Van Grunsven sluit rampjaar af verHeraggomg; Volleybalduel in zaal afgelast wegens... regen Carel is niet dood wel heel verdrietig Verlies en winst voor Delta/Ockenburgh Olympisch kampioene dressuur kijkt vooruit in plaats van achteruit 27 Springruiter Jeroen Dubbeldam vierde Minardi trekt Italiaan Bruni aan Berden wint cross in Huijbergen Paula Radcliffe blijft klasse apart Schalken terreinwagen rijker Kiuru springt 136 meter ver Middelburger schiet Sportfoto van het jaar De Bruijn laat NK schieten jrGerU-ammennk MAASTRICHT - Jeroen Dub- ijdam is gisteren vierde ge- fforden in de Grote Prijs van de Slad Maastricht. De olympisch kampioen maandag 15 december 2003 was daarmee met zijn toppaard De Sjiem de beste Nederlander. De zege ging naar de Amerikaanse Beezie Madden met Authentic. Na na genoeg het gehele zomerseizoen wegens blessureleed van zijn paard buitenspel te hebben staan, heeft Dubbeldam De Sjiem weer op niveau. Twee maanden geleden maakte hij met de vijfde plaats zijn rentree bij de Wereldbeker in Helsinki. Daarna behaalde hij meerdere toptienklasseringen in zware wedstrijden. In Maastricht kwalificeerden zich zestien combinaties voor de barrage. Dan wordt het vaak een race tegen de klok, terwijl De Sjiem het van zijn springver- mogen moet hebben. In dat licht was de vierde tijd na een dubbe le foutloze rit niet slecht. ANP jjnnrGielHendrix MAASTRICHT - Anky van Grunsven is terug. Nog niet he lemaal aan de top, maar toch al aardig in de buurt. Na bijna een jaar blessureleed vierde ze op Jumping Indoor Maastricht haar internationale rentree in de kwalificatie om de wereldbe ker, Met haar paard Gestion Sa- linéro eindigde de olympisch kampioene op de tweede plaats achter de ongenaakbare Duitse Heike Remmer. Esprit Chanson heet de nieuwe kür op muziek waarmee Van jrunsven volgend jaar in Athe ne het succes van Sydney (met Jonfire) wil evenaren. Bonfire's oir Symphony is vervangen door een nieuwe compositie van het muzikale duo Cees Slings en Victor Kerkhof. Die is samenge steld uit Franse chansons, waarbij Salinero onder andere piaffes en passages laat zien op het beroemde 'Je ne regrette van de chansonnière Edith Uitzonderlijk daarbij is ie vocale bijdrage van Anky van Grunsven zelf, die zingt op de melodie van 'Une belle his- ioire'. Het zangwerk van Van Gruns- i, die binnenkort ook in actie ral komen tijdens Indoor Zee and, zal nooit leiden tot een jouden plaat, de danspassen van Salinero kunnen dat wel, al zal de amazone met haar trainer anssen nog wel eerst het nodige slijpwerk moeten ver richten. Maar niettemin straal den de twee van blijdschap na dat de jury de kür had beloond meteen scoringspercentage van 13,975. „Het kan nog wel beter" oordeelde Sjef Janssen kritisch ahaltijd, „Die score van over de u-itig procent komt er wel, als =s: ongelukken gebeuren. Ik Anky van Grunsven liet bij het concours hippique Jumping Indoor Maastricht met Gestion Salinero van zich spreken. Ze werd tweede. foto Marcel van Hoorn/ANP ben best tevreden, zeker als je bedenkt dat dit de eerste keer is." Anky van Grunsven maakt zich ondertussen geen zorgen. Ze heeft haar portie pech wel ge had de laatste maanden. „Vanaf januari zal het allemaal beter gaan", kijkt ze optimistisch vooruit. Het jaar 2003 zal straks met zwart omrand in de boeken worden bijgeschreven. Een jaar om snel te vergeten. „Achteraf kijkend begon dat al in januari op vakantie in Indonesië. Daar regende het werkelijk dagen aan een stuk." Het was het begin van een reeks sportieve tegenslagen (been breuk van Anky zelf en een bles sure van Salinero), terwijl cle twee ook in de privé-sfeer (ziek te in de familie) een paar aansla gen op de mentale weerbaar heid te verduren kregen. „Dat heeft ertoe geleid dat ik nu pas vier wedstrijden heb gereden dit jaar. Normaal zouden dat er een stuk of veertig zijn." De voorbereiding op Maas tricht, die vlekkeloos leek te verlopen, werd