Het kan niet gek genoeg Icke maakt het onzichtbare zichtbaar PZC William Verstraeten wil Zenkast verhuizen naar praktijkschool Sluis betaalt mee aan realisatie eeuwige vlam in Cadzand-Dorp Kersttrends kunst lezers schrijven Ontpolderen II Jeugdterreur V Belastingen II C02-uitstoot Tol Koffieconcert Kerstconcert in Emmauskerk in Terneuzen donderdag 11 december 2003 door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis stelt een bijdrage van ruim 16.000 euro beschikbaar voor de realisatie van het vredesmonu- ment World Peace Flame op het terrein van de Nederlands hervormde Kerk in Cadzand- Dorp. Het gaat om een perma nente vredesvlam die West- Zeeuws-Vlaanderen interna tionaal op de kaart zet. De vlam moet het verlangen naar vrede in de wereld uitdrukken. Voor al de stilte van Cadzand past volgens het gemeentebestuur van Sluis perfect binnen dit streven. De World Peace Flame Founda tion werkt de komende jaren ook mee aan de plaatsing van vredesvlammen in Berlijn, New York en Brussel. De kosten van het monument in Cadzand - in clusief de bijbehorende bestra ting en inrichting en het plaat sen van richtingaanwijzersnaar Berlijn, New York en Brussel - bedragen 37.000 euro. Behalve van de gemeente Sluis is de financiering afkomstig van de Stichting Wereld Vredes vlam Cadzand (6000 euro) en Europees geld (bijna 15.000 euro). Delta NV heeft toegezegd de energiekosten voor haar re kening te nemen. Het monument met de vredes vlam krijgt een hoogte van an derhalve meter met een water partij. De vormgeving van de omgeving van de vlam is ont worpen door J. Boekhout uit Breskens. Walk of Freedom In het kader van de herinrich ting van Boulevard De Wielin gen is het op termijn ook de be doeling een Walk of Freedom in Cadzand-Bad te realiseren. Hierbij is de opzet een cleel van de boulevard in te richten met gedenkplaten die tekst en uitleg geven over de laureaten van de The Franklin Delano Roosevelt Four Freedoms Awards. Inmiddels zijn meer dan vijftig mensen vanwege hun inzet voor democratie en vrijheid met een Four Freedoms Award ge- eerd. door Raymond de Frel Sinterklaas heeft amper koers gezet naar Spanje, of de kerstballen, guirlandes en verlichte kerstfiguurtjes worden alweer van een jaar stof ont daan. Onder het motto 'gezellig hoor' worden steeds meer huizen met lichtjes omlijst en twinkelen felle lampjes in menig voor- en achtertuin. Kerstmis is dus letterlijk en figuurlijk het feest van het licht. En dat zullen we weten ook. Kerst in Nederland veramerikaniseert. Tot vreugde van de ondernemers, hoe wel hun eigen kerstgevoel er flink on der lijdt. Vooropgesteld, niet iedereen zit te wachten op de overdaad aan kerstver sieringen. Oplichtende balkons, ver lichte coniferen in de tuin en speels knipperende lampjes op afbeeldingen van ax-resleeën, rendieren en kerstman nen... bah! Sommige mensen walgen ervan. Is het niet vanwege persoonlijke smaak, dan wel omdat de eigenlijke, christelijke betekenis van Kerstmis door de onophoudelijke toename van commerciële uitbuiting steeds meer op de achtergrond raakt. Opblaasbaar Maar het gros van de Nederlanders smult in de aanloop naar het vreetfeest van de bekende kersttaferelen. Van de befaamde kerstreclames van Coca Cola -, ja, die met die verlichte vracht wagen en die 'ho, ho, ho' roepende baardmans -, van het grijs gedraaide kerstplaatje van George Michael... het kan velen niet vroeg genoeg beginnen. Zo ook in Zeeland. Neem een stad als Terneuzen. Een avondje voorzichtig gluren leerde vorige week dat vooral veel nep-kerstbomen al ruim voor het vertrek van de goedheiligman uit de rommelkast waren opgescharreld. Be drijfsleider E. Musson van de Boeren bond in Terneuzen - met een giganti sche opblaasbare kerstman en het treintje 'de X-mass Express' in het as sortiment - heeft daar een dubbel ge voel bij. ,,We moeten vanwege de con currentie steeds vroeger kerstspullen in de winkel hebben. Daarom zijn veel schappen nu al zo goed als leeg. Dat doet toch afbreuk aan de sfeer rond de feestdagen? Vroeger kochten de klan ten twee weken voor de kerstdagen hun