ewoners verdeeld over slagboom Zweten op het Groot Dictee in Sluis Plan Borsele houdt zorg dicht bij huis College ziet chalet camping Roompot als luxe stacaravan )riftige bestuurders erpesten sfeer op foord-Beveland Plan appartementen locatie-De Schans aangepast na kritiek Rijen ondenkbaar ijle populieren we inwoners zouden besluit Belangen Vereniging Wilhelminadorpdoordrukken lerstconcert 11 Aanrijding in Poortvliet Supermarkt en zorgwoningen in Arnemuiden zeeuwse almanak Belangrijk HEINKENSZAND - Medewerkers van Natuurmonumenten zijn druk bezig met het planten van 180 jonge eiken aan de Grotedijk bij Heinkenszand. Die ko men in de plaats van de 230 populieren die vorige week zijn gerooid. Die popu lieren waren zo'n 50 jaar oud en dan heeft zo'n boom z'n langste tijd gehad. Ook aan de Vlaandertsedijk bij Hein kenszand zijn onlangs populieren aan geplant. Daar waren in februari de ou de bomen al gerooid. Aan de Kaaidijk in Wolphaartsdijk zijn dan weer nieuwe eiken aangeplant. „Zo is dat besloten", legt R. Wink van Natuurmonumenten uit. „Aan de zogeheten hoofdstructuurdijken komen eiken en aan de andere dij ken populieren." foto Dirk-Jan Gjeltema gorlngrid Huibers AMPERLAND - Agressieve itomobilisten zijn niet bevor- trlijk voor de sfeer op Noord- neland. Maar een inhaalver- öd voor de provinciale weg «en Kats en Kamerland le- rt zeker driftige bestuurders daar is het Actie Comité Houd Noord-Beveland gezel- "van overtuigd. We kennen allemaal de auto mobilisten die bij het tuincen- HMitwee coniferen gaan halen 'dan met een karretje achter 'auto zestig kilometer per uur jden", zegt woordvoerder Re- Faasse van het actiecomité, «n inhaalverbod leidt dan al ooi tot verkeersopstoppingen, a dat is niet nodig, want de ost-Westweg is op heel veel aatsen overzichtelijk genoeg min te halen. protestgroep heeft volgens aasse inmiddels 'enkele tien den adhesiebetuigingen' ont ogen. Helemaal zeker weten hij dat overigens niet, want 'tiatiefnemer Willem Besems met vakantie. Irief m de hand van Besems is er Hnens het actiecomité inmid- een brief gestuurd naar het "'ege van GS. Daarin spreekt sems zijn ongenoegen uit *er het feit dat het voorgeno- on inhaalverbod nog in proce- lre is, terwijl de dubbele streep 's getrokken. Verder steekt r iiT ^at Provinciale weg orat bestempeld als 'een druk- weg met onvoldoende in- aalzicht' ^r_ai stelde René's broer ■v. Faasse - hij zit voor het AmProvinciale staten - vra- aan GS over het voorgeno men inhaalverbod. Faasse trok p. samen op met statenlid Ww'gSmits (Zeeuws Belang). Om hun tegenstem kracht bij te zetten, is de protestgroep van plan om volgende week een lu dieke actie te houden. Het is de bedoeling dat Faasse, verkleed als kerstman, heel langzaam met een Porsche over de Oost- Westweg zal rijden. Dat zou dan tot een flinke verkeerschaos moeten leiden. door Raymond de Frel SLUIS - Bekaf, apocalyptisch, dreumesen en bikinietje; het is zomaar een aantal verdraaid lastige woorden, waar Neder land en Vlaanderen gisteravond tijdens het Groot Dictee der Ne derlandse Taal weer massaal in tuinden. Bijvoorbeeld de bekende Nederlanders en Vla mingen in de vergaderzaal van de Eerste Kamer in Den Haag, maar zeker ook de dertig deel nemers in de conferentiezaal van hotel De Dikke van Dale in Sluis. De uitbaters van het dit jaar ge opende hotel willen zich profi leren als het literair centrum van de gemeente Sluis. Een re gionale versie van het befaamde dictee in de