vorige week on verwacht ook nog ernstig ver stoord door het bericht dat het stel was bedreigd door een onte vreden klant. Hij had een paard gekocht (Idool) dat na de deal bij Van Grunsven in de wei in Erp plotseling kwam te overlij den. De man voelt zich opgelicht doordeVanGrunsvens. „Zwaar overdreven allemaal", zegt Sjef Janssen daarover. „Die zaak is gewoon onder de rechter, maar plotseling komt dat verhaal in het tv-programma Nova te recht. Die wilden de visie van de tegenpartij uitzenden, met of zonder ons commentaar. Wij zijn er echter van overtuigd dat wij volledig in ons recht staan, maar laten het verder aan de rechtbank over." Anky van Grunsvens zonnige humeur heeft er niet onder gele den. „Ik weet niet of ik topsport bedrijf omdat ik mentaal zo sterk ben of dat ik door topsport mentaal zo sterk ben geworden. Feit is in ieder geval dat ik me niet snel uit balans laat bren gen. Ik ben er zeker van dat alle ellende een keer ophoudt. Voor iedereen, ook voor mij. Ik ben een ster in het vergeten van alle ellende en vooruit kijken naar de toekomst." En dat betekent eerst de finale van de wereldbeker in Düssel- dorf en vervolgens Olympische Spelen in Athene. „Niets meer en niets minder", aldus de ama zone. „We zitten op de goede weg. Het is altijd wel een beetje spannend als je de eerste keer zo'n kür moet rijden, maar het voelde meteen goed met Saliner ro. Halverwege de proef zat ik al te genieten, wist ik dat het goed zat. Het 'paste' zogezegd. Voor af heb je geen idee waar je staat als je bijna een jaar internatio naal geen competitie hebt gere den. Natuurlijk moeten er din gen verbeterd worden, maar het is nog te vroeg om aan te geven wat dat precies is. We zullen eerst nog een paar keer de band terug moeten zien om dat goed te kunnen beoordelen. En mis schien veranderen we onderweg naar Athene nog wel dingen." GPD LONDEN - De Italiaan Gianmaria Bruni rijdt volgend sei zoen voor Minardi in de Formule I. De renstal waai-voor Jos Verstappen het afgelopen seizoen reed, heeft nu nog een plaats over. Die zou voor Verstappen kunnen zijn, aangezien teambaas Paul Stoddart de Nederlander contractverlenging heeft aangeboden. De Limburger is echter ook nog in onder handeling met Jordan, Bruni (22) was het tweede deel van het afgelopen seizoen al testrijder bij Minardi. ANP/RTR HUI JBERGEN - Ben Berden heeft zaterdag de internationale veldrit van Huijbergen gewonnen. De Belg bleef zijn landge noot Sven Nijs voor in de eindsprint. Richard Groenendaal. teruggeworpen door een val, werkte zich knap op naar de der de plek. In de Brabantse plaats kwam de hele internationale elite aan de start, op wereldkampioen Bart Wellens na. Bij de vrouwen zegevierde Reza Hormes-Ravenstein voor Daphny van den Brand. Bart Wellens was gisteren wel van de partij in Kalmthout voor de Vlaamse Industrieprijs Bosduin, een internationale veld rit, die hij ook won. De wereldkampioen was al na drie ronden alleen op pad. Zijn landgenoten Nijs en Vannoppen waren de laatsten die moesten afhaken. Nijs moest in de slotronde met een kapotte velg de strijd staken. Achttien tellen na Wellens finishte Vannoppen als tweede. Hij klopte in de sprint de ver rassende Fransman Lefebvre. Wilant van Gils was de beste Nederlander, hij werd negende. ANP EDINBURGH - De Britse hardloopster Paula Radcliffe heeft gisteren met overmacht de Europese titel veldlopen veroverd. De wereldrecordhoudster op de marathon was in het Schotse Edinburgh veel te sterk voor de concurrentie. Radcliffe liep de 6595 meter lange cross in een tijd van 22.04. De enige Neder landse atlete in het veld, Anita Looper, eindigde op de 45e plaats, ruim twee minuten achter de winnares. Bij de mannen heeft Sergej Lebid zijn Europese titel veldlo pen met succes verdedigd. De Oekraïense atleet was gisteren veruit de beste en won onbedreigd zijn derde Europese cross- titel oprij. Lebidlegdede 10.095 meter