Vaticaan krijgt scherper toezicht Beter geflopte top dan slechte grondwet Zangeres Lauryn Hill richt pijlen op pedofiele priesters Orka Keiko uit film m 'Free Willy' is dood Bom mist niet alleen Musharraf maar ook twee Nederlanders Loya jirga bijeen om grondwet op te stellen 7 gossad waarschuwt tegen aanslagen Mobiele eenheid Colombiaans leger Oppositie kraait jictorie in Ïurks-Cyprus Cerste succes chwarzenegger Is gouverneur i Basken de straat sop tegen plan voor autonomie Spanje en Marokko bouwen tunnel Britten best verzorgd in EU Filipijnse minister sterft in harnas Zeventig doden bij strijd Nepal Toerist bezwijkt aan hitte Australië Populist Blocher maandag 15 december 2003 j^rHansGeleijnse ROME - Met het oog op de kerst- lagen heeft de Italiaanse rege- jog de bewaking van het Vati- an en een groot aantal langrijke kerken en niet-reli- jeuze toeristische trekpleisters «sterkt. folgens de Italiaanse media ijgft de Israëlische inlichtin- «endienst Mossad de regering gewaarschuwd voor aanslagen an moslim-extremisten tegen ;i| belangrijke symbolen van het hnstendom'. 'I laarvan telt Italië er vele, met feet Vaticaan en de Sint Pieter jls belangrijkste. Vanaf mid- emacht tot 's morgens zeven w m zal de belangrijkste toe- langsweg tot het Vaticaan, de i(ll Irede Via della Conciliazione, «toegankelijk zij n voor het pu bliek. Iotna de kerstdagen blijven de- iten aanvullende maatregelen, joals parkeerverboden in de Bgeving van het Vaticaan en nog grondiger visitaties van be zoekers aan de Sint Pieter, van kracht. Soortgelijke stappen zijn geno men ter beveiliging van andere grote kathedralen, zoals die van Florence en Turijn. Voor bezoe kers zal een strikt verbod gelden op het meenemen van rugzakjes en grote handtassen. Ook bij toeristische trekpleisters als het San Marcoplein in Venetië is de bewaking verscherpt. Morgen overlegt minister van Binnenlandse Zaken Pisanu met het comité Nationale Vei ligheid of op basis van de Israë lische informatie aanvullende maatregelen moeten worden ge nomen. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat de belangrijkste toegangsweg tot het Vaticaan worrit afgesloten. Gisteren was nog niet duidelijk of het verbod zal worden aangepast voor de traditionele kerstnachtmis in de Sint Pieter, die duizenden be zoekers naar het Sint Pieters plein trekt. GPD door Hans Geleijnse VATICAANSTAD - De Ame rikaanse rap- en soulzangeres Lauryn Hill heeft bij een kerstconcert in het Vaticaan voor grote opschudding ge zorgd. Ze noemde het Vati caan corrupt en klaagde pedofiele priesters aan in een lange verklaring die zij op het podium vlak voor het zingen van twee liedjes voorlas. Op de eerste rijen zaten kardi nalen en bisschoppen, onder wie kardinaal Ruini, voorzit ter van de Italiaanse bis schoppenconferentie. Verschillende Italiaanse kranten plaatsten een verta ling van de Engelse tekst. Hill zei onder meer dat het onmo gelijk is de kerk te verdedigen met zoveel pedofiele priesters in de gelederen. „Ik realiseer me dat sommigen van u zich beledigd zullen voelen door wat ik zeg. Maar hen vraag ik, wat zegt u tegen de families, die verraden werden door de genen wie zij hun vertrouwen schonken." Volgens het dagblad La Re- pubblica hadden de honder den aanwezigen door de En gelse tekst niet meteen in de gaten wat haar boodschap was en klonk er na haar optre den applaus. Maar de ontzetting en woede waren naderhand van de ge zichten van de geestelijkheid af te lezen. Kardinaal Ruini verliet boos cle zaal en wilde geen commentaar geven. Zijn hulpbisschop Rino Fisichella wond er echter geen doekjes om: „Zij getuigt hier van slechte manieren en