EPZ kan bij Rijk schade claimen Foto's vertellen veel over familiegeschiedenis Inzet knalapparaten tegen etende ganzen is onaanvaardbaar Wetswijziging alleen is onvoldoende om kerncentrale in 2013 te sluiten fusie katholieke parochies (Vest-Zeeuws-Vlaanderen "Iporbatsjov kan vader rkel niet verder helpen Beelden vernield in basiliektuin lil Kerstmarkt Sint Philipsland in Engelse sfeer Grootkoor Zeeland met van Leer Thijs Vissterfte in vijver Terneuzen Jonge vandalen opgepakt Man verdacht van mishandeling Vrouw gewond op A58 Man met 570 pillen aangehouden €45,- j^rmen van der Werf BORSSELE - Een wijziging Hn de Kernenergiewet is niet Idoendc om de kerncentrale Borssele te kunnen sluiten in '013. Staatssecretaris Van Geel ran Milieubeheer zal ook met tijenaar EPZ in de slag moeten iver bijvoorbeeld een schade- ergoeding, omdat EPZ zich op [slaande rechten kan beroe- ien, zeg1 iurist H- uit eiden. tops werkt bij het Internatio- gal Instituut voor Energie- echt van de Universiteit Lei- ,n Hij volgde de laatste jaren juridische strijd rondBorsse- topde voet. Zo woonde hij da- maandag 15 december 2003 genlang de rechtszaak bij waar in het Rijk vorig jaar tevergeefs eiste dat de kerncentrale alsnog in 2004 dicht moest. De overheid had onder meer verzuimd de Kernenergiewet aan te passen. Staatssecretaris Van Geel wil dat nu wel doen om Borssele in 2013 te kunnen slui ten, zoals CDA, WD en D66 hebben afgesproken. Hij stelt voor de vergunning voor nucle aire installaties te beperken tot veertig jaar. In 2013 bestaat de kerncentrale zolang. Borssele heeft momenteel een vergun ning voor onbepaalde tijd. Dat Van Geel de wet wil wijzi gen, is zijn goed recht, oordeelt Rnops. Het Rijk doet dat vaker. Zo zijn varkenshouders twintig procent van hun varkensrech ten afgenomen. Zij zijn vervol gens naar het Hof voor de Rech ten van de Mens gegaan om schadeloosstelling te eisen. Het recht op eigendom behoort tot de rechten van de mens. EPZ kan zich daar ook op beroe pen. Knops heeft het idee dat Van Geel met de wetswijziging voor al zeker wil stellen dat Borssele daadwerkelijk dicht gaat in 2013, als hij daarover met EPZ tot overeenstemming kan ko men. ,,Dat blijkt ook uit zijn brief aan de Tweede Kamer. Hij komt begin volgend jaar eerst met een plan van aanpak waar in hij aangeeft hoe hij tot slui ting wil komen in 2013. Medio nnrRené van Stee OSTBURG - De drie rooms- stholieke parochies in Oost- uig, Schoondijke en Groede Keren per 1 januari 2004 tot de arochie van de Heilige Antoni- s De parochies van de Heilige avo in Groede, de Heilige Eli- ius in Oostburg en de Heilige elms Apostel in Schoondijke [orden opgeheven. Ie samenvoeging is vooral een ituurlijke en organisatori- ie wijziging, die - zoals een rief van bisschop Muskens van vermeldt - nodig is voor ai goede uitoefening van de astorale zorg in de regio West leeuws-'Vlaanderen. ,,De fusie eelt dus niks te maken met de agrijzing van de bevolking of wglopend kerkbezoek. Het is uur een organisatorische aan- ilegenheicl, waardoor bijvoor- eeld de werkdruk voor de astores aanzienlijk wordt ver tilt", vertelt secretaris M. Re- jiu-de Badts van het nieuwe iiochiebestuur dat per 1 janu- 'if.2004 wordt benoemd. M fusiebesluit vermeldt ook ifse drie parochiekerken hun eigen titel blijven behouden en bestemd blijven voor de ere dienst. Intussen is ook besloten dat in de Heilige Bavokerk