Plaats bepaalt prijs woning PZC Expositie werk Groese kunstenaars in kerk Verheije Iaat de liefde overwinnen ELICHT SP wil einde aan kokkelvisserij in Waddenzee kunst Taxeren Kerstconcert Khukh Mongol lezers schrijven Waterschap VII Normen Centrale Kristalnacht Recht Fitness voor Oeganda dinsdag 16 december 2003 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De mechanische kokkelvisserij moet volgend jaar voor vijftig miljoen euro worden uitgekocht, stelt de SP voor. De partij wil ook van de mosselkweek in de Waddenzee af. Vorige week brachten onderzoe kers verslag uit over het sinds 1993 gevoerde schelpdiervisserij- beleid. Vooral langetermijneffec ten beïnvloeden de Waddenzee negatief, constateert de SP met hen. De klimaatverandering werkt door en in het water zit ten minder voedingsstoffen, doordat er minder fosfaten wor den geloosd. „We kunnen daar echter weinig aan doen", stellen de socialisten, „des te meer re den is er de kokkelvisserij aan te pakken." De SP wil de kokkel sector daarom uitkopen en denkt dat vijftig miljoen euro voldoende is. Dat geld moet uit de begroting van het ministerie van Landbouw komen, onder meer uit de post 'beleidsonder steunend onderzoek'. Toeristenheffing De PvdA pleitte vorige week voor een speciale toeristenhef fing in het Waddengebied om de mechanische kokkelvissers 'ne tjes' te kunnen saneren. De SP wijst dit af, omdat 'de kosten dan op natuurbezoekers worden afgewenteld'. De SP wil niet alleen de mecha nische kokkelvisserij weg heb ben. De partij vindt dat op den duur ook de mosselzaadvisserij en mosselkweek uit de Wadden zee moeten verdwijnen, omdat die ook tot voedselschaarste en massale vogelsterfte zouden heb ben geleid. Als alternatief stelt de SP voor het kweken van mos selen te verplaatsen naar de Noordzee, in het water in de vorm van hangcultures in toe komstige windmolenparken. Als de mechanische kokkelvisse rij uit de Waddenzee weg is, ont staat daar volgens de SP ruimte voor milieuvriendelijke activitei ten, zoals handkokkelvisserij, sportvisserij en ecotoerisme. door Emile Calon Makelaar/taxateur Mark Faasse wil graag een misverstand uit de we reld helpen: de oppervlakte noch het aantal kubieke meters is maatgevend voor de taxatieprijs van een woning. Hij wijst naar een schaalmodel dat in zijn kantoor aan de Londensekaai in Middelburg staat; een ruime twee-on der-één-kapper met een flinke tuin en garage. Een tiental daarvan wordt ge bouwd bij Kamperland; de huizen kos ten per stuk zo'n 285.000 euro. Als hij zulke woningen kon bouwen in hartje Amsterdam zouden ze zeker vier- tot vijfmaal zo duur zijn. De prijs van een woning wordt bepaald door de plaats waar ze staat. Dat is al lesbepalend, zegt hij met nadruk. Een huis in een geliefde wijk brengt name lijk meer op dan eenzelfde woning in een minder populaire wijk. Vraag en aanbod, daar draait het immers om bij het vaststellen van de taxatieprijs. Om die reden schaalt hij een woning in Veere in de hoogste prijsschaal in en telt daar ook nog eens tien procent bij. Gewoon omdat er altijd veel vraag is naar een woning in Veere. Dat het daar moeilijk parkeren is in het toeristensei zoen en dat onlangs de laatste super markt in Veere de deuren sloot heeft geen enkele invloed op de vraag en drukt dus ook niet de prijs. Het aantal voorzieningen in de buurt is meegenomen maar niet bepalend, ver volgt hij. Als voorbeeld noemt hij Ga- pinge, een Walchers dorpje waar op het gebied van voorzieningen bijna niets