Directeur Artemis in opspraak Volksdansgroep wint prijs Uit AANBIEDING Ijsbaan Terneuzen dag later geopend 11 Iwartboek over Middelburgs reïntegratiebedrijf voor vrouwen Kinderen en bejaarden verkopen zelfgemaakte spullen op kerstmarkt Brandweer krijgt voertuigen voor tunnel verkoop dinsdag I 6 december Verbouwing van recreatiecentrum in Cadzand-Bad duurder Portemonnee met veel geld gestolen zeeuwse almanak Kras Tribune van VV Hontenisse geopend MR wil meepraten over toekomst Westerschelde jp?l Verse VAN DE WEEK ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 15 december 2003 MIDDELBURG - Artemis, het reïntegratiebedrijf voor vrou wen in Middelburg, is opnieuw „pspraak. Enkele tientallen .oorinalige cliënten en mede werkers hebben een zwartboek samengesteld waarin directeur j, Poorter wordt beschuldigd van machtsmisbruik en waarin Artemis wordt vergeleken met een sekte. Poorter heeft ge dreigd met een rechtzaak als ze Djet voor vrijdag hun aantijgin gen intrekken en schriftelijk hun excuses maken. •Artemis sloot in 1998 de deuren ■vanwege geruzie en geroddel itussen medewerksters. Na een bezinningsperiode van een 'maand ging Poorter met een uit gedunde groep verder. Nu is een zwartboek verschenen van ex- cliënten en medewerksters. Het zwartboek - dat door de vrou wen witboek wordt genoemd omdat ze hopen dat er iets posi tiefs uit voortkomt - bevat de verhalen van ongeveer dertig voormalige cliënten en mede werkers. Uit alle relazen doemt hetzelfde beeld op. Vrouwen die al lang zonder werk zitten en meestal met psychische problemen kampen, bezwijken voor het charisma van Poorter, gaan mee in haar enthousiasme, worden teleurgesteld omdat de hoge verwachtingen niet worden waargemaakt maar krijgen zelf de schuld van de mislukking. Kritiek op Poorter wordt niet geaccepteerd. De wouwen, die vaak toch al een traumatisch verleden hebben, voelen zich wederom slachtoffer van mis bruik. Ook al omdat ze soms veel geld hebben geïnvesteerd in hulpverlening door Artemis, Slechte leiding De organisatie wordt bovendien slecht geleid en is alleen maar uit op winst. Het ontbreekt vol gens de vrouwen aan goede be geleiding. Sommigen vergelij ken Artemis met een sekte en hebben het over zelfverheerlij king van Poorter. Wie niet mee werkt, kan vertrekken. De verhalen zijn voor een deel anoniem en spelen zich af in centra buiten Zeeland. Artemis heeft in Zeeland geen cliënten die terug op de arbeidsmarkt gebracht moeten worden. Plet kantoor in Middelburg doet vooral dienst als hoofdkantoor en vandaaruit worden nieuwe projecten opgezet. Het zwartboek is geschreven op initiatief van Marjet Hendrix uit Goes. Zij heeft anderhalf jaar voor Artemis gewerkt als manager. In oktober vertrok ze. „Ik had last van een slecht ge weten. In het begin dacht ook ik dat de aanpak van Poorter werkt. Maar de beloftes komen niet uit en de problemen worden niet serieus genomen. Als iets niet lukt, ligt het aan de vrouw zelf. Die voelt zich na alle pro blemen die ze al heeft gehad weer een slachtoffer. Dat is des te erger omdat voor velen Arte mis het laatste redmiddel is." Visie Met de visie van Artemis is ei genlijk niks mis, denktHendrix. Maar het is bij Artemis zo moei lijk te scheiden: de visie of Jean- nette Poorter. Het probleem zit vooral bij de uitvoering van de visie. Er zitten zeker elementen van een sekte in Artemis. Poor ter geeft je waar je gevoelig voor bent. Ze zegt dat je geweldig bent en dat wil je horen. Ze heeft invloed op je, je hebt haar nodig. Het verschil met een sekte is dat je bij Artemis wel kunt vertrek ken." Poorter reageert zowel boos als laconiek op de beschuldigingen. „Ach, ik ben wel vaker de gebe ten hond. Vijf jaar geleden speelde ook zoiets. Maar wat nu gebeurt, kan echt niet. Dit is smaad, laster. Daarom heb ik al le wouwen persoonlijk aange schreven dat ik ze zal vervolgen als ze niet stoppen en hun excu ses maken." De oprichtster van Artemis heeft in haar ogen voor de cliën ten 'het allerbeste gedaan om ze te begeleiden en dan krijg je dit'. Ze is het er ook niet mee eens dat ze te hoge verwachtingen heeft gewekt. „Dat ligt aan de ander. Het zijn jóuw verwachtingen, ik kan je hoogstens stimuleren. Ik ga niet in de daderrol zitten. Ik ben bezield ja, zie altijd veel mo gelijkheden en weinig belem