Vieuwe natuur dubbel zo duur 4 Westerscheldeloodsen krijgen moederschip als uitvalsbasis tr Kerkfusie na ruim veertig jaar een feit BBS hanleg Ecologische Hoofdstructuur kost minstens vijf miljard &W-IM)E#pÈKKER MUZIEr kortingsbon 100,- i Al be nieuwd wat u komende zomer gaat doen? Kijk voor uw reisbrochures vandaag in deze krant! Reizen i Daar moetje naar toe. Eva Besnyö overleden Reizen Nederland geïsoleerd op EU-top Watertaxi's langs Schouwse kust Goud voor Kosten op EK JAGUAR Marïtïma Regen en wind iVeel bewolking en perioden met regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestenwind Maxima rond 12 graden. 246e jaargang no. 297 'aterdag 13 december 2003 nummer 1,70 12° -p^r 1; r ZW7 Có.nroOi i£ G ruA': Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! van der Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com [nnr Wilko Voordouw )EN HAAG - De aanleg mi nieuwe natuur in Ne- leiland kost miljarden uro's meer dan verwacht. !»t 2018, als de Ecolo- ,jsche Hoofdstructuur EHS) van Nederland noet zijn afgerond, zal aan die natuur naar schat - ing minstens vijf miljard airo worden uitgegeven. Cat is ruim het dubbele van wat in 1990 werd ge- iinds 1990 hebben regering en larlement bijna jaarlijks extra rgld uitgetrokken voor de aan loop van grond voor de EHS. ïeigens wordt een centrale loekhouding van het project ijgehouden. Het ministerie van jaridbouw, Natuur en Voedsel- waliteit had weken nodig om lit te zoeken hoeveel geld tot ■is uitgegeven. DeEcologische Hoofdstructuur is het derde grote infrastructu rele project in Nederland waar- bijhetbudget grof worden over schreden. Dat gebeurde eerder albijdeBetuwelijn en de Hoge snelheidslijn. De kostenover- schrijding is het gevolg van sterk gestegen grondprijzen. Ramingen 190 werd besloten om >250.000 hectare extra natuur aanteleggen, waarvan 150.000 hectare zou moeten worden M aangekocht. De resterende Ex-president Azerbeidzjan overleden CLEVELAND - De voormalige [president van Azerbeidzjan, Alijev, is gisteren op tachtigjarige leeftijd in een zie kenhuis in het Amerikaanse Cleveland overleden. ex-staatshoofd kampte al ange tijd met hart- en nierpro- ilemen. Alijev, al sinds augus- usinde VS voor medische hulp choof eerder dit jaar zijn zoon raar voren om het roer over te ïemen in de Kaukasische repu- iliek. De 41-jarige Ilham Alijev ron de presidentsverkiezingen a oktober vervolgens met een verweldigen.de meerderheid. Vaarnemers repten van stem- lusfraude, intimidatie en onno- lig politiegeweid tegen opposi- ieleden. ANP/AFP 100.000 hectare moet door boe ren en andere landeigenaren als natuur worden beheerd. Uit onderzoek van de Geassoci eerde Pers Diensten (waarbij ook de PZC is aangesloten) blijkt dat bij de start van het grootschalige project nooit offi cieel is vastgelegd hoeveel het mocht kosten. Volgens ambte naren van het ministerie van Landbouw circuleerden intern wel ramingen van rond vijf mil jard gulden, maar dat bedrag is nooit in officiële stukken opge nomen. Toenmalig minister Braks zegt daar bewust voor te hebben ge kozen. „Ik denk dat veel Kamer leden afgehaakt zouden zijn als ze toen een besluit hadden moe ten nemen over het budget", al dus Braks. De Kamer heeft nooit naar een raming ge vraagd, zeggen toenmalige par lementariërs. „Het was gewoon noodzakelijk die nieuwe natuur te maken", zegt oud-PvdA-Ka- merlid Huys. Eén keer heeft een minister ge probeerd de kosten voor de na tuur drastisch te beperken. Dat was tijdens het kabinet-Balke nende 1, toen landbouwminis ter Veerman de aankoop van grond per direct stopte. Het tweede kabinet-Balkenende draaide dit niet alleen terug, maar trok 400 miljoen euro ex tra uit voor de EHS. Voor de pe- Advertentie Eenedelsteencollierof echt parelsnoer, van 15,- tot 1500,- nu met kerstkortingen! Bestuursleden van de Nederlandse Hei-vormde Kerk overleggen over de fusie in de Jacobikerk in Utrecht. door Henk van 't Klooster en Harmen van de Werf UTRECHT - Drie kerken gaan op 1 mei 2004 op in de Protestantse Kerk in Ne derland. De synodes van de Nederland se Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evange- lisch-Lutherse