af in 30.47. De Neder landse atleten kwamen er op dit EK niet aan te pas. Patrick Stitzinger eindigde als veertigste in 32.18. Europees record houder 3000 meter steeple chase Simon Vroemen figureerde op de 62e plaats in 33.26. ANP SANKT ANTON - Sjeng Schalken heeft zaterdag het demon- stratietoernooi van Sankt Anton gewonnen. De Limburgse tennisser versloeg in de eindstrijd de Duitser Rainer Schüttler met 3-6 6-4 en 10-5 in een zogenoemde champions tiebreak. Schalken hield aan zijn vierde zege van dit jaar op Schüttler een terreinwagen over ter waarde van 31.000 euro. ANP/DPA TITISEE-NEUSTADT - Schansspringer Tami Kiuru heeft gisteren in het Duitse Titisee-Neustadt een wereldbekerwed strijd gewonnen. De Fin won de wedstrijd die alsnog door gang kon vinden nadat eerder het programma was afgelast wegens te harde wind. Kiuru behaalde een afstand van 136 meter (145,8 punten). De Oostenrijker Andreas Widhölzl werd tweede (140,8), voor de Fin Janne Ahonen (139,9). DPA door Peter van Kouteren Een jarenlange klaagzang bij de ge meentelijke overheid ten spijt, ge beurde zaterdag dan toch waar ieder een bij volleybalvereniging De Sterre inZuiddorpe al zo lang voor waar schuwt. Het duel tussen de vrouwen van De Sterre, middenmoter in de eer ste klasse D van het district, en de re serves van De Burgst werd weliswaar gewoon in de plaatselijke sportzaal gespeeld, maar moest vanwege het slechte weer worden gestaakt. De aanhoudende regen van zaterdag werd het kleine zaaltje in Zuiddorpe te veel. Water lekte aan verschillende door Henri van der Steen Je kunt moeilijk zeggen dat hij in zak en as zit, maar Carel Akeman is wel heel erg verdrietig. En dus niet dood. Dat valt echter wel te lezen in de bestseller 'Clarence Seedorf - de bio grafie' van Sport week-journalist Si mon Zwartkruis. 'Wijlen Carel Ake- mann, jarenlang klusjesman en regel neef bij de KNVB, had een ontmoeting met Frank Rijkaard geregeld...' Et cetera. Het is natuurlij k Akeman en niet Ake- mann, maar daarover valt Carel niet. Wel dat hij wordt doodgewaand. „Dat bezorgt me nadelen. Ik gaf lezingen in net hele land, maar ik word nergens meer uitgenodigd klinkt het met bij - na gebroken stem. En dat is niet alles. Jk heb er veel verdriet van, mijn kin deren ook." Nee, hij heeft de bewuste passage in FC Twente-speler Collins John (18 jaar, 1 maand, 26 dagen) maakte zaterdag tegen Feyenoord zijn tiende doelpunt m de eredivisie. Daarmee is hij sinds 1980 de op twee na jongste voetballer, die tien goals op het hoogste niveau heeft gemaakt. De jongste is Arnold Bruggink die 17 jaar, 7 maanden en 12 da- 9en was toen hij in 1995 zijn tiende eredivisiegoal maakte. Dok Gerald Vanenburg was nog 9een achttien jaar bij zijn tiende doelpunt. het boek nog niet gelezen. „Ik vind het te eng om te lezen, heel erg. Ik weet ook niet waar het vandaan komt." Nou, iemand heeft een foutje ge maakt, kan gebeuren. Maar zo werkt dat niet, volgens Carel. Die heeft in tussen een advocaat ingeschakeld. „Ik ga een schadevergoeding eisen en die gaat in de tienduizenden euro's lo pen. Ik heb schade geleden en het heeft leed veroorzaakt." Dan reageerde wijlen Elek Schwartz toch anders. De vroegere bondscoach van het Nederlands elftal - in Frank rijk zijn laatste dagen slijtend - kreeg ooit een column van Herman Kuiphof uit NRC Handelsblad toegestuurd, waarin de oud-televisiecommentator nog eens herinneringen ophaalde aan Oom Elek, die helaas niet meer onder ons was, meende Herman. Daar moest Oom Elek eens hartelijk om lachen. Bij het volgende bezoek uit Nederland liet hij bij het afscheid vooral de har telijke groeten doen aan Herman! Carel Akeman wil dus poen zien. De schrijver van de Seedorf-biografie - die zo goed loopt dat afgelopen week de vijfde druk in de winkels belandde - schrikt zich intussen rot als hij hoort van een mogelijke rechtszaak. Simon Zwartkruis geeft zijn foutje eerlijk toe en vraagt