iljax snakt naar de winterstop I I I I Bobslee bevrijdt Erwin Simpelaar Kostens ster stijgt Ninst tegen Utrecht dank zij één opleving in de Arena: 1-0 17 ierbetoon tan F-sider 'ara Smit ees Kleppe Iweer uit stuur van loetinge 'B-wedstrijd "gebroken é-ww, tm Keepers NAC halve Seizoen Club Card IfflfAndré Hoogeboom J1STERDAM - Met de decep- jvan vorige week dinsdag nog ide benen ploeterde Ajax zich fleren met bezwaard gemoed poshet taaie Utrecht. Eén mo at van Rafael van der Vaart is voldoende voor een povere .{■overwinning, waarmee de [Sterdammers op het punt ianin ieder geval de winterti- Ite veroveren. maandag 15 december 2003 Feyenoord krijgt nieuwe opdoffer Snelle spits doet Hoek de das om Vroeg doelpunt nekt Kloetinge 19 Vereecken gedijt goed in het slijk SAR nog halfjaar in eerste divisie Paul Logtens verrast Raemon Sluiter Van Grunsven weer eens op podium iHISTERDAM - Rond de 28ste intuit van de wedstrijd Ajax- Irecht ontvlamde de Amster- i-Arena. >noorverdovend lawaai, grote en Bengaals vuur en het tijdlied van ieder voetbalsup- orter You'll never walk alone, Inde door het stadion. Het eek een eerbetoon aan de vori- week overleden F-sider Para Bit. Bit, voor zijn vrienden Para, telde een belangrijke rol in de nalisatie van de harde kern was een supporter in hart en eren. Vorige week bezocht nevanEijden de begrafenis en eerder had Rafael van der siit al een bezoek gebracht mde familie. tumultueuze eerbetoon lanibij Ajax niet als een ver- Koeman wist ervan: Jj, ik wist dat er iets zou ge pen, alleen niet wat. Ik ben lij dat het allemaal netjes is fdopen. Op deze manier had- toreer geen problemen mee." Mste minuut was zorgvuldig pon. Para Smit is 2 8 j aar ge- iGPD Nog één uitwedstrijd, een lasti ge tegen FC Twente, en één be kerpotje, woensdag tegen NAC en dan kan Ajax aan een lang kerstreces beginnen. Dat is no dig ook, want de pijntjes wor den steeds talrijker en genezen steeds moeizamer. Het gaat niet vooruit met de teen van Zlatan Ibrahimovic; Tomas Galasek wordt maar niet beter en dat geldt ook voor Steven Pienaar en Hatem Trabelsi, een viertal belangrijke spelers dat voor de winterstop niet maximaal in zetbaar is. Tegen Utrecht begon Ibrahimo vic weer op de bank en het liefst bleef hij daar ook, zodat de hardnekkige blessure enige rust kreeg. Maar het kon wéér niet. Het ploeterende Ajax had een verlosser nodig. De eenzame Van der Vaart kon het niet bol werken tegen de twee sterke mannen inde defensie, Zwaans- wijk en Keiler. Dus moest Ibra himovic, met een in de rust ver doofde teen, toch weer opdra ven. Uiteindelijk was zijn inbreng beslissend. De Utrecht-defensie kwam meer onder druk, Van der Vaart kon vanaf het middenveld komen en kreeg daardoor wat meer vrijheid. Hij tikte de be slissende treffer in. Utrecht kon daarna nog bijna op gelijke hoogte komen, maar invaller Joost Broerse schoot vanuit kansrijke positie via de lat over. Slaapverwekkend Daarmee zijn ook de hoogte punten van het slaapverwek kende duel verteld. Ajax speel de één van de slechtste, zo niet dè slechts wedstrijd van het j aarmaar ontliep schade omdat Utrecht de organisatie tot hoog ste goed had verkozen en niet met het hart, maar met het hoofd streed. „We stonden goed", viel zo ongeveer uit iede re Utrechtse mond op te tekenen na afloop. Maar Ajax was voor al mentaal kwetsbaar, speelde langzaam en verviel vooral voor rust in de lange pass, waar in laatste instantie Van der Vaart ook niets mee kon. Verwonderlijk was het niet. De Amsterdammers waren zo hard afgeserveerd in Europa dat het moeite kostte