WAO-instroom daalt fors Bos: Verzorgingsstaat voorbij EDOX Justitie onderzoekt overlijden van meisje ogelprotectie aimt ton bij ezitter Tricolor Uitvoeringsinstituut berekent effect strengere regels Zeker vier doden in het verkeer Trein ramt chocolaterie 3 Jager hoorde trein niet Antidepressiva soms gevaarlijk Moeder en zoontjes doodgestoken Waterstofbussen in gebruik Recordaantal stemmen Top 2000 AEL weigert aanslagen Turkije te veroordelen Bellers niet tevreden over medisch advies assistent huisartsenpost Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. www.edox-watches.com Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burchlstraat 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 maandag 15 decemben 2003 ^rRgnnie Rijpma ^STERDAM - Het Openbaar [inisterie in Amsterdam heeft (enonderzoek ingesteld naar de dood van een meisje van vijftien maanden. Het kind verslikte zich vorige (jek zondag in een pinda. De [bulancemede werkers wer en bij aankomst in de Lauer- ssestraat in Bos en Lommer jgewacht door woedende jurtbewoners, die meenden at de hulpverleners te laat nvamen. Het kind overleed t roensdagin een ziekenhuis. lédoen een onderzoek naar de jng van zaken. Kijken of de mrijtijden binnen de norm aEen en we hebben sectie op et lichaam van het meisje ver- lent", zei een woordvoerder an het OM zaterdag. De sectie ré geurde tegen de zin van de va- fcr. maai' het OM wilde alle an- 'l' mogelijke doodsoorzaken 2 dan de pinda uitsluiten. :'li [)e vijftien maanden oude Yase- ifj iin Sak verslikte zich zondag- wi vond toen ze op een onbewaakt k igenblik een pinda bemachtig- tiü je. Om 20.30 uur werd 112 ge- eld.Bijziekenvervoerder VZA R-amdemelding 20.33 uurbin- a. De eerste ambulance arri- ferde 20.42 uur, een tweede h olgde twee minuten later. Op jat moment waren politieagen- enalaanhetreanimeren. 1 De ambulances werden opge- vacht door een woedende ir menigte van naar verluid wel onderd buurtbewoners. De i imbulances arriveerden naar Jet zich laat aanzien binnen de u corm van dertien minuten, raar in de ogen van de omstan- Iers veel te laat. „Jullie zijn te laat, moordenaars", werd hun toegeroepen. Ook bij het verlaten van de wo- - jingwachtte de menigte hen o.p in de ambulances werden op jreg naar het VU-ziekenhuis achtervolgd. Komende week rordthet meisje in Turkije be- 3 graven. Debetrokken ambulancemede- rakers zijn zo geschokt door de tgéeurtenissen, dat ze niet in CöZijn om te werken. ANP door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Het aantal nieuwe mensen dat in de WAO komt, zal fors dalen als alleen nog ernstig zieken voor deze uit kering in aanmerking komen. Als de regeling wordt inge voerd, zouden jaarlijks zo'n 13.000 nieuwe mensen in de WAO belanden. Ter vergelij king: in 2003 komt het aantal uit op 70.000. Dat blijkt uit berekeningen van het Uitvoeringsinstituut Werk nemersverzekeringen (UWV). De Sociaal Economische Raad (SER) heeft het UWV gevraagd te onderzoeken hoeveel mensen in de WAO zullen stromen als die alleen nog toegankelijk wordt voor zogenoemde 'volle dig en duurzaam arbeidsonge schikte werknemers'. Dat zijn mensen van wie de keuringsarts verwacht dat ze nooit meer kun nen werken. De nieuwe regeling zou in 2006 moeten worden in gevoerd. De politiek ligt momenteel in de clinch met de vakbeweging en de werkgeversorganisaties over de vraag hoe streng het nieuwe WAO-stelsel moet worden. De sociale partners willen dat de politiek hun advies uit de SER overneemt: zieken mogen alleen nog in de WAO komen als ze niet meer beter kunnen worden. Wie wel kan herstellen of gedeelte lijk wordt afgekeurd voor werk, komt niet meer in de WAO. Mi nister de Geus van Sociale Za ken wil de toegang tot de WAO nog iets lastiger maken. Slechte economie De FNV ziet in de cijfers van het UWV het bewijs dat het SER- advies streng genoeg is. De Geus hoeft dus niet met nog hardere maatregelen te komen. De mi nister wilde het aantal nieuwe WAO-gevallen met zeker 25.000 terugbrengen. De 13.000 waar het UWV op uitkomt ligt dus nog een stuk lager. „De instroom in de WAO daaLt hard genoeg", zegt Ton Heerts, hoofdbestuur der sociale zekerheid. Volgens De Geus moeten de bonden zich echter niet rijk rekenen. Hij ver wacht dat de instroom de laatste tijd vooral zo hard daalt door de slechte