Ondernemersclub in zwaar weer PZC Amnesty ziet animo fors slinken Kerstmarkt in verpleeghuis Cornelia Parkeerautomaten toch via computer in de gaten gehouden Plan voor nieuw museum in Yerseke Winkeliers Zierikzee gaan eigen weg omdat collectief niet werkt >15 Twaalf mensen zonder gordel Try out toneelvereniging Op Drif Auto vliegt in brand Brand in school Krabbendijke Scooter rijdt door na aanrijding Stratengidsje Goes klopt niet agenda donderdag 11 december 2003 Hnnrlnqe Heuff ZIERIKZEE - Het Zierikzee Ondernemers Collectief (ZOC) maakt zware tijden door. Onvrede van winkeliers zorgt voor alternatieve organisaties, het bestuur houdt zich op de vlakte en is aan de tweede ad in terim-voorzitter toe. Enkele be stuursleden hebben hun functie opgeschort. Een ledenvergade ring wordt op z'n vroegst pas in februari georganiseerd. Het rommelt niet meer binnen het, ZOC, het dondert er. Ad in terim-voorzitter Peter Groen is in oktober na nog geen jaar dienst tijdens een bestuursver gadering afgeserveerd. Oud voorzitter Bob Noomen stond meteen klaar om tijdelijk op deze post terug te keren. De hele gang van zaken was voor en- iele bestuursleden reden ge noeg om zich (tijdelijk) terug te trekken. Noomen denkt in februari alles óp papier te hebben staan om de leden te kunnen informeren over de kant die het ZOC op moet gaan. Op het beleidsplan en bestuursprofiel dat Groen geschreven heeft, en dat tijdens 'dieoktobervergadering het be stuur werd aangeboden, wil Noomen geen commentaar ge ven. Peter Groen kan zich daar wel iets bij voorstellen want: „Het staat haaks op de huidige manier van werken van het be- stuur." Beweging Ondernemers aan de Schuitha ven/Lange Nobelstraat hebben inmiddels hun .eigen plan ge trokken en zich in een aparte stichting verenigd. De afgelo pen zomer organiseerde de stichting succesvolle culinaire en kunstzinnige activiteiten. Op 20 december wordt er in verge lijkbare opzet een kerstmarkt „Erkomtbeweging in deze hoek van de stad", meent Agnes van Velzen, een van de initiatiefne mers. „Het was van de zomer bijzonder gezellig. Dat is goed voor onze buurt maar ook voor de rest van Zierikzee. Want ver der gebeurt er niet veel. In de werkgroepjes van ZOC-Actief zitten nog wel mensen die er voor gaan maar het ZOC als koepel functioneert niet. En in onze ideeën zijn ze al jaren niet geïnteresseerd. Dan doen we het wel zelf." De Stichting Schuit haven/Lange Nobelstraat over legt wel met het ZOC om zaken kort te sluiten. Niet meetellen Ook het Havenkwartier gaat zijn eigen weg. In februari wil len de ondernemers daar een ei gen ondernemersvereniging op richten om bijvoorbeeld de belangen bij de ontwikkeling van de Nieuwe Havenboulevard te kunnen behartigen. „De doel stelling van het ZOC om een eenheid te vormen, spreekt de ondernemers hier best aan", zegt Kees Verkerk, tot drie jaar terug zelf bestuurslid van het ZOC. „Maar gezien de werk wijze van het bestuur van de laatste jaren heeft een flink aan tal leden van het Havenkwar tier zich terug getrokken. Wij krijgen het gevoel dat de ZOC er vooral voor het kleine centrum is en dat de straten daarbuiten niet meetellen. Dan regelen we het zelf wel. Maar goed is zo'n ontwikkeling niet voor Zierik zee." Bob Noomen vindt dat het be stuur de belangen van alle on dernemers behartigt. „Wij on derhandelen met gemeentes en brancheorganisaties. Zo heb ben we de parkeertijd weten te verlengen op het Havenplein. Maar de ondernemers zien dat niet altijd. Het afgelopen jaar heeft de boel stil gelegen, daar komt nu verandering in. Zierikzee moet één gezicht krij gen." Ook voor Willem Ginjaar, voor zitter van de Federatie Onder nemersverenigingen Schou- wen-Duiveland (FOS) is overleg belangrijk. „Als aan sluiting niet op de agenda van het ZOC staat, dan zou er in elk geval op bestuurlijk niveau ge praat en samengewerkt moeten worden zodat iedereen van el kaar weet wat er gaande is en kan handelen." De kerstman en glühwein ontbraken niet op de kerstmarkt in Cornelia. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De kerstmuziek komt zacht jes uit de luidsprekers, de kerstman loopt rond en alle marktstalletjes zijn in stemmi ge kerstsfeer. Ook dit jaar is de kerstmarkt in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee voor de bewoners weer een succes. De hele dag komen er bewoners langs de kramen van de kerstmarkt, 's Ochtends vlie gen de bolussen van bakkerij Brugzicht, verkocht door de medewerkers van kinder boerderij de Punt, er met een vaartje uit. Speciaal voor de kerstmarkt zijn er ook kerstkransjes en oliebollen te koop en na tuurlijk kleine zelfgemaakte cadeautjes. Bij de Wereldwinkel heeft mevrouw J. Koe- voets voor zichzelf een blauw kralenarm- bandje gekocht. Er was geen passende ket ting bijmaar die wordt binnenkort speciaal voor haar geregen. „Ik houd van de kleur blauw en ik ben dol op sieraden", zegt me vrouw Koevoets.,Iets te eten kan ik niet ko- BRUINISSE - In de Molenstraat in Bruinisse is gistermorgen tussen kwart voor tien en kwart over elf een gordelcontrole gehouden. Er werden in totaal 47 bestuurders gecontroleerd, van wie er 12 geen gordel droegen. RENESSE - Toneelvereniging Op Drift brengt vanavond een try out voorstelling van de kerst-eenakter 'Hoe zien wij Kerstmis?' van A. Poelman. De regie is in handen van Anne- marie Heiligers. Het verhaal vertelt over een journaliste die verschillende mensen naar hun mening over het kerstfeest vraagt. De uiteenlopende antwoorden leveren kleine solo-to neelstukjes op, die worden afgewisseld met muziek. De voorstelling begint om 20.00 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema pen vanwege mijn dieet, maar dit vind ik echt leuk." Mevrouw Koevoets is niet de enige, weet Gré Nauta van de Wereldwin kel. „Er is elke maand een markt en de be woners kijken er echt naar uit. Het is weer even wat anders. Zeker als er een thema als kerst aanvast zit. Het geeft ze de gelegen heid op een makkelijke manier cadeautjes te kopen." Ook het Geschenkenhuis Nieu- werkerk staat er met een kraam. Daar doen vooral de cadeautjes met elektrische sfeer lichtjes het heel goed bij de bewoners KAPELLE - De auto van een 31-jarige man uit Oostburg is gistermiddag op de Viaductweg in Kapelle in de brand gevlo gen. De automobilist keek in zijn spiegel en zag de vonken uit de achterzijde slaan. Hij zette zijn voertuig aan de kant en zag dat het al in de brand stond. De brandweer kwam ter plaatse en bluste de brand. De weg werd tijdelijk afgezet gezien de aanwezige gastank wegens ovei'druk aan het aflaten was. KRABBENDIJKE - In een school in Krabbendijke is gister morgen brand in het plafond ontstaan. Docenten blusten de brand. De oorzaak was kortsluiting in een lamp. GOES - Een twaalfjarig meisje is gistermorgen gewond ge raakt bij een frontale aanrijding met een scooter op het fiets pad langs de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinderen. De bestuurder van de scooter reed door na het ongeval. Het meisje fietste met een groep aan de rechterzijde van het fiets pad komende uit de richting 's-Heer-Arendskerke en gaande in de richting van Goes. Aan de hand van de achter gebleven onderdelen kon de 18-jarige