Pi Directeur Artemis in opspraak Moderne hangplek voor jeugd Ellemeet AANBIEDING I 6 december Vierklapper voor brandweer aan vooravond bezuinigingen Boswachterij Wester schouwen doet goede zaken Meer burgers bereid aangifte te doen door strandbewaking Bezoekers kerstmarkt trotsteren slechte weer Uit 11 Zwartboek over Middelburgs reïntegratiebedrijf voor vrouwen zeeuwse almanak Kras VAN DE WEEK Verse verkoop dinsdag Reeks van kerstconcerten waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 15 december 2003 door Ab van der Sluis DOMBURG - Het project nach telijke strandbewaking in de gemeente Veere heeft deze zo mer geleid tot een spectaculaire toename van het aantal aangif tes en meldingen van vernieling, inbraak en overlast. In 2002 kwamen er bij de politie slechts negen aangiftes binnen. Dit jaar was dat toegenomen tot 176. Een grote verhuurder van strandhuisjes meldt dat het aantal inbraken op dertien is blijven steken. Op de stranden van Domburg en Oostkapelle is honderd inbraken normaal. De gemeenteraad Veere besloot dit jaar extra geld uit te trekken voor nachtelijke strandbewa- king. Volgens alle betrokkenen, d'e politie, een beveiligingsbu reau en de Stichting Strandex- ploitatie Walcheren, is het pro ject een enorm succes. Aan het verzoek van de politie en de gemeente om toch vooral aangifte te doen van vernielin gen, inbraken en overlast is ge hoor gegeven. De algemeen heersende tendens dat het doen van aangifte leidt tot niets is doorbroken. Een grootverhuur der van strandhuisjes zegt in de evaluatie zeer tevreden te zijn. Vroeger deed hij nooit aangifte. Nu hij brieven heeft gekregen van de gemeente met de daarbij gevoegde standaardaangifte formulieren, doet hij wel aan gifte. De belanghebbenden op het strand, zoals sti-andpaviljoens en verhuurder van strandhuis jes, hebben laten weten de over last zich deze zomer met name afspeelde in juni. In die maand was het particuliere beveili gingsbureau nog niet actief in cle nachtelijke uren. Korte lijnen Volgens de gemeentelijke evalu atie is de kracht van het project vooral de korte lijnen tussen de politie, het beveiligingsbureau, de gemeente en de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Dagelijks waren er onderling contacten. De werkzaamheden en controles werden op elkaar afgestemd door ex-varingen met elkaar uit te wisselen. Doox-dat het strand werd be waakt door het particuliex-e be veiligingsbedrijf, kon de politie haar aandacht meer richten op de overlast vei'oox-zaakt door stappende jongex-en in Dom burg en Zoutelande. Bij proble men op het strand, kwam de po litie alsnog in actie. De gemeente concludeert ook dat door de nachtelijke strand bewaking minder loopplanken zijn vernield, er minder kamp vuurtjes wei-den aangestoken en dat er minder rommel 's nachts op het strand achtex-- bleef na een nachtelijk feestje. De Stichting Strandexploitatie Walcheren heeft hiei-door 's och tends minder vuil en afval hoe ven op te ruimen. „Kortom, de stranden waren 's ochtends schoner dan andere jax-en." B en W van Veere komen in het evaluatierapport tot één min puntje. Slechts een aantal paviljoenhoudei-s hebben mee betaald aan het px-oject. De af deling Veere van Koninklijke Horeca Nederland heeft beloofd de strandpaviljoenhouders hiex-op aan te spreken. Zij gaat probei'en de paviljoenhoudex-s over te halen. Inmiddels heeft een groot deel van hen beloofd 250 eux-o mee te betalen. Het college stelt de gemeente raad voor om ook komende zo mer door te gaan met het project nachtelijke stx-andbewaking. Dit jaar kostte dat iets meer dan 26.000 euro. Voor dat geld heb ben vier personen vijf uur per nacht strandbewaking uitge- voei-d in twee jeeps. In totaal werd er 45 