Over Samen Slapen PZC Tango met een Braziliaans smaakje VanKatoen: muzikaal doe het zelf donderdag 11 december 2003 De doe-het-zelvers van de Nedeiiandstalige rockmu ziek VanKatoen zijn weer aar dig aan het knutselen geweest: onder de titel Kabaal hebben de muzikanten een heuse dvd in elkaar weten te zetten, waarvoor kosten noch moeite gespaard zijn. Het gaat om de live-registratie van een concert in Mezz in Breda, aangevuld met opnames van een Twee Meter Sessie bij Jan Douwe Kroeske. •De groep bestaat inmiddels ruim tien jaar, maar heeft in de loop der tijd een flinke koers wijziging ingezet. Tegenwoor dig is er bijna sprake van Ne derlandstalige metal en dat is een heel verschil met de melo dieuze pop die in eerste instan tie aan de muze werd ontwor steld. Die verandering heeft de groep geen windeieren gelegd wat fans betx'eft, want VanKa toen beschikt op dit moment over een hondstrouwe aan hang, die de muzikanten het hele jaar van optreden naar optreden volgt en er elke keer weer een uitbundig feestje van maakt. Overigens wil zanger Bas Bar- nasconi niet spreken van een 'muzikale gedaantewisseling' die zijn groep de afgelopen ja ren heeft ondergaan. ,,We speelden in het begin feestmu ziek die varieerde van stevige rock tot ballads en dat kwam omdat de achtergrond van alle muzikanten zo verschillend was. Vroeger gingen we ervan uit dat alle leden aan hun trek ken moest komen en daarom speelden we van alles wat. Dat was onze oude politiek. Maar we hebben daarin nooit onze sterke kant kunnen vinden. We kregen altijd commentaar, want de mensen wilden ons in een hokje plaatsen en dat lukte op die manier niet." Toen er een breuk kwam met VanKatoens toenmalige pla tenmaatschappij besloten de muzikanten dat het tijd was om zich eens goed op de toe komst te bezinnen. Bas: ,,We hebben stuk voor stuk naar vo ren gebracht hoe we vonden dat de groep zou moeten klin ken en toen kwamen we op een definitie van ruige muziek met Nederlandse teksten." Sinds dien heeft VanKatoen zich ont wikkeld tot een band die je een kruising zou kunnen noemen tussen U2 en een modale met- alband. Omdat de muziek van de groep in geen enkel radio 'format' paste en ook platen maatschappijen er geen brood in zagen, besloot VanKatoen voortaan alles zelf te doen. Van het uitbrengen van albums tot het regelen van optredens. Bas: ,,We zijn vanaf dat moment gaan spelen, spélen en nog eens spelen. Soms verer bijna lege zalen, maar we zijn doorge gaan en nu gaat, het hartstikke goed." Harry de Jong VanKatoen speelt zaterdag in Podium 't Beest in Goes (21.00 uur). Een mens heeft behoefte aan duidelijkheid in het leven. Dan is het prettig dat er niet om de hete brei wordt heen gedraaid en er in één keer helderheid van zaken is. Het is een wens van Robbert Jan Proos, een jong cabaret talent van Zeeuwse afkomst. Met zijn nieuwste program ma Samen Slapen hoopt hij iets aan die duidelijkheid bij te dragen. Hij brengt de twee eerste optredens van dit nieuwe programma vrijdag en zaterdag in 's-Heer Hen drikskinderen. Daarmee lost hij een ooit ge dane belofte in: de première van mijn programma's zal ik al tijd in Zeeland geven. Proos bracht zijn jeugd door in 's-Heer Hendrikskinderen, raakte daar door de toneelhobby van zijn moeder al op jonge leeftijd ge fascineerd door theater en vertolkte zelf ook nog eens een gastrolletje bij de plaatselijke toneelvereniging. Al snel echter kwam zijn cabarettalent boven drijven. Hij was één van de verrassingen tijdens een Eenakterfestival van Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater en de vakjury