Zeeuwland geeft huurders kans louwcentrum Dweilorkest zoekt juiste benaming tap dichterbij Werkgevers niet eens met PvZ Goese ziekenhuizen weer MRSA-vrij Nerts houdt huis in kippenhok 11 Koude duik zeeuwse almanak Belangrijk Woningcorporatie wijkt in bepaalde gevallen van regels af [at en hond estikt bij brand waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De Kring van Werkgevers in de Kanaalzone en de Brabant-Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW) vinden dat het Zeeuwse provinciebe stuur in eerste instantie moeten blijven ijveren voor een snelle verwezenlijking van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen bij Sluiskil. De werkgevers organisaties stellen dit in een re actie op verklaringen van de Partij van Zeeland dit weekein de. Volgens die partij zou de werk geversclub de PvZ steun be tuigd hebben bij hun pogingen om een nieuwe verkeersverbin ding tussen de Westerschelde- tunnel en de Belgische grens westelijk vah het Kanaal Gent- Terneuzen gerealiseerd te krij gen. De Kring en BZW distan tiëren zich van deze bewering. Vorige week doorbraken de Ter- neuzense bestuurders J. Lonink en C. van Schaik een in de jaren '90 overeengekomen herenak koord tussen provinciebestuur en de lokale bestuurders en be langenorganisaties om niet te ijveren voor zo'n verbinding zo lang er geen zekerheid bestond over de aanleg van een nieuwe kanaalkruising. De Terneuzen- se collegeleden vinden dat de tijd rijp is om op dit standpunt terug te komen. Westerscheldetunnel De werkgeversorganisaties zijn vooralsnog zover nog niet. „Tot nu toe is er geen aanleiding om op dit standpunt terug te ko men", stellen ze in een verkla ring. „Wetende dat daarmee een vlot verloop van de onderhan delingen van de provincie Zeeland met de andere aandeel houder van de NV Westerschel detunnel (het Rijk) over de fi nanciering van de aanleg van een tunnel bij Sluiskil bepaald niet gediend zou zijn." „Het terugkomen op eerder in genomen standpunten hoeft op zichzelf geen bezwaar te zijn," vervolgen de werkgevers. Maar dat kan volgens hen alleen wan neer daar een zorgvuldige afwe ging van de pro's en contra's aan is voorafgegaan. Daar is in dit geval geen sprake van geweest, vinden ze. BZW en Kring geloven verder niet dat over de grens veel mede werking verleend zal worden om een snelle realisatie van de N62 zuidwaarts rond te krijgen. „De onderhandelingen met Vlaanderen en de procedures die nodig zullen zijn om in Oost- Vlaanderen nieuwe wegtracés te ontwikkelen, zullen vele ja ren (minstens 15) gaan vergen. Ze moeten alleen daarom al als niet reëel worden gezien", schrijven de werkgevers. Lonink riep juist vrijdag het provinciebestuur op deze on derhandelingen toch weer op te pakken. De verklaring van de werkgeversorganisaties is op gesteld en ondertekend door se cretaris A. Saman, partijgenoot van CDA-verkeersgedeputeer- de A. Poppelaars. WESTENSCHOUWEN - De organisatie van de tra ditionele nieuwjaarsduik op het strand bij Westen- schouwen verwacht op 1 januari een recordaantal deelnemers. Jeroen Rotte rekent op 250 tot 300 geharde zwemmers die een plons in het koude zeewater aandurven. Daarmee wordt het één van de grootste evenementen in zijn soort in Zuid-West- Nederland, aldus Rotte. Het startschot voor de duik klinkt om klokslag drie uur 's middags. Red dingsbrigade, brandweer en EHBO zijn paraat voor hulpverlening bij eventu ele calamiteiten. De gebeurtenis ter hoogte van duinovergang De Ro tonde vindt voor het acht ste achtereenvolgende