Strijd om geld en macht begint PZC PZC Politici ondermijnen vertrouwen in politie Belangrijkste Nederlanders Top in Brussel over Europese grondwet kan Unie verscheuren Tabaksblat moest code voor bonussen van topman wel aanpassen 11 december 1953 donderdag 11 december 2003 door Hetty van Rooij De duidelijkste waarschu wing kwam eind vorige week van Valérie Giscard d'Es- taing, oud-president van Frankrijk en architect van een moeizaam bevochten Europese ontwerp-grondwet. „Als de re geringsleiders een gammel com promis sluiten, nemen ze een groot risico. Een grondwet die niet deugt, kan ertoe leiden dat de Europese Unie op termijn uit elkaar valt." Met die boodschap in hun oren beginnen vijfentwintig rege ringsleiders morgen in Brussel aan een marathon-topconfei- tentie die, als alles volgens plan verloopt, de tekst van de eerste Europese grondwet moet ople veren. Het wordt een bikkel hard gevecht om geld en macht. Minister van Buitenlandse Za ken Ben Bot, een nieuwkomer in Den Haag maar een veteraan in Brussel, zei eerder deze week dat hij vijf schone overhemden meeneemt en er op rekent dat hij niet voor zondagmorgen vroeg weer buiten staat. Maar of er clan ook een Europese grondwet ligt? Bots Britse ambtgenoot Jack Straw heeft de onderhandelin gen vergeleken met de kubus van Rubick, het draaipuzzeltje dat pas voltooid is wanneer alle zes zijden van de kubus in orde zijn. Als er nog ergens een fout zit, moet alles weer overhoop en dat geldt ook voor de Europese grondwet. Alles hangt met alles samen en de lidstaten zijn op al le mogelijke manieren verdeeld: groot tegen klein, noord tegen zuid, arm tegen rijk, neutrale landen tegenover Navo-leden en nieuwkomers tegen EU-lan- den die al een halve eeuw lid zijn. Voetbaltermen Wie het in voetbaltermen wil definiëren, komt uit op cle wed strijden Spanje-Polen en Frankrijk-Duitsland. Spanje en Polen steken de vlag uit wan neer zij er tijdens de topconfe rentie in slagen om de stemmenweging in de Europese ministerraad te behouden die in 2000 tijdens de top in Nice is af gesproken. Beide landen ver overden daar veel meer macht clan waar ze gezien hun inwo nertal recht op hebben, en voe ren een gevecht op leven en dood om die positie te behou den. Voor Duitsland is het feest wan neer de uiterst ingewikkelde af spraken uit Nice worden ver vangen door het eenvoudige voorstel uit cle tekst van Giscard d'Estaing, waarin het inwoner tal van een land doorslaggevend is. De Fransen staan plichtsge trouw aan de kant van hun Duitse vrienden, maar naarma te het uur van de waarheid na dert, zingen steeds meer landen de lof van het kreupele verdrag van Nice. De Britse minister Straw kwam zelfs met het idee om een besluit over de stem menweging naar 2009 of 2010 te verschuiven. „Er is een sfeer ge groeid van: 'laten we in hemels naam een overeenkomst sluiten, desnoods maar op basis van 'Ni ce'. De Duitsers zullen daar in het komende weekeinde vol doende kracht tegen moeten mobiliseren", analyseert een di plomaat. Veto Tot voor kort zat Nederland in de comfortabele positie dat het niet zo veel te wensen had. Het zag er immers naar uit dat er geen enorme belangen op het spel stonden, behalve dat Ne derland in de grondwet het ve torecht op de meerjarenbegro ting wil behouden, om te voorkomen dat de bijdrage aan de Europese Unie de pan uit rijst. Maar toen braken Frank rijk en Duitsland met de strenge begrotingsregels die de euro be schermen (het stabiliteitspact). Dat was zeer tegen de zin van minister van Financiën Gerrit Zalm. Daarom begon Neder land plotseling hoog spel te spe len. In de Europese grondwet, zo verlangt het Nederlandse kabi net, moeten garanties komen waardoor EU-landen in de toe komst hem eigen spelregels niet meer straffeloos kunnen over treden. Veel steun kwam er niet, en het is onduidelijk waartoe de Ne