Directeur Artemis in opspraak Werkgroep jeugd krijgt vervolg AANBIED NG Meer burgers bereid aangifte te doen door strandbewaking 1 16 december Brandweervoertuigen voor tunnel Pauselijke onderscheiding voor Goesenaar Van den Hondel 11 Zwartboek over Middelburgs reïntegratiebedrijf voor vrouwen zeeuwse almanak Kras verkoop dinsdag BBR wil over IWesterschelde fieepraten Bijeenkomst over whiplash in Goes VAN DE WEEK Verse PvZ steunt idee voor westelijke route naar grens pzc BEVELANDEN/THOLEN maandag 15 december 2003 door Ab van der Sluis DOMBURG - Het project nach telijke strandbewaking in de gemeente Veere heeft deze zo mer geleid tot een spectaculaire toename van het aantal aangif tes en meldingen van vernieling, inbraak en overlast. In 2002 kwamen er bij de politie slechts negen aangiftes binnen. Dit jaar was dat toegenomen tot 176. Een grote verhuurder van strandhuisjes meldt dat het aantal inbraken op dertien is blijven steken. Op de stranden van Domburg en Oostkapelle is honderd inbraken normaal. De gemeenteraad Veere besloot dit jaar extra geld uit te trekken voor nachtelijke strandbewa king. Volgens alle betrokkenen, de politie, een beveiligingsbu reau en de Stichting Strandex- ploitatie Walcheren, is het pro ject een enorm succes. Aan het verzoek van de politie en de gemeente om toch vooral aangifte te doen van vernielin gen, inbraken en overlast is ge hoor gegeven. De algemene ten dens dat het doen van aangifte tot niets leidt is doorbroken. Een grootverhuurder van strandhuisjes zegt in de evalua tie zeer tevreden te zijn. Vroeger deed hij nooit aangifte. Nu hij brieven heeft gekregen van de gemeente met de daarbij ge voegde standaardaangiftefor mulieren, doet hij wel aangifte. De belanghebbenden op het strand, zoals strandpaviljoens en verhuurder van strandhuis jes, hebben laten weten de over last zich deze zomer met name afspeelde in juni. In die maand was het particuliere beveili gingsbureau nog niet actief in de nachtelijke uren. Korte lijnen Volgens de gemeentelijke evalu atie is de kracht van het project vooral de korte lijnen tussen de politie, het beveiligingsbureau, de gemeente en de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Dagelijks waren er onderling contacten. De werkzaamheden en controles werden op elkaar afgestemd door ervaringen met elkaar uit te wisselen. Doordat het strand werd be waakt door het particuliere be veiligingsbedrijf, kon de politie haar aandacht meer richten op de overlast veroorzaakt door stappende jongeren in Dom burg en Zoutelande. Als er ech ter problemen waren op het strand, dan kwam de politie als nog in actie. De gemeente concludeert ook dat door de nachtelijke strand bewaking minder loopplanken zijn vernield, er minder kamp vuurtjes werden aangestoken en dat er minder rommel 's nachts op het strand achter bleef na een nachtelijk feestje. De Stichting Strandexploitatie Walcheren heeft hierdoor 's och tends minder vuil en afval hoe ven op te ruimen. „Kortom, de stranden waren 's ochtends schoner dan andere jaren." B en W van Veere komen in het evaluatierapport tot één min puntje. Slechts een aantal paviljoenhouders hebben mee betaald aan het project. De af deling Veere van Koninklijke Horeca Nederland heeft beloofd de strandpaviljoenhouders hierop aan te spreken. Zij gaat proberen de paviljoenhouders proberen over te halen toch mee te betalen. Inmiddels heeft een groot deel van hen beloofd 250 euro mee te betalen. Het college stelt de gemeente raad voor om ook komende zo mer door te gaan met het project nachtelijke strandbewaking. Dit jaar kostte dat iets meer dan 26.000 euro. Voor dat geld heb ben vier personen vijf uur per nacht strandbewaking uitge voerd in twee jeeps. In totaal werd er 45 nachten gecontro leerd. Als volgend jaar ook in ju ni gecontroleerd gaat worden, kost het project dertigduizend euro. Als derden meebetalen, is de gemeente Veere