Wereld reageert opgetogen GRATIS Dictator Irak als een rat gevangen VERBOUWIHGS OPRUIMING HALVE PRIJZEN! Uitzinnige vreugde in Zierikzees gezin na televisiebeelden gok Arabieren ingenomen met arrestatie van Saddam Hoessein Bush: geweld niet voorbij Tareq Aziz hielp bij identificatie Saddams vrouw tipte VS Platform begint campagne Blair: stap voorwaarts mogelijk Deze week bij Liu6ll6! Kerst- Leesbijlage i l Nu ook te koop! Libelle met Oranjebaby-special •j, [abinet wil jj it Irak zelf iddam berecht Amerikanen gaven Saddam vals gevoel van veiligheid cS loèSeft ~P<ofe/1 I fleet WINTER 2003 maandag 15 december 2003 WASHINGTON - De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren gezegd dat de arrestatie van Saddam Hoessein het einde betekent van een 'duister en pijnlijk tijdperk' in Irak. Het betekent echter niet dat er hiermee ook een eind komt aan het geweld, waarschuwde hij in een opvallend wei nig triomfantelijke televisietoespraak vanuit het Witte Huis. Bush riep alle Irakezen op het geweld af te zweren. ,.Alle Ira kezen die de kant van de vrijheid kiezen hebben de winnende kant gekozen", zei hij. „Een dag van hoop is aangebroken." AP BAGDAD - De voormalige Iraakse vice-premier Tareq Aziz, die sinds zeven maanden in Amerikaanse gevangenschap zit, heeft geholpen bij de identificatie van Saddam Hoessein na diens aanhouding. Dit heeft een functionaris van het Ameri kaanse bestuur in Irak, die niet met name genoemd wilde worden, gezegd. Aziz, die gevangen zit in de buurt van de luchthaven van Bag dad, heeft ook geholpen bij de identificatie van de twee zoons van Saddam, Uday en Qusay, die eind juli waren doodgescho ten door Amerikaanse militairen die hen wilden oppakken. ANP/RTR BEIROET - De tweede vrouw van Saddam heeft de Verenigde Staten 'enige informatie' verstrekt over de plaats waar haar man zich schuilhield. Dit meldden goedingelichte bronnen in Libanon. Samira Shahbandar, die met de enige nog levende zoon van Saddam leeft, „zou de Amerikanen en hun bondgenoten enige informatie hebben verstrekt over het gebied waar Saddam zich schuilhield", aldus de bronnen. De Britse zondagskrant The Sunday Times meldde gisteren dat Samira haar echtgenoot wekelijks aan cle telefoon had en dat zij geregeld brieven van hem kreeg'. Saddam zou haar 5 miljoen dollar in contanten, kostbare juwelen en goudhebben meegegeven. ANP/DPA UTRECHT - Het Platform tegen de 'Nieuwe Oorlog' is ver heugd over de vangst van Saddam Hoessein. Tegelijk heeft het besloten tot het voeren van de campagne 'Stop de bezet ting van Irak - Nederlandse troepen nu terug'. Het platform organiseerde in Nederland demonstraties tegen cle oorlog in Irak. Het bestaat uit ruim tweehonderd kerkelij ke, maatschappelijke en politieke oi'ganisaties. Aanleiding voor cle campagne is het besluit van het kabinet om de militaire aanwezigheid in Irak te versterken. Daarmee geeft de Nederlandse regering 'politiek en juridisch een ver keerd signaal af. ANP LONDEN - Sadclam moet zich voor een Iraakse rechtbank verantwoorden voor 'zijn misdrijven tegen het Iraakse volk. Dat zei de Britse premier Blair gistermiddag. In Irak is nu een 'stap voorwaarts mogelijk'. Hij deed een be roep op de soennitische gemeenschap en cle voormalige leden van Saddams Baathpartij de gelegenheid voor verzoening aan te grijpen. „Wij moeten nu proberen heel Irak te verenigen en het land weer op te bouwen en het een nieuwe toekomst te bieden", aldus Blair. ANP/DPA/AFP door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een bevrijding. Zo ervaart de familie Hoessein uit Zierikzee de arrestatie van Saddam Hoessein door de Ame rikanen. Sinds het nieuws giste ren bekend werd, zit de uit Irak