Van Marwijk is wanhoop nabij PZC Makaay weer goud waard voor Bayern PSV simpel baas in eigen stadion ]p: I n Seedorf mist penalty en Milan wereldbeké Dolend Feyenoord volledig overklast door fris FC Twente: 4-2 AZ als derde winterstop in Belangstelling voor Robben Rood voor Frank de Boer Van der Sar in benefietduel Matthaus bondscoach Hongarije TOP moeizaam langs Dordrecht Voorzitter voetbalbond opgepakt maandag 15 december 2003 door Jaap van Essen ENSCHEDE - In tijden van nood zegt de lichaamstaal van voetbaltrainers alles. In En schede was het wedstrijdver loop van FC Twente-Feyenoord te volgen door alleen maar op Bert van Marwijk te letten. Al lerlei soorten emoties kwamen langs, maar woede, onbegrip en uiteindelijk doffe berusting voerden de boventoon. Feye noord verloor met 4-2 van FC Twente. Kansloos. Bijna zeventig minuten ging Bert van Marwijk enorm tekeer lang de zijlijn. Hij schreeuwde, tierde en maakte onafgebroken wegwerpgebaren als een van zijn spelers weer eens iets doms deed. Maar nadat Twentenaar Sjaak Polak twintig minuten voor tijd de 4-1 had gescoord was de energie bij de coach to taal weg. Mokkend trok hij zich terug, diep in de dug-out, waar hij pas weer uit kwam na het laatste fluitsignaal. Na afloop klonk er bij Van Mar- wijk voor het eerst dit seizoen een spoor van wanhoop uit zijn woorden. De Feyenoord-trainer weet het niet meer. Al maanden voerde Van Marwijk een toneel stuk voor de dolende voetbal trainer op. Week na week, wed strijd na wedstrijd meldde hij dat er 'een opgaande lijn', of een 'duidelijke verbetering', waar neembaar was. Zaterdag brak Bert van Mar wijk voor het eerst dit seizoen met die gewoonte, die zo lang zamerhand ook lachwekkend begon te worden. Immers, de trainer zag telkens allerlei posi tieve punten, wanneer daar weinig aanleiding toe was. Zo ook na de uitzege bij Volendam. Die overwinning kwam pas tot stand na heel veel pijn en moeite en een heel goede invalbeurt van Van Persie. Handrem Van Marwijk was ook goed te spreken na de winst in eigen huis tegen zowel Vitesse als ADO, twee degradatiekandida ten uit de eredivisie. Ook na de wedstrijd tegen Ajax (2-0 ne- ALKMAAR - Met een memora bele zege op een wederom te leurstellend Volendam (0-6) vierde AZ gisteren dat het vol gende week nog voor Feyenoord als nummer drie van Nederland de winterstop in gaat. Het was de eerste zege die AZ ooit bij Volendam boekte. Perez, Elkhattabi (beiden twee), Huy- segerns en Buskermolen druk- ten het grote overwicht in de stand uit. Willem II behaalde een kleine zege bij ADO Den Haag. Quinn maakte het doelpunt. Het duel werd in de slotfase van de eerste helft voor tien minuten stilge legd wegens' liet gooien van vuurwerkbommen op het veld. RBC bevestigde de knappe posi tie in de middenmoot met een gelijkspel tegen subtopper Hee renveen (1-1). Youssouf bracht de Brabanders op voorsprong. Samaras maakte een kwartier voor tijd gelijk. De Gelderse derby tussen NEC en Vitesse eindigde in een ver diende zege voor de Nijmeegse ploeg (2-0)Ebbinge en Goveda- rica scoorden in de eerste helft. Hekkensluiter FC Zwolle sprokkelde in de slechte wed strijd tegen FC Groningen een puntje: 1-1. ANP EINDHOVEN - Natuurlijk streelt de belangstelling hem, maar verder wil Arjen Robben er nog niet over uitweiden. Een Europese topclub heeft zich bij PSV gemeld voor Robben, 'een club in de orde van grootte van Real Madrid of Manchester', al dus voorzitter Harry van Raaij. Robben: ,,Het doet altijd goed als je naain in verband wordt ge bracht met dit soort