Schade door bouw schouwburg öttfclffe Gimbrère LPV boos over uitstel Zeilmarkt Inspraakreacties startnotitie over Sloeweg ter inzage Alleen Fatima stuurt soms nog een briefje UITVERKOOP VERLAAGDE PRIJZEN 30% KORTING 13 Middelburgse straat klaagt over scheuren en slecht sluitende ramen en deuren NU UITVERKOOP #«J Baarends Schadeteam Verkeersborden waterschap met teer besmeurd Y. NÉ 4ê d zeeuwse almanak Eigentijds gsus - Diesel - Replay VERBOUWINGSOPRUIMING NU Op de totale wintercollectie /iï\ De Pantalon WALCHEREN donderdag 11 december 2003 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) wil zeker heid over de voortgang van her inrichting van de Zeilmarkt, de Nieuwendijk en het Bellamy- park. De LPV vindt dat de ge meente zich aan haar belofte moet houden dat spoedig aan de herinrichting van een deel van de binnenstad wordt begonnen. „Het kan niet zo zijn dat het werk lang wordt uigesteld", schrijft de LPV. Het projectplan Oude Markt en Spuistraat in Vlissingen zou de binnenstad zo erg overhoop ha len, dat alle andere werkzaam heden naar de achtergrond wor den verdrongen. Wethouder L. Poppe-de Looff, die onlangs verantwoordelijk is geworden voor de portefeuille Nieuwen dijk en omgeving, wil de zorgen wegnemen. „Het werk in de Spuistraat mag geen belemme ring vormen voor andere ont wikkelingen", zegt ze. „We zul len daar wel in fases moeten werken. Ik noem als voorbeeld dat we eerst de terrassen bij de jachthaven zullen aanleggen en daarna de weg gaan opbreken. In de zomer moeten de buurten in de stad wel bereikbaar blij ven." De LPV houdt een vinger aan de pols. Zij schrijft dat binnen stadbewoners de verwachting hebben dat hun buurt snel wordt opgeknapt. „Ze hebben ook plannen aangedragen voor de herinrichting." De LPV geeft daarvoor onder andere als voor beeld het plan Weug. Weug wil de haven terugbrengen in het Bellamypark. Ook worden de watertaxi's genoemd, die een lijn zullen onderhouden tussen het station en de binnenstad. Poppe-de Looff zegt zich ervoor Advertentie Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 01 18 - 640773 Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Zichtbaar aanwezig op De Poel II: AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 te zullen inzetten dat de plan nen voor de ontwikkeling van het gebied rond de jachthaven snel worden gepresenteerd. „We zijn in de afrondende fase. De inbreng van burgers tijdens de inspraakavonden is heus niet voor niets geweest. Die hebben een rol gespeeld in de planvor ming." VLISSINGEN - Onbekenden hebben op Walcheren vieren twintig verkeersborden van het Waterschap Zeeuwse Eilanden besmeurd met een dikke laag teer. De schade bedraagt 1200 euro. Het waterschap heeft op Wal cheren veel binnenwegen ge kenmerkt als bestemmingsver keerswegen. Dit wordt aange geven met twee borden aan een paal. De borden zijn geplaatst om dooi'gaand- en sluipverkeer tegen te gaan. Door de borden te besmeuren met een dikke laag teer zijn ze onleesbaar gewor den. De verkeersborden moeten vervangen worden, omdat het schoonmaken de reflecterende laag aantast. De besmeurde borden zijn te vinden rond de Kapel van Hoo- gelande, tussen de Breeweg en de Hoogelandseweg en bij de imkerij Poppendamme. Volgens een woordvoerder van het wa terschap kosten de borden vijf tig euro per stuk. Inmiddels zijn nieuwe exemplaren besteld. Die worden naar verwachting begin volgend jaar geplaatst. Zeeuwse Eilanden wordt met enige regelmaat geconfronteerd met vandalisme. In vrijwel alle gevallen gaat het om moedwilli ge vernielingen. Jaarlijks kost dat het waterschap enkele tien duizenden euro's. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul Rucula-salade en Maiskipfilet of Gevulde courgette (vegetarisch) en Winterijs 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 13 december 15.00-16.30 uur Finito! Fresh, Fruit}' Tasteful exposities schilderijen [Hans Heeren aquarellen bekijk ook onze website de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Over het begrip 'arm' ging het tijdens de Nederlandse taalles op die Zierikzeese ba sisschool. De onderwijzer vroeg zijn klasje wat er zo al bekend ivas over dat woord en op welke manier je kunt aanduiden dat iemand heel erg arm is. „Straatarm", antwoordde Claudia. „Prima." „Zo arm als een kerkrat", zei Sybren. „Ook heel goed." Waarna Tonie met een mo derne afmaker kwam: „Vetarm." Advertentie (ook diverse jeans) St. Jacobspassage 26 Vlissingen Alle zondagen in december open 13.00-17.00 uur door Melita Lanting GOES - Achtentwintig particu lieren en organisaties hebben de moeite genomen om hun visie te geven op de Startnotie MER Sloeweg van de provincie Zee land. In de startnotitie presenteert de provincie drie mogelijkheden om de verkeerssituatie tussen de Westerscheldetunnel en de rijksweg A58 te verbete ren. De reacties verschillen van een enkele kritische kanttekening tot een geheel alternatief plan. De opmerkelijkste inspraakre actie komt van de ZMF (Zeeuw se Milieu Federatie). De ZMF pleit voor sloop van een deel van de A58 tussen Heinkenszand en Nieuw- en Sint Joosland als de toegangswegen naar de Wester scheldetunnel zijn verdubbeld. Daarbij gaat het niet alleen om verdubbeling van de N62, de route tussen Heinkenszand en de tunnelweg, maar ook de Bernhardweg tussen Middel burg en het Sloegebied. Dit plan kwam eind november al in de publiciteit. De provincie reageerde toen in een eerste reactie terughoudend op het idee. Verkeerslawaai De Dorpsraad Nieuwdorp noemt in de inspraakreactie de alternatieven in de startnotitie 'geen goede start'. De dorpsraad klaagt over de toename van verkeerslawaai en mist een goede ontsluiting van het industrieterrein Sloepoort I/II. Bovendien pleit de dorps raad voor meer aandacht voor fietsers. De Stichting behoud de Zak van Zuid-Beveland maakt zich in de reactie grote zorgen over de rust en stilte in het gebied. Daarom pleit de stichting voor een alter natieve route voor zowel de trein als het autoverkeer. In de visie van de stichting wordt de rust in de Zak het meest gewaar borgd als de spoorlijn van de A58 via de Quarlespolder naar het Sloegebied gaat. De aan sluiting van de Bernhardweg op de A58 kan dan ook langs de nieuwe spoorlijn gerealiseerd worden. Procedure De startnotitie MER Sloeweg en de inspraakreacties daarop zijn slechts het begin van een lange procedure. De Milieu Effect Rapportage (MER) die uiteindelijk moet lei den tot verbetering van de ver keerssituatie moet medio 2005 klaar zijn. De inspraakreacties liggen tot 1 februari ter inzage in de ge meentehuizen en bibliotheken van Borssele, Goes, Kapelle, Middelburg, Vlissingen en Ter- neuzen. Daarnaast bij Rijkswa terstaat, de provincie Zeeland (beide in Middelburg), Water schap Zeeuwse Eilanden in Goes, Zeeland Seaports in Vlis singen en de bibliotheken van Heinkenszand en 's-Gravenpol- der. de Belangenvereniging van A tot Z. De schade wordt tijdens elke fase van de bouw geïnven tariseerd. Bij de schade die is ontstaan aan de huizen in de Koningstraat is niet direct dui delijk of die tijdens de sloop of tijdens het bouwen van de gara ge is ontstaan. De woning van B. Hoogesteger in de Koningstraat staat pal naast de bouwput. Alles wijst erop dat het huis is verzakt. „Er zitten scheuren in het huis. Bij de bijkeuken is de hele boel los gekomen. Je kijkt zo tegen de hemel aan. De ramen en deuren kunnen niet meer dicht. En tus sen de gevel en de stoep zit een scheur van twee centimeter." Het is begonnen toen de dam- wand geplaatst werd, zegt hij. Nog tijdens de sloop van de oude kazerne. Schade Volgens bewoner A. Bakhuizen is een deel van de schade ont staan door het werk dat nu ver richt wordt aan de bouwput. „Toen ze hier voor de deur bezig waren met de palenwand, stond alles in huis te trillen. Toen is ook de stoep losgekomen van de gevel.Bij hem valt het nog mee, vindt hij. „De deuren klemmen en er zitten kieren in mijn bal- kenplafond." Hoogesteger vreest dat het erg ste nog moet komen. „Volgens de man van de verzekering kan het nog wel een jaar duren voor het uitgezakt is." De gemeente is verzekerd voor de schade die tij dens de bouw van het theater aan omliggende woningen ont staat. Maar Hoogesteger heeft nog niets van de gemeente ge hoord. „Er zijn nog steeds geen bedragen genoemd." Wethouder A. van 't Westeinde verwacht dat er binnen een paar maanden overeenstemming is met de verzekeraar over de schade die tijdens de sloop is ontstaan. In totaal zijn er nu zo'n dertig claims ingediend bij de gemeente, inclusief de nieu we schades in de Koningstraat. „We overleggen nog steeds met de verzekeraar. Het is een heel eind rond, maar er zijn nog een paar probleempjes op te lossen. Claims De verzekeraar heeft eerst alle claims onderzocht. Als blijkt dat de verzekering niet uitkeert, kunnen mensen met schade ook nog proberen om de kosten bij de sloper vergoed te krijgen, zegt de wethouder. „Maar het is niet de bedoeling dat mensen een speelbal worden van verze keringsmaatschappijen. We proberen dat als gemeente te