SAR nuchter na nederlaag Boutiette rijdt bekeken naar winst in zesdaagse Wennemars klaar voor tweestrijd Timmer zit tegen haar topvorm aan 23 't Zand strandt in play-offs Kloosterse tafeltennissters opnieuw onderuit in beslissingsduel Klinkende zege Zweistra Wiskerke op dreef in Maastricht Walraven vijfde op NK driebanden Bijrol biljarters in het gewest Operatie voor Scottie Pippen maandag 15 december 2003 HOOGERHEIDE - De ta feltennissers van 't Zand zijn er niet in geslaagd promotie naar de landelij ke derde divisie af te dwingen. De promotie wedstrijd tegen een kam pioen uit een andere hoofdklasse. Belcrum 2, werd verloren met 6-3. De mannen van 't Zand 2 konden voor hun promo tiewedstrijd tegen Never Despair geen representa tief team bijeen krijgen en kwamen niet in actie. 't Zand begon gehavend aan de promotiewed strijd. Wim Wegman, in de reguliere competitie on geslagen gebleven, moest aan de kant blijven we gens spit. Ook Arjan Jonkman kwam niet in ac tie. De punten van 't Zand werden bijeen geslagen door Wesley Wegman en invaller Jeroen Louws. Ook het dubbelspel werd door 't Zand gewonnen. Stefan de Groot won geen van zijn partijen. Trainer Peter Boon deed niet dramatisch over de gemiste kans. „Alles zat gewoon even tegen. Het is natuurlijk jammer dat we niet gepromoveerd zijn, maar dat is een kwestie van tijd." Door het onverwachte stoppen van De Groot en Jonkman was de nood zaak om te promoveren ook niet zo groot. „Een teammet bijvoorbeeld va der en zoon Wegman en Thomas Groenewoud zou moeite genoeg gehad heb ben om erin te blijven in de derde divisie. Over een half jaar zijn Wesley en Thomas toch weer een stukje verder." 't Zand wil wel nog steeds een stapje hoger, weet Boon. „Op termijn - binnen twee jaar - moeten we naar twee landelijke teams toe, waarvan er één toch in de tweede divisie zou moeten I komen." door Barry van der Hooft SCHIEDAM - De tegenstander? Weer de tafeltennissters van Amsterdam'78. De locatie? Op nieuw de thuisbasis van Bran- dersstad in Schiedam. De inzet? Wederom een plaats in de eredi visie. De uitkomst? Opnieuw een nederlaag, maar daar liggen ze in Kloosterzande niet echt wakker van. Bij de nuchtere dorpsclub weten ze namelijk dat nog een tafeltennisseizoen in de eerste divisie eigenlijk ge woon het beste is voor SAR/Ra- bobank. Van echte druk is dan ook geen sprake wanneer de Zeeuws- Vlaamse speelsters deze zater dag in Schiedam arriveren. Naomi Schelfhout (25) en de jonge Simone de Klerk (13) ma ken een ontspannen indruk, al leen Kimberly 't Hooft (19) lijkt een beetje gespannen. Dat ver moeden wordt tien minuten voor het begin van de beslis singswedstrijd bevestigd, als 't Hooft de kantine binnen stormt. „Kijk nou, mijn batje is weer kapot", zegt ze met een rood hoofd van de warming-up. Met een klap tegen de deur gaat ze weer richting de speelzaal. Daar begint Simone de Klerk enkele minuten later aan haar partij tegen Heieen Hop, de sterkste speelster van Amster dam'78. De keuze om de benja min van SAR te laten starten te gen Hop is een bewuste. „Op die manier heeft Naomi meer kans haar partijen te winnen, want zo treft ze tegenstanders van een minder niveau", legt coach Joop Maas uit. De opening van de dertienjarige De Klerk is ver rassend. Via 6-3 en 8-6 wordt het 10-10, waarna de jeugdin- temational de eerste game met 13-10 naar zich toe trekt. Demotiverend In de drie daaropvolgende games laat Heieen Hop echter niets aan het toeval over. Met 9-11, 3-11 en 