voor het schrikbewind van Sad dam Hoessein gevluchte familie aan de buis gekluisterd. De vreugde om het feit dat de geha te dictator nu eindelijk in de kraag is gegrepen, zegt Amar Hoessein, is enorm. „Ik kan gewoon niet de juiste woorden vinden om uit te druk ken hoe ik me voel. Ik ben blij, heel erg blijMijn hele familie is blij", zegt een van emotie bijna over zijn woorden struikelende Amar Hoessein. Hij vernam het nieuws via zijn vader, die enkele straten verderop in Zierikzee woont. „Er werd op de deur ge- bonst. Het was mijn vader, hele maal in tranen. 'Ze hebben Sad dam te pakken', zei hij." Eindelij k is gebeurd, zegt Amar, waar de Irakezen al die tijd op gewacht hebben. „Ik wist dat dit vroeg of laat zou gebeuren en dat Saddam de clans niet zou ontspringen. Daar heb ik altijd vertrouwen in gehad." De jonge Irakees zag in de beelden van de gearresteerde Saddam die van een schuldig man. Een man die beseft dat het, zoals Amar het uitdrukt, pay-back time is. Amar zegt vooral blij te zijn dat Saddam opgepakt is en niet ge dood. De dood zou voor de ex- dictator in de ogen van Amar een te gemakkelijke oplossing zijn. „Hij heeft zelf nooit ge vochten. Dat hebben altijd an deren voor hem moeten doen. Hij stuurde alleen audio-ban- den naar Al Jazeera. Nu komt de tijd voor zijn grote beproeving. Hij moet berecht worden en op gesloten. Opgesloten zodat hij in gevangenschap nog tien of twintig jaar kan nadenken over wat hij allemaal heeft gedaan De familie Hoessein vluchtte in 1999 uit Irak nadat de vader van Amar vijf jaar in de cel hacl i doorgebracht vanwege zijn po litieke overtuiging. Twee jaar later werd cle eveneens gevan gen gezette Amar herenigd met zijn inmiddels in Zierikzee wo nende familie. De arrestatie van Saddam en het vooruitzicht dat hij zich tegenover een rechter zal moeten verantwoorden is voor hen het uitkomen van een droom. „Ik neem morgen taart mee naar school. Er gaat nog heel wat gefeest worden." Dolblij De Coördinatiegroep Irakezen in Nederland heeft vol vreugde het 'mooie nieuws' ontvangen. Een dolblije woordvoerder S. Haddad van clie coördinatie groep die in Nederland bijna ne gentig organisaties van Iraakse vluchtelingen vertegenwoor digt, is ervan overtuigd dat met de aanhouding van de voorma lige president de rust zal weer keren in zijn geboorteland. „De ellende en chaos in Irak zijn af gelopen. Saddam Hoessein was alles. Hij bepaalde alles. Het was een eenmansshow. De kraan is dicht nu." Advertentie 32 pagina's vol inspirerende én ontroerende levensverhalen iï S HAAG - De Nederlandse iring wil dat Saddam Hoes- i in Irak zelf wordt berecht, tliet minister Bot van buiten- ra- ndse zaken gistermiddag we it nin een reactie op de arresta- i.Bot ziet geen rol weggelegd bi; oor liet Internationaal Straf- ol in Den Haag. op fldam zou aangeklaagd moe- n worden voor onder meer Dl Édaden tegen zijn eigen be te ilking. Zo zette hij chemische ipens in tegen de Koerden en 'ieteninzijnland. „Eeninter- tionaal gerechtshof ontneemt Irakezen de mogelijkheid Haf te rekenen met hun verle- vindt Bot. Hij trok een rgelijking met Zuid-Afrika aar een waarheidscommissie if de misdadigers van het ertheidsregime heeft berecht, lat werkt zuiverend voor een id. We moeten Irak de moge- dieid geven zelf met haar ver- den in het reine te komen. een telefonisch gesprek met Amerikaanse ambassadeur [Nederland wercl Bot verteld de Amerikanen Saddam eng aan de tand zullen voe- Bot is dan ook optimistisch t eindelijk duidelijk zal wor- n of Saddam inderdaad mas- vemietigingswapens had. 