geboortestad van Johan Hendrik van Dale hoort daar als haast vanzelfsprekend bij. Oprichting ,,Het ligt in de planning dit soort dingen vaker te doen, temeer omdat de gemeente Sluis over wil gaan tot het oprichten van een literaire stichting. Hierin willen wij samenwerken aldus directeur Bram van den Berge van De Dikke van Dale. Raads leden en vertegenwoordigers BEVELANDEN/THOLEN door Salva de Nooijer HEINKENSZAND - Gemeente Borsele heeft een plan opgesteld om de ouderenzorg in Borsele te verbeteren. Op dit moment zijn ouderen voor verpleegzorg vooral aangewezen op de instel lingen in de gemeente Goes. Ver der wil de gemeente ruimte ma ken voor het toenemende aantal Volgens de prognoses van de ge meente moeten er tot 2010 mini maal 130 zorgwoningen worden bijgebouwd. Uit het opgezette plan blijkt dat er in Heinkens zand 42, 's-Gravenpolder 40, 's- Heerenhoek 28 en in Ovezande 20 woningen gaan komen. Ver der zullen in de eerste drie plaatsen verpleegeenheden worden geplaatst. Waar de zorgwoningen en ver pleegeenheden komen, is nog niet overal duidelijk. Wel werd vorige week bekend dat voor 's- Gravenpolder wordt gedacht aan de appartementen die ko men rond sporthal De Zwake. Uitgangspunt van het Borselse plan, dat Wonen, zorg en welzijn heet, is om de zorg zo dicht mo gelijk bij huis te brengen. Daar toe worden de gebouwen waar woonzorg nu wordt toegepast, uitgebreid tot woonzorgwij ken. Bij woonzorg staat eigen regie centraal. De klant koopt of huurt een eigen woonruimte en de zorg komt van een onafhan kelijke zorgaanbieder, los van de woning. Een samenwerkingsverband van Oosterschelde Thuiszorg en zorgcentra Poelwijck in 's-Heer Arendskerke en de Kraayert in Lewedorp gaat deze 24 uur 'on planbare zorg' leveren. Onplan bare zorg is zorg waar zeven da gen per week, dag en nacht, beroep op kan worden gedaan. Naast de vernieuwing van de woonzorginstellingen wordt verouderde seniorenhuisves ting gerenoveerd of afgebroken en opnieuw opgebouwd. Tevens gaan dorpsteams bij ouderen thuis hulp aanbieden. De nieu we voorzieningen zijn bedoeld om de ouderenvoorziening op een niveau te brengen dat past bij het huidige aantal senioren. dinsdag 16 december 2003 Freek Janssen ^JLMINADORP - Het jrstel van de Belangen Ver eng YVilhelminadorp om ;l een slagboom het verkeer r,ig (e dringen, wordt door ingniet iedereen gesteund. Dat egt een aantal bewoners van uizen langs de doorgaande ule. „Als je eens rond gaat agcn, merk je dat wel drie- ipart van de Wilhelminador- Ers tegen die maatregelen is." J. Wagenaar, bewoner inde Brugstraat, wil de belan- invereniging het plan er bij de meente Goes doorheen druk- n: „Tijdens een vergadering m de vereniging is gestemd ir het plan om een slagboom plaatsen, die het verkeer ïgzaam door laat. Het bestuur [Eidat iedereen die er niet was, iór stemde. Dat is toch niet rlijk? Veel mensen konden jet aanwezig zijn die avond." mport vendien stemde volgens Wa- maar bijna de helft tegen: 15 q de 32 aanwezigen. ,,Er is >n nog tot drie keer toe ge- jd: 'Zullen we niet het hele irp laten beslissen?' Maar dat erd weggewuifd door voorzit- tr Kortleve. Hij zei: 'Ik heb al at werk toch niet voor niks ge- aan?' De gemeente Goes wil at de belangenvei-eniging een reedgedragen oplossing aan- raagt. Maar veruit de meeste lensen willen geen slagboom of Is dergelijks. Die discussie ordt steeds maar weer aange- wengeld door, zeg maar, de ieuwe bewoners. De Belangen èreniging Wilhelminadorp