8-11 haalt ze de winst binnen en zet ze de Am sterdammers op een 1-0-voor- sprong. „Voor mij is het wel apart om tegen zo'n jonge tafel Een wat gespannen Kimberly 't Hooft verloor haar drie partijen. tennisster te spelen", zegt de 36- jarige routinier na afloop. „Ik vind dat Simone het afgelopen jaar goed vooruit is gegaan, maar voor haar zou het beter zijn dat ze nog een jaartje in de eerste divisie speelt. In de eredi visie verliest ze waarschijnlijk vrijwel iedere partij en dat werkt erg demotiverend. Zeker bij iemand van dertien is dat link." Wil SAR nog in die eredivisie te rechtkomen dan zullen deze middag nog minimaal vier pun ten moeten worden gescoord. Kimberly 't Hooft kan de stand x\ door een zege op Anna-Marie van der Kwast gelijktrekken en lijkt na drie games op de goede weg. Na verlies in de eerste wint de aanvallend spelende 't Hooft de twee volgende games tegen de tactisch sterk spelende Van der Kwast. De vierde game gaat echter verloren en in de vijfde en beslissende game heeft 't Hooft haar zenuwen niet voldoende onder controle. Ze neemt nog wel een 3-0-voorsprong. laat Van der Kwast vervolgens langszij komen en verliest uit eindelijk met 11-8. „Van der Kwast speelde heel erg sterk", foto Rob Kamminga heeft coach Maas gezien. „Voor al slim, en iedere bal kwam met een ander effect terug richting Kimberly. Het was een lastige partij, maar er lagen wel kan sen." Ultrakorte rally's Kansen krijgt Naomi Schelf hout ook, en zij benut ze tegen Lea Kooy wel. De eerste twee games trekt Schelfhout naar zich toe (11-8 en 11-9), maar de derde verliest ze met 8-11. De vierde game wordt gekenmerkt door ultrakorte rally's en Schelfhout trekt met 12-10 aan het langste eind. SAR kijkt daardoor tegen een overkome lijke 2-1-achterstand aan, want met het dubbelspel in aantocht lijkt een gelijke tussenstand tot de mogelijkheden te horen. Hop en Van der Kwast maken echter korte metten met Schelfhout en 't Hooft. Het Zeeuws-Vlaamse duo verliest kansloos in drie games. Na de pauze kan Amsterdam'78 het karwei daarom afmaken en dat gebeurt ook. Heieen Hop walst in de eerste twee games (4-11 en 6-11) over 't Hooft heen. In de derde game komt de SAR-speelster op een 6-2-ach- terstand, knokt zich nog even terug, maar moet zich toch ge wonnen geven: 6-11. De Am sterdammers halen opgelucht adem als ze de felicitaties van SAR in ontvangst nemen. „We hadden eigenlijk ingecal culeerd dat we het dubbelspel zouden winnen", zegt Naomi Schelfhout. „Die partij wonnen we vorige keer ook en daarom had ik er meer van verwacht. Maar we kwamen er niet aan te pas. Of ik erg teleurgesteld ben? Dat valt wel mee. Er zit gewoon een enorm verschil tussen de eredivisie en de eerste divisie. En ik heb ook niet het gevoel dat wij veel te sterk zijn voor de eer ste divisie. We moeten nog iede re wedstrijd knokken voor de punten." Ervaring Het grote verschil tussen SAR en Amsterdam'78 kan Schelf hout ook wel aangeven. „De eerste twee speelsters, Hop en Van der Kwast, zijn tactisch zo veel sterker dan wij. Ze spelen met meer rust, hebben meer er varing. Ze kunnen het geduld opbrengen en als het niet goed gaat, passen ze hun spel moeite loos aan. We verliezen nu op nieuw, maar als team worden wij hier wel sterker van." SAR/Rabobank-Amsterdam'7 8 1-4: De Klerlc-Hop 13-11, 9-11, 3-11. 8-11; 't Hooft-Van der Kwast 7-11. 11-9, 12-10. 8-11, 7-11 Schelfhout-Kooy 11-8, 11-98-11, 12-10; 't Hooft/Schelfhout-Hop/ Van der Kivast 8-115-11. 