'Igens de minister is het juist "belangrijk dat cle internatio- "e troepenmacht, waaraan 'k Nederland deelneemt, in Jkblijft. „Wij zijn daar om het toesnaar meer democratie en Bigheid te begeleiden. Dat toes zal nu een nieuwe impuls GPD In Basra gaan Irakezen schietend de straat op nadat zij het nieuws over de arrestatie van Saddam Hoessein hebben vernomen. foto Kim Ludbrook/EPA door Martijn Delaere DEN HAAG -Net als zijn twee zonen Uday en Qusay had Sad dam Hoessein op het laatst al leen nog een paar honderddui zend dollar en twee AK-47's bij zich alsmede twee lijfwachten. Uday en Qusay hadden voor hun villa in Mosoel een dure BMW staan, Saddam deed het met een oranje-witte taxi en leefde in een gat in de grond van twee bij 2,5 meter. Schoten de zoontjes op 22 juli hun AK-47's leeg en werd de laatst levende zoon Uday met twee schoten in de mond pardoes afgemaakt door Amerikaanse Special For ces, Saddam was zaterdag avond waarschijnlijk zo verrast dat-ie geen tijd meer had om op de Amerikaanse commando's of op zichzelf te schieten. En net zoals zijn twee zonen was Saddam niet onder het mes ge nomen door dure cosmetische chirurgen. Wat voor derderangs sterretjes de gewoonste zaak van de wereld is, was voor Sad dam niet weggelegd. Gewoon Advertentie dM^SM°DE ~BADKLEDINGI zijn baard laten groeien. Een maal de baard afgeschoren en wat speeksel uit zijn mond ge schraapt wisten cle Amerikanen dat ze de aas uit het kaartspel te pakken hadden. Saddam was volgens de Amerikaanse gene raal Ricardo Sanchez 'moe en gelaten'. „Hij werd gewoon als een rat gevangen. Als je op de bodem van een hol zit dan kun je niet terugvechten", zei de com mandant van de Vierde Ame rikaanse Divisie generaal Ray mond Odierno in stoere cow boytaai. Net sluit zich Geen dure kelders met onder grondse ventilatiesystemen en talloze dubbelgangers, en geen radio's, telefoons of andere communicatiemiddelen, maar een dodelijk vermoeid ogende man van 66 die na een jacht van een half jaar van onder een ta pijt uit een gat in de grond werd gehaald. Leider van de guerrilla in Irak zal hij niet zijn geweest. Hoe lang Saddam zich daar had verstopt, kon de commandant van de Amerikaanse troepen in Irak generaal Sanchez niet zeg gen, maar hij wist wel te vertel len dat het net rond Saddam zich de laatste twee weken had gesloten. Tips, ondervragingen van Saddams familie en onder schepte berichten leidden vanaf oktober in de richting van Sad dams geboortestreek rond Ti krit. Hij zou vermomd en ge steund door leden van zijn clan voortdurend van schuilplaats naar schuilplaats hebben ge trokken. Net op het moment dat minister van Defensie Rums feld, op bezoek in Irak, had ge zegd dat de kans op arrestatie van kopstukken in Irak 'nul' was. Een knap staaltje misleiding om de voormalige Iraakse leider een vals gevoel van veiligheid te geven. Commando's van Task Force 20 - een legertje van 1500 Amerikaanse elitesoldaten van Delta Force, Rangers en SEAL's - joegen al een half jaar op Sad dam. Ze vielen in de streek tus- Schuilplaats Saddam Saddam Hoessein hield zich schuil in een kruipruimte onder een afgelegen lemen hut in de plaats Ad Dawar. De toegang tot de schuilplaats was met stenen en aarde onzichtbaar gemaakt. Ad Dawar 2-jn: anp-bron:stt/bbc sen Bagdad, Tikrit en Mosoel talloze woonhuizen en boerde rijen binnen, haalden alles overhoop en maakten zich alles behalve geliefd. Deze zomer werd Task Force 20 opgeheven en met Task Force 5, die in Af ghanistan en Pakistaan jaagde op Osama Bin-Laden, samenge voegd tot Task Force 121. Het Pentagon realiseerde zich dat het niet verstandig was om twee teams 24 uur per dag paraat te houden voor snelle missies. Nu was er één organisatie die zaken deed met de inlichtingendienst CIA en die zelfs zaken mocht doen met de duivel. Alles - dol lars, een nieuwe