Werkgevers niet eens met PvZ Ruilen is leuker dan kopen Natuurgebieden zijn slecht toegankelijk Havenschap bereidt uitbreiding voor op westelijke oever Fikse werkstraf voor knoeien met papier gemeente en diefstal 11 Kanaaltunnel blijft voor belangenorganisaties belangrijkste wens Debat over recreatie en beeldkwaliteit Auto in sloot zeeuwse almanak Belangrijk Aanhouding wegens opsteken middelvinger Piet Blommaert ras gezicht van ÜDA in Hulst m ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 16 december 2003 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports bereidt de ontwikkeling voor van nieu we haventerreinen op de weste lijke kanaaloever in Terneuzen. Nu al wordt in het gebied tussen het sluizencomplex en de ka- naalbrug bij Sluiskil grond aan gekocht. Het gaat om twee bedrijven, op de Wulpenbek (0,75 hectare) en aan de Binnendijk (1 hectare). Het havenschap wil snel tot za ken komen 'omdat grondver werving steeds vaker een bè- langrijk struikelblok lijkt te worden bij de realisatie van pro jecten'. De eigenaren van de twee bedrijfsterreinen hebben die zelf bij het schap aangebo den. Woensdag beslist het algemeen bestuur over de aankoop. De ge meente Terneuzen vindt dat de nieuwe haventerreinen op de Westelijke Kanaaloever (zo'n 500 hectare) binnen vijf jaar ge bruiksklaar moet zijn. Het nieu we havengebied wordt vooral een belangrijke rol in de logis tieke sfeer toegedicht, waarbij met name ook de behandeling van de aan- en doorgevoerde producten van belang is. Het staalbedrijf Avesta Polarit op de punt van de Axelse Vlakte bij Sluiskil gaat verder uitbrei den. Met name voor logistieke activiteiten heeft Avesta extra grond nodig. Het bedrijf neemt daarom 27.470 vierkante meter grond in erfpacht van het ha venschap. Daarnaast wordt nog een per ceel van bijna 5000 vierkante meter in erfpacht genomen voor de bouw van een nieuwe pro ductiehal. Zeeland Seaports draait op voor het bouwrijp ma ken van het terrein voor de lo gistiek. Er is een bedrag van 450.000 euro mee gemoeid. Het algemeen bestuur beslist woensdagochtend, tijdens een vergadering in het haven schapskantoor in Vlissingen (aanvang: 11.00 uur), ook over de verhoging van de precario rechten én de haven- en kade- geldtarieven. Ze gaan allemaal met twee procent omhoog. CADZAND-BAD - Stich ting Het Zeeuwse Gezicht houdt op woensdag vanaf 15.00 uur in strandpavil joen Caricole inCadzand- Bad een debat over recre atie en beeldkwaliteit. Na een fotopresentatie volgt een discussie over de aan trekkelijkheid van de pro vincie en hoe recreatie daarin past. Beeldkwaliteit wordt ge bruikt als begrip om de aantrekkelijkheid van de omgeving aan te duiden. Niet alleen hoe een omge ving er uit ziet is in dit ver band belangrijk, maar ook het gevoel wat die om geving oproept. Aanleiding voor het hou den van bijeenkomsten met als thema beeldkwa liteit is de discussienota beeldkwaliteit van de provincie. Provinciale Staten vinden het van be lang de aantrekkelijkheid van de provincie te behou den en dat hiervoor ook een beleid moet komen Dit beleid is verwoord in de discussienota. Stichting Het Zeeuwse Gezicht is opgericht in 1997 en bemoeit zich met de kwaliteit van bebouwd en onbebouwd Zeeland. Alle partijen die iets met bouwen en landschap te maken te hebben, zijn hierin vertegenwoordigd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 37-jarige vrouw uit de gemeente Hulst is gisteren in Middelburg voor valsheid in geschrifte en dief stal veroordeeld tot honderd uur werkstraf. De verdachte had vorig jaar de gemeente be nadeeld door te knoeien met de opgave van het formulier voor vrijwilligerswerk, waardoor ze meer vergoeding kreeg uitbe taald dan ze in werkelijkheid aan vrijwilligerswerk had ver richt. Ook achtte politierechter M. Meeuwisse bewezen dat de vrijwilligster 13 maart dit jaar in de gemeente Hulst tachtig eu ro van een oudere vrouw had ge stolen, waar ze tewerk was ge steld. Van het misbruik maken van een pinpas van een vrouw uit een andere kern van de ge meente, waarmee ze begin juni dit jaar bij verschillende ban ken voor 1040 euro had gepind, werd ze vrijgesproken. De politierechter kon het bewijs niet hard maken, omdat het slachtoffer er de gewoonte van maakte om aan verschillende mensen haar pinpas met pinco de uit te lenen. Officier van jus titie R. Jeuken vond