Van den Hoogenband haalt uit angston blij met shoarma, niet met race Sluiter krijgt stank voor dank Slechts één winstpot bowlers BV Goes 25 Nederlandse equipe rijgt successen aaneen rie keer goud op EK korte baan in Dublin edaillespiegel lunstrijder Jagoedin coach Zware loting basketballers Handbalsters tegen Roemenië Van Barneveld wint Masters Heerenveen wint gedevalueerd NK Overwinning shorttracker Versteeg Karbon snelste op reuzenslalom maandag 15 december 2003 - Natuurlijk, het was j een kortebaankampi- fjchap, en dat is nu eenmaal «der prestigieus dan een ti- (trijd i'i een vijftigmeterbad, olympische formaat. En na kijk, de Spelen van Athene nog acht maanden weg. Het [korte baan in Dublin is tills een tussenstation op de ge weg naar het grote Olym- |e d0el. Maar de conclusie afloop van het succesvol ver- lopen evenement luidt dat de Nederlandse zwemtop wat bre der lijkt te zijn geworden en dat gaf de ploeg en begeleiding een goed gevoel. Het Nederlandse team reeg in Ierland de successen aaneen. Na het goud voor de vrouwenesta fetteploeg 4x50 vrij en het zilver voor Marleen Veldhuis op vrij dag kwamen er dit weekeinde maar liefst zes medailles bij. Goud was er voor Pieter van den Hoogenband op de 100 en 200 meter vrij, voor Marleen Veld huis op de 50 meter vrij en voor de mannenestafetteploeg op de 4x50 vrij. Brons ging er naar de vrouwenestafetteploeg op de 4x50 meter wisselslag en naar Thijs van Valkengoed op de 200 meter schoolslag. Met name Veldhuis en Van Val kengoed kloppen aan de deur van de top. Ze kan nog veel bij leren, maar ontwikkelt zich stormachtig. Gisteren bekroon de ze een formidabel toernooi met goud op de 50 meter vrije slag in 24,39 seconden. Veldhuis gaat naar huis met twee gouden (50 vrij, 4x50 vrij), een zilveren (100 vrij) en een bronzen me daille (4x50 wissel), Verder ver beterde ze het stokoude vader landse record van Marianne Muis op de 200 meter vrij: 1.57,11 in plaats van 1.57,13. Van Valkengoed, schoolslag zwemmer uit Lelystad, liet de afgelopen weken eveneens zien gegroeid te zijn. Gisteren pakte hij brons in een nieuw Neder lands record op de 200 meter schoolslag (2.08,30). Coach Jac- co Verhaeren: „Als ze deze lijn kunnen doortrekken, kunnen ze gaan denken aan een podium plaats tijdens de Olympische Spelen." De vrouwen deden het nog ietsje beter dan de mannen op de 4x50 meter vrije slag. Na het goud van vrijdag op de 4x50 meter vrije slag konden de Oranje vrouwen zaterdag ook nog een bronzen medaille in de koffer steken. Het kwartet Schreuder - Nijhuis - Groot - Veldhuis zwom op de 4x50 meter wisselslag naar een nieuw Nederlands re cord van 1 minuut en 49,10 se conden. GPD [BLIN - Pieter van den Hoo- band heeft in Dublin weer s ouderwets toegeslagen, dens het slotweekend van het korte baan was hij met gou- jmedailles op de 100 en 200 Ier vrije slag (in een nieuw [opees record) en met de esta- leploeg (in een wereldrecord) de 4x50 meter vrije slag de email van het toernooi. uurlijk was het goud en het mve Europese record '1,89 in plaats van 1.42,45, .op naam van 'VDH') op de meter een fraaie prestatie, iejongens waren te kloppen, IBLIN - Nederland is op de de plaats geëindigd van de idaillespiegel van het EK kor- -:n Dublin. Isn de afvaardigingen van -island en Italië behaalden in Ierse hoofdstad meer (gou- n)medailles. [Island [•Brittannië pand tóe ®pdje &d Mn iidrijk m G Z B 7 6 8 7 6 •1 5 1 2 3 1 1 3 0 1 2 3 2 2 5 0 2 0 2 2 0 1 1 3 3 gelukkig gebeurde het ook nog in een mooie tijd", glunderde hij. En op de estafette maakten Van den Hoogenband c.s. er zo als beloofd een 'mooi feestje' van. Maar in Ierland ging het Van den Hoogenband vooral om de 100 meter, zijn favoriete af stand. Het