Kerk stemden gisteren in Utrecht in met de fusie tot de kerk, waartoe naar verwachting 2,5 miljoen Nederlanders zullen behoren. In de hervormde synode haalde het fusie- voorstel het op het nippertje. „De Protestantse Kerk in Nederland is een feit. Goddank", riep algemeen se cretaris dr. B. Plaisier van de Samen - op-Wegkerken na het voorlezen van de uitslag van de stemmingen in de drie sy nodes uit. Maar de hervormde predi kant R. van Kooten uit Soest treurde om de 'dood van mijn moederkerk'. D e leden van de drie synodes en veel an dere belangstellenden vierden de ver eniging 's avonds met een kerkdienst in de Domkerk. Koningin Beatrix, zelf lid van de Nederlandse Hervormde Kerk, minister Dormer van Justitie en onder anderen kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, waren daarbij aan wezig. Het Samen-op-Weg-proces, dat tot de kerkfusie leidde, heeft meer dan veertig jaar geduurd. Secretaris P. Vergunst van de behou dende Gereformeerde Bond in de NHK toonde zich na de hervormde synode vergadering beducht voor scheuringen. Als de meest radicale tegenstanders hun dreigement om niet mee te gaan met de fusiekerk waar maken, zullen er volgens hem aanzienlijke scheuren ont staan. Het synodebestuur deed gisteren nog een laatste poging de tegenstanders binnenboord te houden. Het voegde een voorstel toe aan het f usiebesluit waarin staat dat hervormde gemeenten die te gen de kerkfusie zijn, zich gebonden mogen weten aan de klassieke gerefor meerde belijdenisgeschriften. De syno de ging akkoord met het voorstel, maar de tegenstanders hadden al aangege ven dat onvoldoende te vinden. De her vormde synodevoorzitter ds. A. van dei- Plas riep alle hervormden op de eenheid te behouden. foto Olaf Kraak/ANP Secretaris L. Wüllschleger van de pro vinciale Samen op Weg-kerken in Zee land was nog verrast door de grote weerstand in de synode van de Neder lands Hervormde Kerk tegen de fusie. Of er veel bezwaarde gemeenten - in Zeeland met name op Tholen - zullen besluiten de kerk te verlaten, durfde hij niet te zeggen. „Ook tussen bezwaarde gemeenten bestaan grote verschillen. De voorzitter van het Comité tot Be houd van de Nederlands Hervormde Kerk heeft in elk geval al de oproep ge daan 'op uw plaats te blijven'." Een speciale contactcommissie is in het le ven geroepen om met de bezwaarde ge meenten te spreken. Wüllschleger: „We gaan een tijd van veel overleg tege moet." ANP Advertentie ur in Veere RUIMT OP Zie advertentie paqina 10 Advertentie Reynaert Audio Home Cinema - Hulst Betaal in tentlijnen 0% rente* v.b.: 2400,- 60 mnd. a 40,- I Plasma, LCD, TV, CD, DVD, Receivers, Versterkers, Luidsprekers J Jot25% korting* op 100 topmerken F. v. Waesberghestr. 16 info* 06-531523071 Advertentie Elke week in de zaterdagkrant door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Neder lands en Vlaams loodswezen willen gaan samenwerken en de beloodsingsvloot fors moderni seren. Nieuwe schepen van het swath-type, vergelijkbaar met de nieuwe catamaran-achtige veerschepen voor Vlissingen- Breskens, moeten eind 2007 in dienst komen. De Schelde in Vlissingen is in beeld als bouwer van de swaths. Vijf schepen willen de loods- diensten bestellen, die onder meer de oude loodsvaartuigen op de loodsposten op zee moeten vervangen. De loodsdiensten werken nu nog met twee loods posten waarvandaan loodsen naar zeeschepen worden ge bracht met jollen, kleine vaar tuigen. Dat gaat drastisch ver anderen. Uiteindelijk, eind 2007, blijft er slechts één cen trale loodspost over met een swath-moederschip. Zeelood- sen verblijven daar en worden in de toekomst met twee 25 me ter lange swath-vaartuigen naar zeeschepen vervoerd. Een derde swath van 25 meter moet als reserve gaan dienen. En één swath gaat functioneren als be voorradingsschip en als pendel schip voor de zeeloodsen die uit een haven naar het swath-moe derschip moeten. Met de investering in cle vloot is ongeveer tachtig miljoen euro gemoeid. Voorzitter G. van Rooij van het Nederlands Loodswezen in Vlissingen ver wacht dat in de tweede helft van LAREN - Op de leeftijd van 93 jaar is