alles bewe zen en eiste 210 uur werkstraf. De officier meende dat er tussen alle zaken een heel duidelijk verband zat. „Ze heeft op die manier misbruik gemaakt van het vertrouwen dat mensen in haar hadden, en er een slaatje uit willen slaan. Daar waar ze kan, doet ze het in het geniep." De vrouw ontkende alles. Zo sprak ze het frauderen met het vrijwilligersformulier tegen. Ook hield ze vol dat ze geen geld uit de portemonnee van de be jaarde wouw had gestolen. Het slachtoffer had de politie gebeld toen ze zag dat haar portemon nee open stond. Agenten troffen de vrij willigster op de toilet aan Daar zat het geld verstopt in een closetrolhouder. Over de gepin de bedragen, waarvan een wouw de dupe was, verklaarde ze in opdracht van het slachtof fer te hebben gehandeld. Video opnames van de banken beves tigden volgens de officier dat zij forse bedragen had opgenomen. Uit het strafblad bleek dat ze al eerder was veroordeeld voor een winkeldiefstal. Raadsman J. Schuttkowski concludeerde dat zijn cliënt moest worden wijgesproken. Hij vond dat er bij de vaststell- ling van de wij willigersuren ad ministratieve fouten waren ge maakt. „Er is geen beleid. Soms is er een kopiesoms is er een ori - gineel van het formulier. Dit is niet steekhoudend voor het be wijs. Dat geldt ook voor de dief stal. Niemand heeft gezien wie het geld uit de portemonnee heeft weggenomen." Ook vroeg hij vrijspraak voor het pinnen met de bankpas van een ander, omdat de wouw haar bankpas te pas en te onpas aan iedereen uitleende. De politierechter kwam de strafpleiter daarin te gemoet, maar de uitkerings fraude en de diefstal vond ze overtuigend bewezen. WESTDORPE - Op de Tractaat- weg ter hoogte van Westdorpe is maandag om4.40 uur eenauto is de sloot terechtgekomen. Een 20-jarige automobilist uit de gemeente Hulst moest uitwij ken voor een voetganger, raakte in de slip en belandde in de sloot. Ze legden het heel goed uit op I het jeugdjournaal. In Maas- tricht kwamen alle belang- I rijke mannen van Europa bij I elkaar voor een grote verga- I dering. j De kleine Karei zat er met i aandacht naar te kijken. Plotseling draaide hij zich om naar zijn vader en maakte in al zijn naïviteit en oprecht heid een opmerking, waar mee hij zijn pa dagenlang een goed humeur bezorgde: „Pappa jij moet zeker ook naar Maastricht." OOSTBURG - In een lijnbus, die in de Nieuwstraat in Oostburg Werd gistermiddag een 15-jarige inwoner van de gemeente muis aangehouden. stak in de bus zijn middelvinger op naar enkele politieagenten tèop dat moment buiten stonden. De agenten waren daar niet van Seaiend en gingen achter de bus aan. De jongen werd vervolgens uit lij us gehaald en aangehouden wegens belediging van de beide po- door René van Stee (jnnrPonny van Gremberghe SAS VAN GENT - De Kring van Werkgevers in de Kanaalzone en de Brabant-Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW) vinden at het Zeeuwse provinciebe stuur in eerste instantie moeten blijven ijveren voor een snelle verwezenlijking van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- ien bij Sluiskil. De werkgevers organisaties stellen dit in een re actie op verklaringen van de Partij van Zeeland in het afgelo pen weekeinde. Volgens die partij zou de werk geversclub de PvZ steun be- 'uigd hebben bij haar pogingen om een nieuwe verkeersverbin ding tussen de Westerschelde- tunnel en de Belgische grens westelijk van het Kanaal Gent- Terneuzen gerealiseerd te krij gen. De Kring en BZW distan- iëren zich van deze bewering, forige week doorbraken de Ter- leuzense bestuurders J. Lonink enC. van Schaik een in de jaren hegentig overeengekomen he renakkoord tussen provinciebe- itaur en de lokale bestuurders m belangenorganisaties om niet te ijveren voor zo'n verbin ding zo lang er geen zekerheid lestond over de aanleg van een nieuwe kanaalkruising. De Terneuzense collegeleden vinden dat de tijd rijp is om op Witstandpunt terug te komen. Westerscheldetunnel De werkgeversorganisaties zijn rooralsnog zover nog niet. „Tot iu toe is er geen aanleiding om p dit standpunt terug te ko pen", stellen ze in een verkla- ing. .Wetende dat daarmee een vlot verloop van de onderhandelin gen van de provincie Zeeland met de andere aandeelhouder van de NV Westerscheldetunnel Jket Rijk) over de financiering ton de aanleg van een tunnel bij 'Sluiskil bepaald