be- Taatlouter uit import." larde kritiek iral onder middenstanders is harde kritiek op de plannen. Grutter, eigenaar van een iteliér bij de brug in Wilhel- ladorp: „Er is eigenlijk hele- Igeen probleemGoed, in de r is het wel iets drukker, ;iat weet je toch als je hier ERSEKE - Muziekvereniging ozart geeft op vrijdag 19 de- mber een kerstconcert in de tderlands-Hervormde kerk in irseke. Naast de fanfare Mo- treedt ook het Zeeuws Man- nkoor op en speelt de heer A. urvink kerstliederen op het rgel.Het concert is een combi- atie van traditionele en rao- emekerstmuziek en begint om 5.00 uur. komt wonen? Ook wordt er ge klaagd over het landbouwver- keer. Maar ja, wat wil je: het is hier toch ook een landbouwge bied? Dan moet je niet over landbouwverkeer gaan zeu ren." A. Dagebout is uitbaatster van een restaurant bij de brug. Ze is bang dat verkeersmaatregelen slecht zijn voor de klandizie: „Het liefst willen ze een hek om het dorp heenzetten met prik keldraad. Als je in Zeeland woont, dan moet je ei-mee kun nen leven dat het in de zomer drukker is. De doorgaande weg is zelfs een onderdeel van een ANWB-route, daar moet je juist trots op zijn!" Voorzitter C. Kortleve van Be langen Vereniging Wilhelmina dorp wijst de kritiek resoluut van de hand.,Het is een kletsar- gument dat de stemming niet eerlijk zou zijn omdat veel men sen niet aanwezig waren. Ieder een die er niet bij kon zijn had schriftelijk zijn stem uit kunnen brengen. Twee middenstanders hebben een brief gestuurd met bezwaren tegen verkeersmaat regelen en daar is goed naar ge luisterd." Kortleve vindt het een kwalijke zaak dat er herhaaldelijk op wordt gewezen dat veel leden van zijn vereniging van buiten het dorp komen: „Af en toe lopen de emoties iets te hoog op." De bewonersverenigingen in Wilhelminadorp en het Goese Meer hebben er gezamenlijk bij de gemeente op aangedrongen vóór het toeristenseizoen 2004 maatregelen te nemen. Wethou der M. 't Hart zei gisteravond in de raadscommissie grondge bied de geopperde ideeën 'sym pathiek' te vinden. Knelpunten Hij wil echter wel wachten tot het Gemeentelijk Verkeers- en Vervoersplan (GWP), waaraan wordt gewerkt, gereed is, zodat de knelpunten in een breder ver band kunnen worden bekeken. Dat plan wordt in het 'vroege voorjaar' verwacht. De wethouder werd gesteund door een minieme meerderheid van CDA, WD enD66. PvdA, SGP/ChristenUnie en GroenLinks achtten het niet no dig het GWP af te wachten. Wat hen betreft kan het gemeente bestuur op korte termijn een be sluit nemen. Mei ongebreidelde ijver hebben Zeeuwen en Vlamingen zich verdiept in de schrijfwijze van bijeenge schraapte moeilijkheden, die Philip Freriks het kwijl in de mond deden lopen, maar die ongetwijfeld aanleiding zullen zijn om vannacht ijlend te hallucineren. foto Peter Nicolai van scholen in de gemeentes raadsleden van de gemeente open en bloot zijn taalvaardig- Sluis en Knokke-Heist waren Sluis het massaal afweten. Al- heid te toetsen. „Jammer dat ik uitgenodigd voor de wedstrijd, leen Frans Maenhout van WD- de enige ben die zijn nek durft Opvallend genoeg lieten de /Gemeentebelangen durfde uit te steken. Ik ben daarom best teleurgesteld, omdat dit initia tief kan uitgroeien tot iets groots", vond Maenhout. Presentator Pol van de Vijver deelde eerst de instructies uit voor het regionale onderonsje, waarna de landelijke leider Phi lip Freriks het roer via een groot beeldscherm overnam. Zijn lan ge zinnen zorgden