adviseeerde hem tochvooral door te gaan'. Dat advies heeft hij ter harte genomen. Robbert Jan Proos heeft inmid dels zijn vijfde programma op de plank liggen. Zijn teksten zijn van eigen hand en zijn be langrijkste inspiratiebron is zijn eigen leven.,Ik ben tenslot te al 27 jaar en dan heb je al aar dig wat bagage, hoor", zegt hij bijna bloedserieus. Een lekker bekkende tekst is één ding, Robbert Jan Proos. maar een sterke performance is even belangrijk. Uitvergroting en overdrijving acht hij daarin zeer belangrijk. Zichzelf stevig op de hak nemen, gaat hem goed af, zo bewees hij in voorgaande programma's. Maar evengoed is hij in staat plotseling een poëti sche tekst of liedje ten gehore te brengen. Zo weet hij de toe schouwers steeds te blijven boeien. Proos woont al weer enkele ja ren in Hilversum. Aan de Hoge school voor de Kunsten aldaar volgde hij een opleiding in gra fische vormgeving. Hij heeft daar inmiddels zijn beroep van gemaakt, maar hij zou eigenlijk best fulltime cabaretier willen worden. Anderzijds is hij ook weer nuchter genoeg om te be seffen dat het binnen dat we- reldj e een j ungle is met een over dosis aan aanbod. Toch is hij heel aardig op weg een zekere bekendheid te verwerven als aankomend cabarettalent. Bij het Amsterdams Kleinkunst Festival vorig seizoen bereikte hij de halve finale. Dat maakt het nu al weer gemakkelijker zijn voorstelling in het landelijk kleine zalencircuit geplaatst te krijgen. In Samen Slapen schotelt hij foto Ton Kastermans zijn publiek een avond vol hu mor en entertainment voor. Ook laat hij de worsteling zien met de vraag of duidelijkheid het le ven er nou altij d wel prettiger op maakt. Soms volgt hij zelf liever zijn fantasie en bindt hij de strijd aan met de realiteit. Ali Pankow Samen Slapen is vrijdag en za terdag te zien in het Heer Hen drikshuis in 's-Heer Hendriks kinderen, aanvang 20.30 uur. Voor beide avonden is nog slechts een zeer beperkt aantal kaarten beschikbaar. In Brazilië dans je de samba. Het ritme van het carnaval is hét muzikale exportproduct van Brazilië. Toch schuilt daaronder een wereld aan stij len, ritmes en invloeden. Zo kent het land ook zijn eigen geweeklaag in de vorm van de chorinho. Quinteto Tango Ex- tremo laat zoals veel gezel schappen de chorinho meespe len en introduceert daarnaast iets dat in ieder geval nieuw klinkt: de Braziliaanse tango. Het is een merkwaardig sa mengesteld orkest: een klas siek opgeleide violiste met een liefde voor tango, een jazzpia niste die van Brazilië houdt, een klassiek geschoolde accor deonist met interesse in de Franse musette, een Belgische jazzbassist met een tangoverle den en een saxofonist die be kend is in de jazz, maar zich ook net op Indiase muziek heeft gestort. Het is onzin om te zeggen dat je al die 'roots' herkent in de muziek van Quinteto Tango Extremo, maar zeker is dat hier iets ontstaat dat er nog niet was. Het Nederlands/Belgische vijf tal laat zeker geen muziek ho ren die al 'af' is. Het is nog zoe ken. Zoals de presentatie eerst watr.schools en onwennig aan doet, zo klinken ook de arran gementen soms te bedacht. Het is laveren tussen jazz en klas siek, waarbij bandleidster Tanya Schaap wat stijfjes af steekt bij de lossere, improvi serende stijl van Ben van den Dungen (sopraansaxofoon) en bassist Luc van Gestel. De zoektocht naar iets nieuws wordt waarschijnlijk nog het best belichaamd door Hans van der Maas, die probeert op accordeon het karakteristieke geluid van de bandoneon te imiteren. Al zal imiteren niet echt zijn bedoeling zijn, in de composities van