in Groede geen weekendvieringen meer worden gehouden. Deze kerk is voorlopig beschikbaar voor uitzonderlijke gevallen zo als begrafenissen. Op zaterdag 17 januari 2004 zal hierbij met een laatste viering van de eu charistie in Groede worden stil gestaan. Weekendviering Remijn-de Badts verwacht niet dat de parochianen in het dage lijks reilen en zeilen erg veel van de fusie zullen merken. Behal ve dus in Groede, daar raakt men aangewezen op weekend vieringen in de directe omge ving." Het nieuwe zeskoppige paro chiebestuur bestaat uit verte genwoordigers van elk van drie fuserende parochies. Volgens gebruikelijk kerkrecht fungeert de pastoor van de parochie of de eindverantwoordelijke priester in de parochie als voorzitter. Nu is dit nog ad-interim de deken van Zeeland, de hoogeerwaarde heer P. van Hecke. orRené van Stee ESTDORPE - Het gesprek dat ickErkel uit Westdorpe zater- ig in Groningen heeft gehad oud-Sovjetleider Michail wbatsjov over de ontvoering azijn zoon Arjan in augustus 102 in Dagestan heeft weinig sultaten opgeleverd. fjan Erkel was in de Russische «(republiek werkzaam voor risen zonder Grenzen (AzG). ie enige concrete afspraak die erd gemaakt is dat het contact ter ontvoeringszaak via de zG in Rome wordt voortgezet, halve Gorbatsjov was ook ijn dochter Irina bij het ge- irek aanwezig. Ook zij is nauw etrokken bij de stichting van ear vader, die zich onder meer et voor de mensenrechten in usland. Gorbatsjov was in koningen ter ere van de ope- van een tentoonstelling ver Russische landschaps- lievï h kunst. Daarna was hij te gast op het PvdA-congres in Utrecht. „Mij werd te verstaan gegeven dat ze de zaak kennen, maar ook geen oplossing voox'handen hadden. Behalve de afspraak dat we contact blijven houden, zijn er niet meer concrete zaken uit het gespi'ek voortgekomen", aldus Dick Ei'kel. Het onderzoek naar de ontvoe ring van Arjan Erkel kreeg eind vorige week een bizarre wen ding. De Russische politieman Imamoetdin Temix'boelatov die het onderzoek leidde, is zelf ge arresteerd op verdenking van ontvoering Hij zou betrokken zijn geweest bij de ontvoering van een elfjarige jongen die donderdag na ruim drie jaar ge vangenschap per toeval werd bevrijd. Dick Erkel weet niet welke gevolgen deze arrestatie voor de zaak van zijn zoon heeft. Dick Erkel:,,Het enige dat ik weet is dat hij is gearresteerd. Voor de rest is het afwachten." De beelden zijn met grof geweld van de sokkel gehaald. foto Wim Kooyman door René van Stee HULST - In de basiliektuin van Hulst zijn vrij dagnacht na de afloop van de kerstmarkt vier beelden vernield. Sculpturen van twee vossen en een haas zijn met grof geweld van hun sok kel gehaald en waarschijnlijk onherstelbaar beschadigd. Een ander beeld van een vos is kromgetrokken. Vermoedelijk kan dit kunst werk nog wel worden hersteld. Wethouder P. Weemaes van Toexüsme is boos en zwaar teleurgesteld over de vernielingen. Hoe wel hij overal rekening mee hield, had hij niet verwacht dat vandalen hxm lusten zouden bot vieren in de basiliektuin. „En dat uitgex-ekend tijdens de kerstperiode. Dat maakt alles extra triest", zegt een aangeslagen Weemaes. De beelden worden nog vandaag of anders morgen verwijderd en tijdelijk opgeslagen. Aanvankelijk zou dat in januari gebeuren. De collectie wordt in maart overgeheveld naar de nog op te knappen tuin van het 's Landshuis aan de Steenstraat. Daar kunnen