jaar plaats. dinsdag 16 december 2003 door Claudia Sondervan GOES - De algemene chirurgie- afdeling van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is sinds gis termorgen weer open. De MR- SA-besmetting die half novem ber bij een patiënt werd ontdekt is nergens op de afdeling meer terug te vinden, meldde het hoofd van de cluster 'snijdend' van het ziekenhuis A. de Viet gistermorgen. Ook Emergis, waar in dezelfde periode een MRSA besmetting werd ontdekt, is vrij van de bac terie, zegt geneesheer-directeur C. Lemkes. De afdeling algeme-* ne chirurgie is ruim vier weken gesloten geweest. Overigens' werden patiënten voor chirur gie wel opgenomen; voor hen werd op de overige afdelingen plaatsgemaakt. Dat heeft niet tot capaciteitsproblemen ge leid, zegt De Viet. De patiënt bij wie MRSA is aangetroffen is hersteld, zegt hij. De MRS A-be smetting bij psychiatrisch zie kenhuis Emergis in Kloetinge, buurinstelling van het Ooster- scheldeziekenhuis, bleek vorig week al niet langer aantoon baar. Circa 270 mensen zijn getest. De verpleegafdeling li chamelijke zorg voor oudere pa tiënten, waar de besmette cliënt werd verzorgd, is weer openge steld. Volgens Lemkes wordt nu be zien of de patiënte volgens de voorzorgsprotocollen naar huis kan. Berucht In het Oosterscheldeziekenhuis was de recente aanval de tweede binnen een maand; in oktober werd een deel van de afdeling algemene chirurgie ook al bui ten gebruik gesteld vanwege een besmetting met de MRSA- bacterie. De bacterie is berucht omdat deze tegen bijna alle be schikbare antibiotica bestand is. Bij de besmetting in oktober is enkel de kamer van de besmette patiënt ontsmet. Omdat het zie kenhuis eerder twee besmettin gen kort na elkaar heeft doorstaan, is bij de laatste be smetting besloten de hele afde ling af te sluiten en te ontsmet ten, zodat herbesmetting uit een interne bron kan worden uitge sloten. Inmiddels zijn alle bac- teriekweken negatief gebleken op de weerbarstige ziektever wekker. „Mocht er nu weer MR SA opduiken, dan weten we ze ker dat de bacterie van buitenaf is binnengebracht." Belasting De Zeeuwse ziekenhuizen, en nu ook instellingen, worden steeds vaker geïnfecteerd met MRSA doordat patiënten mak kelijker verschillende gezond heidscentra in divérse landen bezoeken. De bacterie komt vooral in me diterrane streken voor maar vormt inmiddels voor de Belgi sche academische ziekenhui zen, waar veel Zeeuwse patiën ten komen, een chronische belasting. Door het toegenomen patiëntenverkeer krijgen zie kenhuizen in heel Nederland te maken met de besmetting. Besmetting met MRSA legt een zware belasting op de zieken huisorganisatie, beaamt De Viet. De patiënt moet geïsoleerd worden verpleegd, waarbij per soneel enkel met beschermende kleding en onder stricte hygië nische regels te werk mag gaan. De aangedane patiënt mag wel bezoek ontvangen, mits dat zich via de kortste route tussen zie- kenhuispoort en patiëntenka mer begeeft, zich niet op andere plaatsen in het ziekenhuis op houdt, beschermende kleding draagt en de handen wast na het bezoek, legt De Viet uit. Ze legden het heel goed uit op het jeugdjournaal. In Maas tricht kwamen alle belang rijke mannen van Europa bij elkaar voor een grote verga dering. De kleine Karei zat er met aandacht naar te kijken. Plotseling draaide hij zich omnaarzijnvader en maakte hij in al zijn naïviteit en op rechtheid een opmerking, waarmee hij zijn pa dagen lang een goed humeur be zorgde: Pappa jij moet ze ker ook naar Maastricht." jjüIKZEE - Woningcorpora- jc Zeeuwland wil - potentiële - murders die. buiten hun duld, tussen wal en schip val len ils ge™1® van gehanteerde lliomensgrenzen toch kansen ïven- Per individueel geval norden de mogelijkheden beke- keil. fnjkomende huurwoningen ijn altijd gekoppeld aan een •eftijdsgroep, soms echter krij- ook woningzoekenden met lager inkomen voorrang. ,rbij worden de maximum ikomensgrenzen volgens de lursubsidieregeling gehan- [erd, Voor eenpersoonshuis- oudens tot en met 22 jaar geldt iorbeeld 1217 euro als laximum bruto inkomen, tus- de 23 en 65 jaar is dat 1409 D.Bij tweepersoonshuishou- ,..i zijn die bedragen op res- ictievelijk 1623 en 1890 euro astgesteld. at die koppeling aan de huur- ibsidieregeling niet in alle ge ien helemaal gelukkig is, gaf eeuwland-directeur R van loorne twee weken geleden al tijdens het leden-/huur- ssoverleg van Zeeuwland. toe van de aanwezigen zin- jeelden toen op mogelijkheden inderegels af te wijken, omdat jtelkens buiten de boot vielen, ij komen niet in aanmerking wreen bepaalde categorie wo- ing omdat ze zogenaamd te eel inkomsten hebben. In de raktijk valt dat echter tegen rndat ze zijn opgezadeld met a nog af te lossen studie- Dlijd. iysteem et systeem van inkomensgren- enisgekoppel d aan het mecha- smevan huursubsidie, dat in- erdaad geen rekening houdt ietzaken als studieschulden of ebetalen alimentatie. „Als we ia dat landelijke systeem van tasubsidie vast blijven hou- blijven we in die valkuil ondersteunde Van Doorne het tweetal. Hetzelfde geldt overigens voor mensen die door hun bijzondere leefom standigheden een groter huis nodig hebben dan waar zij ei genlijk kans op maken. Iemand met kinderen bijvoorbeeld die echter wel gescheiden leeft. „Misschien moeten we de rege ling zelf gaan bijschaven", op perde de directeur meteen. Voor wat de financiële kant van het verhaal betreft, kan gelijk actie worden ondernomen - be vestigt ook A. Tange van de wo ningcorporatie. Mensen die kunnen aantonen dat zij, buiten hun eigen schuld, met een inko men zitten onder het maximum kunnen zich - als dit probleem zich voordoet - bij Zeeuwland melden. Per individueel geval wordt beoordeeld wat mogelijk is. Tange denkt, bij grove schat ting, dat het misschien om een aantal tientallen gaat die in de ze regio daadwerkelijk hinder van de bestaande regels onder vinden. Naast inkomen gelden nog andere criteria in de toewij zing van woningen; zoals bij voorbeeld het al dan niet al huurder zijn van Zeeuwland en het al dan niet betrokken zijn in mantelzorg. is ontstaan in de bij— suken aan de achterzijde van woning. De bewoners, een Harige en een 33-jarige man tegen veel rook binnen en roesten met de ambulance naar S ziekenhuis worden ge- tacht. Twee huisdieren, een )t en een hond, hebben de id niet overleefd. De oor- is vooralsnog niet bekend. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een nerts heeft in een schuur aan de Zandweg bij Zierikzee tien kippen doodgebeten. Volgens jacht- houder in dit gebied, C. Boot, moet het dier zijn ontsnapt of door iemand uit de auto zijn gezet. De nerts is door een colle ga-jager doodgeschoten. Jarenlang heeft P. Vaane scharrelkippen gehouden voor zijn broodwinning. Toen hij met pensioen ging, heeft hij in één van de schuren een hok getimmerd om als hobby nog een paar kippen te houden. Tot afgelopen zondag zaten er tien kip pen in de schuur. „Ik wist niet wat er ge beurde. Normaal zitten ze te wachten op het eten, maar nu was het zo stil", vertelt Vaane over het moment dat