clubs. Maar ook ik ben verrast door dit be licht. Totdat het eventueel echt concreet wordt, wil ik me volle dig op PSV richten." De speculaties kwamen in het voorbije weekeinde natuuiiijk op gang. In de Engelse media, vooral de tabloids, wordt Rob ben al langere tijd in verband gebracht met de grote clubs op het eiland. Manchester United bijvoorbeeld zou in de negen tienjarige PSV'er op termijn een ideale opvolger zien van Ryan Giggs; zelfde type speler, in middels dertiger. Zeker is dat Robben zijn status als toptalent weer volop eer aandoet. Hij speelde woensdag een prima wedstrijd tegen La Coruna en behoorde ook tegen RKC tot de besten." GPD derlaag) was de trainer tevre den, al trokken de Amsterdam mers na de snelle voorsprong toch wel heel nadrukkélijk de handrem aan. En Teplice-uit was ook al een goede wedstrijd, vond Van Mar wijk. De nummer acht van Tsje chië verdedigde echter zonder echte problemen een 2-0-voor- sprong. Feyenoord werd ont luisterend uitgeschakeld in Eu ropa. Kip zonder kop De objectieve waarnemer zag de voorbije maanden helemaal geen verbetering, want Feye noord is nog steeds een elftal dat voetbalt als een kip zonder kop. Zes maanden is het huidige Fey enoord nu bijeen, nog steeds staat er geen elftal met een idee of vaste patronen. Alle spelers zijn van goede wil, iedereen werkt hard voor zijn centen, maar een lijn in al die activitei ten valt er niet te ontdekken. Dat mag Bert van Marwijk zich natuurlijk aantrekken. Stijgen de lijnen of niet, de feiten zijn simpel. Na vijftien duels heeft Feyenoord achttien verliespun- ten en is uitgeschakeld in de Uefa Cup. „En kampioen wor den we natuurlijk ook niet meer", stelde Anthony Lurling nogal overbodig vast. Niet alleen de resultaten zijn slecht, de individuele ontwik keling van spelers scoort ook een dikke onvoldoende. De meesten kwamen ooit binnen als goede en zeker talentvolle voetballers, maar na enige tijd in het Feyenoord-shirt zijn ze omgeturnd tot weifelaars van het zuiverste water. Song, Par- do, Ono, Kuijt, Schreuder, Lul ling, Van den Bergh, noem ze maai-. Zelfs Buffel is bevangen door het virus dat in de Kuip voetbaltalenten aantast. Natuuiiijk treft Van Marwijk niet alle blaam. Ook technisch directeur Rob Baan heeft zijn steen bijgedragen door een reeks miskopen. Het is aanne melijk dat voorzitter Jorien van den Herik in de winterstop eens een paar goede gesprekken gaat voeren met deze en gene. Feye noord heeft een begroting die iets onder die van PSV en Ajax ligt, maar die van de subtoppers met een factor vier of vijf over stijgt. De Rotterdammers horen dus minimaal derde te staan, anders is er beleidsmatig iets fout gegaan. Creatieve wijze FC Twente had een paar jaar achtereen hetzelfde probleem als Feyenoord: een selectie vol matig getalenteerden en veel ouderen. De ploeg uit Enschede heeft op creatieve wijze echter een doorstart gemaakt. Met weinig geld werd een redelijk fris team neergezet, dat in Blai se N'Kufo een echte smaakma ker heeft. De Zwitsers-Kongolese spits Roy Makaay (links) heeft Bayern op voorsprong' gezet, Michael Ballack knuffelt de goalgetter innig. foto Alexandra Winkler/RTR van onze sportredactie MÜNCHEN - Geef Roy Makaay een bal, wat medespelers en een grasveld en hij scoort. De Wij- chenaar verhuisde deze zomer voor 18,5 miljoen euro van De- portivo la Coruna naar Bayern München en bewijst bij de Duit se topclub wekelijks zijn waar de. Zaterdag was de schutter opnieuw succesvol. In de topper tegen VfB Stuttgart maakte hij het enige doelpunt voor