derlandse ramkoers zal leiden. Maar de hoge toon uit Den Haag heeft wel een bescheiden succes opgeleverd. In een compromis voorstel dat Italië dinsdag op tafel legde, staat plots de moge lijkheid dat landen met een te hoog begrotingstekort voor het Europese Hof kunnen worden gedaagd. En dat is een garantie waar Nederland om heeft ge vraagd. Grillig Een bijzonder onzekere factor is het grillige voorzitterschap van Silvio Berlusconi, die nauwe lijks in de belangen van Europa, maar vooral in die van Italië en die van zichzelf is geïnteres seerd. „Het interesseert de Itali anen niets hoe een akkoord er uit ziet, als er maar een overeen komst wordt gesloten", zo ver klaart een diplomaat die nauw bij de onderhandelingen be trokken is. Premier Berlusconi wil de ge schiedenis in als de architect van de eerste Europese grond wet. Maar hij wordt geconfron teerd met een even banaal als praktisch obstakel: er is geen échte noodzaak om in het ko mend weekeinde een akkoord te bereiken. De tijdsdruk ont breekt dus. Als het nu niet lukt, zijn er nog een paar maanden om onder Iers EU-voorzitter- schap de onderhandelingen af te ronden. En aangezien er moeiteloos regeringsleiders te vinden zijn die liever niet willen dat de Italiaanse premier met de eer gaat strijken, kan de afwe zigheid van een tikkende klok wel eens bepalend zijn voor de afloop van de top. GPD Silvio Berlusconi hoopt de ge schiedenis in te gaan als de ar chitect van de eerste Europese grondwet. Er zijn evenwel di verse regeringsleiders die liever niet willen dat de Italiaanse premier met de eer gaat strijken. Dat kan wel eens bepalend zijn voor de afloop van de top in Brussel. foto Gabriel Bouys/AFP door Miranda Megens Ondernemers, commissa rissen, bestuurders en aandeelhouders konden van juli tot begin september rea geren op de code voor goed bedrijfsbestuur. In totaal kreeg de commissie Tabaks blat 257 reacties. Tabaksblat heeft altijd gezegd dat de in spraakronde weinig inhou delijke aanpassingen zou op leveren. Toch moest hij op het punt van debonussen zijn co de aanpassen. Tabaksblat is oud-topman van Unilever en werd een jaar geleden door minister Zalm aangesteld als voorzit ter van de commissie behoor- lijk ondernemingsbestuur. Met een brede vertegenwoor diging van alle belangheb benden was de commissie slim samengesteld. Door ver volgens iedereen te laten meepraten, wordt de code ook breed gedragen, was de gedachte. Eergisteren pre senteerde Tabaksblat de de finitieve code. De bepalingen over de belo ningen stonden speciaal in de belangstelling. Om het ver trouwen in het bedrijfsleven te herstellen, moest er een einde komen aan het graaien door de top en de code moest daarin voorzien. Tabaksblat stelde voor dat de bonussen niet meer dan 50 procent van het totale salaris zouden mo gen bedragen. Dat leverde veel reacties op. „We hebben heel veel discus sies en bijeenkomsten ge had", legt Tabaksblat uit. „Ook met specialisten op be- loningsgebied. Zij zeiden: je loopt internationaal uit de pas met die 50-regel en het werkt niet in de praktijk. Omdat beleggers, politici en bedrijven er het zelfde over dachten, hebben we de regel aangepast. Bedrijven moe ten trouwens wel motiveren waarom ze de verhouding variabele en vaste beloning vaststellenVertel wat j e doet en de aandeelhouder zalhE oordeel vellen." Tabaksblai zegt dat hij niet gebogens voor druk, maar heeft luisterdnaar kritiek. Ookcc het punt van beleggen vo-r bestuurders en commissaik sen zwakte hij de code af. Op andere cruciale puntg heeft Tabaksblat zijn hooli recht gehouden. Maxima:' vijf commissariaten perpen soon, opties worden alleen toegekend bij prestatieerité ria en aandeelhouders stem men vooraf over de belong van bestuurders. Of de code de mentaliteit de bedrijfstop echt vemi- i dert, is nog afwachten. Ds vraag is wie de