Astor Piazzol- la ontbreekt toch dat onbarm hartige, onverzettelijke geluid van de bandoneon. Pianiste Anna Elis de Jong draagt het meest bij aan de 'extreme' stijl die het kwintet in ieder geval in naam uit draagt. Ze strooit kwistig met tempowisselingen en neemt de andere vier geregeld op sleep touw. Inventief zijn ze zonder meer, deze zo verschillende muzikanten. Dick Laning Quinteto Tango Extremo brengt het programma El Silencio vrij dag in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland (20.30 uur). Violiste Tanya Schaap leidt Quinteto Tango Extremo. ANTWERPEN Boston Marriage Een theaterstuk over het Liefdesleven van twee dames naar David Mamet in een ver taling van Brick de Bois. vr. première en za. Raamthcater 20.00 uur Het lied der Vlaamse zonen Ofwel Darnenne, Goetsehalckx Co leg gen de boeken; monoloog, gebaseerd op de gelijknamige novelle van Bruno De Vuyst, die verhaalt over Hugo Caelens, die leeft in het Vlaanderen van halverwege de vori ge eeuw met zijn klasse- en taalstrijd en zijn nooit aflatende kruideniersmentali teit, gespeeld door Carry Goossens. vr. za. en wo. Raamthcater 20.00 uur Olijfje en haar moordenaars Komische thriller van John Patrick over gangsterbende die bij Olijfje intrekt, vr. za. en zo. Noordteater 20.30 uur Theaterstukken in het Fakkeltheater: Moeder Cent Malcontent, toneelstuk naar Ernest Claes, over de ultieme bedevaart naar Oostakker van Moeder Cent, een ba zige maar sociaalvoelende non, waarin zij afrekent, met verledenhet moderne leven en de H. maagd Maria, door Jenny Tanghe, zo. rode zaal 15.00 uur; Schaamstreken, voorstelling met een bizar verhaal over een one night-stand van een oude vrouw en een jonge man van de auteur Giuseppe Manfridi in een vertaling van Johan De Paepe door L^s Flamands, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; De Lifter, razend snelle monoloog door de grootmeester van de parafrase, Vitalski, do. vr. en zo. kel dertheater 20.30 uur; Gelukkig (nog eens) Nieuwjaar, stand-up comedy met het jaaroverzicht van 2003 door VZW 3 Pees, za. en wo. rode zaal 20.30 uur Kamikaze Comedy Improvisatietheater en stand-up comedy door Kamikaze Comedy, do. Arenberg- schouwburg 20.30 uur Santa. Wereldpremière van symfonisch kerstverhaal en kerstsprookje, waarin de kerstman centraal staat met dans, acroba tie, live-muziek door een symfonisch or kest en verteller Edwin Rutten. do. vr. za. zo. di. en wo. Stadsschouwburg 19.30 uur, za. zo. en wo. ook 15.00 uur Caals en Van Vooren Winterrevue. Amuse mentsprogramma met de liefde als cen traal thema, met bekende artiesten, een li ve orkest en show ballet en met Luc Caal- ens en Dirk Van Vooren. do. vr. di. en wo. Zaal Elckcrlyc 20.00 uur, za. 17.15 en 21.15 uur, zo. 14.00 en 18.00 uur Junge Hundc Festival. Project met nieuwe vormen van theater en dans. do. vr. en za. Monty 20.00 uur Voorstellingen in De Singel: Angel of Death, project met een video-installatie, waarin een saxofonist en een performer muzikaal en tekstueel in dialoog gaan met de beeldprojectie, waarop gedanst en ge sproken wordt door choreograaf William Forsythe, aan wie het stuk is opgedragen en die halfnaakt de Engel des doods ver tolkt, een produktie van Jan Fabre Troubleyn, do. vr. en za. 20.00 uur; Klas siek concert door het Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Valery Gergiev met werken van Sibelius en Strawinsky, do. 20.00 uur; Orthodoxe gezangen: archaï sche monofone Byzantijnse liederen, vroege polyfonie en hedendaags werk door Divna Ljubojevic en het koor Melodi uit Joegoslavië, za. 20.00 uur; Bach en Hoogdagen: Solennische Friedt und Freundes Konzert, werken van Praetorius door Collegium Vocale en Ricercar Con sort o.l.v. Philippe Pierlot, di. 20.00 uur; Theaterproject in het kader van Cluster 1 /Beeldend werk: Mas Distinguiadas, honderd distinguised pieces door de Spaanse danseres/performer La Ribot, wo. 20.