zijn werkgever: 1-0. Het was niet het eerste belang rijke doelpunt deze week. De in ternational schoot zijn club ook al naar de knock-outf ase van de Champions League. In het tref fen met Anderlecht verzilverde hij een penalty. Tegen lijstaan voerder Stuttgart was Makaay 75 minuten onzichtbaar, maar sloeg hij op het beslissende mo ment, voor cle achtste keer dit seizoen, toch toe. In de race om de titel deed Bay ern goede zaken. Door de over winning op Stuttgart, dat dit seizoen nog niet verloren had, staat de ploeg 'vast' op de vierde positie en heeft het de aanslui ting bij de top gevonden. Voor Stuttgart betekende het verlies ook dat het niet langer boven aan staat in de Bundesliga. Wer- der Bremen heeft de koppositie in de hoogste Duitse klasse overgenomen door een 3-1-zege op Leverkusen. Dennis Bergkamp heeft zijn club Arsenal gisteren naar de koppositie in de Engelse Pre mier League geleid. De oud-in ternational rondde in de thuis wedstrijd tegen Blackburn Rovers al na elf minuten koel bloedig af. Het was het enige doelpunt in een eenzijdig duel (1-0), dat Arsenal met grotere cijfers had kunnen en moeten winnen. De Gunners profiteer den niettemin van de pijnlijke thuisnederlaag van concurrent Chelsea tegen Bolton Wande rers (1-2). Ook Manchester Uni ted (3-1 tegen stadgenoot City) passeerde de onttroonde koplo per óp de ranglijst. Bij cle Mancunians was Ruud van Nistelrooij opnieuw trefze ker. De international maakte in cle 34e minuut het tweede doel punt voor United, zijn twaalfde seizoenstreffer. Chelsea, dat za terdagmiddag later speelde dan United, wist dat alleen een over winning op middenmoter Bol ton Wanderers genoeg zou zijn om de koppositie te behouden. Lange tijd leek die opzet te sla gen. Crespo scoorde al vroeg. Na rust maakte N'Gotty 1-1. In de laatste minuut betekende een van richting veranderde voorzet van Pedersen de 2-1 voor Bolton Wanderers. Patrick Kluivert scoorde in de derby tussen Espanyol en FC Barcelona zaterdagavond twee keer, maar de aandacht ging na afloop niet naar hem uit. In de wedstrijd vielen liefst zes rode kaarten, eerlijk verdeeld over beide teams. Dat Barcelona met 3-1 won, was eigenlijk bijzaak, al was het wel de eerste zege in vijf competitieduels voor het elftal van Frank Rijkaard. Al voor rust was de eindstand be reikt. De van een blessure terug gekeerde Ronaldinho maakte een vroege openingstreffer van Jordi Cruijff ongedaan, waarna Kluivert met twee doelpunten binnen een kwartier de 3-1 op het scorebord bracht. Cocu was een van de zes spelers die met rood het veld af moest. Koppositie Real Madrid consolideerde moeizaam de koppositie. Dank zij een late treffer van Raul won de sterrenploeg met 2-1 van De- porti vo, dat cle achterstand op de lijstaanvoerder zag oplopen tot zes punten. Valencia ver sloeg Betis met 1-0 (eigen doel punt Juanito) en bleef tweede op twee punten van Real Madrid. Perugia, tegenstander van PSV in de derde ronde van de Uefa- beker, heeft in de Italiaanse Se rie A met 3-3 gelijkgespeeld te gen Sampdoria. Op eigen veld nam Perugia een voorsprong van 3-1, maar in de voorlaatste minuut kwam Sampdoria nog langszij. Voor Perugia scoorden Ignoffo, Margiotta en Tedesco. Perugia staat nu vijftiende. AS Roma is voorlopig alleen koploper. De Romeinen wonnen gisteravond met moeite van Mo dena. Het werd 1-0 door een vroege penaltytreffer van Fran cesco Totti. Roma liep daardoor drie punten uit op AC Milan, dat voor de wereldbeker speelde. Juventus maakte tegen Parma duidelijk dat de landskampioen een