mazen in 4 code ontdekt en daar creatie mee om weet te gaan. Decoè geeft aandeelhouders engr& te institutionele beleggen wel meer houvast om del», drijven die er niet aan vol doen mee om de oren te slaan Toch' moeten aandeelhoa- ders in de toekomst veel mee hun tanden laten zien o: aandeelhoudersvergaderin gen en van hun stemrechtge- bruik maken. Wat dat betreft staat actie: meepraten van institutionele beleggers nog in de kinder schoenen. Op de aandeel houdersvergadering Ahold stemden de pensioen- fondsen ABP en PGGM nor voor een mega-salaris e vertrekbonus van topman Moberg. Dagen daarna maanden zij de Ahold-top het salaris in te dammen. Eet beetje laat, maar beter laai dan nooit. Tabaksblat is wel bezorgd over de geringe deelnam- van aandeelhouders aan 4 besluitvorming op aandeel houdersvergaderingen. Ia Gi-oot-Brittannië is de deel name van aandeelhoudersir een aantal jaren van 38 naar 55 procent gegaan. „Dat moet bij ons ook omhoog', vindt Tabaksblat. Ook ie kleine aandeelhouders me ten actiever worden. Cre- aal volgens Tabaksblat. GFc door Marloes de Koning De eenzijdige nadruk op straffen on dermijnt het vertrouwen in politie en justitie. Dat zal ex-toe leiden dat bur gers steeds meer het recht in eigen hand nemen. Dat zegt hoogleraar rechtspsy chologie Peter van Koppen. „Op het punt van criminaliteitsbestrijding wordt het land bestuurd door onkundi ge mensen." Van Koppen vindt dat veel meer na druk moet worden gelegd op preventie. Hij hekelt de politiek, die doet alsof cri minaliteit kan woi-den bestreden met prestatiecontracten en extra blauw op straat. Dat is een illusie, zegt Van Kop- pen, hoogleraaj: ,in Leiden en vanaf vandaag ook in Amsterdam. Door de vei-wachting te scheppen dat het meer zichtbaar blauw helpt, zullen mensen woi-den teleurgesteld. „Het vertrou wen van burgers in justitie neemt dan af, in plaats van toe." Die ontwikkeling kan ertoe leiden dat burgers het strafr fen van criminelen zelf wel even rege len, zoals twee medewerkers van Albert Heijn in Amstei-dam met een winkeldief deden. Onlangs sloot minister Remkes van Binnenlandse Zaken px-estatiecontrac- ten af met de verschillende politie korpsen. Ze moeten jaarlijks een minimum aantal zaken aandragen en boetes uitschrijven. Een onzalig plan, Peter van Koppen gelooft er niets van dat de criminaliteit afneemt wanneer er meer blauw op straat verschijnt. foto Cees Zorn/GPD oordeelt Van Koppen. „Als het aantal bonnetjes stijgt, betekent dat niet dat de criminaliteit vermindert." Het grotere aantal zaken zet de toch al overbelaste rechters nog meer onder druk. „Rechters moeten steeds effici ënter werken. Een overval in tien mi nuten, een moordzaak in een uur. Daar door neemt de kans op fouten toe. Dat zie je bijvoorbeeld bij de Puttense moordzaak. Ook wordt tijdens het pro ces minder naar de procespartijen ge- luistei'd. Als iemand niet gehoord is, heeft hij meer moeite een vonnis te aan vaarden." De mogelijkheid om aangifte te doen via internet zal de positie van politie en justitie nog meer bemoeilijken. „Dat leidt tot meer aangiften. Mensen geven zaken aan waai-van ze weten dat politie ze tóch niet op kan lossen, zoals fietsen diefstallen. Dat leidt tot een lager op lossingspercentage van de poli tie en tot gesprekken rond de kroegtafel waarin wordt gezegd: 'Als de politie dit al niet kan...'