nachten gecontro- leei-d. Als volgend jaar ook in ju ni gecontroleerd gaat worden, kost het project dertigduizend euro. Als dei-den meebetalen, is de gemeente Vepre bijna veer tienduizend euro kwijt. De commissie Algemeen Be stuur bespreekt het px-oject vol gend jaar januax-i. door Piet Kleemans ELLEMEET - Het geduld van de jeugd van Ellemeet is be loond. Sinds zaterdag beschik ken zij over een moderne Jonge ren Ontmoetings Plek (JOP). De oorspronkelijk aan de plaatsing gekoppelde schoonmaakactie van het tx-apveldje waar de JOP staat, is wegens de barre weersomstandigheden uitge steld. Hangjongei*en. Het is meer x-egel dan uitzondering dat ze van het kastje naar de muur gestuurd worden. Iedereen vindt dat de jongex-en recht hebben op eenjei- gen plek, maar als het puntje bij paaltje komt blijkt het bijzon der lastig een plek te vinden die voor alle betrokken pai-tijen aanvaardbaar is. Ellemeet is een gunstige uitzon dering op de x-egel. Het begon een half jaar geleden met klach ten van dorpsbewonex-s over overlast van hangjongex-en op het plein rond basisschool 't Mêêtje. De dorpsraad Ellemeet zocht en vond een oplossing in de vox-m van een JOP. En vanaf dat moment ging het, stelt Pa trick Ti-oost van de dox-psraad, eigenlijk allemaal heel soepel. De dorpsraad wist samen met Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland en de gemeente Schouwen-Duiveland alle be trokkenen snel met elkaar om tafel te krijgen. Troost: „We hebben iedereen er zoveel mo- gelijk bij betrokken. De omwo nenden, de jongex-en en bijvoor beeld ook de politie. Ik geloof dat er een stuk of drie bijeen komsten zijn geweest. Meer was niet nodig. Een geschikte plek voor de JOP werd snel gevonden in het tx-ap- veldj e op de hoek van de Schelp- weg en de Kuijerdamseweg. „Prima plek", oordeelt Troost. „Ze zitten hier redelijk centx-aal en toch heeft niemand er last van." In Ellemeet is bewust niet geko zen voor de elders wel als JOP gebruikte zeecontainers. De JOP die op het trapveldje is ge plaatst, bestaat uit een vanda- lismebestendig stalen frame. De achterwand is dicht en hetzelf de geldt voor het gewelfde dak. Maar de zijkanten zijn open waai'door het geheel geen on- vi*iendelijk massieve indruk maakt. Oox-spx-onkelijk was de plaat sing van de hangplek gekoppeld aan een schoonmaakactie. Van wege het slechte weer werd daar zaterdag van afgezien, maar het is volgens Tx-oost zeker niet de bedoeling dat van uitstel afstel komt. Met de jongeren is afge sproken dat zij hun hangplek schoon en opgei-uimd houden en het schoolplein voortaan links laten liggen. Op het schoolplein is voor de jongere kinderen een tafeltennistafel neergezet. De kosten van deEllemeetse Jop bedragen 6500 eux-o. Dat bedx-ag wordt door de gemeente geput uit de reserve Stads- en Dorps vernieuwing. Hetkostte een. paar centenen veel geduld, maar dan had onze man in Ouwerkerk ook wat. Een originele Belgische designlamp. Wit van buiten, rood van binnen en versprei der van een warme gloed in de huiskamer. Na een paar i maanden ivachten werd de I lamp afgeleverd. Helaas, leek J de lamp de reis niet zonder krassen te hebben overleefd. Importeur gebeld, die zonder problemen de lamp terug nam en een nieuwe in het vooruitzicht stelde. Weer twee maanden later arriveer de het vervangend exem plaar. Tot grote verontwaar diging van onze man was ook deze lamp bekrast. Hij be sloot zich direct tot de bron van het kwaad te wenden en belde naar de fabriek in Bel gië. „Krassen? Maar meneer, dat is onmogelijk. Dan moet ie mand de doorzichtige folie eraf gehaald hebben." „Folie?" Ónze man peuterde voor zichtig een hoekje los en leg de beschaamd de telefoon neer. Zijn hoofd was zo rood als de binnenkant van