spullen in, wat voor veel gezelligheid zorgde. Dat is voorbijwe krijgen steeds meer te maken met een graaicultuur. Wat er dan zoal wordt gegraaid? „Ro- tanpyramides met lichtjes en kunst- Een uitbundig verlichte woning in Hoofdplaat. kerstbomen, waarin de verlichting al is aangebracht, zijn dit jaar heel populair. En op het gebied van kleuren kan het ook niet gek genoeg. Veel spullen doet dit jaar heel kitscherig aan", roepen Musson en Bea de Koning van Leen Bakker eensgezind. „Ach, ze zoeken ie der jaar weer iets anders. We hebben ook al 'besneeuwde' kerstbomen ge had. Ik verkoop nog wel echte kerstbo men maar ik voorspel dat die straks he lemaal verdwijnen. De prijzen lopen immers ieder jaar omhoog. Echt, rond de kerstdagen loop ik met een dubbel gevoel door de winkel. Op deze manier helpen we het feest gewoon om zeep. Anderzijds merkje wel: hoe slechter het met de economie gaat, hoe groter de be hoefte is om het thuis gezellig te ma ken", aldus Musson. Omzet Woonwinkel Leen Bakker start de kerstverkoop al in oktober. „Vanwege de concurrentie moet je gewoon mee, maar ook ik vind dat het feest te com mercieel wordt uitgebuit. We krijgen steeds meer te maken met Amerikaanse toestanden", vindt De Koning. Zomaar een paar voorbeelden uit het Leen Bak ker-aanbod: Jonathan, de zingende rqndierkop voor aan de muur. En de Santa Band, ofwel twee poppen waar mee je gezellig kerstliedjes kan zingen. „En dat soort dingen worden dus echt veel verkocht, vooral aan jonge men sen", weet de Koning. „Verder is het 'hoe meer lichtjes, hoe beter'. Gouden kerstballen zijn heel erg in, net als me talen figuurtjes voor in de tuin. Het wordt gewoon te gek. Op het moment foto Peter Nicolai dat ik thuis de boom optuig, is mijn kerstgevoel eigenlijk al verdwenen. Maar goed: hoe meer omzet, hoe beter." Voor de buurmannen Willy vanBree en Koen van Kasteel uit de Berliozhof in Terneuzen kan het niet gek genoeg. Af gelopen zondag klommen zij op de lad der om zo hun huizen van de bovenste dakpan tot de onderste steen in het licht te zetten. „Maar dat doen we natuurlijk niet voordat Sinterklaas het land uit is, hè", vertelt Van Bree. „Drie jaar gele den begon het met lichtversiering rond de ramen, maar er kwam steeds meer bij. Dit jaar hebben we daarom ook maar een paar lichtdraden van het dak tot in de voortuin gespannen. Eigenlijk doe je het meer voor anderen, want die hebben er meer plezier van. En elk jaar koop je er weer wat bij, hè. Je steekt el kaar ook aan. Bewoners van een nabij gelegen flat kijken uit op onze huizen en complimenteerden ons. Wat zie je nu? Precies, heel veel verlichte balkons. Eigenlijk zou Delta Nuts ons moeten sponsoren! Haha, dat zou zo gek nog niet zijn!" door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Prof. dr. Vin cent Icke werkt als astrofysicus aan de Universiteit van Leiden. Hij is ook beeldend kunstenaar. De titel van zijn expositie in De Zenkast in Middelburg - Ein- steins origami - doet vermoeden dat zijn kunst veel met zijn da gelijks werk te maken heeft. Dat klopt. „Kunst is onder zoek." De Middelburgse kunstenaar William Verstraeten, die de ten toonstellingen in De Zenkast organiseert, heeft Icke ontmoet toen hij bezig was met zijn pro ject voor de Covra in Borssele. Hij vond cle website van Icke zo intrigerend, dat hij hem vroeg zijn werk in Middelburg te ex poseren. De Leidse astrofysicus en kunstenaar toont in De Zen- kast zeven kleurenprints, die op het eerste gezicht doen denken aan abstracte schilderijen. Ver gelijkbare afbeeldingen worden op de wand geprojecteerd. Acht verschillende videofilms maken duidelijk dat de zeven prints momentopnamen zijn van ver anderende situaties, „Zonder het wetenschappelijke werk dat ik doe zou ik deze kunstwerken niet kunnen ma ken", vertelt Icke. „Ik vind het niet interessant om steeds op nieuw dingen te maken die ik al eens heb bedacht. Liever onder zoek ik iets wat ik nog niet weet. Wat ik hier heb gedaan, is ele menten uit mijn wetenschappe lijk onderzoek gebruiken om een kunstzinnig beeld te creë ren. Je kunt het vergelijken