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Ge zongen verhalen uit Niger door Jeliba, do. 20.30 uur; Tenbang Sundagezongen poë zie en klassieke zang uit een vergeten ko ninkrijk, uit West-Java door Ida Widawa- ti, vr. 20.30 uur; Momentitos de Locura, flamencovoorstelling met zang, dans en muziek door Maria del Mar Moreno Groep, za. 20.30 uur Voorstellingen in de Kon. Elisabethzaal: Zoo Classic 3: concert met werken van Prokofiev en Sjostakovitsj door DeFil- harmonie o.l.v. Dirk Brosse m.m.v. Philip pe Ivanov op piano, vr. 20.00 uur; Twee Russische geestverwanten, concert door DeFilharmonie o.l.v. Dirk Brosse, za. 15.00 uur; iccolo, Saxo en Co., kindercon cert met vertelster Gitte van Hoyweghen door DeFilharmonie o.l.v. Dirk Brosse, zo. 11.00 uur Hansel und Grelhel. Marchenspiel in een nieuwe productie van Engelbert Humper- dinck naar een sprookje van de gebroeders Grimm, do. za. en di. Vlaamse Opera 20.00 uur Voorstellingen in het Sportpaleis: In 't Midden, concert door Clouseau met de broers Koen en Kris Wauters, vr. za. ma. en di. 20.30 uur; Tura Gospel, megagospel- concert door Will Tura, zo. 15.00 uur Centraal-Europees. Lunchconcert met werken van Kodaly en Penderecki. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur Kerstconcert. Concert met Duitse kerst liederen en carols met koorleider Kurt Bikkembergs, organist Nico De Clerck en het koor van de Vlaamse Opera. wo. Sint- -Pauluskerk 20.00 uur GENT Achter 't Eten. Dramatische bewerking van een vergeelde briefwisseling tussen twee vrouwen over meegedragen gehei men, leven en dood; tekst Eric De Volder, muziek Dick van der Harst, gespeeld door Ineke Nijssen en Marijke Pinoy. do. Nieuwpoorttheater 20.30 uur Rap Battle 2003. Theaterconcert van Paul Pourveur, naar de huidige hip-hop cul tuur en rap met als thema zelf verwonding als overlevingsstrategie, do. vr. en za. Publiekstheater Area 20.30 Vleugels in Gent: 'T ijlland'. Theaterstuk naar het verhaal van Tijl Uilenspiegel, za. Publiekstheater Groot Huis 19.30 uur Concerten in de Handelsbeurs: Piano Ad ventures door Elisso Wirssaladze. do. 20.15 uur; Trilok Gurtu, za. 20.15 uur Voorstellingen in de De Bijloke: De Bijloke Contemporain: Alice in Won derland, concert met werk van Claude Coppens, wereldcreatie door Het Spectra Ensemble, Filip Rathé, Apsara en de Re- maix in De Bijloke Kapel, do. 20.00 uur; De Bijloke Symfonisch II, concert met werken van Tsjaikovski, Glière en Rye- landt door het Symfonieorkest van Vlaan deren o.l.v. David Angus m.m.v. Belmondo op harp, za. 20.00 uur Oh! What a Night. Discoshow, waarin wat komedie, romantiek en choreografie en bekende hits door 20 performers o.l.v. de Amerikaanse Kid Creole, di. en wo. Capitole 20.00 uur Madjid Khaladj Percussieconcert door groep uit Iran. di. Vooruit 20.00 uur Geletterde mensen Literaire avond met Jef Geeraerts m.m.v. Luc Devos en de cellisten Roel Dieltiens en Luc Dewez, onder productie van Behoud de Begeerte. di. Vlaamse Opera 20.00 uur A Ceremony of Carols. Koorconcert met Europese kerstcarols van Britten door het Vlaams Radio Koor o.l.v. Laszlo Heltay. wo. Vlaamse Opera 20.00 uur Counter Phrases. Muziektheater met een filmconcert in een hedendaagse uitvoe ring met 10 choreografieën van Anne Te resa de