hij de schuur binnenliep. In het hok treft hij de tien kippen aan, die allemaal de strot zijn doorgebeten. De nerts zit op dat moment nog in de schuur, waarop Vaane onmiddellijk de jachthou- der inschakelt. Volgens Boot verstandig, omdat je niet moet proberen zo'n dier zelf te vangen. „Je moet ze nooit in het nauw drijven." Nadat het dier is neergeschoten bestaat er nog even verwarring of het om een bunzing of een nerts gaat. „Nertsen leven hier niet in de natuur. Deze moet van één of ander bedrijf ontsnapt zijn of uit een auto zijn gezet", aldus Boot. Twee bokjes achterin de schuur kijken verbaasd toe, hoe Vaane de dode kippen uit het hok haalt. Het bezoekje van de nerts heeft zijn lief hebberij voor het houden van kippen niet minder gemaakt. Er komen weer nieuwe. Voor de eieren. „Mijn vrouw vindt die veel lekkerder dan die van de super markt." oorEsme Soesman IERIKZEE - Met de inzet van m onafhankelijke deskundige tnolgt Alert! het onderzoek sar de haalbaarheid van een luwcentrum op Schouwen- uiveland. Een eerste gesprek toen uitvaartondernemers die ideregio werkzaam zijn, heeft middels plaats gehad. kondernemers zijn bereid mee •denken en te praten over de "gelijkheden danwel onmo- aijkheden van een gezamen- jk rouwcentrum, melden H. m der Made en C. Schoneman politieke partij Alert!, """proken is in het nieuwe hoogstwaarschijnlijk in Muari, opnieuw met elkaar om "tafel te gaan zitten. Inclusief fn deskundige uit de branche, kan helpen de voors en te- tasop een rij te krijgen. De ge ënte gaat vooralsnog uit naar tt in Zierikzee - want centraal |en gebouw, waarin alle uitvaartondernemingen '1" betrokken. Van dat idee wet in eerste instantie de - fi- fcncièle - haalbaarheid worden wozocht. Daarna moet blij- en hoe precies inhoudelijk in ging aan het rouwcentrum In worden gegeven. oortouw kwens om een 'waardige' op- en afscheidsplek te reali gn, maakte onderdeel uit van ken aan de vier begrafenison dernemingen, waarin de be langstelling gepeild werd. Bij het daarop volgende gesprek was één van de aangeschreve nen - door omstandigheden - niet van de partij. Maar wel be langstellend, benadrukken Van der Made en Schoneman. Het is een beetje nu of nooit, denken zij. Slaan de uitvaartonderne mingen de handen niet ineen, dan zou iemand van buitenaf weieens met ontwikkelings plannen naar Schouwen-Dui- veland kunnen komen. Schoolgebouw In het verleden zijn eerder po gingen ondernomen om een rouwcentrum van de grond te krijgen. Onder meer in het des tijds leeggekomen schoolge bouw aan de Kanterlaan in Zie rikzee. Dat plan liep stuk omdat er tegelijkertijd ook in het zie kenhuis aan een voorziening ge werkt werd. Met gemiddeld zo'n 325 overledenen per jaar op Schouwen-Duiveland - waar van tweederde wordt begraven - moet de rendabelheid goed in het oog worden gehouden. Daarnaast is over de inhoudelij ke kant van de zaak het laatste woord nog niet gezegd. De vier ondernemingen moeten gaan samenwerken in een gemeen schappelijk neergezet rouwcen trum. Gedacht wordt voorals nog aan het gezamenlijk aantrekken van een beheerder. Tegelij kertij d moet ook naar be houd van de eigen identiteit worden gezocht. Met het recent gehouden gesprek is de eerste stap naar mogelijke samenwer king gezet. door Ali Pankow DREISCHOR - Ze gebruiken de omschrijving 'dweilorchestra', maar eigenlijk dekt die term niet precies de lading. Het brede repertoire van 'Liever Ier As Tuus' blijkt niet zo simpel sa men te vatten. „Ons aanbod va rieert van smartlappen tot num mers als 'Children of Sanchez'. Het repertoire komt eerder in de buurt van een straatorkest dan van een dweilband", zegt muzi kaal leider Rini de Looze uit Dreischor. Hij draagt zijn groep een zeer warm hart toe en roemt in vele toonaarden de muzikale kwali teiten én spontaniteit van de deelnemers. 