bestuurder achterhaald worden. GOES - Sommige Goesenaren zullen raar hebben gekeken toen ze afgelopen weekend een stratenboekje van Goes in de bus kregen. Daarin stonden straatnamen die pas in 2004 inge voerd worden en zelfs een paar die er misschien wel nooit ko men. Het bedrijf Cartofriends verspreidde vorig weekend door heel Goes een stratengidsje. „De gemeente stond daar helemaal buiten", benadrukt een woordvoerster van de ge meente. „Maar wij hebben wel de gegevens verstrekt." Dat is niet helemaal goed gebeurd. In het gidsje staan straatnamen die pas in juni 2004 worden ingevoerd. Het gaat om de Robert Schumanlaan, de Paul van Zeelandlaan en de Franz Etzel- laan. Deze vervangen de naam Schumanstede, nadat deze wijk medio volgend jaar is opgeknapt. Nog gekker is het met De Spinne. Het boekje maakt daar melding van de Joseph Lunslaan en de Pieter Lieftincklaan. Als het aan de gemeente ligt, worden deze namen ingevoerd, nadat De Spinne in 2005 is gerenoveerd. Maar het zijn nog niet meer dan suggesties. De bewoners van de betreffende straat mogen zich nog over de namen uitspreken. Het kan best zo zijn dat ze voor hele andere namen kiezen. Binnenkort vindt een inspraakavond plaats. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil haar parkeerautomaten alsnog gaan beheren via een zogeheten par- keermanagement-systeem. Op welke termijn dit kostbare sys teem aangeschaft moet worden, kan wethouder L. Geluk - Poortvliet nog niet zeggen. De gemeente houdt bij de financie ring van de rotonde voor de Staphorster kruising bij Brui nisse al rekening met de komst van het systeem. Schouwen-Duiveland telt ze ventig parkeerautomaten. Met enige regelmaat worden die stuk voor stuk door de gemeente bezocht; om te zien of er nog vol doende tickets aanwezig zijn, ze aan- of uit te zetten (in de West- 1 boek) of om ze te legen. Hele- doorFamke van Loon REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 .-tl 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl t br E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °pmaandagt/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur maal voor niks wordt er niet ge reden. maar in sommige gevallen had dat bezoekje best nog even kunnen wachten. Met een parkeermanagement- systeem kunnen veel van deze 'onnodige' ritten achterwege gelaten worden. Op afstand kan de gemeente met behulp van een centrale computer de stand van zaken in alle parkeerautomaten op het eiland in de gaten hou den. En bijvoorbeeld pas de tic kets gaan bijvullen op het mo ment dat dat echt nodig is. „Je kunt daarmee de automaten op afstand aflezen en programme ren. Dat bespaart heel veel tijd", aldus wethouder Geluk (ver keer en vervoer). De aanschaf van dit systeem vraagt echter een flinke investe ring: inclusief het aansluiten - en soms vervangen - van de au tomaten kost dat ongeveer twee ton. Toenmalig wethouder C. Veerhoek had het systeem graag gelijktijdig met de invoering van de euro in 2002 - toen alle automaten toch voor het nieuwe geld moesten woi-den omge bouwd - ingevoerd, maar het plan werd in de ijskast gezet on der meer vanwege die foi'se in vestering. Op dit moment heeft de gemeen te echter niet het geld voorhan den om de investering te doen. „We houden er wél rekening mee", aldus de wethouder. Zo worden automaten, die aan ver vanging toe zijn, ingeruild voor exemplaren, die straks eenvou dig op het systeem zijn aan te sluiten. Ook bij de financiering van de rotonde, die straks de plaats moet innemen van de verkeers- onveilige Staphorsterkruising bij Bruinisse, wordt al rekening