gisteren fotografe Eva Besnyö overleden. Zij overleed na een kort ziekbed in het Rosa Spier Huis in Laren, Woon en Werkcentrum voor oudere kunstenaars en weten schappers. De laatste jaren werkte Besnyö aan het op orde brengen van haar ar chiefZe heeft dat nog kunnen overdragen aan het FOAM, Fotomu seum in Amsterdam, dat ze eerder stichtte samen met fotograaf Paul Huf In 2003 volgde een overzichtstentoonstelling van haar belangrijk ste werken in het FOAM en twee maahden later in het Rosa Spier Huis. Dat was tevens haar laatste expositie. Besnyö verbleef ver scheidene malen langere tijd in Westkapelle en heeft ook foto's ge maakt van de Ramp van 1953. ANP pagina 4: fascinatie en verwondering Overvallers van tankstations wachten op een stil moment riode 2008-20018 werd ook al vast 250 miljoen euro per jaar gereserveerd. De kans is groot dat de totale kosten nog boven de vijf miljard euro zullen uitkomen. Tot dus ver is vooral de goedkoopste grond gekocht en moeten duur dere percelen rond de steden nog worden verworven. GPD 's-Heerenhoekers bouwen liefst hun eigen huis In Madrid kom j e niet toe aan nachtrust Nederland is op de EU-top in Brussel volkomen alleen komen te staan. De Nederlandse eis dat ook de grote EU-landen zich aan de begrotingsafspraken moeten houden, heeft zelfs de woede van de Duitse minister Eichel gewekt. Vanaf 2005 kunnen badgasten zich met een watertaxi langs de stranden tussen Renesse en Scharendijke laten verplaat sen. Dat is het plan van de Taxi Centrale Renesse. De water taxi moet een extra toeristische attractie en een (be taalde) aanvulling op het Transferiumvervoer wor den. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23,25 en 27; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W9, W11 en W13. door Barry van der Hooft DUBLIN - Het EK korte baan in Dublin kan niet meer stuk voor Annabel Kosten. De zwemster uit Breskens vestigde gisteren samen met Hinkelien Schreu- der, Chantal Groot en Marleen Veldhuis tot tweemaal toe een wereldrecord op de 4x50 meter vrij. Het viertal pakte goud in een tijd van 1.37,52. Na een wereldrecord in de series verbeterde het Oranje-kwartet die tijd gisteravond opnieuw. De eindstrijd verliep heel soe pel, mede doordat de overnames volgens Kosten vrij save verlie pen. Tijd om een feestje te bou wen had ze gisteravond niet. „Na de prijsuitreiking moesten we meteen met z'n vieren naar de dopingcontrole. Dat is ver plicht, anders wordt het wereld record niet erkend. Bij het eten hebben we wel nog even na zit ten genieten", vertelde Kosten gisteravond, pagina 19: Estafetteploeg verrast met goud Advertentie Advertentie discounted DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN-GOES zaterdag 13 DECEMBER 10-16 UUR HARD- SOFTWARE DIGITALE FOTO VIDEO PC-EN VIDEOGAMES DIREKTE VERKOOP INFO DEMO TESTEN REPAREREN Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 3e katern pagina 28 Advertentie Advertentie nu 30% korting op de najaars- en wintercollectie Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 4817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 wwwbogaers-jaguar.n 1 volgend jaar de bestelling kan worden geplaatst. Vlaamse en Nederlandse loodsen zijn al bij De Schelde in Vlissingen ge weest om de swath-veerboot te bekijken. „Maar", zegt Van Rooij, ,wij hebben ook contact met onder meer Duitse werven. De nieuwe opzet van de belood- sing, met één loodspost, moet de veiligheid en de doelmatigheid ten goede komen. De loodsdien sten verwachten op jaarbasis 12,4 miljoen euro te kunnen be sparen. Zo zijn er al met al 24 loodsen minder nodig. Via na tuurlijk verloop valt dit op te vangen tot eind 2007. In het hele Westerschelde-ge- bied en voor de Vlaamse kust kan worden volstaan met 445 loodsen, van wie ongeveer 150 Nederlandse. De Nederlandse en Vlaamse autoriteiten moeten nog hun goedkeuring verlenen aan de samenwerking en het moderni seringsplan. Advertentie Kerstbomen Gratis thuisbezorgd o Gratis Pokon kerstboomvoeding Advertentie Advertentie PARTNERS ECHJt MAKELAAR 0118 - 616617 "711688"555547» Zaterdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1