zijn designlamp. concert werken naast Aax-t Kot (orgelbegeleiding, orgelsolo) en HelmaKot (mezzosporaan) mee IhetTrio Resonet in Gaudio met Yvonne Mourits (eerste viool), Marjan van Nieuwenhuijzen (tweede viool) en Peter van der ;Veer (spinet en cello). Er is sa menzang in Nederlands, Duits .en-Engels. De algehele leiding is |in handen van ds. F. van IJssel- dijk. Aanvang 20.15 uur. Zaterdag 20 december verzorgt gemengd koor Nu met Hope een kerstconcert in de gereformeer de kerk in Haamstede. Het koor vertolkt verschillende nummers jht de Christmas Cax-ols. Soliste is sopraan Saskia Gerritsen uit Middelburg. Organist/pianist Michel de Wit uit 's-Gravenpol- der.Het concert begint om 20.00 uur. In de Jacobuskex-k woi'dt zaterdag een volkskerstzang- bijeenkomst gehouden. Muzi kale medewerking verlenen het Kerkkoor en het Kleinkoor Re- nesse, pianiste Marijke vis, oi- ganist Kees Groenleer en trom pettist Arie Korbijn. Aanvang 16.00 uur. Zondag 21 december zorgt het Schouws Kamerkoor in dezelf de kerk voor een kerstconcert. Op het programma staan onder meer liederen van Sweelinck en deMissaBrevis KV 275 van Mo zart. Het concex-t begint om 16.00 uur. door Piet Kleemans KERWERVE - Glühwein, kerst versiering, handgebreide sok ken en een heuse kerstman. Het is een kleine greep uit het aan bod van de kerstmarkten op Schouwen-Duiveland. Zater dag werden er vijf gehouden op het eiland en over klandizie hadden de meeste - ondanks het slechte weer - niet te klagen. Ox-gelmuziek klinkt uit het 'Kerkerf' van de hervormde kerk aan de ring in Keikweive. Binnen wordt glühwein geser veerd. Een aantal dorpsbewo ners slentei-t langs de kraam pjes, anderen zitten aan de koffie. De stands worden be mand door gemeenteleden. „Wij zien de kerstmarkt als een mo ment voor ontmoeting", zegt een woordvoerster van de kerk. De zaal van het dorpshuis in Noordgouwe is feestelijk ver- siex-d. Corné Swaen probeert mensen te strikken zich in een op het podium opgebouwde kersthoek te laten fotograferen voor het goede cloel, in dit geval Advertentie ip9pl het op poten zetten van activi teiten voor de jeugd. Dorpshuisbeheerster Loes Dek ker is trots op de kerstmarkt. Ex- werken nogal wat verenigingen aan mee en er is, zegt Dekker, echt gepi'obeerd er iets leuks van te maken. „Iedereen helpt mee en dan komen cle leuke ideëen vanzelf. Zo draaien we in een zaaltje hiernaast Disney- kerstfilms op een groot doek." De kerstman in het dorpshuis van Di-eischor is minder en thousiast. Hij had meer ver wacht van de daar gehouden kerstmarkt. Desalniettemin worden de klassieke kerstboek jes van W. G. van de Hulst en thousiast getoond, vinden de kerststukjes grif aftrek en is er veel belangstelling voor hand- gebreide sokken. In Zonnemai- x-e hing de kerstmarkt onlangs nog aan een zijden draadje, ver telt doxpshuisbeheerster Mi randa Dankex-, „Ik kreeg te ho ren dat het niet door kon gaan. Dat vond ik zo zonde dat ik toen zelf maar de organisatie op me genomen hebt. Danker kijkt met tevredenheid terug. Hetzelfde doet Coby de Looff- Kloet van de Stichting Zeeland Helpt Polen. Samen met diverse andere ideële organisaties werd in gebouw De Harmonie van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer in Zierikzee een kerst markt gehouden. Met als extra- tje muziek van Kunst en Eer. „Erg gezellig. Gewoon een feestje om erbij te zijn. Advertentie) vanaf 9.G0uur jjnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Artemis, het reïntegratiebedrijf voor vrou wen in Middelburg, is opnieuw in opspraak. Enkele tientallen voormalige cliënten en mede werkers hebben een zwartboek samengesteld waarin directeur j, Poorter wordt beschuldigd van machtsmisbruik en waarin Artemis wordt