De Geus heeft het gehad met Robin Hood-rekening Automobilist wil meer flitspalen NU TE KOOP UITVERKOOP CDA boos over motie heroïneverstrekking straf dakloos Overijssel krijgt primeur bijbelse verkeerslessen Friso en Constantijn waken over geesteskind Claus Stivoro wil rookvrij nieuwjaar Universiteit onderzoekt dwalingen Lijstverbinding PvdA en GL Taxichauffeur randt klanten aan Minderjarigen verdacht van brand SWOV publiceert resultaten Europees onderzoek Weel gevangenen na uitzitten van Nieuwe CAO in thuiszorg si DEN HAAG - Jaarlijks staan mini tweeduizend gedetineer den die vrijkomen op straat. Het lukthen niet woonruimte te vin den omdat ze vaak geen familie of vrienden hebben. Slechts een klein deel doet een beroep op opvangvoorzieningen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum WODC) van het ministerie van Justitie. Ruim de helft zegt be- toefte te hebben aan hulp bij iet vinden van huisvesting, laarvan zegt zeventig procent die hulp niet te krijgen, aarlijks verlaten in Nederland 3 mensen de gevangenis, lirectna hun vrijlating kampen e met financiële problemen, werkeloosheid, verslaving en psychiatrische problemen, nhet onderzoek worden enkele isicofactoren genoemd die de kans vergroten dat geen huis- vesting gevonden wordt. Zo ;bben zedendelinquenten, nensen die vervroegd worden pijgelaten, harddruggebrui- en illegalen grote moeite !en woonplek te vinden. GPD Mabel en Johan Friso zij aan zij bij de uitreiking van de Prins Clausprijs. door Rennie Rijpma AMSTERDAM - De prinsen Friso en Constantijn traden gisteren voor het eerst publiekelijk op als erevoorzitters van het Prins Claus Fonds. Het fonds is niet alleen vernoemd naar hun vorig jaar overleden vader, het fonds bete kende ook veel voor prins Claus, zei Constantijn. In het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam werden de prijswinnaars van 2003 gepresenteerd. ,,Het fonds was voor hem een uitda ging. Hij ontmoette erdoor mensen die hem interesseerden en het ging over on derwerpen die hem interesseerden", al dus Constantijn. De jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus herin nerde zich de thuiskomst van zijn vader na bijeenkomsten van het fonds, nage nietend van de debatten, ook ai kreeg hij niet altijd gelijk. Ambachten Dit jaar stonden de prijzen in het teken van de ontwikkeling en innovatie van ambachten. Prins Friso ging eerder al naar Peking om de 89-jarige prijswin naar Wang Shixiang zijn prijs van 100.000 euro te overhandigen. Shixiang kreeg deze voor zijn buiten gewoon deskundig en vernieuwend on derzoek naar Chinese ambachten. Er waren nog tien andere prijswinnaars die ieder 25.000 euro ontvingen van het Prins Claus Fonds. A. van der Staay, voorzitter van het comité dat de prijzen toekent, presenteerde de winnaars. Het Arab Human Development Report 2002 kreeg bijvooi'beeld een prijs. Ara bische intellectuelen schreven het kri tische rapport over vraagstukken in de Arabische wereld. Van een hele andere categorie was de foto Harmen de Jong/GPD prijs voor Mathar Youth Sports Associ ation in Kenia. De.organisatie onder houdt een voetbalcompetitie onder duizenden kinderen in cle sloppenwij ken van Nairobi en speelt daarmee een belangrijke maatschappelijke rol. De Prins Claus - Prijzen worden toege kend aan kunstenaars, denkers en cul turele organisaties in Afrika, Azië, La tijns Amerika en de Cariben. Bij de presentatie waren behalve de ere-voor zitters gisteren koningin Beatrix, prins Willem-Alexander, prinses Laurentien en Friso's verloofde Mabel Wisse Smit aanwezig. ANP door Jaap Folkerts DEN HAAG - Hij heeft zijn lesje geleerd. Minister De Geus van Sociale Zaken boog gisteren na afloop van het afsluitende de bat in de Tweede Kamer over zijn begroting deemoedig het hoofd. Hij had nooit het pad mogen ef fenen voor de totstandkoming van een Robin Hood-rekening, waarop rijken geld voor de mi nima