economie, waardoor mensen zich minder snel ziek durven melden. Hij verwacht dat de instroom in de WAO weer wat zal stijgen. De WAO-instroom daalt al ge ruime tijd in sneltreinvaart. Volgens een woordvoerster van UWV is de instroom in de eerste negen maanden van dit jaar ge daald met 27 procent, vergele ken met dezelfde periode vorig jaar. De uitstroom is toegeno men met twee procent. Eind september hadden 790.000 mensen een WAO-uitkering, 10.000 minder dan vorig jaar. Volgens het UWV speelt de on langs ingevoerde Wet Poort wachter daarbij een grote rol. Die wet verplicht werkgevers en zieke werknemers alles op alles te zetten om een nieuwe baan te vinden. „En dat werkt goed", al dus de woordvoerster. GPD PvdA-leider Wouter Bos (m) praat met oud-Sovjetleider Michail Gorbatsjov (r). RuudKoole (2de van links) en Alvaro Pinto (1) luisteren aandachtig. foto Olaf Kraak/ANP door Hans van Soest GRONINGEN - Met een staan de ovatie werd Michaïl Gorba tsjov ontvangen op het PvdA- congres dat dit weekeinde in Groningen werd gehouden. De korte toespraak die de voorma lige sovjetleider hield tijdens zijn bliksembezoek oogstte lau wer applaus. „We moeten niet blijven vastzitten in dogma's", zei hij. „De sociaal-democratie wacht een zware taak. We moe ten zonder onze principes te verloochenen liberaler worden dan vroeger." Gorbatsjov (sinds kort leider van een Russische zusterpartij van de PvdA) nam met zijn toe spraak Wouter Bos de woorden uit de mond, zo beaamde die. Bos heeft zichzelf tot doel ge steld het traditionele deel van zijn achterban rijp te maken voor verandering. De partij rea geerde in het verleden in zijn ogen te defensief op maatschap pelijke vraagstukken als de mislukte integratie. Reden voor hem om eerder al de onortho doxe voorstellen van de PvdA- afdeling in Rotterdam groten deels te omarmen om de proble men in de oude stadswijken aan te pakken. Drees Maar integratie is niet het enige vraagstuk waarmee de PvdA worstelt. Hetzelfde geldt voor de toekomst van de sociale ze kerheid. Bos: „De verzorgings staat kan niet blijven zoals 'ie is. Als we blijven denken in termen van klassieke collectieve ver zorging en bescherming, ontne men wij de groeiende groep mensen, die daar zelf wat over wil en kan zeggen te veel moge lij kheden." Partijleider Ruud Koole stelde onomwonden dat de term ver zorgingsstaat gewoon ge schrapt moet worden. Zelf stel de Koole daar de 'activerende garantiestaat' tegenover. Een moeilijke, gaf hij zelf onmiddel lijk toe. De term is ooit bedacht door PvdA-godfather Willem Drees. „Drees had een hekel aan het woord verzorgingsstaat. Het impliceert dat de overheid de burger van het wieg tot het graf in de watten legt." Desgevraagd zei Koole dat de PvdA met regeringspartij CDA gemeen heeft dat het stelsel zo moet worden gemoderniseerd, dat zoveel mogelijk mensen naar werk worden begeleid. Door hen daartoe te prikkelen en door hen meer eigen verant woordelij kheid te geven. „Maar dan wel met een behoorlijk vangnet." Volgens Bos moet de overheid in de toekomst altijd een schild blijven bieden voor de zwakke ren. „De overheid moet de men sen in staat stellen om mee te draaien in de samenleving. Daarbij past het niet dat chro nisch zieken en gehandicapten die niet mee kunnen, hard wor den gepakt. Ook kan het niet dat wie arbeidsongeschikt wordt keihard terugvalt op bijstands niveau. Het sociale gezicht van Het CDA is wat dat betreft ver worden tot een wassen neus." Visie Voor Bos zelf was zijn speech za terdag erg belangrijk. Vooraf werd hij vanuit zijn eigen partij heftig bekritiseerd, als toonde hij tot nu toe te weinig visie over waar de PvdA naartoe moet. Bos keerde zich dan ook hard tegen alle criticasters die volgens hem vooral uit de 'oude garde' van de PvdA komen. GPD lUSSEL - De vogelbescher- óng in Vlaanderen gaat 111.825 euro claimen van de ei- maar van het gezonken rachtschip Tricolor. lat meldde voorzitter J. Rodts an Vogelbescherming Vlaan- trengisteren. De claim dekt de föten die de vogelbescherming seft gemaakt voor het verzor- i fnen laten herstellen van 9000 iet olie besmeurde zeevogels. Ie Tricolor zonk op 14 decem- vorig jaar in Het Kanaal na aanvaring met een contai j erschip. Het schip van het 'oorse bedrijf Wallenius Wil- g, elmsenvervoerde 2862 auto's. 251 kor de ramp met de Tricolor 15 «den in België, Frankrijk en 501 «Ierland zo'n 20.000 zeevo- 15;lsmet olie besmeurd. Het ging oornamelijk om zeekoeten en 'ken, die vanaf januari op de «sten van België en Zeeland tanspoelden. Duizenden vogels verleefden de ramp niet. Ie Nederlandse vogelbescher- 1,1 ling liet gisteren via een voordvoerder weten dat ze geen aid gaat claimen bij de eige- aar van de Tricolor. ANP Advertentie ■m j HIERAAM KU/J je CÏOC-D Z.