klinkt tegenstrijdig, maar zijn tijd op die sprintafstand was eigenlijk té goed om meteen honderd procent blij te zijn. Met zijn gouden tijd van 46,81 se conden haalde de Eindhovense zwemmer een forse hap van zijn kakelverse Nederlandse record af (47,15), maar bleef hij zeven- hondei'dste van een seconde bo ven het antieke record van Pop ov steken. Jammer, hij was er immers zó dichtbij. Van den Hoogenband: „Eerst zag ik die 46 op het score bord staan en was ik blij. Toen keek ik snel verder en zag ik er die 81 staan. Ik dacht: oef, wat was ik dichtbij Popovs tijd. Maar nu ben ik toch vooral blij met deze prestatie." Halverwege de race was Van den Hoogenband nog ruim drietien- de sneller dan de Russische ve teraan in 1994 in Gelsenkir- chen. Een matig laatste keer punt deed Van den Hoogenband de das om. Coach Jacco Verhae ren erkende dat, maar wilde niet zeuren over 'deze goede race'. Starten en keren is zoals bekend niet de grootste hobby van Van den Hoogenband. Terwijl speci alisten het keerpunt gebruiken als middel om even extra snel heid te krijgen, is het voor Van den Hoogenband nog steeds een hinderlijke onderbreking van zijn ritme. Weg wereldrecord. Maar natuurlijk had Verhaeren gelijk en moest er vooral niet te veel gekniesd worden. Het doel was om goud te pakken en ein delijk de 47-secondenbarrière eens te slechtenD at lukte ruim schoots. „Fijn om te weten dat het erin zit en dat het er ook uit komt", vond Van den Hoogen band. „Ik voelde tijdens de hal ve finale al dat het nog beter kon. De tijd van Popov leek on haalbaar voor me. Maar nu is hij ineens haalbaar geworden. Dat verbaast me wel een beetje." De hele dag al had de vrijeslag- specialist een goed gevoel. „Ik zat in een roes. Het liep allemaal lekker, ook het inzwemmen ging goed. Ik dacht: ik ga die mannetjes eens lekker billen koekgeven." De vorm is er, dat werd tijdens het EK wel duidelij kHoewel de Olympische Spelen nog ver weg zijn, beschouwt Van den Hoo genband dat als pure winst. „Ik had geen grote verwachtingen van dit toernooi, ik had me vooral gericht op de olympische kwalificatiewedstrijd in Drachten. Maar nu moet ik zeg gen dat dit EK toch wel degelijk waarde voor me heeft." GPD UJS - Olympisch kampioen irijden Aleksei Jagoedin is eiuvc coach van de Frans- Brian Joubert. Dat is i'tdag in Parijs bekendge- al1. Hij zal Joubert twee ,!ot en met de Olympische iilerspelen in Turijn 2006, fan. Zuid-Afrikaan Grant Langston vond het leuk om weer in Merland te zijn. Maar over zijn race in Gelredome, zater- ügavond, viel niet veel positiefs te vertellen. Schrale troost worde motorcrosser: hij zag bekende personen en at bekend wdsel. MoyHammink Jagoedin werd olympisch kam pioen in 2002. Door een chroni sche heupblessure werd hij ge dwongen zijn carrière in okto ber te beëindigen. Joubert (19) werd zesde op het WK in maart en tweede., achter Jagoedin, op de Europese titelstrijd in janua ri. ANP/RTR Pieter van den Hoogenband balt 2 MEM - Je zou verwachten iemand die net de koppositie het wereldkampioenschap ifl overgenomen een goede heeft. Vergeet het maar. nt Langston zit zichtbaar te ikken in een hoekje van de Mock van Gelredome. Blote zweet op het hoofd dat tkschudt, een grimas rond de pen. De Zuid-Afrikaanse s ietcrosser realiseert zich dat slecht heeft gepresteerd in de Me ronde van het WK Su- ftross en daar verandert de éhngin de tussenstand weinig rf voelt niet als winnen", be- ïgston. „Ik sta alleen Jr eerste omdat er na twee 'c 'den niemand bovenuit •M. Ik ben erg teleurgesteld, hadhierop hefpodium willen men." 11 lukt dus niet. Viei'de plaats 3r Langston, op eerbiedige f ^vanErnestoFonseca.cle t K'aricaan die de saaie finale Arnhem makkelijk wint. .1 