Jezuinigingen nekken buurtcentra Lopend langs de voorstelling Werkgevers niet eens met PvZ Nerts houdt huis in kippenhok bestemmingsplan nieuwe rijksweg 57 Actief FM zeker jaar uit de lucht 11 orten op gesubsidieerde banen door Rijk oorzaak Raad Steiïlt in met Nieuwjaarsduik weten op het ictee in Sluis ipermarkt uzorgwoningen jnArnemuiden Auto niet terug na proefrit zeeuwse almanak Belangrijk WALCHEREN Boer P. Vaane bij zijn hok met dode kippen. C. Boot houdt de boosdoener vast door Famke van Loori ZIERIKZEE - Een nerts heeft in een schuur aan de Zandweg bij Zierikzee tien kippen dood gebeten. Volgens jachthouder in dit gebied, C. Boot, moet het dier zijn ontsnapt of door ie mand uit de auto zijn gezet. De nerts is door een collega-jager doodgeschoten. Jarenlang heeft P. Vaane scharrelkippen gehouden voor zijn broodwinning. Toen hij met pensioen ging, heeft hij in één van de schuren een hok ge timmerd om als hobby nog een paar kippen te houden. Tot af gelopen zondag zaten er tien kippen in de schuur. „Ik wist niet wat er gebeurde. Normaal zitten ze te wachten op het eten, maar nu was het zo stil", vertelt Vaane over het moment dat hij de schuur binnenliep. In het hok treft hij de tien kip pen aan, die allemaal de strot zijn doorgebeten. De nerts zit op dat moment nog in de schuin, waarop Vaane onmid dellijk de jachthouder inscha kelt. Volgens Boot verstandig, omdat je niet moet proberen zo'n dier zelf te vangen. „Je moet ze nooit in het nauw drij ven." Nadat het dier is neergescho ten bestaat er nog even ver warring of het om een bunzing of een nerts gaat. „Nertsen le ven hier niet in de natuur. Deze moet van één of ander bedrijf ontsnapt zijn of uit een auto zijn gezet", aldus Boot. foto Marijke Folkertsma Twee bokjes achterin de schuur kijken verbaasd toe, hoe Vaane de dode kippen uit het hok haalt. Het bezoekje van de nerts heeft zijn liefhebberij voor het hou den van kippen niet minder ge maakt. Er komen weer nieuwe. Voor de eieren. „Mijn vrouw vindt die veel lekkerder dan die van de supermarkt." dinsdag 16 december 2003 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bijna de hele gemeenteraad heeft gister avond ingestemd met het be stemmingsplan voor de nieuwe rijksweg 57 tussen Nieuw- en Sint Joosland en de noordelijke gemeentegrens. Daarmee is een groot aantal zienswijzen, vooral over de situatie bij Sint-Lau- rens, afgewezen. Alleen CD A-fractievoorzitter J. Kodde stemde tegen. Hij bleef vasthouden aan extra ontslui tingen van het gebied ten noor den van de stad. Kodde hamerde op de bereikbaarheid van de be drijven in de omgeving van de weg. „In het gebied tussen de N57 en de Noordweg wordt ze ventig hectare landbouwgrond onbereikbaar als er geen paral lelweg wordt aangelegd. Het landbouwverkeer moet over de Noordweg. Dat kan niet, dat mag niet en zegt u maar hou het wel moet." Hij noemde het ge bied ten oosten van de weg 'zijn grootste worsteling'. Agrari sche bedrijven worden volgens Kodde onbereikbaar, doordat tussen Middelburg en Seroos- kerke maar één mogelijkheid komt om de nieuwe weg te krui sen, bij de Van 't Hoffweg. De CDA-fractievoorzitter pro beerde nog een lans te breken voor een rotonde bij de Van 't Hoffweg. Die oplossing is vol gens hem goedkoper dan een tunneltje, die nu op de tekening staat. Bovendien wordt het ge bied ten oosten van de weg dan beter ontsloten. Kodde pleitte verder voor een extra afslag op de rotonde bij de President Roo- seveltlaan, zodat het landelijk gebied ten noorden van de stad bereikbaar wordt. Wethouder L. Luitwieler van verkeer wei gerde die toe te zeggen, hij zei het niet wenselijk te vinden dat er sluipverkeer op plattelands wegen ontstaat. De rotonde bij de Van 't Hoffweg was voor hem evenmin bespreekbaar. Ook van zijn collega raadsleden kreeg Kodde geen steun, zelfs zijn eigen fractie was het niet met hem eens. De meeste partij en gaven aan dat het tijd was om een knoop door te hakken. „Je kunt nooit iedereen tevreden stellen al dus Ede Visser (WD „Nu de pap gestort is, rest mij niets anders dan akkoord te gaan", zei W. Steketee (SP). P. Kraan van de Politieke