identiteit, om koping - stond tot de beschik king van Task Force 121 om Saddam Ploessein te achterha len. Vorige week nog stuurde de CIA honderd anti-terreurspeci alisten en analisten naar Irak om Task Force 121 bij te staan. Gouden tip Zaterdagochtend kwam de gou den tip binnen dat Saddam Hoessein zich schuilhield in het plaatsje Al Dawr aan de oevers van de Tigris, en bijna was het weer mispoes geweest. Saddam werd weliswaar geboren in Ti krit, maar groeide op in Al Dawr. Twee keer eerder hadden Amerikaanse Special Forces Saddam bijna te pakken, maar nu leek het toch echt bingo. De CIA had de identiteit achter haald van Saddam-loyalisten clie wellicht in staat waren om hun voormalige leider te ver stoppen en te beschermen. Ge neraal Raymond Odierno ver telde dat commando's de afgelo pen tien dagen tien clanleden van Saddam hadden onder vraagd. Eén gaf tijdens de on dervraging opeens nieuwe loca ties prijs. Twee boerderijen bij Al Dawr. Blijft het tipgeld van 25 miljoen dollar voor de ai'res- tatie van Saddam toch mooi in de familie. In mei van dit jaar werd Adil Abdaalla Mahdi al- Duri al-Tiki'iti, Saddams be stuurder in de i'egio, ook al in Al Dawr opgepakt en Amerikaan se soldaten zullen er de afgelo pen maanden talloze malen hui zen zijn binnengevallen. Adil had zich vermomd als schaaps herder. Saddam bleek vermomd als kluizenaar, volledig afgeslo ten van de wex-eld. Wolverine Two Eindelijk was er een cadeautje voor de veelgeplaagde Vierde Infanterie Divisie, die de meeste verliezen lijdt in cle zogenoemde Soenni-driehoek tussen Bag dad, Tikrit en Kix'koek. Ze daal den razendsnel met gevechtshe- likopters en pantservoertuigen neer op Al Dawr. Naam van de operatie: Red Dawn (i"ode dage raad). De legex-eenheden gi-en- delden met hun zware wapens het gebied af, waarna de licht bewapende commando's van Task Foi'ce 121 op zoek gingen naar Saddam en diens lijfwach ten. De twee verdachte boerde rijen kregen de codenamen 'Wolverine One' en 'Wolverine Two' (de wolverine is de groot ste van de wezels en wordt in de indiaanse mythologxe wel een meestexiijke bedrieger ge noemd, red.). Onder de dekking van de avond trokken de Raider Brigades en de speciale eenhe den op naar de twee boerderij en, maar vonden niets. Totdat ze ten nooxxlwesten van 'Wolverine Two' een verdachl terrein met een hut van klei aantroffen. In de hut zat een met stenen en klei afgeschermde opening die via een schacht leidde naar een piepkleine kelder waar Saddam Hoessein op de grond lag. Om half negen 's avonds was Sad dam in Amexdkaanse handen. Hij zag eruit als een zwerver. Niemand had een schot gelost, terwijl Saddam toch een pistool droeg. Alsof-ie blij was gepakt te zij n en in ieder geval weer on der de mensen, praatte Saddam volgens generaal Sanchez volop - waarover weten we helaas niet, misschien wel 'blij dat jul lie me gevonden hebben' - en werkte hij goed mee. Dx-ie kwar tier later vertrok Saddam naar een onbekende plek, volgens Amerikaanse media buiten Irak. GPD .0»* huitenlandredactie 0 HAAG - In de gehele vve- tl(j ook de Arabische, is opge ien gereageerd op de arresta tie" van Saddam Hoessein. In rakgingen de mensen de straat ip en schoten uit vreugde hun 3pciis in de lucht leeg. Toch h 'ren er Arabische tv-zenders dje de arrestatie niet meldden. j-Jazeera en Al-Arabiya de- en dat echter wel in uitgebrei- c berichtgeving, ook over de estendemassa'sinlrak. luders dan in het westen en bij h bondgenoten van Amerika ie ven maar weinig regeringen tj Arabische landen een officië- m reactie op Saddams arcesta- I i,kennelijk uit angst voor een 'J actie vanuit de bevolking. De jgjjse interim-minister van aitenlandse Zaken, Zebax-i, zei 5l