meringen." Na de problemen in 1998 nam Poorter de touwtjes strakker in handen. Ze sluit niet uit dat de organisatie nog steeds verbe terd kan worden. Maar net als toen vindt ze het ook nu opval lend dat ontevreden vrouwen er niet in slagen de problemen bin nenskamers uit te praten. Het ultimatum van Poorter aan de schrijfsters van het zwart boek loopt eind deze week af. Volgens Hendrix wachten de vrouwen de ontwikkelingen af. Eventueel nemen ze een advo caat in de arm. Ook Poorter overweegt juridische hulp. door Wilma Valk OOSTBURG - Het aanbod was groot en gevarieerd, op de kerst markten in Biervliet, IJzendijke en Oostburg, zaterdag. Overal bleek vooral de grote creativi teit van de deelnemers. In Biex-vliet werd de kerstmarkt gehouden in het dorpshuis en in de kerk. Hier waren het vooral hobbyisten die hun waar aan de HEINKENSZAND - In Hein- kenszand zijn zaterdag vier nieuwe brandweervoertuigen'in gebruik genomen. Drie daarvan zijn bedoeld voor de rampenbe strijding in de Westerschelde- tunnel. De nieuwe tankauto spuit is voor de reguliere taken van het team Borssele. Burgemeester J. Gelok van Bor- sele kon het zaterdag niet nala ten nog eens te zeggen dat Borsele niet om de Westerschel- detunnel heeft gevraagd. „Maar wij hebben het geaccepteerd." Toch meent Gelok dan niet al leen Borsele verantwoordelijk is voor de veiligheid in de tun nel. Hij herinnerde aan het raadsbesluit om geen geld be schikbaar te stellen voor een nieuwe brandweerkazerne in Borssele. ..Het was even slik ken", aldus Gelok. „Maar nu zie ik het als een steun van de raad aan de burgemeester. Het is een stok om mee te slaan." De raad stemde het voorstel voor de nieuwe kazerne weg om een sig naal af te geven. Hij wil dat het Rij k, de provincie en de NV Wes- terscheldetunnel meebetalen aan de extra middelen en extra inzet van brandweerlieden. Om goed overweg te kunnen met de nieuwe voertuigen zijn Bor- selse brandweerlieden onlangs naar Zwitersland afgereisd. Daar hebben ze ermee getraind. man trachten te brengen. Er was een workshop voor kinderen, ze konden kerstkaarten maken en tasjes versieren. „Allen de huif kar moesten we afzeggen door het slechte weer," aldus Solange de Koster, „verder was het lek ker druk en heel gezellig." Gezellig was het ook in verzor gingshuis Emmaus in IJzendij ke. Hier was de entree en de zaal helemaal in kerstsfeer gebracht en rook het heerlijk naar wafel tjes en oliebollen. Kerst mantrekpoppen, kerstboom versieringen, zelfgebreide sokken en poppen werden ver kocht. Al de spullen waren door de bewoners gemaakt. Bij de Sint Bavoschool in Oostmarkt liepen de kinderen tijdens kerstmarkt een sponsorloop: De opbrengst is voor nieuwe speeltoestellen op het school plein, die zijn heel erg nodig," weet directeur Mark van Vlier- berghe. „We hebben op deze middag door de fanatieke inzet van de kinderen ruim duizend euro opgehaald." Verder waren er in alle klassen van de school dingen te koop die door de kin deren zelf gemaakt waren. Ook hier vooral in kerstsfeer, veel kerststukken en ook hier veel kerstkaarten. Het Rad van Avontuur draaide de hele mid dag. Er waren mooie prijzen te winnen en ook de verkoop van oude boeken en oud speelgoed bracht geld in het laatje. Onge acht het trieste weer zaterdag middag hadden alle kerstmark ten niet te klagen over belangstelling. Advertentie vanaf 9.00uur tAï± door René van Stee CADZAND-BAD - Het budget voor het geschikt maken van Sport- en Recreatiecentrum Ca- dzand aan de Noorddijk in Cad- zand-Bad voor multifunctio neel gebruik is met ongeveer 70.000 euro overschreden. De oorspronkelijke raming van de verbouwings- en herinrich tingskosten bedroeg ruim 525.000 euro. Dat blijkt uit de tweede bestuursrapportage 2003 van de gemeente Sluis. De overschrijding is terug te lei den tot verschillende oorzaken. Zo is bij de planning van de in richting van een speeltoestel onvoldoende rekening gehou den met extra veiligheidsvoor- zieningen. Deels ging het hierbij om eisen in het kader van de Speeltuigen en Attractiewet uit 1997 en deels om veiligheid maatregelen die getroffen moesten worden in verband met de directe nabijheid van een diepe watergang. Verder is er onvoldoende bij stil gestaan dat de sportvloer bij multifunctioneel gebruik wordt betreden met schoeisel dat ge makkelijk