gebrek aan respect voor degenen die haar hebben uitgeno digd." De kerk heeft jarenlang ge poogd de pedofiele priesters te beschermen tegen justitiële vervolging en hun schandda den met vooral misdienaren uit de publiciteit te houden. Toen het schandaal eenmaal losbarstte, heeft paus Johan nes Paulus II excuses aange boden. De Amerikaanse kerk betaalt rond 85 miljoen dollar schadevergoeding aan slacht offers. GPD (IC0SIA - De pro-Europese s-Cypriotische oppositie leider Mehmet Ali Talat heeft de Trerwinning van de parle mentsverkiezingen van gisteren bgeëist. Ia telling van meer dan de helft n de uitgebrachte stemmen jggen de oppositiepartijen op pmet 51 procent. plat kondigde aan een coalitie I zullen vormen met andere artijen die voorstander zijn 'a een herenigd Cyprus. Hij ïde zich daarmee tegen de jiüjen die politiek veteraan en es-Cypriotisch leider Rauf ash steunen. ANP/RTR ICRAMENTO - In Californië de volksvertegenwoordiging 11 de Amerikaanse staat vrij- ag (plaatselijke tijd) akkoord egaan met de begrotingsvoor- lellen van cle nieuwe gouver- ciir Arnold Schwarzenegger, el is de eerste grote överwin- ingvan 'The Governator' sinds jn aantreden een maand gele- Republikeinse gouverneur de Democratische meerder- idinhetparlementhadden de gelopen weken flink gesteg- ildover de manier waarop het irme begrotingstekort van ;eveer 17 miljard moet wor- aangepakt, la een eerdere afwijzing kreeg hwarzenegger uiteindelijk ich vereiste tweederde eerderheid voor zijn plan om miljard dollar te lenen. In ruil ervoor kregen de Democraten daan dat de stricte regels voor (gaven iets zijn versoepeld, een referendum in maart innen de kiezers besluiten of akkoord gaan met een obli- tielening van vijftien miljard illar-nodig om de schulden af lossen - en bestedingsbeper- ngen. skundigen schatten dat het grotingstekort van Californië jaar kan oplopen tot dntig miljard dollar. Deson- inks heeft Schwarzenegger lóofd de belastingen niet te rhogen en niet te bezuinigen ■ponderwijs. ANP/DPA S4N-SEBASTIAN - Naar schatting 15.000 mensen heb- p zaterdag in de Spaanse stad mi-Sebastian gedemonstreerd gen het plan van de Baskische regering van premier Ibarretxe |oor een autonome regio en een [vrije associatie' van Basken- ind met Spanje. platform 'Basta Ya' (Het is genoeg) had de betoging geor ganiseerd. Bij het platform zijn verscheidene groeperingen aangesloten die genoeg hebben an het geweld door de Baski- n a afscheidingbeweging ETA. naer de demonstranten waren j vooraanstaande politici, "der wie de Spaanse vice-pre- nrRato en drie ministers, a Baskische regering sprak fln sePtember uit voor meer handigheid. ANP/AFP SAN LUIS - Leden van een anti-guerrillaeenheid zijn bezig met hun laatste proefopdracht. Zaterdag slaag den in San Luis 450 elite-soldaten van het Colombiaan se leger voor hun opleiding, die werd verzorgd door ei gen trainers en opleiders van de Amerikaanse speciale troepen. De Colombiaanse legering zet mobiele squa drons op, die alle uithoeken van het land met zijn bergen en jungles moeten kunnen bereiken. foto Juan PabloToro/AP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Een kwartier na het einde van de mislukte top had de Duitse kanselier Schro der zijn analyse klaar: er is een Europees belang, er is ook een nationaal belang, en het natio nale belang had gewonnen. „Nooit eerder is die tegenstel ling zo duidelijk geweest als op dit moment", voegde hij er aan toe. Schöder heeft gelijk als hij con stateert dat de zwakke plek van de EU het afgelopen weekeinde in Brussel onbarmhartig is blootgelegd. Maar al werden de nationale tegenstellingen vaak met veel mooie worden toege