bijna veer tienduizend euro kwijt. De com missie Algemeen Bestuur be spreekt het project in januari. door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - De werkgroep Jeugd Wolphaarts- dijk krijgt een permanent ka rakter. Dat heeft de gemeente Goes besloten op aanraden van de werkgroep zelf. Verder wor den de wensen voor een skate- baan en het voortbestaan van de jongerenontmoetingsplaats (jop) gehonoreerd. Om iets te doen tegen de over last die de jeugd verooi-zaakt, werd vorig jaar een werkgroep opgericht met onder meer ou ders, omwonenden van de jop, bureau Halt, politie, SMWO enj de jongeren zelf. Voorzitter M. Keijzers van de werkgroep1 schrijft in een brief aan de ge meente dat de leden van de werkgroep sterk het gevoel heb ben dat ze de jeugd tussen de tien en achttien jaar iets van ge meenschapszin heeft bijge bracht door ze mee te laten pra ten. Het advies is dan ook om een structurele werkgroep aan te stellen om het contact tussen de jeugd en de volwassenen te behouden. De gemeente vindt dat een goed idee en wil dat de werkgroep minimaal twee keer per jaar bijeenkomt. Een jonge renwerker zal ondersteuning bieden. Een andere aanbeveling van de werkgroep was het laten voort bestaan van de jop op het Wol- fertsplein, ondanks het feit dat deze niet heel veel wordt ge bruikt. De gemeente kan hier mee leven, omdat de overlast sterk is afgenomen en de jeugd de jop toch als een eigen plekje ziet. Dat geldt overigens ook voor het trapveldje bij de speel tuin, waar vooral de oudere jeugd vaak te vinden is. De ge meente zal daar ballenvangers plaatsen. Zoals overal willen ook de jon geren uit Wolphaartsdijk graag een skatebaan. De werkgroep ziet de locatie tussen de speel tuin en de Dr. Vosstraat als de ideale locatie en ook de gemeen te staat er positief tegenover. Ze zegt nog niet met zoveel woor den dat de skatebaan er komt, maar stelt wel voor om het plan uit te werken en een inrichtings voorstel-op te laten stellen. Er wordt ook bekeken of een bas ketbalveldje tot de mogelijkhe den behoort. Oudere jongeren De wens van de werkgroep om de jeugdsoos vaker open te stel len, acht de gemeente niet zo goed haalbaar, omdat er nau welijks oudere vrijwilligers te vinden zijn. De afgelopen maanden is zonder resultaat ge zocht. Daarom wordt nu ge tracht de wat oudex-e jongeren zover te begeleiden dat zij toe zicht kunnen gaan houden in de soos. Verder is gebleken dat de jeugd van achttien jaar en ouder niet bereikbaar is voor de w.erk- gi-oep. Bij deze leeftijdscatego rie bestond geen animo om in de wei'kgroep te gaan zitten. I Het kostte een paar centenen veel geduld, maar dan had I onze man in Ouwerkerk ook j wat. Een originele Belgische I designlamp. Wit va?i buiten, rood van binnen en versprei der van een warme gloed in de huiskamer. Na een paar maanden wachten iverd de lamp afgeleverd. Helaas leek de lamp de reis niet zonder krassen te hebben overleefd. j Importeur gebeld, die zonder j problemen de lamp terug nam en een nieuwe in het J vooruitzicht stelde. Weer j twee maanden later arriveer- j de het vervangend exem plaar. Tot grote verontwaar- diging van onze man was ook deze lamp bekrast. Hij be- sloot zich direct tot de bron van het kwaad te wenden en belde naar de fabriek in Bel- I gië. „Krassen? Maar meneer, dat is onmogelijk. Dan moet ie mand de doorzichtige folie eraf gehaald hebben." „Folie?" Onze man peuterde voor zichtig een hoekje los en leg- I de beschaayyid de telefoon neer. Zijn hoofd ivas zo rood als de binnenkant van zijn designlamp. jnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Artemis, het reïntegratiebedrijf voor vrou- „en in Middelburg, is opnieuw j„ opspraak. Enkele tientallen voormalige cliënten en mede werkers hebben een zwartboek samengesteld waarin directeur j, Poorter wordt beschuldigd van machtsmisbruik en waarin Artemis wordt vergeleken met een sekte. Poorter