ngston werd vorige week in v no§ tweede, maar nu P hij te veel fouten. Hij h in de eindstrijd van de ko- 3 "gsklasse (250cc) op van de «itste naar de vierde plaats, - 'ar meer zit er niet in. „Tien 'denging het goed. Maar toen tokte in een rondje zoveel fou- "dat ik wel vier seconden ver- 1 Dat mag niet." De Grand Prix was ernstig ge devalueerd door de afzeggingen van Ricky Carmichael (rege rend Amerikaans kampioen) en de Australiër Chad Reed (we reldkampioen en vorig j aar win naar in Gelredome). Bovendien werd het bijprogramma ont daan van cle meeste charme om dat Mare de Reuver, het grootste talent van Nederland, met een longontsteking op bed lag. En dus gaat er bij het publiek slechts sporadisch een belletje rinkelen bij het voorstellen van de coureurs. De Amerikaanse showbink Tyler Evens krijgt de handen op elkaar als hij de Are na binnenrijdt in ontbloot torso zodat iedereen zijn vele tatoea ges goed kan bekijken, maar voor Langston wordt meer her rie gemaakt. Hij was in 1999 en 2000 Nederlands kampioen mo torcross in de 125cc, pakte in het laatste jaar ook de wereldtitel en is zijn reputatie nog niet kwijt. „Ik hoorde het applaus", zegt Langston, nu zowaar met een kleinelach. „Dat vond ik prach tig. In veel landen houdt het pu bliek niet van iemand die van buitenaf komt. In Nederland niet; daar is het net andex'som." Langston kan het weten. Hij kwam in 1998 als talent naar Europa en verruilde België na een j aartje voor het team van het Brabantse motorsport Kees van de Ven. Het zadel van de fa- brieks-KTM zat Langston ge goten. Hij won zowat alles dat er te winnen viel op de Nederland se circuits en had het erg naar zijn zin in de twee jaar dat hij in Bakel woonde. „Ik bewaar alleen maar goede herinneringen aan Nederland", zegt Langston. „Twee kampi oenschappen, een wereldtitel, geen blessures, prachtige tijd. Ik heb fijne mensen ontmoet en veel geleerd. Toen ik uit Zuid- Afrika naar Nederland kwam, was ik verschrikkelijk slecht als er in zand moest worden gere den. Maar bij jullie liggen er veel circuits met zand, daar moet je dus wel. Heb ik veel op ge traind."' „De stap van Zuid- Afrika naar Europa was levens groot. In Zuid-Afrika is motor cross eigenlij k niet meer dan een hobby. Het was mijn droom om in Europa te rijden, maar man, it was a big shock. Grote teams, grote sponsoren, het was een heel andere wereld. Ik heb er fij ne mensen ontmoet. Ja, we heb ben nog steeds contact, al is dat wel moeilijk als je veel op reis bent en je allemaal andere pro gramma's hebt. We bellen een paar keer per jaar." En afgelopen week pakte Langston de kans om na de eer ste training in Gelredome zijn oude bekenden in Brabant op te zoeken. Beetje bijkletsen en sa men eten. „Toen ik in Bakel woonde, gingen we altijd naar restaurant, Chico's. Man, heer lijk daar. Hebben we donderdag ook gedaan. Ik heb weer dat heerlijke Nederlandse voedsel gegeten: shoarma met knof looksaus", lacht Langston. „En vrijdag heb ik nog een frikadel genomen." Lokroep Hij verliet Brabant in 2001. Amerika was het beloofde land voor Langston, die de lokroep van de stadioncrosses en de bij behorende dollars niet kon en wilde weerstaan. „Ik wilde al- tijdal naar Amerika toe. Toen ik wereldkampioen motox-cross was geworden, namen diverse teams contact met me op. Ik kreeg een prima aanbod. Als crosser weet je nooit hoe lang je kunt rijden en hoe lang je zo je geld kan verdienen, dus het was moeilijk om nee te zeggen. Ik ben blij dat ik het heb gedaan. Het is een beetje anders dan hier, maar de ovex-gang was lang niet zo gx-oot als die van Zuid- Afrika naar Eixropa. Ach, uit eindelijk gaat het maar om een ding: racen." Langston had in de Verenigde Staten weinig aan