kunnen storten. ,,Ik ver wijt mezelf dat ik de verant woordelij kheid van de overheid en particulier initiatief niet scherp uit elkaar heb gehou den", zei de CDA-bewindsman. Hij betreurt het beeld 'clat de minister op jacht gaat om geld van mensen op te halen'. De minister probeerde de schuld van alle rumoer ook bij GroenLinks-Kamerlicl Van Gent te leggen, die nog geen re kening heeft geopend en het ini tiatief alleen gebruikt zou heb ben 'als publieke schandpaal voor het regeringsbeleid'. Maar de litanie van de bewindsman lijkt weinig geloofwaardig, om dat hij vorige week juist zelf de wegbereider was van de Robin Hood-rekening. Van Gent had toen nog met geen woord gerept over rijken die te lefonisch via Sociale Zaken geld zouden kunnen doorsluizen naar de minder bedeelden. Ze is tegen herinvoering van 'de be deling'. Van Gent wilde rijken een extra belastingheffing van 500 euro opleggen en de op brengst daai-van aan de minima geven: een Robin Hood-heffing, in plaats van -rekening. De Geus wil er nu helemaal niets meer mee te maken hebben. Zijn telefoonteam geeft alle gulle ge vers een telefoonnummer van GroenLinks. Tot nu toe hebben er vier mensen gebeld die geld wilden overmaken voor de mi nima. De bewindsman kreeg vorige week karrenvrachten kritiek over zich heen van de Tweede Kamer, collega-bewindslieden en premier Balkenende. De te neur was dat De Geus zijn beleid moet veranderen als hij vindt dat minima tekort komen, in plaats van goedgeefsheid van burgers te stimuleren. Extraatjes De coalitiepartijen schaarden zich gisteren achter de extra- tjes van in totaal 111 miljoen eu ro die het kabinet onder druk van de Tweede Kamer uittrekt voor chronisch zieken en gehan dicapten. CDA, WD en D66 eis ten wel dat De Geus niet alleen in 2004 tachtig miljoen gulden extra stort in de bijzondere bij stand, maar ook in de jaren daarna. De oppositiepartijen vinden de compensatie voor de chronisch zieke en gehandicapte minima veel te gering. Mensen die een opeenstapeling van bezuinigin gen (ziekenfondspakket, kin deropvang, huursubsidie) voor de kiezen krijgen, zouden in 2004 de eindjes niet meer aan el kaar kunnen knopen. De Geus stelde dat hij de woede van de Tweede Kamer goed kon begrijpen, toen bleek dat som mige mensen er volgend jaar 8 procent op achteruitgaan. Vori ge week wekte hij nog de indruk die woede misplaatst te vinden. ANP STEENWIJK - Het projectbu reau Duurzaam Veilig Verkeer in de Kop van Overijssel wil jon geren waarden en normen bij brengen aan de hand van de bijbel. In samenwerking met theologe J. Cappon werkt het aan een ca techeseproject, dat begin vol gend jaar moet beginnen. Dat meldde het projectbureau giste ren. Het is de bedoeling dat catechi santen, variërend in leeftijd tus sen de vijftien en twintig jaar, twee lessen volgen over verkeer. De eerste gaat over hoe de Tien Geboden kunnen worden ver taald naar verkeerssituaties. De tweede les bestaat uit een dis- cussiespel. Na afloop van het project moeten de kerkelijke jongeren zich bewust zijn van hun verkeersgedrag en weten welke waarden en normen van uit een christelijke levensover tuiging een rol spelen in het ver keer. ANP Advertentie Advertentie AU je de nieuwe mocde,r in- de- bloemetjes wilt zetten. 2ul e.en eeerjE- op je. -zusje, passe^i? bel de fleurop bloemeimli jl\l: 0900-1501 iisct/min) KOOPZONDAG 14 DECEMBER DEN HAAG - De stichting Volksgezondheid en Roken (Sti voro) hoopt dat een kwart van de rokers in Nederland rond de jaarwisseling stopt met roken. De organisatie wil met de cam pagne Nederland Start met Stoppen zoveel mogelijk mensen motiveren het nieuwe jaar rookvrij in te gaan. Op dit moment hebben ruim 400.000 rokers zich opgegeven voor de nieuwjaarscampagne die op 22 oktober begon. Als de groei in hetzelfde tempo doorzet, zou dat meer clan een mil joen mensen kunnen worden. Dat komt neer op een kwart van de rokers