nieuwe titel nog lang niet wil vergeten: 4-0. Fabrizio Mic- coli leukte het voortvarende be gin op met twee doelpunten. Ver in cle tweede helft scoorden vlak na elkaar Alessandro del Piero en de Tsjechische international Pavel Nedved nogmaals. Ook Inter hield de race vol. Bologna was voor eigen publiek het slachtoffer van de Milanese da dendrang: 0-2. De schutters Obafemi Martins en Alvaro Re- coba zorgden daarvoor al in de eerste helft. Glasgow Rangers moest na de Europese uitschakeling giste ren opnieuw een domper ver- door Henk van Weert EINDHOVEN - Pas in de tweede helft kon PSV zaterdagavond de thuiswed strijd tegen RKC Waalwijk beslissen. Maar geen moment kwam de overwin ning van de landskampioen in gevaar. Theo Lucius, die twee keer scoorde, speelde een belangrijke rol op het mid denveld. Op de rechterflank blijft coach Guus Hiddink de laatste tijd wisselen. Deze keer had Theo Lucius dienst, de plichts getrouwe middenvelder die aanzijn bes te seizoen bij PSV bezig is. Ji-sung Park en Dennis Rommedahl (fysiek nog onvol doende) zaten op de bank. Door de opstelling van Lucius speelde PSV anders dan gebruikelijk. Hij is niet de man die de achterlijn probeert te ha len, maar een speler die het middenveld versterkt. Die linie was zaterdagavond geheel en al voor PSV. Lucius bracht al heel vlug de 1-0 op het bord. Hij rondde in de derde minuut een prachtige voorzet van uitblinker Arjen Robben af. PSV verzuimde de voorsprong uit te bou wen. De Eindhovenaren hebben daar de laatste jaren grote moeite mee. Ook za terdagavond, al werkte het slechte weer bepaald niet mee. De regen gutste uit de hemel, waardoor het veld al voor de rust nagenoeg onbespeelbaar werd. Aan het einde verlieten twee ploegen een omge ploegde akker. Voor de rust gaven Mateja Kezman en Jan Vennegoor of Hesselink niet thuis. Met name de tweede miste een opgelegde kans om PSV in veilige haven te loodsen. Klassiek is inmiddels ook de situatie dat de tegenstander dan langszij komt. Bij de eerste de beste kans lukte dat Virgilio Teixeira. De centrale verdediger kopte in de 33e minuut de bal uit een corner ach ter Ronald Waterreus. Stootkracht Het was de enige keer dat RKC dreigend kon worden. PSV had de wedstrijd tac tisch volledig in handen. Lucius speelde daarin een belangrijke rol. Doordat Lu- maakte zaterdag binnen een halfuur 1-0 en 2-0, middels tweemaal een prachtdoelpunt. Kuijt scoorde op slag van rust tegen, maar die treffer gaf geen nieuwe krachten. Integendeel, na rust werd het net zo vrolijk 3- 1 (Collins John) en 4-1 (Polak van af de strafschopstip). Toen het Twentse Carnaval al lang was losgebarsten maakte Pardo er nog 4-2 van. Woensdag gaat de lijdensweg van Feyenoord verder. In de Kuip komt dan Vitesse langs voor de bekerwedstrijd. Daarna moeten de Rotterdammers nog naar RKC. Vervelende hobbel - tjes die menig vredige kerst, en zeker die van een trainer, danig kunnen verstoren. GPD ISTANBUL - Galatasaray heeft gisteren voor eigen pufe met 1-2 verloren van Trabzonspor. Tot overmaat vaiuj werd Frank de Boer acht minuten voor tijd uit het veld stuurd wegens het neerleggen van een doorgebroken tg stander. De Nederlandse verdediger mocht zich de achterstand ook aanrekenen. Fatih Tekke profiteerde - elfde minuut gretig van een fout. Ibrahim maakte ernogy door rust 0-2 van. Cesar Prates deed na ruim een uur iets terne} der lieten de bezoekers het niet komen Trabzonspor is in de algemene rangschikking nu alleent» de, op zes punten van Besiktas. De koploper won zaterdag 2-1 bij Sebatspor. Topraktepe