Partij Middelburg uitte forse kritiek op de manier waarop het ge meentebestuur is omgegaan met de bezwaren. Toch was dat voor zijn partij geen reden om tegen te stemmen. „Wij zullen niet tornen aan de aanleg van de N57, ondanks het geknoei op communicatief gebied. Dat klinkt niet heldhaftig en dat is het ook niet." S. Szarafinski (PvdA) riep Luit wieler op te zorgen dat geen en kel bedrijf het slachtoffer wordt van de aanleg van de weg. „Maak dat tot uw ultieme uitda ging." Ze wilde een motie indie nen om Luitwieler tot passie en hartstocht aan te zetten, maar zag daar van af. In plaats daar van bood ze de wethouder een rode peper aan. „U kent waar schijnlijk ook het gezegde dat u hem ergens in moet stoppen. Dat laten we verder aan u over. Maar doe er iets mee, iedere keer als het u aan passie ontbreekt." WESTENSCHOUWEN - De or ganisatie van de traditionele nieuwjaarsduik op het strand bij Westenschouwen verwacht op 1 januari een recordaantal deelnemers. Jeroen Rotte rekent op 250 tot 300 geharde zwemmers die een plons in het koude zeewater aandurven. Het startschot voor de duik klinkt om drie uur 's middags. Reddingsbrigade, brandweer en EHBO zijn paraat voor hulpverlening. De duik vindt plaats ter hoogte van duinovergang De Rotonde. LUIS - Bekaf, apocalyptisch, Rumesen en bikinietje een aar lastige woorden, waar Ne- ïfland en Vlaanderen gister- rond tijdens het Groot Dictee ft Nederlandse Taal weer mas- lal intuinde. ide conferentiezaal van hotel eDikke van Dale in Sluis werd regionale versie van het die re gehouden. Raadsleden en megenwoordigers van scho- ii in de gemeentes Sluis en nokke-Heist waren uitgeno od voor de wedstrijd. Dertig Hïonen waagden zich aan de Echtmeting. Opvallend ge- Kglieten de raadsleden van de aneente Sluis het massaal af eten. Alleen Frans Maenhout a WD/Gemeentebelangen orfdeopen en bloot zijn taai aardigheid te toetsen. Winnaar rerd Aime Govaert uit Blan- enberge met dertien fouten. door Ron Maqnée KOUDEKERKE - De lokale omroep Actief FM in Koude- kerke gaat voor zeker een jaar uit de lucht. De zendge machtigde is er niet in ge daagd nieuwe huisvesting te vinden. De omroep moet zijn huidige lokatie in Koudeker- ke verlaten. Actief FM, de lokale omroep voor de gemeente Veere, zendt nu nog uit vanaf het terrein van verpleeghuis De I.Poort/ Vliedberg in Koude- kerke. Daar komt 27 decem ber een eind aan. De omroep zendt die dag voor het laatst uit. Waarschijnlijk gaat Ac tief FM niet eerder dan 2005 weer de lucht in. De eigenaar van het terrein, de Stichting voor Regionale Zorgverle ning, wil op de locatie bunga lows bouwen, zodat er voor ue lokale omroep geen plaats meer is. 0p het terrein van verpleeg huis De Poort/ Vliedberg be vinden zich zowel de studio- ruimtes als de 35 meter lange zendmast van de omroep, het gebouwtje met de stu dios mag nog tot medio vol- gend jaar blijven staan, de S^te zendmast moet meteen verdwijnen. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de zendmast op 1 oktober te ontmantelen. Voor de gsm- installaties in de mast moest echter ook een nieuwe be stemming worden gevonden. Deze operatie gaf Actief FM enig respijt. De omroep stelt nadrukkelijk dat er geen sprake is van financiële pro blemen. Actief FM wil het komend jaar gebruiken om een pas op de plaats te maken. Daar naast wil de omroep de tijd- benutten om een langeter- mijnplan te maken. Hierin worden ook de plannen op genomen voor nieuwe radio programma's. De zendge machtigde verwacht medio 2005 een doorstart te kunnen maken vanaf een nieuwe lo catie. De zender bestaat in middels meer dan tien jaar. Sinds de oprichting in 1992 van de Stichting Lokale Om roep Walcheren richtte Radio Actief, zoals het station toen nog heette, zich op Walche ren en de toenmalige ge meente Valkenisse in het bij zonder. Vorig jaar werd de grote zendmast van het ra diostation getroffen door een blixeminslag. Met behulp van een noodzender werden de uitzendingen een dag later hervat. rRnn Magnée JSSINGEN - Buurthuizen en jerencentra in Vlissingen oeten het steeds vaker zonder herders en jongerenwerkers Uilen. Oorzaak zijn de bezui den van het Rijk op gesub- jeerde banen. Het gevolg is ,ieen aantal centra al de deu- heeft moeten sluiten. Vlissingse raadslid Soplantila van GroenLinks UDDELBURG - De gemeen teraad van Middelburg heeft sleravond ingestemd met de iinv van een supermarkt en irgwoningen in Arnemuiden. fracties gaven aan dat het al- meen belang zwaarder moet ■gen dan het belang van om- onenden. Alleen de Politieke irtij Middelburg stemde te- Die partij ziet het nut van grote supermarkt in het irpnietin. 