om de accu op te laden voor het nationale strijd toneel. En dat is wel nodig, om dat de voorsprong op PSV klein is en alleen de titel het seizoen nog kan redden. Een tweede plaats, zoals vorig jaar, is nu niet meer genoeg. Koeman ziet de marge graag in stand blijven als volgende week de winterpauze wordt bereikt. Dan kan Ajax in eerste instantie achter de kerstboom en later tij - dens het trainingskamp in Por tugal de wonden likken. Dan zullen ook de troepen opnieuw geïnventariseerd worden. Gis teren speelde Ajax in feite zon der vleugelspelers. Op links was Mitea zwak, Sonck blijkt op rechts steeds meer moeite met zijn plek te hebben, temeer daar hij van nature een centrumspits is. Sinds de aanvallende verde diger Trabelsi geblesseerd is, blijkt het gemis van een échte vleugelspits steeds nadrukke lijker. In de winterstop wordt er hoe dan ook een rechteraanvaller bij de groep gehaald. Dat kan Kalu Uche zijn, als Ajax ander half miljoen euro wil betalen voor de Nigeriaanse speler in dienst van Wisla Krakau. Of mischien wordt een nieuw ta- LOETINGE - Ruim twee we- ee na zijn aanstelling als be- iurslid technische zaken is Kleppe alweer opgestapt Kloetinge. De Goesenaar in zich niet vinden in het be- Bursbeleid. kppe werd eind november op ".es van extern adviseur Piet ^'er aan het bestuur van de Evelandse hoofdklasser toege- gd en kreeg de portefeuille mische zaken in beheer. De üstelling maakte deel uit van reorganisatie, die Kloetinge bestuurscrisis onder- lehteraf begrijp ik niet waar- ze me gevraagd hebben", Kleppe nu. „Ik heb op ver- «kvan het bestuur de afgelo- I) twee weken met vele men- gesprekken gevoerd, met «nsors, spelers, supporters en stuursleden. Maar uiteinde- k is er niet eens geluisterd y mijn adviezen. Ik kom er won niet doorheen." er de aard van de adviezen ilKleppeniets zeggen. Dat ligt zijn ogen te gevoelig. Naar duidt had het te maken met "aanpassing in de technische it waar Kleppe bij de meer heid van het bestuur echter de handen voor op elkaar g Acht leden van het elf- &PPige bestuur schaarden zich Rige week maandag achter ddtrainer Karl Vergouwen. Wzitter Paul Dekker, die ver- si is door het vertrek van type, wil voorlopig niet in- 'adelijk op de kwestie ingaan. 'egaan het deze week eens op ■s gemak bespreken", zegt *kker. „De eerste competitie- ilfl zit erop, sportief hebben "dus even rust, hopelijk keert «ma ook op het bestuurlijke akde rust terug." ÜNrERBERG - De wereldbe- hwedstrijden bobslee in Win- erg zijn gisteren afgebroken "gens hevige sneeuwval. aterdag gingen de wedstrijden r tweemansbobs nog wel tor, maar de wedstrijden vier- .f, °b konden gisteren niet en afgewerkt. De Ameri- e combinatie Hays/Mes- ISe™dst"'db«dftwee- iNamens Nederland m stuurman Glas en her Jansma op de gedeelde ^Plaats. ANP/DPA Rafael van der Vaart stuit op de sterke sluitpost van FC Utrecht, René Ponk. Goese atleet is begonnen aan zijn tweede sportleven door Rudy Boogert WINTERBERG - Een aureool van mist hangt rond de top van de bobslee-berg in Winterberg. Het weidse Duitse landschap moet verbluffend zijn, maar de grijze mistgordijnen belemme ren het zicht naar beneden. De blik reikt slechts tot de naald bomen, die het startplateau van de bobsleeërs beschermen tegen de snijdende wind. Op het houten platform blijft geen hoekje onbenut. Aan tien tallen bobsleeën wordt door honderden vingers uit de hele wereld de laatste hand gelegd voor de training van de World Cup. IJzers worden nog even ge schuurd of uitgelijnd, het stuur mechanisme wordt gecheckt en remmen worden