is. Desondanks is het bij huizenzoekers 'absoluut populair'. „Mensen vinden het niet erg om voor de boodschappen de auto te pakken." Als Faasse taxeert, kijkt hij eerst of de woning zich onderscheidt van wat er verder is te vinden in de directe omge ving. Mensen willen namelijk liever geen eenvormigheid. Een zichtbare voordeur aan de straatkant is ook be langrijk. Een entree aan de achterkant van een woning wordt niet op prijs ge steld, weet hij met z'n twintig jaar erva ring maar al te goed. „Een huis moet aan de verwachtingen voldoen. Een voordeur aan de achterkant komt niet overeen met de verwachtingen." De prijsbepalende factoren in de wo- L_ Wè n vr- m Als Faasse taxeert, kijkt hij eerst of de woning zich onderscheidt van wat er verder is te vinden in de directe omgeving. foto Willem Mieras ning zijn keuken, badkamer en vloer. Hoewel er gemiddeld steeds korter wordt gekookt, worden er wel steeds meer eisen aan de keuken gesteld. Een eenvoudig Bruynzeelkeukenblokje is niet iets waar kopers enthousiast van worden. „Luxe en smaakvol zijn op keu- kengebied de wensen." Een keuken mag echter ook niet te luxueus zijn, waarschuwt hij. Dat pakt nadelig uit voor de prijs. „Een woning moet in even wicht zijn." Persoonlijk vindt hij dat de keuken iets te bepalend is bij het vast stellen van de taxatieprijs. Zijn pri- vé-mening doet er echter niet toe. „Als taxateur volg je de markt." Duurzaam Als hij in een badkamer komt van een te taxeren huis let hij vooral op of ze on- derhoudsvriendelijk is. En op de aanwe zigheid van duurzaam materiaal. Dat geldt ook voor de vloeren. Een mooie parketvloer, 'goed gelegd', komt in de taxatieprijs tot uitdrukking. Terwijl een vloer die wel wat weg heeft van de Utrechtse Heuvelrug, de prijs van een woning kan drukken. Volgens Faasse houden redelijk wat mensen bij de in richting van hun huis rekening met het feit dat ze het ook weer moeten verko pen. Gemiddeld om de twaalf jaar wis selt een huis van eigenaar, wijzen de sta tistieken uit. Goede akoestische eigenschappen zijn volgens de taxateur ook belangrijk bij het bepalen van de waarde van een huis. Als hij een woning komt 'opme ten', let hij daar speciaal op. En natuur lijk op vochtigheid. Hij tekent daar wel bij aan dat Walcherse huizen die in 1944 in het water stonden tijdens de inundatie vaak ongekend populair zijn omdat ze gebouwd zijn in een 'goede pe riode'. Als voorbeeld noemt hij de Na- dorstweg in Middelburg. „Qua prijs merk je in het geheel niet dat dat alle maal waterwoningen zijn." Faasse adviseert verkopers altijd om het huis op te ruimen voor de potentiële klanten arriveren. Ook een paar potten verf kunnen het verschil betekenen tus sen wel en niet verkopen. Zo herinnert hij zich een mooie woning met een wel erg gedateerd donkerbruin interieur. Zodra de potentiële kopers in het be wuste huis arriveerden waren ze teleur gesteld. Het lukte hen niet om die don kere kleuren te negeren en ze haakten stuk voor stuk af. Toen de eigenaar het interieur op advies van de ondernemer een fris kleurtje gaf was de verkoop bin nen enkele dagen geregeld. door Anita Tournois GROEDE - Veertien kunste naars exposeren gedurende de kerstvakantie hun werk in de Lutherse kerk. Het stichtingsbe stuur vond het een leuk idee om de artisticiteit van al deze mo menteel in Groede woonachtige mensen eens bij elkaar en onder de aandacht te brengen. En zo wel de plaatselijke bevolking als de aanwezige toeristen de mogelijkheid' te bieden hun werk