek ongeval Putten vast Studenten zijn geen nachtbrakers Nieuwe richtlijn voor angststoornis Interesse in politiek neemt toe 92.000 kilo vuurwerk onderschept redactie binnenland nifflBEBGEN - De waterpoli- Lanbet Korps Landelijke Po- Mtiedienslen (KLPD) treedt de komende weken hard op tegen Snnenvaartschippers die hun 'schepen met uitbundige feestver- ichting versieren. Daarmee brengen zij andere schepen in dinsdag 16 december 2003 gevaar. „Zogeheten lichtslangen en versierde kerstbomen zorgen ervoor dat de wettelijk voorge schreven verlichting onzicht baar wordt", aldus een woord voerder van het KLPD gisteren. Schippers moeten hun schepen verlichten volgens het Binnen- vaartpolitiereglement. „Ver plicht zijn lichtpunten aan zo wel stuur- als bakboordzijde en het toplicht in de mast", zei de woordvoerder. „Voorziet een schipper zijn schip van allerlei feestverlichting, dan valt niet te zien met wat voor soort schip je te maken hebt en welke kant het precies op vaart." Schippers die betrapt worden, riskeren een geldboete. Het KLPD komt de komende tijd ook in actie tegen vrachtwa genchauffeurs die hun wagen met kerstverlichting optuigen. „Wat voor binnenschepen geldt, is ook van toepassing op vracht wagens", aldus de KLPD-woordvoerder. Volgens hem kan tegemoetkomend ver keer door de kerstversieringen in verwarring worden gebracht. Bovendien heeft een chauffeur in een verlichte cabine minder zicht naar buiten. Ook vrachtwagenchauffeurs kunnen rekenen op een boete als ze hun voertuig overmatig hebben opgetuigd. ANP DEN HAAG - Premier Balken ende en minister Zalm (Financi- ;n) praten de burger de put in. Consumenten worden daarom bangeD besteden hun geld niet jeer, Dat leidt weer tot lagere nkomsten voor het Rijk en op lermijn tot extra bezuinigingen. iDaardoor duurt de economische recessie veel langer dan nodig is, betoogt F. Crone, de finan cieel specialist van de Pv- iA-fractie. De Tweede Kamer debatteert de- re week met de regering over de i inanciële tegenvallers van de lat, Crone wijst op de cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB) om zijn gelijk te staven. De reken meesters van de overheid consta teerden enige weken geleden dat de economie krimpt omdat de consumenten het geld in de zak houden. „De consumentenbestedingen groeien niet meer. Gezinnen heb ben dit jaar zelfs vier miljard eu ro meer gespaard dan in 2002. Als dat geld was uitgegeven was het financieringstekort met 0,4 procent verminderd en de econo mische groei met 0,8 procent ge stegen", aldus Crone. Het kabinet is er de hoofdoor zaak van dat de consument be zuinigt, meent de PvdA'er. „We horen alleen maar somberheid van Zalm en het kabinet. Er moet worden bezuinigd en ieder een moet inleveren. We hebben op te grote voet geleefd. Dit soort voorspellingen van een re gering maakt zichzelf altijd waar." Bang Crone wijst er op dat de vorige - crisis, in 1982-1983, heel anders verliep. „Toen moesten de lonen ook gematigd worden, maar bleef de consumptie op peil om dat mensen hun spaargeld aan spraken. Nu is het tegendeel het geval. De aanval op de vut en het prepensioen, de verlaging van de WW en het schrappen in de zorg maakt mensen bang. Dus gaan ze meer sparen. Het kabinet moet juist vertrouwen wekken en geen angst." Crone wil de negatieve spiraal doorbreken door het beschikba re geld beter te verdelen. "Het kabinet geeft nu lastenver lichting aan de rijken, de lease rijders en mensen met een eigen huis. Die hebben dat geld niet nodig en zetten het op de bank, Geef het aan de mensen aan de onderkant die het echt nodig hebben en het direct uitgeven." GPD LEIDEN - In het vierhonderd- slegcboortejaar van Rembrandt van Rijn, i» 2006, gaat in de Leidse Schouwburg een musical in première over de Leidse jaren dc jonge Rembrandt van Rijn. Dat hebben de Stichting Rem brandt in Leiden en de Leidse Schouwburg gisteren bekendge maakt, De musical vertelt het waarge beurde verhaal van de razend snelle ontwikkeling van de jon- |f Leidse schildersleerling tot •.pedie Rembrandt doormaak te,WP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft een 34-jarige Jan uit Oss maandag veroor- aeld tot acht jaar cel, omdat