heeft ge dreigd met een rechtzaak als ze niet voor vrijdag hun aantijgin gen intrekken en schriftelijk bun excuses maken. Artemis sloot in 1998 de deuren jvanwege geruzie en geroddel sen medewerkstei's. Na een jinningsperiode van een „aand ging Poorter met een uit gedunde groep verder. Nu is een 'zwartboek verschenen van ex- diënten en medewerksters. Het zwartboek - dat door de vrou wen witboek wordt genoemd omdat ze hopen dat er iets posi tiefs uit komt - bevat de verha len van rond dertig voormalige cliënten en medewerkers. Uit alle relazen doemt hetzelfde beeld op. Vrouwen die al lang zonder werk zitten en meestal met psychische problemen kampen, bezwijken voor het charisma van Poorter, gaan mee in haar enthousiasme, worden teleurgesteld omdat de hoge verwachtingen niet worden waargemaakt maar krijgen zelf de schuld van de mislukking. Advertentie vanaf 9,00uur Kritiek op Poorter wordt niet geaccepteei'd. De vx-ouwen, die vaak toch al een traumatisch verleden hebben, voelen zich wederom slachtoffer van mis bruik. Ook al omdat ze soms veel geld hebben geïnvesteerd in hulpverlening door Artemis. De organisatie woi-dt bovendien slecht geleid en is alleen maar uit op winst. Het ontbreekt vol gens de vrouwen aan goede be geleiding. Sommigen vergelij ken Artemis met een sekte en hebben het over zelfverheerlij king van Poorter. Wie niet mee- wei'kt, kan vertrekken. De verhalen zijn voor een deel anoniem en spelen zich af in centra buiten Zeeland. Artemis heeft in Zeeland geen cliënten die terug op de arbeidsmarkt gebracht moeten worden. Het kantoor in Middelburg doet vooral dienst als hoofdkantoor en vandaamit worden nieuwe projecten opgezet. Slecht geweten Het zwartboek is geschreven op initiatief van Mai-jet Hendrix uit Goes. Zij heeft anderhalf jaar voor Artemis gewerkt als manager. In oktober vertrok ze. ,,Ik had last van een slecht ge weten. In het begin dacht ook ik dat de aanpak van Poorter- werkt. Maar de beloftes komen niet uit en de problemen worden niet serieus genomen. Als iets niet lukt, ligt het aan de vrouw zelf. Die voelt zich na alle pro blemen die ze al heeft gehad weer een slachtoffer. Dat is des te erger omdat voor velen Arte mis het laatste redmiddel is.". Met de visie van Artemis is ei genlijk niks mis, denkt Hendrix. „Maar het is bij Artemis zo moeilijk te scheiden: de visie of Jeannette Poortei*. Het pro bleem zit vooral bij de uitvoe ring van de visie. Er zitten zeker elementen van een sekte in Ar temis. Poorter geeft je waar je gevoelig voor bent. Ze zegt dat j e geweldig bent en dat wil j e ho ren. Ze heeft invloed op je, je hebt haar nodig. Het verschil met een sekte is dat je bij Arte mis wel kunt vertrekken." Poorter ï-eageert zowel boos als laconiek op de beschuldigingen. „Ach, ik ben wel vaker cle gebe ten hond. Vijf jaar geleden speelde ook zoiets. Maar wat nu gebeurt, kan echt niet. Dit is smaad, laster. Daarom heb ik al le vrouwen persoonlijk aange schreven dat ik ze zal vervolgen als ze niet stoppen en hun excu ses maken." Verwachtingen De oprichtster van Artemis heeft in haar ogen voor de cliën ten 'het allerbeste gedaan om ze te begeleiden en dan krijg je dit'. Ze is het er ook niet mee eens dat ze te hoge verwachtingen heeft gewekt. „Dat ligt aan de andei'. Het zijn jóuw vei-wachtingen, ik kan je hoogstens stimuleren. Ik ga niet in de daderrol zitten. Ik ben bezield ja, zie altijd veel mo gelijkheden en weinig belem meringen." Na de problemen in 1998 nam Poorter de touwtjes strakker in handen. Ze sluit niet uit dat de organisatie nog steeds verbe- terd kan worden. Maar net als toen vindt ze het ook nu opval lend dat ontevi-eden vrouwen er niet in slagen de problemen bin- nenskamers uit te praten. Het ultimatum van Poorter aan de schrijfstei-s van het zwart boek loopt eind deze week af. Volgens Hendrix wachten de vi-ouwen de ontwikkelingen af. Eventueel nemen ze een advo