14-16; 't Hooft-Hop 4-11, 6-11, 6-11. FRANKFURT - Dressuuramazone Thamar Zweistra heeft haar carrière bij de Young Riders met een klinkende overwin ning afgesloten. De 21-jarige inwoonster van Schore won op Hexagon's Kyrain de finalewedstrijd van de Euro Future Cup in Frankfurt met grote overmacht. Ze kreeg voor de bijna perfecte kür ruim 75 procent van de jury, een score die Zweistra op dit niveau nooit eerder haalde. Haar voorsprong op de rest van de deelnemers, afkomstig uit heel Europa, was groot. De Europees jeugdkampioene won in Frankfurt eerder afgelopen week ook de individuele wed strijd en de landenwedstrijd. MAASTRICHT - Chayenne Wiskerke toonde zich tijdens Jumping Indoor Maastricht in de internationale pony spring- wedstrijden de beste. Na haar overwinning met Wiskerke's Mirror in de openingswedstrijd op donderdag, schreef ze za terdag in een afgeladen MECC met een bloedstollende barra- gerit met Wiskerke Fred de finale op haar naam. Als tweede starter in barrage stuurde het vijftienjarig talent uit Kruiningen de Kantje's Ronaldo-zoon in 33.22 foutloos naar de finish. Een tijd waarmee Chayenne Wiskerke, naar la ter bleek, de deur voor haar negen belagers in het slot gooide. HENGELO - Wim Walraven van biljartvereniging 't Raedt- huys is er in Hengelo niet in geslaagd een hoofdrol te spelen op het Nederlands Kampioenschap driebanden tweede klasse. Na een prima start zakte de Middelburger langzaam weg. Na drie ronden had hij vijf punten en daarmee stond hij in de top drie. Toen ging het licht uit en pakte hij geen punt meer. Walraven: „Ik heb geleerd dat ik met een andere instelling naar zo'n kampioenschap moet gaan. Hier bleek dat je wel eens een stuk asocialer moet zijn. Dan kom je verder. Of ik dat wil, is wat anders. Ik kom vooral voor de gezelligheid en de er varing. Ik kon mijn draai niet goedvinden en dat is bij mij no dig om te kunnen presteren." ETTEN-LEUR/ZUNDERT - De gewestelijke eindstrijd vier de klasse libre senioren en jeugd bracht afgelopen weekeinde zes Zeeuwse finalisten in beeld. In biljartcentrum Arnouts in Etten-Leur waren de Zeeuwse districten Walcheren/De Be velancien en Schouwen Duiveland elk met twee spelers aan wezig. Biljartcentrum Den Hoek in Zundert was het toneel voor de gewestelijke finale vierde klasse jeugd. Alleen Maarten Bruynes van De Graanbeurs in Zierikzee kwam op het podium. Dat gebeurde in Etten-Leur. De speler van het district Schouwen Duiveland deed lang mee om het kampioenschap, maar kwam net iets tekort. Hendrik van Berkel uit Tilburg sloot het titeltoernooi winnend af en mag ook naar de nationale eindstrijd in Gouda. Maarten Bruynes werd met 10-1.60-11 derde en Sjaak van 't Westeinde van de BV Kwadendamme eindigde als vierde met 8-1.76-8 en hield daar promotie aan over. Voor Han Traas van De Toekomst uit 's-Heerenhoek, die 6-1.80-12 liet noteren, gold dat laatste. Jaap Capelle van de vereniging Even Buiten uit Oosterland werd zesde met 4-1.60-12. Jeugdspelers Kevin de Kok en Brian Bakkers van de vereni ging De Herberg uit Kapelle moesten in de gewestelijke eind strijd vierde klasse libre in Zundert genoegen nemen met een bijrol. De Kok werd met 2 punten, een moyenne van 1.53 en een hoogste serie van 16 caramboles zevende, Brian Bakkers achtste en laatste met 2-1.22-14. KC Boutiette loopt rond met de krans die hij kreeg na zijn overwinning in de Greenery Six. foto Govert Coebergh/AN P van onze sportredactie DEN HAAG - Frankrijk had in 2001 de primeur met Cedric