te komen/bezichtigen. In de kiem ontsprongen is de ti tel van het beeld van Edwin de Smet dat uitnodigend aan de in gang van de kerk is geplaatst. Dit abstracte stalen beeld van een cirkel op een ronde staaf, daarbinnen een zaadvorm als TERNEUZEN - De Slichting Folkart Zeeland-Vlaanderen haalt op tweede kerstdag de Mongoolse groep Khukh Mon gol naar de Terneuzense jazz club Porgy Bess. Dit gezelschap is opgericht in Ulan Bator, de hoofdstad van Mongolië, met als doel de tradi tionele cultuur levend te hou den. Khukh Mongol staat voor lofzangen over gebergten, step pen en de opgaande zon. Voor vurige, klagende, poëtisch getin te werken waarin de markante sonore boventoonzang centraal staat. Het concert begint om 15.00 uur. kern, is sober van vormgeving maar veelzeggend. Een eigen schap die ook geldt voor zijn overige beelden, die binnen staan zoals Weg van de golf. De Smet is autodidact en een van de kunstenaars die meerde re werken exposeert. De meeste exposeren er slechts twee of drie dat is inherent aan het feit dat de ruimte voor zeventien mensen natuurlijk beperkt is en men een keuze heeft moeten ma ken. Feit is ook dat de Smet meerde re disciplines beheerst. Er han gen tevens twee schilderijen van hem: De moderne Mona Lisa, een realistisch portret van een jonge vrouw in een bijzondere omlijsting en Bezinning, een in trigerend werk, uitgevoerd in witte acryl op board.' De subtie le lijnvoering wordt mede be paald door de structuur van dit materiaal. In de rechterhoek ziet men de vorm van een kop met een neus, slechts gevormd door een scherpe verticale lijn. Diezelfde vorm komt in twee voud terug, maar dan verwerkt achter glas en geplaatst in een kleine rechthoek aan de linker- bovenkant. De andere kunstenaars verras sen met schilderijen in olieverf en acryl, aquarellen en monoty pes. Met een enorme variatie aan thema's en werkwijzen, waarbij het figuratieve over heerst. Er zijn stillevens, plaatse lijke winterlandschappen met wilgen, vissersboten, bloemen, een boerenwerktuig, een onder waterwereld of landschappen in Sicilië en de Provence, beelden uit Irak van lezende wouwen on der de zon en krachtige impres sies in monotype. Respectieve lijk weergegeven, in een vormge ving die neigt naar abstract, ex pressionistisch, surrealistisch of realistisch, door Berendsen, de Hullu, Tanja, Wilma van der Lee en Coulet, Theo Jordans, Ko renbrits, Krijn Doolaard, Karna- bi en Lis Rumburk. Krachtig Fascinerend zijn de aquarellen, abstracte werken zonder titels, van Red Lücken, die zich be perkt tot wit- en blauwtinten. Josef van Mierlo verstaat de kunst met slechts een enkele en simpel lijkende lijnvoering een bijzonder krachtige vormgeving te bewerkstelligen. Zijn tentoon gestelde paarden zijn, net als de beelden van De Smet, in staal uitgevoerd. De vier glasobjecten van Hardy, een soort komme tjes, eenvoudig van vorm maar fraai door de in het doorzichtige glas gevangen helder gekleurde deeltjes, doen warm en vrolijk aan. Veelzijdig werk van geïnspi reerde mensen, bijeengebracht in een fraaie tentoonstelling, die gedurende de hele kerstvakan tie gratis bezichtigd kan wor den. Tentoonstelling vanaf 20 december tot 3 januari, dagelijks van 13.00 16.00 uur. Geslotenlste en 2de Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Het beeld In de kiem ontspron gen van Edwin de Smet is uitno digend bij de ingang van de Lu therse kerk in Groede geplaatst; veertien kunstenaars exposeren hun werken tijdens de kerstva kantie