nagelopen. Er- win Simpelaar gedraagt zich alsof hij al jaren in het bob we reldje meedraait. Maar het is pas zijn tweede week. Hij gaat straks de zesde afdaling in zijn leven maken, terwijl al die andere gasten op het plateau honderden, misschien al wel duizenden keren met ruim hon derd kilometer per uur naar be neden zijn gestort. Dan kun je een beer van een kerel zijn van bijna 1.90 meter, ruim honderd kilo en gespierd als een gladia tor, „maar dan voel je je wel een klungel", bekent Simpelaar. „Maar ik ben hier om te leren. Hoe vaker ik het doe, hoe zeker der ik word." De 25-jarige Goesenaar is het type alleskunner. Zet hem op een fiets en hij rijdt met de voor sten mee, geef hem een bal en hij scoort uit alle standen. Maar van huis uit is hij atleet. Specia liteit: kogelstoten, nummer zes op de Nederlandse ranglijst al ler tijden. Maar hij is ook houder van negentien zéér diverse club- Erwin Simpelaar, links bij de voorbereiding, rechts bij de start, alsof hij al jaren in de bobslee-wereld meedraait. foto's Rudy Boogert records bij AV'56: van zeven kamp tot speerwerpen, van ver springen tot de sprint. Met name die laatste kwaliteit wekte de interesse van Arend Glas, hét gezicht van het Nederlandse bobsleeën. Glas, die zelf in 1992 uit de roei- sport in het bobsleeën terecht kwam: „Erwin heeft heel veel massa en kracht. Die moet hij omzetten in snelheid. Dat hij die heeft, heeft hij in het verleden bewezen. Door bepaalde trai ningen moeten we de focus op die snelheid nu terughalen." Simpelaar: „Ik moet ook leren achter een bob te lopen. Dat is niet gewoon lopen; je moet ook op een bepaalde manier duwen en springen." Glas: „Het is zijn tweede week ooit in het bobslee- en; dan vind ik dat hij het netjes doet." Simpelaars eerste ervaring met de bobslee dateert echter al van september 2000. Zijn bobpart- ner destijds was Robin Korving. Inderdaad, de nationale horde- koning. In de Leidse Rijnhallen deed het atletiekduo mee aan het tv-programma Postcode Loterij Recordshow met Mar lijn Krabbé. Ze bobden voor de show tegen andere Nederlandse sporters en werden zelfs tweede, met een stijlvolle finish in de strobalen. Drie jaar later liet Korving de naam van zijn Goese bobpartner vallen bij Arend Glas. De Olymp ia-ganger van 2002 (Salt Lake City) sloeg me teen toe. Simpelaar was toe aan een nieuwe prikkel. Bevrijd van de drukkende sleur van het ko gelstoten. „Niemand in het bob sleeën weet wie ik ben. Ik kan doen wat ik wil. Bij het kogel stoten keek iedereen naar mij. De verwachtingen waren altijd hoog. Tien jaar lang ben ik in tensief met die kogel bezig ge weest. Met niks anders. Nu spreid ik mijn vleugels en ben ik een zijweg ingeslagen. Mis schien is het de goede weg, mis schien wordt het niks." Tegen elf uur 's morgens staat Simpelaar klaar voor zijn zesde (trainings)afdaling ooit. Even als piloot Glas gekleed in een blauw-zwarte overall en een oranje helm. Klaar voor bijna lent uit de eigen jeugd bij de se lectie gehaald: Daniël de Rid der. In die laatste heeft Koeman nog niet voldoende vertrouwen: Anders zou hij er nu wel bij zit ten", zei de trainer gisteren. Over Uche moet intern nog ge sproken worden, vooral over de financiële kant van de zaak. En rond Victor Sikora is het angstig stil geworden. Koeman zei gisteren dat hij teleurgesteld is in de aanvaller, voor wie hij zijn nek heeft uitgestoken. Te vaak ziek of geblesseerd, te wei nig karakter en te wisselvallig, luidde in korte bewoordingen het harde oordeel. Tegen Utrecht mocht Sikora even warmlopen, maar kon toen weer onverrichter