de beelden beter beveiligd worden. Weemaes:,,Om verder onheil te voorkomen zijn we helaas genood zaakt dergelijke maatregelen te tx-effen." Me dio september werd de basiliektuin officieel omgedoopt tot beeldentuin. Aan weerszijden van het tuinpad zijn kunstwerken te zien van studenten van de Kunstacademie uit Harelbe- ke. Hulst keek het idee van de beeldentuin af van deze Belgische gemeente. Het gaat om zo wel abstracte als realistische beelden met het epos Van Den Vos Reynaerde als inspiratie bron. Het project maakt ondex'deel uit van het Toe ristisch Ontwikkelings Plan (TOP) van de ge meente Hulst. De Harelbeekse kunstacademie zal vaker beelden voor de tuin leveren, omdat het gaat om wisselexpositie waax'bij de kunst werken ongeveer twee jaar in Hulst zullen blij - ven staan. Weemaes heeft geen idee over de hoogte van het schadebedrag. „Dat wordt ongetwijfeld een verzekeringskwestie. Verder overleggen we waarschijnlijk vandaag met de mensen van de Harelbeekse kunstacademie over hoe het nu verder moet. Vanzelfsprekend zullen we het dan ook hebben over de vernielde beelden", al dus Weemaes. De wethouder had de kunste naars gisteren nog niet ingelicht, omdat hij er geen behoefte aan had 'hun weekend te verpes ten'. 2004 volgt dan zijn voorstel voor een wetswijziging." Hoe veel schadevergoeding Borssele zou kunnen eisen bij 'gedwon gen voortijdige sluiting' is door Van Geel al op een rijtje gezet. Hij baseert zich op de winstmar ge van de kerncentrale in 1998 en schat de contante waarde dan op 1,3 miljard euro voor tien jaar en 1,8 miljard euro voor vijftien jaax-. Welke ral deze cij- fex-s in de discussie gaan spelen, geeft Van Geel nog niet aan. Vieren Voorzitter J. Wieman van de stichting Borssele 2004-plus, waarin het personeel zich lieeft verenigd, zegt alles 'rustig af te wachten'. „Ik ga eerst met de jaarwisseling vieren dat we mo gen doorgaan." EPZ heeft altijd aangegeven Box-ssele open te willen houden, zolang dat tech nisch en economisch verant woord is, mogelijk ook na 2013. Wieman steunt dat van harte. „Als personeel doen wij er alles aan om de centrale in prima conditie te houden." SINT PHILIPSLAND - Jeugd en Jongerenwerk De Kelder houdt op zaterdag 20 december een kerstmarkt in dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland. De medewerkers van De Kelder willen de markt een Engelse sfeer geven. Zo zijn de vrijwilli gers in kostuum en worden de stands zo opgezet dat het een Engels pleintje lijkt. Naast de markt kan er een ritje gemaakt worden met paard en wagen en is ervoor kinderen een speelhoek. Ook voor muziek is De markt wordt om 16.00 uur geopend met een optreden van het samenspeelgroepje Concor dia en om 18.30 en 19.30 uur zingt er een kinderkoor. De kerstmarkt sluit om 20.00 MIDDELBURG - Het Groot koor Zeeland geeft zaterdag 20 december een concert in Nieuwe Kerk te Middelburg. Als solist treedt fluitist Thijs van Leer op. Het kerstconcert begint om 19.30 uur. Het Grootkoor Zeeland is een projectkoor en bestaat sinds en kele jaren. Dit jaar zingen ruim 250 Zeeuwse zangeressen en zangers mee. Vanaf september heeft het koor enkele malen gerepeteerd in de Hoeksteen te Middelburg. Daarnaast hebben de leden ook thuis kxxnnen studeren met be hulp van een cd. Bij het kerstconcert in de Nieu we Kerk treden behalve Thijs van Leer ook de solisten Etty van der Mei (sopraan) en Nan van Groeningen (tenor) op. De begeleiding van koor en so listen is in handen van pianist Rob van Dijk. joorAbvan der Sluis ÜDDELBURG - Drie oude fo- osheeft E. Leere uit Grijpsker- :e meegenomen naar het huws Archief in Middelburg, lelaten zijn moeder zien in haar ondagse jurk en zijn overgroot ouders. Wanneer en waar ze pre- tieszijn genomen, weet hij niet. 