CSM-terrein wordt bedrijvenpark Gimbrère Komst skatebaan IJzendijke ligt in handen van de ouders UITVERKOOP 1 30% KORTING EXTI RA fERLAAGDE PRIJZEN ,wt Mensenrechten vaag begrip voor asielzoekerskinderen 13 Ontwikkeling kost gemeente Terneuzen geen geld Graaf Janfeest vreest voor toekomst door verschuiving festivals Te hoge vrachtwagens vernielen kerstlampjes r gsus - Diesel - Replay n Dealer van: G-Star VERBOUWINGSOPRUIMING NU Op de totale wintercollectie De Pantalon Pall Mali - DKNY zeeuwse almanak Eigentijds Verdachte dief in Amersfoort gearresteerd Baarends Schadeteam yTnë NU UITVERKOOP ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 11 december 2003 door Eugène Verstraeten WESTDORPE - De Stichting Graaf Jansfeesten in West- dorpe is boos op de organisa tie van de festivals Dance en Rock Around The Bridge in Sas van Gent, omdat de festi vals zonder overleg zijn ver plaatst. Omdat de festivals nu op de zelfde datum worden gehou den als de naburige Graaf- jansf eesten, vreest de Stichting voor een financiële strop. De Sasse festivals stonden aanvankelijk gepland voor vrijdag 18 en zaterdag 19 juni 2004. Op die zaterdag speelt het Nederlands elftal echter de tweede groepswedstrijd op het Europees kampioen schap voetbal in Portugal. De organisatie van Dance en Rock Around The Bridge heeft daarom besloten de fes tivals een week te vervroe gen, naar 11 en 12 juni. „Maar daarmee rijden ze ons geweldig in de wielen", zegt voorzitter P. van Gimst van de Stichting GraafJansfees- ten. „Want in datzelfde weekeind zitten wij ook met onze activiteiten. Wij vinden het nogal onbeschoft dat dit zonder enige vorm van over leg gebeurd is." Volgens organisator J. Vinke van de Sasse festivals is dat echter niet bewust gebeurd. „Ik heb bij de gemeente geïn formeerd en daar was in dat weekeind alleen het dorps feest in Zaamslag bekend. Bovendien denk ik dat wij een heel ander publiek trek ken als de Graaf Jansfees ten." „Het lijkt me sterk dat ze dat niet weten", reageert Van Gimst. „Wij zitten al twintig jaar op deze datum. Wij een ander publiek? Nee, dat klopt niet. Voor de vrijdag avond hebben wij met Jonge ren Plasa afgesproken een muzikale activiteit voor de jeugd te organiseren. Maar dan is er nu dus ook Dance Around The Bridge. Voor de zaterdagavond zijn we ge wend af te sluiten met een rockband. Maar nu is daar ook het Sasse popfestival." Doodsteek Van Gimst wijst er op dat de financiële nood de stichting tot aan de lippen is gestegen. „We hadden gehoopt op ex tra subsidie van de gemeente. Dat is niet gelukt. Dus als dit doorgaat kan het wel eens onze doodsteek worden." De stichting wil met de orga nisatie van de muziekfesti vals overleg over een moge lijke oplossing. Vinke blijft van mening dat beide activi teiten elkaar niet bijten, maar zegt dat overleg best te willen. Hij geeft echter al aan dat het opnieuw schuiven met da tums een moeilijke zaak wordt. „Stel dat het Neder lands elftal verder komt, dan is het een week later weer voetbal. Bovendien zijn er dan ook Havenfeesten in Ter neuzen. Dus dat is geen op tie." Het muziekevenement nog eerder houden kan volgens Vinke ook niet. „Dat krijgen we organisatorisch niet rond. Voor die ene keer moet dat toch samen kunnen", vindt hij. „Het zou betekenen datje in Zeeuws-Vlaanderen hele maal niks meer kunt doen. Er is namelijk altijd wel ergens iets te doen." Als er al sprake is van elkaar in de wielen rijden denkt Vinke dat de muziekfestivals daar eerder last van hebben. „Maar", denk ik dan, „we ra ken liever honderd man k wij t aan de Graaf Jansfeesten dan vijfhonderd man aan de voetbalwedstrijd. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Lampjes van de nieuwe feestverlichting in de Terneuzense Nieuwstraat wor den regelmatig kapotgereden door te hoge vrachtwagens. Nadat vorige week vrijdag een aantal speciale kerstlampjes aan barrels was gereden, werd de verlichtingsdraad iets hoger gehangen. „Maar blijkbaar nog niet hoog genoeg", constateerde coördinator A. Stoffels van Co ördinatie en Management giste ren enigszins zuur, nadat hij op nieuw een melding kreeg van stukgereden lampjes. Stoffels benadrukt dat de mees te lampjes in de Nieuwstraht voldoende hoog hangen. Maar zelfs op plaatsen waar geen ver keersdrempel ligt, aan het begin van de straat en ter hoogte van het kantoor van PIBLW-reïnte- gratie bijvoorbeeld, sneuvelden een aantal peertjes. Stoffels beloofde dat de be dreigde verlichtingsdraden zo strak mogelijk worden getrok ken om nieuwe problemen te voorkomen. De coördinator meldde ook dat de feestelijke il luminaties van de Nieuwstraat en de Korte Kerkstraat nog eens 'tegen het licht' moeten worden gehouden. „We hebben de speci ale kerstelementen, de zoge naamde 'vallende sterren', weggehaald, omdat ze te laag hingen. Voor volgend jaar moet daar een oplossing voor komen. Bovendien moet het aan- en uit schakelen van de verlichting via een centraal kastje plaatsvin den, het als tegenwoordig in de Noordstraat. Het is natuurlijk geen gezicht dat er twee stren gen lampjes branden in de Korte Kerkstraat, terwijl de rest van de verlichting overdag uit is." (Advertentie) (ook diverse jeans) Vw w J St. Jacobspassage 26 Vlissingen Alle zondagen in december open 13.00-17.00 uur j Over het begrip 'arm' ging het tijdens de Nederlandse taalles op die Zierikzeese ba sisschool. De onderwijzer vroeg zijn klasje wat er zo al bekend was over dat woord en op welke manier je kunt aanduiden dat iemand heel erg arm is. „Straatarm", antwoordde Claudia. „Prima." „Zo arm als een kerkrat", zei Sybren. „Ook heel goed." Waarna Tonie met een mo derne afmaker kwam: „Vetarm." TERNEUZEN - De politie heeft maandag op straat in Amers foort een 23-jarige zwerver ge arresteerd op verdenking van het plegen van een aantal inbra ken in Westdorpe. Volgens het Woninginbraken- team van de politie in Zeeuws- Vlaanderen was de inbreker overal in het land actief. Hij wordt verdacht van het plegen van inbraken in Westdorpe, tus sen 1 en 2 december dit jaar. Van afdeling economische zaken de inbraken zijn geen goederen 01 13 2496 17 teruggevonden. De politie heeft t Je Jg de zaak nog in onderzoek. Advertentie IANGE DELFT 16 MIDDELBURG Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Zichtbaar aanwezig op De Poel II: unavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenuj Rucula-salade en Maiskipfilet of Gevulde courgette (vegetarisch) en Winterijs 11,50 9,00 vegetarisch me^) zaterdag 13 december 15.00-16.30 uur Finito! Fresh, Fruity Tasteful exposities schilderijen [Hans Heeren aquarellen bekijk ook onze website vnvw.drukkeriimiddelburg.nl 1KF-RY 'lWnkffflEglBffilBeeld &CGeluid Voor mannon en vrouwen The image you like! I Pottenmarkt 13, Middelburg i Telefoon 01 18 - 640773 jinnr Harold de Puysseleijr in de vestiging van bedrijvig- ■-heid. SAS VAN GENT - De gemeente In het ruim negen hectare grote lerneuzen gaat in overleg met gebied moet bijvoorbeeld een projectontwikkelaar Hillgate dealer van een gerenommeerd Properties uit Wassenaar de automerk zich kunnen vestigen, haalbaarheid onderzoeken van maar ook een hoveniersbedrijf een multifunctioneel bedrijven- of tuincentrum. Bedrijfjes als terrein op de plaats waar vroe- een naaiatelier, broodfabriek, «er de suikerfabriek CSM in Sas schoenfabriek, houtzagerij of van Gent gevestigd was. De Sas- andere