de aanhouding een 'drama- ach effect zal hebben op de vei- iheid'inlrak. „Ditishetmooi- j nieuws, het beste nieuws. ij hebben zo lang moeten achten." Adnan Pachachi, lid li; an de Iraakse regeringsraad, ei dat de arrestatie van Sad- l mi betekent clat de staat van E iangst, onderdrukking en de jaeinie dienst voorgoed is in- „l stort. Hij feliciteerde het aakse volk met de arrestatie, blgens Pachachi zullen de Ira- gen zich nu op cle toekomst n; chten „om het nieuwe Irak op bouwen en de vrijheid en ge- jkheid te bevorderen." e secretaris-generaal van cle ra'oische liga Amr Moussa be- ptfdedat het Iraakse volk zelf Vft Kt beslissen over het lot van pr iddam. Hij noemde diens aan- ia juding een belangrijke ge- :e| Èurtenïsdie 'een definitief ein- dj, e maakt aan het voormalige 1 t-gime. Maar iedex-een wist dat iaddamuiteindelijk gepakt zou itorden'. De minister van binnenlandse raken in Afghanistan, Ali Ah- léd Jalali, zei te vex-wachten n fede an-estatie van Saddam deveiligheid in zijn land zal be- veréren. „Sinds de oorlog in ink hebben terroristen ge tracht in Afghanistan een nieuw front te openen. Dus zal elke slag tegen het terrorisme in Hak een effect op de situatie bij ons hebben." Het Palestijnse bestuur weiger de commentaar te geven. Mo hammed Horani, voorman van de Fatah-beweging, zei dat cle Palestijnen en Arabieren ge mixte gevoelens hebben. Sad dam was dan wel een dictator die het Iraake volk heeft laten lijden, maar van de anclei*e kant zijn het de gehate Amerikaanse bezetters geweest die hem pak ten. Dat Saddam zich niet ver dedigde was Horani zwaar te gengevallen. De Jordaanse regering reageer de voorzichtig. Vei'der dan het uitspreken van de hoop dat er nu een nieuwe periode aanbreekt voor Irak, kwam men niet. In Pakistan liet een zegsman van islamitische Jamaat-e-Islami weten dat de arrestatie zal lei den tot wraakacties in Irak. De Pakistaanse regering, die Ame rika formeel steunt, gaf aan te hopen dat dat juist niet zal ge beuren. De ambassadeur van Saoedi- Arabië in Amerika, Bandar bin Sultan, gaf aan dat de arx-estatie van Saddam een einde zal ma ken aan een zwart hoofdstuk in de geschiedenis van Irak en de regio. Volgens een zegsman van de regering in de Vei*enigde Ara bische Emiraten hadden Arabi sche leiders Saddam al voor cle tweede Golfoorlog gevraagd op te stappen, juist om hem een be schamende axTestatie zoals nu in tv-beelden is getoond, te be- spax-en. Ook critici van het Amexlkaan- se Irak-beleid, zoals de Franse president Chirac en cle Duitse bondskanselier Schroder, rea geerden instemmend. Chirac: „Ik ben zeer verheugd. Dit moet bijdragen tot democratie en sta biliteit in Ix-ak en het de Irake zen mogelij k maken over hun ei gen toekomst te beslissen." Wraakacties De Russische minister van bui tenlandse zaken Igor Ivanov zei te hopen dat de arx-estatie van Saddam de veiligheid in Irak zal vex-betex-en en zal helpen de po litieke situatie te stabiliseren. De Poolse minister van defensie Szmajdzinski waarschuwde dat de arrestatie kan leiden tot wraakacties van Saddam's ge trouwen. De komende dagen zijn even gevaarlijk als de voor- afgaande, aldus de bewinds man. De Israëlische premier Sharon feliciteerde de Amerikanen. Het moet een extra injectie geven aan het gevecht tegen terroris- me, aldus Sharon, die verder sprak over een grote dag voor de democratische landen in de we reld, het gevecht voor vrijheid en gei'echtigheid. Volgens Sha- ron moeten de landen die terro- risme steunen een les trekken uit Saddams an-estatie. GPD op de resterende collectie damesmode Koopjes rekken vanaf 10 euro RESTANTEN BH'S LUXE SLIPS HALVE PRIJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5