'Ireekdrachtendeskundige 'un van de Broeke biedt uit- mist. Hij concludeert dat de oio's gemaakt moeten zijn aan ht einde van de negentiende «uw. De dracht is van die tijd. tare is slechts één van de vele («uwen, die de Dag van oude '•otos en prentbriefkaarten be- fekt. Hij is bezig zijn stam bom te onderzoeken en elk j ukje van de puzzel brengt hem dichterbij„Ut heb de foto's van jujn vader gekregen, maar die ee't me nooit verteld wie erop stonden." Jan de Broeke ziet meteen dat ogeportretteerden in welstand eetden„Deze vrouw draagt "''voorbeeld een hele mooie »ankel, een soort jak dat tot ?Ver de heupen reikt. Daarover oen draagt ze weereen schort." i.,°_ z'et de stx-eekdrachtendes- dige dat één van de vrouwen zwart, gebrocheerd zijden Ju draagt. „Voor de verzame- 31 is dat erg mooiEén foto is gemaakt in de jaren dertig van de vorige eeuw. Ze laat een j onge vrouw zien in een zwarte jurk, met lakschoentjes. Haar haar is opgestoken. Van de Broeke trekt daaruit de conclusie dat de vrouw een jaar of achttien moet zijn. „Want rond die leeftijd droeg je je haar niet meer los. Dan stak je je haar op en ging je dienen." Waarom de foto is ge maakt, kan hij niet zeggen. Leere is niettemin geholpen met de uitleg van Van de Broeke. „Ik ben veel wijzer geworden. Aan de hand van de foto's probeer ik mensen te traceren en hoe de si tuatie in die tijd was. Ik wil zo veel mogelijk weten." De Grijpskerkenaar vindt het jam mer dat hij niet nog meer foto's heeft meegenomen. „Ik had ver wacht dat het hartstikke druk zou zijn." P. Sijnke van het Zeeuws Ar chief vertelt dat er rond het middaguur al zo'n honderd be zoekers zijn geweest. In de lunchpauze is het relatief rustig. Bezoekers komen met fotoal bums tegelijk bixxnen. Het mes snijdt die dag aan twee kanten. „Soms zitten er hele aardige fo to's tussen, die mensen natuur lijk niet kwijt willen. Wij vragen dan of we er een scan van mogen maken. Dan zijn wij het beeld niet kwijt en de mensen het ori gineel niet." Behalve infox-matie Bezoekers hebben soms hele albums meegenomen. over de oudheid van de foto, de ansichtkaart of de prentbrief kaart, krijgen bezoekers ook in formatie over de manier waarop ze hun kostbaarheden het beste kunnen bewaren. Bezoekers willen vooral weten, hoeveel de foto's of ansicht kaarten waar zijn, is de ervaring van de Vlissingse archivaris A. Meei-man. „Dat is onzettend moeilijk te bepalen", zegt hij. ,Hoe zeldzaam is iets?" De Veer- se archivaris P. Blom geeft be- foto Ruben Oreel zoekers vooral het advies om alles te bewaren. „Er kwam bij voorbeeld net iemand binnen, die een aantal hele fraaie fotoal bums had. Dan zie je de hele ontwikkeling van een familie: de klederdracht, de oorlogsja- zij TERNEUZEN - In de vijver aan de Frederik van Eedenlaan in Terneuzen zijn gisteravond minstens honderd dode vissen aangetroffen. Het gaat voornamelijk om karpers en witvis. De oorzaak van de massale sterfte is onbekend. De gemeente Ter- neuzen neemt vex-moedelijk vandaag watermonsters om hier over duidelijkheid te verkrijgen. Wellicht