dekt, op cruciale momenten hebben ze altijd de uitkomst be paald. Al twaalf jaar lang praten de re geringsleiders over de nood zaak van nieuwe machtsver houdingen binnen Europa, en nog nooit zijn ze daar goed uit gekomen. Iedere keer opnieuw werd de grootste problemen doorgeschoven naar een vol gende bijeenkomst, die op zijn beurt weer nieuwe 'kliekjes' op leverde. Het dieptepunt werd eind 2000 bereikt in Nice, waar uitgeputte regeringsleiders na drie nach ten vergaderen een kreupel ak koord afleverden. Deze trauma tische marathonsessie heeft in elk geval het besef opgeleverd dat het zo niet moet. De rege ringsleiders kunnen het zich domweg niet meer permitteren om afspraken te maken die zo ingewikkeld en onlogisch zijn, dat ze aan de burger niet meer uit te leggen zijn. Recente opi niepeilingen tonen aan dat het vertrouwen in de Europese Unie angstaanjagend slinkt. Het dreigende referendum heeft het besef doen dagen dat een nieuwe grondwet geen onder onsje is voor schriftgeleerden maar een document dat de basis moet vormen van het Europa voor de burger. In de afgelopen twaalf jaar kon de EU steeds van onze redactie buitenland OSLO - De orka Keiko, de ster uit de Free Willy-films, is op 26-jarige leeftijd in zijn Noor se fjord aan een longontste king bezweken. De orka oogde vrijdagochtend plotseling verzwakt en luste loos. Antibiotica mochten niet meer baten, want later die dag werd hij dood aangetroffen in het Taknes-f jord bij het dorpje Halsa, waar hij eind augustus domicilie koos. De Free Willy-Keiko Founda tion, de drijvende kracht ach ter het project om Keiko een leven in het wild te geven, zei te hopen dat de orka geen zee mansgraf krijgt, maar zal kun nen worden begraven. Keiko werd in 1979 op 2-jarige leeftijd voor de kust van IJs land gevangen genomen. Hij heeft het grootste deel van zijn leven in gevangenschap door gebracht in Canada en Mexi co. In 1992 speelde hij zijn glansrol in Free Willy en drie jaar later nog eens in het ver volg. Vanaf 1998 werd Keiko in IJs land voorbereid op zijn terug keer in de natuur. Hij moest onder meer zijn eigen vis leren vangen. Half juli werd hij vrij gelaten. Enkele weken later koos hij het ruime sop, om ver volgens in het Noorse fjord op te duiken. Hij was duidelijk liever onder de mensen dan dat hij het gezelschap van andere dieren opzocht. Toen Keiko opdook in het Tak- nes-fjord, zo'n 1400 kilometer ten noorden van Oslo, waren er massa's mensen die hem wil den aaien, met hem wilden zwemmen of op zijn rug wil den zitten. De orka vond dat allemaal prima. De onderzoe kers die Keiko nog steeds begeleidden, waren minder gelukkig: de terugkeer van Keiko in de natuur had toen al zo'n twintig miljoen euro ge kost, en het wilde maar niet lukken. Uiteindelijk werd het bij gemeentelijke verordening verboden dichter dan vijftig meter bij Keiko in de buurt te komen. De orka vis toewerpen, zoals veel van zijn fans deden, mocht ook niet meer. Keiko's begeleider, de Canadees Colin Beard, hoopte dat de orka zich zou gaan vervelen als niemand meer met hem zou komen spe len en aansluiting zou zoeken bij een groep orka's. AP De orka Keiko. foto John McConnico/AP MADRID - Spanje en Marokko gaan een treintunnel aanleg gen onder de Straat van Gibraltar, die beide landen met el kaar moet gaan verbinden. Dat heeft het Spaanse ministerie van Ontwikkeling in Madrid zaterdag bekendgemaakt. De tunnel krijgt een lengte van 39 kilometer. Voor de Straat van Gibraltar is gekozen, omdat de zee hier slechts 300 meter diep is. ANP/RTR NEURENBERG - Britten zijn de schoonste inwoners van de Europese Unie, althans zij geven per hoofd het meest uit aan