al snel voor rode wangen, gefronste wenk brauwen en verkrampte vin gers. De een beet op zijn lippen, de ander draaide rondjes met zijn tong en een derde probeerde al fluisterend tot de juiste schrijfwijze te komen. En het zenuwachtige geloop langs de tafels van het Sluisse jurylid Frank Gijsel maakte het sfeertje a la Den Haag compleet. Hallucineren Wethouder Leen Wille (cultuur) van de gemeente Sluis mocht Aime Govaert uit Blankenberge als winnaar in het zonnetje zet ten. Dat deed hij met een pas sende zin: Met ongebreidelde ijver heeft u zich verdiept in de schrijfwijze van bijeenge schraapte moeilijkheden, die Philip Freriks het kwijl in de mond deden lopen, maar die on getwijfeld aanleiding zullen zijn om vannacht ijlend te hal lucineren", aldus Wille. Go vaert had slechts dertien fouten. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Een chalet op een camping is vergelijkbaar met een luxe stacaravan en niet met een recreatiewoning. Bur gemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland vin den het derhalve niet nodig een ontwerp-bestemmingsplan voor camping de Roompot in Kamperland aan te passen. De inspectie van het ministerie van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu laat de gemeente weten niet te kunnen instemmen met de mo gelijkheid tweehonderd chalets op het kampeerterrein te bou wen, zoals in het plan is voor zien. Het gaat in het plan om het omzetten van kampeerplaatsen in chalets. Er komen per saldo dus geen plaatsen bij. Er staan overigens al 52 chalets. Het is de bedoeling die in het nieuwe be stemmingsplan te legaliseren. Impuls De VROM-inspectie merkt de chalets aan als recreatiewonin gen en spreekt daarom van een 'nieuwe ontwikkeling' in het Roompotgebied. De beleidsma tige onderbouwing voor zo'n nieuwe impuls ontbreekt echter. De inspectie is verder bang dat van de mogelijkheid tot het bou wen van chalets op camping De Roompot een precedentwerking uitgaat, waardoor meerdere Noord-Bevelandse camping houders chalets willen bouwen. Ook wijst de inspectie de ge meente op het gevaar van per manente bewoning van de cha lets. Burgemeester en wethouders zijn niet van zins het plan aan te passen. Zij vinden dat de maat voering van een chalet met een grondoppervlakte van maxi maal zeventig vierkante meter en een hoogte van maximaal drieënhalve meter is ontleend aan die van een stacaravan. Een chalet is dus een luxe stacara van. B en W willen evenmin tegemoet komen aan het verzoek van de VROM-inspectie om de nood zaak van het aantal toegestane dienstwoningen in het Room potgebied beter te onderbou wen. De bestuurders vinden vijf dienstwoningen alleszins nor maal in het gebied met een cam ping met 1450 plaatsen, een jachthaven met 324 ligplaatsen en een bungalowpark met 227 woningen. Ook de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) krijgt nul op het re kest. De milieuorganisatie wil dat voor de extra hectare grond die wordt gebruikt om kam peerplaatsen te vergroten, twee hectare natuurcompensatie wordt gerealiseerd. Dit zoge noemde 'rood voor groenprinci- pe' gaat echter voor dit bestem mingsplan niet op, vinden B en W, omdat het om een actualisa tie van oude bestemmingsplan nen gaat. De gemeenteraad heeft donder dag het laatste woord. De raad vergadert vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenkerke. POORTVLIET - Op de kruising Postweg Kadijk in Poortvliet vond gistermiddag om vijf uur een aanrijding plaats. Een 27-jarige