niet gediend Wzijn." iM terugkomen op eerder in- j>wmen standpunten hoeft op loor Harold de Puysseleijr SINT JANSTEEN - Oud-ge meenteraadslid en oud-water schapsbestuurder Piet Blom maert uit Sint Jansteen is algelopen weekeinde na een langdurige ziekte overleden. Hij maakte voor het CDA, tussen 1918 en 1994, zestien jaar lang deel uit van de gemeenteraad san Hulst en was gedurende acht jaar als fractievoorzitter het gezicht van het CDA Hulst. Zijn politieke drijfveren waren r op gericht de voorzieningen in de kerkdorpen van de ge meente in stand te houden. Niet alleen die van zijn eigen woon plaats, maar ook die in de ande rekernen in de gemeente. Blom hert was een sociaal bewogen man, die het besturen van huis nit met de paplepel kreeg inge goten. Zijn vader Jo Blommaert ws vijfentwintig jaar lang wet houder van de voormalige ge meente Sint Jansteen. b die plaats was ook Piet Blom maert een zeer gezien persoon, die zich op tal van fronten in het verenigingsleven inzette. Hij Ms onder meer bezeten van de wielersport en ooit de persoon lijke begeleider van dorpsge noot Theo Verschueren toen die triomfen vierde in de zesdaag sen. He Stenenaar maakte verder ja renlang deel uit van het bestuur van het waterschap Hulster Ambacht, waar hij een zittings periode voorzitter van de finan ce commissie was. Ook was "j jarenlang bestuurslid van het bibliotheekwezen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Blommaert werd voor zijn maatschappelijke verdiensten koninklijk onderscheiden met de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nasau. Biet Blommaert werd 65 jaar. ^•jn uitvaart is morgen (woens dag 17 december) in de paro chiekerk te Sint-Jansteen. SLUIS - Postzegels, munten, speldjes of sigarenbandjes. Verzamelen is van alle tijden en leeftijden. Iedereen is ooit wel eens aan een verzameling begonnen. Zo ook voorzitter Guido Verdonck (50) en secre taris John Pais (53) van de Sluisse verzamelaars vereni ging De Collectie. Die viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. „Ooit kreeg ik voor m'n zeven de verjaardag een verzamelal- bum van m'n neef. Dat moest dus vol", vertelt Pais over zijn eerste schreden op het verza melaarspad, in zijn woorden 'een gezonde afwijking. Hij legt zich momenteel toe op het verzamelen van ansichtkaar ten van Sluis daterend vanaf 1900. Ook bezit hij tal van Ne derlandse munten en veel on gestempelde Nederlandse postzegels. „In het algemeen geen bijzondere verzameling, maar voor mijzelf natuurlijk wel." Guido Verdonck heeft de Bel gische collectie postzegels van na 1950 compleet. Als model spoorliefhebber verzamelt hij ook postzegels uit hetzelfde land met als thema treinen.,In de periode voor 1950 zitten grote hiaten. Dat komt omdat die postzegels enorm duur zijn. Grote bedragen geef ik er niet aan uit. Het is veel leuker een collectie compleet te krij gen door te ruilen, min of meer ook het uitgangspunt van onze vereniging", legt hij uit. Pais knikt instemmend. „Toch spring ik wel eens uit de band. Tien euro voor een ansicht kaart is dan geen uitzonde ring", voegt hij er aan toe. Glasplaat De Collectie heeft al jarenlang ongeveer 170 leden, in leeftijd variërend van 14 tot en met 90 jaar. Ook meer dan vijftig le- Verzamelaars van oude ansichtkaarten en postzegels John Pais (links) en Guido Verdonck. foto Peter Nicolai den uit België bezoeken regel matig de club- en ruilavonden. Voor Verdonck en Pais aanwij zingen dat verzamelen in de regio leeft. „Veel te wensen hebben we dan ook niet. Mis schien dat er meer jonge aan was moet komen, want de ge middelde leeftijd ligt met vijf tig jaar toch wel aan de hoge kant", aldus Pais. Naar aanleiding van het 25-ja- rig jubileum houdt De Collec tie komend weekeinde een ex positie in gemeenschapscen trum 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat in Sluis. Die be looft volgens Verdonck een topper te worden. Naast onder meer postzegels, munten, mi niatuurauto's en eerste-dag- enveloppen van 22 leden en niet-leden, wordt ook een deel van het gemeentearchief van Sluis tentoongesteld. „Heel bijzonder uit die collectie zijn 88 historische foto's uit de ge meente Sluis op glasplaatne gatieven en aanhoudingsbe velen uit de periode 1900-1920 van smokkelaars uit de regio, compleet met foto's", licht hij alvast een tipje van de sluier op. SGP Hoewel