." Politiestaat De beoogde uitbreiding van de politie met vierduizend agenten helpt volgens Van Koppen niet.Extra politie helpt pas als je op elke straathoek politie zet. Dan creëer je een politiestaat, waarbij de ene helft van de burgers de andere helft controleert." Het i-epressieve beleid van het huidige kabinet wei-kt volgens Van Koppen averechts. „Strafrecht is het sluitstuk van de keten, niet het begin." Oplossin gen liggen volgens de rechtspsycholoog bij pi-eventie en vroeg ingrijpen. Hij is enthousiast over het project Justitie in de Buurt, waar nu op bezuinigd wordt. „Actief optreden in probleemgezinnen werkt. Als je één jongetje uit een gezin vaker oppakt, kijk dan ook eens naar zijn broertjes. En als uit één straat veel probleemjongeren komen, pak dan de hele straat gericht aan. Maar dit klinkt in deze tijd als een boodschap uit de softe jaren zestig." GPD Begin december publiceei"- den de GPD-kranten de re sultaten van een onderzoek dat zij hadden laten houden naar het antwoord op de vraag wie de Nederlanders beschouwen als de belangi-ijkste Nedei-lander aller tijden. Het onderzoek werd gehouden naar aanleiding van de verkiezing van de belang rijkste Duitser en Engelsman a lier tij den door tele visieki j kers in Duitsland en Engeland. In Duitsland weid de competitie gewonnen door Adenauer, de eerste naooxdogse bondskanse lier en in Engeland door Chur chill. In Nederland won Willem van Oi-anje, de vader des vadei'- lands, met afstand. Na Willem van Oranje kwamen, in volgor de van belangi-ijkheid, Willem Di-ees, Pim Fortuyn, Piet Hein, Rembrandt, Michiel de Ruyter, koningin Wilhelnxina, Joop den Uyl, Erasmus, Joseph Luns, Jo- han Cx-uijffVincent van Gogh, prins Bern hard, Johan Rudolf Thorbecke, Wim Kok, Aletta Ja cobs en Kaï'el de Grote. Met de eerste plaats van Willem van Oranje kan naar mijn me ning iedereen vrede hebben. De rest van het li jstje getuigt vooral van de totale historische onkun de van de gemiddelde Neder lander Niet alleen staan erop de lijst veel te veel Nederlanders uit het recente verleden, er staan ook tal van personen op die niets te zoeken hebben op een lijst van de belangrijkste Nederlanders aller tijden. Laten we de lijst eens aan een nader onderzoek onderwei-pen. Willem Drees was een verdien stelijke minister-president, maar zeker niet de op een na be langi-ijkste Nederlander aller tijden. Hij wei-d vooral ge noemd, omdat hij voor heel wat oudere Nederlanders de popu lairste politicus in hun hei'inne- ring is. Drees is naar mijn me ning niet eens de belangrijkste Nederlandse minister-presi dent sinds de invoering van de parlementaire democratie. Dat betekent dat hij de toptien van belangrijkste Nederlandex-s al ler tijden lang niet haalt. De derde plaats van Pim For tuyn is vooral lachwekkend. Fortuyn valt te vergelijken met andere onverwachte nieuwko mers in de Nederlandse politiek als M.W.F. Treub en Hans van Miei-lo. Zulke figuren vertolken tijdelijk het ongenoegen van bepaalde groepen kiezers, maar hebben geen onuitwisbare invloed gehad op de histori sche ontwikkeling van de natie. De vierde plaats van Piet Hein valt slechts te verklaren door zijn aanwezigheid in een oud, maar nog steeds populair lied. Van grote historische importan tie is Piet Hein in het geheel niet. Over een mogelijke plaats van Rembrandt in de toptien valt op zijn minst te twisten. De Ruyter was een bekwaam admiraal, maar de Nederlandse Republiek had meerdere bekwame admi raals en die hebben geen van al len recht op een plaats onder de tien belangrijkste Nederlan- ders. Wilhelmina's macht was be perkt en als in haar plaats ie mand anders Nederlands staatshoofd was geweest was de Nederlandse geschiedenis niet anders vei-lopen. Den Uyl, Luns en Ci'uijff hebben op de lijst niets te zoeken, ook al is Cruijff op dit moment de beroemdste Nederlander van de wereld. De roem van sportlieden is sterk tij dgebonden en hun historische invloed valt te verwaarlozen. Erasmus daarentegen maakt een goede kans, omdat hij zowel in eigen tijd als in de volgende eeuwen aanzienlijke invloed heeft uitgeoefend, al was dat voornamelijk op intellectuelen. Dan de laatste zes personen. Karei de Grote was geen Neder- lander, om de simpele reden dat zoiets als Nederland in zijn tijd nog niet bestond. Prins Bern- hard is een charmante schertsfi