producten voor lichaamsverzorging. De Italianen geven nog niet half zoveel uit voor dat doel. Dat blijkt uit een onderzoek van het Duitse bureau Information Resources. Een gemiddelde Brit geeft per jaar 67 euro uit aan producten voor lichaamsverzorging. Óp de tweede plaats komen de Ne derlanders met 61 euro. De Duitsers liggen met 52 euro net iets voor op de Fransen (50 euro). De Spanjaarden spenderen 3 5 euro per jaar aan lichaamsverzorginsproducten en de Itali anen zijn met 32 euro het zuinigst. ANP/DPA MANILLA - De Filipijnse minister van Buitenlandse Zaken Bias Ople is zaterdag aan.een hartaanval bezweken. Ople overleed in de Taiwanese hoofdstad Taipei, waar het vliegtuig waarmee hij van Tokio naar Bangkok zou vliegen een speciale landing had gemaakt omdat hij aan boord onwel was geworden. De 75-jarige Ople had in Tokio een Asean-top bijgewoond. AP KATHMANDU - De strijd tussen het Nepalese leger en mao- istische rebellen heeft zich dit weekeinde geïntensiveerd. Bij over het koninkrijk verspreide gevechten vielen zeker zeven tig doden. Een aanval van het leger op een schuilplaats van de rebellen in het district Dailekh, 360 kilometer ten westen van Kathman- du, kostte het leven aan 35 rebellen. Elf politieagenten kwamen om toen vermoedelijke rebellen een politievoertuig aanvielen in Jaleshwor, 400 kilometer ten oosten van Kathmandu. Vier mensen raakten gewond en het voertuig werd opgeblazen. De overige doden zijn rebellen die bij verspreide gevechten gisteren en zaterdag om het leven kwamen. AP SYDNEY - Een Britse toerist is in de West-Australische San dy Desert om het leven gekomen, nadat hij zijn auto had ver laten die in het zand was vastgelopenHij raakte uitgedroogd en uitgeput toen hij te voet probeerde de bewoonde wereld te bereiken, meldde de Australische nieuwszender ABC zater dag. De 35-jarige Thomas Sykes, die van plan was door de woestijn, naar New South Wales te rijden, overleed vrijdag korte tijd nadat hij door aboriginals was gevonden. Behandeling in een ziekenhuis hielp niet meer. Als Sykes, die geen satelliettelefoon of noodhaken bij zich had, bij zijn auto was gebleven, had hij volgens de politie zijn avontuur niet met de dood hoeven te bekopen. Een zoekploeg trof vrijdag de verlaten auto aan en zag dat daar voldoende water voor een aantal dagen aanwezig was. ANP verder van die burger vervreem den, omdat de gemiddelde Eu ropeaan er eenvoudigweg geen touw meer aan vast kon knopen. De hele operatie-grondwet, die een jaar na de top van Nice werd ingezet, was juist bedoeld om de Unie 'transparanter en demo cratischer' te maken. De mis lukking van het afgelopen weekeinde valt dus verre te ver kiezen boven alweer een gam mel akkoord dat over een paar jaar weer in de revisie moet, of de conclusie dat het akkoord van Nice bij nader inzien toch eigenlijk zo gek nog niet was. Grenzen En nu? Het is geen historische mislukking", zegt premier Bal kenende. Hij had het nog sterker kunnen zeggen: misschien is de openlijke constatering, dat een nieuwe verdeling van de macht op dit moment niet mogelijk is, wel precies wat de Unie nodig heeft. Misschien wordt het ook tijd om eens na te denken over de vraag waar cle grenzen van Europa liggen. In de afgelopen jaren was de EU-trein niet tot stoppen te brengen. Dat heeft de Europese eenwording, inclusief tien nieuwe lidstaten per 1 mei, bij de burger steeds minder po pulair gemaakt. Het punt is bereikt dat het draagvlak onder de Unie in ge vaar komt. En het kan dus echt geen kwaad als de regeringslei ders pas op te plaats maken om eens na te denken over hoe het verder moet. GPD GENEVE - De rechtspopulisti- sche