vergeleken met een sekte. Poorter heeft ge dreigd met een rechtzaak als ze niet voor vrijdag hun aantijgin- intrekken en schriftelijk hun excuses maken. wei'kt, kan vex*trekken. De ver halen zijn voor een deel ano niem en spelen zich af in centra buiten Zeeland. Artemis heeft in Zeeland geen cliënten die te rug op de ai-beidsmai-kt ge bracht moeten wox-den. Het kantoor in Middelburg doet voox-al dienst als hoofdkantoor en vandaaruit woi-den nieuwe projecten opgezet. Het zwartboek is geschreven op initiatief van Marjet Hendi'ix uit Goes. Zij heeft anderhalf jaar voor Artemis gewerkt als manager. In oktober vertrok ze. „Ik had last van een slecht ge weten. In het begin dacht ook ik dat de aanpak van Poorter werkt. Maar de beloftes komen niet uit en cle pi'oblemen worden niet serieus genomen. Als iets niet lukt, ligt het aan de vrouw zelf. Die voelt zich na alle pro blemen die ze al heeft gehad weer een slachtoffer-. Dat is des te erger omdat voor velen Arte- mis het laatste x-edmiddel is." Met cle visie van Artemis is ei genlij k niks misdenkt Hendrix Maar het is bij Artemis zo moei- lijkte scheiden: devisieof Jean- nette Poorter-, Het probleem zit vooral bij de uitvoering van de visie. Er zitten zeker elementen van een sekte in Artemis. Poor ter geeft j e waar je gevoelig voor bent. Ze zegt dat je geweldig bent en clat wil je hox-en. Ze heeft invloed op je, je hebt haar nodig. Het verschil met een sekte is dat je bij Axtemis wel kunt vertrek ken." Poorter ï-eageert zowel boos als laconiek op de beschuldigingen. „Ach, ik ben wel vaker de gebe ten hond. Vijf jaar geleden speelde ook zoiets. Maar wat nu gebeurt, kan echt niet. Dit is smaad, laster. Daarom heb ik al le vrouwen persoonlijk aange schreven dat ik ze zal vervolgen als ze niet stoppen en him excu ses maken." De oprichtster van Axtemis heeft in haar ogen voor de cliën ten 'het allerbeste gedaan om ze te begeleiden en dankxtjg je dit'. Ze is het er ook niet mee eens dat ze te hoge verwachtingen heeft gewekt. Dat ligt aan de ander. Het zijn jóuw verwachtingen, ik kan je hoogstens stimuleren. Ik ga niet in de daderrol zitten. Ik ben bezield ja, zie altijd veel mo gelijkheden en weinig belem meringen." Na de problemen in 1998 nam Poorter de touwtjes strakker in handen. Ze sluit niet uit dat de organisatie nog steeds verbe terd kan worden. Maar net als toen vindt ze het ook nu opval lend dat ontevreden vrouwen ex- niet in slagen de problemen bin- nenskamei's uit te px-aten. Het ultimatum van Poorter aan de schrijfsters van het zwart boek loopt eind cleze week af. Volgens Hendrix wachten cle vrouwen de ontwikkelingen af. Eventueel nemen ze een advo caat in de ax-m. Ook Poorter overweegt jui'idische hulp in te schakelen. Artemis sloot in 1998 de deux-en vanwege geixizie en geroddel tussen medewerksters. Na een bezinningsperiodë van een maand ging Poorter met een uit gedunde groep verder. Nu is een (zwartboek verschenen van ex- cliëntenen medewerksters. Het zwartboek - dat door de vrou wen witboek wordt genoemd omdat ze hopen dat er iets posi tiefs uit vooxrtkomt - bevat de verhalen van ongeveer dertig voormalige cliënten en mede werkers. Uit alle relazen doemt hetzelfde beeld op. Vrouwen die al lang zonder werk zitten en meestal met psychische problemen kampen, bezwijken voor het charisma van Poorter, gaan mee in'haar enthousiasme, wox'clen teleurgesteld omdat de hoge verwachtingen niet worden waargemaakt maar krijgen zelf de schuld van de mislukking. Kritiek op Poorter wordt niet geaccepteerd. De vrouwen, die raak toch al een traumatisch verleden hebben, voelen zich wederom slachtoffer van mis bruik. Ook al omdat ze soms veelgeld hebben geïnvesteerd in hulpverlening door Axtemis. Deorganisatie