schade aan de vloer toebrengt. Om snelle beschadi ging van de vloer te voorkomen is besloten tot de aanschaf van vloerbescherming. Daarnaast moesten extra maatregelen in het kader van de Arbowet wor den getroffen bij de uitvoering van werkzaamheden aan pla- fondschermen en stralingspa nelen in de sporthal. Zo moesten onder meer een grotere rolstei- ger langere tijd worden ge bruikt en een kooiladder wor den aangebracht om op veilige wijze de op het dak geplaatste luchtbehandelingskast te kun nen bereiken. Volgens gemeentevoorlichterB. Crampe zijn daarentegen ook kosten bespaard toen bij de plaatsing van het ventilatiesys teem de verwarming uitviel. „Die is ook meteen vervangen. Mocht dat niet zijn gebeurd, dan hadden we 15.000 euro extra moeten uitgeven." De tegenval ler van 70.000 euro komt over een periode van vijftien jaar ten laste van de exploitatie van het sport- en recreatiecentrum. De accommodatie is nu ook voor tal van andere bijeenkomsten ge schikt. VLISSINGEN - Onbekenden hebben zaterdag tussen tien en vijf uur een portemonnee mee genomen uit het magazijn van een winkel in de Walstraat in Vlissingen. In de portemonnee zat, behalve wat persoonlijke papieren, ruim duizend euro. Het kostte een paar centen en veel geduld, maar dan had onze man in Ouioerkerk ook wat. Een originele Belgische designlamp. Wit van buiten, rood van binnen en versprei der van een warme gloed in de huiskamer. Na een paar maanden wachten werd de lamp afgeleverd. Helaas leek de lamp de reis niet zonder krassen te hebben overleefd. Importeur gebelddie zonder problemen de lamp terug nam en een nieuwe in het vooruitzicht stelde. Weer twee maanden later arriveer de het vervangend exem plaar. Tot grote verontwaar diging van onze man was ook deze lamp bekrast. Hij be sloot zich direct tot de bron van het kwaad te wenden en belde naar de fabriek in Bel gië. „Krassen? Maar meneer, dat is onmogelijk. Dan moet ie mand de doorzichtige folie eraf gehaald hebben. „Folie?" Onze man peuterde voor zichtig een hoekje los en leg de beschaamd de telefoon neer. Zijn hoofd was zo rood als de binnenkant van zijn designlamp. HONTENISSE - Op ludieke wijze werd gistermiddag de overdekte tribune bi j het hoofd- vcld van VV Hontenisse ge opend. Na het aftellen door voetbal voorzitter Ben Pauwels werd 'meteen tiental scharen tegelijk het lint doorgeknipt door de hoofdsponsors samen met de vrijwilligers, die eraan ge bouwd hebben. De overige ge nodigden hadden ook plaats ge nomen op de tribunebanken en waren tevreden over het resul taat. In de overdekte zitplaats kun nen zo'n 200 personen zitten. Hoewel de opening nu pas plaatsvond, hebben al verschil lende supporters hier de laatste weken een onderdak gevonden legen regen, koude en wind. h'a de officiële gebeurtenissen werden de aanwezigen uitgeno od voor een drankje in de ratbalkantine. door Rob Paardekam KRU1NINGEN - De fractie van Bewoners Belangen Reimers- waal (BBR) vreest dat de ge meente straks helemaal niets te zeggen heeft over de toekomst van de Westerschelde. Ze heeft schriftelijke vragen over het on derwerp gesteld aan het college. De jongste groep van Ha va Naquila danst tijdens de prijsuitreiking in Hulst. foto Wim Kooyman Raadslid J. Kramer schrijft ge schrokken te zijn van het memo randum dat de Scheldehavens Antwerpen, Zeebrugge, Gent, Vlissingen en Terneuzen afgelo pen week hebben ondertekent. Ze willen meer worden betrok kenbij het beheer van de Schel de en de Westerschelde. Dat lebben ze laten weten aan de Nederlandse staatssecretaris ran Verkeer en Waterstaat en de •Belgische minister van Mobili teit en Openbare Werken. BBR wil van B en W van Rei- merswaal weten of ze op de hoogte zijn van deze ontwikke lingen. Raadslid J. Kramer zegt let gevoel te krijgen dat de ha venbaronnen de touwtjes in landen willen krijgen en de be trokken gemeenten straks niets meer te vertellen hebben. De lokale partij vindt dat Rei- merswaal van a tot z betrokken moet worden bij alle beslissin gen over de Westerschelde en wil van B en W weten hoe zij daarover denken. BBR vindt dat de gemeente nu zijn mond moet laten horen en niet moet wach ten op zaken die komen gaan. Anders vreest de partij dat Rei- merswaal in de toekomst de tweede viool zal spelen. door Jeanette Vergouwen HULST - In de stadshal van