zijn wereldti tel. „Zo zijn die Amerikanen", weet hij nu nog beter dan voor heen. „In Europa vinden ze het BELGRADO - De Nederlandse basketballex-s hebben het bij de loting voor het Europees kampioenschap van 2005 (A-di- visie) niet getroffen. Oranje werd zaterdag in Belgfado in kwalificatiegroep E ingedeeld met Turkije, Bosnië-Hex'zego- virxa en Estland, allemaal landen met een goede basketbaltra ditie en competitie. De zes duels wox-den in september 2004 gespeeld. Nedexiand begint 8 september met een uitwedstx-ijd tegen Estland. De nummers één en twee van de vijf poules plaatsen zich voor de eindronde, de overigen (negen in getal) krijgen nog een (kleine) kans in een extra kwalificatiefase, waarin nog één EK-ticket is te verdienen. Italië, Griekenland, Litouwen, Spanje en Servië en Montenegro zijn rechtstreeks' toegelaten tot het hoofdtoex-nooi. ANP ZAGREB - Het Nederlandse vrouwenhandbalteam is gekop peld aan Roemenië in een dubbele play-off voor deelname aan het Europees kampioenschap in 2004. Beide landen maken eind mei en begin juni uit wie in december naar de eindronde in Hongarije mag. De loting voor de barrages was gisteren bij het wereldkampioenschap handbal in Kroatië. Roemenië is geen onbekende tegenstander voot de Hollandse handbalstex-s. In oktober waren de Roemeensen nog te sterk voor Oranje in de finale van het zeslandentoernooi in Rottex-- dam. De Nederlandse ploeg stond toen voor het eex-st onder leiding van de Dxiitse bondscoach Olaf Schimpf Roemenië was in tegenstelling tot Ox*anje de afgelopen dagen, actief op het WK. De ploeg éindigde niet bij de beste acht. EGMOND AAN ZEE - Raymond van Barneveld heeft gister avond de Doeland Masters in Egmond aan Zee op zijn naam gebx-acht. De Haagse darter was in de finale tegen de Engels man Mervyn King oppermachtig. Hij won met 6-1 .ANP TWELLO - De turnsters van WIK-FTC uit Heerenveen heb ben zaterdag in Twello de nationale titel voor teams vex-overd. Ze deden dat in een sterk gedevalueex-d toernooi, waarin top- teams als Pro Patx-ia, de Hazenkamp exx Patrick Echt ontbra ken. Er deden slechts dxïe clubs mee. Bij de Fx'iezinnen was Loes Linders de beste turnster, zij haal de op vier toestellen 34,475 punten. Achter WEK haalde het Intersport Megastore Tux-nteam uit Alkmaar zilver, voor Top- turnen Oost-Nedei'land, dat derde en laatste wex-d. ANP DRESDEN - Shorttx-acker Dave Versteeg heeft dit weekeinde bij de zogenoemde Olympische dagen in Dresden de 500 me ter gewonnen. De Nederlander schaatste een tijd van 43,806 seconden. Op de meerkamp werd Versteeg derde. ANP ALTA BADIA - De Italiaanse Denise Karbon heeft zaterdag in Alta Badia in Italië de reuzenslalom meetellend voor de we reldbeker op haar naam gebracht. Ze was na twee manches 3/lOOesecondesnellerdandeOostenx-ijkseNicoleHosp. Kar bon stond na de eerste manche vijfde, Hosp tweede. De snelste in de eerste manche, de Oostenrijkse Elisabeth Görgl, eindig de als derde. ANP/AFP 1st na het winnen van de 200 meter vrije slag in een nieuw Europees record. foto Louisa Gouliamaki/EPA fantastisch dat je als wereld kampioen ergens rijdt, maar Amerikanen denken anders. Die denken: 'Als hij wereldkam pioen is, waarom x'ijdt hij dan niet in Amerika'. Ze hechten ex- weinig waarde aan." Vorig jaar werd Langston, in zijn derde poging, winnaar van het open Amerikaanse kampi oenschap in de 125cc. In de Su percross 250cc kwam hij er niet aan te pas. Dit seizoen moet de grote doox'braak wox'den voor de in Durban geboren en tegen woordig in Lake Elsinore (Cali- fornië) wonende Langston. „Mijn doel is om wereldkampi oen in de Supercx'oss te wox'den. Maar dan zal ik wel beter moe ten rijden dan dit weekeinde." GPD door Leo van de Ruit