hij ten huurmoordenaar de op tocht gaf drie mensen uit de )reg te ruimen. De zaak kwam san het licht toen degene die de Jus zou klaren naar Peter R. de Mes stapte. Tegen de Ossenaar te negen jaar cel geëist. -jarige Ossenaar wilde ijn eigen broer laten ombren gen en twee ex-criminelen, on der wie de voormalige rechter- I! tand van drugshandelaar De jj lakkeiaar. Hij regelde dat van uit de gevangenis, waar hij een elstraf van 3,5 jaar uitzat. Als opdrachtgever stelde hij 50.000 fdlden per moord in het vooruit- acht plus een Mercedes. De liquidaties werden niet uitge- 'oerd, omdat de beoogde huur- ooordenaar naar misdaadver- daggever Peter R. de Vries stap- i.ANP De Ashton Brothers, van links naar rechts Friso van Vemde Joost Spijkers, Pepijn Gunneweg en Pim Muda, tijdens hun winnende voorstelling. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Ashton Brothers heb ben gisteren de British American Tobac- coprijs, voormalig Pall Mall Exportprijs, 2003 gewonnen. Uit handen van juryvoor zitter Hans van Willigenburg ontving het kwartet in de Amsterdamse Kleine Kome die een geldbedrag van 7000 euro en een replica van een beeld van Yvonne Kracht. Voor de 25e keer zou de Pali Mall Exportprijs worden uitgereikt aan een groot talent in de sector kleinkunst, maar de tabakswet stak liier een stokje voor. Wegens wettelijke bepalingen is de prijs omgedoopt tot de British American To- baccoprijs, maar voor de rest is er weinig veranderd. Van Willigenburg nam het pu bliek in de Kleine Komedie even mee te rug naar 1978 toen de prijs voor het eerst werd uitgereikt aan Tetske van Osse- waarde. De jury viel unaniem voor Pe pijn Gunneweg, Pim Muda, Joost Spij kers en Friso van Vemde die samen de Ashton Brothers vormen. „De jury zag het afgelopen jaar bij het opkomende theatertalent een duidelijke invloed van de stand-up comedy, Geheel tegen de stroom in en daarom uniek zijn de Ashton Brothers met hun programma Tragiek van de Onderman", aldus de ju ry, bestaande uit: Martine Bijl, Ron Peereboom Voller, Simone de Waard en Hans van Willigenburg. Humor gecombineerd met acrobatiek, muziek en slapstick bracht de Ashton Brothers in 2000 bij elkaar. De vier leer den elkaar kennen op de Kleinkunstaca demie en maakten hun debuut tijdens het internationale theaterschoolfestival in 2000. Tijdens de Parade van 2001 ston den zij op het toneel met een halfuur du rend programma De toneelbroeders namen de prijs in han den met de woorden: „Ladies and gentle man, We got him!" De British American Tobaccoprijs werd eerder gewonnen door Marc-Marie Huij- bregts, Thomas Acda, Trijntje Ooster huis en Stef Bos. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) is am per bereid concessies te doen aan de Tweede Kamer over in vesteringen in grote infrastruc turele werken. Zij ontried gisteren in het parle ment de ene na de andere motie, zoals een breed gesteund voor stel voor een reservering van 344 miljoen euro om de snelle aanleg van een spoortunnel in Delft mogelijk te maken. „Als de Kamer dit goedkeurt, dan moet ik met het kabinet overleg gen", stelde de minister, die op nieuw weinig sympathie voor het project toonde. Macho-gedrag D66'er Van der Ham verweet haar daarop 'macha-gedrag'. CDA, VVD en D66, die op de laatste na vorige week nog aar zelingen hadden, zien geld voor 'Delft' nu wel zitten. Niet zozeer omdat vier sporen nodig zijn, maar voor een 'leefbaar' stads centrum. Dat geld zou pas na 2010 nodig zijn, maar door de reservering zouden andere financiers alvast bereid zijn de portemonnee te trekken. De bouw van de tunnel zou daardoor in 2007 kunnen be ginnen. Minister Peijs van Ver keer en Waterstaat wil er pas op zijn vroegst bij de begroting 2005 over nadenken. De druiven waren zuur voor de PvdA, die een soortgelijke motie in petto had. PvdA'er Boelhouwer 'verbaas de' zich er niet echt over dat de coalitiepartijen de zaak zich hebben toegeëigend. ANP lE-R. 2I£ që- V<& /Voer vA/H-L- ELSA/S VË-EL/W£-fcV/^/VJ uV£-R-y Hb door Erwin Tuil DEN HAAG - Uitgeprocedeerde asielzoekers zijn zelf verant woordelijk voor hun terugkeer. Als dat niet lukt, ligt dat niet aan de ambassades van de lan den van herkomst. Dat