co- ordineren." Tot de verzekering uitkeert, moeten de bewoners volgens Van 't Westeinde zelf zorgen dat er geen vervolgschade ontstaat. Hoogesteger moet dus het gat in zijn dak zelf repareren. „Maar dat komt in pnncipe wel voor vergoeding in aanmerking", al dus de wethouder. Het is nog niet bekend of de bedragen van de verzekering tussentijds wor den uitgekeerd of dat er wordt gewacht tot de bouw klaar is. nnrNadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van Ie Koningstraat in Middelburg laken zich zorgen over de scha- [e die is ontstaan bij de bouw ,an het nieuwe theater. Van veel inizen kunnen de ramen en de «iol mnprHirhl. De stoep de gevels gescheurd huis zit een gat in het ers vrezen dat de af- van de schade lastig gebeurt er in de waar we altijd al bang zegt L. Clarijs van FatimaenFaisa, zes jaar, gebo- Alma, twaalf jaar, afkomstig uit Adilet, elf jaar, afkomstig uit Cela, negen jaar, afkomstig uit Silvo, twaalf jaar, afkomstig uit Mareg, elf jaar, afkomstig uit ten in Nederland, af komstig uit Bosnië, bijna drie jaar in Neder- Kirchizië, bijna drie jaar in Ne- Joegoslavië, bijna vier jaar in Angola, twee jaar in Nederland Ethiopië, twee en half jaar in Somalië land derland Nederland Nederland doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Duizend bal lonnen zweven over Middel burg. Ze zijn even daarvoor los gelaten door de leerlingen van basisschool De Iris. Die voeren actie. Ze vinden dat kinderen van asielzoekers die minimaal drie jaar in Nederland zijn, moeten blijven. Pp De Iris zitten ongeveer tach tig kinderen. Die wonen alle maal in het asielzoekerscen trum van Middelburg. In een 'ange stoet lopen ze naar de faikt. Mareg en Alma gaan ooi'op, ze dragen een spandoek meteen groot hart en namen van Weren. „Dat zijn alle kincle- raivan onze school die verdwe- cenzijn", zegt Alma. „En dit is nogmaarvan één AZC. Uit an dere AZC's zijn nog meer kinde ren weg." Vaak vertrekken de kinderen onverwacht. Hun klasgenoten weten meestal niet waai-ze gebleven zijn. „Alleen Fatima stuurt soms nog een bnefje", vertelt Alma. „Zij is in haar land, in Bosnië." Het protest in Middelburg sluit aan bij de landelijke actie 'Van Harte Pardon'. Volgens de orga- [isalieis het beleid van het hui- ■ige kabinet in strijd met de achten van het kind. Toen mi- luster Verdonk een pardonrege- ing voor asielzoekers instelde, s te weinig rekening gehouden meikinderen, vinden de actie- 'oerders. Veel kinderen wonen te'al jaren of zijn zelfs in Ne erland geboren. De actievoer ders pleiten ervoor dat alle asielzoekers die langer dan drie jaar in Nederland zijn hier mo gen blijven. De pardonregeling van Verdonk geldt alleen voor nensen die hier vijf jaar zijn en login hun eerste procedure zit ten. Kerstwens •p de Markt delen mensen aarten uit van Vluchtelingen- ferk. Die kaarten kunnen als erstwens naar de minister torden gestuurd. De belang- lelling valt een beetje tegen, loeft Valerie de Witte van de Iris oo- „Maar we hebben deze actie •ok pas vrij laat bekend ge makt." Een paar ouders met inderen komen te laat, ze had- len het verkeerde tijdstip van 'un school doorgekregen. Ie kinderen krijgen steun van JSthouder A. de Vries. De ge- Leerlingen van basisschool De Iris voeren actie op de Markt in Middelburg. foto's Ruben Oreel meente wordt steeds vaker ge confronteerd met mensen die door het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers op straat worden gezet, vertelt hij. Ze moeten het land uit, maar vaak is dat niet mogelijk omdat ze geen papieren hebben. In som mige gevallen is hun procedure nog niet afgerond. De gemeente zorgt samen met hulporganisa tie Inlia dat die mensen worden opgevangen. „De regering moet haar eigen verantwoordelijkheid nemen", aldusDe Vries. Hij wilnietzover gaan als de actievoerders. De gemeente is voorstander van een pardonregeling voor men sen die vijf jaar in Nederland zijn. De Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) is het met hem eens. Overigens komen steeds meer gemeenten in op stand tegen het beleid van de rijksoverheid. De vier grote ste den weigeren om nog langer mee te werken aan gedwongen uit zettingen als mensen niet terug kunnen keren naar hun eigen land. Alma en Mareg denken dat hun actie de minister op andere ge dachten kan brengen. „Ik hoop het", zegt Alma. „Ik vind zelf dat mensen die drie jaar in Ne derland zijn, mogen blijven. Het is zielig als je hoort dat iemand anders weg moet. Dan heb je geen hoop meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13