automobilist uit Oost-Souburg reed over de Postweg, komende uit de rich ting van Poortvliet. Voor hem reed een 26-jarige vrouw uit Tholen, die moest remmen. De Oost-Souburger kon niet tijdig stoppen. Hij reed tegen het voertuig van de vrouw aan. Die schoof door en belandde tegen een ANWB-paal. Zij is voor controle op eventueel nekletsel overgebracht naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom. Beide auto's raakten zwaar be schadigd. door Rolf Bosboom GOES - Het plan voor de invul ling van locatie-De Schans, aan de Beukenstraat in Goes, moet worden aangepast. Het appar tementencomplex zou te dicht op de achtergelegen huurappar- tementen komen te staan. Projectontwikkelaar Proverko wil op de plaats van het voorma lig gezinsvervangend tehuis - de laatste jaren in gebruik als asielopvang - een complex met 52 appartementen neerzetten.' Het wordt vier bouwlagen hoog, met een parkeergarage er onder. Directeur J. Franken van wo ningbouwvereniging RWS, ei genaar van de achtergelegen huurflatjes, greep gisteravond de Goese raadscommissie grondgebied aan om zijn onge noegen te uiten. Huurwoningen Volgens hem is de afstand met de nieuwbouw en de hoogte er van dusdanig, dat 'het woon- en leefklimaat geweldig wordt aangetast'. Dat zet ook de ex ploitatie van de huurwoningen onder druk. De RWS, zo waar schuwde hij, zal 'alle mogelijk heden benutten om voor onze belangen op te komen'. Frankens kritiek ontmoette be grip bij de commissieleden. Die hadden waardering voor het ontwerp op zich, maar maakten zich ook zorgen over de directe buren. „Je zal er maar wonen!", zei W. den Herder (WD). Architect L. de Putter legde uit dat de afstand tussen beide ge bouwen groter is dan het be stemmingsplan vereist. Boven dien is het gebouw U-vormig, zodat de huidige bewoners in de toekomst uitkijken op een bin nentuin. Desondanks bleef de commissie moeite houden met de opzet. Er werd ook gewezen op de schaduwwerking van het te bouwen complex. Dat werpt in het voor- en najaar al een flinke schaduw over de achtergelegen woningen, zo blijkt uit studies. De commissie wilde verder een beter beeld hebben van hoe het totale gebied er in de toekomst uit gaat zien. Naast De Schans zijn vergevorderde plannen voor een woonzorgcomplex met 63 eenhèden. Naar aanleiding van de ge maakte opmerkingen zegde wethouder M. 't Hart toe de situ atie met de ontwikkelaar en de architect te bespreken. „We gaan kijken wat er eraan kun nen doen." MIDDELBURG - De gemeen- tereraad van Middelburg heeft gisteravond ingestemd met de bouw van een supermarkt en zorgwoningen in Arnemuiden. De fracties gaven aan dat het al gemeen belang zwaarder moet wegen dan het belang van om wonenden. Alleen de Politieke Partij Middelburg stemde te gen. Die partij ziet het nut van een grote supermarkt in het dorp niet in. De supermarkt wordt gebouwd aan de Clasinastraat, op de plek waar nu een gymzaal staat. De bouw kan beginnen als de nieu we sporthal aan de Van Citters- weg klaar is. Ze legden het heel goed uit op het jeugdjournaal. In Maas tricht kwamen alle belang rijke mannen van Europa bij elkaar voor een grote verga dering. De kleine Karei zat er met aandacht naar te kijken. Plotseling draaide hij zich om naar zijn vader en maakte hij in al zijn naïviteit en op rechtheid een opmerking, waarmee hij zijn pa dagen lang een goed humeur be zorgde: „Pappa jij moet ze ker ook naar Maastricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27