overtuigd van een suc cesvolle jubileumexpositie, verwacht Pais geen evenaring van de drukte tijdens de festi viteiten van De Collectie in het kader van het 700-jarig be staan van Sluis in 1990. „Voor het eerst in de geschiedenis was toen een postkantoor in Nederland op zondag ge opend. Er werden meer dan 9000 zogenaamde gelegen heidsenveloppen verkocht. Over die zondagopenstelling zijn achteraf trouwens nog Kamervragen gesteld door de SGP." De expositie van De Collectie is zaterdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Zondag kunnen belangstellenden van 11.00 tot 16.00 uur terecht. Zaterdag is er van 14.00 tot 16.00 een re ceptie voor genodigden. De tentoonstelling wordt ge opend door wethouder L. Wil le van Cultuur. zichzelf geen bezwaar te zijn," vervolgen de werkgevers. Maar dat kan volgens hen alleen wan neer daar een zorgvuldige afwe ging van de pro's en contra's aan is voorafgegaan. Daar is in dit geval geen sprake van geweest, vinden ze. BZW en Kring gelo ven verder niet dat over de grens veel medewerking verleend zal worden om een snelle realisatie van de N62 zuidwaarts rond te krijgen. „De onderhandelingen met Vlaanderen en de procedu res die nodig zullen zijn om in Oost-Vlaanderen nieuwe weg- tracés te ontwikkelen, zullen vele jaren (minstens 15) gaan vergen. Ze moeten alleen daar om al als niet reëel worden ge zien", schrijven de werkgevers. Lonink riep juist vrijdag het provinciebestuur op deze on derhandelingen toch weer op te pakken. De verklaring van de werkgeversorganisaties is op gesteld en ondertekend door se cretaris A. Saman, partijgenoot van CDA-verkeersgedeputeer- de A. Poppelaars. Natuurgebied Canisvliet is wel heel erg moeilijk toegankelijk voor rolstoelers. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Veel natuurge bieden in Zeeland zijn slecht toegankelijk. Dat blijkt uit on derzoek dat de stichting Kla verblad Zeeland heeft uitge voerd in opdracht van de provincie. niet moet kunnen en geeft in het rapport daarom ook aan welke aanpassingen nodig zijn om de natuurgebieden wel toeganke lijk te maken. In Zeeuws- Vlaanderen voldoen zeven ge bieden volgens deze organisatie niet aan de toegankelijkheidsei- sen. Het gaat om de wallen bij Retranchement, het Grote Gat bij Oostburg, de Braakmanbos- sen Zuid in Hoek, Canisvliet in Sas van Gent, Smitsschorre in Axel, De Steengroeve in Nieuw- Namen en het Verdronken Land van Saeftinghe in Emmadorp. Kritiek op de toegankelijkheid van Canisvliet is bijvoorbeeld, dat er geen informatiebord staat, dat de doorgang om bin nen te komen te klein is, en de wandelpaden niet verhard zijn. Het Klaverblad vindt dat in sa menspraak met lokale werk groepen gehandicapten en een onafhankelijk deskundig advi seur de problemen in de natuur gebieden moeten worden opge lost. Als proef wil de stichting een drukbezocht gebied als de Manteling in Oostkapelle aan laten passen. Het Klaverblad komt op voor de belangen van ouderen, mensen met een lichamelijke en of ver standelijke functiebeperking, patiënten, chronisch zieken, cli ënten van de geestelijke ge zondheidszorg, de jeugdzorg en verslavingszorg en (gedeel telijk) arbeidsongeschikten en uitkeringsgerechtigden Die doelgroep komt er bekaaid vanaf waar het gaat om de toe gankelijkheid van natuurgebie den, zo blijkt uit het rapport Natuurlijk Toegankelijk'. Van de ongeveer 130 natuurgebie den in Zeeland zijn er dertig on derzocht. De conclusie luidt, dat geen van de onderzochte ge bieden toegankelijk is. Het Klaverblad haalt de erva ringen van de 23-jarige gehan dicapte Marnix aan als voor beeld. Hij ging met zijn vader en moeder een natuurgebied be zoeken. Een gehandicaptenpar keerplaats was er moeilijk te vinden, het trottoir slecht te be reiken, en er was geen oprit voor de rolstoel. In het natuurgebied zelf, voerde een route over een keurig aange legd tegelpad. Hoe lang de route was en of die ook toegankelijk was voor mensen met een kin derwagen of rolstoel, was ner gens op een informatiebordje te vinden. Na een flink stuk te heb ben afgelegd, kwamen Marnix en zijn ouders bij een picknick tafel. Helaas moest Marnix al leen op het tegelpad blijven staan, omdat het onbegonnen werk was hem met zijn rolstoel door het rulle zand naar de tafel toe te rollen. Het Klaverblad vindt dat dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37