>EA/,WOE. a W0ESTMODE.R.N zw'/v REMBRA^JDT E"/c>B/V-Uj K. RIJSWIJK - Verkeersongeval len hebben dit weekeinde aan ten minste vier personen het le ven gekost. Een nog onbekende man kwam zondagavond door een ongeval op de A58 bij de afslag Goirle om het leven. Hij botste frontaal tegen een portaal van de rij strooksignalering. Door een auto-ongeluk in Haar- lo, in de Achterhoek, stierf za terdagavond een onbekende passagier. De bestuurder, van wie de identiteit eveneens nog niet bekend is, raakte licht ge wond. De auto, die door onbe kende oorzaak in de sloot was terechtgekomen, was op 11 de cember in Doetinchem gestolen Een 33-jarige man uit Helmond overleed zaterdagochtend na dat hij met zijn auto tegen een boom was gereden. De man was op slag dood. Bij een botsing tussen twee per sonenauto's op een kruising in het Noord-Limburgse Velden zijn zondag de zeven inzitten den van deze auto's gewond ge raakt. Allen zijn per ambulance overgebracht naar ziekenhui zen. De aanrijding ontstond doordat een 44-jarige bestuur stergeen voorrang gaf aan een automobilist uit Venlo. ANP DEN HAAG - Een trein is zaterdag rond half twaalf een bonbonwinkel op station Den Haag Centraal binnengereden. De locomotief stopte door nog onbekende oorzaak niet op tijd en schoot over de reni- blokken heen, door de achtermuur van de winkel. Er vielen geen gewonden, niaar een medewerkster van de getroffen chocolaterie en de treinmachinist kregen wel de schrik van hun leven. foto Marcel Antonisse/ANP LEEUWARDEN - De jager die zaterdagmiddag door een trein werd gegrepen, heeft waarschijnlijk de trein niet ge hoord door het stormachtige weer. Dat zei een woordvoerder van de politie gisteren. Het 55-jarige slachtoffer uit Waalwijk liep zaterdagmiddag in de buurt van het Friese Dronri jp achtereen 49-jarige mede jager uit Smilde langs de rails. Op een gegeven moment hoor de de man uit Smilde een geluid en kort daarop reed de trein hem voorbij. Hij keek toen achterom en zag de 55-jarige niet meer. Even later werd het stoffelijk overschot van de 55-jarige jager een stuk verderop bij de spoorberm aangetroffen. ANP DEN HAAG - Artsen moeten voorzichtig zijn met het voor schrijven van moderne antidepressiva aan kinderen. Dat zegt het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen naar aanlei ding van maatregelen in Engeland. Eerder ontraadde de MHRA, de Engelse tegenhanger van het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen al het gebruik van de medicijnen Seroxat en Efexor voor gebruik bij depres sieve patiënten onder de achttien. Nu komen daar middelen als Lustral en Cipramil bij. Testen hebben uitgewezen dat sommige van deze medicijnen de kans op zelfverminking en zelfmoord verhogen. Alleen Prozac kan volgens de Engelsen voor jonge patiënten nog door de beugel. ANP SCHIEDAM - In een woning aan de Parkweg in Schiedam zijn zaterdag een 31-jarige vrouw en haar twee zoontjes van vijf en negen jaar doodgestoken. De vermoedelijke dader, een 3 0-jarige inwoner van Rotterdam, heeft zich op een politiebu reau in Schiedam gemeld. De man was de vriend van de vrouw. Een derde zoon overleefde het drama. Deze 11-jarige jongen wist uit de woning te komen, waarop iemand anders de politie waarschuwde. De politie vermoedt dat een ruzie in de relatio nele sfeer de aanleiding is geweest voor de steekpartij. Zij heeft het steekwapen gevonden. ANP AMSTERDAM - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) heeft zaterdag in Amsterdam drie waterstofbussen van het Ge meentevervoerbedrijf in gebruik genomen. De bussen rijden niet op de gebruikelijke diesel,.maar op waterstofgas. Ze zijn een stuk milieuvriendelijker en maken minder geluid. De energie wordt opgewekt in een brandstofcel waar elektri citeit ontstaat door een reactie van waterstof op zuurstof. De bussen zijn een opvallende verschijning met