worden enkele dode exemplai'en ook onderzocht op verontreinigingen in het wa ter. Uit voorzorg werden de vissen gisteravond door medewerker-s van de gemeente Terneuzen behulp van rieken uit het water gehaald, waarna ze in rolcontainers naar de werkplaats van de dienst gemeentewerken werden afgevoerd. Vandaag gaat de vis naar de stortplaats in de Koegorspolder. KOUDEKERKE - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een graepje jongens van elf tot en met vijftien jaar oud aangehouden op de Vlissingsestx-aat in Koudekerke. Een getuige had gezien dat de jongens ter hoogte van de rotonde verkeersborden hadden omgedraaid en tegen een bushokje hadden geschopt. Het hele groepje, zeven jongens uit de ge meente Noord-Beveland, werd aangehouden en naar het po- litiebureau overgebracht. Uit verhoor bleek dat de drie oud sten zich schuldig hadden gemaakt aan de baldadigheid. Zij zullen worden doorgestuurd naar het Halt-Buro voor een al ternatieve straf. HULST - Een 40-jarige man uit Hulst is vx'ijdagnacht in zijn woonplaats aangehouden'op verdenking van mishandeling. De man zou betrokken zijn geweest bij een vechtpartij op het Conxelis de Vosplein. Hierbij kregen twee mannen van 19 en, 20 jaar uit België klappen op het hoofd. De 20-jarige liep een bloedneus op. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 30-jax"ige automobiliste uit Vlissingen is zaterdag gewond geraakt toen ze op de A58 bij 's-Heer Arendskerke werd aangereden door een 49-jarige man uit Texmeuzen. Deze kwam de snelweg te snel opx-ijden en kwam na een slippartij op de linkerweghelft terecht. Een bot sing was het gevolg. De vrouw werd met nekklachten naar het ziekenhuis in Goes gebx-acht. Haar man en twee kinderen ble ven ongedeerd, evenals de veroorzaker van het ongeluk. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag veel boetes uitgedeeld tijdens de actie 'In Goes uit'. In totaal werden 209 voertuigen gecontroleerd. Eén persoon werd aan gehouden met 570 pillen in zijn auto. De politie kon de her komst hiervan niet meteen herkennen en nam ze mee voor on derzoek. Een andere bestuurder en zijn inzittende bleken in het bezit te zijn van een wapenstok, negen zakjes coke, tien xtc-pillen en een pati-oonhouder van een pistool. De twee per- sonen zijn ingesloten voor nader onderzoek. Verder werden boetes opgelegd voor het opgeven van een valse naam, rijden onder invloed en rijden zonder x'ijbewijs. Eén bestuurder werd aangehouden, omdat hij nog voor 288 euro aan boetes had openstaan. Hij betaalde deze direct. De doelstelling van het project 'In Goes uit' is het aantal geweldsmisdrijven in het uitgaanscenti-um van Goes te vex*minderen en het veiligheids gevoel te vergroten. ren en de trouwfoto's. Heeft zo iets waax-de? Ik denk dat het voox'al om de emotionele waar de gaat. Je moet zoiets nooit bij het oud papier doen. Laat ze scannen, dan kun je alles op een schijfje bewaren. En de fotoal bums moet je met je kinderen of kleinkinderen bekijken op hoogtijdagen." P. Gabriëlse schuift aan bij Blom en Van de Broeke. Hij heeft slechts een klein deel van zijn drieduizend tellende col lectie van ansichtkaarten mee genomen. De Westkappelaar koopt op beurzen ansichtkaar ten, zolang er maar streek- dracht op te zien is. „Het kan me niet schelen waar het vandaan komt; het gaat me om de dracht." Ook W. Helm van het Zeeuws Documentatie Centrum buigt