gehouden met de komst van het systeem. Door de gemeentelijke bijdrage aan die rotonde (237.824 euro) in de loop van tien jaar uit het mobiliteits fonds te halen, blijft er voldoen de geld over om parkeerauto maten te vervangen en het besturingssysteem aan te schaf fen. Voorlopig wil de wethouder voorrang geven aan de ver betering van het Bruinisser kruispunt boven het parkeer- managementsysteem. En wil daarom geen termijn noemen waarop het afstandbeheer voor de automaten wordt ingesteld. Geluk: „Ik wil nu niet dat de Staphorsterkruising in gevaar komt. Want dat kost mensenle- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een handteke ning zetten voor de mensen rechten is iets wat maar weinig mensen weigeren. Maar je actief inzetten voor mensenrechten organisatie Amnesty Interna tional is een ander chapiter. Op Schouwen-Duiveland is het aantal actieve vrijwilligers ge slonken naar vier. De eilandelij- ke werkgroep bezint zich op mogelijkheden om het aantal actieve vrijwilligers weer op te krikken. Het slinken van het ploegje dat de Amnesty-kar op Schouwen- Duiveland moet trekken heeft nog geen afbreuk gedaan aan het enthousiasme waarmee de vrijwilligers de idealen van Am nesty uitdragen. Dat bleek gis teren - op de internationale Dag van de Rechten van de Mens - tijdens de Amnesty-actie in het centrum van Zierikzee, waar aandacht werd gevraagd voor het werk van mensenrechtenac tivisten wereldwijd. Nog steeds hard nodig, naar de vaste overtuiging van Amnesty - vrijwillig'er Lia de Keijser. Zij is al meer dan twintig jaar actief in de eilandelijke werkgroep van Amnesty en zag de animo voor dat vrijwilligerswerk door de jaren heen steeds verder wegzakken. „Je ziet het voor je ogen gebeuren en je weet niet hoe je het tij moet keren", be kent ze. Het is volgens De Keijser erg lastig erachter te komen waar om er gebeurt wat er gebeurt. „Ik heb het idee dat mensen steeds minder genegen zijn de barricades op te gaan. Vroeger hielden we op vijf, zes dorpen regelmatig schrijfavonden en daar was altijd goede belang stelling voor. Er worden nog wel brieven geschreven voor Am nesty, maar nu doen de mensen het gewoon thuis. Op papier of via de computer. Er is wat meer afstand gekomen." Goodwill Dat neemt niet weg dat de Schouwen-Duivelandse werk groep van Amnesty bij de ei landbevolking nog steeds veel goodwill heeft. De Keijser: „Daarom is het zo belangrijk dat we meer aan de weg gaan timmeren om het aantal vrijwil ligers weer op te krikken. De werkgroep bestaat al 25 jaar en het mag toch niet zo zijn dat die verloren gaat." Een aantal jaren geleden kon de werkgroep nog een beroep doen op zo'n vijftien tot twintig vrij willigers. „Dat houdt in dat je het werk kunt verdelen. Je kunt een groep maken die scho len bezoekt, een groep die naar markten en braderieën gaat, een groep die de public relations doet. Als je al het werk met zo'n klein groepje moet doen, is dat gewoon niet haalbaar. En dat is doodzonde want het werk van Amnesty In ternational is nog steeds hard nodig." door Rob Paardekam YERSEKE - De bestuurders van het Oosterschelde Museum in Yerseke hebben grootse plannen met de oesterputten. Daar moe ten volgens hen een nieuw mu seum, een dorpshuis en zeventig appartementen komen. Het mu seumbestuur claimt tevens het bezoekerscentrum voor de Oos terschelde. Het is bekend dat de bestuur ders het museum graag naar de waterkant willen verplaatsen. Eerst was er het plan om dorps huis De Zaete te kopen en daar een museum te realiseren, maar dat lijkt niet haalbaar nu de ge meente in zee lijkt te gaan met Arcus. De