wordt bovendien slecht geleid en is alleen maar oit op winst. Het ontbx-eekt vol gens de vrouwen aan goede be- 1 geleiding. Sommigen vergelij- la Artemis met een sekte en bibben het over zelfverheerlij- Bgvan Poorter. Wie niet mee- ZIERIKZEE - Na een weekein de vol kerstmarkten volgt op Schouwen-Duiveland een pe riode vol kerstmuziek, van Christmas Carols tot volks- kerstzangdiensten. Het echtpaar Aax-t en Helma Kot uit Ellemeet bijt vanavond het spits af met een internationale Kerstzangavond in de hervorm de kerk in Haamstede. Aan het Met veel gevoel voor show nemen de brandweerlieden de vier nieuwe brandweerwagens in gebruik. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet voorlopig - de rem op uitgaven voor de eilandelijke brandweer. Aan vervanging van materialen die daaraan toe zijn wordt niet getornd, maar voorlopig is er geen geld voor uitbreiding van materieel en personeel. Aan de vooi-avond van de bezuinigin gen viel de brandweer echter nog een 'vierklapper' ten deel. Zaterdag werden vier nieuwe brandweervoertuigen in ge bruik genomen. Dat gebeurde met gevoel voor- theater. Tijdens een sti-ak gere- gisseex-de show kwamen eerst de twee Ford Fiësta-dienstauto's door het door leden van de jeugdbrandweer opgeworpen watergordijn oprijden, waai-na de splinternieuwe DAF-Ziegler tankautospuit werd gepresen teerd. Als laatste doemde uit de water nevel de oude tankautospuit op als zijnde de nieuwe aanwinst voor de jeugdbrandweer. Opge knapt en omgebouwd met veel zelfwerkzaamheid, creativiteit en, benadrukte jeugdbx-and- weerleider R. van de Werfhorst, steun van lokale en regionale sponsors. Het x-esultaat mag er zijn, con stateerde ook burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui veland. „Ze zullen stikjaloers op jullie zijn"voorspelde Assel bergs in de richting van de leden van de jeugdbx-andweer die uit zijn handen de sleutels van 'hun voertuig uitgereikt kregen. De burgemeester liet weten zeer in zijn nopjes te zijn met de nieuwe aanwinsten, maar tekende er meteen bij aan dat de gemeente vanwege 'financieel baxre tij den' voox'lopig pas op de plaats maakt. Uitvoering van het brandweer-beleidsplan, waai-bij verdere professionalisering centraal staat, gaat daarom de ijskast in. Geen enkele reden voor paniek volgens eilandelijk brandweer commandant F. Pijnenbox-gh. Op termijn kan het volgens hem betekenen dat cle aanstelling van een extra medewerker pre paratie uitgesteld woi'dt. Pijnenbox-gh gaat er van uit dat de burger geen nadeel wordt be rokkend door de bezuinigingen. De veiligheid ishaast hij zich te zeggen, absoluut niet in het ge ding. Daar komt bij dat cle bi-andweer zeker na de vier klapper van zaterdag goecl in de spullen zit. „We kunnen nu wel even een stootje hebben." door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Staatsbosbeheer heeft goede zaken gedaan zaterdag. De 120 - overwegend Corsi- caanse - dennen die de bosbeheerder in de verkoop deed wisselden in rap tempo van eigenaar. Boswachter Leen van der Weele had zaterdag zijn gara ge omgebouwd tot 'kassa' annex schuilmogelijkheid. Geen overbodige luxe want buiten wachten op klanten was op de bijzonder natte en gure zaterdagmorgen geen aantrekkelijk perspectief. Overigens hoefde er nauwe lijks gewacht te worden, want de klantenstroom was gestaag. De dennenbomen die zaterdag ter verkoop werden aan geboden komen uit bosvakken waar jonge dennen zich zelf hebben uitgezaaid, maar waar bosbeheerder staatsbosbeheer voorrang geeft aan loofbomen. Met het kappen en verkopen maakt staatsbosbeheer zo van de nood een deugd. foto Marijke Folkertsma pagina 15: degelijke kerstboom populair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33