zich over de ansichtkaarten. In een rap tempo geeft het drietal aan, waar de ansichtkaarten vandaan komen. Gebouwen, de dracht en het evenement (een burgemeestersinstallatie) laten duidelijk zien uit welk Zeeuws dorp de ansichtkaart komt. Met een meegebracht potloodje schrijft Gabi'iëlse de naam van het bewuste dorp achterop de ansichtkaarten. Hij is tevreden. De zaterdag gehouden Dag van oude foto's en pi'entbriefkaar- ten was voorlopig de laatste. door Rinus Antonisse SCHOONDIJKE - Het inzetten van knalapparaten voor het verjagen van ganzen is onge wenst. Het veroorzaakt in Zee land een permanente jaarwis selingssfeer. Er zijn werkba re verjagingsmaatregelen no dig. Die zijn er nu niet, blijkt uit een brandbrief van de Faunabe- heereenheid Zeeland aan mi nister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Voorzitter J. Ramondt dringt er bij de minister op aan met het landelijke Fauna fonds te overleggen over wél praktisch toepasbare maatre gelen. In de nieuwe regeling voor be strijding van schade die kol- en grauwe gans en smient aan landbouwgewassen veroorza ken, staat dat grondgebruikers en jagers eerst moeten proberen de vogels te verjagen, voordat afschieten is toegestaan. Alleen dan is er aanspraak op een scha devergoeding. Niet haalbaar Het Faunafonds heeft aangege ven welke verjagingsmiddelen effectief kunnen zijn. Daartoe behoren ook akoestische mid delen, vooral knalapparaten. De Zeeuwse Faunabeheereen- heid acht een goede toepassing van akoestische middelen echter in de praktijk niet haal baar. „Breed toepassen van het meest gangbare akoestische middel, het knalappai'aat, is maat schappelijk onaan vaai'dbaar aldus Ramondt. Hij wijst erop dat individuele grondgebruï- kers en/of jagers inmiddels 'op grote schaal' bij de Faunabe- heereenheid een ontheffing voor ver- en bejagen van ganzen en smienten hebben aange vraagd. Als die allemaal verplicht wor den knalapparaten te gebrui ken, is de herrie in het buitenge bied niet te ovex-zien, stelt voorzitter Ramondt. Twijfels Andex-e door het Faunafonds genoemde vex-j agingsmiddelen zijn niet in voldoende mate op koxte termijn beschikbaar en er zijn bovendien grote twijfels over het nuttige effect ervan, i „Hierdoor komt het schadepro- bleem uiteindelijk op het bordje van de individuele grondge bruiker te liggen", betoogt Ramondt. „Dit achten wij on aanvaardbaar." Hij onderstreept dat voor een goed ganzenbeleid in de toe komst 'een groot draagvlak' no dig is, dat door alle betrokken partijen wordt ondersteund Ramondt herinnert aan de aan pak van de toenemende schade die overzomerende ganzen in Zeeland veroorzaken (het gaat vooral om grauwe ganzen). Dat blijkt op een goede manier te kunnen. De Faunabeheereenheid Zee land wil voor de schadebe- strijding van ovenointerende ganzen graag naar een verge lijkbare situatie. Dat kan alleen met maatregelen die in de prak tijk uitvoerbaar zijn, betoogt Ramondt. Vandaar het beroep op minis ter Veerman om daarvoor te zor gen. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE KEURING Voor een onafhankelijke APKKeuring van auto bent u bij FVofile Tyrecenter aan het juiste adres. Bij FVofile Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten. PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL KOLE - LUCTOR I Hulst, Ind.Torr Hogo Weg, Afnkowog 4 >1:0115-61 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43