Michaud als eerste buiten landse winnaar van een mara- thonzesdaagse. Afgelopen jaar presteerde de Nefit- schaatser hetzelfde. Gisteren beleefde Amerika zijn primeur in de Greenery Six. De Amerikaan KC Boutiette hield vanaf de eerste tot en met de laatste schaatswedstrijd al zijn concurrenten in de slip stream en bezorgde zijn land de eerste zege ooit in een meer daagse. Boutiette eindigde gisteren in de slotetappe als derde. De dagzege in Den Haag ging naar Koen Lankhaar, Henk Angenent werd tweede. Het drietal had drie ronden voor sprong op het peloton. Lank haar verraste in de finale zijn medevluchters met een vlijm scherpe demarrage en reed al leen naar de finish. Titelverde diger Michaud lag thuis met hoge koorts op bed. Het marathonpeloton is vanaf nu weer verlost van Boutiette. Vandaag reist hij naar Mil waukee, waar hij zich komend weekeinde eerst moet plaatsen voor de Amerikaanse all roundkampioenschappen. „Het is allemaal wel omslach tig. Ik moet eerst twee selectie wedstrijden rijden en dan pas kom ik in aanmerking voor een ticket naar het WK allx-ound." Het marathoncircus trok zes dagen lang dwars door Neder land, in totaal 240 ijskilome- ters afleggend. In tegenstel ling tot voorgaande jaren be gon de laatste editie met de proloog. Boutiette won in Bre da met machtsvertoon de mi- nimarathon over acht ronden en was na het opwarmertje ook de snelste in de reguliei'e ma rathon, In de wedstrijden die volgden waagde Boutiette zich zelden aan een ontsnap ping en zeker niet alleen. Vuile werk De Amerikaan is het prototype van een resultaatschaatser. „Het ligt er maar aan wat je doelstelling is. Als je het klas sement wilt winnen, moet je het wel op deze manier doen. Je moet gewoon bekeken rij den. Het is onmogelijk om er steeds in te vliegen." De laatste race van de zes daagse was de boeiendste uit de cyclus. Constant lieten rij ders als Angenent, Heideman en Lankhaar hun avontuurlij ke neigingen de vrije loop. Maar ook Boutiette verdiende een goed rappoxdcijfer. Hij reed solo naar een ronde voor- spi'ong. „Ik kon dat doen, om dat mijn ploeggenoten Rozen- daal en Van der Veen de hele week het vuile werk hebben opgepakt. Vandaag was ik zo fit als een hoentje." Voor de finalerace in Den Haag was Boutiette een beetje misselijk geweest. Steeds moest hij denken dat zijn con currenten Jei'oen de Vries en Ruud Borst het eindklasse ment zouden winnen. „Ik had faalangst. Temeer omdat ik last had van een blessure aan mijn voet. De eex*ste twintig ronden verging ik van de pijn. Maar daarna reed ik bijna ver doofd in de rondte, want ik wist dat ik 'The Six' zou win nen." ANP idoor Peter van der Hulst di SALT LAKE CITY - Winnen :ur rerveelt nooit. Voor Erben Wen- temars niet en ook voor Jeremy K ffotherspoon niet. Door twee i: Kges op de 500 meter staat het v« recordaantal ovenvinningen in dewereldbeker op naam van de Ni Canadees uit Red Deei\ Wother- spoon heeft er 49, één meer dan !i Uive-Jens Mey uit de voormali- Gci ?eDDR. rai Wennemars behaalde op de IOOO meter in Salt Lake City zijn negende wereldbekerzege van het kalenderjaar 2003. Ba- kn voor de sprinter uit Zwolle, *ant hij dacht er al tien te heb- 7" ben. Voorlopig staat hij in het fj' iotaalklassement nog op eer biedwaardige afstand van de Canadees. b|en maand voor de WK sprint zijn de resultaten in de World Cups een belangrijke graadme- tC!' voor de kansen van de M schaatsers. Wennemars en Wo- 1iherspoon maken zich op voor een tweestrijd. De Canadees