ambachtelijke bedrijven se Poort, zoals het project is ge- zijn er eveneens welkom. Star- doopt, moet onderdak bieden tende ondernemers kunnen er aan milieuvriendelijke kleine hun zaak opbouwen vanuit het en middelgrote bedrijven, aldus directeur J. Bakker van Hillgate Volgens Bakker is er uit het be- CJ M. lrijfsleven al belangstelling ge hoond voor vestiging op De Sas se Poort, maar moet zijn bedrijf er eerst helemaal uit zijn met de gemeente en de provincie, voor de daadwerkelijke invulling vanhet terrein gestalte kan krij gen. Het huidige bestemmings plan voor het terrein voorziet al bedrijfsverzamelgebouw dat voorzien is op het terrein aan de rand van Sas van Gent. De naam De Sasse Poort is een variant op de Zeeuwse Poort, de werknaam van het plan voor de bouw van een fabriekswinkel complex (factory outlet centre) op het terrein van de vroegere suikerfabriek. Het outletcenter moest Sas een nieuwe economi sche impuls geven, maar mocht er van de provincie Zeeland niet komen. Op zoek naar vervanging voor dit project, is het plan ontstaan om van het CSM-terrein een kwalitatief hoogwaardig be drijventerrein te maken. Het terrein is opgedeeld in ver schillende blokken: zo is het de bedoeling dat zich in de strook die grenst aan de Westkade de tailhandel vestigt, terwijl op het gedeelte dat grenst aan het woongebied ruimte wordt ge maakt voor de bouw van zoge noemde werkpraktijkwonin gen. Dat zijn huizen waarin of waarbij bedrijfsruimte wordt gerealiseerd. De publiekstrekker in de vorm van een autoshowroom of tuin centrum moet zich op de zicht- locatie aan de Westkade kunnen vestigen. Het plan is volgens Bakker tij dens een presentatie aan de ge meente positief onthaald. De gemeente moet nog wel instem men met de wijziging van het bestemmingsplan waar het de vestiging van de showroom aan de Westkade en de praktij kwo- ningen betreft. In tegenstelling tot eerdere plannen voor het CSM-terrein is afgesproken, dat de gemeente geen geld in het project hoeft te stoppen. Hillgate hoopt in de loop van volgend jaar van start te kunnen gaan met de inrichting van het terrein. De bedoeling is de Sasse Poort fasegewijs op te bouwen, gespreid over een periode van zes tot zeven jaar. Advertentie Mensenrechten is voor de Zuiddorpse asielzoekerskinderen Gor, Timor, Thea, Fahim en Nagel (vlnr) een even abstract begrip als voor andere kinderen. foto Camile Schelstraete uit Joegoslavië, Nagel (11) uit Angola en Gor (11) uit Armenië. Allen wonen al meerdere jaren in Nederland, waarvan enkele maanden tot al bijna vijf jaar in De Lindenhof. Thea („ik weet niet precies uit welk deel van Joegoslavië ik kom") ontvluchtte met haar ou ders haar geboorteland vanwe ge de oorlog die het land ver scheurde. Ook voor Fahim en zijn vriendje Timor was de oor logssituatie in Afghanistan zo bedreigend dat ze er niet kon den blijven. Nagel verliet Ango la nadat zijn vader was ver moord. Zijn overgebleven familie was bang dat hetzelfde lot ook hen zou treffen. Alleen de Armeense Gor haalt zijn schouders op als hem wordt ge vraagd waarom hij en zijn fami lie naar Nederland zijn geko men. „Ik heb geen idee." Wat hen is overkomen in hun ge boorteland, wat ze hebben ge zien aan misstanden, zeggen ze zich geen van allen te kunnen herinneren. Leuke dingen wel (Fahim: „Ik weet nog dat ik met autootjes speelde") maar over traumatische ervaringen praten ze niet. Timor zegt al zo lang in Nederland te zijn, dat hij alleen maar Nederlandse herinnerin- gen heeft, de anderen beamen dat. Dus mensenrechten is voor hen een ver-van-mijn-bed-be- grip. Groepsdocent en directeur K. d'Haens van de Canisius- school zegt dat zijn Lindenhof- leerlingen erg