'Liever Ier As Tuus' wil de zaken gedegen aanpak ken. Sinds kort zijn de spijker- broek met T-shirt als vaste outfit vervangen voor glossy showkostuums. Gele slipjassen met rode noppen, blauwe broe ken en rode hoge hoeden bieden het dweilorchestra een spette rend aanzien. De presentatie vond plaats tijdens de intocht van Sint-Nicolaas. „Daar was wel een beetje lef voor nodig hoor om in die kos tuums in Zierikzee te verschij nen", grinnikt De Looze. Vol gens hem past het nieuwe tenue uitstekend bij het imago van dit dweilorchestra. Hij doelt erop dat de lat hoog ligt. De doelstel ling is zonder enige pretentie een feestje te bouwen, maar wel altijd in combinatie met een goed stuk muziek. „Wij hebben echt zeer ervaren en deskundige muzikanten in de groep. Maar ook een instrumen tarium dat afwijkt van wat je bij een dweilband kunt verwach ten, zoals klarinetten en picco lo's. En we hebben ook zulke goede trombonisten in ons mid- Sinds kort zijn de spijkerbroek met T-shirt als vaste outfit van 'Liever Ier As Tuus' vervangen voor glos sy showkostuums. foto Marijke Folkertsma den", aldus De Looze's loflied. Hoewel het niet tot hun regulie re repertoire behoort, bracht het dweilorchestra tijdens de kerst markt in Zonnemaire tot ver rassing van de toehoorders ook zes traditionele kerstliedjes en een 'Christmas Swing' ten geho re. Muzikaal maatwerk leveren behoort ook tot de uitdaging voor 'Liever Ier As Tuus'. Janus Smits uit Ellemeet nam drie jaar geleden het initiatief tot deze muziekgroep. Het was een bescheiden begin met zeven muzikanten. Dat aantal is inmiddels uitge groeid tot 21 enthousiastelin gen. „Muziek maken staat bij ons voorop. We hebben geen of ficiële statuten en denken er ook niet aan subsidie aan te vragen zegt De Looze. Hij benadrukt wars te zijn van een logge ver enigingsstructuur. Hij heeft de ervaring dat met korte lijntjes en veel spontaniteit en enthou siasme de zaken veel sneller te organiseren zijn. Geen logge structuur houdt ook in dat er niet elke week op een vaste avond wordt gerepeteerd. „Ook dat gaat heel soepel. Zo dra er een optreden of deelname aan een festival in het verschiet ligt, roepen we de groep bijeen en repeteren we enkele keren. Meestal oefenen we in het dorpshuis in Zonnemaire en als het zomers warm genoeg is, spe len we gewoon buiten", vertelt de muzikale leider. Ondanks de talrijke aanvragen houdt de groep het aantal optredens be perkt tot circa acht per jaar. Het eerstvolgende staat gepland op zaterdag 31 januari in café Bommenede in Zonnemaire. Verder doet het dweilorchestra met enige regelmaat mee aan festivals. Goede ervaringen deed 'Liever Ier As Tuus'daarmee onlangs nog op in Haarlem. De vakjury deelde de Schouwen-Duive- landse muziekgroep een derde plaats toe en De Looze vindt dat een mooi resultaat voor een dweilorchestra dat meedoet in de 'leutklasse'. Nu alleen dus nog een juiste benaming voor het repertoire dat 'Liever Ier As Tuus' biedt L'LST - In de nacht van zon- ig op maandag omstreeks .25 uur is brand uitgebroken een woning aan de Hendrik isimirlaan in Hulst. Boer P. Vaane bij zijn hok met dode kippen. C. Boot houdt de boosdoener vast foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31