Keersmaecker vertolkt door Rosas en Ictus. vr. Vlaamse Opera 20.00 uur BRUGGE Reconstructing my Oncle. Humoristische theatervoorstelling met een hoog weten schapsgehalte door Victoria Paul Clark, do. en vr. Biekorl' 20.00 uur Vermist. Tragische komedie van Walter Van den Broeck met duidelijke verwijzin gen naar de Dutroux affaire, gespeeld door Het Gevolg in een regie van Ignace Cornellisen. di. Stadsschouwburg 20.00 uur, inleiding door dramaturg Alex Mallems, foyer 19.15 uur 2de Lichtkaarsenconcert. Concert door het Collegium Instrumentale Brugensis o.l.v. Patrick Peire met concertmeester Dirk Lippens en solist op fluit Philippe Benoit. do. Stadsschouwburg 20.00 uur Voices in Jazz. Jazzconcert door Hilde Vanhove, vocaliste, begeleidt door het Trio Jef Neve en Chantal Willie, vocaliste met het kwintet Quantize, vr. De Werf 20.30 uur Strauss Jr. Concert met ouvertures, wal sen en polka's van Johann Strauss jr. door Anima Eterna o.l.v. Jos van Immerseel. vr. Concertgebouw 20.00 uur ZATERDAG Woord Daad Kerstconcert ten bate van Woord Daad. Medewerking verlenen het Duivelands Mannenkoor, het chr telijk gemengd Eilandenkoor en het christelijk kinderkoor; daja. Voorts zijn er de instrumentalisten Nora van Leeuw» Zorn (hobo), Joanneke en Jacorine de Witte (harp), Nanette^ Dunk (dwarsfluit), Sjaak Berrevoets en Edith Radewalt (tip pet) en Peter Wildeman (piano). Het orgel wordt afwisselende speeld door Stephan Folmer en Martin Weststrate. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 19.30 uur Ajax uit Afrika Theatergroep DNA brengt muziektheater Ajax uit Afrika. De tekst is van Lydia Rood, de muziek van Sean Bergin. Ayaxola, een Zuid-Afrikaans voetbaltalent met de bijna; 'Ajax', is het een droom die werkelijkheid wordt wanneer! mag spelen voor het grote Ajax. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De laatste draak Duinart brengt de première van het sprookje De laatste draai Het verhaal gaat over Errin die op zoek is naar de laatste draai een poging de schaduwkoning te verjagen. De regie was ink' den van Peter Adriaanse. 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Adventsconcert Twee koren geven een adventsconcert. Het betreft het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje en het Ba; koor. Het Byzantijns Koor, onder leiding van Emilia Tabacht Li, brengt voor de pauze liederen uit de Russisch-orthod- kerkmuziek. Na de pauze worden Russische en Oekraïnseke liederen gezongen. Het Bachkoor, begeleid door een barok kest, zingt, onder leiding van Sietse van Wijgerden, twee cam tes van Bach. St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Leon van der Zanden Leon van der Zanden brengt zijn nieuwe programma Hoerejoa Tot nu toe is Leon vooral bekend als de coole, snelle jongenn de bruine zachte vacht en razend populair in zuid- en raidda Nederland, waar hij moeiteloos de schouwburgen vol trekt.0; in het stand-up-circuit is Leon veelgevraagd. De Mythe, Goes, 20.00 uur Gé Reinders Gé Reinders met zijn Limburgstalige muziekprogramma Vlegi Reinders is sinds enkele jaren populair van Limburg tot Fris land en van Amsterdam tot Rilland. De praatjes tussen deliedj gaan steeds meer op conferences lijken. Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Bram Vermeulen Bram Vermeulen brengt zijn programma Zonder Titel. Hij zingt uit eigen bundel. Een man aan de vleugel, met zijne taar of met zijn accordeon. En zingt zijn liederen. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Klucht Theatergroep De Kale brengt De Klucht van de Molenaar. Dit stuk van Bredero gaat het over Slimme Piet, een molenar aan de stadspoort, bij wie een mondaine vrouw uit Leiden,Té Jans, komt aankloppen om onderdak voor één nacht. Victoria Swaay regisseerde Vastert van Aardenne, Celia van den Boogt-, Marieke de Kruijf en Jéröme Reehuis. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Los Zand De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Los Zand. Zie vrijdag. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Kerstconcert Stichting Anthonie Keldermans Concerten met kerstconca. Het betreft een optreden van het Ensemble Con Piacere, datë- staat uit een vocaal quintet en een instrumentaal terzet (Ié blokfluit en gambaHet gezelschap zingt en speelt een muziks kerstverhaal, van de aankondiging van de geboorte, via de lo zang van de engelen en de herders naar Driekoningen. Het pn gramma bestaat hoofdzakelijk uit Nederlandse muziekuitc zestiende en zeventiende eeuw. Stadhuishal, Tholen, 20.15 uur Nilgün Yerli De cabaretière Nilgün Yerli brengt Held op Blote Voeten. Deze voorstelling is uitverkocht. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, neezusta Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de gelijknami ge tv-serie van Annie M. G. Schmidt en Harry BanninkDez voorstelling is uitverkocht. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Robbert Jan Proos Cabaretier Robbert Jan Proos speelt Samen Slapen. Zie vrijdag. Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.30 uur Cantorij De Koorstichting Cantorij der Basiliek met kerstconcert. Naast het koor wordt aan het concert meegewerkt door het blei fluitensemble Alma del Core, onder leiding van Marja Smet.- organist Jos Vogel. Het geheel staat onder leiding van dirige Anton de Kort. Basiliek, Hulst, 20.30 uur Van Katoen De enige echte, onafhankelijke Nederlandstalige rockband!) Katoen treedt op. Ze spelen metal-punky-hardpop. Hun nieuwe dvd-cd Kabaai net uit. Zij worden voorafgegaan door Erik, Jacco, Onnoenb mar, oftewel de lokale trots Flavour met hun stevige, doch mei dieuze gitaarock. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Jurbena Deze avond zullen Jurbena en de NO LF Jazzcrackers wisseks optreden. Het wordt een goed gevulde avond en het zal er swingen. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur The Bouncers The Bouncers vormen de opening van een ska-reggae-avond Als afsluiter treedt Luie Hond voor het voetlicht. Deze band: het noorden luidt door him relaxte energie, neologistischeir provisaties en kleurrijke presentaties een nieuwe episode in vo: de Nederlandse ska, reggae en rock. Luie Hond wil terug naar: roots. The Bouncers maken alzo'n tien jaar in bijna dezelfde bezette zelf geschreven liedjes. De acht Haarlemse koppen, en soS meer, spelen ska en rocksteady, om van daaruit te sjansen punk, funk, reggae en wat dies meer zij. Brogum, Zierikzee, 21.30 uur The Crüxshadows The Crüxshadows treden op tijdens Terra Gotha VII. De Amerikaanse band, die al eerder hier speelde, is op tours1 door Europa om hun nieuwe album Ethernaut te promoten, ft is de Belgische banc! Erato te horen, die speelt in de stijl van h Sisters of Mercy en Killing Joke. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Anastasia Safonova Anastasia Safonova brengt een pianorecital. Een bekende bij de muziekliefhebbers van CineConcertenJ trad vorig jaar op als begeleidster op de vleugel en werd uitgenodigd om een recital te geven. Zij brengt preludes vanw bussy en Rachmaninov en de sonate nr. 3 op 2 8 a-moll van Pr® fiev ten gehore Cinecity, Vlissingen, 11.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52