projectontwikkelaar wil De Zaete slopen om er tach tig appartementen te bouwen. In dat plan zou ook een ruimte voor het museum gecreëerd worden. Dat staat echter gepro jecteerd in een hoek die voorzit ter A. Boone van het museum niet bevalt. „We kijken uit op één van de woontorens, terwijl wij uitzicht op de Oosterschelde eisen." In samenwerking met architect L. de Putter heeft het museum een derde plan ontwikkeld. Dat voorziet ook in de komst van ap partementen, maar niet op de plek waar nu De Zaete staat. „Dat is een slechte locatie voor woningen", zegt vice-voorzitter J. Zoeteweij. „Zo dicht bij de mosselbedri j ven. In het plan van het museum, ko men er zeventig appartementen op een deel van de oesterputten. Het gaat om het deel tussen de twee insteekhavens in, dus zeg maar de middelste putten. Die zouden opgeofferd moeten wor den voor de komst van een dorpsplein, zeventig apparte menten, een museum met ruim te voor het dorpshuis, een in novatiecentrum en het bezoe kerscentrum voor de Ooster schelde. „Dat laatste konit er hoe dan ook", zegt voorzitter Boone. „Ook als er bij Neeltje Jans, of ergens anders, een be zoekerscentrum komt." Vanuit het museum kunnen mensen een bezoek brengen aan de oester putten en de mosselbedrijven en rondvaarten maken op de Oos terschelde. De financiën moeten groten deels komen uit de verkoop van de appartementen. Daarmee kunnen ook de resterende oes terputten een flinke opknap beurt krijgen. De noordelijke putten, die tegen de jachthaven liggen, moeten bezoekers straks een beeld geven van hoe het vroeger was. De zuidelijke put ten, die meer in de richting van De Zaete liggen, moeten de hedendaagse oesterteelt laten zien. Om het verlies aan bedrijfsruimte dat ontstaan door het opheffen een deel van de oesterputten te compen seren, willen de initiatiefne mers op het huidige terrein van De Zaete nieuwe bedrijfs- kavels voor de oesterbranche creëren. De museumbestuurders en De Putter denken een plan te heb ben dat in ieders wensen voor ziet. Het museum gaat naar de waterkant, het dorpshuis kan daar blijven, de overblijvende oesterputten worden opge knapt én de door de gemeente zo vurig gewenste appartementen aan de Oosterschelde worden gerealiseerd. Alleen niet op de locatie die Arcus op het oog heeft. „Het dorpshuis ligt in on ze plannen op een veel betere lo catie dan de huidige", aldus Zoeteweij. „Nu ligt het veel te ver van het dorp." Palen De plannen voor het museum, het bezoekerscentrum en de ap partementen zijn nog niet tot in detail uitgewerkt, maar De Put ter denkt aan een aantal woon gebouwen met vijf tot zes ver diepingen. Hij wil deze op palen zetten, zodat er een doorkijk naar de Oosterschelde ontstaat. Onder de appartementen zou een parkeerkelder moeten ko men. Wie de plannen ten uitvoer moet gaan brengen, is nog de vraag. „In ieder geval niet een project ontwikkelaar", meent De Put ter. De gemeente is een moge lijkheid, maar de oesterbranche kan het ook zelf oppakken. „Als die slim is zet ze een ontwikke- lings-BV op en neemt ze het plan zelf ter hand", aldus de archi tect. De Putter, Boone en Zoete weij zijn het over één ding eens. Hun plan is de perfecte oplos sing voor Yerseke. l STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - NH-kerk, 19.30 uur: Advent-Kerst-zangavond met ger kerkkoor De Lofstem; RENESSE - Dorpshuis, 20.00 uur: Try-out voorstelling 'Hoe zien wij Kerstmis?' doorToneelvereniging Op Drift; Een klein groepje Amnesty-vrijwilligers was gisteren actief in de Zierikzeese binnenstad. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41