zake op de bank plaatsnemen. Duidelijker kon de ontluistering van Koe mans aankoop niet worden aan getoond. GPD De keepers zijn op dit mo ment een hot item in Ne derland. Ik geloof dat er in een seizoen nog nooit zoveel fouten zijn gemaakt. Elke iveek laat er wel iemand een steek vallen. Nu ging die doelman van Volendam, Ro bert van Westerop, tegen AZ weer in de fout. Misschien moet ook hij gaan vrezen voor zijn plekje. Want dat is ook een tendens hè. Er zijn dit seizoen al heel wat keepers gewisseld. Het is bij Feyenoord, FC Twente, RKC, NAC en ADO Den Haag gebeurd. En dat teriuijl een keeper normaal gespro ken toch niet zo snel vervan gen wordt. Hij krijgt meestal het nodige vertrou wen. Over som mige wis- sels heb ik me wel verbaasd. Arno van Zwam van NAC heeft tot nog toe nog niet aange toond dat hij na zijn uitstapje naar Japan zoveel beter is ge worden. Zo af en toe lijkt het net of hij nog steeds last heeft vaneen jetlag. RKC is weer een ander ver haal. Martin Jol, de trainer, had het volgens mij een beet je gehad met Khalid Sinouh en stelde vervolgens Wilco de Vogt op. Die jongen had al leen de pech dat hij bij zijn debuut meteen zijn kruis banden afscheurde. Sinouh was dus vlug terug. Hij is best een aardige keeper, als hij het showelement maar een beet je achterwege laat. Hij wil het soms zo mooi doen dat hij de bal vergeet te pakken. Ik geloof niet zo in het schok effect van een keeperswissel hoor, net zoals ik ook niet zo geloof in het effect van een trainerswissel. Het wil niet altijd zeggen datje dan me teen punten gaat pakken. Sla de statistieken er maar op na. Edioin Zoetebier heeft twee keer met Feyenoord verlo ren, en na zaterdag zit ook Patrick Lodewijks op een zelfde aantal. Het ligt ge woon vaak aan de situatie waarin het gehele elftal zit. Als het niet draait.... Zoetebier en Lodewijks ont lopen elkaar weinig tot niets. Ik ken ze van nabij en ik heb er vaak mee gewerkt. Ik weet hoe ze met Pim Doesburg trainen en wat ze er G 0 voor doen. In mijn ogen zijn het topkee- J pers. t W Wat me wel opvalt, is dat er op dit moment weinig jon ge keepers doorbre ken. Natuurlijk, een doelman is niet zo gauw versleten en gaat lang mee, maar ik zie weinig jonge keepers opdui ken. Heel vreemd eigenlijk. Zeker als je bedenkt dat elke club tegenwoordig een kee perstrainer in dienst heeft. Het komt er op een of andere manier niet uit. Voor mij is dat een raadsel. Vroeger had je helemaal geen keepers trainers, maar kwamen er wél jonge gasten door. Hoog tijd dat er eens grondig naar wordt gekeken. We hebben tenslotte analisten genoeg in Nederland. Gérard de Nooijer k\ foto Micael Kooren/GPD anderhalve kilometer ijs, veer tien bochten en een gemiddeld dalingspercentage van zo'n tien procent. Het duo stort zich in de mist en binnen een minuutje heeft de bob de vrije val van an derhalve kilometer voltooid. Niet voor niets wordt bobsleeën de Formule 1 van de winter sporten genoemd. Simpelaar: „Op televisie heb je geen flauw idee, hoe hard zo'n bob gaat. Tij dens de Winterspelen zit je op starttijden te letten, maar dat is het wel. Als remmer moet ik nu voor die snelle starttijd zorgen. Daar krijg je één kans voor. Bij het kogelstoten kreeg ik altijd zes worpen. Lukte het een keer niet, niks aan de hand: volgende keer beter. Maar bij bobsleeën krijg je geen tweede kans. Het moet allemaal in één keer goed." De World Cupwedstrijd van za terdag in Winterberg kwam nog iets te vroeg. Glas koos Sybren Jansma als remmer achter zich. Ze werden 26e. Glas: „Erwin kan een goede wordenMaar