met een boswachter die een boom stronk gebruikt voor een kunst werk. Op een soortgelijke manier gebruik ik wetenschap pelijk onderzoek als beeldmate riaal." Albert Einstein heeft ontdekt dat ruimte structuur heeft. Hij heeft formules bedacht waar mee je die structuur kunt be schrijven. Daarmee werkt Icke. De formules van Einstein stel len hem namelijk in staat ruim tes te ontwerpen zoals een ar chitect een gebouw ontwerpt. Maar hoe kan hij laten zien dat die ruimtes structuur hebben? Lichtbanen Dat kan door middel van licht. In een driedimensionale ruimte met heuvels en dalen gaat het licht niet in rechte lij nenOp een gekleurd vlak wordt duidelijk hoe de structuur van de ruimte de lichtbanen breekt en buigt. Dan ontstaan namelijk andere kleuren en schaduwen. „Wat onzichtbaar is maak ik zicht baar", legt Icke uit. „Vergelijk het met een foto. Je neemt hem, maar op de film is nog niets te zien. Pas als je de film ontwik kelt, wordt de afbeelding zicht baar. Het beeld was aanwezig in de film, maar er was een che misch proces nodig om het te kunnen zien. Ik ontwerp ruim tes en maak ze zichtbaar met een ontwikkeltechniek op de computer." De formules van Einstein beschrijven niet alleen de ruimte, ze geven ook aan hoe die in de loop der tijd verandert. Dat is wat Icke met zijn video projecties laat zien. Het is on denkbaar dat Icke zijn ruimtes daadwerkelijk zou kunnen bou wen. Sommige zijn honderd keer zo groot als ons melkweg stelsel. „Als ik dat kon bouwen, zou ik een buitenaardse bescha ving moeten zijn." Wel is zijn uitbeelding in feite puur realis tisch. „Dat klopt. Dat heb je ei genlijk bij alle abstracte kunst. Kijk naar het werk van De Stijl. Bram van der Leek geeft bij voorbeeld de reflecties in het wateroppervlak weer, zoals ik reflecties weergeef in een drie dimensionale ruimte. En de be roemde bloeiende appelboom van Mondriaan. Als je niet weet wat het is, zie je het er mogelijk helemaal niet in. Weet je een maal wat hij heeft uitgebeeld, dan kun je zo'n werk nooit meer anders zien. De beschouwer moet er dus iets voor doen. Ik vind dat mijn beeldende werk op zichzelf staat. Hoe ik het heb gemaakt zal de beschouwer een zorg zijn. Als hij er zonder toe lichting helemaal niets mee kan, dan is het werk niet voor hem bedoeld." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse kunstenaar William Ver straeten wil zijn expositieruim te De Zenkast verplaatsen naar de nabijgelegen voormalige praktijkschool Het Bolwerk. Hij heeft de gemeente Middel burg verzocht het pand in de Verwerijstraat aan te kopen, zo dat hij er kan gaan wonen, wer ken en een aantal lokalen kan gebruiken voor exposities van hedendaagse kunst. Verstraeten organiseert al vijf entwintig jaar exposities van hedendaagse kunst. In het ver leden deed hij dat ondermeer in De Vleeshal. De laatste jaren runt hij een tentoonstellings ruimte in zijn huis aan de Ver werijstraat. Afgelopen zomer heeft hij zijn oog laten vallen op het gebouw waar de praktijk school Het Bolwerk was geves tigd, direct naast het Minithea- ter. „Mijn ambities gaan uit naar een groter pand waar ik wonen en werken als beeldend kunste naar kan combineren met de meer publieksgerichte en open activiteit van het professioneel organiseren van tentoonstellin gen van hedendaagse beeldende kunst", schrijft Verstraeten aan de gemeente. „In een grotere tentoonstellingsruimte dan waar ik nu over kan beschikken. De voormalige praktijkschool is daar wat ruimte en indeling be treft uitstekend geschikt voor. Mijn ervaring en staat van dienst op beide terreinen kun nen borg staan voor een succes volle onderneming. Daarmee zou Middelburg een interessant (particulier) kunstcentrum rij ker worden." Dat het schoolge bouw een monument is, vindt Verstraeten geen probleem. Vol gens hem hoeft aan de construc tie niets te worden veranderd. Wethouder A. van 't Westeinde (cultuur) heeft wel oren naar het plan van Verstraeten. Probleem is dat de gemeente het pand heeft aangeboden aan kinder dagverblijf Nijntje. „Nijntje aarzelt nogal. Het lijkt me een goede zaak als ze daar niet meer zo lang over doen. Maar het lijkt me wel correct dat hele traject eerst af te ronden." Van 't Westeinde ziet een kunst centrum van Verstraeten los van de activiteiten van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg of een eventuele bestemming van het door Aldo en Hannie van Eyck ontworpen kunstcentrum in de Maisbaai. „Ik zie het als een particulier initiatief. Wij kunnen dat als overheid mede mogelijk maken, maar we gaan daar verder niet tussen zitten." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vere nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactii beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet da? redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worj niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.D= dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ovep weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Expositie: Vincent Icke, Ein- steins origami, t/m 11 januari in De Zenkast, Venoerijstraat 28 in Middelburg. Open do t/m za van 14-17 uur. Werk van Vincent Icke in De Zenkast in Middelburg. foto Lex de Meester Hierbij wil ik eens reageren op dat waanzinnige idee om te ont polderen, want wat voor nut heeft het verdiepen van de Schelde dan nog, daar kun je toch ook niet eeuwig mee door gaan, want dan moet je ook gaan verdiepen voorbij de lijn Bres kens-'Vlissingen, verder de Noorzee op. Er moet in mijn ogen maar een paar dingen ge beuren, absoluut geen grotere schepen meer naar Antwerpen en schoner water vanuit België door de Schelde laten stromen en laat die kokkelvissers ook eens ophouden met het ver moorden van de slikken om kokkels te vangen, op die slik ken leeft 4 a 5 jaar niets meer als ze er met zo'n zuiger over zijn geweest. Als dit eens waarge maakt zou kunnen worden, heb je totaal geen kosten verslinden de ontpoldering nodig. J. de Vos Nieuwendijk 36 Axel In beschaafd ABN hoor ik de burgemeester van Schouwen- Duiveland bij Omroep Zeeland een toespraak houden over 'het kankergezwel' in Noordgouwe. Dit naar aanleiding van het krantenartikel in de PZC van 30-11. Er volgt daarna een bij eenkomst van vijftien ouders met de burgemeester. Helaas was de tegenpartij hierbij niet aanwezig. Kon er niet ingegaan worden op de volgende nare za ken: 1. kleinzoon door over buurman tegen de grond ge gooid; 2. de ander door een andere buurman heftig bij de keel gegrepen; 3. hysterisch ou derpaar de woning van mijn dochter binnengestormd, waar bij de man uitriep 'ik vermoord je' en komt terug met zijn hoc- keyvrinden. Het krantenartikel van 6-12 komt met.de kop 'Pis tolen en messen'. Uw verslag geefster kijkt te veel naar SBS6 Dit blijft echter wel hangen bij de mensen. Was dit de bedoe ling. Kinderen de grond in bo ren? Misschien is het beter de jeugd aldaar wat positiever te benaderen en daadwerkelijk iets voor hen te gaan doen. M. A. Berrevoets D'Aillystraat 5 Zierikzee In aanvulling op de heldere uit leg van J. Roes uit Burgh- Haamstede over de 'verminde ring van de lastenverzwaring via de belastingen' (PZC 9-12) wil ik hier bij iedereen die voor de langdurigheidstoeslag in aanmerking komt, waarschu wen. Deze langdurigheidstoe slag voor de minima is ook zo'n leuke vermindering van de las tenverzwaring! Want, nu krijg je het van de gemeente, en over 2 maanden moet je het bijna hele maal weer aan de gemeente te rugbetalen; en dat vertelt de mi nister er niet bij. Het geniepige zit 'm hierin: voor de kwijtschelding van de ge meentelijke belastingen telt dit bedrag mee bij je inkomen. Dit is géén gemeentelijk beleid, maar landelijk. Volgens de In- vorderingswet 1990 moet de ge meente de langdurigheidstoe slag bij het inkomen optellen. Dus 80 procent moet gereser veerd worden, want dat bedrag krijg je minder aan kwijtschel ding. Een gezin krijgt bijvoor beeld €454,en moet daarvan €370,aan de gemeentelijke belastingen terugbetalen. Mensen, wees verstandig en geef dit bedrag niet uit aan de nieuwe koelkast o.i.d., en laat u ook niet wijs maken door de so ciale dienst dat u de koelkast of wasmachine, of wat dan ook, van dit