gesloten zijn. „Alleen in opstellen komen soms passages voor die voor zichtig verwijzen naar wat ze hebben meegemaakt." Gedicht Aan de hand van de kalender die in de klas hangt, en waarop elke bijzondere dag met een gedicht wordt aangegeven, kwam de Dag van de Mensenrechten ter sprake. Ook het SchoolTV Weekjour- naal ging in op de Universele Verklaring die op 10 december 1948 werd ondertekend. Recht op onderdak kwam aan bod, dus ook het recht op asiel. Als de vijf kinderen wordt ge vraagd naar de gedachten die zij bij mensenrechten hebben, zeg gen ze dat er geen mensen ver moord mogen worden (Nagel: Vechten mag n ieten stelen is ook niet netjes. Gor: „Ja, maar dat mag sowieso niet, heeft dat iets met mensenrechten te ma ken?" Als ze vervolgens naar zichzelf kijken, blijken ze mensenrech ten op een heel andere manier te kunnen vertalen. Thea: „Ik heb het recht dat andere kinderen mij niet mogen pesten." Fahim: „En ze mogen me ook niet dis crimineren." In groep 7/8 van de Canisius- school zitten vijf leerlingen die in De Lindenhof in het dorp wo nen, het laatste asielzoekers centrum in Zeeuws-Vlaande ren. Het zijn Fahim (11) en Timor (12) uit Afghanistan, Thea (10) door Sheila van Doorsselaer Advertentie ZUIDDORPE - De Internatio nale Dag van de Rechten van de Mens ging op de Canisiusbasis- school in Zuiddorpe voorbij als om het even welke woensdag. In de les werd wel aandacht be steed aan het belang van men senrechten, maar het blijft voor jonge kinderen toch een vaag begrip. Ook voor de Zuiddorpse asielzoekerskinderen die veel meer dan hun Nederlandse klasgenootjes te maken kregen met de schending van hun rech ten. door Wilma Valk OOSTBURG - Ruim twintig kinderen hebben gistermiddag handtekeningen overhandigd aan wethouder L. Wille van Sluis voor de aanleg van een skatebaan in IJzendijke. De wethouder kaatste de bal terug naar de ouders en de dorpsraad. Een team van acht kinderen, Stijn, René, Carlien, Anouska, Natalie, Imke, Martine en spre ker Michael, had het initiatief voor deze actie genomen. „Nu skaten we in Biervliet, daar is wel een baan", aldus Michael. „Maar wij vinden dat we even veel recht op een eigen baan hebben als de kinderen in ande re plaatsen. We zijn door heel IJ zendijke gelopen en hebben overal aangebeld voor een handtekening. Kinderen van beide basisscholen hebben mee gedaan. Heel af en toe was er ie mand die zei: 'Daar doe ik niet aan mee', maar de meesten heb ben getekend." Hoeveel handtekeningen er uit eindelijk waren wisten de kin deren niet, maar Wille beloofde ze te tellen. „Skaten is in, er lig gen aanvragen voor een skate baan uit Zuidzande, Sluis, Aar denburg, Breskens en nu ook van IJzendijke. Binnenkort komt een prachtige baan bij het Zwin College. Hoe ik al die an dere aanvragen moet oplossen, ik weet het niet", aldus de wet houder. „Er is gewoon niet genoeg geld want een prima baan kost han denvol geld. Een mogelijkheid is, dat de ouders samen met de dorpsraad een terrein zoeken, dit uitgraven, zorgen voor een goede ondergrond, liefst na tuurlijk een beetje hobbelig, en dan kunnen wij als gemeente het asfalteren voor onze reke ning nemen. Er moet dus eerst binnen de eigen gemeenschap iets gedaan worden. Wij als ge meente willen meedenken en meepraten, maar alles financie ren kan niet." De kinderen, met spandoeken en skateborden, waren tevre den. Er was limonade en volop aandacht. Nu is het dus aan de ouders en de dorpsraad of er in IJzendijke een skatebaan komt. Met spandoeken en een boek vol handtekeningen kwam de jeugd van IJzendijke naar het gemeentehuis in Oostburg om te pleiten voor een skatebaan. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45