miljardair Christoph Blo cher is zondag benoemd tot mi nister van Justitie in de regering van Zwitserland. In die functie is hij onder meer verantwoorde lijk voor het asielbeleid. De zeven ministers, die woens dag werden gekozen, verdeel den gisteren de posten in de nieuwe regering. Voor het eerst in 44 jaar is de samenstel ling van de coalitie veranderd. ANP/RTR door Harald Doornbos RAWALPINDI - Niet alleen de Pakistaanse president Pervez Musharraf is gisteravond aan de dood ontsnapt bij een bomaan slag, ook twee Amsterdammers die zich op 100 meter van de plek van de explosie bevonden, hebben het overleefd. „We zaten met vijf vrienden thee te drinken in het huis van m'n broer", zegt Muhammed Habib, een 30-jarige schoon maker die in Ösdorp woont. „Plotseling klonk er een enorme klap. Het glas vloog uit alle ra men." Muhammad Maqsood, een 38- jarige textielhandelaar die al dertig jaar in Amsterdam ver blijft, loopt door kapot glas dat overal rondom het huis ligt. Ook laat hij een paar deuren zien die uit de sponningen zijn ge blazen door de kracht van de ex plosie. „Gelukkig is niemand gewond geraakt. De gordijnen zaten dicht, dus het glas van de ramen is voornamelijk naar buiten ge blazen." Het huis bevindt zich op nog geen 100 meter van een viaduct. Om negen minuten over zeven 's avonds reed cle Pakistaanse president Pervez Musharraf in een konvooi over de brug op weg van Rawalpindi naar de tien ki lometer verderop gelegen hoofdstad Islambad. Een mi nuut later ontplofte de bom, die onder de brug was geplaatst en die een groot gat in het wegdek sloeg. Leger en politie waren er na de mislukte aanslag op Musharrafs leven onmiddellijk paraat. De hele wijk werd afgezet in een 1 poging eeh spoor van de daders te vinden. Extremisten Als door een wonder is er nie mand bij de aanslag gewond ge raakt of om het leven gekomen. Wie er achter de aanslag zit is nog niet duidelijk. Bekend is wel dat veel extremistische moslimgroepen een hekel heb ben aan president Musharraf vanwege zijn nauwe samen werking met Amerika. Vorig jaar probeerden militanten al eens om de president om te brengen. Ook die aanslag mis lukte. GPD van onze redactie buitenland KABOEL - In de Afghaanse hoofdstad Kaboel is gisteren de loya jirga, ofwel grote vergade ring, gestart om een nieuwe grondwet op te stellen. Zo'n 500 afgevaardigden uit al le delen van het land nemen deel aan de bijeenkomst, die gehou den wordt in een zwaar bevei ligde tent. De afgevaardigden moeten overeenstemming zien te berei ken over een ontwerp-grondwet van 160 punten. Dat proces zou tien dagen tot meerdere weken in beslag kunnen nemen. Naar verwachting zal heftig gedebat teerd worden over punten als vrouwenrechten, de rol van de islam in de politiek en de verde ling van de macht. De grote vergadering vormt een belangrijke stap in het demo cratiseringsproces van Afgha nistan, waar ruim twee jaar ge leden het Taliban-bewind werd verdreven door de Amerikanen en hun bondgenoten. Als de loya jirga vasthoudt aan de ontwerp- grondwet, worden in juni 2004 voor het eerst sinds de val van de Taliban nationale verkiezingen gehouden. „Deze grondwet zal de politie ke, sociale, en economische toe komst van Afghanistan bepa len", zei president Hamid Kar- zai tegen de afgevaardigden. Eenheid De 88-jarige koning Moham med Zaher Shah benadrukte tegenover de afgevaardigden het belang van de taak die zij te verrichten hebben. „Het volk vertrouwt op u en u moet hen niet vergeten", zei hij. „Ik hoop dat u er alles aan zal doen om vrede, stabiliteit en de eenheid van het Afghaanse volk te be houden." AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7