in Nederland. In 2000 deden 800.000 rokers een poging" te stoppen. Volgens Stivoro stoppen uiteindelijk ongeveer 150.000 mensen daad werkelijk. ANP MAASTRICHT - De juridische faculteit van de Universiteit Maastricht (UM) gaat veroordeelden bijstaan die menen ten onrechte vast te moeten zitten. Maastrichtse rechtenstuden tenbekijken voor mensen die langer dan vier j aar de gevange nis in moeten, of er mogelijk sprake is van een rechterlijke dwaling. Dat meldde de UM gisteren. Het project Gerede Twijfel is nieuw voor Nederland. In Ame rika heeft een aantal juridische faculteiten al zo'n project. Daar heeft men volgens de UM veel spectaculaire resultaten geboekt. Zo zijn al verschillende onschuldig veroordeelden vrijgelaten die in de dodencel op hun executie zaten te wach ten. ANP DEN HAAG - De PvdA en GroenLinks gaan bij de verkiezin gen voor het Europees Parlement volgend jaar een lijstver binding aan. De partijbesturen van beide partijen hebben dat besloten. Met de lijstverbinding hopen de twee dat bij de verdeling van restzetels geen stemmen verloren zullen gaan voor progres sieve partijen. ANP UTRECHT - De Utrechtse politie heeft een taxichauffeur aangehouden, die zich tot twee keer toe aan vrouwelijke pas sagiers heeft vergrepen, zo is gisteren bekendgemaakt. De 25-jarige man had op 14 september een man en een vrouw van Utrecht naar Harmeien vervoerd. Op het afgesproken adres stapte de man uit, waarna de chauffeur wegreed met de vrouw nog in zijn auto. De vrouw werd later totaal ontredderd aangetroffen in Leid- sche Rijn en kon niet vertellen wat haar overkomen was. Uit onderzoek kwam vast te staan dat zij slachtoffer van een ze denmisdrijf was geworden. De chauffeur heeft bekend. ANP DEN HAAG - De spoorwegpolitie heeft vier minderjarigen aangehouden in verband met de brand vorige maand in een treinstel en de daaropvolgende ontruiming van het Centraal Station in Den Haag. Bij het opsporen van de verdachten maakte de politie gebruik van opnames van een camera in de trein. Het Korps Landelijke Politiediensten heeft dat gisteren laten weten. De stationshal werd op 21 november ontruimd nadat deze vol rook was komen te staan. Oorzaak was een brand in een sprin ter van de stadslijn Zoetermeer. Het was meteen duidelijk dat het om brandstichting ging. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Het CDA is boos en verontwaardigd over de he- roïnemotie van D66 en de WD, waarvoor met steun van de PvdA een Kamermeerderheid is. In de motie stellen de coalitie partners voor om de proef met de verstrekking van heroïne aan verslaafden uit te breiden naar meer gemeenten. Volgens Twee de-Kamerlid Joldersma (CDA) dreigen zij hiermee het regeer akkoord open te breken. Zij vindt dat zij de motie moeten aanhouden. „Wij hebben in het regeerak koord afgesproken dat er eerst een evaluatie moet komen", al dus Joldersma gisteren. „Blijk baar zien zij het rapport van de commissie Paas als een evalua tie, maar dat is het absoluut niet. De commissie Paas heeft alleen maar gekeken naar de in voering van het project." De initiatiefneemster, Kamer lid Lambrechts van D66, vindt dat onzin. Zij ziet het nut van nog een evaluatie niet in. Om de heroïne op meer plaatsen te kunnen verstrekken, is onge veer tien miljoen euro nodig, stelt zij. Wat haar betreft moe ten drie departementen daar aan meebetalen. Behalve Volks gezondheid, zouden ook Justitie en Binnenlandse Zaken een bij drage moeten leveren. Op dit moment experimenteren zes gemeenten met heroïnever strekking aan zwaar verslaaf den. Veel andere gemeenten staan te trappelen om ook met de projecten te beginnen. De proef projecten die nu in de ge meenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Heer len en Groningen worden ge houden, gaan door volgens het kabinet. Andere gemeenten als Eindhoven, Enschede, Haar lem, Zwolle en Apeldoorn wil len ook graag met de