'supermarkt wordt gebouwd ude Clasinastraat, op de plek a3rnueen gymzaal staat. De kan beginnen als de nieu- orthal aan de Van Citters- daar is. Boven de super- [rkt komen negentien appar- menten, waarvan negen huur- Dingen. raad stemde tegelijkertijd in de bouw van een groepswo- Eg voor twaalf ouderen. Ook komt aan de Clasinastraat. ïde woning kunnen ouderen rttht die 24 uur per dag zorg edig hebben. Overigens zijn «ide appartementen boven de markt geschikt voor oude die zorg nodig hebben. Ie zorgwoning worden oiit nieuwe huizen gebouwd bewoners die voor de Mimplannen moeten wijken. luidde deze week de noodklok. Tijdens een bezoek aan buurt huis De Paraplu in Paauwen- burg vernam hij alarmerende berichten. De Paraplu heeft als noodoplossing een tijdelijk aan gestelde jongerenwerker in dienst. Het contract wordt ech ter niet verlengd, en sluiting van het jongerencentrum dreigt. Zonder adequaat, professioneel beheer is het immers niet moge lijk om het buurthuis te open te houden, oordeelt Palladium, de organisatie die verantwoorde lijk is voor de buurthuizen. En daarom valt wellicht al 1 janua ri het doek voor het buurthuis. Juist in het nieuwe jaar zou De Paraplu een spilfunctie zou krijgen in de aanpak van over last van jongeren in de veelge plaagde wijk. Het is typerend voor de situatie van de buuthuizen elders in de gemeente Vlissingen. Al eerder sloot buurthuis De Schelde- buurt in de Verkuyl Quakke- laarstraat de poort. Ook Multi- Culti in Oost-Souburg is tijde lijk gesloten. Directeur H. Dikowski van Pal ladium zit met de handen in het haar. De bezuiniging van het Rijk op de gesubsidieerde banen is volgens haar de belangrijkste reden dat er niet voldoende per soneel voor de buurthuizen be schikbaar is. Tot voor kort wer den de centra vaak gerund door beheerders die in een WIW-re- geling vielen (een soort Melkert- banen). Onlangs zijn al deze functies tegen het licht gehou den. Instellingen waarbij spra ke is van beperkte doorstroom van gesubsidieerde naar regu liere banen, worden flink ge kort. En deze kortingen worden vaak toegepast op de buurthui zen, zo schetst Dikowski. Het gevolg is dat de contracten die aflopen, niet meer kunnen wor den verlengd. Zonder professio nele krachten is het onmogelijk jongerencentra overeind te houden, oordeelt Dikowski. „Zonder een beheerder en een jongerenwerker is het niet te doen." Overigens benadrukt Dikowski dat met de sluiting van De Scheldebuurt en MultiCulti nog andere factoren een rol speel den. De animo onder bevolking voor De Scheldebuurt is gering, zo bleek uit een enquête. Daar om wordt gezocht naar een al ternatieve invulling van dit buurthuis. En bezoekers van MuliCulti hadden zich ernstig misdragen. Er gaan nog wel en kele stevige gesprekken met de gebruikers van dit buurthuis overheen voordat MultiCulti de deuren weer kan openen, ver wacht Dikowski. Raadslid Soplantila heeft in middels een boze brief gestuurd aan het Vlissingse gemeentebe stuur. Hij vraag het bestuur nog voor de kerst maatregelen te ne men om de ernstige problemen i n het j ongeren werk het hoof d te bieden. MIDDELBURG - Een voettocht langs het kerstverhaal. Kinde ren van cbs Acaciahof in Mid delburg liepen aan het eind van de dag in kleine groepen door een deel van Middelburg. On derweg komen ze diverse scènes uit het kerstverhaal tegen, ge speeld door de leraren en leer lingen uit groep acht. De heraut van Nazareth vertelt de kinderen dat er een volkstel ling op komst is. Daarom moe ten ze naar Bethlehem lopen. Om niet te verdwalen hebben de kinderen een lampion bij zich. „De lampionnen hebben de deelnemende kinderen