het gemeentehuis in Hulst werd za terdag door burgemeester J. Mulder aan de volksdansgroep Hava Naquila de culturele prijs 2003 uitgereikt. Het was dit jaar een waarderingsprijs. Zowel de burgemeester als wet houder F. van Driessche waren gekleed in de zondagse hoeren dracht uit begin 20ste eeuw van het Land van Hulst. „Toen ik in november tijdens een repetitieavond in het dooi de groep zelfgebouwde lokaal aan de Populierenstraat ging vertellen dat ze de culturele prijs van 2003 kregen, waren ze eerst stil, daarna verrast en ver baasd en tenslotte content", vertelde Van Driessche die ook via een vertaalbureau gevraagd had naar de betekenis van de naam Hava Naquila. De vrije vertaling Let's get happy and celebrate, vertaalde hij moeite loos in 'Laten we gelukkig zijn en samen plezier maken'. De 16de cultuurprijs is voor de groep, die ontstaan is in 1968 toen de Jongerensoos zes weken een cursus volksdans had ge volgd. Men wilde een blijvende Advertentie activiteit en koos als naam de ti tel van het bekende lied. „Mensen in het buitenland had den daar soms moeite mee. Ze begrepen niet dat we op Hollandse klompen liepen, een Vlaamse muts droegen en een Israëlische naam hadden. De demonstratiegroep heet daar om nu Den Ossaert en draagt nu aparte danskostuums en brengt Nederlandse dansen", legt een van de leden uit. De groep telt negentig leden en bezit een tiener-, senioren- en demonstratiegroep en sinds ok tober een kindergroep die geleid wordt door Floor de Bruijn. Ha va Naquila heeft veel gedaan aan de integratie van Rapen burg en Boschkapelle tot Vogel waarde. Burgemeester Mulder reikte de prijs: een oorkonde, een Rey- naertbeeldje en het bedrag van 500 euro uit. „Hava Naquila draait al 35 jaar op de vrijwilli gers en zij biedt een bijzondere vorm van vrijetijdsbesteding aan. Het is een vorm van cultuur en folklore die de mensen aan spreekt en de groep is dus een ambassadeur voor onze ge meente in binnen- en buiten land", beargumenteerde Mul der de toekenning van de prijs. De dankwoorden werd uitge sproken door oprichter Otto Vosveld en erevoorzitter Eddy Duerinck. Deze verklapte de kracht van Hava Naquila: „We houden vol, ook als het wel eens niet goed gaat." De bijeenkomst werd besloten met het optreden van de tienergroep die een zelf gemaakte Reynaertdans. Ook werd met het een publiek een bruiloftsdans gedaan. door René van Stee TERNEUZEN - Weliswaar een dag later dan voorzien is gister middag de kunstijsbaan op de Markt in Terneuzen geopend. Hevige regen en zware wind zorgden er zaterdag voor dat het niet verantwoord was schaat sers op de baan toe te laten. De overwegend jeugdige schaats liefhebbers konden gisteren als nog de ijzers onderbinden, om dat het weer aanzienlijk was opgeklaard. Vandaag komt de eerste gi-oep van achthonderd basisscholie ren baantjes trekken. In tegen stelling tot voorgaande jaren wordt hiervoor een kleine ver goeding gevraagd. De organise rende Stichting Terneuzen On Ice is hiertoe gedwongen in ver band met het ontbreken van ge meentelijke subsidie. Burge meester en wethouders besloten enkele maanden geleden de geldkraan dicht te draaien, om dat het subsidieverzoek te laat was ingediend en zij vonden dat het louter een commerciële acti viteit van de plaatselijke mid denstand betrof. Aangezien in de vergadering van de commissie Samenleving zich twee weken geleden een raadsmeerderheid aftekende om een garantiesubsidie van 10.000 euro te verlenen, ver wacht bestuurslid B. Stoffels van Terneuzen On Ice dat de ge meente alsnog over de brug komt. „De gemeenteraad beslist donderdag, maar dat zit wel snor denk ik. In mijn ogen te recht, want het gaat om een eve nement waar iedereen plezier van heeft", aldus een optimisti sche Stoffels. Behalve op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag is de kunstijs baan in Terneuzen tot en met 4 januari dagelijks geopend. Het winterevenement trok de voor bije twee jaren respectievelijk 10.000 en 7000 bezoekers. In het weekeinde houden vrijwilligers van de stichting 's nachts een oogje in het zeil om vandalisme te voorkomen. De politie heeft toegezegd doordeweeks extra toezicht te houden. Schaatsliefhebbers maken na de opening gelijk gebruik van de kunstijsbaan in Terneuzen. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41