boerst op de kortste afstand en is favoriet. Hij kan zich echter jjj foutje veroorloven, want - Wennemars is in staat veel op de t MO meter goed te maken. De rijder van de Sponsor Loterij- Peg bewees dat vorige week in palgaxy, waar hij op de 500 me- ;jit 'er uitblonk, en bevestigde dat iic nog maar eens in Salt Lake City, jsj Wennemars sloeg met zijn tijd Van 1 07.63 een gat van 0.73 se- conde met nummer twee Gerard nrICA^°Scottie Pippen is in t geopereerd aan de lin- kcrknie. De 38-jarige basket- 'aller van de Chicago Bulls werd verlost van een gescheurde n' meniscus. B??*tot zes we^en niet be- v pikbaar voor de Bulls. Pippen r„ .ee™e in de zomer terug bij de f. waarmee bij in de jaren ne- t't (™ll6 als eerste luitenant van v'cJael Jordan zes keer de l' 'in 'telwon-Hij tekende voor miljoen dollar. ANP/AFP van Velde. „Ik wilde een 25'er als slotronde rijden." Het werd uiteindelijk 26,0, waarmee hij de rapste ooit was. Een eer die hij wel moet delen met Adne Söndral, ook al ging Wenne mars drieduizendste sneller. Voor de veertiende keer werd op de 1000 meter de grens van 1.08 doorbroken. Wennemars heeft daarvan acht races op zijn naam staan. Van Velde slechts één, maar hij deed het wel op het juiste moment. Bijna twee jaar geleden stelde hij tijdens de Olympische Spelen op dezelfde baan het wereldrecord op 1.07.18. De verwachte jacht op zijn tijd en het wereldrecord van Hiröyasu Shimizu op de 500 me ter (34.32) bleef uit omdat de luchtdruk, en de daarmee ge paard gaande snellere tijden, in Salt Lake City niet laag genoeg was. Wotherspoon zat er met zijn tijd van 34.45 nog het dicht ste bij. Wennemars: „De om standigheden wax'en niet zo goed." Toch leken de Nederlanders op de 1000 meter daar het minste last van te hebben. Beorn Nijen- huis (derde), Jan Bos (vijfde) en Alexander Oltrop (zevende, met een ruime verbetering van zijn persoonlijke record) maakten liet Hollandse feest compleet. Dat belooft veel voor de NK over drie weken in Utrecht, waar plaatsing voor Nagano moet worden afgedwongen. Zelden is die strijd om een WK- ticket zo spannend geweest. Want naast de 'drie musketiers' Wennemars, Van Velde en Bos, zijn ook Nijenhuis, Jacques de Koning, Stefan Gx-oothuis en Simon Kuipers kanshebber. Van Velde geniet als enige een be schermde positie. Wennemars verspeelde in Salt Lakje City die luxe door twee te genvallende races op de kortste afstand. De eerste omschreef hij als 'één grote hakpartij'. En ook met zijn tweede race was Wen nemars snel klaar „Ik ben op, leeg, en dan ga je forceren. In de eerste bocht maakte ik een dik ke misser Maar ik ben niet de enige." Van Velde die een dag eerder nog vierde werd, was met een negende positie de beste Ne derlander GPD door Peter van der Hulst SALT LAKE CITY - Zorgen kind Marianne Timmer is ver anderd in een lachebekje. De sprintster lonkte in Salt Lake City nadrukkelijk naar een WK-medaille. Over haar kan sen in Nagano (17 en 18 januari) liet ze zich niet uit. „De WK sprint wordt leuk, maar ik kijk vooral naar mezelf. Waar kan ik beter worden?" Toch beseft ook Timmer dat ze de wereldtop dicht is genaderd. Op de tweede 500 meter gaf ze iedereen het nakijken. Daarmee werd ze, na Christine Aaftink irt 1989, de tweede Nederlandse vrouw die op die afstand een' World Cup won. Het schaatsleven van Timmer was tot voor kort niet altij d even plezierig. Natuurlijk won ze. twee gouden medailles tijdens de Olympische Spelen van Na gano, maar er was ook die keer