meteen om het nummer van Akeman teneinde hem te bellen. „Ik had al wel eerder gehoord, dat hij nog leeft, dat wordt dus in de zesde druk ook aangepast." En ja, wat moet je er verder mee? Nou, misschien dat Zwartkruis in de zesde druk nog een foutje kan rechtzetten. Want Carel Akeman was natuurlijk niet zomaar een regelneefje en klusjesman. Carel werkte van 1965 tot zijn pensioen in 1996 bij de bond, vanaf 1973 als elftal leider, of teammanager, zoals zijn op volger Hans Jorritsma officieel heet. Rechterhand van Rinus Michels! Ca rel had overigens een geheel eigen titel voor zichzelf bedacht. „Ik noemde mezelf secretaris van het Nederlands elftal." En nog wat: Carel is 72. „Ik word in januari 73. Hoop ik." GPD kanten door het dak van de zaal en maakte verder spelen in de tweede set onmogelijk. Scheidsrechter Koos Wildeboer uit Oostburg blies de partij na winst voor De Sterre in de eerste set en een 7-3-voorsprong in de tweede set om blessures te voorkomen vroegtijdig af. De regen van zaterdag was in Zuid dorpe letterlijk en figuurlijk de drup pel die de emmer deed overlopen. Aanvoerster Nini Caniere: „Het was verschrikkelijk jammer, want we stonden echt lekker te volleyballen. Maar verder spelen was echt niet ver antwoord. Ja, het was inderdaad dweilen met de kraan open. Het kwam zowel binnen als buiten de lijnen flink naar beneden." Volgens de aanvoei'ster wordt er al ja ren helemaal niet naar de club geluis terd. „We volleyballen allemaal maar al te graag. We hebben van de volley- balbond een brief gekregen, waarin staat dat er veel klachten van bezoe kende teams zijn en de zaal niet meer aan de normen voldoet. Het is ook niet echt leuk om hier teams te ontvan gen." „We hebben echt van alles gepro beerd. Eerst bij de gemeente Axel. La ter bij de nieuwe gemeente Temeuzen. We hebben een gebrekenlijst opge steld. Zo zijn de douches bijvoorbeeld ook uit het jaar nul. Daar komt nau welijks water mt. Maar bij wie we ook aankloppen, er gebeurt helemaal niets." Bij De Sterre heerst, het gevoel dat ze van het kastje naar de muur worden gestuurd. „We worden steeds door verwezen. Bij de gemeente Terneuzen wisten ze niet eens dat wij een zaal hadden. In de informatiegids van de gemeente worden we ook helemaal niet als vereniging vermeld, terwijl we natuurlijk al vele jaren bestaan. We hebben ongeveer zeventig leden. Dat is in een plaatsje als Zuiddorpe niet niks. Daarom ook hebben we zelf van onze eigen centjes een clubgebouw naast de gymzaal gezet. De volleybal- bond zegt dat het zo niet langer kan en wil nu dat we naar Axel verhuizen. Maar dat willen we natuurlijk niet. Dan gaat onze sociale functie verlo- van onze sportredactie Een kinderjury van ongeveer vijftig scholieren heeft zater dag een foto van Middelburger Dirk-Jan Gjeltema gekozen als Sportfoto van het jaar 2003. De fo tograaf, die op freelance basis werkzaam is voor de PZC, kiekte het plaatje tijdens het NK kitesur- fen bij de Brouwersdain. De wedstrijd had voor de negen tiende keer plaats bij het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) in Rijswijk. De kinderen beoordeel den ongeveer honderd foto's uit de Nederlandse dagbladen. Ze kozen daarbij de beste drie foto's in de ca tegorieën regio, binnenland, bui tenland en sport. Uit de vier win nende foto's kozen zij uiteindelijk de Krantenfoto van het jaar. De foto van Gjeltema, waarop de kitesurf- ster Katja Roose in volle actie te zien is, eindigde bij die verkiezing op de vierde plaats. Een foto van het Noorderlicht kreeg de eerste prijs. Calvin Hall van het Britse persbu reau Reuters maakte zijn winnende foto begin november. Het ANP en Stichting Krant in de Klas hadden de verkiezing georga niseerd. De stichting is de educatie ve organisatie van de dagbladpers. Zij bevordert het lezen van kranten onder jongeren. De stichting ver strekt onder meer gratis kranten en maakt lesmateriaal. ANP door Joop van