guur zonder enig historisch belang, Wim Kok was een routi neuze minister-president, Alet ta Jacobs is interessant, maar niet van werkelijk belang, Van Gogh zou eventueel op de lijst kunnen en Thorbecke, de con- structeur van de grondwet van 1848, hoort zonder twijfel tot de toptien van belangrijkste Ne derlanders aller tijden. Wie moeten er dan eigenlijk wel woiden gerekend tot de belang rijkste Nederlanders aller tij den? Ik zal slechts suggesties doen, omdat ik eigenlijk niet ge loof dat het mogelijk is een nauwkeurige en niet-arbitraire volgorde op een lijstje vast te stellen. Hoewel ik niets met de Oranjes heb, denk ik toch dat ook Prins Maurits en Prins Fredei-ik Hen- di'ik vermeld moeten worden, omdat zij de jonge republiek mi litair bekwaam terzijde hebben gestaan. Dat betekent onver mijdelijk dat Johan van Olden- barnevelt, jai-enlang de politie ke leider van de jonge republiek ook tot de belangrijkste Neder landers moet worden gerekend. Er valt over te twisten wie gro tere verdiensten had voor de re publiek, Van Oldenbarnevelt of Johan de Witt, maar dat de laat ste een briljante figuur was, en niet alleen als politicus, is voor geen twijfel vatbaar. Willem III, de Nederlandse stadhouder die koning van Engeland werd, mag ook niet ontbreken. Opvallend op het rare lijstje van de gemiddelde Nederlanders is de afwezigheid van weten schappelijke onderzoekers en uitvinders. Hugo de Groot, Christiaen Huygens en Bene- dictus Spinoza wai'en van totaal ander formaat dan Fortuyn of Piet Hein. De ruimte ontbreekt voor een verdei-e opsomming, maar laten Van Hoogendox-p, Willem I, Multatuli, en Abraham Kuyper hier in ieder geval genoemd zijn! Zou er niet toch eens wat meer aandacht aan het geschie denisonderwijs moeten worden gegeven? GPD RATTEN - Er zijn in Neder land evenveel ratten als men sen. Elke rat veroorzaakt per dag voor een cent schade. Ge rekend over een jaar is dat 33 miljoen gulden. In Zeeland zijn onder meer in Kruining'en en Goes grote kolonies ratten aangetroffen. Bij de laatste rattencampagne deden slechts 53 van de 101 Zeeuwse ge meenten mee. MEISJESWERK - De staats- secretai'is voor sociale zaken heeft voorgesteld bedrijfsar- beid voor 14-jarige meisjes te verbieden. Het verbod zal niet gelden voor werk in het huis houden of in de landbouw. Aangezien het aantal meisjes dat op 14"-jarige leeftijd int onderneming gaat welkenbf trekkelijk klein is, wordt» i wacht dat het bestaande as- j tal scholen voldoende isoiÉ j meisjes op te vangen. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzo.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceplgirobelaling geldt een Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax (0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Slationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113) 315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BVis een onderdeel van het Wegener-conceffl.l uaan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besta nd dal wordt gebruik! vojj* ze(abonnementcn)administratiecnom u te (laten) infofmeab over voor u relevante dUM»* producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk nu-id»* PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda. Behoort tot LjUEgEflBr per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoor/ zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (k!eint|«s Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverleren ra Dei* WERKTUIGEN - De b& "bouw op Schouwen-Duitr land heeft! gisteren een ding landbouwwerktuigen fe ontvangst genomen op hel H:- venplein in Zierikzee. In totaal gaat het om 34 mach v; nes inet een waarde van 90.08 gulden. De werktuigen zijn een ge v; schenk van het Zweedse D eense Rode Kruis aan de ge v< dupeerden van de water: te noodramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4