hun negen tanks op het dak. Vanwege hun hoogte kunnen ze slechts op een paar routes in Amsterdam-Noord worden ingezet. ANP HILVERSUM - Bijna 73.000 mensen hebben 728.540 stem men uitgebracht voor de Top 2000 van Radio 2. Dat is ruim 2,5 keer zoveel als vorig jaar, liet een woordvoerder van de radio zender zaterdag weten. De vijfde editie van de populaire Top 2000 duurt van 26 december tot en met 31 december. Vanaf 27 oktober konden mensen hun favoriete toptien op in ternet geven. De stempagina sloot vrijdag om middernacht. De gekozen muziek wordt in een 144 uur durend radiopro gramma afgespeeld. Vorig jaar luisterden vijf miljoen mensen van dertien jaar en ouder naar de Top 2000. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Arabisch- Europese Liga (AEL) Neder land veroordeelt de bomaansla gen in Turkije van eind novem ber niet. Dat bevestigde zaterdag desgevraagd de vice- voorzitter van de AEL, Naima Elmaslouhi. In het Algemeen Dagblad liet Elmaslouhi zaterdag weten dat de aanslagen volgens haar voortkomen uit onvrede van Turkse moslims met het optre den van de VS in Irak en van Is raël in de Palestijnse gebieden. „Die mensen voelen zich onder drukt en vernederd en zij willen zich verzetten. Dat is een logi sche reflex. Dat verzet steunen we. Wij kunnen daar niet over oord'elen." De AEL keurt het volgens El maslouhi wel af dat er onschul dige burgerslachtoffers vallen bij de bloedige aanslagen. De Arabisch-Europese Liga Ne derland vindt het wel toelaat baar dat militairen of mensen die bij militaire instituten wer ken doodgaan bij die aanslagen. VVD-Tweede-Kamerlid Wil- ders noemt de uitspraken van de vice-voorzitter 'te walgelijk voor woorden'. „De AEL toont weer eens haar ware gezicht. Dit past niet in een democratische rechtsorde." Reden voor verdere actie ziet hij niet, omdat de uit spraken binnen de wet blijven. Zolang dit het geval is, is hij geen voorstander van een ver bod op de beweging. t Wilders kreeg eerder al nul op het rekest bij vragen aan minis ter Donner (Justitie) over drei gende taal van AEL-voorzitter Abou Jahjah aan het adres van tegenstanders. De minister zag er geen reden tot vervolging in. Het Kaï .erlid schat in dat hij met Kamervragen over de uit spraken van Elmaslouhi nog minder kans maakt. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Bijna 40 procent van de mensen die een medisch advies kregen van een assistent bij een huisartsenpost is hier niet tevreden over. Dat blijkt uit de uitkomsten van het Consu mentenpanel Gezondheidszorg van de Consumentenbond en onderzoeksinstituut Nivel. De resultaten van het onder zoek naar huisartsenposten staan in het tijdschrift Medisch Contact. Uit een recente inven tarisatie van klachten over de huisartsenposten door Stich ting De Ombudsman, bleek vol gens deze stichting nog dat de posten ernstig tekortschoten. Patiënten zouden verkeerde ad viezen krijgen, vooral van de as sistent, en niet serieus genomen worden. Eenderde van de geadviseerde patiënten vond het advies van de assistent niet nuttig en niet betrouwbaar, blijkt nu uit de cijfers van het consumentenpa nel. 13 Procent vond het advies niet duidelijk. Zij beoordeelden de huisartsenpost met een 6,6. Bellers die een arts te spreken kregen, zijn positiever. De post krijgt van hen een acht als eind cijfer. De onderzoekers trekken geen conclusies over de werkelijke kwaliteit van de assistenten, omdat die niet onderzocht is. Het negatieve oordeel van pati ënten kan ook voorkomen uit hun eigen onzekerheid of de wens liever een arts te spreken. Als dat niet kan, lukt het de as sistent vaak niet de ongerust heid weg te nemen. Laagdrempelig Maar over het algemeen zijn de bellers wel tevreden met de ma nier waarop ze zowel door art sen als assistenten bejegend worden. Patiënten die langsko men, zitten minder lang in de wachtkamer dan tijdens het in loopspreekuur van de huisarts. Uit de vele hulpvragen die de bellers zelf als niet erg spoedei send bestempelen, blijkt vol gens de onderzoekers dat de huisartsenposten als laagdrem pelig worden gezien. Het negatieve beeld van de pos ten is in de ogen van de onder zoekers toe te schrijven aan de soms lange wachtijd: 5 procent van de bellers hangt meer dan vijf minuten aan de lijn. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3