den Oudenhoven UTRECHT - Twee wedstrijden in een weekeinde, twee keer goed in vorm, maar slechts één overwinning. Delta/Ocken burgh won gisteren in Utrecht met 6-2 van Dekker Keukens, maar beet een dag eerder in het stof tegen een ontketend Crystal Kelly. Ondanks een teamgemid delde van 1.330 werd de Goese ploeg met 8-0 verslagen. Het teamgemiddelde van Crystal Kelly, dat 1.941 bedroeg, bete kende een nieuw seizoensre cord. De 8-0-nederlaag doet anders vermoeden, maar een walk over was het voor de thuisploeg uit Waalwij k zeker niet. Voor de pauze was het verzet van Henk Habraken en Jean Paul de Bruijn hevig. Er waren zelfs winstkansen. Habraken kwam tot 45 punten tegen good old Raymond Ceulemans en een moyenne van 1.406. De Bruijn verzamelde tegen Frans van Kuijk in 28 beurten 43 caram boles, 1.535 derhalve maar des ondanks toch een nederlaag. In het tweede bedrijf werden Martin Spoormans en Roland Forthomme volslagen kansloos gelaten door respectievelijk Raimond Burgman in 23 beur ten en Frederic Caudron in twintig beurten. Met het team gemiddelde van 1.941 werd het seizoensrecord van Twentevisie (1.869) door Crystal Kelly ver beterd. In Utrecht werd gisteren de strijdbijl opgenomen tegen het team van oud-ploeggenoot John Tijssens. Die moest het opne men tegen Martin Spoormans. Na het echec tegen Burgman zon de aimabele Belg op wraak. Die kreeg" hij ook. In 38 beurten spoedde Spoormans zich naar de finish. Tijssens bleef ver ach ter: 32-50. Jean Paul de Bruijn had een taaie aan Paul Stroobants. In een volkomen evenwichtig gevecht haalde de Belg als eerste de eindstreep, De Bruijn moest in zijn nabeurt nog één punt maken voor remise, en deed dat ook. Op de ander tafel had Henk Ha braken inmiddels korte metten gemaakt met Hans van der Wurf. Met 50-34 in veertig beurten was het verschil over duidelijk. Roland Forthomme en Kurt Ceulemans vochten een boeiend duel uit dat geen win naar kende. Met 50-50 hielden de beide Belgen de balans in evenwicht. Het teamgemiddel de van Delta/Ockenburgh bleef staan op 1.379, een fractie hoger dan zaterdag toen kansloos werd verloren. Nu was het ruim schoots voldoende voor een 6-2- overwinning. Hierdoor blijft de formatie uitzicht houden op een plaats in de play-offs. GOES - I-Iet nationaal kampi oenschap bandstoten moet het dit seizoen zonder de drievou dig Europees kampioen Jean Paul de Bruijn stellen. Vrijdag viel de beslissing dat de voor rondes van het NK bandstoten noch de competitiewedstrijd van Delta/Ockenburgh zouden worden verplaatst. De Bruijn koos voor zijn team en liet daar mee het NK schieten. Blij was de Hulstenaar er niet mee. Hij wordt „ziek van het ge ouwehoer aan bestuurstafels over de hoofden van de spelers en andere belanghebbenden heen." Afgelopen week vond in het hoofdbestuur van de KNBB overleg plaats over de toezeg ging van bondsvoorzitter Meij er om de wedstrijd tegen Crystal Kelly te verplaatsen. De meer derheid moest daarmee ak koord gaan om het besluit uitvoerbaar te maken. Dat ge beurde niet en dus moest Oc- kenburgh op de geplande datum spelen. Teamleider Raymond Nicodem; „Mensen doen toe zeggingen zonder die waar te kunnen maken. De nationaal kampioen wordt buitenspel ge zet. Volgens mij weten ze in Nieuwegein niet waar ze mee bezig zrjn." Na het besluit van het hoofdbe stuur trok Jean Paul de Bruijn zich terug voor de voorrondes van het NK bandstoten. Hem resteert de hoop als invité tot het NK te worden toegelaten, maar die hoop lijkt ij del. Vorige week had hij nog vrijaf gekregen om deel te nemen aan het Europees kampioenschap, nu kreeg het team voorrang. Hij wilde het zelf zo, maar kon ook haast niet anders. Zo dik zit Delta/Ocken burgh niet in zijn reserves, te meer omdat Ron Schumann, geplaagd door persoonlijke be sognes, in een vormcrisis ver keert en zich voor de rest van het seizoen heeft teruggetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27