projecten beginnen. Als het aan D66, de WD en de PvdA ligt, moet dat ook snel gebeuren, maar het ka binet vindt dat ze voorlopig ge duld moeten hebben. In elk ge val tot voorjaar 2004. Dan wil het kabinet beslissen. ANP donderdag 11 december 2003 fjpnrFfirdi Schrooten den HAAG - Tweederde van alle automobilisten in ons land - vindt dat er veel strengere poli- tiecontroles moeten komen. De ffleeste bestuurders (80 procent) pleiten voor meer flitspalen om lardrijders en andere verkeers- )vertreders te pakken. Dat blijkt uit een Europees on- i DEN HAAG - De 147.000 werk nemers in de thuiszorg hebben i een nieuwe CAO. Ze krijgen er 6' per i december anderhalf pro- centmeerloon bij. f Daarnaast kunnen ze met in- l gang van clit jaar jaarlijks reke- nen op een eindejaarsuitkering r": van een half procent over het jaarsalaris. Ook ontvangen zij eind dit jaar eenmalig een extra tf uitkering van 0,9 procent over het jaarloon. oude CAO liep 1 juli af. De mderhandelingen over een iüeuwe CAO verliepen moei- zaam, doordat de werkgevers geen extra geld wilden geven. I Personeel in de thuiszorg voerde J deze week acties voor een sala mi risstijging. De bonden tonen I zich tevreden met het behaalde - tesultaat. Zij eisten een salaris- r verhoging van 2,5 procent, maar 1 vinden het resultaat 'alleszins aanvaardbaar', aldus een i woordvoerder. Naast de nu afgesproken verho- gingen is afgesproken dat de werknemers in de thuiszorg i eenzelfde beloningssystema- tiek krijgen als in de verpleeg- en verzorgingstehuizen. Ook dat betekent een verdere verho- ging van de salarissen van zo'n 0,3procent, zo is berekend. "Het overleg over een nieuwe CAO voor de verpleeg- en ver zorgingstehuizen zelf verloopt minder gunstig. Ook daar is een eis van 2,5 procent loonsverho- I' ging het breekpunt. Het overleg is voorlopig gestaakt. GPD v* derzoek in 23 landen. Net als in 1991 en 1996 zijn daarvoor in elk deelnemend land ongeveer duizend bezitters van een B-rij bewijs (voor personenauto's) ondervraagd. In Nederland is het onderzoek gisteren gepubli ceerd door de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Vrijwel alle automobilisten in Nederland vinden dat rijden onder invloed strenger moet worden bestraft. Ook is een meerderheid voorstander van een verplichte cursus voor auto mobilisten die meer dan eens zijn betrapt met te veel drank op achter het stuur. Zwarte doos Bijna de helft van de Neder landse automobilisten (41 pro cent) is voor een snelheidsbe grenzer in de auto. Een zwarte doos, waarmee de ongevalsoor zaak kan worden vastgelegd, mag van 63 procent verplicht worden. Inbouw van een ver moeidheidsdetector moet van 55 procent van de ondervraag den verplicht worden. De alco holmeter, waarbij een auto pas start na een blaastest, krijgt steun van 39 procent. Snelheidscontroles door de po litie kunnen op meer steun reke nen dan toezicht door gemeen ten of particuliere organisaties. Driekwart van de automobilis ten vindt het prima als de politie controleert op hardrijders met flitspalen, mobiele camera's of laserguns. Twee derde is voor snelheidstoezicht door gemeen ten en eenderde vindt dat vei- ligheidsbedrijven dit mogen doen. De huidige rijopleiding voldoet volgens het gros van automobi listen niet. Ruim driekwart vindt dat de rijopleiding langer of zwaarder moet worden om het verkeer veiliger te maken. Evenveel steun is er voor het verbeteren van wegen en het aanleggen van fietspaden in de steden. Uit het onderzoek blijkt verder dat één op de drie auto mobilisten belt tijdens het rij den. Opvallend is volgens de SWOV dat een meerderheid denkt dat handsfree bellen min der gevaarlijk is dan telefoneren met het toestel in de hand. Uit eerder onderzoek is gebleken dat bellen met toestel in de hand of met de telefoon in een carkit of via een 'oortje' evenveel risico oplevert. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3