Het j aar verschiet van kleur 26 Gerard Reve tachtig jaar 27 De keerzijde van Casablanca 29 I Duinart speelt De laatste draak Ko de Jonge en Marlies Mulders in Middelburg rotdagen Redactie: 0113-315680 www-pac-ttl E,liajl: redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: «oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 11 december 2003 Twaalf maanden lang hebben de Vlissingse kunstenaar Ko de Jonge en zijn Middelburgse collega Marlies Mulders met elkaar gecorrespondeerd. Dat heeft geresulteerd in een serie van honderd kaarten die door hen zijn voorzien van beeld en tekst. Niet alleen reageerden Mul ders en De Jonge telkens op eikaars boodschappen, ze haak ten ook in op hun persoonlijke situatie of het wereldnieuws. Daardoor is het project Serie L (no 0096774-0096873), dat van af morgen kan worden bezich tigd in De Gedachtengang van het Middelburgse kunstenaars centrum GHL, een alternatief jaaroverzicht geworden. De Jonge en Mulders zijn allebei actief in het circuit van de zoge naamde mail art. Voor één pro ject kunnen soms tientallen kunstenaars over de hele wereld elkaar werk toesturen, maar het kan ook een initiatief zijn van twee kunstenaars die op zes ki lometer afstand van elkaar wo nen. Zoals Mulders en De Jonge. Aquarelpapier De Vlissingse kunstenaar zorgde voor de vorm. Hij be schilderde telkens twee bladen aquarelpapier van 14,8 bij 10,5 centimeter, zeg maar formaat ansichtkaart, met acrylverf. Die stuurde hij op naar Middelburg. Een van de twee kaarten had hij voorzien van een afbeelding en/of tekst, de andere bleef leeg, op de kleur na. Op die tweede kaart kon Mulders zich uitle ven. Als ze dat gedaan had, stuurde zij beide kaarten terug naar De Jonge. Die kon vervol gens weer op haar boodschap reageren. Van januari tot en met december zijn honderd kaarten gewisseld. De Jonge heeft het kleurenspec trum laten verlopen van blauw naar paars, rood, oranje, oker, geel, groen en tenslotte weer naar blauw. Daarmee was de se rie rond. De Jonge: Dat blauwe begin had alles te maken met water van 1953. Voor het gecombineerde watersnoodnummer van Bal- lustrada en het Zeeuws Tijd schrift had ik destijds een illustratie gemaakt waarvan ie mand tegen mij zei: 'Het lijkt wel een kinderfeestje.' Goed ge zien, want dat was precies de as sociatie die ik had willen mee geven. Als je, zoals ik, als kind van acht met een overstroming wordt geconfronteerd en in de directe omgeving zijn geen slachtoffers gevallen, dan be schouw je dat als een spannend feestje. Hetzelfde idee had ik vorig jaar bij het zien van de honderd fonteinen van Villa d'Este in Tivoli, bij Rome. Rome was ooit een wereldmacht. Die fonteinen kun je beschouwen als een symbool voor alles wat er in de wereld gebeurt. Zo kwam ik op mijn honderd kaarten met gedachten over wat er in de we reld voorvalt. Ik heb mijn toe gangskaartje voor de fonteinen op de eerste kaart geplakt. Daaraan dankt de serie zijn naam en het eerste nummer. We zijn per kaart gaan doortellen." Irak De serie zit vol grappen, dubbe le bodems en onverwachte wen dingen. De kunstenaars verwij zen naar nieuwsfeiten als de oorlog in Irak en Balkenendes kruistocht tegen satire, maar evengoed naar hun persoonlijke situatie. Zo beeldt Mulders bij voorbeeld een thermometer af op een dag dat ze met koorts in bed ligt. Tegelijk reageert ze zo op een kaart van De Jonge waarop de records hoog- en ver springen stonden vermeld „Het is een doorlopend verhaal met meerdere betekenislagen", aldus De Jonge. „De sfeer is een beetje die van dada en fluxus. Alles wat je als kunstenaar voor de voeten komt, kun je gebrui ken. We hebben elkaar voorzet ten gegeven, maar die werden nooit ingekopt op de manier die je zou verwachten. Wat dat be treft is dit voer voor psycholo gen." Ernstjan Rozendaal Serie Lvan 13 t/m 20 dec in GHL, Gravenstraat 63, Middelburg (0118 651247); opening morgen om 20 uur. nHHH WIE NIET WAAGT ONTBLOOT Ho 0091»* Mo 0086317

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25