als voor bereiding eerst zelf gemaakt", vertelt leerkracht Mardina Wil- lemse. Geboorte Onderweg naar Bethlehem ont moeten de kinderen onder ande re de herders, de Wijzen uit het Oosten en zien ze de geboorte van kindje Jezus. Chris en Luc spelen marktkoopmannen. „Het is best wel spannend om de rol te spelen. Het is allemaal im provisatie", vertelt Chris. „Maar het is wel leuk en eigen lijk best wel makkelijk hoor.", vult zijn klasgenoot Luc aan. De tocht eindigt in de herberg van Bethlehem waar de reizigers een versnapering krijgen. De voor stelling wordt vanavond nog een keer gespeeld. Een groepje kinderen is aangekomen bij de herders. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De Kring van Werkgevers in de Kanaalzone en de Brabant-Zeeuivse Werk geversvereniging (BZW) vinden dat het Zeeuwse provinciebe stuur in eerste instantie moeten blijven ijveren voor een snelle verwezenlijking van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen bij Sluiskil. De werkgevers organisaties stellen dit in een re actie op verklaringen van de Partij van Zeeland in het afgelo pen weekeinde. Volgens die partij zou de werk geversclub de PvZ steun be-4 tuigd hebben bij haar pogingen om een nieuwe verkeersverbin ding tussen de Westerschelde- tunnel en de Belgische grens westelijk van het Kanaal Gent- Terneuzen gerealiseerd te krij gen. De Kring en BZW distan tiëren zich van deze bewering. Vorige week doorbraken de Ter- neuzense bestuurders J. Lonink en C. van Schaik een in de jaren negentig overeengekomen he renakkoord tussen provinciebe stuur en de lokale bestuurders en belangenorganisaties om niet te ijveren voor zo'n verbin ding zo lang er geen zekerheid bestond over de aanleg van een nieuwe kanaalkruising. De Terneuzense collegeleden vinden dat de tijd rijp is om op dit standpunt terug te komen. De werkgeversorganisaties zijn vooralsnog zover nog niet. „Tot nu toe is er geen aanleiding om op dit standpunt terug te ko men", stellen ze in een verkla ring. „Wetende dat daarmee een vlot verloop van de onderhandelin gen van de provincie Zeeland met de andere aandeelhouder van de NV Westerscheldetunnel (het Rijk) over de financiering van de aanleg van een tunnel bij Sluiskil bepaald niet gediend zou zijn." „Het terugkomen op eerder in genomen standpunten hoeft op zichzelf geen bezwaar- te zijn," vervolgen de werkgevers. Maar dat kan volgens hen alleen wan neer daar een zorgvuldige afwe ging van de pro's en contra's aan is voorafgegaan. Daar is in dit geval geen sprake van geweest, vinden ze. BZW en Kring gelo ven verder niet dat over de grens veel medewerking verleend zal worden om een snelle realisatie van de N62 zuidwaarts rond te krijgen. „De onderhandelingen met Vlaanderen en de procedu res die nodig zullen zijn om in Oost-Vlaanderen nieuwe weg- tracés të ontwikkelen, zullen vele jai'en (minstens 15) gaan vergen. Ze moeten alleen daar om al als niet reëel worden ge zien", schrijven de werkgevers. Lonink riep juist vrijdag het provinciebestuur op deze on derhandelingen toch weer op te pakken. De verklaring van de werkgeversorganisaties is op gesteld en ondertekend door se cretaris A. Saman, partijgenoot van CDA-verkeersgedeputeer- de A. Poppelaars. VLISSINGEN - Een Vlissings garagebedrijf heeft gistermid dag aangifte gedaan van ver duistering van een rode Suzuki Alto met kenteken 97-NJ-BF. De auto was tussen 16.00 en 16.15 uur aan een belangstel lende meegegeven voor een proefrit. Volgens afspraak zoi de auto uiterlijk om 17.00 uui terug zijn, maar deze is tot ni toe niet teruggebracht. Dé waarde van de auto bedraagl enkele duizenden euro's. foto Ruben Oreel Ze legden het heel goed uit op het jeugdjournaal. In Maas tricht kwamen alle belang rijke mannen van Europa bij elkaar voor een grote verga dering. De kleine Karei zat er met aandacht naar te kijken. Plotseling draaide hij zich om naar zijn vade r en maakte in al zijn naïviteit en oprecht heid een opmerking, waar mee hij zijn pa dagenlang een goed humeur bezorgde: „Pappa jij moet zeker ook naar Maastricht. door Jeroen Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11