caat in de arm. Ook Pooi"ter overweegt juridische hulp in te schakelen. rRob Paardekam KRUININGEN - De fractie van Bewoners Belangen Reimers- waal (BBR) vreest dat de ge meente straks helemaal niets te zeggen heeft over de toekomst van cle Westerschelde. Ze heeft schriftelijke vragen over het on derwerp gesteld aan het college. adslid J. Ki-amer schi-ijft ge kken te zijn van het memo- dum dat de Scheldehavens twerpen, Zeebrugge, Gent, ingen en Terneuzen afgelo- week hebben ondertekent. Ze willen meer worden betrok kenbij het beheer van de Schei- He en de Westerschelde. Dat ëbben ze laten weten aan de ederlandse staatsseci-etaris !van Verkeer en Waterstaat en de gische minister van Mobili- j en Openbare Werken "H wil van burgemeester en houders van Reimerswaal ten of ze op de hoogte zijn van ontwikkelingen. Raadslid Kramer zegt het gevoel te Jgen dat de havenbaronnen touwtjes in handen willen Jgen en de betrokken ge- eenten straks niets meer te dellen hebben. Pe lokale partij vindt dat Rei- rswaal van a tot z betrokken worden bij alle beslissin- over de Westerschelde en van B en W weten hoe zij arover denken. BBR vindt dat negemeente nu zijn mond moet laten horen en niet moet wach- op zaken die komen gaan. Anders vreest de partij dat Rei- rswaal in de toekomst de eede viool zal spelen. De nieuwe brandweerwagens zijn onder meer bedoeld voor hulpverlening in de Westerscheldetunnel. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - In Hein- kenszand zijn zaterdag vier nieuwe brandweervoertuigen in gebruik genomen. Drie daarvan zijn bedoeld voor de rampenbe strijding in de Westerschelde tunnel. De nieuwe tankauto spuit is voor de reguliere taken van het team Borssele. Burgemeester J. Gelok van Bor- sele kon het zaterdag niet nala ten nog eens te zeggen dat Borsele niet om de Westerschel detunnel heeft gevraagd. „Maar wij hebben het geaccepteerd." Toch meent Gelok dan niet al leen. Borsele verantwoordelijk is voor de veiligheid in de tun nel. Hij hexdnnerde aan het raadsbe sluit om geen geld beschikbaar te stellen voor een nieuwe brandweerkazerne in Borssele. „Het was even slikken", aldus Gelok. „Maar nu zie ik het als een steun van de raad aan de bui'gemeestei-. Het is een stok om mee te slaan." De raad stem de het voorstel voor de nieuwe kazerne weg om een signaal af te geven. Ze wil dat het Rijk, de provincie en de NV Wester- scheldetunnel meebetalen aan de extra middelen en extra inzet van brandweerlieden. Overigens betekent dat niet dat Borsele helemaal niets betaalt. Integendeel. Gelok noemde za- tei'dag de bedragen op die de vier nieuwe voertuigen hebben gekost. Het schuimblusvoertuig is met 370.000 euro de duurste aankoop. Het interventievoer tuig kostte 150.000 euro, het hulpverleningsvoei*tuig 200.000 euro en de tankauto spuit voor het team Borssele 270.000 eui'o. Die laatste aan schaf was hard nodig, want de vorige was vijftien jaar oud. De Borselse brandweercom mandant J. de Feijter toonde zich content over de nieuwe voertuigen. Hij vertelde over al lemaal wat. Het snelinterven- tievoertuig is volgens hem een klein taixkautospuitje. „Vier brandweermensexx gaan met be perkte middelen de tunnelbuis in om de eerste verkenning te verrichten", aldus De Feijter. Het schuimblusvoertuig, zo ver telde de commandant, is voor zien van een kanon met een werkplengte van 40 tot 50 me ter. Het heeft 5000 liter water aan booi'd en 1000 liter schuim- vormend middel. Loods Over de huisvesting besloot de Feijter maar niets te zeggen. Dat had hij eerder al gedaan. De foto Willem Mieras brandweercommandant was niet zo gelukkig met de beslis sing van de gemeenteraad. Hij heeft voor de nieuwe voertuigen echter een loods kunnen huren in Boi'ssele. Burgemeester Ge lok liet weten dat de kazerne er uiteindelijk toch zal moeten ko men. „Ik ga het gespx-ek aan met de provincie en het Rijk", liet hij weten. „Op zijn laatst in 2005 moet er duidelijkheid zijn over de toekomst." Om goed overweg te kunnen met de nieuwe voertuigen zijn Bor selse brandweerlieden onlangs naar Zwitei'sland afgereisd. Daar hebben ze met het nieuwe materiaal geoefend. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt donderdag een informatiebijeenkomst voor whiplashpatiënten in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. Op de bijeenkomst geven contactpersonen van de stich ting voorlichting en advies. Te vens is er ruimte voor contact met andei'e whiplashpatiënten. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uui". Advertentie OP' door Rob Paardekam GOES - Goesenaar J. van den Hondel 1933) is gisteren verrast met een pauselijke onderschei ding. Tijdens de eucharistievie ring in de Maria Magdalen- akerk werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Van den Hondel krijgt de onder scheiding voor zijn bijdrage aan de Goese politiek en zijn jaren lange inzet op verschillende on derwijsinstellingen. De in Gou da geboren katholiek wei'kte 22 jaar als aardi'ijkskundedocent op het Edith Steincollege in Den Haag voor hij in 1983 naar Zee land verhuisde. Daar werd hij rector van het Sint Willibrord- college. Een school die hij een zeer warm hai't toedroeg. „Het is gezellig op school, leer lingen voelen zich hier thuis en er worden veel buitenschoolse activiteiten opgezet", zei hij in een interview naar aanleiding van zijn afscheid in 1994. „Ik zeg wel eens spottend: da's die Roomse blijheid." Vanuit Rome kwam ook de on- dei-scheiding die Van den Hon del gisteren kreeg. Hij werd uit- gei'eikt door vicaris-genei'aal V. Schoenmakers van het bis dom Breda, waar Zeeland onder Vicaris-generaal V. Schoenmakers reikt de pauselijke orde uit aan J. van den Hondel. foto Dirk-Jan Gjeltema valt. De Orde van de Heilige Gregorius de Grote is in 1831 in gesteld door paus Gi'egorius XVI met als doel het eren van trouwe en verdienstelijke bur gers. Wie opmerkelijke diensten verleent aan kerk en maat schappij kan voor de onder scheiding in aanmerking ko men, ongeacht zijn of haar geloofsovertuiging. De ondei-- scheiding was lange tijd alleen weggelegd voor mannen, maar sinds 1996 komen ook vrouwen in aanmerking. Drs. Van den Hondel werd ook geëerd voor zijn inzet voor de Goese politiek. Hij maakt al sinds 1986 deel uit van de CDA- fractie in de gemeenteraad. Bij de verkiezingen van maart 1998 miste hij een ï'aadszetel, omdat A. de Kok met vooi'keursstem- men werd gekozen. Ruim een jaar later kon hij echter terug keren, nadat een anders raads lid haar zetel had opgegeven. Voor zijn verdiensten kreeg Van den Hondel in 1994 al een ko ninklijke onderscheiding. Hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. TERNEUZEN - Het pleidooi van burgemeester J. Lonink van Terneuzen voor de aanleg van een westelijke verbindingsweg tussen de Westerscheldetunnel- weg en de Europese snelwegen E40 en El 7 in Vlaanderen is met grote instemming ontvangen door Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ). Bijna twee jaar geleden pi-esen- teei'de de partij de nota 'Gi'ens- land-Buurland, hét alternatief' waaidn zij zich voorstander toonde van een dergelijke ver binding als oplossing voor de problematische infrastructuur in de regio en de daaruit voort vloeiende negatieve economi sche gevolgen. Fractievooi-zitter M. Stoffels noemt de uitspi'aken van Lo nink zelfs het doorbreken van een onbespi'eekbaar taboe. „Onze nota is door toenmalig gedeputeerde Hennekeij nooit serieus opgepakt. In de Middel burgse Statenzaal én in Zeeuws-Vlaamse bestuurskrin- gen was men namelijk bang dat het Rijk dan wellicht geen me dewerking zou verlenen aan de realisatie van een nieuwe krui sing over of onder het Kanaal van Gent-Temeuzen. Wij heb ben die houding altijd afge keurd, daarbij gesteund door belangenoi'ganisaties."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29