zijde. De rechtszaken die volg den na haar mislxikte poging om een eigen ploeg op te zetten en eerder dit jaar de echtscheiding van Peter Mueller. Beste dagen Verlost van alle zorgen benadert Timmer weer de vorm van haar beste dagen. „Iedere keer gaat het wat vooruit. De race van vandaag was weer iets beter dan die van gistex'en." Voor de klas sering gold dat zeker, want za terdagnacht bleef de rijdster van de Sponsor Loterij nog ste ken op een gedeelde derde plek op de 500 meter en een vierde op de 1000 metei'. Timmer had nog getwijfeld over deelname aan de tweede wedstrijddag. Ze had last van haar lies, het gevolg van een val eerder in de week. Timmer zegt zelf nog niet op haar best te zijn. „De ene keer laat ik in de bocht nog wat lig gen en de andere keer weer op het rechte eind. De puzzel is nog net niet compleet. Ik zit tegen mijn topvorm aan. De volle ron detijden op de 500 meter gaan steeds sneller", aldus de spxint- ster die met wereldbekex*wed- strijden op de 1500 meter al een heel programma achter de rug heeft. Een nadeel is dat niet. „Als je in het circuit zit, groei je vanzelf mee. Dat is beter dan wedstrijden in Nederland rij den." In eigen land wordt Timmer niet veel wijzer. Het gat met Marieke Wijsman, Yvonne Leever en Frouke Oonk is groot en zelfs van haar vroegere concurx-ente Andrea Nuyt heeft ze niets meer te duchten. „Ik vind het onge looflijk. Het doet me zeer: Ik wil me ook aan haar kunnen op trekken", constateerde Timmer na de dramatisch verlopen races van Nuyt. De TVM-rijdster stelde met een tiende en elfde plaats op de 500 meter en een zeventiende plek op de kilometer zwaar teleur. Timmer: „Haar schaatsslag ziet er niet los uit, het is allemaal heel statisch. Ai en toe heeft An drea er een goede race tussen zitten, maar vaak denk ik 'kom op, er zit veel meer in'." Pfeiffer Nuyt en' haar coach Geert Kui per staan voor een raadsel. „Ze zit niet diep genoeg, maar als je de power niet hebt, kun je dat ook niet", x-eageerde Kuiper Hij heeft bij de NOS televisiebeel den opgevraagd om de races van zijn pupil te analyseren. Kuiper sluit fysieke problemen niet uit. „Ze is erg moe van het reizen. We laten haar daarom in Nederland in een ziekenhuis ondei'zoeken. Het kan Pfeiffer zijn, of een fa milie daarvan. De symptomen geven in ieder geval aan dat haar gestel erg broos is." Nuyt raakt er gefi'ustreerd van. „Ik schaats voor de lol en op deze manier gaat die er toch vanaf. Je wilt goede prestaties." Dat laatste is voorbehouden aan Timmer, die haar zege met een gebalde vuist vierde. Met dank aan Anzhelika Kotyuga. De Wit-Russische fungeei'de op de kruising als mikpunt. „Het is toch lekker zo'n 'pakhaas' voor je." In Calgary eindigde Koytu- ga in het klassement over vier afstanden nog als eerste, voor Timmer. „Die gegevens neem ik wel in mij op, maar het enige waarvoor ik moet zorgen is dat ik in Nagano in vorm ben." Toch zijn de voortekenen op een mooie klassering beter dan ooit. Shiny awinnares van de eerste 500 meter in Salt Lake City, Mangli Wang, Kotyuga en Jen nifer Rodi-iguez, die de 1000 meter won, lijken Timmers voornaamste concurrenten. Ca- triona LeMay-Doan en Svetla- na Zhurova zijn immers ge stopt, Sabine Völker kan haar topniveau niet benaderen en Cindy Klassen en Monique Gar- brecht zijn geblesseerd. Al ver wacht coach Bax-t Schouten dat zijn pupil, die herstelt van een geïrriteerde knieschijf, er tij dens het WK bij is. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23