ROTTERDAM - Twee maanden geleden gaf Raenxon Sluiter een tennisclinic in Boxmeer voor de Stichting Vrienden van Paul Logtens. Het was een vrienden dienst van de Rotterdammer. „Als die sponsors jou maar goed betalen, Paul, dan doe ik het voor niks", zei Sluiter. Gistex-en versloeg Paxil Logtens zijn weldoener in diens eigen stad in de finale van de LSI Ten nis Masters: 7-6 3-6 7-6. „Stank voor dank", riep de winnaar: Sluiter, die hele toernooi geen enkele opslaggame verloor, mompelde gelijke teksten, maar nam hem niets kwalijk. „Ik heb de tiebreak van de derde set slecht gespeeld. Basta." De 24-jarige Paul Logtens was een verrassende winnaar, net als bij de vrouwen Tessy van de Ven tegen Susanne Trik eerder op de dag. Met hen beiden als kampioen van de nationale masters wei'd het een grote dag voor de tennisschool Van Hulst in Valkenswaard. Logtens verkeerde wel in bloed vorm, zijn talrijke supportex-s- schare was niet voor niets naar Rotterdam gekomen en ovex-- stemde het legioen van Sluiter toen hij de punten binnenkaap- te op weg naar zijn veertiende' ovex-winning in een officiële ten niswedstrijd. Logtens won in de VS en in Aruba een wedstrijden uit het futurescircuit en klom daardoor naar positie 328 op wereldx-anglijst. In Rotterdam was hij ongenaakbaar tegen Marcel Reuter, Martijn Bok, Pe ter Wessels en zelfs favoriet Raemon Sluiter, 59e van de we- reld. Logtens verschalkte hem xnet knalhax-de opslagen en scherpe passeerslagen van zo-, wel de back- als de forehand. Logtens baai-de in de zomer al eens opzien toen hij als wild cardhouder van de 50 0-zoveel- ste plaats op de ranking op het gras van Rosmalen dicht bij winst op de Thai Paradorn Sx-i- chaphan was. „Sindsdien gaat. het heel goed met mij", aldus de ex-student economie. „Ik ben nu drie jaar fullprof en ik kom' steeds hogex'." ANP Grant Langston in actie. foto Hans Broekhuizen/GPD door Eugène de Kok ZOETERMEER - De bowlers van de Franse/Joosse-combina- tie, ook bekend onder de naam BV Goes, hebben gisteren op de derde speeldag van de eredivisie slechts één partij gewonnen. Na drie wedstrijddagen staan de Goesenaren op de voorlaatste plaats in de hoogste klasse van Nederland. „Tijdens de eerste wedstrijd ging het allemaal erg goed. Dat was ook de enige die wonnen", zei BV Goes-speler Camil Bos man gisteravond, tijdens de te rugreis naar Goes. „De andere partijen waren vergelijkbaar, maar wij kunnen de tegenstan ders niet onder druk zetten. Op dit niveau loop je dan onvermij delijk tegen een nederlaag aan. We worden absoluut niet van de baan afgeknikkerd, maar we hebben niet de kwaliteit om bij te blijven. Als we op achter stand komen, moeten we meer risico gaan nemen en dat werkt wel eens tegen ons. Het is ge woon zo dat de tegenstanders beter op safe spelen en een game kunnen uitgooien." De vroege winst op CE'M Solmes-, bleek achteraf de enige van de/* dag te zijn. Het Goese team (naast Bosman bestaand uit Bert-Jos Ooijen, Manfred Lie- vense, Peter Verlaan, Vladimir Dvorak en Kristoff van Dessel) verloor daax-na zes pai-tijen op rij. Bosman bekende dat zijn team moeite had gehad met de banen in Bowling Westerpax-k Zoetei-meer. „Het is het oliepa troon dat een baan moeilijk maakt en in Zoetex*meer was het geen regulier patroon. Iedereen, heeft daar natuurlijk last van, maar wij hebben er volgens mij net iets meer moeite mee omdat we minder klasse hebben dan de andere teams." Na de nederlagen in Zoetermeer staat BV Goes op de zevende plaats in een poule van acht. De Verzekei'ingsagent BBWZ Den Haag gaat aan de leiding. Eind februari zijn de volgende speel dagen. Dan moeten de Goesena- x-en naar Emmen en Zutphen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25