zegt minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) in reactie op de beschuldiging van Vluch telingenwerk dat een negental ambassades terugkeer van de asielzoekers verhindert. Volgens Vluchtelingenwerk kunnen ze- ■ker honderden, welücht enkele duizenden asielzoekers niet te rug, omdat ambassades niet mee werken. Verdonk zei vorige week in de Tweede Kamer dat er geen enke le ambassade was die zijn onder danen weigerde. Maar volgens Vluchtelingenwerk werken in elk geval de ambassades van Servië-Montenegro, China, Ethi opië, Soedan, Libanon, Maurita nië, Syrië, Burundi en Azer beidzjan niet mee aan terug keer. In een reactie zegt de minister dat het juist de asielzoekers zijn die voor problemen zorgen. Zij baseert zich op informatie van de genoemde ambassades. Ver donk vindt het logisch dat een ambassade uitsluitend documen ten verstrekt als deze ervan over tuigd is dat de aanvrager echt uit dat land komt. „Als iemand echt terug wil en de waarheid vertelt, dan wordt gewoon een laisser-passer afgegeven door de ambassade", aldus een woord voerder van de minister. De uitzetting en terugkeer wordt bovendien niet makkelij ker gemaakt doordat vier van de vijf asielzoekers zonder pa pieren naar Nederland komt, zo stelt de woordvoerder van de mi nister. Verdonk blijft erbij dat het de afgewezen asielzoeker is die ver antwoordelijk is voor terugkeer naar het thuisland en niet de Ne derlandse overheid. „Hij of zij is hier gekomen, dat was zijn of haar verantwoordelijkheid. Als de aanvraag wordt afgewezen, is het niet onze verantwoorde lijkheid de aanvrager weer te rug te brengen." Onzin Nariiens Vluchtelingenwerk noemt B. van den Berg het 'on zin' dat de ambassades wel mee werken. „De minister ontkent haar verantwoordelijkheid." Als voorbeeld geeft Van den Berg Servië-Montenegro, „De ambassade van dat land stuurt een uitgeprocedeerde asielzoe- APELDOORN - De man die half november enige tijd heeft vastgezeten wegens mogelijke betrokkenheid bij het doodrijden van een 13-jarig meisje uit Putten, wordt niet langer als verdachte beschouwd. Uit forensisch onderzoek is gebleken dat sporen op zijn voertuig niet van het slachtoffer afkomstig zijn. Dat heeft de politie gisteravond bekendgemaakt. ANP GRONINGEN - Studenten zijn helemaal geen nachtbra kers. Aankomende academici gaan gemiddeld net zo laat naar bed als hun leeftijdgenoten. Dat blijkt uit een slaapenquête die de afdeling Biologie van de Rijksuniver siteit Groningen heeft gehouden. Studenten noemden zichzelf in de enquête vaak wel een avondmens, terwijl dat in de praktijk meevalt. „Doorde weeks gaan studenten gemiddeld om twaalf uur naar bed", zegt onderzoeker M. Gordijn. „Dit wijkt niet af van het tijdstip waarop niet-studerende leeftijdgenoten naar bed gaan. Plet tijdstip waarop studenten van dag tot dag naar bed gaan is wel sterk variabel.ANP UTRECHT - Een op de vijf Nederlanders heeft wel eens een angststoornis gehad. Maar vaak lopen ze daar mee door, omdat deze psychische aandoening niet herkend wordt. Een nieuwe richtlijn yoor huisartsen, psychologen, maat schappelijk werkers, psychiaters en verpleegkundigen moet daar verandering in brengen. De nieuwe richtlijn wordt deze week aangeboden aan het ministerie van Volksgezondheid. Het is de bedoeling dat patiënten door de richtlijn sneller worden doorverwezen naar de juiste behandelaar, aldus een woordvoerder van het Trimbos-instituut gisteren. Nu lopen ze vaak jarenlang door, wat kan leiden tot slecht functioneren op het werk en sociaal isolement. ANP DEN HAAG - De belangstelling voor politiek zit sinds vo rig jaar voor het eerst sinds lange tijd in de lift. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De opkomst bij de Tweede-Kamerverkiezingen, die sinds 1977 was gedaald, nam in 2002 weer toe. In 1998 bereikte die opkomst met 73 procent een diepte punt. Vorig jaar, toen Pim Fortuyn zich in de politiek ma nifesteerde, ging ze omhoog naar 79 procent. Bij de verkie zingen van januari dit jaar was de opkomst nog wat ho ger: 80 procent. ANP DEN HAAG - De politie en het Openbaar Ministerie heb ben tot afgelopen vrijdag ruim 92.000 kilo verboden vuur werk in beslaggenomen. Dat is meer dan in dezelfde perio de vorig jaar, liet het OM weten. In 2002 werd in totaal 130.000 kilo onderschept. De Inspectie Verkeer en Waterstaat voert in november en december 2003 extra controles uit op vuurwerktranspor- ten. Ook de politie is zeer actief, stelt justitie. Ze houdt de aan koop en het vervoer van vuurwerk van particulieren uit België scherp in de gaten. ANP van onze redactie binnenland BREDA - Voor het wurgen van zijn 23-jarige buurvrouw en haar 2-jarig dochtertje is giste ren een 36-jarige man uit Klun- dert door de rechtbank in Breda tot 18 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij stak in de vroege ochtend van 17 maart vorig jaar de vrouw met een mes neer en wurgde haar daarna met een au- diosnoer. Haar 2-jarig dochter tje werd door de man met chloro form bedwelmd, waarna hij haar met een panty om het leven bracht. De woning van de slachtoffers aan de Eikenlaan brandde die ochtend volledig uit. De man zou hiermee alle sporen hebben willen uitwissen. De brandweer kon niet achterhalen hoe de brand is ontstaan. Daarom werd de man van brandstichting vrij gesproken. Volgens getuigen had hij de bewuste nacht veel ge dronken en een grote hoeveel heid harddrugs gebruikt. De man ontkende tijdens de zit ting twee weken geleden hals starrig ook maar iets met de dood van de buren te maken te hebben gehad. Hij gaf wel toe diezelfde nacht te hebben inge broken om de kluis leeg te ha len. Hij zou een seksuele relatie hebben gehad met de prostituee uit Litouwen. Het motief voor de moorden is niet duidelijk ge worden tijdens, het onderzoek. Wel zou het slachtoffer de man met een naaktfoto hebben ge chanteerd. Beiden zouden ook betrokken zijn bij de handel in amfetamine. Het Forensisch Instituut en des kundigen uit Engeland bevestig den dat het celmateriaal dat on der de nagels van de vrouw is aangetroffen afkomstig is van de man. DNA Drie dagen voor de brand en de vondst van de lichamen, nam hij vanuit zijn werk een flesje chlo roform mee naar huis. Op een pak melk in de keuken werden ook DNA-sporen van de man uit Klundert gevonden, De verdediging had om vrij spraak gevraagd, omdat ze de uitslagen van de DNA-onderzoe- ken in twijfel trok. De identiteit slabels van de DNA-monsters zouden zijn verwisseld. ANP ker een brief waarin staat dat hij met zijn asielaanvraag de be langen van zijn land schade heeft toegebracht. Hij krijgt geen paspoort. Hoe moet die man dan terug?" Een ander voorbeeld: Azerbeidz jan. Azeri's mogen wel terug, maar Azeri's van Armeense af komst of Azeri met een ge mengd huwelijk worden gewei gerd. „Als je dan weet dat er on geveer 3500 asielzoekers uit Azerbeidzjan komen en 70 tot 80 procent Armeens of gemengd is, dan kun je uitrekenen hoe veel mensen niet terug kunnen", aldus de woordvoerster' van Vluchtelingenwerk. „Natuur lijk gaat die ambassade niet te gen justitie hier zeggen dat ze discrimineren, maar discrimina tie is precies de reden waarom die mensen elders asiel zoeken." GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De advocaten van de drie verdachten van de moord op de zestienjarige Maja Bradaric uit Nijmegen verschil len met elkaar van mening over het motief. D. Moszkowicz, ad vocaat van de zestienjarige ver dachte uit Nijmegen, zegt dat de hoofdverdachte uit Beuningen Maja uit wraak heeft gewurgd. De hoofdverdachte zou het moordplan hebben gesmeed na dat de ouders van Maja tegen zijn ouders een ongelukkige op merking hadden gemaakt over zijn overleden zus. De twee gezinnen waren goed bevriend met elkaar. De zestien jarige Nijmegenaar was bij de moord aanwezig, maar zou zich volgens Moszkowicz afzijdig hebben gehouden. Ook H. van der Linden, advo caat van de achttienjarige man die de auto bestuurde waarin Maja werd gewurgd, houdt het motief op 'een relationeel pro bleem'. P. Vestiens, advocaat van de hoofdverdachte, weerspreekt de lezingen van zijn confrères. Volgens hem heeft zijn cliënt de opmerkingen over zijn overle den zus niet als reden opge voerd. „Hij heeft daar, voor zover mij bekend, tegenover de rech- ter-commissaris ook niets over verklaard." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3