in de kerk. foto Wim Kooyman Hm door Marianne van de Polder 's-GRAVENPOLDER - Wat is gezond en wat is gek? Jos Verhe- ije uit 's-Gravenpolder heeft met deze vraag in zijn achter hoofd het boek Optimale nabij heid. (Met behoud van distantie) geschreven. De roman gaat over de liefde tussen een man en zijn vrouw, die een psychose krijgt. Verheije: „Je kunt naar een gees telijke ziekte op verschillende manieren kijken. Ik zie het niet zomaar als een ziekte, maar als een extreem communicatiemid del." Al jaren werkt Verheije in de zorg als psychiatrisch ver pleegkundige. „Het boek is fic tie, maar ook weer niet hele maal, want ik heb zelf meege maakt dat mijn vrouw proble men kreeg", zegt hij. „Hoe ga je daar nu mee om als echtpaar? Hoe plaats je het in je kijk op het leven? Eigenlijk krijg je zo iets samen. Mensen met een reac- tieve psychose, dat wil zeggen: een psychose die niet op genen is terug te voeren, zijn superac- tief, gaan door grenzen heen. Dat op zich is al schokkend. Vaak spelen er allerlei dilem ma's, bijvoorbeeld: ben ik nu gek of zijn de anderen het?" Wezensvreemd Verliezen mensen met een psy chose zichzelf? Verheije: „Nee, ze zeggen wel eens dat ze 'we zensvreemd' zijn, maar daar ge loof ik geen barst van. Dat be trokkenen het allemaal vreemd vinden, komt denk ik meer door dat ze degene met de psychose niet goed genoeg kennen. Maar ik wil zeker niet suggereren dat ik het allemaal weet." Verheije wordt nog steeds ge boeid door wat hij in zijn werk tegenkomt. „De ontmoeting met de mens, en het deelgenoot zijn van zijn heel essentiële zoekac tie, strubbeling, strijd, dat is wat ik fascinerend vind. Het we zen van de mens komt volgens mij in de psychiatrie vaker aan de orde dan in het dagelijks le ven", vindt de schrijver. Natuurlijk is het werken in de psychiatrie ook beangstigend, maar toch weet hij het al zo lang vol te houden. „Ik denk dat het me lukt omdat ik heel nieuwsgierig ben naar wat de mens drijft, hoe hij met het le ven omgaat, ook met ellende. En daardoor hoop je ook te vinden wat jou drijft. Het doet me goed als ik even contact krijg met die mensen, dat je een stukje mede leven kunt overdragen, zodat hun lot even wat lichter is." Het boek is niet in het bijzonder bedoeld voor mensen die in hun naaste omgeving te maken krij gen met een psychose. Verheije: „Het is een serieus boek, maar ik hoop dat het ook gewoon een aardig boek is om te lezen. Ik zou graag zien dat het boek her kenning oproept, dat mensen gaan nadenken en ook wel dat ze meer open gaan staan voor de materie. Hoe een relatie een psy chose overleeft? Wat mij betreft: door terug te gaan naar je ge voel. Naar de basis: zij is mijn vrouw en ik hou van haar." Het boek van Jos Verheije is te bestellen via www.bergboek.nl. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in depft, schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. DeieJ tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nisti! de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen^, niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woords/' redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ov^ weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. doo De PZC van 10 december meldt een promotieteam. Waarom zou het schap zichzelf willen promo ten? Hierdoor zullen zij toch geen cent meer binnen krijgen. Links en rechts worden hen de goede heffingsgegevens aange reikt, ingezetenen en bedrijven hebben maar te betalen anders innen ze het wel