maakte de winnende t$ Fenerbahce versloeg het hooggeklasseerde Denizlispo-i 2-0 en had daarbij het scorend vermogen van Pient, Hooijdonk nu eens niet nodig. Tuncay en Akin tekenden; de productie. ANP BASEL - Mitchell van der Gaag en Edwin van der Sarbè de 1 ren tot de uitgenodigde spelers die vanavond in Basele« beke nefietcluel spelen, waarvan de opbrengst ten goede korr,! Hf ontwikkelingsprogramma's van de Verenigde Naties. Zis ne Zidane en Ronaldo, sterren van Real Madrid en VN, gnh bassadeurs, voeren beide teams aan. Of Van der Gaage-j niet der Sar daadwerkelijk in het veld verschijnen, is nogn» lecti ker. Beiden beginnen als reserve aan de gelegenheids ^as. strijd. Doelman Van der Sar behoort tot het team 'nip, ^tei van Zidane', terwijl Van der Gaag op de bank zit bij desenh den van Ronaldo'. ANP/AFP AUe< voor milii ven. BUDAPEST - De Hongaarse voetbalbond heeft de Di Roel Lothar Matthaus gisteren benoemd tot bondscoach, ft helft jarige Matthaus, met 150 caps recordinternational van ft pu land, nam zaterdag ontslag als trainer van Partizan Bels ka. uit Servië en Montenegro. Matthaus volgt Imre Gellei op der: twee weken terug zijn functie als bondscoach van neerlegde. De oud-voetballer, die met Duitsland in l|| wereldtitel veroverde, krijgt de zware taak Hongarije teb acht lificeren voor het WK voetbal in Duitsland in 2006. A/VP/B schf hart >eir fcf OSS - TOP Oss heeft zaterdagavond moeizaam met 3-2 val! FC Dordrecht gewonnen. De Brabanders kwamen in dees Cor helft twee keer op achterstand. Van der Pennen maakte openingsdoelpunt voor Dordrecht. In diezelfde minuut ik Dijkhuizen een strafschop voor de thuisploeg. Dijk maakte gelijkmaker, waarna Supusepa Dordrecht weer op sprong bracht. Na rust stelde TOP snel orde op zaken.ft huizen en Guyt tekenden voor de eindstand van 3-2. ANP SAS! naan weds kijke is ooi hij k de dc terda de dt aanv Flor Joh TBILISI - Merab Zhordaniya is zaterdag op het vliegveldifsch Tbilisi opgepakt op verdenking van belastingontduiking,i voorzitter van de Georgische voetbalbond zou getrachthd bal ben zonder paspoortcontrole op een vliegtuig naar Pan stappen. Zhordaniya wordt ervan verdacht de belastlngra minimaal 300.000 euro te hebben ontdoken. Eerdfffe S550 maand werd bekend dat de fiscus bezig is met een oi naar de activiteiten van Zhordaniya in de period^®! voorzitter was van Dinamo Tbilisi. In die tijd zou hijÊszj u voor miljoenen euro's benadeeld hebben. ANP/RTR werken. Door de 2-0-nederlaag bij Dunfermline raakte de ploeg van manager McLeish verder achterop op stadgenoot Celtic. Het verschil tussen beide clubs bedraagt inmiddels acht pun ten. Het door Jimmie Calder- wood getrainde Dunfermline kwam al na vijf minuten op voorsprong door een doelpunt van Crawford. In de slotfase scoorde Vanoli in eigen doel. Handsbal Celtic had een dag eerder met 3-2 gewonnen van FC Dundee. Verdediger Balde, de afgelopen week nog verguisd vanwege een handsbal die tot een penalty en uitschakeling in de Champions League leidde, was de gevierde man. De verdediger scoorde voor zijn ploeg. Larsson en Ken nedy maakten de andere twee goals voor Celtic. Anderlecht heeft gisteren met een benauwde overwinning op Cercle Brugge de Europese uit schakeling door Bayern Mün chen verwerkt. De Brusselaars wonnen met 3-2 dankzij een laat doelpunt van Baseggio en be hielden acht punten voorsprong op Standard dat vrijdag al won van Charleroi. Club Brugge ver sloeg Bergen met 2-0 dankzij doelpunten van Englebert en Saeternes. ANP/RTR door Peter van Duyl