het is nu lastig om hem snel in te passen. Hij heeft de zomer niet meegemaakt en daarin wordt juist de basis gelegd voor de wintei'." Simpelaar weet het: hij moet nog veel bobben, veel ren nen en veel remmen. „Dan komt het vanzelf." Nog niet zo lang geleden was Simpelaar te vinden op kille Belgische avondwedstrijdjes, waar hij in een bijprogramma zijn kogel mocht stoten. Nu ver toeft hij in een olympische hoofdact onder grote kampioe nen, in wereldberoemde winter sport-oorden. Zijn jeugddroom om ooit deel te nemen aan de Olympische Spelen is in zijn tweede sportleven niet aange tast. Wel aangepast: de Zomer spelen kunnen immers in de ijs kast, de Winterspelen hebben nu zijn warme belangstelling. van onze sportredactie DUBLIN - Annabel Kosten be leefde vrijdag de mooiste mo menten uit haar zwemcarrière. De 26-jarige Zeeuws-Vlaamse zwom op het EK in Dublin in de 4x50 meter estafetteploeg tot twee keer een wereldrecord. Za terdag en gisteren kreeg ze al meteen de bevestiging van haar optreden. Tot voor kort was Kosten de vierde, en in het bijzijn van veel voudig wereldkampioene Inge de Brui j n de vi j f de of soms zesde zwemster in de hiërarchie van de estafetteploeg. In Dublin steeg Kosten naar de derde plaats. Dat bleek uit de selectie voor de ploeg die startte in de se- k ries van de vier keer 50 meter wisselslag. Bondscoach André Cats vond Annabel Kosten het meest ge schikt voor het slótonderdeel, de 50 meter vrijZe had in de se ries van de individuele wedstrij den haar persoonlijk record op die afstand aangescherpt naar 25.22, goed voor de achtste tijd overall, maar niet goed genoeg voor een plaats bij de laatste zestien vanwege de regel dat in de halve finale slechts twee zwemsters uit hetzelfde land van start mogen gaan.Kosten was na Marleen Veldhuis en Hinkelien Schreuder de derde Nederlandse. Omdat deze twee zwemsters nog een druk programma moes ten afwerken gaf Cats het ver trouwen aan Annabel Kosten. „Ik denk dat de bondscoach wel weet wat hij aan mij heeft", dacht de zwemster uit Breskens. „Bij belangrijke wedstrijden presteer ik altijd goed. Maar toch was ik verrast dat hij voor mij koos." Kosten kwalificeerde zich met de estafetteploeg moeiteloos voor de finale, waarna nummer één op de 50 meter Marleen Veldhuis het stokje over nam. In de eindstrijd werd Nederland derde. Het is jammer voor Annabel Kosten dat de 4x50 meter geen Olympisch nummer is. Ze zal zich voor de Spelen in Athene in de ploeg van de 4x100 meter vrij moeten kwalificeren. „En dat is een stuk moeilijker", weet Kos ten. „Op .die afstand is de con currentie groter." In april moet ze er staan. Dan zal ze de keuze heren moeten overtuigen dat ze in Athene in de estafetteploeg thuishoort. Vanwege dat NK had Annabel Kosten gisteren weinig tijd voor een feestje. Ze daalde nog even af naar de lobby van het hotel. „Voor een pilsje. Meer moet ik met het oog op het NK niet drin ken. Maar ik neem wel een hele grote." Ook de mannenploeg won goud op de 4x5 0 meter estafette in een nieuw wereldrecord. Het kwar tet kwam gisteren tot een tijd van 1.25,55. Het oude record stond op naam van de VS. pagina 25: Van den Hoogenband haalt uit Advertentie) rktljgbaor december 08 24" Prijzen van 57,00 tot 162.00 Ontvang bij aanvraag von een halve Seizoen Club Card een kwortaal abonnement op Voetbal International ót een Mltre replica NAC bal. Wees er bij en pak je voordeel dat op kan lopen tot ruim 25%! Kijk voor meer info op: GZSSSDf of bel met de NAC administratie: 076 5214500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17