onder dwang. Zij hebben de goodwill van hun zgn. klanten niet nodig. De beta ler staat immers machteloos en leuker kunnen ze het niet ma ken. Geen mens betaalt graag belasting. Tollenaars zijn nooit geliefd geweest. Laat het schap maar liever bezuinigen i.p.v. ta riefsverhoging toe te passen, dat is ook promotie en dat zal de be taler meer waarderen. Overi gens niets ten nadele van de veldwerkers; daar moet je het in eerste instantie niet zoeken. Ten slotte de waterschapsverkiezin gen. Die waren zeker voor de in gezetenen een rad van avontuur. Behoorlijke verkiezingsprogram ma's zoals bij politieke partijen waren er niet, ook al is dat ook niet alles, maar wel beter en de mocratischer. Om nog even in te gaan op afsluiting van wegen, dat roept kennelijk agressief vandalisme op, bijv. in De Poel en rond Hoogelande. Wie be taalt die nu ontoegankelijke we gen eigenlijk? Ingezetenen kij ken, nu het geld duurder wordt, steeds meer naar kosten-baten? Het waterschap doet er goed aan geen weerstanden op te roe pen, de kiezers niet te veel te provoceren: dat is ook promo ten. Anders wordt men er op af gerekend als het kiesstelsel is ge wijzigd. R.'J. Burgmeijer Halve Maanstraat 6 Oostkapelle Uit onderzoek van de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid kwam de aanbeve ling dat het geen goed idee zou zijn om een apart vak normen en waarden op school in te voe ren (PZC 9 december). De Raad is blijkbaar onbekend met het keuzevak Humanistisch Vor- mings Onderwijs (HVO) dat in middels bijna 25 jaar bestaat. Een bijzonder vak; kinderen le ren op een kritische en creatieve manier om te gaan met vragen die betrekking hebben op waar den en normen. De lessen wor den gegeven vanuit de Humanis tische levensvisie, maar alle kin deren zijn welkom en leren res pect te hebben voor eikaars me ning en achtergrond. Natuurlijk hoort het leren van waarden en normen thuis in de opvoeding en houdt de school er gedragsre gels op na. Maar HVO kan in dat ene uurtje per week de kin deren net dat beetje extra aan dacht geven. HVO leerkrachten (15 in Zeeland), zijn afhankelijk van de gemeentelijke subsi die-verordeningen. Enkele jaren geleden werd een motie om het HVO landelijk te bekostigen, no- tabene ingediend door het CDA (samen met GroenLinks), afge wezen. Een en ander heeft tot ge volg dat vele HVO leerkrachten gedemotiveerd raken, uiteinde lijk afhaken en vaak kiezen voor werk met rechtspositie.Dit terwijl er nog steeds vraag is vanuit de scholen naar deze leer krachten! Het zou goed zijn ge weest als het WWR had gekeken naar het effect van het HVO in het basisonderwijs. Wellicht had het HVO dan erkenning ge kregen als het vak om waarden en normen over te brengen! HVO-werkgroep Zeeland, Elly Vleugel, Truus Scheepstra, Dick Zwitser en Dineke Krutwagen Axelsestraat 79 Terneuzen Vergunning Borssele tot 2013 is een mooie zaak voor onze kern centrale. Niet dat hij dan geslo ten kan worden, want evenmin als met de eerdere borrelpraataf- spraak voor sluiting per eind 2003, ontbreekt de wettelijke grond daartoe. In de kernener giewet ligt vast dat kernreacto ren in bedrijf kunnen blijven zo lang als op juiste wijze aan de veiligheidseisen voldaan wordt. Deze wet kan niet zomaar vol gens de waan van de dag en zon der gegronde redenen buiten werking gesteld worden. Borsse le als private instelling behoeft zich dus niet te onderwerpen aan een beperkende vergun ning, die met handjeklap door de Kamers wordt gejaagd, Pet ten en Delft. Welke dwingende redenen zouden er kunnen be staan om zo verdwaasd te ;s ren tegen de kerncentrale?