geld kunt kopen, want dat is niet zo! Aangezien niemand, voorals nog ook de gemeente niet, en zeer zeker de minister niet van plan is de mensen voor deze maatregel te waarschuwen, doe ik het maar. Ik wil het niet op mijn geweten hebben dat de mensen die het al zwaar genoeg krijgen volgend jaar, door deze maatregel voor een paar hon derd euro verder in de proble men komen. Corrie de Jonge Pr. Mauritsstraat 49 Middelburg In het artikel 'CO^-uitstoot Eu ropa blijft stijgen' wordt een uitspraak van Eurocommissaris Margit Wallström geciteerd, dat de permanent bevroren onder grond in Siberië zou kunnen ontdooien als het klimaat een paar graden warmer wordt; het geen catastrofaal zou zijn voor wegen, spoorlijnen en pijplei dingen. Met dergelijke (onzinnige)i spraken hoopt mevrouwt: ström president Poetin als- over te halen het Kyoto-Prc; col te ratificeren, want zoü Rusland bereikt het Kyoto--; drag niet de afgesproken procent van de globale CO,-5 stoot. Het is niet alleen dén wachte economische groen Rusland, die dit land deed! sluiten niet mee te de? Alexander Illarionow, deap seur van Poetin, heeft tijdeci klimaatconferentie in N duidelijk uiteengezet waar hij de conclusies van het D; (Intergovernmental Panel Climate Change) zoals vast legd in de TAR (Third Ass. ment Report) wetenschappé niet bewezen acht. In de Se; mary for Policymakers van: rapport worden in fig. 5q temperatuurveranderingen voor verschillende scenan: als gevolg van de stijging het percentage CO, in de ai ik feer, grafisch weergegeven? geruststelling van commissi Wallström kan ik mededelen! in fig. 5d de temperatuurven dering van 2000 tot 2030, A voor het meest dramatische^ nario, maximaal +1°C is.Zij dus het ontdooien van de ie mafrost in Siberië niet meemaken. Verslaggever Hans Gertsen zijn collega's kan ik aanrac- zich wat breder te orients* over het thema klimaatvera dering. Op het internet is gene? te vinden. Dit zou de kwaks en objectiviteit van hunaitk- len verhogen. ir.A.Lofè Sleedoornlcz Burgh-Haamsiii Creatief financieren, zones: de Tweede Kamer het Zee® voorstel om de weggebrek nog eens extra tol te latene- len voor noodzakelijke fe structuur. Verbaasd en ie: reageerde de Tweede Kaz:: het nobele voortel van onri- deputeerde nadat men op kaart had gekeken waar k land ook alweer lag. WantM Nota Ruimte wordt Zeelandêi tegoi'isch vei'meden enookvee' subsidies t.b.v. het verbetee en aanleggen van bedrijven!-: rernen vond de staatsseerri Zeeland niet belangrijk ges Creatief financieren is eenz- we term voor: extra door de bui'gerNaast wegè- lasting, opcenten, tolhek spitstarieven op het fietsvee- veer biedt onze gedeputeaè vrijwillig aan, namens h Zeeuwse burger, om ook noodzakelijke infrastructe zelf te betalen. Zeelandzuiri Hoe komt u erbij? Doordiri bele aanbod is dat imago ine: klap verdwenen.Daar karige campagne tegenop HedwigStti Eikenlaan Kamperk AARDENBURG - Het Jon? renkoor Aax'denburg g terdag 20 december vanaf 19! uur haar traditionele kexstk fieconcert in de kerk aam Weststraat in Aardenburg. concert heeft als thema 1 voor een ander lied'. Rond: thema zullen vredes- en ke liederen en advents worden? zongen. Ter afwisseling wow gedichten voorgedragen. Na) het koor zullen ook solisten! deren ten gehore brengén. TERNEUZEN - Het Gem» Rooms-Katholiek Kerkkf verzorgt een kerstconcert w Emmauskerk in Terneuzen Medewerking verleent ook Samankoor uit het Belgis Wachtebeke. Beide kox'en hebben hun spa al vex'diend. Het SamankoK opgericht in 1987 en staat oG leiding van Mai'cel van C: wenberge. Het koor trad oG meer op in de kathedraal) Barcelona, de basiliekvan® serat en de Dom van Aken Het Gemengd Rooms-R liek Kei'kkoor staat sinds! onder leiding van Theo vam Bex-g. Het koor tx-ad onder® op in de kathedraal vairt Bosch, de St. BaafsbasilieS Maastricht en de St. Micto kerk in Gent. Tijdens het kerstconcert te gen de koren liedei'en teng^ uit eigen land, Frankrijk,^ land en Bohemen. De wordt afgewisseld met on spel van Wim Claeys. Het cert begint om 14.30 uurf: gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40