DEN HAAG - Clarence Seedorf miste gisteren voor de zoveelste maal in zijn loopbaan een cruci ale penalty. Na 120 minuten voetbal tussen AC Milan en Bo ca Juniors (1-1) belastte Seedorf zich toch weer met de uitvoering van een kalktrap. Omdat naast de Nederlander ook Pirlo en Costacurta faalden, moest Mi lan de wereldbeker voor club teams aan de Argentijnen laten. Helemaal aan het andere eind van de wereld reeg Clarence Seedorf weer eens een donkere kraal aan de ketting van zijn voetballoopbaan. Net als tij dens het EK van 1996, net als ooit in Bursa tegen Turkije en net als in de jongste Champions- Leaguefinale slaagde de Neder lander er niet in de bal vanaf elf meter in het doel te mikken. Uiteraard wekte het verbazing dat Seedorf andermaal werd opgenomen in het lijstje met pe naltytrappers. Maar Seedorf werd in Yokahama weer eens de dupe van zijn eigen gevoel voor verantwoordelijkheid. De Ne derlander loopt niet weg waar anderen met de staart tussen de benen vertrekken. Al in mei, toen Milan en Juventus elkaar de zege in de Champions League vanaf elf meter betwistten, kwam trainer Carlo Ancelotti bij Seedorf terecht, omdat alle andere dure Milan-vedetten weigerden een strafschop te ne men. En na afloop - Milan won ondanks een misser van Seedorf - zei de Nederlander dat hij bij een volgende gelegenheid het lei 11 verzoek om een strafschop to nemen weer zou honoreren. Seedorf beweert bij hoogs! laag dat het verleden heme 515 parten speelt, maar het kar na niet anders dat strafschop hem gisteren ii veertig meter tussen midfe ju en stip door het hoofd spa! De uitvoering was ernaar,: Gr ca-doelman AbbondaiÉ hoefde niet eens in actie tei le men, want Seedorfs inzetEfiij het doel. De missers van Pirlo, Seedod Costacurta kostten de Italia hun vierde wereldbeker r clubsteams. Boca Juniorsr. ja de zich bij het selecte rijtjec fe dat de beker driemaal heef. wonnen. Naast Milan en Madrid mochten alleen del! v; guayaanse clubs Penarolen! m cional Montevideo het kleifl drie keer op hun erelijst! schrijven. Boca was eerde 1977 en in 2000 de sterkste Snelle gelijkmaker Het was de negende keerte Argentijnse club de office k wereldtitel pakte, daarms het land recordhouder, trainer Carlos Bianchi een mijlpaal: hij is nu dee trainer die de intercontinE' beker drie keer heeft gewcö twee keer met zijn huidige: (ook in 2000) en in 1994me lez Sarsfield. Boca won nel teleurstellende finale. JonB Tomasson opende na 24 ten de score voor de Italië maar na de snelle gelijk"® van Matfas Donnet verdas] elk gevoel voor avontuurt zendsnel tempo. GPD cius veelal op het middenveld bleef win kelen kreeg de landskampi oen in die linie gemakkelijk een overwicht. RKC's diep ste middenvelder Boutahar moest zich telkens laten zakken om bij te springen, waardoor de Waalwijkers voorin stoot kracht te kort kwamen. Achterin hield RKC linksback Marc van Hintum over, die zich niet goed raad wist met de situa tie. Geen twijfel Omdat PSV qua veldbezetting de gasten de baas waren, sloop er geen enkele twij fel in de ploeg. De tweede treffer zou hoe dan ook een keer vallen. Na tien minuten in de tweede helft was het zover. Arjen Robben maakte een subliem doelpunt. John de Jong zette hem met een steekpass schuin voor de goal van Sinouh. De Gro ninger schoot de bal uit een onmogelijke hoek over de doellijn: 2-1. In de 73e mi nuut pikte Lucius de bal uit een afgesla gen vrije trap van Bouma op, 3-1. GPD Milan-middenvelder Clarence Seedorf. foto Koji Sasafo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18