^ wordt geen straling van betst nis uitgestoten en men m* hier geen grondstof voor k* wapens. Als het opwerkmate aal niet terug zou komen wordt het ergens in ons bui's land wel ingezet voor kemp. pens. De totaalstraling inden tuur wordt langzaam vredige minderd door kerncentrales: daar zou men blij om moe;; iiii zijn. Alle nog bestaande vernié;. de gende kernbommen, onze sur. macht heeft er het grootste^ tal van, kunnen naar brands voor kerncentrales omgezet p ^an den. Er is dan nog voor kernenergie. Nog twee kern® trales bijbouwen in Boi® lost de energieproblemen C(( vrij op. De middeleeuwen- gen dan op eigen kosten hun windhandel doorgaan, niet op subsidiebasis. N.A. Blom Ruys de Beerenbrouckstm Vim» ZIE kla In de PZC trof ik een artikele iet der de kop Commotie op sce over Kristalnacht. Nu is Kris'; f°n nacht voor mij gewoon ^n'- bijna ritueels. Daarvoor mosïer we terug naar de nacht vanii 10 november 1933. In die nu: werden in Nazi-Duitslandsji W gogen en winkels alsmede V zen van joden in brand ge? ken. Scholen, ziekenhuizen joodse begraafplaatsen werd geplunderd en vernield. haalt het in zijn hoofd om slemppartij deze naam te gei Voor de goede orde; ik hebmefso tegen enigszins ruige feests Wel heb ik moeite met c wanneer deze alleen is omdat de glazen worden stukge- smeten is men gewoon dom te- zig. Het betuigt ervan dal ma zijn verleden onvoldoende fan en hierover zouden de sier raad en schoolbestuur zübe ter druk maken. Dat dews van het Zwin College geen uit werking wil verlenen blijkba: vindt enkel en alleen zijn oorj sprong in het feit dat hij eenaa tal leerlingen met een stevige I ter niet leuk .vindt. Dagelij spreekt men over normen waarden. Ik geef allen, oud studenten, docenten, direa in bestuur etc. daar v. mee te beginnen. Vorig h 1 richtte Bravo nog een tentooi- stelling in, samen de bibliotheeln Vlissingen, onder de titel Mas! F je toekomst. Ken je verleden. N.J. van Esdoornstraai Oost-Soir: Een boze reactie op het stuk a Ige de PZC van 10 december j 'Geen dood door schuld'. Hel j toch te zot voor woorden dal te iemand dood kunt rijden zor.o dat je daar voor moet want dit is toch geen straf I uur werkstraf en het inleven van een rijbewijs voor 8 mss den. Het is wel heel gemakketj om de verantwoording maarr te schuiven. Te hard rijdeni niet, ook niet met landbouw® - tuigen. Daardoor breng je a verkeer in gevaar, maar da: mede daardoor iemand ;öoc rijdt telt niet mee. We weten: lemaal dat we Jaap niet meerit rugkrijgen wat de strafmaat td moge zijn, maar dit is een aa; fluiting. Dat de ouders van Ja"' en velen met hen het moei kunnen verteren is niet ms dan normaal. Wat is een men» leven nog waard? Carla Gefi Maasstraat Oost-Soubv BRESKENS - FitncsscraW I Way of Life in Breskens hof- zaterdag een spinning-®"* thon ten bate van beter onöf wijs in Oeganda. De marathon maakt deel uitv'd de acties die vijf studenten)* de Hogeschool Zeeland dit samen met de landelijke hulp*: ganisatie Edukans houden de zomermaanden vertoef de vijf Zeeuwen in Oeganda® met eigen ogen een indruk het onderwijs in dit Afrikaar» land te krijgen. Ook wistent de popgroep Blof te strik» voor een benefietconcert, r Breskens moeten deelnerr- vier uur lang hun best doen;, spinningfietsen. De fietsenA- 'geadopteerd' door verscfe^ de bedrijven uit Zeeland. De- rathon begint om 9.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32